#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/12/2013 10:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ελληνική «Ελιά» είναι το… φάρμακο για να μη διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ

[caption id="attachment_237958" align="alignnone" width="600" caption="φωτό από το ΕΘΝΟΣ"][/caption]

Σε μια εποχή πλήρους «μπαχαλοποίησης» της πολιτικής, δεν είναι κακό να βγαίνουν μπροστά πολιτικές πλατφόρμες. Να κάνουν εκδηλώσεις, να πηγαίνει κόσμος, να καταθέτει απόψεις και να «συνομιλεί» με τον κόσμο που δεν θέλει ούτε ΝΔ, ούτε ΣΥΡΙΖΑ, που είναι οι δύο βασικοί πόλοι, και φυσικά που σιχαίνεται τους ακροδεξιούς και ακροαριστερούς εξτρεμιστές.

Ως εκ τούτου η πρώτη δημόσια εκδήλωση της «Κίνησης των 58» θα μπορούσε να χαρακτηριστεί επιτυχής και γιατί όχι ένα… δημοκρατικό πανηγύρι. Μέσα στην πλήρη απαξίωση του πολιτικού συστήματος μακάρι να βγαίνουν νέα πρόσωπα και νέα κινήματα. Άλλωστε, το γεγονός και μόνο ότι πήγαν 2.000 άνθρωποι δείχνει την ανάγκη για ανασυγκρότηση του Κεντροαριστερού χώρου.

Ωστόσο, αν δει κανείς ποιοι πήγαν στην εκδήλωση αυτή, αν αφαιρέσει κάποιους σοβαρούς ανθρώπους που δεν έχουν εμπλακεί στο παρελθόν με κόμματα και κινήματα και δεν έχουν «λερωμένο» το πουκάμισο της… ψευτοεπανάστασής τους, θα διαπιστώσει με πίκρα ότι χθες είχαμε μία από τα ίδια.

Αν περίμενε κανείς ένα σαρωτικό κίνημα ανανέωσης της πολιτικής ζωής του τόπου ή ένα… brain storming που λένε σε άπταιστα ελληνικά, μάλλον θα πρέπει να απογοητεύτηκε. Θέλετε να διαβάσετε ποιοι ήταν οι πιο… αναγνωρίσιμοι από αυτούς που πήγαν στο Ακροπόλ; Εκτός από το «καπέλο» του Κ. Σημίτη και του Βαγγέλη Βενιζέλου, τον παντός καιρού δήμαρχο Γ. Καμίνη, το «τοτέμ» του ΠΑΣΟΚ, Π. Αυγερινό ήταν επίσης οι: Τ. Γιαννίτσης, Ν. Αλιβιζάτος,Ν. Ροζάκης, Ι. Καλογήρου, Π. Κάψης, Γ. Παγουλάτος, Στ. Μπένος, Ν. Μπίστης, Π. Παναγιωτόπουλος, Γ. Βερνίκος, Σώτη Τριανταφύλλου, Απ. Δοξιάδης, Ν. Χριστοδουλάκης, Γ. Γραμματικάκης, Ν. Ανδρουλάκης, Χρ. Δερβένης, Κ. Σκανδαλίδης, Ι. Ιωαννίδης, Κ. Σπηλιόπουλος, Κ. Καρτάλης, Σούλα Μερεντίτη, Δημ. Λιτζέρης, Αντ. Λιάρος, Π. Ρήγας, Σ. Κεδίκογλου, Ανδρ. Μακρυπίδης, Αντζελα Γκερέκου, Γ. Δρυς, Β. Κοντογιαννόπουλος, Δ. Παπούλιας, Στ. Λιβαδάς, Γ. Γεωργάτος, Τ. Σιαμαντάς, Α. Παπαδόπουλος, ο Π. Κουκουλόπουλος, Εύη Χριστοφιλοπούλου, Απ. Κακλαμάνης, Αθ. Δρέττα.

Από τη ΔΗΜΑΡ παραβρέθηκαν μόνο οι Ανδρέας Παπαδόπουλος και ο Γρηγόρης Ψαριανός που μίλησε κιόλας, κι επίσης μίλησε ο ηθοποιός Γιάννης Μπέζος ενώ απηύθυνε χαιρετισμό ο επικεφαλής της ομάδας των Ευρωσοσιαλιστών, Χάνες Σβόμποντα, που υπογράμμισε την ανάγκη να υπάρξει στην Ελλάδα μια εναλλακτική επιλογή «απέναντι στον δεξιό εξτρεμισμό και τον αριστερό λαϊκισμό».



Βεβαίως, όπως σε κάθε εκδήλωση έτσι και τώρα ο Βενιζέλος έκανε το δικό του σόου βγάζοντας έναν «δεκάρικο» για την κίνηση των 58 που την στηρίζει χωρίς ηγεμονισμούς και αποκλεισμούς, όπως είπε.

Βλέποντας όσους πήγαν εκεί και όσα είπαν, που δεν έχουν και μεγάλη σημασία, διαπιστώνει κανείς εύκολα όταν ήταν μια πρώιμη προσπάθεια συγκρότησης μιας ενιαίας παράταξης στο χώρο της Κεντροαριστεράς, η οποία θα τους χωράει όλους και σαν ενιαίο σχήμα θα κατέβει στις Ευρωεκλογές. Με το ΠΑΣΟΚ να κινδυνεύει να βγάλει μόλις έναν ευρωβουλευτή τον ερχόμενο Μάιο, κάτι που σημαίνει πλήρη διάλυσή του, η συγκρότηση της ελληνικής «Ελιάς» είναι το… φάρμακο για να μη διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ. Αν τους… κάτσει και βγάλουν ευρωβουλευτές τότε θα μπορέσουν να κάνουν ένα νέο κόμμα που θα διεκδικήσει το όποιο μερίδιο του εκλογικού σώματος τους αναλογεί.

Αλλά ο κόσμος αναρωτιέται: Χρειάζεται ο τόπος να αναγεννηθεί η Κεντροαριστερά με ό,τι παλιό υλικό έμεινε από το ΠΑΣΟΚ. Είναι δηλαδή σαν να πήγε το ΣΟΚ στον ΣΥΡΙΖΑ και οι υπόλοιποι που έμειναν στο ΠΑ, να πασχίζουν να φτιάξουν νέο κόμμα. Πόσο ανάγκη έχει ο τόπος από ένα… γενόσημο της Κεντροαριστεράς αμφιβόλου μάλιστα ποιότητας. Ότι διψάει ο λαός για κάτι καινούργιο αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Είτε είναι κεντρώο, είτε αριστερό, είτε δεξιό, ο κόσμος θέλει κάπου να ακουμπήσει. Κι αν δεν καταλάβουν κάποιοι αυτή την ανάγκη θα τους παρασύρει το ρέμα. Ωστόσο, η «Κίνηση των 58» δεν μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι καινούργιο, αλλά μια εμφανής προσπάθεια να γλιτώσουν όσοι Πασόκοι απέμειναν από τα νύχια του Αλέξη Τσίπρα.

Από την άλλη, η παντελής απουσία στην εκδήλωση, στελεχών της Κουμουνδούρου, δείχνει ότι ανησυχούν σφόδρα μήπως ανασυγκροτηθεί το κέντρο και από το 20% ο ΣΥΡΙΖΑ ξαναγυρίσει στο 3%. Ως εκ τούτου, η ελληνική «Ελιά» δεν κάνει κανένα κακό στη Νέα Δημοκρατία και τον Αντ. Σαμαρά, αντιθέτως, μοιάζει με αγκάθι στα πλευρά του ΣΥΡΙΖΑ. Θα τους κόψει ψήφους στην πορεία κατάληψης της εξουσίας, κι αυτό είναι κάτι που σίγουρα δεν μπορούν να χωνέψουν στην Κουμουνδούρου.

Συμπερασματικά: Η χθεσινή εκδήλωση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ελπιδοφόρα αν δεν ήταν η νύχτα των… πράσινων ζόμπι. Αν τα πασοκικά «ρετάλια» που δεν έχουν στέγη δεν «καπέλωναν» την εκδήλωση. Αν ο κ. Σημίτης και ο κ. Βενιζέλος δεν ήταν εκεί να μας θυμίσουν ότι το βαθύ πασοκικό κράτος ζει και βασιλεύει και θέλει πάλι να ξανακυριεύσει τον κόσμο.

Κι αν ακούγαμε έστω και μια νέα πρόταση για την Ελλάδα του αύριο.

Δυστυχώς, τόσο στο χώρο της Κεντροαριστεράς όσο και στην Κεντροδεξιά δεν έχουν αντιληφθεί τι πραγματικά ζητά ο κόσμος, τι είδους ανανέωση επιθυμεί. Δεν γεννιέται το καινούργιο με φθαρμένα υλικά από κανέναν πολιτικό χώρο. Κι αυτό είναι τώρα το δράμα του ελληνικού λαού. Δεν έχει εναλλακτικές προτάσεις. Αυτό ίσως να αλλάξει όταν η Ελλάδα ξεφύγει από τον κίνδυνο του οικονομικού αφανισμού. Και ίσως να μην είναι μακριά αυτή η μέρα, αρκεί να υπάρχει σοβαρότητα.

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 10/12/2013 10:25:08

    Δεν γεννιέται το καινούργιο με φθαρμένα υλικά........ Αυτό τα λέει όλα .
    Δεν περιμένουμε Τ Ι Π Ο Τ Α , ειδικά όταν να έχουν ακόμη λόγο βενιζέλος και σια.

  2. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/12/2013 10:50:00

    Τί το ψάχνετε άδικα;
    Χωρίς ΠΑΣΟΚ δεν έχει κυβερνητική εξουσία για την ΝΔ.
    "Άς είμαστε ρεαλισταί", έλεγε ο προφήτης Τόλης (και πριν απο αυτόν ο συνάδελφός του Ιερεμίας).

    • ΠΕΛΙΑΣ avatar
      ΠΕΛΙΑΣ @ Uncle Stgm 10/12/2013 11:56:05

      Να το ψάξουμε λίγο καλύτερας;
      Εκεί φτύνουμε δεν μπορούμε να γλύφουμε

  3. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 10/12/2013 11:30:31

    Μα ετσι που λειτουργει το πολιτικο συστημα στην Ελλαδα ειναι αδυνατο να προκυψει νεος φορεας εξ ολοκληρου με νεα προσωπα.Ειναι αναγκαια η συνυπαρξη αφθαρτων και φθαρμενων ωστε να υπαρχει αμεσως πολιτικη ζυμη ψηφοφορων και μαγια εκδοτων-καναλαρχων.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ Μεγαλες στιγμες 11/12/2013 09:19:00

      Συμφωνώ πλήρως και συγχαρητήρια για το σχόλιο σας.

  4. βαγόνι avatar
    βαγόνι 10/12/2013 11:46:20

    Ο χώρος αυτός,στην Ελλάδα,δεν μπορεί παρά να εκφραστεί
    ώς καθαρό σοσιαλπατριωτικό κίνημα...κατασταλαγμένο και
    σοφότερο απο τα σύν και τα πλήν του παρελθόντος του...ούτε
    ο Σύριζα,ούτε οι κοσμικές συνάξεις,τύπου 58,μπορούν να
    γεμίσουν αυτό το κενό...για την ώρα,δεν υπάρχουν προϋποθέσεις
    για ανάλογο εγχείρημα...ο χρόνος θα δείξει!

  5. Magganas avatar
    Magganas 10/12/2013 12:17:19

    Αγαπητέ Α.Ψ.,

    ο Βενιζέλος δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι το βαθύ ΠΑΣΟΚ και το ίδιο ισχύει και για τον Χρυσοχοϊδη (προσωπικά μου είναι καί οι δύο αντιπαθητικοί).
    Ο κόσμος "βαθύ ΠΑΣΟΚ" εννοεί Σημίτη, Λαλιώτη, Βάσω Παπανδρέου, ΓΑΠ, Σκανδαλίδη, Παπαδόπουλο, Κρεμαστινό, Τσουκάτο κ.λ.

    Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτούς τους "58" (δεν το παρακολούθησα) αλλά οτιδήποτε δυναμώσει και (γιατί όχι) "εξυγιάνει" το ΠΑΣΟΚ, είναι ευρπόσδεκτο για τη Ν.Δ διότι δεν έχει άλλον σύμμαχο (δυστυχώς).

    Ενώ όλα τα άλλα κόμματα (ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, Καμμένος) μπορούν κάπως να μιλήσουν μεταξύ τους (πλην Χ.Α), η Ν.Δ δεν μπορεί να μιλήσει με κανέναν πλην ΠΑΣΟΚ...

    Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι δεν γίνεται προσπάθεια να προσεγγιστεί ο Καρατζαφέρης, παλιά καραβάνα, δεινός ρήτορας κατά της Αριστεράς, πατριώτης που όλο και κάποιους θα τραβήξει από τη Χ.Α (προσωπικά δεν τον υποστήριξα σε εκλογές).
    Έφεραν "νύχτα" πίσω τη Ντόρα μαζί με όλα τα ρετάλια και τους Σπηλιωτόπουλους, για να μας κάνουν κριτική αφ' υψηλού...
    Τον Καρατζαφέρη δεν μπορούν να τον προσεγγίσουν;;;

  6. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 10/12/2013 12:28:04

    1. H σοσιαλδημοκρατία, ως πολιτικό ρεύμα, στις δυτικές χώρες, υπήρξε γενικά θετική. Mετά την κατάρρευση του υπαρκτού, βεβαίως, πασχίζει να αποστεί των δεξιότερα αυτής κειμένων δυνάμεων, συνήθως διαφοροποιούμενη σε θέματα τύπου "σύμφωνο συμβίωσης".
    Στην Ελλάδα, δυστυχώς (διότι και η σοσιαλδημοκρατία αποτελεί τμήμα του αστικού χώρου), υπήρξε γενικά αρνητικότατη, είτε υπό την εκδοχή του λαϊκιστικού, είτε υπό την εκδοχή του (εντός χιλιάδων εισαγωγικών) εκσυγχρονιστικού ΠΑΣΟΚ.
    2. To καλύτερο για την "Ελιά", το έχω διαβάσει και το αναπαράγω:
    "Pasokos" γράφει: Αν βρεθούμε σε μια πλατεία, σκορπιστούμε, και μετά ξαναμαζευτούμε, ... θα .. μας ψηφίσετε ...?
    3. Απολύτως politically incorrect και εξόχως "ρατσιστικόν":
    O δεύτερος από τα δεξιά, στην φωτό, δεν μοιάζει να λέει: MY PRECIOUS !!!... ?

  7. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 10/12/2013 12:54:04

    ΑΠΟΚΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΜΠΑΖΑ.....Για τα πελατακεια του συστηματος θα ειναι ενας χωρος που τους εκφραζει.....αλλα σιγα-σιγα με την παροδο του χρονου θα πανε στο χρονοντουλαπο της ιστοριας για πεταμα, μιας και τα δανεικα μας τελειωσαν......

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 10/12/2013 13:24:16

    Ολοι χαμογελαστοι αγαλιαζουν συναγελαζομενοι.Ευτυχεις ,χορτατοι ,βολεμενοι ,τακτοποιημενο σοι μεχρι 5ου βαθμου εισοδηματιες βρεξει -χιονισει ο,υι πρεπει για φατσες Αι Βασιλη μερες πουρχονται.Το μηνυμα που παιρνω εγω ειναι οτι ψοφιοι ξεψοφιοι κινουνται συσκεπτοναι ,διασκεπτονται ,κυριαρχουν σε μιντια ,φτιαχνουν πλατφορμες αριστερες ,κεντροαριστερες ,ακραιες αριστερες και δεν συμμαζευεται.Αυτη η ερμη κεντροδεξια ,κεντρο ,δεξια τι κανει για ολα οσα κινουνται γυρω της ?

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Ραβινος 10/12/2013 13:59:11

      Όπως πάντα, τίποτα!

  9. X Rhodesian s.a.s avatar
    X Rhodesian s.a.s 10/12/2013 13:39:22

    οχι...θα ξεράσωωωω...φτάνει με αυτούς...

  10. Dixie avatar
    Dixie 10/12/2013 13:55:52

    Ουσιαστικά πρόκειται για μία προσπάθεια στησίματος κόμματος του ΜΕΓΚΑ ΤΣΑΝΕΛ και του Μπόμπολα. Με καθοδηγητή τον Ααρόν Αβούρη (κατά κόσμον Κ.Σημίτη) και όλα τα απομεινάρια της βαριάς διαπλοκής. Όλος ο βόθρος ξεβράστηκε πάλι...

  11. θηραία avatar
    θηραία 10/12/2013 14:11:52

    "Ως εκ τούτου, η ελληνική «Ελιά» δεν κάνει κανένα κακό στη Νέα Δημοκρατία και τον Αντ. Σαμαρά, αντιθέτως, μοιάζει με αγκάθι στα πλευρά του ΣΥΡΙΖΑ."

    Οι φυσικοί σύμμαχοι της αγίας οικογενείας... μόνο μούχλα και παρακμή αποπνέουν.
    Δεν θα μπορούσαν να εμπνεύσουν ούτε τις κόρες τους, να σηκωθούν από τον καναπέ για να τις πάνε ... για πάστα! Πόσο μάλλον την νέα γενιά της κρίσης, της ανεργίας και της απόγνωσης που ζούνε μέσα στις οικογένειές τους!

    ....next!!!!

  12. AkriAkri avatar
    AkriAkri 10/12/2013 14:19:58

    Πόσο άθλια χωματερή Χριστέ μου! Πίσω απ΄αυτά τ΄αηδιαστικά και χαμογελαστά προσωπεία των αποτυχημένων, των ανίκανων, των επιζήμιων και των προδοτών, υπάρχει Έλληνας που δεν διακρίνει τον τυχοδιωκτισμό και την απύθμενη υστεροβουλία; Όλα τα ζόμπι πάλι επί σκηνής! Μετά από τόσα δεινά, υπάρχουνε ακόμα και σήμερα αξιολύπητα θύματα -άξια της μοίρας τους-, να τους ακολουθήσουν; Τι άλλο θα ζήσουμε;

  13. ΑΜ Παπαιωαννου avatar
    ΑΜ Παπαιωαννου 10/12/2013 17:17:36

    Μεθοδευουν τη διάλυση του ΠΑΣοΚ για να διαγραφούν τα 200+ μύρια που οφείλει.....

  14. δημης avatar
    δημης 11/12/2013 00:31:48

    Δηλ..."Ελιά να μη διαλυθεί η κουτσουλιά";;;;

  15. Γιάννης avatar
    Γιάννης 13/12/2013 00:15:50

    Κάποιοι σύμβουλοι του Σαμαρά σε προφανή διαπλοκή με τον κ Σημίτη - κι αντάλλαγμα την Προεδρία , λέω εγώ - αποφάσισαν να διασώσουν το ΠΑΣΟΚ για να επουλώσουν τις απώλειες που υφίστανται , ελπίζοντας σε μια νέα κυβερνητική συνεργασία. Τα περί Κέντρου κλπ είναι αέρας κοπανιστός και καμουφλάζ των ίδιων πάντα γνωστών ξεπεσμένων της ΠΑΣΟΚικής αυλής που ψάχνουν για βουλευτική έδρα.
    Θα αποτύχουν περίτρανα διότι :
    - δεν τους πιστεύει ξανείς
    - δεν έχουν τίποτα νέο να αναδείξουν
    - δεν έχουν ελπλιδα να κανουν σοβαρή ζημιά στον ΣΥΡΙΖΑ , και κυρίως αυτό ...
    -ΕΞΑΓΡΙΩΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΝΔτες ! Η ΝΔ θα νοιώσει ότι χάνει εκείνη μόνο απ την όλη υπόθεση και σύντομα θα τορπιλλίσει η ίδια την όλη ιδέα και ... παπαλαααα !

    Η Ελιά απεδείχθη θνησιγενής ... κι οι ονειροπόλοι είναι ελεύθεροι να κάνουν τσάμπα όνειρα ...