#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2012 21:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επιλεκτική ευαισθησία της Αριστεράς και η Βούλα Παπαχρήστου



Σε μια χώρα μισοκατεστραμμένη με ημερήσιο δελτίο αυτοκτονιών, τρείς-τέσσερις την ημέρα (σ.σ. οι περισσότεροι, φουνταριστοί από τα μπαλκόνια) φαίνεται ότι…έσταξε η ουρά του γαιδάρου, επειδή μια πιτσιρίκα, αστέρι στον αθλητισμό, φλερτάρει με τον ακραίο εθνικισμό ή ανταλλάσσει χαζά τσιτάτα με τους φίλους της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Όταν μιλάμε για ηλικίες των 20 και 22, η έννοια της «παραβατικής απόκλισης», επιδέχεται διασταλτικής ερμηνείας, μέχρι εκεί που δεν πάει. Και ασφαλώς η έννοια της τιμωρίας οφείλει να είναι πρωτίστως παιδευτικού και δευτερευόντως κατασταλτικού χαρακτήρα.

Υπό αυτή την λογική ο αποκλεισμός της πρωταθλήτριας στο τριπλούν, Βούλας Παπαχρήστου από την κορυφαία αγωνιστική εκδήλωση της Ολυμπιάδας, με αφορμή ένα φτηνό καλαμπούρι που θα μπορούσε εύκολα να έχει αποδέκτες, αντί τους Αφρικανούς, τους Πόντιους ή τις…ξανθές, αποδεικνύει την αριστερόστροφη επιλεκτική ευαισθησία και εν τέλει την αφόρητη πολιτική υποκρισία που ταλανίζει την σύγχρονη Ελλάδα.

Περισσότερο όμως εξοργιστική και από την ίδια την «τιμωρία», είναι η ιδιότυπη σύνθεση του κονκλάβιου των…τιμητών που την επέβαλλαν. Ποιοι ήταν λοιπόν οι «δικαστές» της Βούλας;  Θα σας πώ αμέσως:  Μια φτιασιδωμένη γεροντοκόρη του Κολωνακίου, που νομίζει ότι είναι η σύγχρονη ιέρεια της (ροζ) Αριστεράς , ένας πυροβολημένος βουλευτής-πολιτευτής, που παριστάνει στα 60 του, τον… ποιητή της σεξουαλικής απελευθέρωσης  και  κάτι καλοταϊσμένοι που αυτοαναγορεύτηκαν  παράγοντες εθνικής εμβέλειας στον αθλητισμό.

Προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορο αν η Βούλα Παπαχρήστου είναι «ελληνόψυχη» ή ξημεροβραδιάζεται με τον Κασιδιάρη. Στο βαθμό που δεν πουλάει πρέζα και δεν κλέβει το βιος του διπλανού, ένας νέος μπορεί να διαλέγει τις παρέες του απ’ όλο το φάσμα του κοινωνικού, πολιτικού και ιδεολογικού φάσματος. Και να μοιράζεται με αυτές τις απόψεις του, τις ανησυχίες του, έστω και το στραμπουληγμένο χιούμορ, μέσα από ομαδικές διαδικασίες στο σύγχρονο «μαζικό τηλέφωνο» που καλώς ή κακώς, προσφέρουν τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Στην ιστορία του παγκόσμιου αθλητισμού υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα ολυμπιονικών που ως άνθρωποι είχαν συγκεκριμένες «ιδιορρυθμίες», συχνά μάλιστα και ξεσπάσματα που άγγιζαν τα όρια της αντικοινωνικής συμπεριφοράς. Ουδείς διανοήθηκε να συνδέσει αυτά τους τα χαρακτηριστικά με τις αθλητικές τους επιδόσεις και το δικαίωμα να συμμετέχουν σε αγώνες.

Δυστυχώς στην Ελλάδα βρέθηκαν οι ανεγκέφαλοι για να κάνουν, ως μη όφειλαν, αυτή τη διασύνδεση, με κίνδυνο να καταστρέψουν εν μία νυκτί, την αθλητική καριέρα μιας 20χρονης. Ακριβώς γιατί το σύγχρονο κηφηναριό που αποτέλεσε το…δικαστικό σώμα παραπομπής της Βούλας, δεν είναι σε θέση να κατανοήσει τους κόπους, την αυτοπειθαρχία και τις στερήσεις που έχει υποβληθεί ένα κορίτσι για να γίνει πρωταθλήτρια. Αυτοί που την έκριναν, δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους. Πολιτικοί κηφήνες και παρατρεχάμενοι ήταν, που τους βόλεψε ή τύχη και τώρα παριστάνουν τους υπερευαίσθητους σε θέματα ανθρώπινων δικαιωμάτων.

Δυστυχώς αποδείχθηκε πώς δεν υπάρχει και κυβέρνηση που να πιάνει το σφυγμό της κοινωνίας για να μαζέψει όλο αυτό το…αληταριό της ηθικοπλαστικής υποκρισίας.  Έφτασαν να ποινικοποιήσουν το χιούμορ και τις ιδεολογικές αποκλίσεις οι μεταλλαγμένοι 60άρηδες της μεταπολίτευσης που συμβολίζουν όχι τα  ολυμπιακά ιδεώδη, αλλά  το κατακάθι της Ελλάδας που πεθαίνει. Ντροπή…

Γιώργος Χαρβαλιάς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 29/07/2012 21:12:31

    OTAN απαιτήσει - και πάρει - τα 4.000.000, τα 3.000.000 να ζητηθεί να βγούν από τους λογαριασμούς της σιτεμένης ροζ "ιέρειας" και του γεροντοφρικιού που δε λέει να καταλάβει ότι αν έχεις ζάχαρο δεν σε αφορά αν υπάρχουν τούρτες στον κόσμο. Το 4ο μπορεί να είναι εκείνο το "ξεχασμένο" φαντάζομαι

  2. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 29/07/2012 21:24:23

    Να δούμε τώρα ποιος θα πληρώσει 4 εκατ. ευρώ σε αποζημιώσεις αν με το καλό η Βούλα Παπαχρήστου τους τρέξει στα δικαστήρια (γιατί είναι σίγουρο ότι θα δικαιωθεί). Από την τσέπη του θα τα βγάλει ο Κούβελος; Εκτός αυτών έχει δικαίωμα η ΕΟΕ να βγάζει άμεσα αποφάσεις για αποκλεισμούς, δίχως απολογία της αθλήτριας, τους λόγους για τους οποίους αποφασίστηκε σαν ποινή ο αποκλεισμός, οι παράγραφοι των κανονισμών κλπ κλπ;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Γιώργος1 30/07/2012 08:19:35

      Ένα εκατομμύριο θα το έχει να βάλει από την τσέπη του

  3. Εύα avatar
    Εύα 29/07/2012 21:25:40

    Παραβατική συμπεριφορά=απόκλιση από το μέσο όρο=απόκλιση από την προοδευτική σκέψη=απόκλιση από την αριστερή σκέψη=απόκλιση από;;;;
    Θα τρελαθούμε εντελώς με τις διαγνώσεις των ειδικών-δικαστών...
    Πολύ ωραίο άρθρο..

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Εύα 30/07/2012 03:06:22

      Κανείς λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει που το πάει η αριστερά με αυτόν τον ανόητο, ακήρυκτο πόλεμο φαινομενικά κατά του εθνικισμού αλλά επί της ουσίας κατά κάθε τι του εθνικού.

      Το μόνον που κάνει είναι να διχοτομεί και να συσπειρώνει τη χώρα σε δύο ομάδες εθνικιστών και διεθνιστών.

      Τι προετοιμάζει; Έναν δήθεν "δεύτερο γύρο"; Ή απλά τελεί εν συγχύσει;

      Το έχουν παρακάνει πλέον. Καλά θα κάνουν να συμμαζευτούν γιατί η χώρα και ο κόσμος της είναι στην κόψη του ξυραφιού.

      Ας παραγγείλουν κανέναν δεύτερο γύρο από το σουβλατζίδικο της γειτονιάς τους και ας μην διανοηθούν να σπρώξουν τον τόπο για άλλη μια φορά σε περιπέτειες.

      • ANNA avatar
        ANNA @ Παρατηρητής 30/07/2012 03:40:45

        ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ο Κουβελης !!!!!!!!!!!!!! Ας σοβαρευτουμε λιγο Αν ελεγες Αριστερο τον Κουβελο θα το συζητουσα αλλα ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ο Κουβελης !!!!!Ας σοβαρευτουμε λιγακι φιλε ''Παρατηρητη'''

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ ANNA 30/07/2012 12:27:58

          Γιαυτο είπα "εθνικιστές και διεθνιστές".
          Πάει το αριστερός και το δεξιός.
          Και ξέρεις ποια είναι η πλάκα;

          Το ότι τώρα οι "αριστεροί" είναι επί της ουσίας υπερ της πολιτικής των αμερικανών και οι "δεξιοί" είναι με το άλλο γκρουπ, ρώσσους, κινέζους και λοιπούς.

          Νέοι καιροί, νέα ήθη...

  4. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 29/07/2012 21:28:05

    Ας είναι και... κομουνίστρια. Δεν έχουμε και έλεγχο πολιτικών φρονημάτων στην Δημοκρατία μας, έτσι δεν είναι; Επίσης, τα παράπονά σας στον Άρειο Πάγο που έχει δώσει την άδεια να λειτουργεί κανονικά η Χρυσή Αυγή. Είναι και στην βουλή αν δεν κάνω λάθος...

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Γιώργος1 30/07/2012 00:03:23

      Το σχόλιο πήγαινε σε απάντηση άλλου σχολίου. Καλύτερα να κατέβει και αυτό.

  5. eneral avatar
    eneral 29/07/2012 21:42:52

    Κυριε Χαρβαλια συγχαρητηρια για το κειμενο. Εξαιρετικο !!!!!!!

    • Νικηφόρος avatar
      Νικηφόρος @ eneral 30/07/2012 14:23:57

      +1!

  6. o deksios avatar
    o deksios 29/07/2012 21:49:09

    το κακο ειναι οτι ακομα μια φορα εξευτελιστηκε η κυβερνηση της νδ, φανηκε να σερνεται απ' τον κουβελη, και οτι καλο ειχε γινει με το ανοιγμα της χαλυβουργιας , εξανεμισθηκε...
    και παλι η αισθηση στον κοσμο ειναι, οτι η αριστερα κανει ο,τι γουσταρει, η κυβερνηση δεν θα τολμησει να αγγιξει τους λαθρο, κα..
    η συμμετοχη κουβελη στην κυβερνηση αναμενεται να αποβει ισως και μοιραια για την κυβερνηση.. ασε που οταν ζορισουν τα πραγματα, αναμενεται ο κουβελης να σφυριξει, ωστε να ληξει η νδ, και να παει να κανει κυβερνηση μετα και με το τσιπρα..

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ o deksios 30/07/2012 01:38:31

      Τουναντίον, deksios, πιστεύω ότι η Αριστερά (ΔΗΜΑΡ-ΣΥΡΙΖΑ) εκτέθηκε και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό. Αποδείχθηκε ΚΑΙ επί του πρακτέου, ότι στην αξιακή ιεραρχία της Αριστεράς, τα συμφέροντα του έθνους και των Ελλήνων πολιτών, είναι χαμηλότερα από τις ψευδο-υπερεθνικές/ψευδο-αντιρατσιστικές" ιδεολογίες της.

  7. kommenos avatar
    kommenos 29/07/2012 21:52:17

    Αποτελεί βασική επιταγή του Συντάγματος (άρθρο 20) η "προηγούμενη ακρόαση του ενδιαφερόμενου προτού ληφθεί εναντίον του οποιοδήποτε δυσμενές μέτρο ατομικού χαρακτήρα, ενώ ανάλογες διατάξεις υπάρχουν στο ποινικό δίκαιο και στην ποινική δικονομία για όσους κατηγορούνται για συγκεκριμένη επιλήψιμη πράξη.

    Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κερδίσει δικαστικά την υπόθεση η κοπέλα και μιλάμε για ένα τρομερά υψηλό ποσό αποζημίωσης, άσχετα βέβαια με το πότε η σχετική υπόθεση θα δικαστεί, πότε θα τελεσιδικήσει, αν θα εκτελεστεί ποτέ η απόφαση (πολιτικού ή διοικητικού δικαστηρίου, ανάλογα με τη νομική φύση του Κούβελου, που ίσως και γι' αυτό να αδιαφόρησε για το κακό που της προξένησε).

    Η πράξη της κοπέλας, καταδικαστέα και έπρεπε κάτι να της κάνουν, στα σίγουρα. Όμως εδώ φαίνεται η ευθύνη και της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και τα λεφτά που παίρνουν για το ρόλο αυτό, που έπρεπε να είχε υψώσει ένα προστατευτικό τείχος για τους αθλητές μας, ιδιαίτερα για τη συγκεκριμένη για την οποία θα έπρεπε να είχαν επισημάνει ορισμένα΄πράγματα, έγκαιρα. Οι αθλητές μας θα ήσαν "επιλεγμένοι στόχοι". ακόμα και η ΕΥΠ θα έπρεπε να τους κατασκοπεύει παντού για να μην κάνουν ανοησίες, πάρουν ουσίες κλπ. Οι αθλητές δεν πάνε στους Ολυμπιακούς σαν σε "ιδιωτικά ταξιδάκια". Δεν έχουν "ιδιωτική ζωή" για 2-3 μήνες. Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτό το ξεχαρβάλωμα.

    Οι Γερμανοί μόλις γράφτηκε κάτι στο twitter της σημαιοφόρου της εθνικής τους ομάδας έδρασαν ταχύτατα, έσβυσαν το λογαριασμό της και ανακοίνωσαν ότι "διαπιστώθηκε παράνομη χρήση του λογαριασμού της". Και το θέμα έληξε. Εμείς γιατί έπρεπε να ξεφτιλιστούμε έτσι;

    Και με τσαντίζει πολύ το ότι ο Κούβελος δεν θα πάθει τίποτα. Γιατί στην Ελλάδα κανείς δεν παθαίνει τίποτα.

  8. Σπορέας avatar
    Σπορέας 29/07/2012 21:52:56

    Θεωρείτε ότι υπάρχει τίποτα το παράνομο στην υποστήριξη ενός κόμματος του ελληνικού κοινοβουλίου με το 7% του ελληνικού λαού;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Σπορέας 30/07/2012 08:57:13

      Κλείστε και το καπάκι του ναζιστικού υπονόμου όταν θα "χαιρετίσετε". Το γραψα για το "ΛΑΟΣ' αυτό πριν κανα χρόνο, το γράφω και τώρα για τα χουντόπαιδα.

  9. NICK avatar
    NICK 29/07/2012 21:57:32

    θα είχα μεγάλο ενδιαφερον ενα άρθρο που θα εκθείαζε αντίστοιχα τη δουλειά που έχουν ρίξει χειμώνα -καλοκαίρι οι Χαλυβουργοί μέσα στους 50 βαθμούς Κελσίου για χρόνια ολόκληρα (είναι πάνω από 22 χρονων) και θα κατέληγε ζητώντας επιείκεια ως προς την ικανοποίηση των αιτηματων τους από τον εργοδότη και αντιστοιχη φιλεργατική τοποθετηση της κυβερνησης. να το αναμενουμε;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ NICK 29/07/2012 23:58:23

      Έτσι πετάνε την μπάλλα στην κερκίδα οι ιδεοληπτικοί της αριστεράς;

      • NICK avatar
        NICK @ ΠΗΛΕΑΣ 30/07/2012 00:37:45

        ποια μπάλα σε ποια κερκίδα; η απεργία της Χαλυβουργίας είναι η μεγαλύτερη απεργία που έγινε όχι στην Ελλάδα αλλά στην ΕΕ ολόκληρη από το ξέσπασμα της κρίσης.

        επί της ουσίας. συμφωνεις με το ότι η προστασία του κατατεθειμενου μοχθου είναι αναγκαία τόσο για την Παπαχρηστου όσο και για τους Χαλυβουργούς;

        • Iωάννης34 avatar
          Iωάννης34 @ NICK 30/07/2012 01:24:34

          Ξέχασες μια λεξούλα..
          η μεγαλύτερη υποχρεωτική απεργία.

          • Νικηφόρος avatar
            Νικηφόρος @ Iωάννης34 30/07/2012 14:26:27

            Λέγε με.

            ΠΑρακρατικό Με Ἐνσημα.

          • nick avatar
            nick @ Iωάννης34 30/07/2012 19:15:36

            η μεγαλύτερη υποχρεωτική απεργία;;;

            τι είναι η υποχρεωτική απεργία;; φρεσκα κουλούρια;;

            τις ευρύτατες πλειοψηφίες με τις οποίες αποφάσιζαν οι Χαλυβουργοί δεν τις είδες; τι ήταν; αποτέλεσμα εκβιασμού;;;

            θα είχε ενδιαφέρον εάν θα έλεγες κατι τετοιο στην ίδια τη συνέλευση των Χαλυβουργών, να δούμε τι θα σου απαντούσαν.

            κατα τα άλλα ,ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει απαντήσει εδώ και δύο μερες στο απλούστατο ερώτημα εάν η απαίτηση για σεβασμό στο μόχθο της Παπαχρήστου συνεπάγεται αναγκαστικά και απαίτηση για σεβασμό στο μόχθο των Χαλυβουργών.

            άλλοι πετάν τη μπάλα στην κερκίδα.

            απολύτως χαρακτηριστικό.

  10. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 29/07/2012 22:04:19

    Αυτό που εκνευρίζει όσο οτιδήποτε άλλο είναι ότι οι φαιδρότητες και τα ηλεκτρονικά φασώματα μιας νεαράς αποτέλεσαν αφορμή για μία ακόμα ιδεολογική καρπαζιά της ηγεμονεύουσας αριστεράς.


    Ως πότε το ψευδωνύμως αριστερό πολιτικό και μιντιακό κατεστημένο θα χειραγωγεί και θα τρομοκρατεί ιδεολογικά μια ολόκληρη κοινωνία, σπρώχνοντας απροστάτευτο και αηδιασμένο κόσμο στην αγκαλιά των επικίνδυνων άκρων;


    Ας μην έχουμε αυταπάτες, δε νοείται ουσιαστική μεταρρύθμιση χωρίς πρώτα κάποιος να αφαιρέσει την παπική τιάρα από το διαπλεκόμενο αριστερό ιερατείο.
    [Επόμενο βήμα είναι η καταστροφή της στο Βουνό του Χαμού αλλά… έχουμε καιρό μέχρι τότε]

  11. kodiak avatar
    kodiak 29/07/2012 22:18:34

    Πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην ανάγνωση αυτού του συμβάντος. Τα ξένα κέντρα που εκπροσωπεί η Δημάρ (και την στηρίζουν και αναδεικνύουν) στένουν ένα μήνυμα: κανείς δεν θα είναι στο απυρόβλητο όταν εμείς θα αποφασίσουμε να τον αποκαλέσουμε ρατσιστή κατά το δοκούν. Επειδή ο στόχος αυτού του μηνύματος είναι να σωπάσει οποιονδήποτε πάει να μιλήσει πρέπει να είναι αμείλοικτοι και να εξαντλήσουν την αυστηρότητα τους με τη Παπαχρήστου για την οποία κανένα ενδιαφέρον δεν έχουν πραγματικά... chill effect

  12. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 29/07/2012 22:35:47

    δεν την απέβαλλε η αριστερά αλλά ο Κούβελος aka Mr Mpakogianis (που όταν δεν μπαζοβγάζει εκατομύρια είναι οπαδός του Ολυμπισμού από ότι κατάλαβα) !!!

  13. Nik avatar
    Nik 29/07/2012 22:41:55

    Η Αμερικανίδα αθλήτρια στίβου Λόλο (αν θυμάμαι σωστά) έκανα παρεμφερές Τουίτ, αστειευόμενη με την αφροαμερικανική προφορά. Οπως όμως παρατηρεί το Yahoo News, άλλο Αμερικανοί και άλλο Ελληνες αθλητές και παράγοντες. Στην περίπτωση της Αμερικάνας ουδέν πρόβλημα.

    Κατάπιαμε αμασητί εδώ και πολλά χρόνια την αριστεροφέρνουσα ηλιθιότητα του politcally correct και το πληρώνουμε.

  14. abc avatar
    abc 29/07/2012 22:44:00

    Aγαπητέ Γιώργο Χαρβαλιά,
    Το συμπέρασμά σου τα λέει 'ολα:
    "Δυστυχώς αποδείχθηκε πώς δεν υπάρχει και κυβέρνηση που να πιάνει το σφυγμό της κοινωνίας για να μαζέψει όλοι αυτοί..... της ηθικοπλαστικής υποκρισίας."
    Kρίμα, κι εμείς επιμένουμε να ελπίζουμε οτι ο Σαμαράς θα είναι αλλοιώς...

  15. rollin avatar
    rollin 29/07/2012 22:49:25

    Επι χρονια η σριστερα εχει την.ηγεμονια στις τεχνες Θεατρα Ελληνικη το εργατικο κινημα Παμε τωρα διεκδηκει κ.τον αθλητισμο ΑΙΣΧΟΣ φτανει.πια μας καταντησαν.μπανανια

  16. rollin avatar
    rollin 29/07/2012 22:50:11

    Ελληνικη μουσικη vs Ελληνικη

  17. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 29/07/2012 22:53:38

    Τη κάψανε τη κοπελίτσα τα βαμπίρ της κανιβαλικής ευγένειας...

  18. Dal avatar
    Dal 29/07/2012 23:08:06

    Όταν ο πάγκαλος αποκαλούσε αυτούς που διαδηλώνουν αρ@@@@α, γιατί δεν του καταλογίστηκε καμία μομφή; Θα μου πείτε αυτός εξαιρείται , έχει και είχε το ακαταλόγιστο.

  19. Dimitris avatar
    Dimitris 29/07/2012 23:09:09

    Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά νομίζω πως σε αυτή τη χώρα έχουμε χάσει το μέτρο.
    Εξηγούμαι: η Χ.Α. είτε συμφωνεί κανεί μαζί της, είτε όχι, είναι πολιτικό κόμμα που λειτουργεί νόμιμα και εκφράζει συγκεκριμένη ιδεολογία.
    Από τότε το να υιοθετείς μια άποψη που υποστηρίζουν και αυτοί ή να είσαι ακόμα και ψηφοφόρος τους σε κάνει μίασμα και επικίνδυνο? Το ΚΚΕ ο ΣΥΡΙΖΑ και λοιπές "προοδευτικές" δυνάμεις όταν μιλούν για επανάσταση του προλεταριάτου, εξαφάνιση της αστικής τάξης ή αυτοκαθαρισμός μέσα απο κομμούνες, σοβιέτ και άλλα τέτοια ωραία, δεν υπονομεύουν τη Δημοκρατία?
    Αν η Χ.Α. είναι επικίνδυνη και συμμορία να επιληφθούν τα αρμόδια όργανα και να σταματήσει να λειτουργεί ως πολιτικό κόμμα.

    • blue nile avatar
      blue nile @ Dimitris 30/07/2012 01:11:36

      ...πες'τα...

  20. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 29/07/2012 23:42:48

    Πολύ καλή ανάρτηση.
    Διαφωνώ με την τελευταία παράγραφο.Δεν είναι δουλειά της κυβέρνησης να μαζέψει το αληταριό της ηθικοπλαστικής υποκρισίας.Είναι υποχρέωση της κοινωνίας με προεσέχουσα την δημοσιογραφία.

  21. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 29/07/2012 23:54:46

    Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι, ενώ πληρώνω από το υστέρημά μου για την ευόδωση του δημόσιου αθλητισμού και των καλοταϊσμένων ταγών του, αυτοί για ιδεοληψίες, που δεν έχουν τίποτα να κάνουν με το "αρχαίο πνεύμα αθάνατο", εμπόδισαν τα λεφτά μου να πιάσουν τόπο. φέρνοντας τιμή στην χώρα μου.
    Μόνο αριστερό χιούμορ επιτρέπεται!
    Φασισμός καραμπινάτος!

  22. Tassos avatar
    Tassos 30/07/2012 00:09:51

    Η ΧΑ είναι εχθρός της Δημοκρατίας και της κοινωνίας. Διαφωνεί κανένας? Δεν την ψήφισαν εξωγήινοι. Ούτε ηλίθιοι που ψήφισαν για πλάκα (τουλάχιστον την δεύτερη φορά). Ψήφισαν άνθρωποι που θέλουν να δουν τους διαφορετικούς από αυτούς σε νεκροταφεία (δες τα tweets της καρακαϊδόνας). Αυτοί που δεν θέλουν να φύγουν οι Αφρικανοί, Ασιάτες κλπ. Θέλουν να μείνουν εδώ ώστε να έχουν λόγο ύπαρξης. Να μην τους στείλει ο Σαμαράς στις χώρες τους αλλά να σκοτώνουν ανήμπορους ώστε να ουρλιάζουν σαν ζόμπι, σαν βρυκόλακες σε ένα κόσμο φοβισμένο, λοβοτομημένο όπου οι βρυκόλακες θα μοιάζουν μια κάποια λύση. Μπορεί στο μυαλό της Παπαχρήστου ο διαφορετικός να είναι αυτός που δεν είναι μαυροτσούκαλο σαν κι αυτήν και με ντεκαπάζ που καίει τον εγκέφαλο. Λοιπόν σαν ΝΔκράτης που ξέρει τι εστί ΕΝΕΚ, Χούντα, ΕΠΕΝ, ΧΑ, λέω ότι υποχρέωση κάθε ΠΟΛΙΤΗ είναι να τους συντρίψει πολιτικά σε πρώτη φάση. Και επειδή δεν θα αργήσουν να στραφούν εναντίον μας , ΓΙΑΤΙ Η ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΔΕΞΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΜΑΝΕΣΤΡΑ, ένα έχω να πω στους αρουραίους των υπονόμων : ΟΨΟΜΕΘΑ ΕΙΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥΣ...

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Tassos 30/07/2012 00:59:52

      ζόμπι
      βρυκόλακες
      μαυροτσούκαλο
      ντεκαπάζ που καίει τον εγκέφαλο
      να τους συντρίψει πολιτικά σε πρώτη φάση (αναρωτιέμαι τι θα έχει η δεύτερη φάση)
      αρουραίους των υπονόμων

      Ευτυχώς που, όπως δείχνει και το ύφος σου, είσαι φίλος της δημοκρατίας!

      • johnnie avatar
        johnnie @ Δημήτρης 30/07/2012 11:32:59

        Τι σ΄ενόχλησε;; το αρουραίος ή το υπόνομος;; Άσε μας καημένε που μάθατε την λέξη Δημοκρατία και μας την σερβίρετε συνεχώς.........η Δημοκρατία απαιτεί εκτός των άλλων, και γερά στομάχια!!

  23. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 30/07/2012 00:27:50

    ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ,ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟ,ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ,ΑΠΑΞΙΩΣΗ,ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΕΝΟΣ ΑΚΡΑΙΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ.
    Υ.Γ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ''ΠΑΡΟΝ'' ΣΕ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ Γ.ΤΡΙΑΝΤΗ ΟΤΙ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ Ο ΜΑΝΔΡΑΒΕΛΗΣ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΗΕΑ ΕΠΕΙΔΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ΑΔΙΑΦΟΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΕΡΤ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΛΟΓΩ ΑΠΕΡΓΙΑΣ.
    ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ.ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΤΟ ANTINEWS ΓΙ'ΑΥΤΟ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΜΑΝΔΡΑΒΕΛΗ.

  24. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 30/07/2012 00:41:53

    Δυστυχώς δεν πρόκειται απλά για επιλεκτική ευαισθησία. Μακάρι να ήταν μόνο θέμα υποκρισίας. Ας έχουμε υπόψη ότι το ανέκδοτο ήταν και σχόλιο για τους λαθρομετανάστες. Κι ότι οι αφρικανικές και ασιατικές μειονότητες (συνήθως μουσουλμανικές) που έχουν θέσει αποκλειστικά υπό τη σκέπη τους οι 'προοδευτικοί' φέρουν κουλτούρες τελείως διαφορετικές από τους πολιτισμούς των ευρωπαϊκών κρατών.

    Αυτό που συνέβη με την Παπαχρήστου ήταν ένα μονάχα από τα χιλιάδες επεισόδια εφαρμογής μιας ευρύτερης, σύνθετης, παγκόσμιας στρατηγικής (δείτε και τι γίνεται σε Αμερική και Βρετανία).

    Πρώτος στόχος είναι η απαγόρευση της έκφρασης. Είναι φανερό ότι αν απαγορεύεται ένα ανέκδοτο για Αφρικανούς μπορούν στην ίδια λογική να απαγορευτούν αμέτρητα πράγματα και αυτό ακριβώς θα συμβεί. Περιμένω στα επόμενα χρόνια έκδοση index με έργα κινηματογράφου, λογοτεχνίας, ιστορίας, προφορικές εκφράσεις, κ.λ.π. το οποίο θα ανανεώνεται συνέχεια και θα συνοδεύεται από ποικίλες ποινές.

    Επίσης, η ποινή για ένα και μόνο ανέκδοτο αποδόθηκε αστραπιαία, χωρίς προηγούμενη ακρόαση του κατηγορούμενου και ήταν εξοντωτική. Προφανώς στο εξής θα αντιμετωπίζονται με τη μέγιστη σκληρότητα και με πλήρη καταπάτηση των δικαιωμάτων τους (δικαίωμα ατομικής έκφρασης, ισότητα στην εφαρμογή του νόμου*, αρχή της αναλογικότητας στους περιορισμούς των ατομικών δικαιωμάτων) όσοι δε συμμορφώνονται στις επιταγές των ελίτ και τολμούν να καυτηριάζουν ή να μην επιδοκιμάζουν φαινόμενα που αυτές προωθούν, όπως η λαθρομετανάστευση και η πολυ-πολιτισμικότητα.

    Μην ξεχνάμε ότι για τον αθλητή ο αποκλεισμός από αγώνες στους οποίους έχει μάλιστα προκριθεί είναι ό,τι η φυλάκιση για έναν πολίτη. Ο φυλακισμένος πολίτης δεν κυκλοφορεί πια στο χώρο του, την κοινωνία, ο αποκλεισμένος αθλητής δεν κυκλοφορεί πια στο χώρο του, τα αθλητικά γεγονότα.

    Στην ίδια λογική με τα παραπάνω θα αποτρέπεται μια κοινωνία από το να συντηρεί και να αναπαράγει την ταυτότητά της με το πρόσχημα της καταπολέμησης του εθνικισμού, της προστασίας των μειονοτήτων που ζουν (ή έχουν εισβάλει) στο χώρο της, της προώθησης της πολυπολιτισμικότητας, κ.λ.π. Ήδη και αυτό συμβαίνει, ειδικά στην Ελλάδα.

    Όλα αυτά στοχεύουν και συντελούν στην αποδυνάμωση του εθνικού κράτους, που βασίζεται στην κοινωνία του, η οποία με τη σειρά της υπάρχει χάρη στον εθνικό πολιτισμό της.

    Ο σκοπός είναι ένας: παγκόσμια διακυβέρνηση και άνθρωποι που από πολίτες με δικαιώματα θα γίνουν άτομα χωρίς ταυτότητα και δικαίωμα έκφρασης ή διαμαρτυρίας (γιατί εννοείται ότι δικαίωμα δεν υφίσταται όταν συνοδεύεται από ποινή κατά την άσκησή του!). Η εξάπλωση του ισλάμ δεν είναι ασύμβατη με όλα αυτά, απεναντίας τα ευνοεί. Για αυτό και οι ταυτότητες που καταπολεμούνται δεν είναι ποτέ ισλαμικές.

    Με την Παπαχρήστου έγινε απλά μια δοκιμή. Τα αποτελέσματα ήταν δυστυχώς ενθαρρυντικά για τις ελίτ. Όλο το σύστημα μμε, πολιτικών, διοικητικών υπαλλήλων, κ.λ.π. που έχουν στήσει εδώ και δεκαετίες ενεργοποιήθηκε αμέσως και εκτέλεσε την αθλήτρια εν ψυχρώ.

    Από την άλλη πλευρά οι άνθρωποι που συνεχίζουν να έχουν κοινή λογική και στοιχειώδη ευαισθησία βρήκαν παράλογη και υποκριτική την τιμωρία αλλά είναι ανοργάνωτοι και μπορούν να αντιδράσουν μόνο εξωθεσμικά, άρα όχι αποτελεσματικά. Όλες τις θέσεις λήψης αποφάσεων τις έχουν καταλάβει οι βολεμένοι, μισάνθρωποι 'προοδευτικοί΄.

    Τα επόμενα θύματα του φασισμού, της αλογίας και της τυπολατρείας της πολιτικής ορθότητας θα είναι πολύ περισσότερα και δε θα είναι μόνο αθλητές.

    Θα αντισταθούμε;

    ΥΓ-1: το αν κάποιος που λέει ένα ανέκδοτο για Αφρικανούς λαθρομετανάστες είναι 'ρατσιστής', 'νοσταλγεί το απαρτχάιντ' και άλλα τέτοια παρανοϊκά δε θα το σχολιάσω πια, απευθύνομαι μόνο σε άτομα με στοιχειώδη αντιληπτική ικανότητα. Την οποία προφανώς δεν έχουν (ή κάνουν ότι δεν έχουν) τα μέλη της εοε και της δοε.

    ΥΓ-2: αν θέλετε να κατανοήσετε πώς και γιατί η πολιτική ορθότητα γεννήθηκε σε ΗΠΑ και Βρετανία και έχει αυτό το περιεχόμενο, διαβάστε για τον προτεσταντισμό και ιδίως για τη Γενεύη του Καλβίνου.

    * ΥΓ-3: αν ο κανόνας βάσει του οποίου τιμωρήθηκε η Παπαχρήστου είναι σωστός και εφαρμόστηκε σωστά τότε στους Ολυμπιακούς δε θα έπρεπε να πάνε και χιλιάδες άλλοι αθλητές για τον ίδιο λόγο, δηλαδή για φυλετικές διακρίσεις, συγκεκριμένα θα έπρεπε να μην πάνε όλοι όσοι τους αρέσουν τα παλιά γουέστερν με Ινδιάνους, ταξιδεύουν μόνο σε ευρωπαϊκές χώρες, έχουν δηλώσει ότι τους αρέσουν περισσότερο οι λευκές γυναίκες, θέλουν να νικάνε οι ευρωπαϊκές ομάδες στο μουντιάλ, κ.λ.π.

  25. rally monkey avatar
    rally monkey 30/07/2012 00:43:57

    Δυστυχώς αποδείχθηκε πώς δεν υπάρχει και κυβέρνηση που να πιάνει το σφυγμό της κοινωνίας για να μαζέψει όλο αυτό το…αληταριό της ηθικοπλαστικής υποκρισίας.

    ο γαμπρος στην ΕΟΕ, η κορη πρωτη μουρη στο επικρατειας .. καποια εκ.€ μπηκαν στο πλυντηριο με τα ρουχα και ξεχασαμε να τα δηλωσουμε...
    υπηρχαν δειγματα γραφης προεκλογικα..
    οποτε σωστη η διαπιστωση αλλα δεν πρεπει να προκαλει και εκπληξη ..

  26. blue nile avatar
    blue nile 30/07/2012 01:17:32

    Παραμένει όμως η πίκρα.
    Από την κυβέρνηση είχαμε σιγή ασυρμάτου...
    Μόνο ο Άδωνις έκανε λίγο θόρυβο όμως δεν φτάνει...
    Τα ΜΜΕ έκαναν και πάλι τη δουλειά τους ...
    Σε κάθε παρέα που το συζητάω συναντώ και δυο τρία παπαγαλάκια...

  27. je te connais par la folie terrible du peuple avatar
    je te connais par la folie terrible du peuple 30/07/2012 01:30:13

    You are all a bunch of fucken idiots. Let people tell you what you're gonna do. Let people push you around. How long do you think it's gonna last? How long are you gonna let it go on? How long are you gonna let them push you around? How long? Maybe you like it. Maybe you like being pushed around. Maybe you love it. Maybe you love getting your face stuck in the shit. Come on. You love it, don't you? You love it. You're all a bunch of slaves, letting everybody push you around. What are you gonna do about it? What are you gonna do about it? What are you gonna do about it? What are you gonna do about it? What are you gonna do about it? What are you gonna do?

    http://www.youtube.com/watch?v=tBEoxz9_sQM

  28. sakis avatar
    sakis 30/07/2012 02:32:10

    Ξέρετε ποια είναι η φάση οι μέγα ''ανθρωπιστές'' της ''αγάπης'' και της ''συγχώρεσης ακόμα και στην μεταμέλεια που έδειξε η κοπέλα φάνηκαν τόσο σκληροί που αντέδρασαν αρνητικά στην συμμετοχή της στου Ολυμπιακούς.Αλλά όταν όμως πιάνουν σε επεισόδια εξτρεμιστές ακροαριστερούς με μολότωφ και τσεκούρια εκεί κλαίγονται σαν τις χήρες για το νεαρό της ηλικίας των παιδιών και ζητάνε μια ελαστική δικαοσύνη. Όταν έπιασαν τους πυρήνες της φωτιάς έβγαιναν κάτι τριανταφυλλόπουλοι και σια δημοσιογράφοι και μιλούσαν πως μιλάμε για 20χρονα παιδια(για τους τρομοκράτες) και θα τα δημιουργήσουμε ''ψυχολογικά'' προβλήματα.Όταν κλέβουν,ξυλοκοπούν ή μαχαιρώνουν αθώους πολίτες οι λαθρομετανάστες στα γκέτο της Αθήνας εκεί σκούζουν για τους ''κακόμοιρους'' που η φτώχεια και οι πόλεμοι τους αναγκάζουν να εγκληματούν και πρέπει να είμαστε διαλλακτικοί μαζί τους Όταν ο Ανδρουλάκης έβγαζε το βιβλίο του που προσέβαλε το πρόσωπο της παναγίας εκεί ήταν το δημοκρατικό δικαίωμα και η ελευθερία λόγου να λέει ότι θέλει για τους ψευτοανθρωπιστές Όταν παρουσιάστηκε στην Αθήνα το ''πορτραίτο'' του ''καλλιτέχνη'' που εκσπερμάτωνε ένα ανδρικό μόριο στο σταυρό εκεί μιλούσανε εις το όνομα ττης ανεκτικότητας του διαφορετικού στην τέχνη ακόμα και αν προσβάλει ρατσιστικά μια ολόκληρη θρησκεία θυμάστε το βρισίδι που έτρωγε ο Χριστόδουλος από τους ψευτοπροοδευτικούς Όταν το εξτρεμιστικό INDYMEDIA επικροτεί ολοφάνερα ακροαριστερές,εξτρεμιστικές,τρομοκρατικές οργανώσεις βρίζοντας δολοφονημένους νεκρούς ατυνομικούς(Νεκτάριο Σάββα) εκεί οι μέγα ''δημοκράτες'' της αριστεράς τίθενται κατά της λογοκρισίας και το δικαίωμα της ελευθερίας λόγου όταν έπιασαν επ'αυτοφόρω το γιο του Βούτση να ληστεύει με καλάσνικοφ τράπεζες έβγαινε ο ''εκπρόσωπος'' τύπου του συριζα ο Λαζόπουλος μυξοκλαίγοντας γιατί η δικαιοσύνη είναι τόσο σκληρή σε ένα νέο άνθρωπο που εντελώς ''τυχαία'' άνηκε στην εξτρεμιστική αριστερά που έκανε ένα λάθος στην ζωή του αλλά είπαμε 2 πράγματα δεν έχουν όρια η βλακεία και η υποκρισία

  29. Χριστόφορος Μίχου avatar
    Χριστόφορος Μίχου 30/07/2012 02:40:12

    .... μεταλλαγμένοι 60άρηδες της μεταπολίτευσης που συμβολίζουν όχι τα ολυμπιακά ιδεώδη, αλλά το κατακάθι της Ελλάδας που πεθαίνει. Ντροπή…
    Ασφαλώς διαβάζετε τα σχόλιά μας, ασφαλώς τα διαβάζουν και οι δικοί σας άνθρωποι, τα παιδιά σας και ...λοιποί συγγενείς.
    Ακόμη είστε χαρούμενοι για τις αποφάσεις σας? (δε λέω περήφανοι, γιατί την έννοια της περηφάνιας μπορεί να την μάθετε ίσως, στην άλλη ζωή).

  30. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 30/07/2012 02:45:11

    Συγγνώμη ρε παιδιά... Αν έλεγε τίποτα χιουμοριστικό υπέρ (τ)ΣΥΡΙΖΑ ή ΚΚΕ τι θα γινόταν; Τι είπατε; Τίποτα; Έτσι μπράβο...

  31. Flat avatar
    Flat 30/07/2012 10:35:40

    εχθες διαβασα στις εφημερίδες ότι η ελπίδα του ελληνισμου Παπαχρήστου, με το ντεκαπέ μαλλί, δεν τελείωσε ούτε το γυμνάσιο αφού έμεινε από απουσίες στην β τάξη. Αντε και βουλευτίνα της εύχομαι, με τόσα προσόντα.

  32. Τακις avatar
    Τακις 30/07/2012 10:36:54

    Η Παπαχρηστου προσεφερε στην πατριδα μας τεραστια υπηρεσια. Συνετελεσε στο ξεβρακωμα της αριστερας.Απεδειξε οτι οι ανθρωποι ειναι ανθελληνες. Εθιχθησαν (δηθεν) για το ρατσιστικο σχολιο της.Αλλα δεν βρηκαν ναπουν κουβεντα στις οικογενειες των 31 Ελληνων που δολοφονηθηκαν απο τους λαθρομεταναστες.Δεν λενε στο 1.5 εκατομμυριο των ανεργων, στα 4 εκατομμυρια των Ελληνων που πειναν, που δεν εχουν να ταϊσουν τα παιδια τους, που τα χρηματα που βγαζουν φτανουν για να ζησουν 10 απο τις 30 ημερες του μηνα δεν λενε οτι οι λαθρομεταναστες στελνουν στις πατριδες τους 12 δισεκατομμυρια το χρονο.(εκτος αυτων που κλεβουν) Μας λενε για τους φτωχους,τους πεινασμενους.τους ανθρωπους που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα λαθρομεταναστες,αλλα δεν μας εξηγουν που βρισκουν τα 5 εως 10 χιλιαρικα που πληρωνουν τους δουλεμπορους για να τους φερουν στην Ελλαδα. Σαμαρα οι αντιδρασεις στο διαδικτυο σου δειχνουν το δρομο.Τους μαζευεις τους φορτωνεις σε καραβια κατα χιλιαδες και τους στελνεις στις πατριδες τους.Και μετα κανε εκλογες να δεις πως ερχεται η αυτοδυναμια που θα σε απαλλαξει απο τους Βενιζελους και τους Κουβεληδες. Η Παπαχρηστου σου εδειξε το δρομο..Ξανακανε την Ελλαδα Ελληνικη.Διαφορετικα οΚαμμενος και η ΧΑ θα κανουν παρτυ.

  33. Κοινός Νους avatar
    Κοινός Νους 30/07/2012 11:28:56

    Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω που είδανε οι «ειδήμονες» τον ρατσισμό στο ανέκδοτο της Βούλας. Ρατσισμός σημαίνει, για παράδειγμα, την υποτίμηση κάποιου λόγω φυλετικής, θρησκευτικής ή πολιτιστικής προέλευσης. Από πού προκύπτει η φυλετική, θρησκευτική ή πολιτιστική υποτίμηση στο συγκεκριμένο ανέκδοτο; Προσωπικά πιστεύω πως αν το κορίτσι οδηγήσει την υπόθεση στο δικαστήριο, εύκολα θα αποδείξει το άδικο του αποκλεισμού της. Το πολύ που θα μπορούσαν να της αποδώσουν ως χαρακτηρισμό για το συγκεκριμένο αστείο είναι: άκομψο, αλλά όχι όμως και ρατσιστικό…

  34. Athinaios avatar
    Athinaios 30/07/2012 16:03:07

    Αληθεια ποσο εχουμε κουραστει με τη γελοιοτητα κ τη φαιδροτητα των ψευτοαριστεροπροοδευτικων...εν τω μεταξυ οι κυριες της αριστερας luis vuitton συννεφο...κ δηθεν ανθρωπινα δικαιωματα οταν μπεκροτρωνε ολα τα ελεεινα υποκειμενα στην Πανορμου στις αριστερες ταβερνες κ κατα ταλλα μας φορτωνουν βρωμιαρηδες απο καθε γωνια του κοσμου...τους πειραξε η παπαχρηηστου...αν ομως ο εκπροσωπος της πακοστανικης κοινοτητας ελεγε οτι οι Αθηναιοι ειναι βοδια τοτε αντιθετως θα το συζητουσαμε κιολας...μαζι με τους κουλτουριαρηδες της ΕΤ1

  35. Athinaios avatar
    Athinaios 30/07/2012 16:05:41

    Κουλτουροψευτοπροοδευτικοι γελοιοι φαιδροι αριστεροι....

  36. Εύα avatar
    Εύα 30/07/2012 16:45:58

    χα! ωραίο...

  37. ΑΝΤΙΑΝΑΡΧΙΚΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΑΝΑΡΧΙΚΟΣ 09/08/2013 21:34:44

    ΟΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΝΕ, ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΛΗΔΕΣ ΕΙΣΤΕ ΑΠΛΩΣ ΜΗΔΕΝΙΚΟΙ_.