#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2011 10:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επιχείρηση τρομοκράτησης του κοσμάκη δεν περνάει πια



Από επικοινωνιακά τρικ άλλο τίποτε η κυβέρνηση, αλλά όταν τους γυρίζει μπούμερανγκ τότε αρχίζουν οι... ζεμπεκιές, όχι αυτές του Γ. Παπανδρέου φυσικά, εκεί είναι άπιαστος ο πρωθυπουργός.

Αυτό ακριβώς συνέβη και με τις διαρροές από την Πέμπτη για τους φοροφυγάδες που θα πηγαίνουν φυλακή. Έτσι η κυβέρνηση θέλησε να δώσει το μήνυμα ότι θα είναι σκληρή σε όσους πληγώνουν το κράτος την ώρα που κάνει προσπάθεια να σωθεί από τη χρεοκοπία. Θέλησε να το παίξει προστάτης των «συνεπών πολιτών» που πληρώνουν κανονικά και απηνής διώκτης όσων κοροϊδεύουν το κράτος. Και τρομοκράτης των φουκαράδων που δεν θα πληρώνουν το ΦΠΑ και θα τον κλείνουν φυλακή. Γιατί τα μεγαλολαμόγια δεν το πλήρωναν και δεν θα το πληρώνουν.

Είναι επίσης, ένα ακόμη σχέδιο τρομοκράτησης του κόσμου, των νοικοκυραίων που ψηφίζουν και βγάζουν κυβερνήσεις. Με τον τρόπο αυτό και με τον μπαμπούλα της εφορίας θέλει να κρατά όμηρο όλη την κοινωνία. Η συνταγή είναι γνωστή. Βάζουμε στο καζάνι λίγο φόβο για αστυνομίες, πασπαλίζουμε με τον τρόμο του Μνημονίου και των νέων μέτρων, ρίχνουμε και το αλατάκι της επικείμενης χρεοκοπίας κι έτσι φτιάχνουμε το φαγητό του πανικού, ένα πέπλο μαύρο πάνω από τον κόσμο που έχει παγώσει και μόνο από την κατάσταση που βιώνει.

Άνθρακες ο θησαυρός καθώς το επικοινωνιακό κόλπο τους επιστράφηκε συστημένο διότι έγινε μια διαρροή χωρίς κανένα σχεδιασμό και χωρίς να ερωτηθούν οι αρμόδιοι, δηλαδή οι δικαστές. Οι δικαστικές πηγές έλεγαν ότι είναι αδύνατο να συλλαμβάνονται και να οδηγούνται στη φυλακή όσοι π.χ. δεν αποδίδουν ΦΠΑ. Πώς να γίνει άλλωστε αυτό αφού μια τέτοια πράξη μπορεί να έχει γίνει πριν καιρό και κατά τον έλεγχο να διαπιστώθηκε η παράβαση; Δεν τίθεται θέμα αυτοφώρου, οπότε για ποιες συλλήψεις μας λένε;

Κι εν πάση περιπτώσει όλες αυτές οι φοροδιαφυγές αφορούν σε μεγαλοκαρχαρίες και νταβατζήδες που χρωστούν της Μιχαλούς αλλά παραμένουν ατιμώρητοι ή κάτι κακομοίρηδες μαγαζάτορες που δεν έχουν να αποδώσουν όχι μόνο τον ΦΠΑ αλλά ούτε και το νοίκι από το κατάστημά τους;

Μήπως πρώτα να πιάσουν όλους εκείνους που χρωστούν εδώ και χρόνια και να τους οδηγήσουν στα δικαστήρια, αλλά οι αποφάσεις να είναι τάχιστες και να μην κακοφορμίζουν στις δικαστικές αίθουσες;

Θα στείλει άραγε φυλακή η κυβέρνηση πρώτα όλους εκείνους που ήθελε να τους χαρίσει τα χρέη ύψους 24 δισ. ευρώ; Θα πιάσουν τον Τόλη Βοσκόπουλο που έχει περάσει στη βουλευτή σύζυγό του όλη περιουσία του κι αυτός δεν έχει να πληρώσει 5,5 εκατ. ευρώ;

Ας αφήσουν λοιπόν αυτά τα επικοινωνιακά κόλπα κι ας ακούσουν τις σοβαρές προτάσεις για την πάταξη της φοροδιαφυγής. Ας αφήσουν επίσης τα... στασίδια που έχουν πιάσει στα κανάλια μεγαλόσχημοι της κυβέρνησης και ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ, κ. Καπελέρης, οι οποίοι μιλούν για μάχη που θα δώσουν και για το πόσο σκληροί θα είναι;

Και φυσικά ας δουλέψουν πραγματικά κι όχι μόνο μπροστά στις κάμερες. Κι αν είναι να πάει κάποιος φυλακή, ας πάει κι αύριο το πρωί. Αλλά αυτά τα σενάρια περί αυτοφώρου είναι φαιδρά. Ο κόσμος το κατάλαβε το κόλπο γι’ αυτό και αρχίζει να μεταστρέφεται το αρχικό φοβιστικό κλίμα. Κι όταν έρθει η ώρα της κάλπης τότε θα καταλάβουν ποιους εκβίαζαν με σκηνικά τρόμου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. UEP avatar
    UEP 04/01/2011 10:43:20

    μην υποτιματε τα αδιστακτα ρομποτ.........

  2. Enzo avatar
    Enzo 04/01/2011 11:00:29

    καλα , για να παει καποιος φυλακη πρεπει να φτιαξουν πρωτα καινουριες φυλακες. εδω εξω ειναι ολοι τους. δεν χωρα κανεις πια.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Enzo 04/01/2011 11:10:49

      Αν 5.000 άτομα, συντονισμένα, έκαναν "φορολογική αντίσταση" για 3 μήνες, θα είχαμε εξελίξεις. Μας λείπει ένας Μαχάτμα Γκάντι.

      • Γιώργος Αντωνίου avatar
        Γιώργος Αντωνίου @ archaeopteryx 04/01/2011 16:40:51

        Ναι, εγκρίνω και επαυξάνω.

        * Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
        * Πρώτα σε αγνοούν, μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν και μετά νικάς.
        - - Μαχάτμα Γκάντι.

        ΟΧΙ σε όλα.
        Οτι λένε αυτοί εμείς το αντίθετο.

  3. tiramola avatar
    tiramola 04/01/2011 11:14:48

    Οι φοροφυγάδες ή να πληρώσουν ή να αρχίσουν να εγκαταλείπουν σιγά σιγά τη χώρα.

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ tiramola 04/01/2011 11:46:30

      Μην ευαγγελίζεσαι έτσι ανερυθρίαστα για φορολογικές διώξεις και απελπισμένα κύματα μετανάστευσης για τους άλλους μόνο,..γιατί δεν ξέρεις τη μοίρα που θα ξημερώσει αύριο και για σένα.

      • tiramola avatar
        tiramola @ EtsiMareSei 04/01/2011 11:54:38

        Όχι παίδαρε.Εγώ τον φόρο που μου αναλογεί τον πληρώνω γιατί και τη χώρα μου αγαπάω και ΔΝΤ δεν γουστάρω.
        Όσοι όμως από τους φοροφυγάδες έχουν το θράσος να παριστάνουν τους πατριώτες που τους ενοχλεί το ΔΝΤ είναι και αυτοί που θα φάνε και το ξύλο.

        • Misha avatar
          Misha @ tiramola 04/01/2011 12:04:42

          Τιραμόλα

          Η φοροδοτική ανυπακοή σε μια κυβέρνηση που «τιμωρεί» την γιγαντιαία και αποδεδειγμένη λαμογιά των στελεχών της , τύπου Άκη, με «αναστολή κομματικής ιδιότητας», είναι MUST για όποιον διατηρεί μια στοιχειώδη αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό.

          • tiramola avatar
            tiramola @ Misha 04/01/2011 12:21:09

            Ακόμα και τον Τσοχατζόπουλο το ΠΑΣΟΚ τον έβγαλε στη σέντρα.
            Είναι τόσο ανίκανοι(?)οι ΝΔκράτες που κανονικά πρέπει να τους απαγορευτεί η κάθοδος στις εκλογές.
            Φέρνοντας όμως Μίσα τέτοια παραδείγματα στην ουσία υπονομεύεις όσα πιστεύεις βάζοντας βούτυρο στο ψωμί σε όσους φοροφυγάδες υπονομεύουν την οικονομική ανεξαρτησία της χώρας και όχι μόνο.
            Δεν φταίει ο Παπανδρέου, οι επιλογές του ήταν αναγκαστικές και το ξέρεις πολύ καλά.
            Αλλά ως εδώ!
            Ή πληρώνεις τον φόρο που σου αναλογεί η είσαι Εφιάλτης και στην εξορία!

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ tiramola 04/01/2011 12:29:43

            Τιραμόλα, είναι προφανές ότι κάνεις πλάκα όταν παρουσιάζεις ως... μέγα κατόρθωμα (!) του ΠΑΣΟΚ ότι έβγαλε το γεροξούρα Άκη στη σέντρα.

            Είμαι βέβαιος ότι κι εκείνος θα γελάει με αυτό που έγραψες, ατενίζοντας την Ακρόπολη από τη σπιταρώνα της Διονυσίου Αρεοπαγίτου, ενώ κανονικά θα έπρεπε να ατενίζει το εσωτερικό προαύλιο των φυλακών Κορυδαλλού από το κελί του Ιωαννίδη.

          • Misha avatar
            Misha @ tiramola 04/01/2011 12:31:49

            Tiramola


            Τα περι δήθεν αναγκαστικών επιλογων ΓΑΠ δεν τα πιστεύεις ούτε εσυ πλεον. Ρωτα και τον Παναγιωτακόπουλο να σου πει τα τι και πώς, τα είπε στην Αριστερή Πρωτοβουλία.
            Τον Άκη σου δεν τον έβγαλε κανείς πασόκος στη σέντρα. Με στοργη και προδερμ τον φροντιζετε, μη και τυχόν ανοιξει το στοματάκι του και πάρει ο εξαποδώ όλο τον εσμό του κουτσογιώργικου τρόπου διαχείρισης της δημόσιας περιουσίας.

            ΥΓ. Δε μπορώ να πάρω στα σοβαρά τα όσα φιλογαπικά ξεφουρνίζεις κατά καιρούς. Είναι αδυνατον να έχεις αυτολοβοτομηθεί σε τετοιο βαθμό, όπότε μάλλον χαβαλέ κάνεις.

          • tiramola avatar
            tiramola @ Misha 04/01/2011 12:47:47

            Δεν κάνω καθόλου χαβαλέ.
            Στην κατάσταση που είχαμε φτάσει άλλη λύση δεν υπήρχε.
            Χαβαλέδες είναι όσοι είναι υπερ της χρηματοδότησης αλλά κατά του μνημονίου.
            Αλλά προφανώς αυτοί δεν σε ενοχλούν, σου φτάνει μόνο το ότι έχουν δαιμονοποιήσει τον μηχανισμό.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Misha 04/01/2011 13:00:16

            Δηλαδή μας λες ότι χωρίς τη χούντα του ΔΝΤ δεν γινόταν αλλιώς; Και να σας πούμε κι ευχαριστώ;

            Αυτό λέγεται αμφισβήτηση του δημοκρατικού πολιτεύματος τιραμόλα μ' και τιμωρείται από το νόμο ως εσχάτη προδοσία.

            Να ξέρεις για τι πράγμα μιλάς, πρώτα, φιλαράκο.

            Αλλά ξέχασα. ΠΑΣΟΚ να 'ναι και ό,τι να 'ναι.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 04/01/2011 13:01:21

            Tiramola

            Ρωτα τον Παναγιωτακοπουλο, τη Σακορραφα και τον Οικονόμου να σου πουν τι σημαίνει ο «μηχανισμός».
            Τις απόψεις σου τις έχουν μόνο τα νεοφιλελεύθερα λαμόγια (τραπεζιτες, ΣΕΒ, ΙΟΒΕ κλπ συγγενείς). ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ!

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 04/01/2011 12:56:09

            το έχω γράψει... θα βγάλουν στην σέντρα, παροπλισμένους, συνταξιούχους και πεθαμένους. Και είπαμε βρε παιδί μου ένα δωράκι, όχι τον άμπακα...

        • bruno avatar
          bruno @ tiramola 04/01/2011 12:14:18

          χα, χα, χα...
          Ρε συ τιραμόλα έχεις πλάκα. Γιατί δε γράφεις συχνότερα να
          γελάμε λιγάκι να σπάει και η μαυρίλα τριγύρω μας.
          Τώρα, μιας και ανέφερες για φοροφυγάδες, αυτή τη λίστα με τα
          24 δις που ήθελε να διαγράψει ο Παπακωνσταντίνου, πότε θα την
          ανεβάσει στο διαδίκτυο που έλεγε να δούμε και μεις από ποιους είναι
          αυτές οι "ανεπείδεκτες" είσπραξης οφειλές.

          • Enzo avatar
            Enzo @ bruno 04/01/2011 12:23:19

            μπορει να εχουν οφειλες και απο την εποχη του Κολοκοτρωνη εκει μεσα.

          • tiramola avatar
            tiramola @ bruno 04/01/2011 12:27:36

            Η λίστα θα ανέβει, μην ανησυχείς...
            Τόσα χρόνια περίμενες και δεν βιαζόσουν να μάθεις, τώρα σε έπιασε η πρεμούρα.
            Φιλαράκο τέρμα τα γέλια, αρκετά.
            Δεν γουστάρω άλλο ΔΝΤ!
            Θέλω να φύγει σύντομα.
            Αν δεν πληρώσεις το φόρο που σου αναλογεί δεν θα φταίει ο Στρος Καν αλλά εσύ, και εσύ θα τις φας στο τέλος.

          • bruno avatar
            bruno @ tiramola 04/01/2011 12:55:52

            Τώρα μ’ έπιασε η πρεμούρα ρε τιραμόλα, αφού τώρα
            πήγε να τα διαγράψει ο Παπακωνσταντίνου και τον σ
            σταματήσαν οι δικοί σας. Η διαφορά μας είναι ότι
            εσύ θέλεις να φύγει το ΔΝΤ, εγώ δεν ήθελα να έρθει
            καν. Και μας το φόρτωσε ο δικός σου.
            Σε ένα πράγμα συμφωνούμε: τέρμα τα γέλια.
            Εμένα προσωπικά το γέλιο μου έχει κοπεί εδώ και
            καιρό. Μονάχα εσύ με κάνεις και γελάω πια!!!

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 04/01/2011 12:57:37

            ΔΕΝ γουστάρεις το ΔΝΤ; Αφού εσύ το έφερες! 2-3 μέρες αφού είπες ότι δεν το έχεις ανάγκη! Γιώργο μου, ξεχνάς;;;

          • tiramola avatar
            tiramola @ archaeopteryx 04/01/2011 13:43:25

            Και τι να κάνουμε Αρχαίε?
            Το ΔΝΤ θα υπάρχει όσο δεν έχουν ακόμα ανακαλυφθεί οι κότες που κάνουν χρυσά αυγά και όσο ανίκανες και διεφθαρμένες κυβερνήσεις θα υπονομεύουν την οικονομική ανεξαρτησία των χωρών τους σε βάρος των λαών τους.
            Κατά τα άλλα απο θεωρίες συνομωσίας να φάνε και οι κότες.
            Σε λίγο μπορεί και η Πάτυ να αποδειχθεί σύγχρονη Ματα Χάρι-πρακτορας της νέας τάξης που πρωταγωνιστεί σε σήριαλ χαζοχαρούμενων Αργεντινών...

        • EtsiMareSei avatar
          EtsiMareSei @ tiramola 04/01/2011 13:10:23

          tiramola, το να πληρώνεις τους φόρους που σε αναλογούν είναι θεμιτό,"για όσο χρονικό διάστημα" το κράτος φροντίζει για το δίκαιο του συστήματος όπου το αυτονόητο της ισονομίας και της ισοπολιτείας γίνεται αντιληπτό στους πολίτες, και η ίδια η εξουσία απ΄τις επάλξεις της οποίας εξορμείς και εσύ κατα καιρούς, δεν κάνει τα στραβά μάτια σε μεγαλοφοροφυγάδες και μεγαλοτσιφλικάδες της χώρας προσπαθώντας να κρύψει έναν ελέφαντα κάτω απ'το χαλάκι.
          Μάλλον αυτό είναι που έχουν αρχίσει να αντιλαμβάνονται οι "κακόπιστοι" πατριώτες όπως τους ονομάζεις και οι οποιοί αξίζει να τιμωρηθούν παραδειγματικά όπως λες γιατί..τολμούν να βλέπουν τον ελέφαντα που επιμελώς πασχίζεις να κρύψεις.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2011 11:15:39

    Η Κυβέρνηση και το Κόμμα της είναι Πρύτανεις στο επικοινωνιακό. Μόνο αυτό κάνουν άριστα. Από το 1980 και μετά (φαίνεται από το αποτέλεσμα). Το θέμα είναι τους μιμούμαστε; ή διαφοροποιούμαστε;

    Το Κόμμα του λέω "άσπρο", εννοώ "μαύρο" και έχσω και και 5-6 Πάγκαλους να πουλάνε τρέλα για τους ιθαγενείς. Φυσικά αυτό είναι εφικτό μόνο εάν το Κόμμα ΑΝΗΚΕΙ στους μηντιάρχες και τους αφανείς συμμάχους τους. Και με άφθονη δόση αριστερισμού, χαχολισμού κλπ.

  5. dimos avatar
    dimos 04/01/2011 11:18:57

    Αμάν και πότε να ανοίξουν οι φυλακές και να υποδεχτούν 6-7 εκ Ελληνες οι οποίοι κλέβουν συστηματικά το κράτος-θα λυθεί και το πρόβλημα της ανεργίας γιατί οι υπόλοιποι θα δουλεύουν για να τις φτιάξουν.

  6. ataktos avatar
    ataktos 04/01/2011 11:26:44

    η ...Μερική έκλειψη ηλίου πάνω στην Γη ..τους βοηθάει

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2011 11:28:52

    Οι φοροφυγάδες να πληρώσουν αρχής γενομένης από τις συναλλαγές του Γιουγκοσλάβικου καλαμποκιού, των πάμπερς, των ροζ βιλλών, των δανειοδοτών, των χορηγιών της Ζήμενς, της Φεροστάαλ... Των 100% πασοκικών συνεταιρισμών που εφαγαν τα άντερά τους και το έργα τους σαπίζουν... (τους ξέρει η ΑΤΕ, ρώτα)

    Αστα τιραμόλα... Ο ιδιώτης επιχειρηματίας που φοροδιαφεύγει, έχει κάθε έρεισμα να το κάνει. Γιατί περιτριγυρίζεται από απάτη που κατά 75% έχει χρώμα πράσινο. Η φοδοδιαφυγή είναι σαν την λαθραία εξαγωγή συναλλάγματος παλαιότερα. Μάθε πώς λύθηκε το πρόβλημα της λαθραίας εξαγωγής συναλλάγματος. Το μπουμ της πρώτης τετραετίας Σημίτη είναι μόνο 20% από την σύγκλιση. Το 80% ήταν η απελευθέρωση του συναλλάγματος. Τα λεφτα μπήκαν μέσα. ΟΣΟ και να φορολογήσεις, ΌΣΟ και να απειλήσεις, κούφιες απειλές είναι. Τα πολλά λεφτά είναι, ευτυχώς για αυτά, "ελεύθερα".

    Και, ΝΑΙ, θα φύγει κόσμος από την Ελλάδα. Πάντα έτσι γινόταν σε ξένες κατοχές. Όσοι μπορούσαν, έφευγαν. Να δω τι θα φορολογείς όταν έχουν μείνει μέσα μόνο όσοι δεν μπορούν αν φύγουν έξω. Να δω τι θα κάνεις 10.000 κατασχεμένα σπίτια όταν θα υπάρχει αγορά. Εκτός αν τα δώσεις σε νέους Πακιστανούς εμιγκρέδες. Ή νομίζεις δεν υάρχει ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ανταγωνισμός για την προσέλκυση των ελευθέρων χρημάτων. Μα και αυτή η Πράσινη Απάτη της ΥΠΕΚΑ, αυτό κάνει. Μπορείτε να το κάνετε χωρίς να ρημάξετε τον τόπο και τον καταναλωτή.

    Είστε, λυπάμαι που το λέω, σε ΛΑΘΟΣ δρόμο. Και στα φορολογικά, και στα εθνικά. Και μακάρι να κάνω λάθος, γιατί εδώ ζω. Στα ενεργειακά, με μειούμενη την ζήτηση και δεν ξέρω πόσες χιλιάδες κλεισίματα ρολογιών... χ.ψ.α.

  8. Εnzo avatar
    Εnzo 04/01/2011 11:33:39

    ας αρχισουμε με αυτα tiramola και παμε μετα στα αλλα.

    http://exastal.blogspot.com/2009/04/901.html

  9. tiramola avatar
    tiramola 04/01/2011 11:39:44

    Αρχαίε μου θυμίζεις το ΚΚΕ που όταν σκάει μύτη σκάνδαλο θέλει να το ψάξει αρχής γενομένης 4-5 δεκαετιές πριν.
    Για όλα τα δεινά λοιπόν της χώρας φταίει το ΠΑΣΟΚ αφού η ΝΔ όταν είναι εξουσία περνάει αλλά δεν ακουμπάει.
    Πάμε παρακάτω.
    Επειδή ο κόμπος έφτασε στο χτένι και δεν πάει άλλο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις τον φόρο που σου αναλογεί ή θα φάμε στη μάπα το ΔΝΤ για καμιά 20αριά χρόνια?
    Τα υπόλοιπα τα "πατριωτικά" τα ακούω βερεσε..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 04/01/2011 12:51:54

      Υπερβάλεις (για να δημιουργείς εντυπώσεις). Αν κοιτάξεις αυτό που λαϊκά θα λέγαμε "αδικαιολόγητο πλούτο" γύρω σου (δεν λέω να κάνεις ανασκαφές, γύρω σου) θα δεις από που προέρχεται. Δεν μπορώ να "τιμωρήσω" τον Τσουκάτο, χωρίς να τιμωρήσω και τον δεξιό Τσουκάτο, και τον προηγούμενο Τσουκάτο. Τσουκάτοι υπήρχαν και πριν το 1967. Αλλά αυτοί τιμωθήθηκαν από τους πρασινοφρουρούς και την αγορά. Την περίοδο 67-73 την αφήνω απ έξω, γιατί δεν ξέρω από που να την πιάσω. Αλλά από το 1981 και μετά είναι μετρημένα και ΟΡΑΤΑ κουκιά.

      Εγώ είμαι στην κατηγορία που πληρώνουν φόρο, γιατί είναι τέτοια η δουλειά μου που δεν έχω επιλογή. Αλλά όσοι έχουν, τους συμβουλεύω με το χέρι στην καρδιά να το κάνουν (κι ας με βλάπτει).

      Για το ΔΝΤ. Μην παίζεις με μένα. Το ΔΝΤ το ζήτησε η Μέρκελ για κολαούζο. Άδειασε λίγο τον ΓΑΠ, αλλά, κοίτα! Όλοι βρίζουν το ΔΝΤ και όχι την Bumdesbank που είναι ο πραγματικός "κακός".

      Προσωπικά συμφωνώ μέ την Bundesbank. Δεν φταίει η Bundesbank που από το 1981 και μετά ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΕ και φοροδιαφεύγουμε με το πρόσοδο του δανείου. Λες πληρώθηκαν φόρι για τα παμπερς; Ή για τις χορηγίες της Φεροστάαλ; Ή για την ΑΓΕΤ; Ή για ο,τιδήποτε.

      Η διαφθορά με ενοχλεί πάνω από όλα. Η βουλευτική ασυλία. Η κοροϊδία σε βάρος του κοσμάκη. Το ΔΝΤ δεν ξέρω πόσα χρόνια θα το έχουμε, αλλά σου υπογράφω ότι 350 δις, με σημερινές καταστάσεις και με το ΑΕΠ όπως πάει για τα επόμενα 2-5 χρόνια (παραπάνω δεν βλέπω) δεν ξεπληρώνονται. Και με την υποθήκευση του Α΄ Μνημονίου, τιραμόλα, η εμπρέγματη ασφάλεια είναι η Πατρίδα μας. Όλα είναι βερεσε΄, εκτός από τις υποθήκες παληκάρι μου. Μνημόνιο Α.'

      Καταφέρατε (α) να με πολιτικοποιήσετε, και (β) να με κάνετε πατριώτη. Και εσύ κατάφερες να γίνω εξπερ ...κλιματολόγος χαχαχάαα.

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 04/01/2011 13:18:08

        Κοίταξε, γελάς επειδή έγινες εξπέρ κλιματολόγος αλλά εκείνο που εγώ ξέρω είναι ότι ζητούνται εκατομμύρια μέτρα καλώδια για μεταφορά ενέργειας από φωτοβολταικά στη βόρειο Αφρική.
        Εγώ επί του παρόντος άλλη λύση πλην της πράσινης ανάπτυξης δεν βλέπω.
        Εκτός και αν αποδεχτούμε την ολοκληρωτική κουλτούρα κατασπατάλησης υλικών και ανθρώπων συνεχίζοντας να γεννάμε όχι μόνο σκουπίδια μη ανακυκλώσιμα από την οικολογία αλλά και ανθρώπινα απορρίματα που θα είναι πλέον δύσκολο έως αδύνατο να ανακυκλωθούν κοινωνικά.
        Έχω εμπιστοσύνη στον άνθρωπο με το μουστάκι.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 04/01/2011 13:22:34

          Τα καλώδια είναι πρόσχημα. Η Βόρεια Αφρική κολυμπάει σε καύσιμα. Τα καύσιμα θέλουν. Το Desertec είναι ο νέος σιδηρόδρομος Βερολίνου Βαγδάτης. Βάλε όποια από τις παραπάνω λέξεις και το νικ μου στο Γκούγκλ και θα δεις λεπτομέρειες.

          Να εχεις εμπιστοσύνη σε όποιον θες. Εγώ έχω στον Άγιο Ονούφριο.

        • Εnzo avatar
          Εnzo @ tiramola 04/01/2011 13:28:41

          λαστιχενιε παιζει και το μουστακι να ειναι ψευτικο..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 04/01/2011 12:54:22

      α... και τον φουκαρά τον τσοχατζό βάλε την λίστα... Μην το ψάχνεις, τους βουλευτές εύκολα τους κρεμάς, αν θες, αλλά τα πολλά λεφτά δεν είναι στους βουλευτές. ΔΕΝ συμβουλέυω δίωξη κατά ιδιωτών. Οι ιδιώτες προσαρμόστηκαν στο περιβάλλον πυο τους έφτιαξε η Πολιτεία. Οι βουλευτές όμως; Ή φταίει ο λαδώνων και όχι ο λαδωνόμενος;

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/01/2011 11:40:51

    Μη δίνεις ιδέες γιατί αυτό θέλουν.
    Μπορεί να απαλλαγεί από 2 εκ. νέους Ελληνες αναγκάζοντάς τους να μεταναστεύσουν και να τους αντικαταστήσει με οθωμανούς, πακιστανούς, και όλη την Αφρική?

    ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΧΘΕΣ!!!!!
    (ο κοσμαΓΑΠητος!!! θα το κάνει, όχι ο σχολιαστής)
    Μην έχεις αμφιβολία.

    Στο Σύνταγμα την Πρωτοχρονιά δεν υπήρχε Ελληνική ψυχή, ούτε
    νόμιμος μετανάστης με οικογένεια, όπως μόλις πριν από τρία τέσσερα χρόνια, παρά μόνο χιλιάδες παράνομοι;

    Ο επίκουρος καθηγητής κος Καμίνης εκφωνούσε λογύδριο στα Ελληνικά
    σε πάκιδες που κουνιόντουσαν στο ρυθμό του Μάικλ Τζάκσον.

    Ντράπηκα.

  11. zackii avatar
    zackii 04/01/2011 12:31:05

    Δεν θα πιάσουν κανένα. Το δημόσιο δεν δουλεύει, από τότε που έκοψαν μισθούς, αλλά δεν τους καίγεται καρφί. Αυτοί την αποστολή τους θέλουν να τελειώσουν.

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/01/2011 12:31:14

    Τιραμόλα, άσ' τα αυτά που σου στέλνουν στο Blackberry. Δεν περνάνε. Όχι μόνο το γουστάρετε το ΔΝΤ, αλλά εκτελείτε κατά γράμμα την εντολή που σας έδωσαν για τη διάλυση της Ελλάδας.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/01/2011 13:08:55

    Ο Παπουλιας που εκανε κηρυγμα για τους φοροδιαγευγοντες!! προχτες??χαχα
    Ο πρωτος διδαξας!! κανεις δε μιλαει... Μονος μου φωναζω!!
    Μαυρο δανειο εδωσε στον Αντρεα για να δικαιολογησει ο Δευτερος τα μαυρα που εχτισε το σπιτι της Μιμης. Ετσι κ Προεδρε ενοειτε της ισονομια και την υποχρεωση ολων των πολιτων να ειναι φορολογικα επικαιροι ? Ετσι δινετε το παραδειγμα?
    Τι μιλατε εφοσον εχετε λερωμενη τη φωλια σας?
    Αμ δε βγηκε ενας να σας ρωτησει... και σαν δινουν "αερα" να μιλατε στο βροντο!

    ΠΠ

  14. The Saint avatar
    The Saint 04/01/2011 13:21:27

    Καλά όποτε υπάρχει αντιπαράθεση με αυτό το παληκάρι τον Τιραμόλα....
    Μιλάμε γιά πολύ γέλιο....
    Αααχαχαχαχαχαχα

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Saint 04/01/2011 13:24:07

      Ο τιραμόλα κάνει την δουλειά του. Καταγράφει κλίμα, βουτάει και καμιά ιδεά να έχει να λέει ο Πάγκαλος, και πετάει και τις σπόντες του.

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/01/2011 13:59:32

    Να ρωτησω που θα τους βαλουν ολους αυτους φυλακη ?? Εχουμε χωρο στις φυλακες? Δεν συζητω για τα χρωστουμενα του κρατους απο επιστροφες φορων και ΦΠΑ....
    Αλλα που θα χωρεσουν ολοι οι συμπατριωτες μας? σε ποιες φυλακες?
    Μηπως ανοιξουν τα υπογεια της Βουλης? Μηπως στη Σπιναλογκα?
    Μηπως φταξουν νεα κτιρια φυλακων στα Ιμια???

    ΠΠ

  16. Γιώργος Αντωνίου avatar
    Γιώργος Αντωνίου 04/01/2011 16:56:42

    Ποτέ δεν πίστεψα σε κόμματα φατρίες και ηγέτες.

    Άλλο περίμενα κι'αλλο διαβάζω, αλλά ας είναι, δεν πειράζει, ας πούμε ΟΛΟΙ ΟΧΙ σε ΟΛΑ.

    Η απειλή δείχνει τις διαθέσεις των κρατούντων (οχι, δεν πιστεύω πως οι άλλοι είναι καλύτεροι, όλοι τα ίδια αφεντικά έχουν). Δεν αστειεύονται κι’αν τους κάνετε το χατήρι τώρα, σε λίγο καιρό θα σας έχουν όλους μέσα και θα δουλεύετε για μια φέτα μουχλιασμένο ψωμί.
    Ο παπούς του Γιωργάκη μας έσπρωξε στον εμφύλιο και άνοιξε τη Μακρόνησο.

    Δεν γινόμαστε σκλάβοι με τη θέληση μας.
    Οσο ψέμα και φοβέρα κι'αν εξαπολύουν εναντίον μας, δεν μας πιάνει τίποτα.

    Ελευθερία η θάνατος, το θυμοσάστε αυτό;
    Το μαθαίναμε στο σχολείο.
    Οι πρόγονοι μας χύσανε ποτάμι το αίμα τους για την ελευθερία μας.
    Ο τύραννος θέριεψε πάλι, αλλά και μορφώθηκε, φοράει ακριβά κουστούμια και μιλάει με επικοινωνιολογικές τεχνικές.
    Φταίμε που δεν προσέξαμε τι γινότανε πίσω απ’την πλάτη μας τόσο καιρό.
    Όμως τώρα δεν πάει άλλο.
    Ήρθε πια η ώρα να κάνουμε κι’εμείς αυτό που πρέπει σήμερα για τα παιδιά μας και τα παιδιά τους.

    Με πλάνεψε ο τίτλος, νόμισα για μια στιγμή πως πιάσαμε τους αληθινούς τρομοκράτες. Νόμισα πως κάποιοι τόλμησαν να δημοσιεύσουν ντοκουμέντα που συνδέουν το κράτος με τους τρομοκράτες, τους κρατικοδίαιτους τραμπούκους και τις διασυνδέσεις τους με τις στρατιωτικές και τις μυστικές υπηρεσίες, αλλά φαίνεται οτι η τρομοκρατία οπως και η παιδοφιλία δεν είναι θέματα για μεγάλες έρευνες, οι κυβερνητικές ανακοινώσεις μας καλύπτουν πλήρως.