#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2010 16:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επίσκεψη Σαμαρά στο ΒΗΜΑ



Κάποιοι, εκ του μη όντως, προσπαθούν να δημιουργήσουν προβλήματα, εκεί που δεν υπάρχουν!

 Πήγε, λοιπόν, ο Σαμαράς στο ΒΗΜΑ. Είδε, τον  Ψυχάρη, τον Πρετεντέρη, τον Καψή και τους άλλους συντάκτες της «εφημερίδας της Κυβερνήσεως».

 Ε, και λοιπόν;

 Καλά έκανε και πήγε!

 Θα πρότεινα μάλιστα να πάει και στις άλλες εφημερίδες!

 Κατά τη γνώμη μου άργησε κιόλας!

 Θα πρότεινα, επίσης, μια μέρα την εβδομάδα, να βρίσκει  καιρό να απαντάει και στα Blogs!

 Ο ίδιος προσωπικά. Όπως κάνει ο Ομπάμα

 Είναι αρχηγός τους κόμματος της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Είναι  υποχρέωσή του να μιλάει με όλους. Και φυσικά ο διάλογος γίνεται στις ημέρες μας στο Διαδίκτυο.

 Και να έχει ανοιχτές τις πόρτες. Να μιλάει με όλους. Ακόμα και με αυτούς που τον πολεμάνε.

 Η δύναμη του Σαμαρά βρίσκεται στο γεγονός ότι δεν έχει σκελετούς στα ντουλάπια του. Ούτε ευθύνεται για τη διακυβέρνηση Καραμανλή.

 Ας βγει, επιτέλους, από τη Ρηγίλλης!

 Και τώρα για όσους καίγονται για παραπολιτικά:

 Όταν ο Σαμαράς πηγαίνει σε μια ανοικτή συνάντηση σαν κι αυτής στο Βήμα και κάποιοι την διαρρέουν συνωμοτικά σε ορισμένους οι οποίοι σπεύδουν να προκαταλάβουν την κοινή γνώμη για «μυστικές συναντήσεις» κλπ κλπ ο στόχος είναι προφανής: ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΨΟΥΝ.

 Το ερώτημα  όμως είναι: θέλουν να κάψουν μόνο τη συνάντηση ή και κάποιον άλλο; Για σκεφτείτε λιγάκι επειδή τα πράγματα δεν είναι ποτέ όπως φαίνονται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vardarskian avatar
    vardarskian 10/03/2010 16:44:34

    πολύ καλά έκανε και πήγε.
    Η εχθρογνωσία είναι βασική αρετή
    για έναν κερδισμένο πόλεμο. Και η τήρηση στοιχειωδών αρχών διπλωματίας ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.
    (απλά για λόγους σημειολογίας αλλά και image θα ήταν προτιμότερο να μην χαμογελάει τόσο πολύ. Είναι ανατριχιαστικό να θυμίζει την χαζοχαρά του GAP και της μεγαλοκοπέλας)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ vardarskian 10/03/2010 16:54:36

      Νομίζω ότι δεν έχει καμία σχέση το χαμόγελο του Αντώνη με τα άλλα δύο.

  2. Χαρούλα avatar
    Χαρούλα 10/03/2010 16:57:27

    ααααα όλα κι όλα δεν είναι όλα τα χαμόγελα ίδια. ο Αντώνης δεν χρειάζεται κανένα άλλο image, αυτό που έχει του φτάνει και του περισσεύει .
    Αυτό ακριβώς το Χαμόγελό του είναι αυτό που σε εμπνέει να τον εμπιστευτείς πέρα απ' όλα τα άλλα φυσικά.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Χαρούλα 10/03/2010 17:48:16

      παρεξήγησις...
      Αναφερόμουν στις συναντήσεις με άτομα σαν αυτά.
      Ας μην ξεχνάμε την γελοιοποίηση του Έβερτ από το (σχεδόν) ίδιο επιτελείο. Σαν να βλέπω ήδη να παρουσάζεται στις κω...φυλλάδες τους το άδολο χαμόγελο σαν αφέλεια ή έκφραση χαμηλού ΙQ.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/03/2010 17:46:29

    O ΔΟΛ ειναι αντιπαλος της παραταξης,ειναι δεδομενο αυτο.Δεν ειναι ομως δολοφονικος αντιπαλος,ποτε δεν δημοσιευσε προκηρυξεις τρομοκρατων που δολοφονησαν στελεχη της ΝΔ,υπαρχουν και χειροτερα.
    Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει σοβαρος νεοδημοκρατικος τυπος οι επαφες τιναι αναγκαστικες.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 10/03/2010 20:00:15

      Υπάρχει σοβαρός νεοδημοκρατικός τύπος: Η "Απογευματινή" που είχε σήμερα πρωτοσέλιδο με πηχιαίους τίτλους "Καταργείται η βίζα για την Αμερική". Το καθρεφτάκι δηλ. του ιθαγενή.
      Αυτό λέγεται αντιπολιτευόμενος τύπος...
      "Την έπνιξε με το ροζ σουτιέν".

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/03/2010 17:54:31

    Μια και ήμουν από αυτούς που δεν βλέπουν με καλό τέτοια σούτρα φέρτα, δεν ξέρω ποιες είναι οι προθέσεις του αλλά καλό είναι να μην τις επαναλάβει.

    Πέστε με δύστροπο αλλά «η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνο να είναι αλλά να φαίνεται τίμια».-

    Από εκεί πέρα ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει. Εγω προσωπικά πάντως αν ήθελα τέτοια σούτρα φέρτα θα το έριχνα δρακουλιάρα. Αυτά για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε.

    Υ.Γ. Ας κάνουν Jeffrey πορτρέτα δεν έχει ο Αντώνης τέτοια προβλήματα.

  5. mixalis avatar
    mixalis 10/03/2010 18:16:32

    Δεν είχε κανένα λόγο να πάει. Ο μέσος δεξιός εκλαμβάνει τον ΔΟΛ ως εχθρό της παράταξης. Άρα δεν έχει να κερδίσει τίποτα μόνο να χάσει. Βέβαια κατά άλλους, τα τελευταία χρόνια, ο ΔΟΛ στήριξε το σύστημα Ρουσόπουλου-Καραμανλή. Ακόμη κι έτσι, ούτε αυτό είναι καλό, διότι αποδεικνύει στα μάτια του κόσμου την διαπλοκή του πολιτικού συστήματος με εκδότες-εργολάβους. Ο Σαμαράς πρέπει να απαλλαγεί από τα βαρίδια του παρελθόντος και της προηγούμενης διακυβέρνησης. Γιατί δεν παίρνει τουλάχιστον μάθημα από τον ΓΑΠ που δεν θέλει να τους βλέπει ζωγραφιστούς εκεί στο ΔΟΛ; Εκτός κι αν η επίσκεψη έχει κάνει με τα εσωκομματικά, τις υπόγειες κινήσεις Μπακογιάννη και την επικείμενη διάσπαση. Πάντως, δεν χρειάζεται να εκτίθεται με τέτοιες κινήσεις και προπαντός να μην βιάζεται. Δεν θα γίνει πρωθυπουργός σε μια μέρα (στον ΓΑΠ πήρε 5,5 χρόνια) οπότε ας χτίσει και ο όχι να καταστρέφει το προφίλ του.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ mixalis 10/03/2010 18:29:31

      Ο ΓΑΠ δεν θέλει να τους βλέπει ζωγραφιστούς; πλάκα κάνουμε τώρα; δεν τον λιβανίζουν όλη μέρα; εκτός και αν νομίζεις ότι έχουν γοητευθεί από την ρητορική δεινότητα του jeffrey.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ mixalis 10/03/2010 21:32:34

      Τί λέτε βρε παιδιά; Πάντοτε οι πολιτικοί γενικώς και πολύ περισσότερο η αξιωματική αντιπολίτευση -εν δυνάμει εξουσία- κάναν επισκέψεις στις εφημερίδες. ΠΑΝΤΟΤΕ. Δεν είναι επιλήψιμο. Ούτε πρόκειται , επειδή πήγε ο Σαμαράς στο ΔΟΛ να αρχίσουν τα ΝΕΑ να γίνουν.....δεξιά εφημερίδα!
      Καλά έκανε και πήγε γιατί δεν πάει άλλο. Εδώ η κοινωνία βράζει και τα ΜΜΕ βγάζουν προς τα έξω τον εσχατόγερο που ήθελε να δώσει τη σύνταξή του στον πρωθυπουργό για την .....Ελλάδα. Κουβέντα για τις κινητοποιήσεις, κουβέντα για τον Γ.Παπακωνσταντίνου και τις σχέσεις του με την Ζήμενς, κλπ. κλπ. Γι΄αυτό καλα έκανε ο Σαμαράς. Να πάει και στα άλλα συγκροτήματα. Τον εχθρό σου δεν τον έχεις απέναντί σου, αλλά δίπλα σου για να τον ελέγχεις......

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ mixalis 10/03/2010 22:40:53

      ναι Γιαδικιάρογλου, αλλά δεν είδαμε ποτέ φωτογραφία με τον Παπανδρέου στον 5ο όροφο του ΔΟΛ, συνεπώς ο Ψυχάρης βγάζει διοχετεύει επιλεκτικά φωτογραφίες.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ mixalis 10/03/2010 22:56:01

      Μιχάλη απλά να σου θυμήσω πως στην κηδεία του Λαμπράκη ο μόνος πολιτικός που ΔΕΝ παραβρέθηκε ήταν ο Καραμανλής. εννοείται πως ο νυν πρωθυπουργός παρίστατο όπως φυσικά και ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης.

  6. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 10/03/2010 18:26:42

    Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον Σαμαρά επειδή απλά επισκέφθηκε μια εφημερίδα, όποια και αν είναι αυτή, αλλά δε μου αρέσει αισθητικά η εικόνα που βλέπω πιο πάνω. Χρειαζόμαστε ρήξεις με τη σαπίλα. Και αυτό δεν γίνεται με επισκέψεις στο Βήμα, στο κάστρο της διαπλοκής και της υποκρισίας.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Kώστας Θ. 10/03/2010 18:32:07

      Έτσι ακριβώς, δεν χρωστάει σε κανένα κερατά.

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 10/03/2010 19:02:16

    O Σαμαράς θα πρέπει να κοιτάξει να ανασυγκροτήσει τον κεντροδεξιό τύπο (δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό) και μετά να διαπραγματευτεί με το ΔΟΛιο συγκρότημα.
    Μη ξεχνάμε ότι οι εφημερίδες του ΔΟΛ, μαζί με το ΜΕΓΚΑ που έχουν μεγάλη απήχηση στους κεντρώους ψηφοφόρου,ς πολέμησαν σκληρά και ύπουλα τον Καραμανλή, ενώ τον Παπανδρέου τον περιποιούνται με "αγάπη και προδέρμ".

  8. Άφατος avatar
    Άφατος 10/03/2010 20:11:37

    Φυσικά και έκανε καλά που είχε αυτή τη συνάντηση. Το κακό θα ήταν αν κατέθετε διαπιστευτήρια στους νταβατζήδες του τύπου, όπως έκανε ο Καραμανλής που συναντιόταν με αυθεντίες τύπου Φυντανίδη. Επίσης, το κακό θα ήταν αν συνέχιζε ο Σαμαράς τη νωχελική του στάση. Μπροστά πρέπει να βγει και να δηλώσει βροντερό παρόν με δράσεις και θέσεις.

  9. 13 avatar
    13 10/03/2010 21:30:58

    Φακτορα η ιδεα ειναι πολυ καλη.Ο προεδρος να κανει και λιγο μπλογκιν που λεμε.Τι..μη θυμωσουν οι αρχοντες?Να πει και κατι,ενα σχολιο σαν απλος ανθρωπος.Θα βγουν τα ματια σε πολυ κοσμο...Ποιος ειπε οτι δεν πολεμιεται ο Παπανδρεου και το πασοκ!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ 13 10/03/2010 21:36:29

      Εγώ είχα γράψει στον Σαμαρά πριν και μόλις βγήκε πρόεδρος. Μου απάντησαν. Τώρα που του έγραψα κάτι άλλο και πολύ σύντομο, καμμία απάντηση. Προς Θεού μην κολλήσει το μικρόβιο του περιγύρου Καραμανλή , που μέχρι την παραμονή των εκλογών μιλούσαμε στο τηλέφωνο και μετά τις εκλογές, ούτε ΜΙΑ ΦΟΡΑ.
      Σημ.Συντ. Ρουσφέτια δεν θέλω, είμαι συνταξιούχος

  10. Τασος avatar
    Τασος 10/03/2010 22:41:22

    Ο Ψυχάρης είναι πολύ πιο φιλικός στη Ν.Δ. σε σχέση με τον Λαμπράκη. Θα ναι τελείως άλλη η αντιμετώπιση. Καλά κάνει και πηγαίνει. Δηλ. τί θα γίνει? Θα κολλήσει χολέρα ή θα γίνει σοσιαληστής? Εχει τιτάνιο έργο μπροστά του ο Αντώνης. Με δεδομένο ότι και οι επόμενες εκλογές θα χαθούν ο στόχος είναι οι μεθεπόμενες. Και χαρακτηρίζω αφελείς όσους τον κατηγορούν για ήπια αντιπολίτευση. Ο κόσμος θεωρεί υπεύθυνη την ΝΔ για το σημερινό χάλι και θα πρέπει να γίνουν πολλά και σε βάθος χρόνου για να αλλάξει αυτό. Εγώ θα συνιστούσα για πρώτο μέτρο να διαολοστείλει τον Πάκη.

  11. Orestios avatar
    Orestios 10/03/2010 22:48:19

    Πολύ σωστά συναντήθηκε. Είναι στα πλαίσια των επαφών του. Δημόσια. Όχι σε κλειστά μυστικά δείπνα.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Orestios 11/03/2010 09:06:48

      Η φωτό,έχει σημειολογικό χαρακτήρα:Ο Χριστός,ανάμεσα στους δύο ληστές.

  12. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 10/03/2010 22:53:02

    Συμφωνώ με την προσέγγιση.
    ο ΔΟΛ είναι ο πιο ισχυρός και ταυτοχρόνως -δυστυχώς- ο πιο σοβαρός φορέας διαμόρφωσης της κοινής γνώμης.
    ο ΔΟΛ έχει τεράστια οικονομικά προβλήματα και χρειάζεται σύμπλευση με κάποιον που δεν ονειροβατεί με πράσινες ανάπτυξες.
    Αυτά τα δύο αρκούν. Αρκεί να σοβαρευθεί και το επικοινωνιακό επιτελείο του Σαμαρά.

  13. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 11/03/2010 09:52:24

    Κι αντίστροφα, "σαν αιώνιο Ιησούν ή Βαρραβάν..."

  14. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/03/2010 15:34:02

    Eνδεχομένως, θα ήταν ευπρεπέστερο η συνάντηση να γινόταν στα γραφεία του Σαμαρά και όχι στου ΔΟΛ.