12/01/2011 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επιλεκτική μνήμη της Ντόρας και τα δεκανίκια του Λοβέρδου

Είναι φοβερή η επιλεκτική μνήμη με την οποία η κ. Μπακογιάννη πολιτεύεται τελευταία. Πήγε λοιπόν στη Βουλή χθες και ζήτησε τη σύσταση εξεταστικής επιτροπής για σκάνδαλα και διασπάθιση του δημοσίου χρήματος στο χώρο της Υγείας. Η κ. Μπακογιάννη τονίζει στη δήλωσή της και το θέμα της “υπερτιμολόγησης ιατρικών εξετάσεων, συσκευών και ειδικών υλικών”, καθώς και αυτό της “σπατάλης στη χρήση των φαρμάκων εντός των νοσοκομείων.

“Οι υπερτιμολογήσεις αυτές είναι ίσως το μεγαλύτερο διαχρονικό σκάνδαλο. Δεν είναι όμως σκάνδαλο απαράγραπτο. Οι πολίτες ζητούν τώρα το λογαριασμό” επισημαίνει η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας.

Και ζητά να ερευνηθεί πώς κάποιοι ενδιάμεσοι “διασφάλιζαν την ‘ομαδική τύφλωση’ όλων όσοι είχαν ευθύνη για τις σχετικές αγορές και το πραγματικό κόστος των αγοραζομένων”, “ποιοι πλούτισαν παράνομα” και εάν “μπορεί ο φορολογούμενος να πάρει πίσω μέρος έστω του παράνομου αυτού πλούτου;”.

Τη κάνει η Ντόρα με την πρόταση αυτή; Κατ’ αρχάς επιχειρεί να προβληθεί στα κανάλια και τις εφημερίδες μπας και δει να ανεβαίνει δημοσκοπικά.

Επίσης, αβαντάρει για ακόμη μια φορά το ΠΑΣΟΚ και ειδικά τον κ. Λοβέρδο προκειμένου να ξεκινήσει μια ακόμη ατέρμονη συζήτηση για το ποιος διέλυσε το ΕΣΥ, ποιος τα έφαγε και άλλα πολλά.

Και τέλος, προσπαθεί να δημιουργήσει θέμα στη Νέα Δημοκρατία αφού η όποια έρευνα θα περιλαμβάνει κατά ένα μεγάλο μέρος τη γαλάζια διακυβέρνηση. Ειδικότερα, στοχοποιεί τους κ. Αβραμόπουλο, Κακλαμάνη και Γιαννόπουλο που διετέλεσαν υπουργοί Υγείας, λες και ξαφνικά της ήρθε η επιφοίτηση και θυμήθηκε ότι μπορεί στο ΕΣΥ να γινόταν πάρτι.

Είναι σίγουρο όμως ότι με δεκανίκια στον κ. Λοβέρδο δε θα πετύχει τίποτε, ούτε θα αυτοπροβληθεί.

Και όλοι θα καταλάβουν ότι στον κ.Αβραμόπουλο βγάζει το μένος της επειδή συντάχθηκε με τον Α. Σαμαρά, στον κ.Κακλαμάνη επειδή όπου σταθεί κι όπου βρεθεί  δηλώνει ότι τον «πούλησε» στο δε κ. Γιαννόπουλο επειδή δεν την προτίμησε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 12/01/2011 08:53:10

    Ετσι είναι ούτως η άλλως τα ΜΜΕ απο εδώ και μετά θα παίζουν Ντόρα.Ειναι ένας καλός τρόπος ώστε να ανακοπεί η ανοδική τάση της Ν.Δ.

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/01/2011 09:06:24

    Όταν δεχόταν τη στήριξη τού Κακλαμάνη για την προεδρία τής ΝΔ ήταν καλός ο Κακλαμάνης, ε; Δεν ήξερε τότε η Ντορούλα για το φαγοπότι στην υγεία. Σε ποιον τα λέει αυτά, μωρέ; Ούτε τα βαφτιστήρια τού Μητσοτακέικου δεν την πιστεύουν.

  3. cornelsen avatar
    cornelsen 12/01/2011 09:09:43

    Ποιός μιλά; Η Ντόρα!

    • SAVVAS avatar
      SAVVAS @ cornelsen 12/01/2011 14:55:38

      Η ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ-ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ & ΚΟΥΒΕΛΟΥ!!!
      Ωραίο Marketing και με το επίθετο. Διαφορετικά ένα αδειο πολιτικά κεφαλάκι.

    • loretta avatar
      loretta @ cornelsen 12/01/2011 20:12:05

      Η Ντορα λεει λεει ...για εξεταστικη στον τομεα της Υγειας... τους...συμμαχους/συντροφους της μεσα στο κινημα της ....τους ρωτησε???

      λεω μηπως υπαρξουν εκλπηξεις...!!!

  4. tiramola avatar
    tiramola 12/01/2011 09:19:08

    Όλοι πλέον γνωρίζουν το όργιο κατασπατάλησης χρήματος την περίοδο που ο σημερινός αντιπρόεδρος της ΝΔ Αβραμόπουλος ήταν υπουργός υγείας.
    Εμμέσως πλην σαφώς το παραδέχτηκε πρόσφατα και ο Κούλης σε τηλεοπτική εκπομπή λέγοντας ότι δεν είναι υπερήφανος για την πολιτική της κυβέρνησης του "καταλληλότερου" στο συγκεκριμένο θέμα.
    Το πρόβλημα είναι ότι ζητάει την εξεταστική η Μπακογιάνη ή αν πρέπει να πληροφορηθούν οι Έλληνες πολίτες έναν ακόμα λόγο που οδηγηθήκαμε στον μηχανισμό στήριξης?
    Για τον αποτυχημένο αυτόν τύπο που λέγεται Αβραμόπουλος έκανε γαργάρα ο Σαμαράς τον οποίο έκανε και αντιπρόεδρο(!) του κόμματος αντί να τον στείλει στη σύνταξη κρατώντας ισσοροπίες που εμπεριέχουν ανέντιμους συμβιβασμούς και που τώρα όλοι μαζί βουρ για την καρέκλα της εξουσίας....

    • Johnny Rep avatar
      Johnny Rep @ tiramola 12/01/2011 10:45:56

      Ενω ο αντιπρόεδρος της σημερινής κυβέρνησης έχει επιδείξει άκρως επιτυχημένη θητεία σαν ΥΠ.ΕΞ. και φυσικά συνεχίζει να δείχνει με τον πολιτικό του λόγο πώς πρέπει να είναι οι σωστοί πολιτικοί. Μιλάει με επιχειρήματα, δεν ευνοεί το νεποτισμό και την οικογενειοκρατία και διάγει λιτή και απέριττη ζωή στις σουίτες που του παραχωρούν δωρεάν οι φίλοι της κόρης του, η οποία όλως τυχαίως προσελήφθη στη φιλαρμονική του Δήμου Αθηναίου μέσω Βουλής...

      Η καμήλα δε βλέπει την καμπούρα της, αλλά την καμπούρα της άλλης καμήλας...

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ tiramola 12/01/2011 10:56:50

      Ας δείτε στο "φωτισμένο" Πασοκ τί θα κάνετε με τον Χρυσοχοϊδη και τί θα γίνει αν εξεταστική για την οικονομία ακουμπήσει τον Ολετήρα της οικονομίας Σημίτη και μετά εντάξει , ας μιλήσουμε και γι΄άλλα.

      Αγαπητέ δεν θα σταματήσω να το φωνάζω. Ο,τι και να πείτε -ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ -χρήματα του Δημοσίου ενθυλακώθηκαν από το Πασόκ. Ο Μαντέλης υπόδικος, ο Τσουκάτος φωνάζει για τα λεφτά της Ζήμενς που πήγαν στο κόμμα και άλλα ων ουκ εστιν αριθμός......
      Τί έγινε επί τη ευκαιρία με το σπιτι του Τζοχατζόπουλου στην Δ.Αρεοπαγίτου; Βρέθηκε το πόθεν έσχε;

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 12/01/2011 12:16:17

      Εντάξει σύντροφοι, ισοπαλία...

    • irida avatar
      irida @ tiramola 12/01/2011 13:02:29

      +1000

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 12/01/2011 15:07:48

      Ενώ οι δικές σου ισορροπίες είναι χωρίς ούτε ένα ακροβατισμό...Ο αποτυχημένος ΓΔ της ΕΡΓΟΣΕ ΑΕ (αυτής που έπαψε να την θεωρεί επιλέξιμη για Γ' ΚΠΣ η Ε.Ε. ήδη επί των ημερών Σημίτη) πρόεδρος στην ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ από τον Ρέππα, κι ας μή μιλήσουμε για Υπουργούς. Τι μας λές τώρα!

    • πυρρος avatar
      πυρρος @ tiramola 12/01/2011 22:02:24

      Σωστό σχόλιο

  5. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 12/01/2011 09:25:30

    εντάξει.αφού το προτείνει η ντόρα η κόρη του δράκουλα διαφωνούμε

  6. kiki avatar
    kiki 12/01/2011 10:51:49

    Ναι το σητεμενο μωρο δεν ηξερε τιποτα , τι γινοταν με την Μηζενς.
    Τι ανθερωποι παντως μας εχουν κυβερνησει, τι αδιστακτοι, τι κυνικοι.
    Ντροπη σε ολους μας που τους ψηφιζαμε, και τους καναμε κυβερνητες.

  7. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 12/01/2011 11:01:10

    Η κα Μπακογιάννη υπήρξε μέλος της Κυβερνητικής Επιτροπής επί ΝΔ. Τότε δεν τα έβλεπε;΄Η δεν είχε πάει στον οφθαλμίατρο ακόμη.....
    Ο,τι και να κάνει Μητσοτάκη τη λένε κι αυτό δεν ξεχνιέται.
    Επιπλέον η κυρία κάνει ασκήσεις ετοιμότητας να μη "σκουριάσει", επειδή τώρα δεν έχει και κανένα απο πάνω της να ροκανίζει την καρέκλα της. .....
    Πρώτα φεύγει η ψυχή και μετά το χούϊ.....
    Να τα βλέπουν αυτοί που κόβανε φλέβες για χάρη της από τον χώρο της ΝΔ.....
    Ηδη το (απίστευτο ε, ) σημερινό γιουσουφάκι της ο Δ.Ρίζος στον Αδέσμευτο έχει αυτή την ερώτησή της κύριο θέμα!!!!!!!!!!!! Πού φτάσαμε. Ο κλητήρας του Εθνάρχη να σιγοντάρει τους Μητσοτακαίους. .....

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ Γιαδικιάρογλου 12/01/2011 18:39:48

      .....την καρέκλα του ήθελα να πω.

  8. factorx avatar
    factorx 12/01/2011 14:52:23

    Θετικά αντιμετώπισε ο αρμόδιος τομεάρχης της ΝΔ Θανάσης Γιαννόπουλος την πρόταση της προέδρου της Δημοκρατικής Συμμαχίας Ντόρας Μπακογιάννη για σύσταση εξεταστικής επιτροπής της Βουλής, σχετικά με τις προμήθειες στον τομέα της υγείας και τη σπατάλη που υπήρχε.

    «Η πρόταση της κυρίας Μπακογιάννη προσωπικά δεν με βρίσκει αντίθετο», ανέφερε ο κ. Γιαννόπουλος μιλώντας στο ραδιοσταθμό "Βήμα 99,5", προσθέτοντας ωστόσο πως «η κυβέρνηση έχει την πρωτοβουλία όλων αυτών των κινήσεων».

    «Ας αναλάβει λοιπόν την πρωτοβουλία η κυβέρνηση να κάνει αυτή την εξεταστική επιτροπή -γιατί είναι και της μόδας κιόλας η εξεταστική επιτροπή για οποιοδήποτε θέμα- για να δει κανείς διαχρονικά πώς συνέβησαν όλα αυτά τα γεγονότα. Η ιστορία των προμηθειών ξεκινάει από το 1981».

    Ο κ. Γιαννόπουλος ανέφερε πως αν έλθει η πρόταση στη Βουλή, η ΝΔ δεν έχει λόγο να μην την υπερψηφίσει.

    • tiramola avatar
      tiramola @ factorx 12/01/2011 15:22:16

      Α, μάλιστα από το 1981...
      Μήπως η νεοδημοκρατική εξαετία δεν υπήρξε ποτέ?
      Μήπως ήταν στη φαντασία μας μόνο?

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 12/01/2011 18:46:16

        Θα γκρεμιστεί το υπερεκτιμημένο τοτέμ του σοσιαλισμού, ο Γεννηματάς.

        • yiannos avatar
          yiannos @ Orestios 13/01/2011 18:55:03

          ακριβώς

    • Χρ.Δ avatar
      Χρ.Δ @ factorx 13/01/2011 18:46:55

      Μπορω να ισχυρισθω μετα λογου γνωσεως,αφου κατειχα σημαντικη θεση Διοικητη σε μεγαλο Θεραπευτηριο,οτι την περιοδο Αβραμοπουλου στο Υγειας,την διεκρινε η ακρατη κομματικη παρεμβαση/εκμεταλευση,που φυσιολογικα οδηγουσε σε κακοδιοικηση-εχω ενδειξεις και για κακοδιαχειρηση.
      Η περιοδος Αβραμοπουλου στο Υπ.Υγειας ΔΕΝ ωφελησε το δημοσιο συμφερον .Κυριος σκοπος ηταν να κερδισουμε πολιτικους ποντους για το Κομμα και τον εαυτο μας.....

  9. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 12/01/2011 15:44:47

    Η κα Μητσοτάκη έμφανίστηκε στο σαπιοΚάναλο του Χατζηνικολάου χθές βράδυ, μόνο και μόνο για να μειώσει την επιτυχία του Αντώνη Σαμαρά στη νέα σύνθεση της Ομάδας της Νέας Δημοκρατίας. Ηταν τραγική και, ταυτόχρονα, πολύ γερασμένη στην εμφάνισή της. Συνετρίβη από το Σαμαρά, αλλά φαίνεται οτι ακροβατεί σε άλλο κόσμο.

  10. hasu avatar
    hasu 12/01/2011 16:43:09

    Εγώ απορώ πως ακόμη μπορούν ανθρώποι σαν την Μπακογιάννη και τον Λοβέρδο να κυκλοφορούν ελεύθεροι και να μην είναι πίσω απο τα κάγκελα της φυλακής.

  11. TASOS avatar
    TASOS 12/01/2011 17:14:13

    Η Ντόρα Μπακογιάννη επιδιώκει να περιοριστεί η διαφθορά και να βρεθούν ευθύνες σε σκάνδαλο του δημοσίου. Και σου λεεί μετά Ιονέσκο και το θεάτρο του παραλόγου! Τέτοια υποκριτική ούτε η Συνοδινού!

  12. theod avatar
    theod 12/01/2011 19:53:03

    Εάν αποδειχθεί ότι το φαγοπότι έγινε από τους πολιτικούς κι όχι από τους γιατρούς των Μιζο(Νοσο)κομείων που δεν ελέγχονταν ας πάνε, μέσα όσοι συλληφθούν. Μέχρι τώρα έχουν συγκεντρωθεί στοιχεία για μεγαλογιατρούς Νοσοκομείων αλλά κανένας δεν μπήκε φυλακή, ούτε καν εκδικάστηκε μια υπόθεση - όλα γίνονται για το γιαλί κι αυτοπροβολή - έχουμε κράτος μπ...έλο.

  13. loretta avatar
    loretta 12/01/2011 20:14:25

    Τιραμολα η σιγουρια θα σε φαει....Η ντορα θα φαει τα μουτρα της να μου το θυμασε....τακτικες εκβιασμου δεν περνανε....!!

    κοινως επειδη εχει πιασει πατο....τωρα θα πιασει αποπατο...πιο κατω δεν παει...

    και εγω στην θεση σου θαμουν πιο επιφυλακτικος ως προς το τι ζηταει η ντορα και γιατι.....

  14. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 12/01/2011 20:28:24

    Αγνοήστε την... διαφήμηση θέλει, δεν το καταλαβαίνετε?

    Χαρίλαος

  15. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 13/01/2011 10:38:46

    Απορώ γιατί δεν το διασκεδάζετε..κι εξηγούμαι: Έως σήμερα έστρεφαν τη μια κοινωνική ομάδα απέναντι στην άλλη, με τη μέθοδο του κοινωνικού αυτοματισμού. Σήμερα καιρός ήταν να σφαχτούν μεταξύ τους, να αρχίσουν τα καρφώματα , να βγουν λαβράκια. κι ο αιμορραγών λαός να απολαμβάνει απ τις κερκίδες ΄λυσσοδώς να τραβά το ένα λαμόγιο απ το άλλο τα τραυμααπλάστ που σκεπάζουν τα σημάδια απ τις βρωμιές τους.
    Ποιό είναι το ζητούμενο φίλτατοι;
    Να προφυλαχθεί η ΝΔούλα, η Ντορίτσα και τα άλλα παιδιά ή να βγουν όξω οι π&ούστηδες απ την παράγκα;

  16. o politikos avatar
    o politikos 13/01/2011 20:35:59

    Ψιλή ανάλγητη και αμνήμων ξεκάθαρα πες μας:

    Στην διαδρομή καταστροφής που ακολουθεί η χώρα εσύ που άσκησες εξουσία τι ποσοστό ευθύνης φέρεις;;;

    Όσο τέτοια ερωτήματα μένουν από πλευράς σου αναπάντητα τόσο πιο πολύ στο σκουπιδοτενεκέ της δημόσιας ζωής θα σε χώνει ο λαός, γέρικη ρόμπα της πολιτικής σκηνής.