#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/11/2011 19:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επιστροφή στην πραγματικότητα πάντα κάνει καλό



Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε την υπόθεση  με την Σκάρλετ, καθώς ο Φάκτορας διαδίδει ψευδείς ειδήσεις. Δεν θα τη παντρευτώ, θα ζήσουμε μια ελεύθερη σχέση μέχρι τις 19/2/2012. (Από την πλευρά της θα είναι εντελώς ελεύθερη, δεν θα το ξέρει καν).

Αν θελήσει κάτι παραπάνω το συζητάμε φτάνει να έχει μάθει ελληνικά άπταιστα, να φτιάχνει παστίτσιο και να αντιλαμβάνεται τη διαφορά του over από το under (στο στοίχημα). Γενικώς προβλέπεται να είναι μια σχέση του στυλ «Χαμένοι στη μετάφραση» όπως άλλωστε και η Κυβέρνηση Παπαδήμα (και όχι Παπαδήμου). Περισσότερες λεπτομέρειες στις προγραμματικές...

Ήταν μία δύσκολη εβδομάδα. Το ΠΑΣΟΚ στην Κυβέρνηση, ο ΛΑΟΣ στην εξουσία, η ΝΔ στην αντιπροεδρία…

Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τις ισορροπίες της νέας Κυβέρνησης: είναι φουλ του ΠΑΣΟΚ με Αντιπροέδρους ΝΔ, κέντα στον Πάγκαλο ή καρό του  ΛΑΟΣ; Οι χαρτοπαικτικοί όροι έμειναν από τη θητεία ΓΑΠ. Μάλλον θα είναι και το μόνο. Πέντε ημέρες προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι ο ΓΑΠ παίζει πολιτικό «σκάκι», ενώ ήταν φανερό ότι το έχει γυρίσει στο τάβλι, παίζοντας μονότονα «φεύγα»…

Πάντως βγήκαν πολλά συμπεράσματα. Ήταν ένα crash test με τους επιβάτες μέσα. Επί της ουσίας, ήταν λογική και η προεδρική επιλογή και οι αντιδράσεις. Η επιστροφή στην πραγματικότητα πάντα κάνει καλό. Ο Σαμαράς δεν είναι Τρότσκι (που λέει κι ο Strange) , δεν είναι Ροβεσπιέρος, δεν είναι ούτε ο Άρης, ούτε ο Ναπολέων. Είναι απλά ο Αντώνης Σαμαράς, ο οποίος δεν έχει προδώσει ποτέ τις ιδέες του . Κι ασφαλώς δεν το έκανε ούτε τώρα και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το κάνει ποτέ.



Δεν θα υποστηρίξουμε  ότι δεν έγιναν σφάλματα: Λάθη χειρισμών, λάθη επικοινωνιακά είναι φανερό ότι έλαβαν χώρα και αναμένουμε τις διορθωτικές ενέργειες. Τα λάθη δεν είναι μόνο ανθρώπινα. Γίνονται και από ανθρώπους. Συγκεκριμένους…

Ουδέν κακόν αμιγές καλού. Είχαμε γεμίσει με «σαμαρικούς» από πολιτική ανάγκη, «σαμαρικούς» της  νομής της επερχόμενης εξουσίας, «σαμαρικότερους» του Σαμαρά, υψηλών τόνων και γνωριμιών πρόσωπα και καταστάσεις…

Στις προγραμματικές δηλώσεις και την ψήφο εμπιστοσύνης που έρχεται προτείνουμε στον Πρόεδρο να καταψηφίσει την Κυβέρνηση, με την ορολογία της ψήφισης Προϋπολογισμού: Όχι σε όλα, ναι στις προγραμματικές θέσεις των Υπουργείων Αμύνης και Εξωτερικών. Να τους τρελάνει εντελώς. Αφού ούτως ή άλλως τα περισσότερα ΜΜΕ καλό λόγο δεν θα πουν ό,τι κι αν κάνει…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΠ avatar
    ΜΠ 13/11/2011 19:50:33

    Το καρότο και το μαστίγιο! Τα καρότα τα έφαγαν. Πιάστε το μαστίγιο ;)

  2. φωνη avatar
    φωνη 13/11/2011 19:50:59

    Μ.Ο. τώρα θα βάζει και η Scarlet τα μεγάλα μέσα να τραβήξει την ημερομηνία εκλογών, για να κρατήσει λίγο περισσότερο η παθιασμένη ελέυθερη σχέση μαζί σου. Υπάρχουν πολλά συμφέροντα πίσω από αυτές τις εκλογές. :P

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/11/2011 19:59:43

    Εγώ δεν τα καταλαβαίνω αυτά..μια απλή νοικοκυρά είμαι...

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 13/11/2011 20:47:32

      Μια εργαζόμενη μητέρα μια καλή νοικοκυρά σε...απόγνωση;

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ danaos 13/11/2011 21:14:23

        Δαναέ συμμαζέψου.
        Η φήμη σου έχει ήδη φτάσει στό Βλαδιβοστόκ.
        Έγινες πιά ο Παπαδήμος τού Antinews.

        • danaos avatar
          danaos @ Ιαπετός 13/11/2011 22:06:22

          Για τις κυρίες βρε Ιαπετέ!!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ danaos 13/11/2011 21:42:50

        Αθώο παιδί...μια γυναίκα που:
        έχει κάψει φαγητό
        έχει κρεμάσει ανάποδα κουρτίνα
        έχει φορέσει..καλτσοδέτα βάζοντας ηλεκτρική σκούπα
        έχει αντικαταστήσει το national sex του Λουκά με το sex and the city
        δεν είναι νοικοκυρά σε απόγνωση...είναι νοικοκυρά με επίγνωση!!!

        • juliet avatar
          juliet @ ΕΥΑ 13/11/2011 22:01:21

          Εύα καλησπέρα,΄
          αν μου επιτρέπεις είναι νοικοκυρά με επίγνωση τι μέλλει γενέσθαι ....αφού φορέσει βέβαια τη καλτσοδέτα.

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ juliet 13/11/2011 22:21:19

            Αχ, juliet μου...προπόνηση γίνεται για τη δουλειά της καμαριέρας...με τόσα που έρχονται, ''μάθε τέχνη κι άσ' τηνε''...και είναι βέβαιο ότι θα πέσει πείνα...

        • danaos avatar
          danaos @ ΕΥΑ 13/11/2011 22:10:40

          Μήπως χρειάζεσαι διάγνωση!!!!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ danaos 13/11/2011 22:23:55

            Με βιβλιάρια του δημοσίου;

          • juliet avatar
            juliet @ ΕΥΑ 13/11/2011 22:50:13

            18 μήνες έχουνε να πληρώσουν ,μάλλον τοις μετρητοίς η διάγνωση.

          • juliet avatar
            juliet @ danaos 13/11/2011 22:24:03

            Kάνεις και διαγνώσεις;μπράβο!!!!!!!!!!!

          • danaos avatar
            danaos @ juliet 13/11/2011 22:39:05

            Ε, μετά το φροντιστήριο κάνω που και που!

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΕΥΑ 14/11/2011 00:10:42

          Μου επιτρέπεις σε παρακαλώ να κάνω εγώ τη «διάγνωση»;

          • danaos avatar
            danaos @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 14/11/2011 00:23:54

            Εξαρτάται! Αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, π.χ. ακουστικά, ωτοσκόπια,σφυράκι για αντανακλαστικά, τότε ίσως!

          • juliet avatar
            juliet @ danaos 14/11/2011 00:38:27

            Τι σφυράκι του λες ,τα καρύδια στο χωριό σας με τι τα σπάτε; Ακουστικά ,μουσική δεν ακούτε; για ωτοσκόπια όλο και κάτι θα έχει ό Αδωνης με τους βυθούς ασχολείτε ,άρα ο βοηθός έτοιμος.Από πληρωμή ...δεν ξέρω , εκτός αν έπεσες σε καλό Σαμαρίτη.

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 14/11/2011 00:46:26

            Συγγνώμη βρε παιδιά..ναι, βεβαίως, το γνωρίζω ότι η νοικοκυροσύνη έχει παρενέργειες..σεις όμως μ' έχετε έτοιμη για τα εξωτερικά ιατρεία κι άμεση εισαγωγή...

          • danaos avatar
            danaos @ ΕΥΑ 14/11/2011 02:00:01

            Και μακροσκοπική εξέταση!

  4. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 13/11/2011 20:02:37

    Εγώ θά τό έθετα λίγο διαφορετικά.
    Στήν ψήφιση τού προϋπολογισμού ναί στό σύνολο καί στήν κατ'ἀρθρων ψηφοφορία καταψήφιση όλων τών άρθρων φοροεισπρακτικού χαρακτήρα.

  5. Y. avatar
    Y. 13/11/2011 20:07:34

    Αν το οικ επιτελείο μπορέσει να τεκμηριώσει τις αντιρρήσεις στον προΰπολογισμό και ποσοτικά (πλην του γενικού πλαισίου), δε μπορεί ο Παπδήμος (..ως τεχνικράτης), να μη τις αποδεχθεί
    Και κάτι ακόμη. Το έγραψα τις προάλλες ότι, έχοντας τη δυνατότητα ελέγχου και όποιων προτάσεων “..από μέσα”, γίνεται μιά προθέρμανση ώστε στις 20/2, η όλη προσπάθεια να ξεκινά όχι από το μηδέν

  6. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 13/11/2011 20:23:39

    Ας μαζέψει καλύτερα τον Βαρδα που μιλάει για κυβέρνηση Παπαδήμου διετίας ο Σαμαράς και μεετά μιλήστε για επιστροφή στην πραγματικότητα. Εκτός και αν αυτή είναι η πραγματικότητα και τρώμε δούλεμα.

    • Y. avatar
      Y. @ ANGRY MAN 13/11/2011 21:20:31

      Αυτά τα ξέρει καλύτερα ο Φαήλος

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 13/11/2011 20:42:20

    καλα ειδατε τις δημοσκοπησεις?
    το πασοκ κινδυνευει να βρεθει τριτο κομμα πισω απο το κΚε..

    χαμος..

    ηδη ακουσα απο το μεγκα,οτι ο σαμαρας λεει οτι θα ψηφισει οχι στη μονιμοποιηση του χαρατσιου..και σε αλλα μετρα που διαφωνει

    και ο στραβελακης ρωτουσε και ξαναρωτουσε τη Σπυρακη ξανα και ξανα αν το εννοει..



    το Νδ καραβι ταραχτηκε,αλλα θα ισιωσει και θα βγαλει τον καβο..

    το πασοκ παει για συντριβη καθετα..

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/11/2011 20:58:06

    Αναλύσεις;
    Δημοσκοπήσεις;
    Πολιτική πραγματικότητα;
    Αγνοούμε όλοι ότι υπάρχει 1,000,000 πολίτες που προσπαθούν να επιβιώσουν εκτός της πραγματικότητας...

    Που θα διογκώνεται ο αριθμός τους και η οργή τους.
    Αυτοί είναι η πραγματικότητα όλα τα παραπάνω είναι απλά νούμερα.

  9. juliet avatar
    juliet 13/11/2011 21:11:37

    Μ.Ο
    θα μείνω στο θέμα της Σκάρλετ ,με τον Αδωνη στο Ναυτιλίας και το κορίτσι και τις μαούνες τις έχεις σίγουρες .Το θέμα είναι μη θυμώσει ο Αδωνης και μας φύγει!
    Καλησπέρα σ΄όλη τη παρέα!

    • danaos avatar
      danaos @ juliet 13/11/2011 21:36:45

      Βρε καλώς την! Σε χάσαμε!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ juliet 13/11/2011 21:56:37

      juliet! καλησπέρα!
      Με πληγώνεις...μα να λες ότι το ''αηδόνι της Βουλής'' ασχολείται με τράτες και τσαπαρί...

      • juliet avatar
        juliet @ ΕΥΑ 13/11/2011 22:08:37

        Εύα,
        δεν κατάλαβες, στα δίχτυα ποτέ δεν ξέρεις τι θα πιάσεις!

  10. juliet avatar
    juliet 13/11/2011 21:52:14

    Kαλησπέρα,
    Φίλε ,ο αγώνας της επιβίωσης ......είναι βαρύς ,είχα ταξίδια .Πάντως ,σ' ευχαριστώ.

  11. m.s avatar
    m.s 13/11/2011 22:12:56

    Τρεις ενστάσεις Μ.Ο

    Τι το θες το παστίτσιο;;; Σκάρλετ και ας τρώγομεν πέτρας

    φεύγα έπαιζε όλο τον καιρό, ιδιαίτερα τα καλοκαίρια ... στο τέλος παίχτηκε το... πλακωτό

    Με τη συμμετοχή των Δήμα , Αρβανιτόπουλου , Μουρμούρα, Βαρτζόπουλου πρέπει επιτέλους να αντιληφτεί ο κόσμος πως εννοεί Σαμαράς την έννοια πολιτική και την άσκησή της και με ποια στελέχη θα πορευτεί.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ m.s 13/11/2011 22:48:12

      1..Κι αν υπάρχει κανένα ''ήμιση'' της Σκάρλετ και ψάχνει για ''πόρτες'' κι όπου φύγει φύγει;
      2. Και χωρίς παστίτσιο, πώς θα έχει δυνάμεις; μόνο με πέτρες, θα είναι σιδηροπενίας...

      • m.s avatar
        m.s @ ΕΥΑ 14/11/2011 10:52:59

        Εύα
        όχι παστίτσιο ούτε νερό δεν θα προλαβαίνει να πιει.
        ξε-κατενάτσιο

  12. Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
    Δ.Φ. (ανιδεος) 14/11/2011 00:36:12

    ΜΟ, τον μουσακα τον καταφερνει η Σκαρλετ.
    Για παστιτσιο δεν το βλεπω θα μεινεις με ορεξη...

  13. a.p. avatar
    a.p. 14/11/2011 01:24:38

    Σωστος ! Αν θελει ο Προεδρος να ξανακερδισει την εμπιστοσυνη των πολλων ετσι πρεπει να πραξει. Πολλα ΟΧΙ και ελαχιστα, μονο τα απαραιτητα ναι.

  14. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 14/11/2011 12:15:19

    Μ.Ο. πες μας πότε θα φάμε κουφέτα. Όρισε ημερομηνία.

    Το έχεις εκθέσει το κορίτσι. Υπάρχουν αποδείξεις για τη σχέση σας (https://lh5.googleusercontent.com/-sIDkuEeYWRs/TsDp04O1AXI/AAAAAAAAEEE/W-jKUT-FmUA/s512/scarlett-johansson.jpg).

    Βάλε την υπογραφή σου να τελειώνουμε. Δεν μπορείς να παίζεις με τους μισθούς και τις συντάξεις μας.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Balafara Hunter 14/11/2011 13:49:56

      χαχαχαχα απίθανο Της έχω πει να μη φορά βαθιά ντεκολτέ και εκτιθέμεθα.
      Με την άδεια σου η φωτό είναι για ανάρτηση χαχαχα

      • Balafara Hunter avatar
        Balafara Hunter @ Μικρός Οδυσσέας 14/11/2011 18:26:52

        Σκόπευα να τη δώσω στην Espresso αλλά... για χάρη της κοπέλας, μπορείς να την κάνεις ότι θέλεις.