#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2011 19:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η εξέγερση στην Αίγυπτο απειλεί και την Ελλάδα – αναμένεται νέο κύμα λαθρομετανάστευσης

Η Ελλάδα κάθεται πάνω σε μια ωρολογιακή μεταναστευτική βόμβα

Η  Ελλάδα περικυκλώνεται από την λαϊκή εξέγερση. Μετά την Τυνησία, την Αλγερία και την Αλβανία, τώρα και η Αίγυπτος βρίσκεται επί ποδός εμφυλίου πολέμου. Και ακολουθούν σύντομα και άλλες αραβικές χώρες.

Οι δραματικές εξελίξεις στις αραβικές χώρες «σήμαναν συναγερμό» στην κυβέρνηση καθώς αναμένεται ένταση του κύματος λαθρομεταναστών.

Εκφράζονται ήδη φόβοι ότι από την Αίγυπτο θα φύγουν 2.000.000 !!! Που θα πάνε όλοι αυτοί; Σε γειτονικές χώρες που από στιγμή σε στιγμή θα εκραγούν κι αυτές; Στην Ελλάδα αναμένεται να καταφθάσουν οι περισσότεροι.

Ένταση των ελέγχων στα σύνορα και προσπάθεια διατήρησης της κοινωνικής ειρήνης, είναι το μήνυμα που στέλνει η κυβέρνηση. Επίσης, ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρήστος Παπουτσής αφού προήδρευσε έκτακτης ευρείας σύσκεψης, σχετικά με την παράνομη μετανάστευση απηύθυνε έκκληση στους φορείς και τις ενώσεις μεταναστών «να αποτρέψουν τα μέλη τους να συμμετάσχουν, αυτήν την περίοδο, σε εκδηλώσεις, όπου δημιουργείται ο κίνδυνος να δημιουργηθούν εστίες έντασης που θα λειτουργήσουν σε βάρος και των ίδιων των μεταναστών και της χώρας μας».

Φυσικά, γνωρίσαμε όλοι την αποτελεσματικότητα της κυβέρνησης, από τα πρόσφατα γεγονότα της Νομικής.

Η κατάσταση καθίσταται ακόμα πιο ανησυχητική από τις πληροφορίες που δημοσίευσε χθες το “Παρόν” ότι μεταξύ των μεταναστών στην Ελλάδα υπάρχουν και εξτρεμιστικά στοιχεία. Ίσως και μέλη τρομοκρατικών οργανώσεων. Που μπορεί να οδηγήσουν σε εκρηκτική κατάσταση, για διεκδικήσεις. Όπως συνέβη με την κατάληψη της Νομικής Σχολής. Και όπως συνέβη στα «Δεκεμβριανά» προσθέτουμε εμείς. Είναι εξάλλου πρόσφατα τα δημοσιεύματα μας σύμφωνα με τα οποία η κυβέρνηση περιμένει ταραχές απο μουσουλμάνους .



Αυτό που ενώνει όλους τους προερχόμενους από Ασία και Αφρική λαθρομετανάστες, αλλά και τους νόμιμους, είναι ότι όλοι είναι μουσουλμάνοι. Και αυτό αποτελεί ένα εκρηκτικό μείγμα. Η Ελλάδα κάθεται πάνω σε μια βόμβα. Έτοιμη να εκραγεί ανά πάσα στιγμή.

Η ειρηνική εκκένωση της Νομικής και η μεταφορά των λαθρομεταναστών σε άλλο κτίριο, πάλι σε κεντρικό σημείο της Αθήνας, δεν έλυσε το πρόβλημα - απλώς το «μετακόμισε», όπως εύστοχα παρατήρησε  η ΝΔ.

Απόδειξη ότι οι διαμαρτυρίες συνεχίζονται. Συγκέντρωση μπροστά στην είσοδο του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη είχαν προγραμματίσει για σήμερα το μεσημέρι επιτροπές Αφγανών, Ιρανών και Παλαιστινίων προσφύγων, απεργών πείνας από τα Προπύλαια και το Πολυτεχνείο, με αίτημα να ανοίξουν επί τόπου οι επιτροπές ασύλου, όπως ανακοινώθηκε χθες από το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη. Οι πρόσφυγες δηλώνουν αποφασισμένοι να παραμείνουν μπροστά στην πόρτα του υπουργείου, μέχρις ότου καταθέσουν όλοι τους αιτήσεις για χορήγηση πολιτικού ασύλου. Για έβδομη μέρα, εν τω μεταξύ, συνεχίζουν την απεργία πείνας οι 237 μετανάστες που βρίσκονται στο κτίριο της Πατησίων στη συμβολή της με Ηπείρου.

Από τη στιγμή που η κυβέρνηση έδειξε διάθεση διαπραγμάτευσης με τους καταληψίες της Νομικής, είναι προφανές ότι θ’ ανοίξει και  άλλων η όρεξη και ο θεός να βάλλει το χέρι του.

Το ζήτημα είναι φυσικά δύσκολο στη διαχείρισή τους γιατί μπορεί ανά πάσα στιγμή να προκαλέσει μια γενικότερη ανάφλεξη με τόσους μετανάστες, λαθραίους και μη, να διαβιούν στην Αθήνα.

Εκ των πραγμάτων επανέρχεται στο προσκήνιο ο διαβόητος νόμος Ραγκούση. Είναι προφανές ότι ο νόμος αυτός αποτελεί  βασική  πηγή προβλημάτων. Και τούτο γιατί, όταν ελαστικοποιεί τις προϋποθέσεις νομιμοποίησης των μεταναστών,  θα έχεις έξαρση της λαθρομετανάστευσης προς τη χώρα σου.  Μια χώρα, όπως η Ελλάδα,  που αντιμετωπίζει οξύτατο πρόβλημα λαθρομετανάστευσης, δεν χαλαρώνει τις προϋποθέσεις νομιμοποίησης. Αντιθέτως, τις αυστηροποιεί! Και είναι ακόμα αυστηρότερη με όσους εισέρχονται παράνομα στη χώρα.

Θεωρούμε λοιπόν ότι η Ν.Δ. πρέπει να αναλάβει άμεσα πρωτοβουλία για την κατάργηση του νόμου Ραγκούση. Και όχι μόνον. Να εισηγηθεί επίσης και άλλα άμεσα μέτρα αντιμετώπισης του τεράστιου προβλήματος που δημιουργεί η επέκταση της επανάστασης στην γειτονιά μας. Επειδή η κυβέρνηση δεν φαίνεται διατεθειμένη να το κάνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/01/2011 19:46:46

    Εκεινο που πρεπει να γινει ειναι να σταματησει η υποκρισια της θρησκευτικης ουδετεροτητας για να μην ενοχλουνται τυχον αριστεροι ή αλλοι αθεοι,υπερφιλελευθεροι κλπ.
    Δεν ειναι ζητημα θρησκευτικου φανατισμου αλλα επιβιωσης μια και η Ελλαδα ειναι αυτο που ειναι.
    Στην Αιγυπτο υπαρχουν 10 εκατομμυρια κοπτες χριστιανοι.Τυχον προσφυγες απο αυτο την ομαδα θα συμβαλλουν στη σταθεροτητα της Ελλαδος ενω οι μουσουλμανοι οχι.Τα περι ανεξιθρησκειας καλα ειναι αλλα οχι οταν αρχιζουν να μιλανε τα πιστολια.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ψυχραιμια 31/01/2011 22:07:39

      +1000
      Δυστυχώς αυτό δεν θέλουν να το δουν οι δικοί μας διοικούντες, ενώ στην
      υπόλοιπη και μάλιστα βόρεια Ευρώπη ήδη το έχουν αντιληφθεί.
      Βασικά δεν μπορούν να υπερασπιστούν τίποτα διότι δεν έχουν τίποτα και οι ίδιοι ως ιδανικό και αξία.

    • A.M. avatar
      A.M. @ ψυχραιμια 01/02/2011 10:19:19

      Θέλουμε και άλλους μετανάστες;;;;;;
      Εγώ νομίζω πως έχουμε αρκετούς, φτάνει!
      Ούτε μουσουλμάνους, ούτε χριστιανούς, ούτε κόπτες, ούτε βουδιστές!
      Απλά.. αρκετά!
      Ο κάθε λαός ας λύσει τα προβλήματά του εντός της χώρας του.
      Είναι δικό τους θέμα, όχι δικό μας!
      Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με ποιόν τρόπο μερικές εκατοντάδες κοπτών «θα συμβάλλουν στην σταθερότητα στην Ελλάδα».
      Θα .. μειώσουν την ανεργία;
      Θα αυξήσουν την παραγωγή;
      Θα δημιουργήσουν θέσεις εργασίας;
      Ή απλώς θα προσθέσουμε μερικές ακόμα εκατοντάδες χιλιάδες μεταναστών που θα καθαρίζουν τζάμια και θα ζητάνε ένα πιάτο φαγητό;
      Τι σημασία έχει δηλαδή αν είναι ειρηνικοί ή όχι;
      Και οι βουδιστές και οι ινδουιστές ειρηνικοί είναι, πολλοί δεν πατάνε ούτε κουνούπι, θα πρέπει να τους μαζέψουμε εδώ;

      Δεν έχω κάτι με τους κόπτες της Αιγύπτου, το κάθε άλλο.
      Έχω όμως με το να τους φέρουμε εδώ.
      Καλά είναι εκεί που είναι, και αν δεν είναι ας φροντίσουν να γίνουν.

  2. dimodokos avatar
    dimodokos 31/01/2011 19:52:05

    τα πράγματα αρχίζουν να δυσκολεύουν... 7 δισσεκατομμυρια τρελοί πανω σ΄ενα μικρο πλανητη όπου ΟΛΟΙ ονειρευονται να ζουν σαν ωνάσηδες! γίνεται;

    • Misha avatar
      Misha @ dimodokos 31/01/2011 19:57:03

      όπου η βιομηχανία της διαφήμισης κάνει τα μυαλά των τηλεθεατών σιδερότυπα με τα μοντέλα του Χόλυγουντ...
      Δε βγαίνει άκρη, φτάσαμε στο τέλος "end of the game" , όπως λέει κι ένα ντοκ.

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ dimodokos 31/01/2011 20:10:22

      Δεν νομίζω πως ονειρεύονται όλοι να γίνουνε Ωνάσηδες φίλε μου. Θέλουν να έχουν το δικό μας επίπεδο διαβίωσης.
      Αυτήν την στιγμή γράφω αυτό το σχόλιο χρησιμοποιώντας τον φορητό υπολογιστή μου. Αργότερα θα χρησιμοποιήσω το Ι.Χ. της οικογένειας ώστε να κατέβω στο κέντρο και να πάω σινεμά. Φυσιολογικά πράγματα θα μου πεις.
      Ναι, φυσιολογικά για εμένα και εσένα αλλά όχι για μια τεράστια μερίδα του πληθυσμού αυτής της γης.

      • Dimitris D avatar
        Dimitris D @ Χρηστος 31/01/2011 20:46:39

        Το θέμα είναι τι τραβήξαμε για να φτάσουμε εδώ. Το 1950 ολόκληρη η Ελλάδα ήταν ισοπεδωμένη και πεθαίναμε στην πείνα. Το 1990 ήταν μια συνηθισμένη δυτική χώρα.
        Με εξαίρεση τους παλαιστίνιους, όλοι οι άλλοι δεν πέραν ότι και εμείς. Το χειρότερο που τους συνέβη ήταν εξεγέρσεις στυλ πολυτεχνείου.
        Ακόμα και σε χώρες όπως η Σερβία, Ιράκ και Αφγανιστάν, ο πόλεμος δεν έφερε την εξαθλίωση της Ελλάδας του 1950.
        Κανείς δεν έζησε την κόλαση όπως εμείς από το 1941 ως το 1950.

        • dimodokos avatar
          dimodokos @ Dimitris D 31/01/2011 21:20:51

          πολυ σωστός.... ειμαι της αποψης να τα βρουνε μονοι τους ... εμας τοτε μας βοηθησε η αμερικη και τωρα η εε... τουμπεκι λοιπον και καλο κουραγιο ... τωρα αν υπαρχουν αριστεροί ευαισθητοι για τους παρανομους και μη μεταναστες ας παρουν απο ένα στο σπιτι τους και θα το λυσουν το προβλημα... τζαμπα φιλανθωπια δεν υπαρχει

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ dimodokos 31/01/2011 21:25:38

            Καλά Δημόδοκε, ΗΠΑ και ΕΕ δεν μας βοήθησαν για την ψυχή της μάνας τους...

            Έχουν φάει και αυτοί τον άμπακο από τη μικρή Ελλαδίτσα...!

            Όσο για τους αριστερούς, δεν πέρνουν κανένα στο σπίτι τους. Θέλουν να λύσουν το πρόβλημα με κρατική μέριμνα.

          • dimodokos avatar
            dimodokos @ ierofantis 31/01/2011 21:32:39

            οπότε εγω που πληρωνω φόρους και δε φτανουν ουτε για μενα πρεπει αρνηθω κρατικη μέριμνα και ΕΠΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ σπιτια τους

          • dimodokos avatar
            dimodokos @ dimodokos 31/01/2011 21:35:32

            "να αρνηθω"

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ dimodokos 31/01/2011 21:40:46

            Κοίτα υπάρχει ένα διαχειριστικό πρόβλημα...

            Βλέπεις, το 0,4 % του εκλογικού σώματος, που εκπροσωπούν οι "φιλανθρώποι" αριστεροί και αριστεριστές της μπαρούφας, δεν καλύπτει τις σταγαστικές ανάγκες των Λάθρο, ακόμη και αν καθένας από αυτούς, είχε έπαυλη ίση στο μέγεθος με την τεχνική βάση αεροσκαφών του Ελ. Βελιζέλος...!

            Οπότε πλήρωνε τώρα φόρους εσύ και εγώ και βλέπουμε.

            Προσωπικά είμαι υπέρ της προληπτικής και όχι κατασταλτικής επίλυσης προβλημάτων.

            Δεν τους βάζεις μέσα και μετά κοιτάς που θα τους βολέψεις. Απλά δεν τους βάζεις μέσα και όσους υπεράριθμους έχεις μέσα, τους βγάζεις έξω.

            Μη με ρωτήσεις πως.

            Θα με πουν ρατσιστή...

          • dimodokos avatar
            dimodokos @ ierofantis 31/01/2011 21:51:56

            ρατσιστης ειναι οποιος αναλαμβανει εμπρακτη δραση εναντιον τους...
            αυτο λεει η ελληνικη γλωσσα και οχι η γλωσσα του Αλ Αλαβαν και
            των ανίατων... προς το παρόν οι ελληνες δεν ειμαστε ρατσιστες
            αλλα πανε να μας κανουν και δεν εχω καμια αναστολη να γινω
            αν ξεπερασουν τα ορια

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ dimodokos 31/01/2011 22:15:50

            Οι Έλληνες δεν ήταν και ούτε θα γίνουν ποτέ ρατσιστές.

            Αυτή η έννοια ενυπάρχει στην αποικιοκρατική ιστορία της Δ. Ευρώπης και την συνακόλουθη συνέπειά της, τη δουλεία, λόγω κυρίως διαστροφής της δαρβινικής θεωρίας περί εξέλιξης και καθιέρωσης του ιδεολογήματος των ανώτερων φυλών, με δικαίωμα επιβολής σε κάποιες άλλες.

            Εφαρμόστηκε δε κυρίως σε περιβάλλοντα εκτός των χωρών που αναπτύχθηκε, δηλαδή στις αποικίες

            Εμείς αποικίες δυτικού τύπου δεν είχαμε, ούτε τέτοια ένστικτα αναπτύξαμε ποτέ.

            Απλως στους Έλληνες ισχύει το "λάου - λάου, κάτσε ρε αδερφέ να το κουβεντιάσουμε, τράβα μωρέ τώρα, να σου πάρει ο διάολος το σπίτι κλπ"

            Κλιμακωτή δηλαδή αντίδραση μέχρι να έρθεις στο αμήν. Ε, μετά επακολουθεί ψιλομπάχαλο.

          • Dora avatar
            Dora @ dimodokos 01/02/2011 15:30:48

            Ρατσισμος και κουραφεξαλα.
            Το να βλεπω οτι η δικη μου κουλτουρα ειναι ανωτερη απ' την δικη του ειναι ρατσισμος?
            Τ να εχω το δικαιωμα ως γυναικα να ζω και να εργαζομαι ως ισοτιμο μελος της κοινωνιας με τον αντρα και να το βρισκω αυτο πολυ ανωτερο απ' την θεση της μουσουλμανας η οποια-ακομα κι αν μορφωνεται- υπαρχει και λειτουργει μονο ως μηχανη αναπαραγωγης και τα δικαιωματα της ειναι μονο λιγο περισσοτερα απο της καμηλας,ειναι ρατσισμος?
            Αει στον διατανο απο δω, οποιος με λεει ρατσιστρια.Ασε που τωρα τελευταια δεν με ενοχλει καθολου ο χαρακτηρισμος,βλεποντας ποιοι ειναι αυτοι οι οποιοι τον εκστομιζουν.

        • lampros avatar
          lampros @ Dimitris D 01/02/2011 04:25:28

          Καλά τι λες; Ο Τρίτος Κόσμος και αν έχει γνωρίζει εξαθλίωση...

          Σε σύγκριση δε με την μετακατοχική Ελλάδα (45-50) το ήταν και είναι σε τρισχειρότερη κατάσταση. Ακόμα και οι εκατοντάδες χιλιάδες νεκροί από πείνα (που είχαμε στην Κατοχή), εκεί είναι φαινόμενο συνηθισμένο.

          Δεν σηκώνει καν σύγκριση.

    • Dora avatar
      Dora @ dimodokos 01/02/2011 15:23:08

      Ο υπερπληθυσμος της γης, οφειλεται κατα μεγαλο μερος στην υπεργεννητικοτητα των μουσουλμανων,την οποια προπαγανδιζουν οι μουλαδες τους για να καταστησουν ετσι δυνατη την εξαπλωση του ισλαμ.
      Διαβαζω οτι στην πολυπαθουσα και πεινασμενη Παλαιστινη ειναι τρεντ να παντρευονται δυο και τρεις γυναικες κι απο πολυ νεαρη μαλιστα ηλικια,με σκοπο την αυξηση πληθυσμου για να πληξουν το Ισραηλ.
      Την ιδια πολιτικη ακολουθουν και οι υπολοιπες μουσουλμανικες χωρες.
      Στην δε Τουρκια ενας απ' τους συμβολους του Ερντογαν ειναι πολυγαμος και η πολυγαμια αρχισε να παιρνει επιδημικες διαστασεις.
      Δηλαδη ενας αντρας με τρεις γυναικες,καθε χρονο γινεται πατερας τριων παιδιων.
      Ποιο πορτοφολι και ποια οικονομια μπορει να αντεξει για να γεμισουν τοσα στοματα? Βλεποντας δε οτι το κλιμα διαρκως μεταβαλλεται και τεραστιες εκτασεις γης απειλουνται με ξηρασια,που θα βρεθουν τοσα τροφιμα για ολους?

      Ποτε θα αναλαβει επιτελους ο ανθρωπος την ευθυνη των πραξεων του?

  3. giannis avatar
    giannis 31/01/2011 20:10:08

    Ο τίτλος πρέπει ν' αλλάξει σε "αναμένεται νέο κύμα ψηφοφόρων".

  4. dimodokos avatar
    dimodokos 31/01/2011 20:20:06

    ξερεις πολλούς που αν τους εδιναν τα λεφτα του Ωναση θα έλεγαν όχι;... θελω να πω οτι η εποχη της ευημεριας μετα τον β παγκοσμιο πολεμο τελειωνει... ετοιμαστειτε για σκηνες Αποκάλυψης

  5. factorx avatar
    factorx 31/01/2011 20:23:21

    Νέα διαδήλωση για την Παρασκευή προανήγγειλε, σήμερα, ο αντιπρόεδρος της κοινοβουλευτικής ομάδας του Σοσιαλιστικού Κόμματος στην Αλβανία, Σαϊμίρ Ταχίρι.

    Όπως ανέφερε, η διαδήλωση της Παρασκευής θα έχει διαφορετική μορφή από τις προηγούμενες και σημείωσε ότι οι πολίτες θα αρχίσουν να ενημερώνονται σχετικά από αύριο.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ factorx 31/01/2011 20:32:32

      Όλοι διαδηλώνουν, εξεγείρονται...

      Εμείς, μακάριοι...

      Μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος και το κερασάκι στην τούρτα του χάους, να τό βάλουν για άλλη μια φορά, τα γνήσια τέκνα της χαοτικής θεωρίας, εμείς...

      • dimodokos avatar
        dimodokos @ ierofantis 31/01/2011 21:56:49

        ρατσιστης, λεει η ελληνικη γλωσσα, ειναι οποιος αναλαμβανει εμπρακτη δραση εναντιον τους... και οχι οτι λεει η γλωσσα του Αλ Αλαβαν και των άλλων ανίατων προς το παρον κανω υπομονη και δεν του κυνηγαω... απο αυτους εξαρταται... και ποσο σεβονται τη χωρα που ηρθαν

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ dimodokos 31/01/2011 22:18:17

          Ρατσιστής είναι όποιος δογματικά πιστεύει ότι υπάρχει κυριαρχία της φυλής τους σε σ΄χεση με κάποια άλλη και πλεον όποιος πιστεύει ότι η κοινωνική οικονομική ή πολιτική του θέση του εποιτρέπει να αντιμετωπίζει τους υποδεέστερους ή πιο αδύναμους από αυτόν με κανόνες επίδειξης ισχύος, εξ ου και ο κοινωνικός, οικονομικός ή πολιτικός "ραστισμός".

          Τώρα τι λεν τα Αλαβανικά, δεν ξέρω, γιατί δεν τα μιλάω και καλά...

  6. dimodokos avatar
    dimodokos 31/01/2011 20:37:11

    γιατι να εξερθούμε; η ζωή ειναι ωραια ειδικα στην ελλαδα και ζωη δεν ειναι αυτό που γυαλιζει στις βιτρινες.... σ' οποιον δεν αρεσουν τα συστηματα γενικως υπαρχει και ο λυκαβηττος να πεσει κατω... ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ η μονη ελευθερια που εχει καποιος... τα υπολιοπα εναι για το ασυλο ανιάτων( ή της νομικης )

  7. dimodokos avatar
    dimodokos 31/01/2011 20:45:12

    ''εξεγερθούμε'' ειναι το σωστό

  8. gloup avatar
    gloup 31/01/2011 21:00:20

    Αν υπάρχει (ή μάλλον υπήρχε ) μια "αραβική εξαίρεση", είναι η πρωτοφανής μακροζωία των δικτατορικών καθεστώτων της Εγγύς Ανατολής και Βόρειας Αφρικής.

    Ο Μουμπάρακ είναι πρόεδρος από το 1982, ο Αλί Αμπντουλάχ Σαλέχ κυβερνά την Υεμένη από το 1978, στο Αμμάν, ο Αμπντουλά II, διαδέχθηκε το 1999 τον πατέρα του, ο οποίος είχε καταλάβει την εξουσία το 1952, στο Μαρόκο, ο βασιλιάς Μοχάμεντ VI, αντικατέστησε το 1999 τον πατέρα του, που είχε τον θρόνο από το 1961, ο Καντάφι της Λιβύης έχει εγκατασταθεί στην εξουσία από το 1969 και προετοιμάζει το γιο του να τον διαδεχτεί. Ο Μπεν Αλί βρισκόταν στην εξουσία από το 1987.

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 31/01/2011 21:01:43

    Η εξέγερση κάνει καλό τα σπάς και μετά την κάνεις για μετανάστης!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 31/01/2011 22:19:39

      Κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα.

  10. WY avatar
    WY 31/01/2011 21:25:30

    Νά αποπλέυση ΑΜΕΣΑ τό E/Γ-Ο/Γ ΛΑΤΩ,διά νά τούς μεταφέρη στόν Πειραιά,αφού πλέον θεωρούνται ΕΜΠΕΙΡΟΙ στήν ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ!!!!!
    Νά ετοιμάσουν δέ καί τό Μετσόβειο,πού είναι πιό χλιδάτο,διά τήν .........φιλοξενίαν τους!!!!!!!

    'Αλλωστε ποιός δέν θυμάται καί τίς μετακινήσεις τών παλαιστινίων (Μαύρος Σεπτέμβρης/Αραφάτ) πού καί πάλι Ελληνικά πλοία,μέ εντολή τού σιδερένιου κι έξοδα τού Ελληνικού κράτους,πού τούς μετέφεραν από τόν Λίβανο στήν Λιβύη/Υεμένη!!!!!!
    Διά νά μήν αναφέρουμε καί τήν παράδοση τού Λίβυου πιλότου,τής πολεμικής αεροπορίας,πού προσγειώθηκε στήν Κρήτη,ζητώντας ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΣΥΛΟ κι ό σιδερένιος καί ''φιλαράκι'' τού Καντάφι,τόν παρέδωσε σιδηροδέσμιο ,στίς Λιβυκές αρχές,παραβιάζοντες όλες τίς διεθνείς συνθήκες ,οί οποίες λιβυκές αρχές καί φυσικά αργότερα τόν ''φύτεψαν''(εκτελέσθη)!!!!!!!

  11. Orestios avatar
    Orestios 31/01/2011 22:43:09

    Ο Σοσιαλισμός φέρνει εξαθλίωση και την εξάγει.
    Αυτό συμβαίνει στην Αίγυπτο.
    Όσο πιο γρήγορα ανατραπεί ο Σοσιαλισμός, τόσο πιο γρήγορα μπορεί να ανακάμψει η Αίγυπτος.

    • lampros avatar
      lampros @ Orestios 01/02/2011 04:26:53

      Ναι, ο γνωστός σοσιαλιστής Μουμπάρακ.

      Τι άλλο θα ακούσουμε...

  12. factorx avatar
    factorx 31/01/2011 22:49:46

    Ειρηνικά έληξε η κατάληψη στην Πρυτανεία του Πανεπιστημίου Πατρών από φοιτητικούς συλλόγους.

    Οι φοιτητικές εξέφρασαν την συμπαράστασή τους προς τους μετανάστες που ζητούν πολιτικό άσυλο. Επίσης διαμαρτυρήθηκαν για την άρση του ασύλου στην Νομική σχολή της Αθήνας και την πολιτική που, όπως υποστήριξαν, ακολουθεί η κυβέρνηση στο μεταναστευτικό.

  13. parsifal avatar
    parsifal 31/01/2011 22:51:13

    Oι χειρισμοί ως πρός την Αίγυπτο και τις εκεί εξελίξεις οφείλουν να είναι ακρως προσεκτικοί : Αφενός απαιτείται εγρήγορση για το προφανές, οτι εκμεταλλευόμενοι τις ταραχές και την βιαία καταστολή τους πολυάριθμοι ενδιαφερόμενοι θα σπεύσουν να ζητήσουν "ασυλο".
    Αφετέρου ομως, σε διακρατικό επίπεδο δεν πρέπει να λησμονούμε οτι υπάρχει Ελληνο - Αιγυπτιακή εκκρεμότητα ως πρός τον καθορισμό ΑΟΖ (ομορες ζώνες) και οτι το καθεστώς Μουμπάρακ μάλλον εκκλινε πρός τις Τουρκικές θέσεις στο θέμα της αμφισβητήσεως του status quo στην περιοχή. Ο Ελ Μπαραντέι, ξεκάθαρα αμρικάνικο "χαρτί" τι καπνό φουμάρει ? Το ΥΠΕΞ εχει εικόνα των συσχετισμών, των δυνάμεων που συγκρούονται, των προοπτικών και των επιπτώσεων στα ενεργειακά - γεωπολιτικά παίγνια στην περιοχή ?
    Οι Αιγύπτιοι εχουν συμμετάσχει σε ασκηση Ερεύνης - Διασώσεως με τους Τούρκους σε αμφισβητούμενη απο τους τελευταίους περιοχή του FIR Αθηνών.
    Τέλος, απαιτείται πολύ προσοχή και στο θέμα του επαναπατρισμού των Αιγυπτιωτών Ελλήνων. Με πανικόβλητους και χωρίς προοπτική χειρισμούς συρρικνώνεται η ελληνική παρουσία, χάνονται περιουσίες και πολιτιστικό κεφάλαιο ενώ σφίγγει ο κλοιός για τα κατά τόπους Πατριαρχεία, θεσμούς με σημασία πολύ ευρύτερη απο τον εκκλησιαστικό τους ρόλο.

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/01/2011 23:31:33

    Θα τρίβει τα χέρια του ο Ραγκούσης και η μαρκησία Νταλ Άρα από τους λάθρο που θα πλακωσουν για να τους δώσει δικαίωμα ψήφου...

  15. Kommenos avatar
    Kommenos 31/01/2011 23:59:54

    Τι πράγματα είναι αυτά που ακούμε στην εκπομπή του Πρετεντέρη στο MEGA αυτή τη στιγμή, για τα γεγονότα της Νομικής;

    Μας περνάει για βλακες ο κ. Παπουτσής; Λέει:

    Στη Νομική Σχολή είναι ελεύθερη η είσοδος, άρα δεν μπορούσαμε ούτε να τους αστυνομεύουμε τους μετανάστες (που έρχονταν με χίλιες δύο τυμπανοκρουσίες και οργανώσεις από την Κρήτη σε πλοίο κλπ με σκοπό τη Νομική) και να τους εμποδίσουμε να μπούνε μέσα".

    Και κατηγορεί τον κοσμήτορα της Νομικής, ότι δεν ξέρει το πλαίσιο της λειτουργίας της Σχολής του.

    Το άρθρο 232 ορίζει ότι "Όποιος έχει λάβει κατά τρόπο αξιόπιστο ενός κακουργήματος μελετώμενου ή του οποίου η εκτέλεση άρχισε ήδη και να είναι εισέτι δυνατή η πρόληψή της τέλεσης ή του αποτελέσματος αυτού, και παραλείπει να αναγγείλει τούτο εγκαίρως στην Αρχή, εάν το κακούργημα αυτό τελέσθηκε, ή έγινε απόπειρα αυτού, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών ετών.

    Εδώ έχουμε την Αστυνομία και τον ίδιο τον κ. Παπουτσή να έχει διαπράξει αυτό το αδίκημα. Μετά θα πούμε για τις πανεπιστημιακές αρχές κλπ.

    • Kommenos avatar
      Kommenos @ Kommenos 01/02/2011 00:06:10

      Συμπληρώνω: ... του Ποινικού Κώδικα.

  16. sakis avatar
    sakis 01/02/2011 11:19:39

    Η αριστερίστικη ιδεοληψία και κυριαρχία της άκρας αριστεράς έχει προκαλέσει λοβοτομή στο πολιτικό σύστημα και τους Έλληνες.ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΆΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΒΆΣΗ ΤΗΝ ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΉ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΜΙΑΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΟΓΩ ΦΥΛΕΤΙΚΗΣ ΑΝΩΤΕΡΩΤΗΤΑΣ.Δεν είναι ρατσισμός η ορθολογική μεταναστευτική πολιτική μιας δημοκρατικής χώρας ούτε η απόφαση ενος κυριαρχου κράτους να αποφασίσει ποιός είναι ο αριθμός μεταναστών που αντέχει η χώρα αυτή με βάση τις οικονομικές,βιομηχανικές και τεχνολογικές δυνατότητες ενός κράτους για να μην διαρραγεί η κοινωνική συνοχή της χώρας αυτής.Το μπάτε σκύλοι αλέστε και το ξέφραγο αμπελι δεν είναι ρατσισμός ούτε ξενοφοβία απέναντι σε ένα κυρίαρχο κράτος αλλά είναι ο απόλυτος φασισμός μιας διεθνιστικής ουτοπίας σε ένα τόσο μεγάλο πρόβλημα όπως είναι η λαθρομετανάστευση.Με την ίδια λογική της αριστεράς και οι τσιγγάνοι που διαμένουν πολλούς αιώνες στην Ελλάδα είναι ρατσιστές και φασίστες που δεν έχουν ενταχθεί καν στην Ελληνική κοινωνία και οι μουσουλμάνοι της Δυτικής Θράκης είναι ναζιστές και χιτλερικοί που έχουν αυτογκετοποιηθεί και ζούνε σε παράλληλους κόσμους με τους Χριστιανούς των περιοχών αυτών, οι Αλβανοί των Σκοπίων πως να χαρακτηριστούν τότε ή οι Κοσσοβάροι της Σερβίας.Οι Τούρκοι της Γερμανίας που ζούν νόμιμα εδώ και 50 χρόνια και ζούν στο περιθώριο κατ΄επιλογή τους τί είναι ακροδεξιοί και ξενόφοβοι που δεν έχουν αφομοιωθεί με τους Γερμανούς πολίτες;Χωρίς να αναφέρω καν τους Μαροκοαλγερινούς της δημοκρατικής Γαλλίας που ζούν κράτος εν κράτη και μην μου πείτε ότι δεν αφομοιώνται γιατί τους εμποδίζει η ''φασιστική'' Γαλλία μην τρελαθούμε οι ίδιοι αυτογκετοποιούνται γιατί θέλουν να συναναστρέφονται μόνο με άτομα της ίδιας θρησκείας αυτό δεν είναι είδος ρατσισμού και φασισμού ή μήπως ο ρατσισμός είναι κακός όταν προέρχεται από τους λευκούς και ''άγιος'' όταν προέρχεται από τους ''έγχρωμους'';Άντε γιατί αντιρατσισμό από την Εκάλη και το Κολωνάκι έχουμε φάει πολύ και χορτάσαμε.