#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2012 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επιρροή της Χρυσής Αυγής αυξάνεται στις γυναίκες και τους κατωτέρου μορφωτικού επιπέδου

Το προφίλ του υποστηρικτή της Χρυσής Αυγής - τι άλλαξε μετά τις εκλογές



 Μειώνεται η επιρροή της ακροδεξιάς στη νεολαία, ενώ αυξάνεται στις μεγαλύτερες ηλικίες και ειδικά στους εργαζόμενους κατώτερης εκπαίδευσης.

Η τελευταία έρευνα της Public Issue για τον ΣΚΑΙ και την Καθημερινή, περιλαμβάνει μία αναλυτική σύγκριση των στοιχείων για τους πολίτες που είναι θετικά διακείμενοι προς το ακροδεξιό κόμμα, πριν και μετά τις τελευταίες εκλογές.

Η έρευνα συγκρίνει τα αθροιστικά στοιχεία για το διάστημα από την προεκλογική περίοδο του Μαΐου μέχρι τις δεύτερες εκλογές του Ιουλίου, με τα αντίστοιχα από την ανάδειξη της τρέχουσας Βουλής μέχρι και το τελευταίο Βαρόμετρο του Οκτωβρίου.

Οι θετικές γνώμες για τη Χρυσή Αυγή στο σύνολο του δείγματος από 16% έφτασαν το 21%, με την αύξηση να είναι μεγαλύτερη στις γυναίκες και στις ηλικίες 35-44 και 45-54.

Η επιρροή της Χρυσής Αυγής διπλασιάστηκε, αυξημένη κατά 13 ποσοστιαίες μονάδες, στους πολίτες κατώτερου μορφωτικού επιπέδου, ενώ στη μέση εκπαίδευση ενισχύθηκε κατά 7 ποσοστιαίες μονάδες. Αντίθετα, μειώθηκε κατά 1 μονάδα στα άτομα ανώτερης εκπαίδευσης.

Αξιοσημείωτη είναι η υποχώρηση τη δημοφιλίας της Χ.Α στις νεότερες ηλικιακά ομάδες, καθώς υπάρχει μείωση 4 μονάδων στις ηλικίες 18-24 και 2 μονάδων στις ηλικίες 25-34.

Σημαντική αντίθεση καταγράφεται και στις τάσεις ανάλογα με την εργασιακή κατάσταση. Έτσι, ενώ οι εργαζόμενοι και οι άεργοι που εγκρίνουν τις θέσεις της Χρυσής Αυγής αυξάνονται, κατά 3 και 7 μονάδες αντίστοιχα, δεν συμβαίνει το ίδιο με τους ανέργους, που παραμένουν στα ίδια επίπεδα.

Η αύξηση της επιρροής της ακροδεξιάς είναι υπερδιπλάσια στην επαρχία και τις μικρές πόλεις σε σχέση με τα μεγάλα αστικά κέντρα (ενίσχυση κατά 7 μονάδες στις δύο πρώτες περιπτώσεις, έναντι 3 στην τελευταία).

Ο χάρτης των πολιτών που βλέπουν θετικά την ΧΑ

[caption id="attachment_183865" align="alignnone" width="560" caption="κλικ για μεγέθυνση"][/caption]

21% του συνόλου
25% των ανδρών
17% των γυναικών
30% των νέων ως 24
24% των ηλικιών 25-34
26% των ηλικιών 35-44
21% των ηλικιών 45-54
16% των ηλικιών 55-64
17% των ηλικιών 65 και άνω
26% των ατόμων κατώτερης εκπαίδευσης
25% των ατόμων μέση εκπαίδευσης
15% των ατόμων ανώτερης εκπαίδευσης
22% των οικονομικά ενεργών
26% των άνεργων
18% των μη ενεργών οικονομικά
19% των κατοίκων μεγάλων πόλεων
27% των κατοίκων μικρών πόλεων
23% των κατοίκων αγροτικών περιοχών

http://www.ethnos.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vassilis avatar
    vassilis 12/10/2012 13:32:49

    Ασφαλως και ποδηγετειται ο κοσμος να στραφει προς τη χρυση αυγη και εγλωβιζοντας τον στο διλλημα 'η χρυση αυγη η'συριζα.Διοτι οταν το πολιτικο συστημα δεν αποτιναζει τη διαφθορα απο πανω του και να προχωρησει σε αλλαγη του πολιτειακου συστηματος στα προτυπα προηγμενων χωρων οπου οι αποφασεις θα παιρνονται για το λαο και με τη συμφωνη εκπεφρασμενη γνωμη του τοτε ο κοσμος οδηγειται σε αυτους που καταγγελουν και που ειναι σχετικα προσφατοι,αρα και λιγοτερο διεφθαρμενοι!

  2. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 12/10/2012 13:33:55

    Ψηφίστε Ηρώδη για το μέλλον των παιδιών σας!

    • kouvari avatar
      kouvari @ Bob ο μάστορας 12/10/2012 19:35:25

      Εγραψες.....!!

  3. Ζωροάστρης avatar
    Ζωροάστρης 12/10/2012 13:34:57

    "30% των νέων ως 24"
    Εν ολίγοις έχουν πιάσει μεγάλο ποσοστό του 54% των ανέργων μέταξύ 18 και 24.

    "15% των ατόμων ανώτερης εκπαίδευσης"
    Γιατί τα υπόλοιπα κόμματα έχουν μεγαλύτερα ποσοστά σε αυτόν τον δείκτη;...

    Δυστυχώς πολλοί δεν έχουν συλλάβει τον κίνδυνο της ΧΑ.
    h--p://www.antinews.gr/2012/10/11/183623/#comment-1065176

    • sam avatar
      sam @ Ζωροάστρης 12/10/2012 14:55:10

      Πες μου τοτε ΤΙ ????

  4. lord tanamo avatar
    lord tanamo 12/10/2012 13:37:01

    Για μία ακόμη φορά επαληθεύεται η μεγάλη αλήθεια ότι οι γυναίκες είναι αλλοπρόσαλλες.

  5. KAPS avatar
    KAPS 12/10/2012 13:54:24

    Δηλαδή οι ανωτέρω επιπέδου μόρφωσης γυναίκες και άντρες είναι σοβαροί ώριμοι σκεπτόμενοι άνθρωποι όλοι και όλες ; Μάλλον δεν πάτε καλά ..εντάξει έχετε κατα λάβει πως με το άρθρο σας εσείς δείχνετε ρατσιστές με τους συνανθώπους σας και δη συνέλληνές σας ; Σίγουρα έχετε θέμα ..

    • anideos avatar
      anideos @ KAPS 12/10/2012 17:41:24

      Ακριβως ετσι ειναι οπως τα πες Φωστηρες...
      Παρε και κανα δυο παραδειγματα να στανιαρεις.
      Rεπουση, Τατσοπουλος, Δαμανακη, Κανελη, Τσιπρας, Παπαρηγα.
      Ολοι σπουδαγμενοι ολοι μορφωμενοι.
      δειγματα σοβαρων και ωριμων ανθρωπων, μη σκεπτομενων λογικα.
      Τι στηριζουν;
      Τι εχουν να προσφερουν;
      Αυτες οι παλαιας κοπης παπανδρεικου τυπου ερευνες δεν
      ειναι γιανα λαμβανονται σοβαρα.
      Ο λαος εχει πια καταλαβει πως πρεπει να περιοριστει η αριστεριζουσα
      αυθαδεια που αποκαληται νεοελληνικη κουλτουρα.
      Η πολλυ ελεθυερια τεληκα μας μπερδεψε δεν ξερουμε τι μας γινεται.

      • lord tanamo avatar
        lord tanamo @ anideos 12/10/2012 21:57:44

        Πόνεσαν τα μάτια μου διαβάζοντάς σε,άτιμε anideos.

    • liapis avatar
      liapis @ KAPS 13/10/2012 00:15:57

      + 100000000000

  6. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 12/10/2012 14:20:35

    έρευνα για τους κάτω απο 18 δεν υπάρχει;
    ή μας ενδιαφέρουν μόνο οι ψηφοφόροι;
    εκεί να δείτε ποσοστά
    αλλά μάλλον ησυχάζουμε λέγοντας
    μόδα είναι και θα περάσει

    • Ζωροάστρης avatar
      Ζωροάστρης @ Χμμμμ 12/10/2012 14:24:17

      Οι νέοι χοντρικά είναι φίφτυ-φίφτυ.
      Φίφτυ Αντίφα και φίφτυ ΧΑ.

      Δηλαδή για να το κάνουμε λιανά, ο Θεός να μας φυλάει...

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Ζωροάστρης 12/10/2012 15:00:18

        Έτσι είναι.

        Δύσκολη εποχή για προφητείες αλλά νομίζω αν δεν συμβεί κάτι δραστικό και συνεχίσουμε έτσι, το σύστημα και η κοινωνία έχει το πολύ 12 μήνες ακόμα.

  7. TARAMAS avatar
    TARAMAS 12/10/2012 14:31:30

    Ε καλά, δε ξέρω τι λένε οι στατιστικές, πάντως πρέπει να είναι ηλίθιος κάποιος για να πιστεύει ότι τα λυσσασμένα σκυλιά δε θα στραφούν κάποια στιγμή και προς τα αφεντικά τους. Πρέπει να είναι βλάκας με περικεφαλαία όποιος νομίζει ότι οι καταφανώς νευρασθενικοί, με εγκέφαλο καμένο από τα στεροειδή, θα φέρουν την ακεραιότητα στην διεφθαρμένη πολιτική τάξη. Το πολύ πολύ να φέρουν είτε τη δικαίωση και το ξέπλυμα των αμαρτιών τους διότι θα δούμε και τα χειρότερα, είτε την μετάλλαξη της διαπλοκής και τη διαφθοράς με αμιγείς γκαγκστερικές πρακτικές.

  8. AMARYLIS avatar
    AMARYLIS 12/10/2012 15:01:35

    Έχω κάνει λίγα σχόλια, σας διαβάζω καθημερινά, όμως με αυτά και με αυτά που κάνει η Κυβέρνηση λυπάμαι που το γράφω αλλά η άνοδος αυτής της ναζιστικής οργάνωσης θα αυξάνεται. Δεν μπορεί να κόβουμε μισθούς και συντάξεις, ακόμα και να πεθάνης θέλης πιστοποιητικό συμβολαιογράφου, γιατί υπάρχει ανίκανο και διεφθαρμένο κράτος. Ο λαός αντιδρά, και δυστυχώς αντιδρά άσχημα γιατί δεν θέλει τον ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλει τον ΚΑΜΜΕΝΟ και θεωρεί ότι αυτοί οι ναζιστές είναι ικανοί να φέρουν τάξη στην κοινωνία. Βγείτε λίγο στα χωριά να δείτε τι γίνεται και πόση απήχηση έχουν αυτά τα καθάρματα. Ας ανοίξη τα μάτια της η Κυβέρνηση πριν διαλυθεί η Ελλάδα.

  9. Σπορέας avatar
    Σπορέας 12/10/2012 15:13:29

    Φαντάσου μόνο να είχαν την εξυπνάδα να προτάξουν ένα μαϊμού πολιτικό προσωπείο καθαρό και εθνικιστικό, αφήνοντας στο υπόβαθρο την ΧΑ, θα έπαιρναν τις εκλογές στην πλάκα και με το ρελαντί.

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 12/10/2012 15:20:49

    Πάλι απλουστεύσεις. Η ΧΑ δεν πρέπει να εξετάζεται με παραδοσιακούς ιδεολογικούς όρους. Έχει σχετική επιτυχία διότι υπάρχει ένα κομμάτι του λαού που είναι εξοργισμένο. Δεν αποτελεί "ακροδεξιά" οργάνωση. Όσο κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε αυτό τόσο θα μεγαλώνει. Οι άνθρωποι είναι νεοναζί εθνικοσοσιαλιστές. Οι 400 χιλ. που τους ψήφισαν όμως δεν είναι νεοναζί. Είναι εξοργισμένοι και ψήφισαν αυτούς που τους φάνηκαν αντισυστημικοί. Αν δείτε τι δηλώνουν οι ψηφοφόροι της θα εκπλαγείτε που δηλώνουν σε μεγάλο βαθμό ότι εναλλακτικά θα ψήφιζαν ΣΥΡΙΖΑ! Μην Τσιμπάτε

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 13/10/2012 00:43:42

      ΣΩΣΤΑ ΦΙΛΕ ,ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ

  11. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 12/10/2012 16:29:10

    Συγνώμη!!! Ανίκανο και διεφθαρμένο κράτος!!!
    Θυμίζω!!!
    -Πολιτιστικά: Πρότυπο για 30 χρόνια το λαμόγιο ο καραγκίοζης
    -Πολιτικά: Πολιτικοί οι οποίοι χρηματιζόντουσαν, τάζανε, φοροδιαφεύγανε ψηφίζανε νόμους για καλύπτουν τις παρανομίες τους.
    Πρόσωπα τα οποία θεωρούσαν τη Δημόσια Διοίκηση τσιφλίκι τους!!!Κόμματα τα οποία επεμβαίνανε απροκάλυπτα στη Δημόσια Διοίκηση ώστε η επίλυση των προβλημάτων των πολιτών να γίνεται μέσω των πολιτικών τους γραφείων ώστε να έχουν υποχείριους του φηφοφόρους τους και για μετά τις εκλογές.
    Δικαιοσύνη?
    Παιδεία: Πανεπιστήμια άντρα ασυδοσίας και παρανομίας!!! Παραπαιδεία.
    Εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι όταν υπάρχει κάπου πρόβλημα τότε επεμβαίνεις και το διορθώνεις!!! Κρυφά χωρίς να απαξιώνεις διορθώνεις.
    Μιλάς για καθάρματα Αμαρυλλίδα μου ! Δεν άκουσα να μιλάς για τα καθάρματα που φοροδιαφεύγουν, που καταχράστηκαν που κλέψανε, για αυτούς που πήραν καταλόγους με φοροφυγάδες και τους κρύψανε, για αυτούς που καταχράστηκαν επιδοτήσεις!!!
    Αγαπητή μου το σύστημα που υπηρετείς είναι σάπιο γιατί έβριζε τους δικτάτορες που πέθαναν στην ψάθα ως καθάρματα και φασίστες!!! Ενώ οι φοροφυγάδες και κλέφτες εεεε!!!! Πρέπει να τους δοθεί διάκριση από την Ακαδημία των Αθηνών!!! Αχ Ελλάδα μου αχ που σε κατάντησαν, που που!!!!!

  12. BLUE BLACK avatar
    BLUE BLACK 12/10/2012 16:44:49

    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΤΑΡΣΥΑ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ?

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ BLUE BLACK 12/10/2012 18:01:40

      ΑΝΤΑΡCIA, είναι η σωστή γραφή.

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ Θησειώτης 12/10/2012 20:04:04

        Δηλαδή ανταπσία ;

        • Θησειώτης avatar
          Θησειώτης @ Παύλος 12/10/2012 21:18:31

          Ξέρω ότι σας τσούζει αλλά έτσι είναι παιχταρά μου: ΑΝΤΑΡ-CIA.

  13. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 12/10/2012 17:18:34

    Δηλαδή οι μορφωμένοι δεν ψηφίζουν ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ παρά μόνο οι αμόρφωτοι???.Βρε, δεν σταματάτε της παπαριές.

  14. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/10/2012 17:34:22

    χρυσή αυγή: το τελευταίο ανάχωμα της ελλαδικής κομματοκρατίας πριν οι Έλληνες ξυπνήσουν, βγουν από την ιδιωτεία και απαιτήσουν αντιπροσωπευτικό πολίτευμα και πολιτικές ελευθερίες.

  15. Νικόλας avatar
    Νικόλας 12/10/2012 17:40:30

    Στοιχεία από εκλογές:

    Ανώτερη μόρφωση: 28% ΝΔ, 28% ΣΥΡΙΖΑ, 11% ΠΑΣΟΚ, 7% ΑΝΕΛΛ, 6% ΧΑ
    Μέση μόρφωση: 27% ΝΔ, 29% ΣΥΡΙΖΑ, 11% ΠΑΣΟΚ, 8% ΑΝΕΛΛ, 9% ΧΑ
    Κατώτερη μόρφωση: 42% ΝΔ, 19% ΣΥΡΙΖΑ, 21% ΠΑΣΟΚ, 7% ΑΝΕΛΛ, 3% ΧΑ.

    Όπως βλέπουμε, από τα άτομα κατώτερης μόρφωσης, συγκριτικά πολλοί ψήφισαν ΝΔ και λίγοι ΧΑ οπότε το βρίσκω λογικό και αναμενόμενο πολλοί από τη βαθμίδα αυτή να μετατοπίζονται από ΝΔ προς ΧΑ.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Νικόλας 12/10/2012 19:44:54

      Για να βγούμε έξω από τους τύπους, εξέτασε ποτέ κανείς, τι σημαίνει ανώτερη μόρφωση; Σημαίνει άραγε καλλιεργημένος άνθρωπος ή απλώς κάτοχος ένος πτυχίου; (Το οποίο ξέρουμε δα πως πολλοί το απέκτησαν τα τελευτία 2ο-30 χρόνια). Τα πανεπιστήμια βγάζουν καλλιεργημένους ανθρώπους ή ημιμαθείς; Φοβάμαι πως σε μεγάλη έκταση συμβαίνει το τελευταίο. Και σίγουρα, δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από την ημιμάθεια.
      Συναντά κανείς ακόμη και σήμερα (παλιότερα σε μεγαλύτερη έκταση) ανθρώπους με γνώσεις δημοτικού που είναι πολύ περισσότερο καλλιεργημένοι από πτυχιούχους. Διαθέτουν αρχοντιά που λείπει από τους ημιμαθείς.
      Γέμισε η Ελλάδα αγράμματους και ημιμαθείς πτυχιούχους.

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ Ανώνυμος 13/10/2012 16:38:56

        Ο μέσος απόφοιτος ΑΕΙ ήταν και είναι πιο καλλιεργημένος από το μέσο απόφοιτο ΤΕΙ/λυκείου/γυμνασίου/δημοτικού. Φυσικά και υπάρχουν απόφοιτοι δημοτικού πιο καλλιεργημένοι από αποφοίτους ΑΕΙ. Αλλά δεν είναι ο κανόνας. Εσύ λες ότι ο μέσος απόφοιτος δημοτικού είναι πιο καλλιεργημένος από το μέσο απόφοιτο ΑΕΙ; Εάν πάρεις 10.000 αποφοίτους ΑΕΙ και 10.000 αποφοίτους δημοτικού σε ποια ομάδα πιστεύεις ότι θα βρεις περισσότερους καλλιεργημένους; Πιστευω καμμιά 1000αριά απόφοιτοι ΑΕΙ θα είναι καλλιεργημένοι και καμιά 50αριά απόφοιτοι δημοτικού.

  16. elli avatar
    elli 12/10/2012 18:05:46

    Προ 2 ημερών ήρθε ο Νταβούτογλου ,κι εχθές έσκασε η δήθεν φήμη και απαίτηση της Τροϊκας για εκκένωση νησιών, και ένα "πακέτο Δώρο" 20000 Σύριων(?) μεταναστών που θα πρέπει να φιλοξενήσει η Ελλάδα για "λίγο".
    Μετά από αυτά που ακούει ο Έλληνας τι θέλεις να ψηφίσει ΔΗΜ ΑΡ, ΠΑΣΟΚ, ή Παυλόπουλο? (ο ΣΥΡΙΖΑ είναι από άλλο ανέκδοτο, τον ψηφίζουν οι Δημόσιοι υπάλληλοι, πρώην ΠΑΣΟΚ για να τους σώσει).

  17. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 12/10/2012 19:05:40

    Οσο συνεχίζεται η ΑΔΙΚΙΑ και ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ των πολιτικών η ΧΑ θα αυξάνει.

  18. ΘΩΜΑΣ avatar
    ΘΩΜΑΣ 12/10/2012 19:29:36

    Είδαμε που μας οδήγησαν όλα αυτά τα χρόνια οι «μορφωμένοι»,οι καθηγητάδες,
    και οι διανοούμενοι – παρανοούμενοι, που κυβερνούν τον δύσμοιρο τούτο τόπο.
    Είχε πει κάποτε ο Σιδηρούς Καγκελάριος Όττο Φον Βίσμαρκ:
    «Καθηγητές τρεις και εχάθη η Πατρίς».

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ ΘΩΜΑΣ 12/10/2012 22:00:58

      Ε,όχι και μορφωμένοι καθηγητάδες οι Καραμανλήδες και οι Παπανδρέου.Αυτοί όλο video games παίζουν.Καραμανλής,ο άσσος του joystick.

    • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
      ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ ΘΩΜΑΣ 13/10/2012 00:21:17

      Δεν νομίζω ότι οι καθηγητές των πανεπιστημίων διοικούν ή κυβερνούν την χώρα.Υπάρχουν αξιόλογοι καθηγητές και διανοούμενοι που δεν ασχολούνται με την πολιτική γιατί πολύ απλά με την γνώση τους και την επιστημονική τους κατάρτιση δεν μπορούν να ξεπεράσουν τους κομματικούς μηχανισμούς.

      • ΘΩΜΑΣ avatar
        ΘΩΜΑΣ @ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 13/10/2012 08:17:45

        Ο Βενιζέλος, ο Στουρνάρας, Ο Ανδρέας Παπανδρέου,
        ο Σημίτης κλπ κλπ τι ήταν; Και όταν αναφέρομαι
        σε "καθηγητάδες" δεν εννοώ αποκλειστικά τους
        καθηγητές αλλά αναφέρομαι στην κυριαρχία της "αριστερής" ψευδοδιανόησης (με την ανοχή της "δεξιάς" βεβαίως βεβαίως) που έχει "ριζώσει" στην Ελλάδα
        εδώ και 40 περίπου χρόνια, μεξελίχτηκε σε "αριστερά
        της αρπαχτής" και μεταλαμπάδεψε την "φιλοσοφία
        της αρπαχτής" σε μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού,
        καθιστώντας την πατρίδα μας παγκόσμια πρωταθλήτρια
        στο ξέπλυμα μαύρου χρήματος και στη διαφθορά.
        "Το της Πόλεως ήθος ομοιούται τοις Άρχουσι".

        • lord tanamo avatar
          lord tanamo @ ΘΩΜΑΣ 13/10/2012 09:51:21

          Τι βλακείες Θεέ μου,ddt σας ρίχνουν στο φαΐ ;!

  19. Παύλος avatar
    Παύλος 12/10/2012 20:07:31

    Σωστό Ανώνυμε!

  20. petros avatar
    petros 12/10/2012 20:37:39

    Μόλις ανακοινωθούν τα νέα μέτρα που περιλαμβάνουν κατάργηση του αφορολογήτου για τα παιδιά, φόρους ακόμα και για οικόπεδα, αγροτεμάχια, βοσκοτόπια, κατάργηση τριτεκνικών και πολυτεκνικών επιδομάτων, κατάργηση δώρων Χριστουγέννων- Πάσχα, νέες μειώσεις παντού και δυσκολία ( με αύξηση της εισφοράς ) για εύρεση γιατρών και φαρμάκων,τότε να κάνουν δημοσκόπηση για να δουν που θα εκτινάξει την Χ.Α τα νέα φορομπηχτικά και υφεσιακά μέτρα!
    Αυτό που δεν καταλαβαίνουν στη ΝΔ είναι ότι κόβουν τον ομφάλιο λώρο της παράταξης με παραδοσιακούς ψηφοφόρους της που διαθέτουν παιδιά, και μάλιστα πολλά παιδιά. Αυτά τα παιδιά που θα είναι στερημένα ή υποσιτισμένα, δεν θα στραφούν στην ΟΝΝΕΔ και τη ΔΑΠ. Και δεν καταλαβαίνουν ότι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, γιατί στις τηλεφωνικές δημοσκοπήσεις οι περισσότεροι που θέλουν ή σκέφτονται να ψηφίσουν Χ.Α δεν το δηλώνουν, για λόγους ευνόητους. Αν ψηφιστούν τα νέα μέτρα σε σχέση με τα παιδιά ( που προανέφερα ), τότε η ΝΔ θα αντιμετωπίσει τρομερές, δυσάρεστες εκλογικές επιδόσεις, παντού.

  21. lord tanamo avatar
    lord tanamo 12/10/2012 22:06:43

    Πάντως αυτή η ιδεοληψία (;)... ελπίδα (;)...μ****ία στον εγκέφαλο (;) που έχουν απελπιστικά πολλοί συν-πατριώτες, ότι θα έρθει ο μιχαλολιάκος ο καιάδας ο κασίδας και ο παναγιώταρος και αυτόματα θα γίνουμε πλούσια χώρα,χωρίς αλλοδαπούς και με εκπληκτικούς ρυθμούς ανάπτυξης,άσε που θα κυρήξουμε και τον πόλεμο στην τουρκία και θα πάρουμε πίσω την Πόλη,ξεπερνάει και την πιο δημιουργική επιστημονική φαντασία.

    Τι Σταρ Τρεκ και τι Γκαλάκτικα,γερμενής φορ πρέσιντεντ.Θα μας διαβάζουν οι ρόθτσιλντ και θα κυλιούνται στο πάτωμα από τα γέλια.

    Μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :)

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ lord tanamo 12/10/2012 22:37:49

      Ενώ άμα έρθει ο Τσίπρας, η Δούρου και ο Τσατσόπουλος .....

    • ΘΩΜΑΣ avatar
      ΘΩΜΑΣ @ lord tanamo 13/10/2012 08:32:04

      Σε παραπέμπω στο βιβλίο "Όχι στη παλιά πόλη" του πρώην νεοδημοκράτη Νίκου Χιδίρογλου για να δεις την άλλη όψη
      της πολιτικής επιστημονικής φαντασίας.

    • ΘΩΜΑΣ avatar
      ΘΩΜΑΣ @ lord tanamo 13/10/2012 08:37:23

      Και μια μικρή περίληψη από το βιβλίο πολιτικής ΕΦ του Νίκου Χιδίρογλου:
      ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ

      Ελλάδα, σωτήριο έτος 2020 μ. Χ. Η επικράτηση μιας κάστας πολιτικών που πρεσβεύουν ένα κράμα νεοφιλελεύθερων και σοσιαλδημοκρατικών ιδεοληψιών, έχει αλλάξει ριζικά το πολιτικό τοπίο. Η πολιτισμική ομογενοποίηση λυγίζει τις αντιστάσεις του μέσου πολίτη, οδηγώντας τον στην αδράνεια. Η χαλάρωση των ηθών και η εφαρμογή των θετικών διακρίσεων, οδηγούν στην απόλυτη φιλελευθεροποίηση των κοινωνικών σχέσεων και φέρνουν την ελληνική κοινωνία στο χείλος του γκρεμού. Η πολυπολιτισμική κοινωνία, δείχνει να λυγίζει κάτω από το βάρος των ανομιών της και των αφύσικων και ανήθικων συμβάσεών της. Όμως, κάποιοι υπολόγιζαν χωρίς τη νεολαία, που ξεσηκώνεται, αντιδρώντας στο γκρέμισμα των εκκλησιών και στην εξάλειψη κάθε τι του ελληνικού. Οι παλιοί τρόποι κερδίζουν οπαδούς και ο λαϊκός αυθορμητισμός επιστρέφει και ξεσπά, απειλώντας ως ασταμάτητος χείμαρρος το σύστημα, που κλυδωνίζεται. Την ίδια ώρα, ο πολιτικός ριζοσπαστισμός εξαπλώνεται και κερδίζει τις καρδιές και την ψυχή των νέων, των απόκληρων και των περιθωριοποιημένων, αλλά και όσων αδυνατούν να συμβιβαστούν με την κοινωνική εξαχρείωση και αναζητούν όραμα και ελπίδα. Ο ήρωάς μας, έχοντας βρεθεί από το ζενίθ στο ναδίρ, δεν έχει πλέον τίποτε να χάσει. Από πετυχημένος επαγγελματίας και ομοτράπεζος του συστήματος, καταλήγει δραπέτης και άστεγος, ζώντας προσωρινά μια άσκοπη καθημερινότητα. Όμως, ξυπνάει από το λήθαργο, μαζεύει τα κομμάτια του και οργανώνεται στις γραμμές της «Μάχης», πολεμώντας για την Ελευθερία και γράφοντας το προσωπικό του έπος.

  22. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 12/10/2012 22:15:11

    Οταν ψηφιζεις Δημοκρατικα κομματα κι εχεις τη δικαιοσυνη και την ισονομια που εχουμε ολα αυτα τα χρονια, τοτε στρεφεσαι στα ακρα. Και στα αριστερα και στα δεξια. Σκοπος ειναι να μην φτασει ο κομπος στο χτενι. Σε εναν που ειναι τυπικος και νομοταγης, οταν βλεπει το βιος του να συρρικνωνεται και κανεις να μην τιμωρει τους μεγαλοκαρχαριες που ειναι μερος της διαφθορας, τι περιμενεις; Ας βαλει μεσα ο Σαμαρας καμια 30αρια τουλαχιστον πολιτικους που τα εφαγαν και θα σου πω αν θα ανατραπει το σκηνικο ή οχι. Η συγκαλυψη της διαφθορας των πολιτικων μεσα στην Αυλη της βουλης και η μετατροπη της Ελλαδας σε παζαρι απο λογης λαθρομεταναστες ειναι που εχουν ανεβασει τα ποσοστα της ΧΑ.

  23. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 13/10/2012 11:14:56

    Και φυσικά θα αυξηθούν τα ποσοστά της ΧΑ..... απο την στιγμή που βλέπουν τον Τσατσόπουλο ... Μ πίστη ..Ρεπούση και όλα τα καλά παιδιά στη πίστα ( Μπλιάχ λίγδα...) τι περιμένετε...πρώτο κόμμα θα βγει... ο απλός Έλληνας βαρέθηκε πια από τα δήθεν και δεν δένετε την κοροϊδία...........

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ Αεροπόρος 13/10/2012 14:16:21

      Τι θα πει "δεν δένετε την κοροϊδία" ; Μία καινούρια έκφραση ; Όλο εκπλήξεις είναι το Νέο Λεξικό της Ναζιστικής Ελληνικής !