#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2010 11:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ειδοποιός διαφορά

 

Από την προχθεσινή ομιλία του Γιώργου Παπανδρέου στο συνέδριο του Economist

«…Είναι γεγονός ότι, εμείς, οι Έλληνες, έχουμε τα δικά μας προβλήματα, τα οποία και αντιμετωπίζουμε. Ας είναι λοιπόν αυτό, ένα ισχυρό μήνυμα για την ευρύτερη επείγουσα κατάσταση που αντιμετωπίζουμε. Χρειαζόμαστε παγκόσμια διακυβέρνηση, παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση και την χρειαζόμαστε γρήγορα

Από την ομιλία του Αντώνη Σαμαρά στο Προσυνέδριο της Θεσσαλονίκης (Σαβ. 20 Μαρ 2010)

«Αλλάζει η ονομασία των οργάνων: Το Τακτικό Συνέδριο θα γίνεται ανά διετία πλέον και θα ονομάζεται στο εξής Εθνικό Συνέδριο του Κόμματος, για να τονίζει την εθνική ταυτότητα του κράτους και της κοινωνίας μας…»

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. effie B. avatar
    effie B. 03/05/2010 11:41:23

    Η ΑΛΗΤΕΙΑ σε ολο της το μεγαλειο:
    ------------------------------------
    απο το in.gr σημερα:

    Την ώρα που χιλιάδες νοικοκυριά ανησυχούν για το πώς θα τα βγάλουν πέρα μετά τα σκληρά οικονομικά μέτρα που ανακοίνωσε η κυβέρνηση, οι υπάλληλοι της Βουλής ναι μεν χάνουν -όπως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι- τον 13ο και 14ο μισθό, αλλά θα συνεχίσουν να λαμβάνουν τον 15ο και 16ο μισθό, καθώς θεωρούνται επιδόματα.

    Σύμφωνα με τα Νέα, για τα δύο αυτά επιδόματα θα ισχύσει η περαιτέρω μείωση κατά 8%, η οποία ανακοινώθηκε την Κυριακή και αφορά όλα τα επιδόματα που καταβάλλονται στους δημοσίους υπαλλήλους. Κατά συνέπεια, η συνολική περικοπή των επιδομάτων φτάνει στο 20% με 25%.

    Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει, επίσης, το γεγονός πως από την τελευταία φορά που ανακοινώθηκε περικοπή (κατά 15%) της αποζημίωσης που λαμβάνουν οι βουλευτές για τη συμμετοχή τους στις διάφορες Επιτροπές της Βουλής, έχει αυξηθεί ραγδαία ο αριθμός συνεδριάσεων των Επιτροπών.

    Ειδικότερα, εκεί που στην ημερήσια διάταξη της Βουλής συνήθως γράφονταν δυο-τρεις Επιτροπές, τον τελευταίο μήνα υπάρχουν και 8 και παραπάνω συνεδριάσεις Επιτροπών καθημερινά, όπως και τη Δευτέρα και την Παρασκευή (ημέρες που παραδοσιακά σπάνια έμπαιναν Επιτροπές) και μάλιστα χωρίς να αφορούν πάντα συζητήσεις νέων νομοσχεδίων που εισέρχονται στο Κοινοβούλιο, και θα μπορούσαν να αιτιολογηθούν από την ταχύτερη ψήφιση νομοσχεδίων εξαιτίας της κρίσης.

    Είναι δε χαρακτηριστικό ότι υπάρχουν βουλευτές οι οποίοι γράφουν στο προσωπικό τους «κοντέρ» από 10-14 Επιτροπές την εβδομάδα, γεγονός που προσθέτει στα περίπου 5.700 ευρώ που είναι ο βασικός μισθός και άλλα 3.000-4.000 ευρώ μηνιαίως, πλέον των επιδομάτων.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ effie B. 03/05/2010 11:45:09

      Παράγουν έργο...
      Τα νομοσχέδια ψηφίζονται σε χρόνο ρεκόρ...
      Άνεμος αλλάγής στο Κοινοβούλιο...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ effie B. 03/05/2010 11:49:14

      Οι 300 να γίνουν 200 και μείωση αποδοχών στο 1/3, κατάργηση συντάξεως και κάθε παροχής. Δεν κατάλαβα... από που και ως που έχουν αυτοκίνητα. Μείωση του προσωπικού στην Βουλή στο μισό των 2/3 (δηλαδή στο 1/3). Άντε να ξεκινήσουμε από τον βόθρο πριν πάμε στην τουαλέτα.

      Και μην μου πει κανείς ότι δεν δείχνω σεβασμό στην αλητεία που "νομθετεί"

      Αααα... και όποιος θέλει ένα αναδρομικό πόθεν έσχες...

    • effie B. avatar
      effie B. @ effie B. 03/05/2010 11:56:16

      Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το πως σκεφτονται:
      ο κοσμος ειναι ετοιμος να τους λυντσαρει!!!
      Θα δουμε αγριες σκηνες.....

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/05/2010 11:46:01

    Η ειδοποιός διαφορά είναι ότι ο ένας αυτοπαραμυθιάζεται και μας παραμυθιάζει, και ότι ο άλλος δεν χρωστάει τίποτα για τα αυτοπαραμύθια και τα ετεροπαραμύθια του πρώτου.

    Ο ΓΑΠ στα μάτια πολλών δεν εκπροσωπεί πλέον κανένα. Βγήκε Πρωθυπουργός με πρόγραμμα Α, το έκανε Β, του βγήκε Γ, θα γίνει Δ, με συνέπεις Ε.

    Το κίνημά του δεν έιναι ούτε Παν"ελλήνιο", ούτε Σοσιαλιστικό, και δεν ξέρω πια τι σημαίνει Κίνημα. Αλλά σίγουρα δεν κουνιέται, μάλλον τον κουνάνε.

    Σχόλια για την ΝΔ του Σαμαρά δεν χρειάζονται. Η ΝΔ έχασε στις εκλογές, και ο Σαμαράς είναι ο καινούργιος. Δεν αφορά ούτε το Παν"ελλήνιο" ΧΨΖ Κίνημα ούτε την κοινοβουλευτική πλειοψηφία που έχει η Κυβέρνηση.

    Αν κάποιος θέλει εκλογές, να μας το πει, γιατί πηδήματα βλέπω πολλά, Ρόδους και ρόδα δεν βλέπω.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 03/05/2010 11:49:01

      Το ΚΚΕ γιατι δε μιλαει με ονοματα αλλα για πλουτοκρατια? Δεν γνωριζει? θα μ πεις δεν ειναι αστικο κομμα. χαχαχαααααααα εε ρε ξεφτυλες. Το φαγοποτι εγινε απο την πλουτοκρατια. Δεν γνωριζουν για Σημιτη ας πουμε.. η υπουργους ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και επιχειρηματιες.

      Εκλογες?? Εμφυλιος θα γινει αν παμε σε καλπες. Ροδεσια.

      ΠΠ

    • tzager avatar
      tzager @ archaeopteryx 03/05/2010 12:39:11

      Ο ΓΑΠ είναι παλιός και ευθύνεται για πολλά. Δε το συζητάμε αυτό.

      Ο Σαμαράς είναι 'νεούδι' αλλά επίσης εκπροσωπεί μία παράταξη και τα στελέχοι της που διαχρονικά ασκούσαν εξουσία.

      Οι εκλογές δεν είναι κολυμβήθρα του Σιλωάμ. Επαναλαμβάνουμε τώρα αυτά που έλεγαν οι Πασόκοι: "Εμείς πληρώσαμε, χάσαμε τις εκλογές"!!!

      Ε όχι κι έτσι! Οταν θέλεις να λέγεσαι άμεμπτος, ριζοσπάστης και κοινωνικά ευαίσθητος νέος ηγέτης τότε πρέπει να το αποδείξεις με τις διοικητικές σου ικανότητες και τις ανατρεπτικές κινήσεις σου στη πολιτική σκακιέρα.

      Περιμένουμε...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tzager 03/05/2010 13:16:06

        Ο ΓΑΠ φταίει μόνο για δύο πράγματα:

        1. Γιός του μπαμπά, εγγονός του παππού (συγγνώμη, τα λεφτά του από που τα βρήκε;) Αμαρτίες γονέων παιδεύουν τέκνα κλπ.

        2. (α) Είπε ψέματα βλακώδη, ή δόλια, πριν τις εκλογές
        (β) αρλουμπολόγησε με δόλο, ή από βλακεία, για 6 μήνες

        Αυτά, και άσε τα σάπια.

        Τα περί Υπουργός Παιδείας και Εξωτερικών στο παρελθόν, τι να σου πω... Δεν μου έκανε κακή εντύπωση στο Εξωτερικών (μιλούσε αγγλικά και ήταν ίδιο μπόϊ με τον αρχηγό στο Ιράκ), τώρα για το παιδείας... Θες να τα ακούσεις; Μέτρα πολυσύλλαβες λέξεις.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tzager 03/05/2010 13:28:04

        εκτός αν το πας αλλού... Ναι υπάρχει τρόπος να αποδείξεις τις διοικητικές σου ικανότητες: Διορίζεις αυτούς που λάδώνουν εσένα και την οικογένειά σου τα τελυταία 60 χρόνια... Είναι και αυτό μια αποτελεσματική μεθοδολογία... Αυτό εννοείς;

  3. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 03/05/2010 11:53:42

    Ευτυχώς που έρχεται και η διαγραφή του Αλογοσκούφη. Ο Αντώνης δείχνει ότι δεν κωλώνει. Εύγε.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Σιωπηλός 03/05/2010 12:40:50

      Ο Αλογό αναμείχθηκε άμεσα σε σκάνδαλα με οικονομικό αντικείμενο;
      Ξέρω μόνον ότι ήταν τρόμπας. Ξέρετε, φύσαγε αέρα στη φούσκα: Παιχνιδάκια με τον ΦΠΑ στα ακίνητα, τον βάζω, δεν τον βάζω, τιμημένα ομόλογα κτλ.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 03/05/2010 13:05:17

        Μέτρησε όμως ποτέ κανείς, τι έχασε το Δημόσιο λόγω της εξαίρεσης των ακινήτων (και μάλιστα της εποχής της γιγαντιαίας φούσκας) από τον ΦΠΑ;
        Monsieur Trichet, θα έχετε πολλή δουλειά, άν το πάρετε στα σοβαρά!

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Σιωπηλός 03/05/2010 12:41:40

      του λουλη και του ρουσουπουλου την διαγραφει θελω! ο αλογοσκουφης τουλαχιστον εχει να λεει οτι εγω τα προτεινα.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Lewnidas 03/05/2010 12:51:05

        Γιατί άν αρχίσουν και στους τρόμπες διαγραφές, συνεδριάζουν σε ασανσέρ στο τέλος!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Lewnidas 03/05/2010 12:55:15

        Λεωνίδα,
        Ο Λούλης δεν υπήρξε ποτέ μέλος της Ν.Δ!
        Ο δε Ρουσσόπουλος, απ' ότι ακούγεται,έχει αναστείλει την κομματική του ιδιότητα!

      • Lewnidas avatar
        Lewnidas @ Lewnidas 03/05/2010 13:08:16

        ε τοτε να διαγραψει τον χοντρο που τους ακουγε!

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/05/2010 11:57:32

    Ωχ!
    Πάλι δίχτυ ασφαλείας υποσχέθηκε ο Πρωθυπουργός!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Κώστας Ροδινός 03/05/2010 12:02:26

      Δίχτυ από αυτό των μονομάχων στο Κολοσσαίο...

      • Ψαράς avatar
        Ψαράς @ ΒΡΑΧΟΣ 03/05/2010 12:05:27

        Την μεγάλη τρύπα στη μέση την έχει ή στις άκρες;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 03/05/2010 12:34:17

        Στην άκρα αριστερά...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Κώστας Ροδινός 03/05/2010 12:44:36

      ΒΡΑΧΟΣ
      Σωστό, από πίσω! Εκεί που τα δύο άκρα ενώνονται!

  5. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 03/05/2010 11:57:39

    Η ειδοποιός διαφορά μεταξύ Σαμαρά και νέου Τσολάκογλου, είναι ότι στη λαίλαπα της παγκοσμιοποίησης ο μεν Σαμαράς επιμένει στο Έθνος,ο δε GAP τα ξεπουλάει όλα στους νεοεποχίτες παγκοσμιοποιητές και τους κάνει αφεντικά και δυνάστες μας,στον ίδιο μας τον τόπο.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/05/2010 11:59:57

    Οποιος χρειαζεται παγκοσμια διακυβερνηση αναγνωριζει επισημως οτι ο ιδιος ειναι αχρηστος και δεν μπορει να φτιαξει κρατος της προκοπης.
    Επειδη οι υπολοιποι λαοι δεν εχουν καμμια τετοια διαθεση η απαντηση ειναι : μη φας,εχουμε γλαροσουπα.
    Ετσι βεβαια εξηγουνται και οι αγαπες με το Σορος και αλλους παρομοιους,ου μην και τους αναρχικους που διακινουν σεναρια καταργησεως των κρατων.
    Αυτο βασικα προσπαθησε να πετυχει και να βαλει τη Μερκελ να του πληρωσει τα χρεη αλλα κατεληξε να παιρνει δανεια με μεγαλυτερο επιτοκιο καθως η γερμανικη κυβερνηση ενδιαφερεται για τη Γερμανια και οχι για τα οραματα του ΓΑΠ.
    Εαν δε πει και στον Ερντογαν οτι θελει παγκοσμια διακυβερνηση θα παρει την απαντηση οτι ελλειψει αυτης υπαρχει διαθεσιμη η οθωμανικη διακυβερνηση.

  7. Jim avatar
    Jim 03/05/2010 12:05:29

    Προς Ημεροδείκτη...μην ανησυχείς, και οι 2 στον ίδιο δρόμο σας οδηγούν.

    *What happens at a Bilderberg meeting stays at the Bilderberg meeting*

  8. NAYTHS avatar
    NAYTHS 03/05/2010 12:17:19

    Δηλαδή εσείς που σχολιάζετε την δήλωση του ΓΑΠ καταλάβατε τι εννοεί?
    Εμένα μου φαίνεται μιά μπούρδα με όλη την σημασία της λέξης, λόγος κενός περιεχομένου,και κυρίως ξύλινος. Ακόμα δεν χορτάσατε από μπαρούφες ? Οσο τις σχολιάζετε, τους δίνετε αξία...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ NAYTHS 03/05/2010 12:40:14

      Και ομως δεν ειναι μπαρουφα και το δειχνει ολη η πολιτεια του τυπου απο την εποχη των ΜΚΟ,το μεταναστευτικο και αλλα.
      Θελει ενα κοσμο οπου οι κυβερνησεις δεν θα υπερασπιζουν τα συμφεροντα των κρατων τους αλλα μια χαλαρη ομαδα οικονομολογων,κοινωνιολογων κλπ σαν αυτους που εχει στην αυλη του θα κατεβαζει ιδεες γενικης φυσεως και ολοι θα ειναι υποχρεωμενοι να τις ακολουθουν.
      Δυστυχως προσεκρουσε στη γραμμη Ζιγκφριντ της Μερκελ.

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 03/05/2010 12:46:21

        Η Μέρκελ κοίταξε το εθνικό συμφέρον της χώρας της, έστω και ολίγον μυωπικά.
        Ήξερε ότι η προηγούμενη από τον GAP που έβλεπε οράματα, η Jeanne d'Arc, κάηκε εξαιτίας τους. Τουλάχιστον η πτωχή βοσκοπούλα έβλεπε οράματα για τη σωτηρία της πατρίδας της, ο GAP βλέπει οράματα για τη σωτηρία του σύμπαντος κόσμου.

      • NAYTHS avatar
        NAYTHS @ ψυχραιμια 03/05/2010 13:04:34

        Το τι θέλει ο ΓΑΠ, δεν σημαίνει ότι είναι και κάτι το σημαντικό που αξίζει να του δίνουμε τόση σημασία. Αλλωστε η ιστορία έχει γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων της "ιδέες" πολιτικών της εμβέλειας του ΓΑΠ και των περί αυτόν.
        Νομίζω ότι υπάρχουν άλλα πραγματικά προβλήματα που πρέπει να μας απασχολήσουν, και όχι τα ψευτοπροβλήματα της πολιτικάντικης υποκουλτούρας που μας έχει καθίσει στον σβέρκο...

      • what avatar
        what @ ψυχραιμια 03/05/2010 13:46:04

        Ξέρεις, για τη συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού είναι αρκετά σημαντικό το ότι θα δίνει ιθαγένεια στον κάθε πικραμένο λαθρομετανάστη.

  9. NAYTHS avatar
    NAYTHS 03/05/2010 12:19:05

    Τώρα άν υπάρχει ειδοποιός διαφορά, ελπίζουμε να υπάρχει...
    Ομως ΑΡΧΗ ΑΝΔΡΑ ΔΕΙΚΝΥΣΕΙ...

  10. NAYTHS avatar
    NAYTHS 03/05/2010 12:34:40

    Διαβάστε κι αυτό το κείμενο που έλαβα με email.

    ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΣ....ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΗΓΕΤΕΣ

    Το 1982 δούλευα σε μεγάλη βιομηχανική Αμερικανική εταιρεία στην Νέα Υόρκη. Η ύφεση άρχιζε και στο διοικητικό συμβούλιο γινόταν η συζήτηση για πόσο κόσμο θα απολύσουμε.. Ήμουν υπεύθυνος για το σχέδιο κερδοφορίας και είχα μαζέψει όλες τις προτάσεις από 42 χώρες. Όλοι είχαν προτείνει περικοπές προσωπικού- 15 000 παγκοσμίως .
    Ο κάθε Αντιπρόεδρος έκανε τις προτάσεις του. Ο πρόεδρος μας δεν μιλούσε. Κοιτάζαμε όλοι ο ένας τον άλλον και δεν είχαμε ιδέα γιατί ήταν αμίλητος.
    Όταν τελειώσαμε ξαφνικά ο πρόεδρος ζήτησε την άδεια να μιλήσει. Ο λόγος του έχει μείνει αποτιμωμένος στο μυαλό όλων που ήμασταν εκεί και αν και έχουν περάσει 28 χρόνια τον θυμάμαι λες και ήταν χθες. Θα τον αναπαράγω όσο ποιο σωστά μπορώ διότι η αξίες που περιέχει είναι αθάνατες και μπορούν να φανούν χρήσιμες σε αυτό που θα ζήσουμε σύντομα…
    « Ο καθαριστής όταν περνά την πόρτα του εργοστάσιου είναι σύζυγος, πατέρας παιδιών που πάει στο σπίτι που χρεωστάει και κοιτάξει με υπερηφάνεια αυτά που δημιούργησε και αν και λίγα του είναι αρκετά. Αποφασίζουμε σήμερα να τον διώξουμε. Να χάσει την δουλεία του να πάει σπίτι άνεργος με μια επιταγή δυο μηνών. Τι θα πει στα παΐδια του.. τι θα πει στην γυναίκα του πώς να τους εξηγήσει ότι από αύριο χάνει την αξιοπρέπεια του. Και εάν σε τρεις μήνες δεν έχει βρει δουλεία θα χάσει το σπίτι του και ίσως την γυναίκα του. Δεν μπορώ να βάλω την υπογραφή μου σε ένα σχέδιο που καταδικάζει την ζωή και την ύπαρξη τόσων ανθρώπων.
    ΑΛΛΑ την ιδία στιγμή έχω και υποχρέωση στους μετόχους μου που μου εμπιστεύτηκαν τις οικονομίες του και εάν δεν κάνω κάτι τα συνταξιοδοτικά ταμεία δεν θα έχουν λεφτά για τις συντάξεις.
    Οι απολύσεις που όλοι μου προτείνετε μειόνων τα ετήσια έξοδα $135,000,000. Έκανα ένα απλό υπολογισμό και προτείνω το εξής σχέδιο:
    Ελάττωση του μισθού μου – 75%
    Ελάττωση μισθού όλων των αντιπρόεδρων - 50%
    Ελάττωση γενικών διευθυντών – 40%
    ΚΤΛ
    Καμία απόλυση… Θέλω τους αριθμούς σε μια ώρα.»

    Σηκώθηκε και έφυγε.. όπως έφευγε είπε με ένα ειρωνικό χαμόγελο « κρίμα που θα παίξετε Γκολφ μονό τρεις φόρες αντί για έξι παιδία.»

    Περάσαμε την θύελλα χωρίς να διώξουμε άτομο και σε τρία χρόνια η άξια της μετοχής ήταν $147 από $7.5 το 1980 πριν αρχίσει η κρίση. Α ναι είχαμε και 27 διπλώματα ευρεσιτεχνίας από απλούς εργάτες σ ‘ αυτό το διάστημα. Δεν χρειάζεται να πω ότι ο κόσμος έπινε νερό στο όνομα του.

    Το 1992 στο τραπέζι που του κάναμε για την συνταξιοδότηση του -και είχαμε έρθει από όλο τον κόσμο αν και δουλεύαμε σε άλλες εταιρείες – τον ρωτήσαμε να απαντήσει στον αποχαιρετιστήριο λόγο του γιατί διάλεξε να κάνει αυτό που έκανε. Όπως το θυμάμαι η απάντηση ήταν

    « Ακουστέ μπορεί να είχε και συναισθηματικές ρίζες η απόφαση αυτή. Αλλά δεν χωρούν συναισθήματα σε τέτοιες αποφάσεις. Απλώς βρήκα μια λύση που απαντούσε και στη λογική και στο συναίσθημα . Ήμαστε σε 42 χώρες από τις οποίες η 38 είναι φτωχές. Θα κατέστρεφα ολόκληρες μικρές κοινωνίες διότι όπως ξέρετε τα εργοστάσια μας είναι σε κωμοπόλεις. Εάν το έκανα όπως μου είχατε προτείνει είναι αυτονόητο ότι θα έφερνα ανθρώπους στην απελπισία.
    Και κανένας μα κανένας ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ένας απελπισμένος άνθρωπος . Η πιθανότητα να ΕΚΑΙΓΑΝ το εργοστάσιο ήταν μεγάλη.
    Ενώ εσείς που ήσασταν διπλά μου και όλο το μισθό να σας έπαιρνα δεν θα καίγατε τίποτα γιατί πιστεύετε ότι είστε μέσα στο ΣΥΣΤΗΜΑ και άνθρωποι που αισθάνονται κομμάτι του συστήματος δεν κάνουν επαναστάσεις.

    Να θυμάστε ότι η πραγματική καταστροφή έρχεται όταν ο κόσμος αισθάνεται αποκλεισμένος από το σύστημα, νιώθει αδικία και δεν έχει καμία ελπίδα. Τότε είναι έτοιμος για όλα.. και εργοστάσια καίει.»
    Σήμερα ζωγραφίζει στο San Francisco και είναι στο στρογγυλό τραπέζι της κουζίνας ( άτυπη συνάντηση κάθε 8 εβδομάδες ) του Όμπαμα..

    Γιατί το έγραψα;

    Βλέπω όλους τους να βγαίνουν στη τηλεόραση / ράδιο και να μιλούν
    για διαρθρωτικές αλλαγές (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ),
    ανάγκη για αλλαγή (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ)
    αλλαγή νοοτροπίας (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ) ..
    Όλα αυτά χωρίς ίχνος συμπόνιας και λογικής σκέψης το ποιο μπορεί να είναι το αποτέλεσμα Φυσικά είναι για τις αλλαγές – ζουν με την φαντασίωση ότι ΑΥΤΟΙ δεν χρειάζεται να αλλάξουν Δεν έχουν τίποτα να χάσουν διότι είναι με το ΣΥΣΤΗΜΑ. Έτσι θα είναι όχι μονό προστατευμένοι αλλά η ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ( σας θυμίζει κάτι αυτό) να γεμίσουν περισσότερο τις τσέπες τους.
    Λοιπόν νάνοι της νοημοσύνης έγραψα το άρθρο αυτό για να ξέρετε πως οι άνθρωποι, που είναι πραγματικά σκεφτόμενοι, συμπεριφέρονται. Έτσι δεν θα έχετε καμία δικαιολογία ότι δεν ξέρατε όταν όμορφα «εργοστάσια» αρχίζουν να καίγονται όμορφα. ΠΑΝΤΟΥ.

    *****************************************************

  11. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 03/05/2010 14:10:26

    Πρόκειται για δύο διαφορετικούς κόσμους και αυτό είναι το δίλημμα του μέλλοντος. Διατηρούμε τους λαούς ή τους ισοπεδώνουμε;

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/05/2010 15:00:38

    Ἀρχαῖε,
    Οἱ 300,πρέπει νά γίνουν 150.Ἀρκοῦν τόσοι.
    Νά καταγράφεται ἡ περιουσία τους πρίν ἐκλεγοῦν καί νά ἐλέγχεται πάλι ὅταν λήγη ἡ θητεία τους.
    Αὐτοκίνητα ἄς ἔχουν μέ δικά τους ἔξοδα.
    Γυμναστήριο στήν Βουλή εἶναι σκάνδαλο.Ἄν θέλουν γυμναστική ἄς τρέχουν στά βουνά,ὅπως κάνουν μερικοί ἀπό μᾶς.Τρία βουνά περικλείουν τό Κλεινόν Ἀστυ,καί πλῆθος λοφάκια.
    Γιά τίς ἐπιτροπές νά μήν πληρώνωνται,δουλειά τους εἶναι.
    Ἄν δέν τούς ἀρέση νά μή γίνωνται βουλευτές,καί νά μήν ἔχουν αστυνόμο νά τούς φυλᾶ,παρά μόνο ἄν τόν πληρώνουν οἱ ἴδιοι.
    Ἄν ἀπαλλαγοῦμε ἀπό αὐτούς καί ἀπό τέτοιου εἴδους ΜΜΕ,νά δῆτε γιά πότε παίρνει τά ἐπάνω της ἡ Πατρίδα.

  13. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 03/05/2010 16:19:31

    Κοριννα μολις με προλαβες ......
    θα ελεγα ακριβως τα ιδια

    τι σημαινει επιδομα ?
    και εγω θελω επιδομα οταν πατω το Esc και το Enter, ασε δε που κουραζομαι να πατω το δεξι πληκτρο του ποντικιου .....

  14. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 03/05/2010 16:59:44

    Ναυτη, υπαρχουν φωτεινα μυαλα που δημιουργουν αλλα και μυαλα με σωματικα απορριμματα, με σκατα, δηλαδη, που καταστρεφουν. Σ'εμας, δυστυχως, μας επεσαν τα δευτερα...