12/04/2009 18:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η εκδίκηση του Πάσχα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πασχαλίτσα avatar
    πασχαλίτσα 12/04/2009 19:00:13

    δυο... ωραί-ες πετα-λούδες...

  2. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 19:03:55

    Ένα μπαμ ακούστηκε και με ξύπνησε, για μια στιγμή, από τη γλυκιά ραστώνη. Είχε σπάσει η τσιχλόφουσκα......

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 12/04/2009 19:17:22

    Τι θα γινει παιδες Ελληνων και μη, ως ποτε θα αγνοειτε την κακομοιρα τη γενικη; Τι θα πει "πιο πολύ ψηφίζω Πάσχα στην αιώνια διαμάχη Πάσχα- Χριστούγεννα!!!!".
    Εμεις οι "γλωσσοακραιοι" θα ειμαστε σαν τσιμπουρια. Επειδη ειναι διαλογολογιο, εεεπ! συγνωμη μπλογκ ηθελα να πω στην μεταμοντερνα μαλλιαρη γλωσσα μας, θα πρεπει να πη....αμε τη γλωσσα δηλαδη; Ή η ἑλευθερια" του καθενος να γραφει (και να παρκαρει, να πετα σκουπιδια, να να να...αντιλαμβανεστε οτι ειμαστε συνεπεις στην Ελευθεριοτητα μας σε ολα τα πεδια) οπως του κατεβει θα επικρατει και εδω;

  4. t avatar
    t 12/04/2009 19:31:18

    Η άνοιξη έχει ωραία αρώματα….
    και αλλεργίες……

  5. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 12/04/2009 19:33:56

    Ω ΓΛΥΚΥ ΜΟΥ ΕΑΡ..
    ΟΤΑΝ ΣΜΙΓΟΥΝ ΟΙ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΣΟΥΝ ΤΣΙΧΛΑ.
    ΧΑΙΡΕ ΒΑΘΟΣ ΑΜΕΤΡΗΤΟΝ..

  6. Στράγκλερ avatar
    Στράγκλερ 12/04/2009 19:45:36

    -Οπα, σκάσαν τα ορφανά της γκλαμουριάς ! Χελόου ντήαρ, πιπς περνς ?
    -Ωλράϊτ guys, κήπ κούλ, έτσι λέει ο αρχι...συντάκτης με το λιγδωμένο μαλλί στα Νέα να γράφουμε, ύφος γκουρμέ λιγωμένο, με τον ίδιο το σκοπό, από το Χόντος σέντερ.
    "Πιό φτηνά, πιό φτηνάαα !"

    ΥΓ. Είναι η ίδια η φωνή, από χιλιάδες Ελβις που 40 χρόνια τώρα διασκεδάζει τους εγγλέζους προλετάριους στα ελληνικά νησιά...
    Πίο φτηνά, πιό φτηνάαα !

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/04/2009 19:52:29

    δεν ξέρω τι λέτε, εγώ βλέπω ροδάκινα και κορόμηλα ή δαμάσκηνα από πίσω...

    αρώματα, και χρώματα, τα περισσότερα αφροδισιακά και unisex, οπότε προσέχετε που πηγαίνετε τέτοιες μέρες

    αρνάκι μην φάτε. ΑΠΕΡΓΙΑ. Να τα βάλουν από πίσω τους οι έμποροι και να γλιτώσετε την χοληστερίνη και την βαρυστομαχιά.

  8. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 20:01:52

    @ 4
    Η τσιχλόφουσκα αφορούσε το ύφος του κειμένου. Με αυτή την ορολογία περιγράφονται τέτοιου είδους κείμενα.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/04/2009 20:27:17

    Ωραία γιορτή το πάσχα των Ελλήνων, δεν λέω... συνδυαζόμενο με άνοιξη, αρνάκι στη σούβλα, λουλούδια, κατάνυξη και άλλα πολλά.
    Υπήρξε όμως στην πραγματικότητα ο Ιησούς;
    Να ωραίο θέμα για συζήτηση.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/04/2009 20:39:43

    εβραϊκή αίρεση, μαγειρεμένη από κάποιον "Παύλο", προσαρμοσμένη στις ανάγκες της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, και ντολμαδοποιημένη από την Σύνοδο της Νίκαιας. Σαλτσαρισμένη με 12θεϊκά κόλπα, και το υπόβαθρο της Μεγάλης Μητέρας, κάπου κρυμμένο από κάτω. Με προσαρτήματα οσίων και άλλων άπλυτων κατά το δοκούν. Το όπιο του λαού.

    Πως σου φαίνεται γiα πάσα strange attractor?

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/04/2009 20:43:16

    @9 Ξέχωρα από όλα αυτά τα συμπαρομαρτούντα της νέας θρησκείας, η ερώτηση ήταν αν όντως υπήρξε κάποιος πραγματικός και ιστορικός άνθρωπος Ιησούς.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/04/2009 20:52:52

    Και ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος υπήρξε. Έχει καμμία σχεση το άτομο με τον μύθο. Κοινώς, irrelevant. Και να μην υπήρχε θα τον είχαν εφεύρει. Ο Άδωνις υπήρξε; Κάποιος Άδωνις, κάποιος Ιησούς, σίθουρα υπήρξαν. Ένα σκασμό μουρλοί προφήτες κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν, απλά τότε είχε καλή συγκυρία και καλό μαρκετινγκ. Εδω κάναμε τον ΑΓΠ ημίθεο, και τον επικαλόυμαστε ακόμα.

  13. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/04/2009 21:10:00

    Το πάσχα δεν απασχολεί εάν υπήρξε ο Ιησους, που πάντως είναι "τρύπα" στην ιστορία.
    Ο Ιησούς δεν υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο απ' όσο ξερω.
    Ελαχιστότατες και συντομότατες, μια εως δυο, οι ιστορικές αναφορές.
    Δεν απασχολεί καν εάν αναστήθηκε ο Ιησούς.
    Η μεγάλη προσφορά του είναι αυτή η γλυκιά αγαλίαση που δίνει, η ελπίδα της φθαρτής ύπαρξης ότι υπάρχει ανάσταση, ότι μπορεί να υπάρχει αιώνια ζωή, ότι δεν είναι όλα ματαιώτης ματαιωτήτων.
    Είναι η ελπίδα ότι μπορεί και να ξεπερνάμε τον τελεολογισμό της ανυπαρξίας και του τιποτα.
    Η προσφορά του Πάσχα είναι και τα απολυτίκια, είναι το τροπάριο της κασιανής, η αιωνιοι στίχοι του ω γλυκυ μου εαρ, γλυκυτατο μου τεκνον, η απόλυτη ανόθευτη, γεμάτη αυταπάρνηση αγάπη της μάνας στο παιδί...
    Το Πάσχα ανήκει σε όλους μας, πιστούς και απιστους. Ανήκει στην ανθρώπινη μοιρα.

  14. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/04/2009 21:13:26

    Συγνωμη:ηθελα να πω ότι δεν υπήρξε ως ιστορική προσωπικότητα. ως ιστορικό πρόσωπο ελαχιστότατης εμβελειας φαινεται να υπήρξε.
    Ενα ςπροφήτης αναμεσα στους αλλους με κάποιες παραξενες θεωρίες που δεν τις επερναν και πολύ σοβαρα

  15. t avatar
    t 12/04/2009 21:25:38

    Πάσχα, η μεγάλη γιορτή η οποία καθιερώθηκε ως ανάμνηση της Εξόδου, που ελευθέρωσε τους Εβραίους από την αιγυπτιακή δουλεία.

  16. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 12/04/2009 21:26:01

    Ένας εβραίος θεός δεν ακούγεται και πολύ ωραία.

  17. βαγγέλης avatar
    βαγγέλης 12/04/2009 21:26:30

    Τελικά τι θα γίνει με τη Siemens; Καμιά φρεσκια δημοσιογραφική πληροφορία υπάρχει; Διάβασα (στο Βήμα αν θυμάμαι καλά) ότι αν γίνουν τώρα εκλογές παραγράφονται όλα τα αδικήματα που σχετίζονται με Siemens. Είναι αλήθεια;

  18. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 12/04/2009 21:29:59

    Ας ήταν τουλάχιστον Ελληνοεβραίος ή έστω παντρεμένος με ελληνίδα.

  19. Ένας απλός άνθρωπος avatar
    Ένας απλός άνθρωπος 12/04/2009 21:39:20

    «Ούτοι δε όσα μεν δεν εξεύρουσι βλασφημούσιν, όσα δε φυσικώς ως τα άλογα ζώα εξεύρουσιν, εις ταύτα φθείρονται. ...Ούτοι είναι κηλίδες εις τας αγάπας σας, συμποσιάζοντες αφόβως, βόσκοντες εαυτούς, νεφέλαι άνυδροι υπό ανέμων περιφερόμεναι, δένδρα φθινοπωρινά άκαρπα, δις αποθανόντα, εκριζωθέντα,» - (Ιούδας 1:10,12)

    Το ανωτέρω είναι αφιερωμένο σε κάθε αυτοδιορισμένο, σύγχρονο μεταρρυθμιστή, οπαδό της μοντέρνας υποκουλτούρας, που τολμάει να επικαλείται το «αρχαίο πνεύμα αθάνατο» και να αφορίζει ό,τι δεν καταλαβαίνει και που ταιριάζει στη «νέα ηθική» που έχει υιοθετήσει. Αυτό που δεν έλαβαν υπόψη τους οι σύγχρονοι Έλληνες και οι Ελληνολάτρες «εξυπνάκηδες» του υπόλοιπου κόσμου είναι, ότι:

    • Οι αρχαίοι Έλληνες δάσκαλοι ήταν άνθρωποι ευσεβείς (Ο απόστολος Παύλος χαρακτήρισε τους Αθηναίους «εις άκρων θεολάτρες») δεν ήταν άθεοι, ούτε πίστευαν ότι προέρχεται ο άνθρωπος από μια κατώτερη μορφή ζωής.
    • Δίδασκαν την αρετή και την υποταγή στους νόμους, που περιλάμβανε και τους νόμους της συνείδησης.
    • Η έπαρση και η αυτοπροβολή ήταν αποκρουστικά χαρακτηριστικά. Προέτρεπαν τους νέους να είναι ταπεινοί και ευδίδακτοι (όχι να πουλούν πνεύμα).
    • Ήταν ανοικτοί προς άλλους πολιτισμούς (και θρησκείες), γι’ αυτό τους χαρακτήριζε η φιλοξενία. Δεν ήταν ξενόφοβοι ούτε εθνικιστές. Αυτοί «θεωρούσαν εθνικό ότι είναι αληθινό» όπως είπε κάποτε ο Διονύσιος Σολωμός.
    • Προέτρεπαν για αυτογνωσία και εγκράτεια.

    ...περαστικά σας!

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/04/2009 21:42:13

    ανεξιθρησκεία δεν έχουμε;

  21. Saloniciano avatar
    Saloniciano 12/04/2009 21:43:29

    Κυνισμός - Μηδενισμός: 0 - 0

  22. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 21:58:05

    13@Τρία Πουλάκια.
    Θά συμφωνήσω απολύτως μαζί σου.
    Απλώς προσθέτω πώς οι Ιστορίες τού Νεκρού Θεού είναι παμπάλαιες και υπάρχουν στίς παραδόσεις και άλλων Λαών...
    Εμένα μέ καλύπτει αυτό πού είχε πεί ο Χατζιδάκις:'Tά Χριστούγεννα είναι η Γιορτή τών Αφελών και τό Πάσχα η Γιορτή τών απελπισμένων΄.
    Απ΄εκεί και πέρα ο καθείς συμμετέχει ή απέχει σύμφωνα μέ τίς προσωπικές του αντιλήψεις.
    Πάντως η Μ.Εβδομάδα έχει ένα υπαρξιακό καί ανθρώπινο στοιχείο........

  23. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/04/2009 22:03:20

    @Σπυρος
    ναι φυσικα ειναι παμπαλαιες. και αντανακλούν την αρχεγονη ανάγκη του ανθρωπου να πιστεψει ότι τιποτε δεν τελειωσεκαι ότι ο θεός υπερβαίνει τους φυσικούς νόμους. Δυστυχώς δεν έχουν σωθεί αντίστοιχα κείμενα-θρήνοι. Εχουμε μόνο τα χριστιανικά

  24. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/04/2009 22:04:48

    Υπάρχουν δύο στάσεις-οπτικές για να βιώσεις αυτές τις ημέρες :
    Η μία, η πραγματιστική άρνηση της μεταφυσικής εκδοχής.
    Η άλλη, η εσωτερικότητα και η απόδραση σε έννοιες που ξεπερνάνε την καθημερινότητα.

    Απόδραση δεν είναι η πτήση στην Πράγα, που πουλάνε τουριστέμποροι σε σαλεμένους της μεγαλούπολης.

    Πραγματική απόδραση είναι η, έστω για λίγο, πτήση σε ένα καθαρότερο πνεύμα.
    Και η προσφορά.

    Στον Επιτάφιο, οι άνθρωποι δεν θρηνούν τον θάνατο ενός ιουδαίου ξυλουργού.
    Θρηνούν την κοινή ανθρώπινη μοίρα.

    Και στην Ανάσταση δεν αναλογίζονται ότι θα ξαναδούν τον Ελβις, όπως το σαχλοκούδουνο.
    Εορτάζουν γιατί παρά την ύπαρξη του σκότους η ζωή επικρατεί θριαμβευτικά.

    Όποιος μπορεί ας βρει διαφορετικό μονοπάτι τη Μεγάλη Εβδομάδα.
    Μια λειτουργία σε ήσυχο ναό, χωρίς κοσμικότητες και οχλαγωγία.
    Ένα κερί σε ξωκκλήσι.
    Ή μια περιήγηση στην αγορά και η βοήθεια όσων φαίνονται να πάσχουν. Ξέρω, πολλοί είναι απατεώνες. Αλλά η προσφορά σε κάνει να νοιώθεις χίλιες φορές καλύτερα από δέκα πρωινά στο Kaufhof des Westens (*).

    (*) Το μεγαλύτερο πολυκατάστημα της Δυτ. Ευρώπης, στο Βερολίνο.

  25. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/04/2009 22:08:39

    @Προφήτης
    Μη μας κατηγορείς προφητη, εχουμε τόσο λίγες ευκαιρίες αποδράσεων. Ειμαι από αυτους που θαφευγαν, απλα θαπαιρνα μαζι μου και λίγο Παπαδιαμάντη με σκηνές ελληνικού Πασχα για τις ατελειωτες ωρες του αεροπλανου:))

  26. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/04/2009 22:09:08

    Δεν δίνω συμβουλές. Ούτε κάνω συστάσεις. Σε μένα απευθύνομαι, πρώτ' απ' όλα.

  27. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 12/04/2009 23:41:05

    Τελικά το Αντινιούς είναι ένα μπλογκ όπου κάθε Πάσχα γράφουμε ότι "Ο Χριστός δεν υπήρξε"...

    Πως σας φαίνεται για κατάντια?

  28. Factorx avatar
    Factorx 12/04/2009 23:57:11

    @(Α)θανάσης: πρέπει να είσαι πολύ στερημένο άτομο στην προσωπική σου ζωή για να μπαίνεις κάθε τόσο και να πετάς τέτποιες ανοησίες. Λυπάμαι πραγματικά, αλλά εδω δεν είμαστε άσυλο για να βοηθήσουμε

  29. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/04/2009 00:02:18

    28@
    (Α)θανάση.

    Για μένα δέν παίζει κανένα ρόλο άν υπήρχε ή δεν υπήρχε ο Χριστός...
    Μού αρκούν όσα συμβολίζει η Μ.Εβδομάδα και πώς σχετίζεται μέ τούς δικούς μου Ζώντες και Τεθνεώτες.
    Οπως μού αρκούν οι Μουσικές πού ακούω,και η Γιορτή μέ την Οικογένεια και Καλούς Φίλους.
    Οπως και οι Μνήμες πού συχνά επανέρχονται απο παλιότερα χρόνια.
    Οπότε ,άν και δέν ανήκω στούς λεγόμενους Πιστούς,βαριέμαι αφόρητα τήν Κενολογία τών Ψευτογκλαμουριάρηδων και όπως ,υποθέτω,καταλαβαίνεις δέν προτίθεμαι να εμπλακώ σέ βαρετές συζητήσεις,που δεν οδηγούν πουθενά.
    Αλλως τε την ενστάλλαξη τής ελπίδας ο καθείς τήν ανακαλύπτει μέ τα δικά του μέσα..
    Ελπίζω πάντως να συνεχιστούν αυτά τά Εθιμα,πού συνδυάζουν Αδωνι και Χριστό(κατά Σικελιανό)γιατί η ζωή θα ήταν πολύ πιό βαρετή άν συζητούσαμε μόνον γιά Επιτόκια.
    Σού Ευχομαι Καλό Πάσχα.
    Και Καλή Ανάσταση,ότι και εάν αυτό σημαίνει(Προσωπικό και Συλλογικό).

  30. kanis avatar
    kanis 13/04/2009 00:03:19

    Χατζιδάκις:
    ’Tά Χριστούγεννα είναι η Γιορτή τών Αφελών και τό Πάσχα η Γιορτή τών απελπισμένων΄

  31. donaE avatar
    donaE 13/04/2009 00:14:30

    @ 30 Σπυρο
    Αμην.Οι υμνοι αυτες τις ημερες ειναι υπεροχες μουσικες συγκρινονται μονο με τις παρακλησεις το δεκαπενταυγουστο.

  32. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/04/2009 00:22:14

    32@
    Πέρα απο τούς Υμνους τούς Δικούς μας(πού κάτι Γαϊτάνοι τούς καταστρέφουν αλλά βραβεύονται απο τούς Ιερώνυμους)υπάρχουν και εξαιρετικά Εργα τής Δυτικής Μουσικής,έστω και εάν προσεγγίζουν διαφορετικά,εν μέρει,τά Θεία Πάθη.
    Επι παραδείγματι Τα Κατά Ματθαίον Πάθη τού Bach,ή μερικά Stabat Mater,όπως τού Περγκολέζι ή τού Ντβόρζακ,ή τού Ροσσίνι προσφέρουν Γαλήνη.
    Αν και προσωπικά θεωρώ ως το πιό ανθρώπινο έργο πού είναι αληθινή Παρηγοριά στίς Απώλειές μας το Γερμανικό Ρέκβιεμ τού Μπράμς.
    Δύση και Ανατολή παρέα .

  33. kanis avatar
    kanis 13/04/2009 00:24:15

    Το άρωμα αυτών των ημερών είναι μοναδικό. Ελπιδοφόρο, όπως εννοεί ο Χατζηδάκις.
    Ελληνικό, όπως υπονοεί ο Σικελιανός.
    Απολλώνειο, όπως καταμαρτυρά η φύση.
    Διονυσιακό, όταν ακούγεται το Αναστάσιμο "κύμβαλο αλλαλάζον"...

  34. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 13/04/2009 00:24:29

    Ο νοών νοείτω, και ο έχων τη μύγα - πάντα - μυγιάζεται...

    Ήλπιζα φέτος να μην πήξουμε στα βαρετά μελιστάλαχτα ποστ τέτοιες μέρες, αλλά - ως συνήθως - έσφαλα.

    Φάκτορα, ντιπ για ντιπ άστοχη η παρατήρησή σου...
    Ήλπιζα ότι θα σε ενδιέφερε να ελέγξεις κάπως τις αλοπρόσαλλες και ακραίες θρησκευτικά απόψεις που κατακλύζουν το μπλογκ τέτοιες μέρες, αλλά μάλλον μόνο τα χιτ μετράνε, όχι περί τίνος όμως γίνονται, ε?

    Δεν πειράζει, μέρες είναι και θα περάσουν...

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/04/2009 00:28:39

    Οπως και ο πανανθρώπινο λόγος στην Λειτουργία τής Αγάπης τήν Κυριακή το Πρωί όπου καλούνται ΄Νηστεύσαντες και μη Νηστεύσαντες΄να συμμετάσχουν στο Γεγονός.
    Λόγος πού ενώνει και όχι πού διχάζει ,λόγος αντίθετος τών επισήμων Εκκλησιών πού έχουν μετατρέψει σέ Ιδεολογία πανανθρώπινα νοήματα.

  36. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 13/04/2009 00:28:54

    Ο νοών νοείτω, και ο έχων τη μύγα - πάντα - μυγιάζεται…

    Ήλπιζα φέτος να μην πήξουμε στα βαρετά μελιστάλαχτα ποστ τέτοιες μέρες, αλλά - ως συνήθως - έσφαλα.

    Φάκτορα, ντιπ για ντιπ άστοχη η παρατήρησή σου…
    Ήλπιζα ότι θα σε ενδιέφερε να ελέγξεις κάπως τις αλοπρόσαλλες και ακραίες θρησκευτικά απόψεις που κατακλύζουν το μπλογκ τέτοιες μέρες, αλλά μάλλον μόνο τα χιτ μετράνε, όχι περί τίνος όμως γίνονται, ε?

    Δεν πειράζει, μέρες είναι και θα περάσουν…



    Α, και κατευθείαν κόπηκα και χρειάζομαι και μοντερέησιον, ε?

    Το παρον με anonymouse, γιατί βλέπετε είμαι τρομερά επικίνδυνος για το antinews, τρομάρα μου...

  37. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 13/04/2009 00:36:27

    http://sfrang.com/selides/mm1/html/Christus.htm

  38. Factorx avatar
    Factorx 13/04/2009 00:36:34

    @(Α)θανάσης. Oπωες λεω κι εγώ, καμια φορά εκδηλώνονται παρακρούσεις μεγαλομανίας και καταδιώξεως... ανθρώπινον. Πάλι σε κόψαμε; Και τι σχέση έχει το ελαφρύ και καλογραμμένο ποστάκι για το Πάσχα με τις θρησκείες και τα άλλα κομπλεξικα;

  39. donaE avatar
    donaE 13/04/2009 00:40:05

    @ 34 Κανις
    Ναι φανταζομαι η εσωστρεφεια της Μεγαλης Εβδομαδας,φερνει ελπιδα ανεξαρτητα αν πιστευεις ή οχι.Με τους υμνους βιωνεις το δραμα και τη λυτρωση μεσω μουσικης.

  40. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/04/2009 00:42:50

    Η Κάθοδος στον Αδη τού Οδυσσέα (Oμηρος λ Ραψωδία)η περίφημη Νέκυϊα συνέβη όντως??
    H ανεξαρτητως τού γεγονότος η Αξία τής συγκεκριμένης Ραψωδίας παραμένει τεραστια και σήμερα?
    O Oμηρος υπήρξε αλήθεια?
    Πού να μπλέκεις τώρα μέ Κενολογίες?

  41. kanis avatar
    kanis 13/04/2009 00:44:12

    @40 donaE

    Υπέρτατος ύμνος το "ω, γλυκύ μου Εαρ" ΄, που καμμιά δυτική μελωδία δεν μπορεί να συλλάβει κι εκφράσει αντίστοιχα..

  42. Orestios avatar
    Orestios 13/04/2009 00:46:18

    @ Σπύρος
    Και του Ορφέα η κάθοδος στον άδη άραγε υπήρξε?

  43. donaE avatar
    donaE 13/04/2009 00:48:03

    @ 42 κανις
    Αυτο ηθελα να γραψω προηγουμενως συμφωνω απολυτα.Το θεωρω κορυφαιο τραγουδι γιατι ειναι λαικο πλεον.Και το ρεκβιεμ του Μπραμς εχει παθος,αλλα ειναι πιο εντεχνο.

  44. kanis avatar
    kanis 13/04/2009 00:52:29

    @44 donaE

    Σε ποιά εκκλησιά στην επικράτεια ή κι όπου ορθόδοξη εκκλησία, δεν ακούγεται όλοι μαζύ να ψάλλουν το "ω, γλυκύ μου Εαρ" ...με βουρκωμένα μάτια!

    ..είχα την ευκαιρία, να το ζήσω ακόμη και στην Αλεξάνδρεια..το ίδιο ήταν κι ακόμη πιό έντονο το συναίσθημα!

    ...κι εκείνες οι Αναστάσιμες καμπάνες...ΤΙ ΛΥΤΡΩΣΗ!

  45. donaE avatar
    donaE 13/04/2009 00:58:27

    Μακαρι για τον καθενα μας

  46. kanis avatar
    kanis 13/04/2009 01:07:27

    "Η εκδίκηση του Πάσχα"...
    ...είναι η απάντηση του απανταχού Ελληνισμού!

  47. eyeless in Gaza avatar
    eyeless in Gaza 13/04/2009 02:15:25

    Εγώ έχω έχω δυό εικόνες για το "νεοελληνορθόδοξο πάσχα":

    1. Την αναστάσιμη ολονυκτία στα σκυλάδικα αμέσως μετά το "χριστός ανέστη"

    2. Τα καμιόνια με τα χιλιάδες ζωντανά αρνιά και κατσίκια που πάνε για σφαγή και σούβλα, ώστε αυτοί που τη μεγάλη βδομάδα νήστευαν με μπιφτέκια, να αρθούν στο γαστριμαργικό ύψος της μεταφυσικής της αναστάσεως μασουλώντας αρνίσια μυαλά.

    (Σημείωση: Το έθιμο της σφαγής των αμνών είναι καθαρά εβραϊκό).

  48. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 13/04/2009 02:38:27

    Θεωρώ οτι αν όσα αναγράφονται στα Ομηρικά Έπη συνιστούσαν επίσημη θρησκεία του κράτους και το 98% του πληθυσμού ήταν κατά δήλωσή τους πιστοί αυτής, τότε όντως το ερώτημα αν είναι πραγματικότητα όσα αναφέρονται κι εκεί θα είχε ιδιαίτερη βαρύτητα.
    Στην χώρα μας η επιβολή της χριστιανικής πίστης γίνεται θεσμοθετημένα και σε ιδεολογικό επίπεδο με απτές καθημερινές προεκτάσεις. Αν ο ρόλος της ήταν καθαρά συμβολικός και η ύπαρξή της εξυπηρετούσε ενσυνείδητα την διατήρηση απλώς κάποιας πολιτισμικής παράδοσης, δεν θα ετίθετο ποτέ στα σοβαρά τέτοιο ζήτημα. Πράγμα όμως που δεν ισχύει. Αυτό που παρατηρείται μόνο είναι μια σοβαρή εξασθένιση της έντασης με την οποία εκκλησιάζεται ο κόσμος τα τελευταία είκοσι χρόνια, όχι υποχώρηση ως προς την κυριολεκτική διάδοση του χριστιανικού λόγου από τους επίσημους φορείς του χριστιανισμού. Με άλλα λόγια, όσο το επίσημο κράτος μέσω του θρησκευτικού κατεστημένου, επιμένει οτι στον άξονα ύπαρξης του λαού πρέπει να διαδραματίζουν σοβαρό ρόλο τα χριστιανικά διδάγματα, πάντοτε θα υπάρχει ζήτημα και πάντοτε θα βγαίνουν στην επιφάνεια με κάθε ευκαιρία τέτοια ερωτήματα και αντιρρήσεις.

  49. rs avatar
    rs 13/04/2009 07:39:20

    @30 Σπύρος
    Νάσαι καλά φίλε.
    Ας "ζήσει" ο καθένας την δική του "Ανάσταση" και ας αφήσει τις αδιέξοδες αντιπαραθέσεις για τους "κατέχοντες τη μόνη αλήθεια".

  50. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/04/2009 08:17:55

    @48 Και η νηστεία είναι εβραικό έθιμο σχετιζόμενο με τη ζωοτεχνία και άλλα (έλλειψη ψύξης, συντήρησης κλ.)Καμία σχέση δηλαδή με τα "θεία".

  51. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/04/2009 09:17:55

    πως έχουμε την ικανότητα να παίρνουμε ένα θέμα και να το κάνουμε προσωπικό ή σημαία. Ο καθένας φοράει ό,τι βρακί θέλει, πιστεύει στον Αγιο Βασίλη ή τον Εωσφόρο, αν γουστάρει. Πιστέυετε σε θαυματουργές εικόνες ή θαυματουργές πέτρες; Ελεύθερα! Οι Μασσαϊ και οι Ντίνγκα πλένουν τα μαλιά τους με κάτουρο αγελάδας για ομορφιά ή δεν ξέρω τι. Τι κολλάτε; Θέλετε Πάσχα, Πάσχα. Δεν θέλετε, μην πάρετε. Μας παρακαταπίεσαν οι μαμάδες μας και φαίνεται.

    Άσχετα από τα γούστα, τις δοξασίες, την ποίηση και την αισθητική, αν έχει κανείς αμφιβολία για ιστορικά γεγονότα, βιβλία υπάρχουν, και το διάβασμα ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό.

    Εγώ θα ανάψω ένα κεράκι για να ανέβουν ή να πέσουν τα επιτόκια (δεν ξέρω τι προτιμώ).

  52. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/04/2009 11:32:11

    Σπύρο
    Είσαι ειδικός. Δεν φτιάχνεις μια ευάριθμη ανθολογία των μουσικών έργων, κλασσικών και ελληνικών, που θεωρείς ότι ταιριάζουν στο πνεύμα των ημερών ;

  53. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 13/04/2009 12:23:18

    Δεν είναι η «καταπίεση από της μανάδες» το σημαντικότερο. Είναι πως η οργανωμένη κοινωνία δημιούργησε ένα κτίσμα ηθικού κώδικα πάνω σε θεμέλια που εδώ και λίγους αιώνες ξεκίνησαν να σαπίζουν. Άντεξαν αρκετά, αλλά πλέον δεν μας κάνουν. Το οτι κάποιοι εκμεταλλεύονται προς ίδιον όφελος και με ύπουλο τρόπο την έλλειψη αυτού του κενού, δεν αρκεί για να ζητά κανείς την επαναφορά στο προηγούμενο μοντέλο. Μπορούν να γίνουν άλλα, εποικοδομητικότερα πράγματα.
    Κι επειδή η «παρακοινωνία» πολλές φορές στηρίζει την λειτουργία της σε κυνικούς αλλά δυστυχώς πραγματιστικούς άξονες, η υγιής κοινωνία εδώ και πολύ καιρό χάνει πόντους απέναντί της. Και κατ΄ επέκταση «πελατεία» υγιών πολιτών. Πρέπει, κρατώντας συμβολικά κάποια έθιμα και παραδόσεις, να είναι σε θέση να αρθρώσει πειστικότερο λόγο και να εμπνέει μεγαλύτερο σεβασμό από ότι η νοοτροπία του υπόκοσμου.
    Όταν για παράδειγμα ως πολιτεία λες στον χαμένο άνθρωπο «γύρεψε να βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις εκεί που σου υποδεικνύω», φρόντισε αυτό που προτείνεις να πείθει στον καιρό που ζούμε. Χωρίς μάλιστα να ζητείται «μύηση» για να γίνει κατανοητό, μα αντιληπτό κυρίως μέσω της κοινής λογικής αλλά και της αισθητικής.

  54. kanis avatar
    kanis 13/04/2009 14:43:30

    Το πιό αστείο Πάσχα, το ζεις στο Λονδίνο.
    Με το Χριστός Ανέστη, αρχίζουν, να χτυπάνε οι Καμπάνες της Αγίας Σοφίας μέσα στα άγρια, για τους άγγλους, μεσάνυχτα....
    Οι πιστοί βγαίνουν από την εκκλησία, κρατώντας αναμένα κεριά και διασκορπίζονται γύρω παντού...
    Οι έφιπποι αστυνομικοί, που περιφρουρούν την περιοχή, δεν ξέρουν, τι να πρωτοκάνουν...
    Μόνο γέλιο, μπορεί να βγάλει μια τέτοια εικόνα...
    Οι Monty Python ή,ο Woody Allen σίγουρα θα ενθουσιαζόντουσαν...

  55. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 16/04/2009 08:10:01

    Kal;h an;astash!

    ΑΝΆΣΤΑΣΗ

    "Εγώ!
    Η πέτρα!
    Η ταφόπετρα!
    Φωτιάς δισέγγονο!
    Βουνού αγγόνι!
    Εργατιάς παιδί!

    Εγώ!
    Η αειπαγής!
    Η δύσρηκτος!
    Εγώ!
    Τ' ήταν αυτό που μου 'γινε;..

    Εγώ που ο σεισμός τρεις μέρες πριν
    ούτε που μ' έσεισε!
    Εγώ που ως και το θάνατο τον φυλακίζω!.

    Εγώ!
    Το σύνορο φωτός και σκότους!
    Που δέκα ρωμαλέοι ρωμαίοι στρατιώτες
    για να με σείσουν συνερύουν,
    ξάφνου
    κι ενώ φρουρούσα έναν Ναζωραίο,
    έτσι…
    χωρίς να το θελήσω…
    δίχως ν' αφεθώ…
    βρέθηκα απ' το 'να μέρος στ' άλλο στη στιγμή,
    αφήνοντας ολάνοιχτο τον τάφο!..

    Σα να 'μουν πούπουλο σου λέω…
    ή σαν αέρας…
    κι ούτε…"

    Γιώργης Χολιαστός