#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2011 11:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επίθεση στους ... "κοπρίτες" τώρα ολοκληρώνεται



Αφού ο κ. Ραγκούσης έλυσε το πρόβλημα του δημόσιου τομέα, τους “κρυμμένους” εργαζόμενους που δεν πατάνε ποτέ στη δουλειά, τους κομματικούς που έχουν πάρει αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία, τους μονίμους “άρρωστους” ή τους ψυχολογικά “ασταθείς” όπως δηλώνουν για να κάθονται και να δουλεύουν, αποφάσισε να φέρει την πολυπόθητη παραγωγικότητα. Πώς; αυξάνοντας κατά μισή ώρα την ημέρα την εργασία στο δημόσιο τομέα και ανοίγοντας ορισμένες υπηρεσίες τα απογεύματα από τον Οκτώβριο κι έπειτα. Επανέρχεται λοιπόν το 8ωρο στο δημόσιο μετά από 30 χρόνια. Και σύμφωνα με τις βαρύγδουπες δηλώσεις του υπουργού Εσωτερικών, θα κερδίσει το κράτος 350.000 ώρες εργασίας που σε παραγωγικότητα αντιστοιχούν σε 45 χιλιάδες νέους εργαζόμενους.

Η επίθεση που ξεκίνησε λοιπόν από τον Πάγκαλο, που χαρακτήρισε τους δημόσιους υπαλλήλους κοπρίτες, ολοκληρώνεται με τον Ραγκούση. Επί δικαίων και αδίκων, χωρίς καμιά μελέτη, χωρίς να ξέρει αν υπάρχουν χιλιάδες εργαζόμενοι που δουλεύουν περισσότερες από 7,5 ώρες και χωρίς υπερωρία, αν υπάρχουν εργαζόμενες μητέρες ή μονογονεϊκές οικογένειες, ο κ. Ραγκούσης θεσμοθετεί χωρίς διάλογο. Κουβέντα βέβαια για τα πραγματικά προβλήματα στο δημόσιο τομέα. 120.000 εργαζόμενοι εκτιμάται ότι θα φύγουν σύντομα από το δημόσιο. Πώς θα αντικατασταθούν; Με το μισάωρο παραπάνω;

Αφού έκοψε μισθούς, κατασυκοφάντησε άδικα το σύνολο των εργαζόμενων στο Δημόσιο, η κυβέρνηση τους ανακοίνωσε ότι πάει στο 40ωρο από 37,5 ώρες. Και κερατάδες και δαρμένοι δηλαδή. Θα τους ανακοινώσει και το νέο μισθολόγιο που θα κόβει 20%-30% από τα εισοδήματά τους και θα τους αποτελειώσει.

Εντάξει, είπαμε να βγάλουμε τα άπλυτα στη φόρα των δημοσίων υπαλλήλων αλλά όχι κι έτσι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 11:56:32

    ποσους ψηφους πηρε το πασοκ στις νομαρχιακες ειπαμε?και σ ανωτερα.η αντζελα δε συζηταει επιμικυνση μεχρι να δει τα νεα μετρα.οχι παιζουμε.

  2. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 04/02/2011 12:05:37

    Όσοι ψήφισαν πασοκ τι λένε?
    Τι λένε οι ιδιωτικοί που κρυφογελούσαν όταν κούρευαν τους δημόσιους και τώρα κουρεύουν και αυτούς?
    ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ ...ΤΟ ΛΕΓΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΝ...

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 12:10:29

    Οποιος εχει δουλεια σημερα ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ...

    ΠΠ

  4. dimos avatar
    dimos 04/02/2011 12:14:05

    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ 10 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΛΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 5 ΩΡΕΣ / (7.5 ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕΙΟΝ ΚΟΠΑΝΑ ΓΙΑ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ , ΛΟΥΦΑ ΚΤΛ). ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΦΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΓΗ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΗΛΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΜΕ ΒΙΣΜΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΙΚΟΠΡΙΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΡΗΜΑΞΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ dimos 04/02/2011 12:21:33

      Μη νομίζεις ότι όσοι μείνανε πίσω εξελίχτηκαν καλύτερα, οι αγρότες μας σε πλειοψηφία (εννοείται όχι όλοι) έχουνε καταντήσει ένας αμόρφωτος όχλος εισπρακτόρων, πότε επιδοτήσεων και πότε αποζημιώσεων. Α, ναι, φυτεύουν και πανέλα. Έτσι όπως πάει η δουλειά, αναδιανομή γης πρέπει να γίνει.

    • panatha avatar
      panatha @ dimos 04/02/2011 15:40:17

      η τρελλο κομπλεξ κουβαλας με τους δημοσιους υπαλληλους βρε DIMOS
      η σε σαγηνευσαν οι φαιοχιτωνες του ΓΑΠ.

    • JOHN.D avatar
      JOHN.D @ dimos 04/02/2011 18:49:51

      Sostos etsi eine

  5. ο ξένος avatar
    ο ξένος 04/02/2011 12:16:39

    Επί δεκαετίες οι πολίτες στην Ελλάδα εκβιάζονται να προσαρμοστούν στους ρυθμούς του δημοσίου, με το μέσο εργαζόμενο να καλείται να κάνει συναλλαγές με υπηρεσίες, αυστηρά 09:00-12:00, γεγονός αδύνατο. Με παιδικούς σταθμούς που κλείνουν 13:00, σχολεία που κλείνουν 12:30 κτλ, κτλ...και όποιος αντέξει.
    Αυτή η σκατοχώρα είναι έτοιμη ακόμη και σήμερα να εξοντώσει κάθε αδύναμο πολίτη, αρκεί να μην θιγούν το αραλίκι των ΔΥ και οι εκατομμυριούχοι των συντεχνιών. Και οι φανατικότεροι υποστηρικτές των προνομιούχων αυτών καστών, του ισχύοντος καθεστώτος, είναι κάποιοι αυτοαποκαλούμενοι αριστεροί!!! Πολύ τρέλα πουλάτε τελικά εντώ στο ελλάντα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ο ξένος 04/02/2011 12:29:04

      Εφ' όσον δεν σου αρέσει, ξένε, μπορείς να επιστρέψεις στη φασιστική χώρα της Μέρκελ που τόσο ονειρώσσεσαι. Εδώ είναι Ελλάδα.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/02/2011 12:28:04

    Η πλάκα ξέρετε ποια είναι; Ότι οι τροϊκανοί ναζήδες θα προσμετρήσουν αυτές τις "45 χιλιάδες νέους εργαζομένους" στον κανόνα των προσλήψεων/αποχωρήσεων, και η αναλογία θα γίνει... 1 πρόσληψη για όχι κάθε 5, αλλά για κάθε 25 αποχωρήσεις!

  7. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 04/02/2011 12:32:52

    Αντε όλοι να δουλεύουμε 12 ώρες (ιδιωτικοί και δημόσιοι) την ημέρα να ευχαριστηθούν κάποιοι μοχθηροί κομπλεξικοί , να κρυφογελάνε οι πάγκαλοι....και να κόψουν και άλλα δικαιώματα βεβαίως βεβαίως...
    ΥΓ..ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΕΙΜΑΙ...

  8. Minnie avatar
    Minnie 04/02/2011 12:50:25

    Ωστε ο κ.Ραγκουσης, αφου εστιψε το μυαλο του, βρηκε αυτην την λυση για ολα τα δεινα που ταλανιζουν τον δημοσιο τομεα. Ευγε κ. υπουργε!

    Παντως εγω η αφελης εξακολουθω να αναρωτιεμαι ποτε επι τελους θα βρεθει ενας ΥΠΕΣ (με ουμπαλα) που απλως θα απαιτησει ΑΥΣΤΗΡΗ τηρηση του Δημοσιονομικου Κωδικα. Ειναι ενα εξαιρετικο εργαλειο ο Δ.Κ, ξερετε κ.υπουργε.... αρκει να αποφασισετε καποτε να τον εφαρμοσετε.

    Και, οσον αφορα το ωραριο... μηπως, λεω μηπως, θα ηταν μια καλη ιδεα να εγκαταλειψουμε το σημερινο εξωφρενικο καθεστως και να παμε στο 9-5 για ολο το δημοσιο?

  9. aroyra avatar
    aroyra 04/02/2011 13:06:26

    Δυστυχώς βλέπω ότι πολύς κόσμος επιμένει στην "μωρή" προσέγγιση του προβλήματος . Ο ιδιωτικός τομέας ΠΑΝΤΑ ακολουθεί τον δημόσιο διότι πατά πάνω του και διεκδικεί. Γιαυτό ξεκίνησαν απο τους δημοσίους υπαλλήλους. Όταν τελιώσουν με αυτούς θα στραφούν στους ιδιωτικούς τους οποίους και θα "γδάρουν ζωντανούς"-πολύ φοβάμαι κυριολεκτικά. Ακόμη δεν έχει γίνει αντιληπτό τι σημαίνει ατομική σύμβαση, τι σημαίνει άνοιγμα επαγγελμάτων, τι σημαίνει οτι το επίδομα ανεργίας μπορεί να δίνεται στο εργοδότη και όχι στον εργαζόμενο... Συνεχίστε ανεγκέφαλοι να τα βάζετε με τους κοπρίτες δημοσίους υπαλλήλους, τους αλήτες φορτηγατζήδες, τους απαράδεκτους λιμενεργάτες κλπ
    Βλέπεις οι φυσικοί σας σύμμαχοι για να καλυτερέψετε τη ζωή σας είναι ο ΓΑΠ και η καλοπληρωμένη κουστωδία του. Εύγε! Η συναισθηματική σας νοημοσύνη είναι σε επίπεδο ιδιώτη.
    Και κάτι άσχετο αλλά και σχετικό: δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις στην Αθήνα απο την βρωμιά και τους ανεξέλεγτους εποίκους και ένα κανάλι προχθές υποστήριζε ότι η απεργία των ΜΜΜ βλάπτει τον τουρισμό της χώρας. Και υπάρχουν άνθρωποι που το υιοθετούν και χωρίς προσωπικό όφελος. Έλεος !
    Το ότι έχουν περικόψει μεγάλο μέρος των συγκοινωνιών και ταυτόχρονα αυξήσαν 40 % το εισητήριο ούτε τους ενοχλεί ούτε τους αφορά. Έτσι παιδιά! κάντε τις σωστές κοινωνικές συμμαχίες και σας υπόσχομαι ότι στο τέλος του τούνελ θα βρεθείτε στον εφιάλτη που δεν ξυπνάς ....

  10. dimos avatar
    dimos 04/02/2011 13:19:22

    ΕΣΥ ΦΩΤΕΙΝΕ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕΣ ΝΔ Η ΠΑΣΟΚ (ΥΠΟΘΕΤΩ) ΕΙΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΜΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΛΑΣΣΕΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ? ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ - ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 5 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΞΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΠΛΕΞΑΡΙΣΤΟΣ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙΣ 15% ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΣΟΥ (ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΝΙΣΧΥΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ... ΑΡΕ ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ...

  11. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 04/02/2011 13:38:48

    Ο εξάδελφος της Μαρκησίας ντ΄Αλάρα προς τους δημοσίους υπαλλήλους: «Σαράντα θα ‘ναι οι ώρες σας».

    Επιφυλακτική η ΑΔΕΔΥ...

  12. στελιος avatar
    στελιος 04/02/2011 13:51:30

    Επιτελους να μπει ταξη στους κηφηνες.
    Γι'αυτο ψηφησαμε και τον Κωστακη,και οχι για να καταληξουμε σε μερακλιδικα DVD και συμβασιουχους με κλαρινα.
    Οσο για τον φιλο που ζητα ωραριο 9-5,του θυμιζω οτι αυτο απαιτει 8ωρο και οχι λουφα και παραλλαγη που ισχυει σημερα.
    Η επισημη θεση της ΝΔ ποια ειναι?
    Μηπως και εμ τον χωροφυλαξ,και με τον αστυφυλαξ?
    Να μας πει εδω και τωρα αν ειναι υπερ της διατησρησης του σημερινιυ εξοργιστικου για τους υπολοιποους Β'διαλογης Ελληνες.
    Η μηπως ειναι υπερ της γενικης μειωσης των ωρων εργασιας?
    Να παρει θεση ΤΩΡΑ χωρις υπεκφυγες.

    • Minnie avatar
      Minnie @ στελιος 04/02/2011 14:01:43

      Η λουφα και παραλλαγη αντιμετωπιζεται με αυστηρη εφαρμογη του υπαρχοντος δημοσιονομικου κωδικα, την υπαρξη του οποιου ολοι οι υπουργοι που περασαν απο το ΥΠΕΣ προτιμησαν να παριστανουν οτι αγνοουν.

      Το 9-5 δεν ειναι δικη μου εμπνευση, ειναι το ωραριο που ισχυει οπουδηποτε πρυτανευει η κοινη λογικη και εχει πολλαπλα οφελη.

  13. λολιτα της αθήνας avatar
    λολιτα της αθήνας 04/02/2011 13:52:39

    Dimos διαβασε με προσοχή τι εγραψε ο/η aroura και θα καταλαβεις τι ειναι αν οχι το δικαιο και θεμιτο-τι ειναι το συμφερον για σενα. σιγουρα θα ειχες ασχημες εμπειριες απο δημοσιους φορεις-η πολεοδομια και η εφορια μου έρχονται ευθύς στο μυαλό-αλλά σκέψου τούτο "ο εχθρός του εχθρού μου ειναι φίλος μου". αν θεωρήσουμε πως αυτή τη στιγμή ο εχθρός σου ειναι η παρούσα ληστρική, ανάλγητη, δοσίλογη κυβέρνηση τότε κάθε ομάδα που βάλεται από αυτή είναι αδερφός και φίλος σου. ειναι φίλος μου και ο φαρμακοποιός και ο φορτηγατζής, και ο δημόσιος υπάλληλος και ο ιδιωτικός. κάνε πέρα τα συμπλέγματα και τον οποιοδήποτε φθόνο. τουλάχιστον μέχρι να πέσουν οι εχθροί σου....

  14. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 04/02/2011 13:55:07

    Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Αν αύριο η ΑΔΕΔΥ ανακοινώσει ότι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι δέχονται να δουλεύουν με τα ίδια χρήματα για 50 ώρες την εβδομάδα υπό τον όρο να ισχύσει αύξηση του κατώτατου μισθού κατά 30 ευρώ για τους υπάλληλους του ιδιωτικού τομέα, ποιος από εσάς είναι αρκούντως ηλίθιος ώστε να πιστέψει ότι η κυβένηση θα το δεχόταν;

  15. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 04/02/2011 13:55:53

    DIMOS σου παραθέτω αυτούσιο το σχόλιο του AROYRA σε αφορά...

    Δυστυχώς βλέπω ότι πολύς κόσμος επιμένει στην “μωρή” προσέγγιση του προβλήματος . Ο ιδιωτικός τομέας ΠΑΝΤΑ ακολουθεί τον δημόσιο διότι πατά πάνω του και διεκδικεί. Γιαυτό ξεκίνησαν απο τους δημοσίους υπαλλήλους. Όταν τελιώσουν με αυτούς θα στραφούν στους ιδιωτικούς τους οποίους και θα “γδάρουν ζωντανούς”-πολύ φοβάμαι κυριολεκτικά. Ακόμη δεν έχει γίνει αντιληπτό τι σημαίνει ατομική σύμβαση, τι σημαίνει άνοιγμα επαγγελμάτων, τι σημαίνει οτι το επίδομα ανεργίας μπορεί να δίνεται στο εργοδότη και όχι στον εργαζόμενο… Συνεχίστε ανεγκέφαλοι να τα βάζετε με τους κοπρίτες δημοσίους υπαλλήλους, τους αλήτες φορτηγατζήδες, τους απαράδεκτους λιμενεργάτες κλπ
    Βλέπεις οι φυσικοί σας σύμμαχοι για να καλυτερέψετε τη ζωή σας είναι ο ΓΑΠ και η καλοπληρωμένη κουστωδία του. Εύγε! Η συναισθηματική σας νοημοσύνη είναι σε επίπεδο ιδιώτη.
    Και κάτι άσχετο αλλά και σχετικό: δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις στην Αθήνα απο την βρωμιά και τους ανεξέλεγτους εποίκους και ένα κανάλι προχθές υποστήριζε ότι η απεργία των ΜΜΜ βλάπτει τον τουρισμό της χώρας. Και υπάρχουν άνθρωποι που το υιοθετούν και χωρίς προσωπικό όφελος. Έλεος !
    Το ότι έχουν περικόψει μεγάλο μέρος των συγκοινωνιών και ταυτόχρονα αυξήσαν 40 % το εισητήριο ούτε τους ενοχλεί ούτε τους αφορά. Έτσι παιδιά! κάντε τις σωστές κοινωνικές συμμαχίες και σας υπόσχομαι ότι στο τέλος του τούνελ θα βρεθείτε στον εφιάλτη που δεν ξυπνάς ….

  16. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 04/02/2011 14:00:01

    Ας κάνουμε μιαν ακόμα υπόθεση εργασίας. Είμαι πίσω από ένα γραφείο και ξύνω τ' απαυτά μου για 7.5 ώρες. Αν τα ξύνω επί οκτάωρον (καθώς ουδεμία παρέμβαση γίνετε στο αντικείμενο της εργασίας μου) μπορώ να μάθω την αύξηση της παραγωγικότητας της εργασίας μου;

    Αχ ρε κακόμοιροι αστούληδες. Ούτε τα βασικά. Είστε ικανοί ένα λογιστάκο της συμφοράς να τον φαντάζεστε ως νέο Άνταμ Σμιθ.

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ Stalinikos Raveniotis 04/02/2011 14:54:55

      Οι ΔΥ δεν είναι εχθροί μας. Είναι η μάνα μας, ο φίλος μας, ο γείτονάς μας.
      Αν τα "ξύνεις" επί 7,5ωρο, συμφωνώ ότι δεν φταις εσύ, αλλό το ανύπαρκτο αντικείμενο εργασίας σου. Γιατί χτυπιέσαι, όμως, σαν να σου κάνουν ηλεκτροσοκ, όταν ακούς για μετάταξη;
      Ο Καμίνης ακόμη ψάχνει τους υπαλλήλους καθαριότητας του δήμου της Αθήνας, που είχαν "μεταταχθεί" σε γραφεία. Ψάχνει στα γραφεία, δεν τους βρίσκει. Τι συμβαίνει επιτέλους σ΄αυτή τη χώρα; Κι αυτούς τον Τόμσεν θα βάλουμε να τους ψάξει;

      • Stalinikos Raveniotis avatar
        Stalinikos Raveniotis @ ο ξένος 04/02/2011 16:59:34

        Δε νομίζω ότι αντιδρούν πολλοί στη μετάταξη. Στη "μετάταξη" ναι αντιδρούν πολλοί.

        Αν ο μεσιέ Καμίνης και η κυβέρνηση που τον στήριξε δεν μπορούν να βρουν τον οποιοδήποτε υπάλληλο αυτό σημαίνει ότι είτε ο υπάλληλος δεν υπάρχει ή οι συγκεκριμένοι κύριοι είναι αφάνταστα ηλίθιοι. Γιατί στα γραφεία δεν τους έστειλε κανείς άλλος (και ειδικά κάποιος σταλινικός) αλλά αυτοί οι ίδιοι. Και η ηλιθιότητα δεν θεραπεύεται με καμια τρόϊκα.

  17. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 04/02/2011 14:23:33

    Έτσι μπράβο, να απαξιώσουμε κι αυτό το μέτρο, όπως και κι άλλα παρόμοια που έτυχε να πάρει (με το στανιό, έστω) η κυβέρνηση : κλασικό παράδειγμα οι συνταγματικά προβλεπόμενοι ισοσκελισμένοι προυπολογισμοί, που όταν βγήκε και το υποστήριξε ο Αντώνης, κάναμε την πάπια !

    Θα γυρίσει το οκτάωρο στο Δημόσιο και πιστεύετε οτι θα βρήτε κάποιον (εκτός απο τους ΔΥ) να γκρινιάξει για τον Ραγκούση ; Έχετε ρε παιδιά αίσθηση της πραγματικότητας ή είστε φοιτητές σε κουτούκι ;

  18. factorx avatar
    factorx 04/02/2011 14:52:57

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Λάρισας, κ. Χρήστος Ζώης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Ο Υπουργός Εσωτερικών, στη χθεσινή του συνάντηση με την Εκτελεστική Επιτροπή της ΑΔΕΔΥ, από τη μία πρότεινε δήθεν διάλογο για την επιμήκυνση του ωραρίου εργασίας των δημοσίων υπαλλήλων και από την άλλη ανακοίνωσε την εφαρμογή της απόφασής του από τον ερχόμενο Οκτώβριο. Αποκάλυψε, έτσι, ότι η κυβέρνηση αντιμετωπίζει τη λειτουργία της δημόσιας διοίκησης με κανόνες εντυπωσιασμού και επικοινωνίας.
    Πιστεύει η κυβέρνηση ότι, αν αυξηθεί κατά μισή ώρα ο χρόνος εργασίας, θα εξασφαλιστεί μεγαλύτερη αποδοτικότητα και αποτελεσματικότητα των δημοσίων υπηρεσιών;
    Με ποιους «σοφούς» διαβουλεύτηκε για να καταλήξει σε ένα τόσο φτωχό συμπέρασμα; Δεν καταλαβαίνει ότι αυτή η αντίληψη είναι εκτός τόπου και χρόνου;
    Η ηγεσία του υπουργείου Εσωτερικών δεν χρησιμοποιεί τα σύγχρονα εργαλεία του μάνατζμεντ και της εξελιγμένης τεχνολογίας, για τη βελτίωση της αποδοτικότητας και της αποτελεσματικότητας των δημοσίων υπηρεσιών.
    Εάν επιδιώκει ευρύτερη συνεννόηση για τη μεγιστοποίηση της απόδοσης των δημοσίων υπηρεσιών, οφείλει να εγκαταλείψει τα πυροτεχνήματα και να αποδείξει ότι μπορεί να διαλέγεται πραγματικά στη βάση ενός πολυεπίπεδου σχεδίου που θα αξιοποιεί, πέραν των παραπάνω, και τις πραγματικές δυνατότητες του δημοσιοϋπαλληλικού δυναμικού
    Σε ό,τι αφορά τη λειτουργία ορισμένων υπηρεσιών -νευραλγικής σημασίας για την εξυπηρέτηση των πολιτών και των επιχειρήσεων– και κατά τις απογευματινές ώρες, είναι ανάγκη που απορρέει από τις απαιτήσεις της εποχής.
    Γι’ αυτό, άλλωστε, η Νέα Δημοκρατία είχε προχωρήσει, από το 2009, σε σχετικές προπαρασκευαστικές ενέργειες».

    • zackii avatar
      zackii @ factorx 04/02/2011 17:37:53

      Ναι Φάκτορα έχει δίκιο ο Ραγκούσης ότι πρέπει να αυξηθούν οι ώρες εργασίας των Δ.Υ και πολλοί εδώ συμφωνούν όπως βλέπω. Γιά να τους ρωτήσω κι εγώ λοιπόν. Ποιά...παραγωγικότητα θα αυξηθεί? Μήπως έχουμε πολλές παραγγελίες από το εξωτερικό και δεν τις προλαβαίνουμε?
      Θα πρότεινα οι περισσότεροι να συνέλθουν γιατί μάλλον ...έχουν χάσει τη μπάλα, κι εδώ μάλλον αποδεικνύεται τι μαστόροι είναι στο ΠΑΣΟΚ που έχουν χαζέψει τον κόσμο και τον βάζουν να ξεχνάει τον πόνο του και να ασχολείται με @@@κίες

  19. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 04/02/2011 15:46:32

    Αγαπητοί σχολιαστές

    Μερικές παρατηρήσεις

    1) Τυπικά (και όχι στην πράξη) οι 7,5 ώρες εργασίας των δ.υ. σήμαινε, και ακόμα σημαίνει, δεν έχουν δικαίωμα σε διάλειμμα στη μέση της μέρας. Αυτό που μόνο στα χαρτιά ισχύει στον ιδιωτικό τομέα, το 20λεπτο ή 30λεπτο διάλειμμα, δεν υπάρχει στο δημόσιο, γι'αυτό και οι δ.υ. εργάζονται (ή "εργάζονται") 7,5 ώρες. Τυπικά πάντα μιλάμε. Αυτό που θα γίνει είναι ότι θα θεσμοθετηθεί 30λεπτο διάλειμμα και για τους δ.υ. !

    2) Το ότι η νομοθεσία καταστρατηγείται στον ιδιωτικό τομέα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξυπνάει μίσος ή χαιρεκακία για τον μοναδικό τομέα (βλ. δημόσιο) που το διάλειμμα είτε μειώνει το χρόνο εργασίας (7,5 ώρες) , είτε θα ενταχθεί στο ωράριο (8 ώρες).

    3) Είναι άλλο πράγμα να κατηγορώ το δημόσιο τομέα επειδή δεν δουλεύουν κάποιοι και άλλο πράγμα το θέμα του ωραρίου.

    4) Αυτό που θα γίνει θα είναι ότι, θα πηγαίνει κάποιος σε μία δ.υ. στις π.χ. 12:00' και θα είναι όλα κλειστά μέχρι τις 12:30'

    5) Το ότι μία δ.υ. δέχεται κοινό από τις 9 μέχρι τις 14:00', ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι οι δ.υ. εκεί δουλεύουν μόνο αυτές τις ώρες !!

    6) Η λύση για την εξυπηρέτηση του πολίτη, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ του ωραρίου λειτουργίας. Αντιθέτως, η λύση είναι ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ο πολίτης να έρθει σε επαφή με την δ.υ. (εξυπηρέτηση μέσω διαδικτύου) + η κάταργηση και η απλούστευση χιλιάδων διαδικασιών στο δημόσιο τομέα.

    7) Υπάρχουν πάρα πολλοί δ.υ. που δουλεύουν πέραν του ωραρίου τους χωρίς πληρωμένες υπερωρίες. Και υπάρχουν πολλοί που πληρώνονται με πλασματικές υπερωρίες. Οσο και αν κάποιοι επιλέγουν να το ξεχνούν αυτό, δεν είναι όλοι ίδιοι.

    Και κάτι γενικό:

    Δεν υπάρχει καμία αντίρρηση στο να εργάζονται οι δ.υ. και να μην λείπουν από τις υπηρεσίες τους, ή να μετράται (αλήθεια, πώς;) η απόδοσή τους, να μην έχουν ασυλία όταν υποπέσουν σε διαφθορά κτλ.

    Όμως...

    Η επίθεση που δέχεται ο δημόσιος τομέας παγκωσμίως, έχει να κάνει με την προσπάθεια να αποδομηθούν κοινωνικά τα κράτη και ο δημόσιος χώρος να χάσει την ιδιότητα της, πάλι αρχαιοελληνικής, "αγοράς" και του λατινικού "forum". Αυτό δεν επιτυγχάνεται μόνο με την, τεχνητά μεγάλη, εισροή λαθρομεταναστών, αλλά και με την, τεχνητή επίσης, διάλυση της ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΣΦΑΙΡΑΣ, σε όλες τις μορφές της (κατάργηση στην πράξη της δημόσιας παιδείας, ισχυροποίηση κυβέρνησης σε βάρος κοινοβουλίου, φορολογικοί παράδεισοι απείραχτοι, ΜΜΕ ελεγχόμενα και κατευθυνόμενα, έλεγχος πρακτορείων ειδήσεων, "αντιεθνικισμός" κτλ.)

    Ο τελικός σκοπός είναι ένας απόλυτα individualized άνθρωπος, κλεισμένος στην ατομικότητά του, αδύναμος στη μαζική διεκδίκηση και ά-ριζος. Η ελευθερία του θα είναι της μορφής "αφήστε με να αγοράζω ό,τι θέλω" και ΟΧΙ της μορφής "αφείστε με να θέσω την ημερήσια διάταξη της πολιτικής ζωής". Ενας άνθρωπος που θα είναι γεμάτος ενοχές επειδή θα ποτιστεί με την ιδέα ότι για κάθε επιτυχία και αποτυχία θα φταίει μόνο αυτός και κανένας άλλος. Και πιστέψτε με, οι αποτυχίες θα είναι πολύ περισσότερες από τις επιτυχίες απλά και μόνο γιατί δεν θα έχει, (ξαναμαναπάλι !) αρχαιοελληνικό, "τέλος" η πορεία του. Πάντα θα τρέχει από ενδιάμεσο στόχο σε ενδιάμεσο στόχο.

    Οσοι από σας πιστεύετε ότι ιδιωτικοποιώντας, αντί διορθώνοντας, μεγάλα τμήματα του δημόσιου τομέα και χώρου, θα βρεθεί η λύση στα οικονομικά προβλήματα των χωρών, απλά γυαλίζετε τις αλυσίδες πριν μας τις φορέσουν.

    Και όχι, δεν είμαι κομμουνιστής.

    Αλήθεια, ποιος θα μπορεί να δώσει τον ορισμό του "δημόσιου τομέα" ;

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Α.Κ. 04/02/2011 17:10:40

      Το άπλωσες, το υποβίβασες, του κρέμασες μπιχλιμπίδια, το χτένισες αλλά το τέρας είναι άσχημο, φίλε μου. Αρκετά το ανεχτήκαμε στο κρεβάτι μας, αρκετά μας δάγκωσε, μας έφτυσε, μας βρώμισε, αρκετά δουλεύαμε για να το ταϊσουμε, για να κορέσουμε την άπατη πείνα του. Νισάφι !

      Μπήκες στο τέλος και σε φιλοσοφικές σφαίρες : "Αλήθεια, ποιος θα μπορεί να δώσει τον ορισμό του “δημόσιου τομέα” ; Πάνε να βγάλεις μιά άδεια οικοδομής, πάνε να κάνεις μιά εγχείρηση στο παιδί σου, τράβα στην εφορία να "κλείσεις" κι εσύ, δ. υπάλληλέ μου μιά φορά, να δείς τί απτό και ζωντανό και σπαρταριστό είναι αυτό που καταριόμαστε και βρίζουμε πατόκορφα καθημερινά εμείς οι υπόλοιποι !

      • Stalinikos Raveniotis avatar
        Stalinikos Raveniotis @ τσώφλι πασατέμπου 04/02/2011 17:27:32

        Και ευτυχώς βρήκες το αντίδοτο σε όλα αυτά. Μισή ώρα παραπάνω.

        Απορώ πώς δε μου είχε περάσει από το μυαλό...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ τσώφλι πασατέμπου 04/02/2011 18:58:46

        Πάνε εσύ να κάνεις εγχείρηση σε κανένα ιδιωτικό νοσοκομείο, κατά προτίμηση της Αμερικής.
        Έχεις χωράφια να πουλήσεις;
        Και πάλι δεν θα σου φτάσουν... ούτε για τις γάζες.

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/02/2011 17:00:12

    Ας ορίσει καθηκοντολόγιο
    Ας πετάξει τα πολιτικά γραφεία των πολιτικών έξω από τα Υπουργεία
    Ας συντάξει ένα μισθολόγιο σε σχέση με το καθηκοντολόγιο
    Ας θεσμοθετήσει δείκτες αποδοτικότητας όπως έξω
    Ας εφαρμόσει την ηλεκτρονική διακυβέρνηση
    Ας γίνει το δημόσιο έστω γραφειοκρατικό από ...ανατολίτικο που είναι με τους αφισοκολλητές της δεκαετίας του 1980 ή με τα αγορασμένα πτυχία

    και μετά ας δουλεύω και 10 ώρες την ημέρα φτάνει να με πληρώνει.

  21. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 04/02/2011 17:36:04

    Αφού γουστάρουν κάποιοι να γίνουμε Ευρώπη αντί για μπανανία που λένε ότι είμαστε γιατί δε ζητάνε να ισχύσει ότι και στο νεοφιλελεύθερο UK των 6 εκατομμυρίων δημοσίων υπαλλήλων;

    37 ώρες εργασίας την εβδομάδα και στο Λονδίνο 36 ώρες (επειδή έχει κυκλοφοριακό).

    Ωπ τι έγινε σοκαριστίκατε; Ε τι να κάνουμε. Αυτή είναι η αλήθεια.

    Κι ας την αγνοεί ο εξάδελφος της Μαρκησίας ντ' Αλάρα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Stalinikos Raveniotis 04/02/2011 20:14:14

      ...και που να ζητήσεις και τους μισθούς όχι του Λονδίνου αλλά της Πορτογαλίας πχ... θα πάθουν σοκ
      Απλά εδώ θέλουμε εξαρτημένο και απροστάτευτο υπάλληλο για να μην έχουμε ποτέ Δημόσιο αλλά μόνο κομματικό κράτος.

  22. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/02/2011 22:17:15

    Η ΑΔΕΔΥ πάντως έβγαλε σχετική ανακοίνωση:

    "Δεν πρόκειται να δεχθεί στο πλαίσιο του Μνημονίου καμία μείωση εργασιακών, μισθολογικών και ασφαλιστικών δικαιωμάτων στη Δημόσια Διοίκηση τονίζει η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. σε ανακοίνωσή της και προσθέτει ότι «μέτρα όπως είναι η γενικευμένη αύξηση των ωρών εργασίας στο Δημόσιο, δεν οδηγούν σε επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος αλλά γίνονται για λόγους εντυπωσιασμού.

    Η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. τονίζει ότι δεν ικανοποιείται από τη διαβεβαίωση που έλαβε κατά τη χθεσινή συνάντηση με τον Υπουργό Δημόσιας Διοίκησης, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, ότι δεν θα υλοποιηθεί νέα περικοπή στα εισοδήματα των εργαζομένων στο Δημόσιο Τομέα και δηλώνει ότι δεν θα μετέχει στο διάλογο για το Νέο Μισθολόγιο που πρόκειται να παρουσιαστεί τον επόμενο μήνα, εάν προηγουμένως δεν γίνουν αποδεκτές οι θέσεις της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. για αποκατάσταση των περικοπών όπως του 13ου και 14ου μισθού και δεν ληφθεί υπόψη ο ελάχιστος βασικός μισθός που θέτει η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. και η ανάπτυξη των 1Χ2 και 1Χ3.

    Στην ίδια ανακοίνωση αναφέρεται ότι σχετικά με το «συσχετισμό ωραρίου λειτουργίας και ωραρίου εργασίας στις Υπηρεσίες «αποκλειστικής αρμοδιότητας του Υπουργείου Εσωτερικών» όπως ο ίδιος ο Υπουργός ανέφερε και συνεπώς όχι σε Υπηρεσίες που ανήκουν στην αρμοδιότητα άλλων Υπουργείων (π.χ. Εκπαίδευση, Υγεία), η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. είναι έτοιμη να συζητήσει για την επίλυση συγκεκριμένων προβλημάτων, με γνώμονα την αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών και υπό την προϋπόθεση ότι οποιαδήποτε αλλαγή δεν θα στηριχθεί:

    Α) Σε αλλαγή του τρόπου διευθέτησης του χρόνου εργασίας.

    Β) Σε διακεκομμένο ωράριο εργασίας.

    Γ) Σε αύξηση ωρών εργασίας, οι οποίες καταλήγουν στη μείωση των θέσεων εργασίας».

    Η ανακοίνωση καταλήγει ότι η ΑΔΕΔΥ αναμένει την υλοποίηση των δεσμεύσεων του Υπουργού για δημόσια και ειλικρινή διαβούλευση, ώστε οι όποιες αλλαγές να πραγματοποιηθούν με γνώμονα την αναβάθμιση τόσο των Δημοσίων Υπηρεσιών όσο και του ρόλου των δημοσίων λειτουργών."

    h**p://www.thebest.gr/news/index/viewStory/52683

  23. John Fistikis avatar
    John Fistikis 03/08/2011 11:11:31

    ΓΑΜΗΜΕΝΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΚΗΦΗΝΕΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΤΕ ΜΕ ΒΥΣΜΑ ΚΑΙ ΞΥΝΕΤΕ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ
    ΒΡΑΔΥ ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΠΟΥ ΧΡΕΟΚΩΠΗΣΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΡΕΙ ΠΟΔΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΠΗΚΑΤΕ
    ΜΕ ΒΥΣΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΣΤΕΛΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΖΑΜΠΑ,ΚΟΠΡΙΤΕΣ,ΚΑΛΑ ΣΑΣ
    ΕΙΠΕ Ο ΚΟΠΡΙΤΗΣ ΠΑΓΚΑΛΟΣ,ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ!