#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2013 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η εποχή των «θα» χωρίς αντίκρισμα έχουν περάσει ανεπιστρεπτί



Ένας χρόνος τρικομματικής κυβέρνησης, ένας χρόνος όπου η ΝΔ ως πρώτο κόμμα προχώρησε στην ιστορική συμφωνία για τη δημιουργία της παρούσας κυβέρνησης.

Ένας χρόνος όπου τα μέτρα που ελήφθησαν ήταν εξαιρετικά σκληρά. Και οι δείκτες της οικονομίας χειροτέρευσαν αν και τα πρώτα σημάδια σταθεροποίησης της οικονομίας είναι εμφανή.

Κι όμως, θα περίμενε κανείς γενική κατάρρευση της ΝΔ στις δημοσκοπήσεις και απόλυτη κυριαρχία του ΣΥΡΙΖΑ. Άλλωστε, ο κ. Τσίπρας έχει τάξει τα πάντα. Ότι θα καταργήσει τα μνημόνια, ότι θα επαναδιαπραγματευτεί τις συμφωνίες, ότι διαγράψει τα χρέη, θα επαναφέρει τις συντάξεις στα προ κρίσης επίπεδα, θα προσλάβει χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους, θα, θα, θα…

Με τόσα «θα» λογικά θα έπρεπε να «χτυπάει» 30άρια και βάλε. Κι όμως, ένα χρόνο μετά νέα δημοσκόπηση δείχνει ότι διευρύνεται η διαφορά πρώτου και δεύτερου κόμματος. Σύμφωνα με το γκάλοπ της Realnews η ΝΔ προηγείται 2,3 μονάδες. Συγκεκριμένα τα ποσοστά έχουν έως εξής:

ΝΔ 27,9%, ΣΥΡΙΖΑ 25,6%, ΠΑΣΟΚ 6,4%, ΑΝΕΛ 6,9%, ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 13,4%, ΔΗΜΑΡ 6,2%, ΚΚΕ 5,8%, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ- ΠΡΑΣΙΝΟΙ 1,5%, ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ 6,3%.

Στην ικανότητα διακυβέρνησης το 38,5% δηλώνει ότι κανένα κόμμα δεν μπορεί να αντιμετωπίσει καλύτερα τα προβλήματα του τόπου, το 31,6% δηλώνει ότι η ΝΔ είναι καταλληλότερη και το 21,1% αναφέρεται στον ΣΥΡΙΖΑ.

Το 43,2% θεωρεί καταλληλότερο πρωθυπουργό τον Α. Σαμαρά έναντι 23,7% που συγκεντρώνει ο Αλ. Τσίπρας και 31,2 % που αναφέρουν κανένας από τους δύο.

Στην παράσταση νίκης η ΝΔ συγκεντρώνει 43,4% και ο ΣΥΡΙΖΑ 26,3%.

Δεν είναι έκπληξη αυτά τα ποσοστά. Διότι η εποχή των «θα» χωρίς αντίκρισμα έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Ο κόσμος μπορεί να περνά δύσκολα αλλά θέλει σοβαρότητα στη διακυβέρνηση της χώρας κι όχι τις συνιστώσες να μην ξέρουν που πατάνε και που βρίσκονται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mara M. avatar
    mara M. 08/06/2013 19:25:55

    Δεν θέλω να σας χαλάσω την αισιοδοξία αλλά πρέπει να λάβετε υπόψιν ότι οι νέοι δεν απαντούν στις δημοσκοπήσεις.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ mara M. 09/06/2013 00:31:56

      Εδώ κοντεύουν οι δημοσκοπήσεις να χαλάσουν το δικό σας ''εθνικό σπορ'',την γκρίνια και την μιζέρια.Αλίμονο αν κολλήσουμε σε μερικούς τρελούς οραματιστές που βλέπουν φως στο τούνελ

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ mara M. 09/06/2013 01:48:48

      Ούτε στις εκλογές του Ιουνίου και ενώ οι δημοσκοπήσεις έδιναν 1-1,5% μπροστά τη ΝΔ, τελικά κέρδισε με 3%. Αν δεν ήταν ευκαιριακή ψήφος των νέων στο ΣΥΡΙΖΑ, θα αποκτούσε δυναμική στα ΑΕΙ/ΤΕΙ αλλά πάτωσε. Δυστυχώς για ΧΑ τους βλέπω τους νέους και απελπίζομαι!

      • mara Μ avatar
        mara Μ @ Συριζαλβανία του Χότζα 09/06/2013 12:58:28

        Τις εκλογές του Μαίου να έχεις στο μυαλό σου. Τι ήθελες και τον Ιούνιο να κάνουν τα ίδια; Aλλες φορές τους βγαίνει κι άλλες δεν τους βγαίνει. Κι όσο περνάει ο καιρός τόσο θα ψαρεύουν σε πιο θολά νερα. Σ΄αυτό με τους νέους, θα συμφωνήσω, υπάρχει μεγάλο ποσοστό, αλλά θεωρώ ότι αν πολωθεί η κατάσταση πριν της εκλογές θα πάνε απέναντι.

    • Άπολις avatar
      Άπολις @ mara M. 09/06/2013 03:11:30

      Δε θέλω να σας χαλάσω τη δικαιολογία, αλλά πρέπει να λάβετε υπόψιν, ότι οι Εταιρείες δημοσκοπήσεων σταθμίζουν τα δείγματα.

      • mara Μ avatar
        mara Μ @ Άπολις 09/06/2013 12:33:16

        Απο που απ΄το τηλέφωνο;

  2. πολίτης avatar
    πολίτης 08/06/2013 19:57:08

    Για την ώρα μόνο θα...ακούμε και από τους κυβερνώντες.
    Η εικονική πραγματικότητα που αφορά και τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων θα πρέπει να έχει και αντίκρισμα.

  3. fe avatar
    fe 08/06/2013 22:19:50

    Ευχαριστα νεα .Προτεινω εκλογες το φθινοπωρο οπου και θα εχουμε σαφεστατη βελτιωση της οικονομιας.Με σωστη επικοινωνια πιστευω ακομη και στην αυτοδυναμια.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ fe 09/06/2013 00:33:56

      Αν σκέφτεσαι το φθινόπωρο το κλειδί είναι η σωστή τιμή πετρελαίου για την αυτοδυναμία και τα ελαφρύτερα εκκαθαριστικά.Τα σποτάκια δεν πείθουν κανεναν πλέον

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 09/06/2013 02:18:27

      Μην πιστεύεις τις δημοσκοπήσεις, ο αγαπημένος σου ΣΥΡΙΖΑ είναι άνω του 80% και πάει για αυτοδυναμία, αλλά το κρύβουν, μέχρι και το Ποντίκι... Το αίτημα για καταγγελία του μνημονίου και παραμονή στο ευρώ, ανάπτυξη σε ένα σύστημα που δεν θα έχει στον πυρήνα του την ανταγωνιστικότητα, φορολόγηση του πλούτου σε καθεστώς παγκοσμιοποίησης (με βάση το παράδειγμα Ολάντ που είχε τεράστια επιτυχία στη Γαλλία...) κερδίζει συνεχώς έδαφος γιατί είναι ρεαλιστικό και άμεσα εφαρμόσιμο. Ειδικά το αίτημα για κρατικοποίηση του τραπεζικού συστήματος ακόμα και αν το ποσό της ανακεφαλαιοποίησης περάσει στον ESM (όπως μάλλον θα αποφασιστεί στη Σύνοδο Κορυφής του Ιουνίου) είναι ακόμη ρεαλιστικότερο. Η προπαγάνδα τους είναι τόσο μεγάλη που έφτασαν μέχρι να παρουσιάσουν και δημοσκόπηση που το 75% των ερωτηθέντων δήλωσε (αν είναι ποτέ δυνατόν!!!) ότι καταγγελία του μνημονίου και παραμονή στο ευρώ είναι αδύνατο να συμβεί, ενώ συμβαίνει το αντίθετο αφού μας διαβεβαιώνει ο ΣΥΡΙΖΑ... Θα τρελαθούμε τελείως, δε ξέρει ο ΣΥΡΙΖΑ, ο fe και το 80% πασοκαριό που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ τον Ιούνιο ενώ παλιά ήξεραν και ψήφιζαν Αντρέα και ΓΑΠ για να μη φτάσουμε στη χρεοκοπία και ξέρουν οι δημοσκόποι και όσοι ψηφίζουν ΝΔ;

      • fe avatar
        fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 09/06/2013 08:20:55

        χαχαχα που εισαι παλικαρι μου; μετα την εκθεση του ΔΝΤ σ εχασα.Ωστε τωρα εκτος απο συριζαιος ειμαι και παλαιοπασοκος !!! εχεις φαντασια ομολογω.

        • Αθώρ avatar
          Αθώρ @ fe 09/06/2013 09:49:11

          ...Είχε πάει να αφομοιώσει τη ....νέα γραμμή :-), στην Αλβανία ως Συριζαλβανός. Δυστυχώς, καμία βελτίωση! Κολλημένη στα ίδια ΚΑΙ η βελόνα του.....

          • fe avatar
            fe @ Αθώρ 09/06/2013 10:30:25

            Την γραμμη " το πρωτο ητανε λαθος το δευτερο ειναι σωστο".

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ fe 09/06/2013 10:43:27

            ...Και το ...τρίτο το μακρ... εεεε, το καλύτερο, θα οδηγήσει αναπόφευκτα στον τελικό ΘΡΙΑΜΒΟ!!!! ! :)
            Ευτυχείτε!!

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 09/06/2013 20:11:26

          Στα επιχειρήματα για ευρώ χωρίς μνημόνιο, ανταγωνιστικότητα, κρατικοποίηση τραπεζών κλπ γράφτηκαν τα παρακάτω ''επιχειρήματα'':
          1) ''Εκτός από συριζαίος είμαι και παλαιοπασόκος''. Εγώ έγραψα ότι το 80% που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ ήταν παλιοί ψηφοφόροι του Αντρέα και του ΓΑΠ, δεν ανέφερα ότι ήσουν εσύ. Αλλά όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται!
          2) ''στην Αλβανία ως Συριζαλβανός" από την 'Αθώρ'. Στο άρθρο ''τρεις και μια θέσεις για την ηγεμονία'' πετάγεται σε σχόλιό μου και αρχίζει τους χαρακτηρισμούς χωρίς λόγο. Η απάντησή μου σαφής: ''το να απαντήσω σε εσάς είναι χάσιμο χρόνου''. Η απάντησή της εξίσου σαφής ''Χαίρομαι που ταυτίζονται οι απόψεις μας. Κι εγώ σας βαριέμαι πλέον αφόρητα''. Το σχόλιό της γράφτηκε στις 7.42 π.μ. Μετά από ένα τέτοιο σχόλιο όλα θεωρείς ότι τελείωσαν, όπως συμβαίνει στη ζωή μας μεταξύ ενός ανθρώπου που δε θέλει να χάσει το χρόνο του ανοίγωντας συζήτηση και ενός άλλου που συμφωνεί καθώς ο πρώτος της είναι αφόρητα βαρετός. Κι όμως στις 9.49 π.μ. και στις 10.43 π.μ. ξαναγράφει σχόλιο αυτή που βαριέται εμένα αφόρητα για να ξανακάνει προσωπική επίθεση με χαρακτηρισμούς σε άρθρο που δεν έχει την παραμικρή αναφορά σ'αυτήν!!!! Πραγματική σχιζοφρένεια, ακόμα και οι λέξεις χάνουν τη σημασία τους!
          3) Για την έκθεση του ΔΝΤ ως απάντηση σε αυτά που ανέφερα στο πρώτο σχόλιό μου. Κλασικά η μπάλα στην εξέδρα!
          Τι έγραφε η έκθεση του ΔΝΤ;
          α)Ότι χρέος δεν είναι βιώσιμο. Λέω κάτι διαφορετικό τόσο καιρό, όταν μιλάω για την ανάγκη ενός μεγάλου OSI;
          β) Ότι θα έπρεπε να κουρευτεί από την αρχή αλλά ήταν αδύνατο, καθώς θα σήμαινε μεγαλύτερους κινδύνους διάχυσης της κρίσης στην ΕΖ με απρόβλεπτες συνέπειες και παράλληλα δεν υπήρχαν οι αναγκαίοι πολιτικοί συσχετισμοί. Λέω κάτι διαφορετικό τόσο καιρό; Αυτά δεν απαντούσα όταν κάποιοι σχολιαστές έθεταν το ζήτημα του κουρέματος από το 2010;
          Είναι σχεδόν παρανοϊκό άνθρωποι που πιστεύουν ότι μπορεί να συμβεί καταγγελία μνημονίου και παραμονή στο ευρώ,ότι η ανάπτυξη όταν θα έρθει δε θα έχει στον πυρήνα της την ανταγωνιστικότητα (και μάλιστα εντός ΕΖ!!!!), ότι η λιτότητα είναι επιλογή και όχι μονόδρομος σε μια χώρα που το 2009 είχε 24 δις πρωτογενές έλλειμμα (και ύφεση παράλληλα!) με εσωστρεφή οικονομία που παρήγαγε έλλειμμα 15,5% του ΑΕΠ στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών, ότι θα κρατικοποιηθούν για να έρθει η ανάπτυξη όταν οι τράπεζες κάλυψαν τις ΑΜΚ και το πιθανότερο είναι ότι το ποσό της ανακεφαλαιοποίησής τους θα έχει περάσει στον ESM, ότι θα μειώσουν την ανεργία με προσλήψεις 100.000 στο δημόσιο και δε ξέρω και εγώ τι άλλο, να νιώθουν δικαιωμένοι από την έκθεση του ΔΝΤ. ΠΑΡΑΝΟΙΑ! Φυσικά δεν περιμένω απαντήσεις ουσίας, ή επιθέσεις με προσωπικούς χαρακτηρισμούς ή τη μπάλα στην εξέδρα θα διαβάσω σε σχόλια αν απαντήσουν, κλασικά πράγματα δηλαδή!

  4. Αθώρ avatar
    Αθώρ 09/06/2013 10:46:10

    Και κοίταζα αυτόν τον Σκορδά κι αναρωτιώμουν, γιατί τόοοοσο μεγάλα αυτιά;
    Τελικά, ένας ακόμη λαγουδάκος ήταν....
    Η κυνηγετική περίοδος όμως τον Οκτώβριο δεν ''ανοίγει'';;;

  5. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 09/06/2013 11:25:27

    Μόνον εφυσηχασμός δεν χρειάζεται για τα υπό συζήτηση αποτελέσματα μιάς δημοσκόπησης. Πιστεύω ότι η διατήρηση της ΝΔ στην πρώτη θέση δείχνει απλά την ανοχή που σοφά επιδεικνύει ο λαός και την αναμονή του για κάποια θετικά αποτελέσματα. Σίγουρα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πάει καλά και , κατά την γνώμη μου όσο δεν παρουσιάζει καθαρό πρόγραμμα επίλυσης της κρίσης, θα πηγαίνει χειρότερα. Κι ύστερα είναι και η πίεση από την ΧΑ.
    Γιαυτό δεν πρέπει "χαιρέκακα" να υπερτονίζουμε την "επιτυχία" της ΝΔ. Ας έρθει με το καλό και τότε ... βοήσωμεν.