#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/03/2012 21:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ελληνική εξωτερική πολιτική μετά τη νίκη του Πούτιν



Όσο μεγάλες ή μη, όσο αυθόρμητες ή υποκινούμενες, οι αντιδράσεις για τον Βλαντιμίρ Πούτιν δεν στάθηκαν αρκετές για να χάσει τις προεδρικές εκλογές και να μειωθεί η δημοφιλία του. Το ότι ο Ρώσος ηγέτης κέρδισε από την πρώτη Κυριακή με ένα μεγάλο ποσοστό, δείχνει ότι ο Βλαντιμίρ Πούτιν επιστρέφει και εδραιώνεται στην ηγεσία της Ρωσίας για μια τρίτη θητεία, εξαετή αυτή τη φορά.

Ο Πούτιν φαίνεται να κερδίζει τις προεδρικές εκλογές από τον πρώτο γύρο με πάνω από 60%. Ακολουθεί ο ηγέτης των κομμουνιστών Γκενάντι Ζουγκάνοφ με 17,7 έως 18,2%, ο μεγαλοεπιχειρηματίας Μιχαήλ Πρόχοροφ, που συμμετείχε ως  ανεξάρτητος υποψήφιος κι έκανε την έκπληξη των εκλογών καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση με 9,2 έως 9,6%, ο υπερεθνικιστής ηγέτης Βλαντίμιρ Ζιρινόφσκι, πρόεδρος του Φιλελεύθερου - Δημοκρατικού Κόμματος με 7,4% και ο πρόεδρος της "κεντροαριστερής" "Δίκαιης Ρωσίας" Σεργκέι Μορόνοφ με 4,3%.

Σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία, η συμμετοχή των Ρώσων στις εκλογές ξεπέρασε το 56%. Με την ανακοίνωση των exit polls, οι οπαδοί του Πούτιν ξεχύθηκαν στους δρόμους της Μόσχας για να πανηγυρίσουν τη νίκη του. Περισσότεροι από 100.000 Μοσχοβίτες συγκεντρώθηκαν στο Κρεμλίνο επευφημώντας τον Πούτιν.

"Σας είχα υποσχεθεί ότι θα κερδίσουμε, και κερδίσαμε. Ζήτω η Ρωσία", είπε ο Πούτιν με δάκρυα στα μάτια, σύμφωνα με τις εικόνες που μετέδωσε απευθείας η ρωσική τηλεόραση. "Κερδίσαμε σε μία δίκαιη και ανοιχτή μάχη", πρόσθεσε. "Ευχαριστώ όλους όσοι είπαν 'ναι' στη μεγάλη Ρωσία", συνέχισε ο Πούτιν, επαναλαμβάνοντας το σύνθημα της προεκλογικής του εκστρατείας, ενώ στο πλάι του βρισκόταν ο απερχόμενος πρόεδρος Ντμίτρι Μεντβέντεφ.

"Οι ψηφοφόροι μας μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ της επιθυμίας για ανανέωση και των πολιτικών προκλήσεων, στόχος των οποίων είναι να καταστρέψουν το κράτος μας", επεσήμανε αναφερόμενος στις διαδηλώσεις που πραγματοποιεί τους τελευταίους μήνες η αντιπολίτευση. "Δεν θα περάσουν!", υπογράμμισε. Αυτές οι εκλογές ήταν "μία σημαντική δοκιμασία για εμάς, για όλο τον λαό, μία δοκιμασία για την πολιτική ωριμότητα και την διατήρηση της ανεξαρτησίας της πατρίδας'', σημείωσε ο Βλαντιμίρ Πούτιν.

Οι εκλογές, σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, ήταν δίχως παρεκτροπές, ενώ από την άλλη, υποψήφιοι από  φιλοδυτικά κόμματα μίλησαν για "μετακινήσεις ψηφοφόρων από περιφέρεια σε περιφέρεια με σκοπό να διπλοψηφίσουν ή και να τριπλοψηφίσουν'', ενώ κάνουν λόγο και για εκφοβισμό ψηφοφόρων. Ακόμη και να ισχύουν αυτά, μιλούμε όμως για ένα εκλογικό σώμα που φτάνει τα 109 εκατ. ψηφοφόρους. Σε τέτοια μεγέθη, πόσο μπορούν να αλλοιώσουν τα αποτελέσματα αντιδημοκρατικές πρακτικές, αν δεχθούμε ότι μπορεί και να υπήρξαν;

Στην δίχως στρατηγική Αθήνα, μετά την νίκη Πούτιν, αβέβαιο παραμένει αν την εποχή των ''πάγων'' με την Ρωσία, έργο εν πολλοίς Γιώργου Παπανδρέου, θα διαδεχθεί μια εποχή καλύτερων σχέσεων. Παρά την επίσκεψη Σαμαρά στη Μόσχα, όπου έγινε δεκτός σαν εν αναμονή πρωθυπουργός, η Μόσχα είναι έτοιμη να αντιδράσει, αν επαληθευτούν οι πληροφορίες για ενεργό ελληνική συμμετοχή στην αντιβαλλιστική ομπρέλα του ΝΑΤΟ.

Επ' αυτού, πηγές από το ρωσικό υπουργείο εξωτερικών διαρρέουν ήδη ότι σε αυτή την περίπτωση, η Ρωσία θα αναγκαστεί να λάβει τα μέτρα της, όπως έχει κάνει και με άλλες χώρες που φιλοξενούν ραντάρ ή αντιβαλλιστικά συστήματα της ΝΑΤΟικής αντιπυραυλικής ασπίδας'' (στοχοποίηση δηλαδή της Ελλάδος, όπως έχουν ήδη κάνει οι Ρώσοι με την Τουρκία).
Φημολογείται έντονα πως η Μόσχα θα συζητούσε να μην διατεθεί στην αντιπυραυλική άμυνα συστοιχία αμερικανικών Patriot PAC-3, αλλλά το τεχνικά ανώτερο σύστημα S-300 PMU-1, το οποίο παραμένει ανενεργό στην Κρήτη. Οι Ρώσοι θεωρούν πως το S-300 θα ήταν ιδανικό προς αντιμετώπιση των ιρανικών βλημάτων, και σύμφωνα με τη συλλογιστική τους, το ότι οι ΗΠΑ επιμένουν στην χρήση των εν Ελλάδι  Patriot PAC-3 σημαίνει πως το ΝΑΤΟ δεν θέλει την αντιπυραυλική ασπίδα για το Ιράν, αλλά για να πλήξει τη Ρωσία.

Το αναμφίβολο, μετά και τη νίκη Πούτιν, είναι πως η ελληνική εξωτερική πολιτική θα κληθεί να κινηθεί σε εξαιρετικά λεπτές ισσοροπίες, αν θελήσει να ασκήσει πολυεπίπεδη και πολυσχιδή πολιτική, εν μέσω ενός όλο και πιό ρευστού περιβάλλοντος ασφάλειας στην ανατολική Μεσόγειο.

Σταύρος Καρκαλέτσης


 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ avatar
    EΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ 05/03/2012 20:49:02

    Όλα τα λέει στο τέλος. Πως θα συγκεράσει ο Αντώνης τις ισσοροπίες; Ρωσία-ΗΠΑ-Ισραήλ και πάει λέγοντας...

  2. ΧΑΛΚΙΔΑ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΑ 05/03/2012 20:53:59

    O Σαμαράς να κινηθεί στη γραμμή Λευκωσίας: Εμπλοκή όλων των παικτών και γρήγορα γρήγορα ΑΟΖ. Ολίγη από Noble, Gazprom, Ισραηλινοί, Γαλλία (Total) και να δούμε πόσους τσαμπουκάδες θα μας κάνουν οι Τούρκοι....

  3. Πρακτικός avatar
    Πρακτικός 05/03/2012 21:23:51

    O Bλάντιμιρ είναι το τελευταίο ανάχωμα στους νεοταξίτικους ιέρακες μόλις καθαρίσουν Συρία Ιράν του την έχουνε στημένη. Αλλά έχουν γνώση οι φύλακες. Ο άνθρωπος είναι ηγέτης!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Πρακτικός 05/03/2012 21:41:08

      Σωστός! Σιγά μη τους αφήσει να παίζουν μόνοι τους στη Μέση ανατολή...

  4. ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ avatar
    ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ 05/03/2012 21:43:48

    ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ: ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΘΕΝΟΣ ΤΟΥ ΠΟΥΤΙΝ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΥΡΙΟ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ; Ο ΠΟΥΤΙΝ ΣΗΚΩΣΕ ΟΡΘΙΑ ΤΗΝ ΛΙΠΟΘΥΜΗ ΡΩΣΙΑ ΚΑΠΟΤΕ, ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΔΝΤ Ο JOHNIE WALKER ΠΡΟΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ.
    ΚΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΤΗ ΣΗΚΩΣΕΙ. ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΛΠΙΔΑ, ΑΥΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΧΑΙΡΕΤΕ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΠΑΤΡΙΔΑ...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ 05/03/2012 23:30:32

      Αυτό να το ακούν και οι αλληθωρίζοντες προς Καμμένου πλευρά

    • franc avatar
      franc @ ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ 06/03/2012 14:23:53

      Eχουμε και τον Τσίπρα που είναι και νέος και τάχει καλά με τον Πούτιν .
      Ο Σαμαράς άνθρωπος είναι, μπορει και ν' αρρωστήσει ή να κουραστεί. Θα χαθεί η Ελλάδα για έναν? μην τραγικοποιείς τα πράγματα αγαπητή ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ. Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει...

  5. ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ 05/03/2012 21:56:14

    Aδέσμευτη μπράβο, τα' πες όλα σε πέντε αράδες!!! Στ' αλήθεια τώρα, πελώριο έργο έχει ο Σαμαράς, παραλαμβάνει χάος που ουδείς πρωθύστερος παρέλαβε. Μεγάλο το στοίχημα, ψηλά κι ο πήχυς..

  6. Κάργας 44 avatar
    Κάργας 44 05/03/2012 22:18:45

    Δεν το λέμε στα ίσα παίδες?
    ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΙΤΑΙ και ΚΑΤΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ο Έλληνας Πούτιν!

  7. ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ 05/03/2012 23:23:50

    Xα! Αναζητείται αν ακόμη δεν φάνηκε...
    Καταζητείται, ανα είναι ήδη εδώ να σηκώσει, ως ηγέτης και πρωθυπουργός το βάρος!

  8. Κάργας 44 avatar
    Κάργας 44 05/03/2012 23:26:24

    Άσχετο και σχετικό μαζί: Εμείς εδώ (Θράκη λέμε...) ακόμη περιμένουμε τον αγωγό-φάντασμα! Τι λέει η Συγγρού; Παιδιά αν είναι να ξαναδούμε το GAP' s policy ξανά προς εμπέδωση, αφήστε το....ξαναζεσταμένο φαγητό... και άνοστο..

  9. ΧΑΛΚΙΔΑ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΑ 05/03/2012 23:32:23

    Nα το ξαναπώ; Θα με πείτε κουραστικό, μονότονο κοκ κοκ...
    Ο Σαμαράς να εξετάσει πως προχώρησαν και προχωρούν τ' αδέρφια στην Κύπρο και να χαράξει ίδια ρότα.

  10. Κάργας 44 avatar
    Κάργας 44 06/03/2012 00:02:57

    Eντάξει να μην προεξοφλώ ντε και καλά...Θα δείξει....ΓΑΠ δεν καναεμφανίζεται, τέτοια αστέρια μια φορά στα χίλια χρόνια!

  11. airman avatar
    airman 06/03/2012 00:07:34

    Η Ρωσία είναι η προβολή της Δύσης στην Ανατολή. Γεωγραφικά, γεωπολιτικά και στρατηγικά. Ο Πούτιν είναι ο καταλληλότερος ηγέτης της και ο λαός της - και όχι μόνο - το έχει αντιληφθεί. Έχει την ισχύ που απαιτείται για να ισορροπήσει τις καταστάσεις που διαμορφώνονται στο σημερινό ρευστό περιβάλλον της εγγύτερης και της ευρύτερης περιοχής.
    Μια δραστήρια ελληνική εξωτερική πολιτική αναφορικά με ζητήματα κοινού ενδιαφέροντος, σε συνδυασμό με ήδη εκπεφρασμένες προθέσεις που έχει εκδηλώσει η ρώσική πλευρά, μόνο οφέλη θα αποφέρει. Η συγκυρία είναι κατάλληλη, μένει να αξιοποιηθεί.

  12. Πρακτικός avatar
    Πρακτικός 06/03/2012 00:12:13

    Για να μην μένωμε στα λόγια και αέρα κοπανιστό:

    Επειδή πήγε στην ΑΟΖ η κουβέντα
    Επειδή βαρεθήκαμε να βλέπουμε τους ίδιους και ίδιους ανίκανους
    Επειδή η ΝΔ πρέπιει να τολμήσει να δέσει το παλιό με το νέο

    Να συγκροτηθεί ομάδα μελέτης-πρότασης για ΑΟΖ τώρα στη Συγγρού.
    Ενδεικτικώς και μόνον:
    Επικεφαλής καθηγητής Θεόδωρος Καρυώτης. Ή πχ ο Γιάννης Μάζης. Κι από κάτω νέα παιδιά με όρεξη για δουλειά:
    -Βασίλης Κικίλιας (κάνει ημερίδα Τετάρτη για ΑΟΖ και μπράβο του, οι βαρώνοι του κόμματος τι κάνουν;;;;)
    -Νίκος Λυγερός (άριστος γνώστης του ζητήματος αυτού και όχι μόνον...)
    -Σταύρος Καρκαλέτσης (βαθιά στο κυπριακό και τομεάρχης ΝΟΔΕ Κύπρου άμυνα-εξωτερικά)
    -Σόλων Κασσίνης (πρωτεργάτης στην Κύπρο για ΑΟΖ και άριστος τεχνοκράτης)

    Κάποια στιγμή να καταλάβουν στη Συγγρού πως κουράστηκε ο κόσμος από τζάκια, φατρίες, παλαιοκομματικά λαμόγια και πολιτικάντικες στιμμένες λεμονόκουπες, που ότι ήταν να δώσουν τόδωσαν!

    • franc avatar
      franc @ Πρακτικός 06/03/2012 14:33:07

      Aν αυτά τουλάχιστο που λες δεν τα έχει ήδη κάνει εδώ και 2 χρόνια ο Σαμαράς και περιμένει να δει πρώτα αν θα τον κάνουμε Πρωθυπουργό για να ασχοληθεί με το θέμα, αλλοιώς "να παμε να πνιγούμε που θα παιδεύεται αυτός τζαμπα για 'μάς", μάλλον έχει λάκκο η φάβα...Eκτός αν τάχει κάνει κι ακόμα περισσότερα, οπότε μέσα στην πρώτη βδομάδα μετα τις εκλογές θα έχουμε ΑΟΖ και διεθνή διαγωνισμό.

  13. ΧΑΛΚΙΔΑ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΑ 06/03/2012 09:04:10

    Mπράβο στον Κικίλια για την αυριανή πρωτοβουλία του. Διόλου τυχαίο που έχουν πέσει πάνω του δεινόσαυροι και τυρανόσαυροι του Syggrou Jurassic Park...

  14. Παυλος Γαλανος avatar
    Παυλος Γαλανος 06/03/2012 09:08:05

    Ο Παναγιωτης Κονδυλης στο γνωστο του βιβλιο ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ, θεωρει οτι η Ελλαδα πρεπει να ισορροπει (στα πλαισια της αρχης της ισορροπιας δυναμεων) μεταξυ των τριων πολων (ΗΠΑ, Ευρωπη, Ρωσια). Ως εκ τουτου, η Ρωσια δεν ειναι η σωτηρια μας, αλλα ενα ακομα διπλωματικο χαρτι.

    Ας μην ξεχναμε, οτι η Ρωσια ειναι αυτη που αναγνωρισε αμεσως τα Σκοπια με το ονομα Μακεδονια, και ειναι αυτη που υποστηριζεις τα 6 (αντι τα 12) ναυτικα μιλια μαζι με τις ΗΠΑ.

  15. ΞΑΝΘΟΥ ΜΑΡΙΑ avatar
    ΞΑΝΘΟΥ ΜΑΡΙΑ 06/03/2012 09:16:24

    Συμφωνώ με τα παραπάνω.Ο Σαμαράς πρέπει να εμπιστευτεί νέα παιδιά και να τραβήξει μπροστά.Ο κόσμος θέλει να δει καινούρια άφθαρτα πρόσωπα με όρεξη για δουλειά.

  16. Ο 301!!! avatar
    Ο 301!!! 06/03/2012 09:33:47

    Καλά ο Β. Κικίλιας βάζει ομιλητή τον Λοβέρδο, ειδικό στα φάρμακα τώρα και στην ΑΟΖ. Μια χαρά τα πάτε κύριοι εύγε!!!
    Συστήθηκε Ελληνική Διαχειριστική Εταιρεία Υδρογονανθράκων;
    Εσείς λοιπόν που ασχολείστε με την ΑΟΖ καλό θα ήταν να μετέχετε στην διαβούλευση!!!
    Τι;
    Τελείωσε η διαβούλευση!!! Δεν πειράζει όταν δημιουργηθεί ο Νόμος εμείς θα τον θίξουμε….. ως γνήσια όντα «πολιτικάντικης» Νοο-τροπίας ..

    Αλήθεια ποιος άκουσε την πρόταση του Πρόδρομου Εμφιετζόγλου.
    «Λοιπόν άμεσα Α.Ο.Ζ. – άμεσα προκήρυξη διαγωνισμών στα 10 πρώτα οικόπεδα – όχι μόνο στο Ιόνιο – αλλά και στο Αιγαίο, ανατολικά της Θάσου, νότια της Κρήτης, νότια του Καστελόριζου.
    Προτείνω την παραχώρηση όλων των δικαιωμάτων εξόρυξης και εκμετάλλευσης στην «Ελληνική Εταιρεία Υδρογονανθράκων», την εκτίμηση της αξίας των κοιτασμάτων από διεθνείς οίκους και την προσφορά του 20% των μετοχών της Εταιρείας στους απανταχού Έλληνες. Με εκτίμηση σημερινής αξίας 1 τρισεκατομμυρίου € λοιπόν και προσφορά του 20% των μετοχών στη μισή αξία, μπορεί να συγκεντρωθούν 100 δισεκατομμύρια €. Και αν μείνουν αδιάθετες μετοχές, αυτές μπορεί να διατεθούν στο παγκόσμιο επενδυτικό κοινό. Με σφιχτό χρονοδιάγραμμα, η διαδικασία μπορεί να ολοκληρωθεί σε 1 χρόνο»

    Ακούστε τον επιχειρηματία κάτι ξέρει ...........
    Εκτός και αν περιμένετε τον γιο του Ψυχάρη !!!! Να συμβουλέψει τον Αντώνη ........
    Κε Καρκαλέτση ωραίος λόγος .... Πατριωτικός !!! Ωραίο και το συνέδριο στην Παλιά Βουλή !!!! Καλή Τύχη σας εύχομαι!

  17. KARDITSA CITY avatar
    KARDITSA CITY 06/03/2012 09:43:29

    ...και μπράβο στον άγνωστο φίλο Πρακτικό, που απλά και πρακτικά κατέθεσε συγκεκριμένη πρόταση. Για αυτό (και για άλλα) ξεχωρίζει το Αntinews. Έργα και ωραίες ιδέες παιδιά, από λόγια χορτάσαμε όλοι..

  18. EΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ avatar
    EΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ 06/03/2012 09:47:49

    Το πιό εύστοχο σχόλιο αναγνώστη, το είδα σε σχετικό άρθρο εδώ στο site:
    Δεν είναι άγιος (o Πούτιν) αλλά είναι η αντίσταση στη δημιουργία μονοπολικού κόσμου, στην παγκόσμια μονοκρατορία που ονειρεύτηκαν οι Αμερικάνοι, και παραλίγο να πετύχουν με το μεθύστακα, πριν βυθιστούν στο χρεος επειδή πλέον δεν παράγουν τίποτα.

    Γι’ αυτό τα δυτικά παπαγαλάκια έχουν λυσσάξει, μαζί με τις πόρνες του Σορος....

  19. Greg avatar
    Greg 06/03/2012 09:57:29

    Δεν ξέρω αν πήγε στη Ρωσία για φώτο η για δουλειά όπως ισχυρίζεται ο "KARDITSA CITY ", συνεχίζοντας όμως λιγο παρακάτω την σκέψη του "Πρακτικού" ξέρω ότι ακόμα και από το βήμα του antinews χθες-προχθες (δε θυμάμαι ακριβώς) αυτό που οι επιτήδιοι προσπαθησαν να κάνουν ήταν να υποβαθμίσουν μια παρουσίαση βιβλίου για το ΜΕΓΑ εθνικό θέμα της ΑΟΖ και να την μετατρέψουν σε θέμα μικροπολιτικής αντιπαράθεσης! Ο Σαμαράς καλά θα κάνει να μετατρέψει σε "σημαία" του το θέμα της ΑΟΖ και να μετατρέψει όσους ασχολούνται με αυτό (Καρυώτη, Κικίλια,Λυγερό, Καρκαλέτση, Κασσίνη) σε αιχμή του δόρατος. Μόνο τότε θα σωθεί αυτος ο τόπος!

  20. ΞΑΝΘΟΥ ΜΑΡΙΑ avatar
    ΞΑΝΘΟΥ ΜΑΡΙΑ 06/03/2012 10:02:09

    Συμφωνώ με τον ΠΡΑΚΤΙΚΟ.Ο Σαμαράς πρέπει να εμπιστευτεί νέα πρόσωπα,άφθαρτα,με όρεξη για δουλειά!

  21. Πρακτικός avatar
    Πρακτικός 06/03/2012 10:14:23

    Kαλά, μπράβο σας, εκεί κολλήσατε τώρα, στο Λοβέρδο επειδή τον κάλεσε ο Κικίλιας. Την ουσία να κοιτάτε, είναι μια εκδήλωση που πρέπει να γίνει και να γίνονται κι άλλες με εθνικά θέματα.
    Κολλησατε στο δέντρο, χάσατε το δάσος...

  22. ΞΑΝΘΟΥ ΜΑΡΙΑ avatar
    ΞΑΝΘΟΥ ΜΑΡΙΑ 06/03/2012 10:24:43

    ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ Ο Κ.ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΣ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

  23. ΞΑΝΘΟΥ ΜΑΡΙΑ avatar
    ΞΑΝΘΟΥ ΜΑΡΙΑ 06/03/2012 12:12:42

    ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΑΝ Ο Κ.ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕ ΑΟΖ ΚΤΛ..ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ. ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑ .

  24. ΜΠ avatar
    ΜΠ 07/03/2012 01:08:44

    Ο Α.Σ δεν πήγε τυχαία σε Ρωσία και Ισραήλ.
    Οι συμφωνίες υπάρχουν και περιμένουν για ενεργοποίηση την επόμενη των εκλογών.
    Αν μη τί άλλο, θέλω να πιστεύω, τα ταξίδια αυτά δεν έγιναν για τις εντυπώσεις, από αυτές χορτάσαμε και ο Α.Σ το γνωρίζει καλά. Το προφίλ του Ηγέτη δεν θα το διακινδύνευε, ελπίζω να επιβεβαιωθούν οι σκέψεις αυτές.

  25. Αννίτα avatar
    Αννίτα 07/03/2012 12:41:07

    AS ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ Η ΡΩΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΠΩΣ ΚΙ ΑΥΤΗ ΕΙΧΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ, ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΝΑΝΤΙΩΘΗΚΕ ΣΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.Ο ΠΟΥΤΙΝ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΕΣ ΤΩΝ ΔΥΤΙΚΩΝ ΣΥΜΜΑΧΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΗΛΏΣΟΥΝ ΒΓΗΚΕ ΝΙΚΗΤΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΗΓΕΤΗΣ.
    ΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!!!!!!!!!