25/05/2010 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επαναδιαπραγμάτευση είναι η μόνη ρεαλιστική διέξοδος από την κρίση

Ο Παναγιώτης Λαφαζάνης, κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ, σχολιάζοντας τη συνέντευξη του Πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου στην Ισπανική εφημερίδα «ΕL PAIS» έκανε την παρακάτω δήλωση:

«Ο αποκλεισμός από τον κ. Γ. Παπανδρέου της επαναδιαπραγμάτευσης του δημόσιου χρέους και η θέση του ότι αποτελεί θέμα αξιοπιστίας της χώρας να επιστρέψει τα χρήματα στους δανειστές της -οι οποίοι κατά κύριο λόγο είναι οι τράπεζες- επιβεβαιώνουν πόσο ο ίδιος και η κυβέρνησή του  είναι δέσμιοι του χρηματοπιστωτικού κεφαλαίου και των κεφαλαιαγορών.

Όσο η κυβέρνηση βάζει πάνω από τα συμφέροντα του ελληνικού λαού τα συμφέροντα των δανειστριών τραπεζών, οι οποίες καταλήστευσαν με τα ληστρικά τους επιτόκια την Ελλάδα και συνεχίζουν να την λεηλατούν χωρίς έλεος, τόσο η Ελλάδα δεν έχει κανένα οικονομικό και κοινωνικό μέλλον.

Αυτή την ώρα η σθεναρή διεκδίκηση μιας επαναδιαπραγμάτευσης του δημόσιου χρέους που θα αποβλέπει σε μια νέα ευνοϊκή ρύθμισή του για τη διαγραφή σημαντικού μέρους του χρέους, τη μείωση των επιτοκίων για το υπόλοιπο, τη διαμόρφωση περιόδου χάριτος και τη διεύρυνση των χρονικών οριζόντων αποπληρωμής του, γίνεται απόλυτα αναγκαία και επιτακτική για την επιβίωση και την προοπτική της χώρας.

Αυτή η επαναδιαπραγμάτευση-ρύθμιση όχι μόνο δεν είναι «μπαμπούλας», αλλά, ως αφετηρία και μέρος μιας νέας συνολικής ριζοσπαστικής, προοδευτικής πρότασης, αποτελεί έναν αγωνιστικό δρόμο για τη μόνη ρεαλιστική διεκδίκηση και απάντηση, που μπορεί να δώσει «ανάσα» και μέλλον στην οικονομία και την κοινωνία μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 25/05/2010 12:41:04

    Το Δεκέμβρη του 2008 που ήταν ο Λαφαζάνης και ο κάθε Λαφαζάνης; Και μιας και το λέμε ο Λαφαζάνης με τους Ευρωβουλευτές δεν ήταν που μπούκαρε με το ζόρι στο ΑΤ του Άγ. Παντελεήμονα;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κοντη Λιζα 25/05/2010 14:26:54

      Αυτος ηταν.Και ηταν πολυ πριν το 2008 οταν επαιζε πολυς αντιρατσισμος στην ευημερουσα καραμανλικη Ελλαδα.Ο Δεκεμβριος 2008 προετοιμασθηκε για χρονια.

  2. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 25/05/2010 12:46:09

    το τι λεει ο πρωθυπουργος ειναι αλλου παπά ευαγγελιο.....ολοι στο εξωτερικό το θεωρουν βέβαιο οτι θα γινει επαναδιαπραγμάτευση χρεους μες στα επόμενα χρόνια...και του δικού μας και της πορτογαλλίας.με τι συνέπειες θα δείξει

  3. Sic transit gloeia mundi avatar
    Sic transit gloeia mundi 25/05/2010 12:46:20

    Και σύ τέκνον Παναγιώτη, short;

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/05/2010 12:51:32

    Η αριστερά παίρνει πάντοτε θέσεις long, αυτό μου μάθανε εμένα οι πιό παλιοί.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 25/05/2010 12:54:50

      Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος της πτώσης της.

      Ο Νεοέλληνας ό,τι θέλει το θέλει εδώ και τώρα !

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 25/05/2010 13:03:22

      "Ταύροις" και "αρκούδες", λοιπόν: Όλα τα κόμματα έχουν χωριστεί πλέον σε νέου τύπου φράξιες. Ποτέ δεν θα ξαναρωτήσω κάποιον άν είναι δεξιός, αριστερός, κεντρώος. Το ουσιαστικό ερώτημα είναι, bear or bull? Το σχίσμα είναι διακομματικό και πολύ βαθύ!

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Sic transit gloria mundi 25/05/2010 13:26:29

        και παγκοσμιοποιημένο βεβαίως βεβαίως...

  5. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 25/05/2010 12:54:27

    Κοντή Λίζα θέλεις λίγο ψήλωμα γιατί δεν βλέπεις καλά από εκεί κάτω που βρίσκεσαι...

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/05/2010 13:09:30

    Έχω αρχίσει να διαβάζω τον Ηλίθιο του Ντοστογιέφσκι, πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, να το βάλουμε στην λίστα δώρον για τα Χριστούγεννα...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 25/05/2010 13:09:58

      "δώρων"

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 25/05/2010 13:17:18

      Ο Θεόδωρος, εκτός από μέγιστος συγγραφέας, ήταν δια βίου λάτρης των τυχερών παιγνίων, με δεύτερη πατρίδα το Baden-Baden, και ο μέγιστος πρό Φρόυντ ψυχαναλυτής (ο Σιγισμούνδος χρωστά πολλά στον Θεόδωρο). Παραμένει άκρως επίκαιρος και ανεπανάληπτος.

  7. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 25/05/2010 13:25:03

    Είχε δίκιο τελικά ο ΓΑΠ. Λεφτά υπάρχουν και είναι "πράσινα", αλλά ...στην Κίνα βρίσκονται. Ιδού και η απόδειξη:

    h**p://www.greenchipstocks.com/aqx_p/20658?gclid=CNiy4O2E7aECFYx_3god3m4BIw

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Professor Moriarty 25/05/2010 15:02:54

      Χα χα σχιστομάτηδες τζογαδόροι, με κλητήρες από τη Βαλτιμόρη! It 's the globalized economy, stupids!

  8. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 25/05/2010 14:19:24

    Κύριε Λαφαζάνη μου εδώ ισχύει το αλλού τρως, αλλού πίνεις και...

  9. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 25/05/2010 14:51:17

    καλά έκανε και μπούκαρε στο αμαρτωλό τμήμα του Αγ. Παντελεήμονα, καλά τα λέει κα τώρα ο Λαφαζάνης.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ωχαδελφέ 25/05/2010 14:58:36

      Προς Σαπφώ Νοταρά με πάει αυτό το "μπουκάρισμα", άν είχε και κοκτέιλ μολότωφ ίδια θα ήταν!