#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2008 15:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η είδηση της ημέρας

Δηλώνει ο νέος γραμματέας του ΠΑΣΟΚ, Γιάννης Ραγκούσης, στο σημερινό ΒΗΜΑ: «Δεν συγκυβερνήσαμε εμείς με τη Δεξιά». Δηλαδή μόνος του κυβερνά από το 2004 ο Κώστας Καραμανλής; Κι αυτό με την πρόταση μομφής τι ήταν; Καταιγιστική αντιπολίτευση; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Κατά τα άλλα πολύ γουστάρω να ασχοληθούμε λίγο με το «επάρατο 89». Να ξυπνήσουμε λίγο…. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 30/03/2008 16:32:41

    Δεν μας λέει ο Γιάννης Ραγκούσης, για μιά από τις καραμπινάτες εκπροσώπους της συηγκυβέρνησης ΝΔ-Συνασπισμού (89), τη Μαρία Δαμανάκη. Αυτή δεν είναι σήμερα στο ΠΑΣΟΚ; Ασε ρε Γιαννάκι τα περί συγκυβέρνησης. Περσινα ξυνά σταφύλια.

  2. bill avatar
    bill 30/03/2008 16:54:19

    Συνασπιστάκια το βρώμικο 89 δεν μπορείτε να το προσπερνάτε με αστειάκια ....αρκετά το πλήρωσε ο λαός.

  3. factorx avatar
    factorx 30/03/2008 17:02:06

    Συμφωνω bill. Ο λαός όντως πλήρωσε ο Λούβαρη, τον Κοσκωτά, τα καλαμπόκια και την Μιμη

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/03/2008 18:20:26

    Αν το 89 κόβονταν μερικά χεράκια... ΣΥΡΙΖΑ..., τότε δεν θα είχαμε φτάσει στη σημερινή κατάντια.
    Αλλά ας όψεται ο επίτιμος.Η αριστερά πάντως το έκανε το καθήκον της προς τη χώρα.
    Έπρεπε να φτάσουμε στην εποχή του σημίτη και στην σημερινή αποθέωση της διαφθοράς για να καταλάβουμε πόσο πολύ έπρεπε να ξεριζωθεί τότε η διαφθορά.....άν το καταλάβαμε όλοι.

  5. Peri onou skias avatar
    Peri onou skias 30/03/2008 19:07:06

    Προς bill: "το βρώμικο 89". Α πα πα, πως σιχαίνομαι αυτές τις βρωμιές, να ρίχνουν τον Ανδρέα οι Λαμπράκης, Τεγόπουλος, Βαρδινογιάννης, Αλαφούζος και σία, να ρίχνουν στη συνέχεια οι ίδιοι τον Μητσοτάκη, και κατόπιν να ξανατοποθετούν πάλι οι ίδιοι στην πρωθυπουργία τον Ανδρέα. Είναι προφανές: Για όλα φταίνε οι Αριστεροί. Μεταξύ μας, αυτοί οι άθλιοι ευθύνονται και για το προπατορικό αμάρτημα.

  6. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 30/03/2008 20:29:16

    Το "πολυ βρωμικο 89" έχει ενα κοινο στοιχειο με το 2008: τη σταση της αριστερας:
    Και τοτε ετσι και τώρα η βασικη αναλυση της Αριστερας ήταν εξοχως μαρξιστική και ριζοσπαστική:
    Απαξιώνουμε τον (εκάστοτε) ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, τους διαλυουμε το ΠΑΣΟΚ , παιρνουμε το κοπαδι του (συγνωμη ψηφοφορους) και γινομαστε αξιωματικη αντιπολιτευση.
    Τότε ξυνανε καποιοι το κεφαλι τους οταν το ΠΑΣΟΚ "κρατησε" το "κοπαδι" -Μετα τα ΜΜΕ και η ανατροπη της συγκυριας τουσ πήρε το παγωτο απο το χέρι
    Τωρα καποιοι ανακαλυψανε μεσα στο σαβατοκυριακο το "βρωμικο" ρόλο του Ψυχαρη και αρχιζουν να ανυσηχουν πως το ΠΑΣΟΚ μπορει και να μην πεθανε εντελώς. Σχεδιο για μια τετοια περιπτωση δεν φαινεται να έχουν πάντως.

  7. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 30/03/2008 20:32:51

    τωρα πως τα καταφέρνουμε να εχουμε γεννηθει με Καραμανλήδες και Παπανδρεου (και Αλαβανους, μητσοτακηδες και άλλους για να μην ξεχνιομαστε) και να κινδυνευουμε να πεθενουμε με τους ιδιους τι να πω εμεις ψηφιζουμε αλλά το καθεστώς ειναι κατα ΠΑΝΟΥΣΗ (τζιμη)
    ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

  8. rs avatar
    rs 30/03/2008 20:44:40

    Θυμάστε την διαφήμιση του ΠΑΣΟΚ (δεν θυμάμαι την χρονιά)όπου περνούσαν απο την οθόνη της τηλεόρασης, οι κεφαλές ιστορικών προσώπων όπως του Περικλή, ....Κολοκοτρώνη,...Βενιζέλου κλπ.
    Για να μην ξεχνιώμαστε λοιπόν ας αλλάξουμε λίγο τα πρόσωπα.
    Κουτσόγιωργας,Κουρής,Λούβαρης, Κοσκωτάς, Αθανασόπουλος,Γιαννόπουλος,Λαλιώτης,διάφοροι φίλοι προμηθευτές,Τσοβόλας, ο απίθανος διοικητής της ΔΕΗ με το "δώρο" των 500 εκ., τα παπαγαλάκια του ΔΟΛ, και να ολοκληρώνεται με άτομα "μεστού" πολιτικού λόγου, όπως Πάγκαλος, Κουλούρης,Καχριμάκης,..... Στο φόντο αρκεί η πάλαι ποτέ κομματική Αυριανή.
    Αυτά για αρχή.

  9. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 30/03/2008 21:19:44

    τη διαφημηση δεν τη θυμαμαι θυμαμαι τα προσωπα αλλά θυμαμαι και το κλιμα στη δεκαετια του 80, το 'κλεισιμο" του εμφυλιου, την ενισχυση των μικρομεσαιων, την σκληρη διαπραγματευση στην ΕΟΚ για τα ολοκληρωμενα Μεσογειακα προγραμματα, την ενταξη της Κυπρου στηνΕΕ, την ΟΝΕ, τα Μεγαλα εργα
    θυμαμαι επισης τα θαλασσι ψηφοδελτια του απαραδεκτου Σαρτζετακη, τον Οτσαλαν, τα Ιμια τον κοσκοτά....
    Δεν ξερω ειλικρινα αν το αθροισμα εχει θετικό η αρνητικό προσιμο τελικά ουτε τι θα γινοταν αν τα πραγματα ειχαν εξελιχθει αλλιως, αν ειχε πιασει το ΚΚΕ το 17% το 81 πχ
    Το μονο σιγουρο ειναι πως μονοσημαντες προσεγγισεις δεν βοηθουν κανενα απλώς καλλιεργούν το "φιλαθλο" πνευμα στην πολιτική

  10. derbederis avatar
    derbederis 30/03/2008 22:48:44

    Όταν ο Παπανδρέου τους τελευταίους μήνες αναζητούσε στηρίγματα από την αριστερά για να συνεχίσει τον ανεξάρτητο από τα συγκροτήματα δρόμο, οι ερασιτέχνες του ΣΥΡΙΖΑ καμάρωναν για τα ποσοστά που τους έδιναν τα ίδια συγκροτήματα. Τώρα που ο παπανδρέου φαίνεται να έριξε νερό στο κρασί του (δεν εξηγείται αλλιώς η μεταστροφή του ΔΟΛ προς το ΠΑΣΟΚ από την περασμένη Τετάρτη και μετά) τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ φωνάζουν γιατί θα τους πάρουν οι νταβατζήδες τα ποσοστά τους πίσω. Φυσικά δεν τους παίρνουν πραγματικά τίποτα αφού τόσο καιρό τα ποσοστά είναι αέρας κοπανιστός. Αντί να εκμεταλλευτούν την κρίση του ΠΑΣΟΚ και να το βοηθήσουν να κινηθεί προοδευτικότερα, έπαιξαν τον ρόλο του μπαμπούλα έτσι ώστε να παραδοθεί το κόμμα ξανά στα συμφέροντα. Τα στελέχη των μικρών αριστερών κομμάτων στην Ελλάδα διαχρονικά δεν φημίζονται για την ιδιαίτερη ευφυία τους!

  11. rs avatar
    rs 30/03/2008 23:25:07

    Πολύ derbeder-ικη άποψη φίλε μου.
    Καιρός επιτέλους να φρεσκάρουμε όλοι την μνήμη μας.
    Πρέπει επιτέλους η σύληση του "κουμπαρά" (έτσι αντιμετώπισαν το κράτος) με πρόσχημα ανέξοδη "σοσιαλιστική" φιλολογία να έχει το τίμημά της.
    Δεν μπορώ να φανταστώ τον Λαλιώτη στο ΥΠΕΧΩΔΕ και τον Πάγκαλο στο ΥΠΕΞ, τον Τζουμάκα στο (αλήθεια που ήταν;),τον Κουλούρη στις λαϊκές και την Βάσω να τάζει λάγους με πετραχείλια με αναπτυξιακούς νόμους.Για να μην αναφέρω και άτομα τα οποία είχαν τελείως φασιστική νοοτροπία, όπως ο Τόμπρας ο Μαρούδας ο Αρκουδέας κλπ.
    Και όσο για τα θετικά. Αυτό έλειπε να μήν υπήρχαν.
    Ήταν όμως το ελάχιστο που μπορούσαν να κάνουν και σχετικά το λιγότερο εάν κάποιος συγκρίνει τις ευκαιρίες που είχαν και τα μέσα (χρήματα) φυσικά.
    Ποτέ η Ελλάδα δεν σπατάλησε τέτοιες και τόσες ευκαιρίες ανοίγοντας τον δρόμο σε αριβίστες τυχάρπαστους και στην αισθητική και νοοτροπία του σκυλάδικου και τον βόθρο της Αυριανής.
    Το οτι κάποιοι αντιστάθηκαν στα μαύρα χρόνια της χούντας, το οτι αναγνωρίσθηκε η Εθνική Αντίσταση κ. ά. δεν μπορεί να είναι άλλοθι εσαεί για να μην πούμε για την "σοσιαλιστική φρασεολογία" το μόνο αποτέλεσμα της οποίας ήταν να ....εκπαιδευτεί η ΝΔ.Είναι πρόκληση να διαμαρτύρονται άτομα τα οποία ανέχονταν την Μιμή με την "κλίκα της Ολυμπιακής" να ρυθμίζει τις τύχες του κράτους.
    Και μετά μιλάνε για ευφυία.
    Ας τελειώσω εδώ γιατι η ώρα είναι περασμένη και όσο γράφω θυμώνω περισσότερο.

  12. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 30/03/2008 23:39:07

    rs
    ο ντερμπεμτερης λέι κατι πολυ απλο περιφραστικά που κουραστηκα να το γραφω και εγω:
    Στοχος του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα επρεπε να ειναι το ΠΑΣΟΚ αλλα η διαμορφωση ενος προοδευτικου μετώπου εναντια στην κυβερνηση της πλακας που έχουμε. Σε μια τετοια συσπειρωση χωρουσε ενα μεγαλο κομματι του ΠΑΣΟΚ ψηφοφορων και στελεχων που ενω εχουν αναλογες επιδιωξεις και τοποθετησεις με ενα μεγαλο μερος του ΣΥΝ κυρίωσ αλλα και προκαταληψεις για την αριστερα (δικαιολογημενες και αδικαιολογητες) έχουν σαν τις δικες σου απεναντι στο ΠΑΣΟΚ και συναισθηματικους δεσμους με το χωρο που ψηφιζουν 30 χρονια. Γι αυτο αποτυγχανουν τα γιουρούσια.

  13. TOX avatar
    TOX 30/03/2008 23:42:02

    Η παρουσία του ΠΑΣΟΚ στην ελληνική πολιτική σκηνή και η προσφορά του στην ανάπτυξη της Ελλάδας δεν κρίνεται από κάτι σαλιάρηδες, κομπλεξικούς, που βρίσκουν την ευκαιρία να ρίξουν τη μακακία τους...
    Ειδικά κάποιοι σύγχρονοι καλαμοκαβαλλάρηδες που νόμισαν πως έγιναν¨"ρυθμιστές", επειδή τους χρησιμοποίησαν, ευκαιριακά, οι νταβάδες των ΜΜΕ...
    ΄Οσο για σένα FactorX, προχώρα... ΄Ανοιξε το φάκελλο 1989+...΄Αντε να θυμηθούμε τα παλιά σου ωραία χρόνια...

  14. φ.ν. avatar
    φ.ν. 31/03/2008 00:09:13

    Ποια κυβέρνηση είχε την εξουσία από το Νοέμβρη του 1989 ως τον Μάρτη του 1990; Δεν ήταν η περίφημη Οικουμενική του Ζολώτα; Δεν κυβέρνησαν μαζί μια χαρά ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΝ (ενιαίος); Όλοι με όλους... Ρωτήστε και τον Κόκκαλη.

  15. thanos avatar
    thanos 31/03/2008 05:09:00

    Pros ton... rs ...

    Agapieeeeeee ta omologa na einai zestaaaaaa..

  16. ARROW avatar
    ARROW 31/03/2008 07:53:45

    Αν οι παρωπίδες άφηναν χώρο, ο κάθε rs θα έβλεπε, πως με τον Λαλιώτη στο ΥΠΕΧΩΔΕ έγιναν όλα τα μεγάλα έργα, (Ρίο-Αντίριο, ΠΑΘΕ Αθήνα - Θεσσαλονίκη, Εγνατία, Αεροδρόμιο, Αττική οδός κ.α.), και με τον Πάγκαλο στο Εξωτερικών, μπήκε η Κύπρος στην ΕΕ και η Ελλάδα στην ΟΝΕ...
    Η δεξιά φανατίλα προκαλεί στραβωμάρα !...

  17. rs avatar
    rs 31/03/2008 08:33:15

    Φίλε Arrow,
    έργα του μεγέθους που αναφέρεις έχουν τόση σχέση με πρόσωπα όσο ....έχει ο Τσίπρας για τα χάλια του ΠΑΣΟΚ.
    Τα έργα αυτά εντάσσονται σ΄ένα μακροπρόθεσμο σχέδιο ανάπτυξης (τί λέω ο αθεόφοβος)που θα γίνονταν έτσι κι αλλιώς. Πολύ απλοϊκή η άποψή μου αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
    Το θέμα είναι το "αλισβερίσι" και το "φαγοπότι" γύρω απο αυτά τα έργα.
    Είναι μάλλον σουρεαλιστικό να αποδίδουμε την όπια ανάπτυξη της χώρας στα οράματα του ..Τρικούπη για την γέφυρα, της άκρατης τσιμεντοποίησης του θείου Καραμανλή και άλλους μεγαλοιδεατισμούς των κατακαιρούς εθνοσωτήρων.
    Για τους εκάστοτε διαχειριστλές της εξωτερικής πολιτικής δεν χρειάζεται να σχολιάσω. Ειπώθηκαν όλα στα σχετικά θέματα ......για πράκτορες και σκοτεινές δυνάμεις.
    Η δουλειά του κάθε Λαλιώτη και του κάθε Πάγκαλου είναι πρωτίστως να φροντίζουν τα ταμεία του κόματος,να προβοκάρουν και να χλευάζουν στην "πολιτική σκηνή" για να διατηρείται η ....τρικυμία στο ποτήρι και να παράγουν συνθήματα όπως, Αλλαγή,
    εμπρός για μια Ελλάδα Νέα,Μαζί, Τρίτος δρόμος για τον Σοσιαλισμό.
    θλιβερή κατάντια γι όσους θήτευσαν (καλώς ή κακώς)στην "όποια" αριστερά και στην συνέχεια σκύλευσαν την φρασεολογία της και εξαπάτησαν τον κόσμο (δεν είναι συγχωροχάρτι αυτό) υποθηκεύοντας για άγνωστο χρονικό διάστημα κάθε προοδευτική διέξοδο και ανοίγοντας τον δρόμο στον... Μιχαλολιάκο,στον Γιακουμάτο (δικό τους δημιούργημα δεν είναι αυτός;)στον Τσιτουρίδη,τον Ρεγκούζα, για να αναφερθώ μόνο σ΄ορισμένους "πολιτικούς ογκόλιθους"

  18. rs avatar
    rs 31/03/2008 08:50:36

    φ.ν.
    Κανένα συγχωροχάρτι για κανένα.Μεγάλη η ευθύνη του τότε ΣΥΝ που εγκλωβίστηκε και δεν αφαιρέθηκε τελείως το "απόστημα" του Κοσκοτά.
    ΤΟΧ
    Κανένας δεν πίστεψε ούτε πιστεύει οτι έγινε..ρυθμιστής. Απλώς ελπίζουμε όπως είπε κάποιος πολύ παλιά "να φύγουν οι ενδιάμεσοι γύφτοι" (Το γύφτοι με την μεταφορική του έννοια)
    Για το '89 δεσμεύομαι να σου παραθέσω μία ανθολογία.

  19. ARROW avatar
    ARROW 31/03/2008 09:01:24

    Αφού το κύριο δεν είναι τα ΄Εργα, αλλά οι διαδικασίες που ακολουθήθηκαν για να γίνουν, τότε χαλάλι... Λες και δεν ξέρουμε σε τι σύστημα ζούμε και πως λειτουργεί...
    Η πολιτική και οικονομική αναγέννηση της "ηττημένης" Ελλάδας, η εμπέδωση της (αστικής) Δημοκρατίας, η δημιουργία των μεγάλων υποδομών, (εκτός των παραπάνω μεγάλων έργων, πρόσθεσε και το φυσικό αέριο) και η ολοκλήρωση της ευρωπαϊκής συμμετοχής, είναι ΕΡΓΑ της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ και δεν κρύβονται, ούτε μηδενίζονται από ανιστόρητες και φανατικές κορώνες, είτε των δεξιών, είτε των ψευτοαριστερών οπουρτουνιστών...

  20. rs avatar
    rs 31/03/2008 09:37:18

    Φίλε Arrow,
    σαν.... βέλος που είσαι αδυνατώ να σε ακολουθήσω. Έχεις φύγει μακριά. Τελικά αυτό είναι και το καλύτερο.
    Απομακρυνθείτε.Δημιουργείστε έναν όμιλο ...προβληματισμού (έχετε εμπειρία σ΄αυτά ) και απαντήστε στα φοβερά ερωτήματα όπως πχ. "Η ανασφάλιστη εργασία των νέων την εποχή του internet (θα πρέπει νάχει κάτι απο νέες τεχνολογίες για να εξιτάρει τον κ. Παπανδρέου)και η επίδρασή της στους αποφοίτους των ιδιωτικών πανεπιστημίων"
    Για να συμβάλω και γώ στην παράθεση των επιτευγμάτων θα παρακαλούσα καποιον φίλο να στείλει κάποιες φωτογραφίες απο τις
    Βιομηχανικές Περιοχές (τί τίτλος και αυτός;)της Βόρειας Ελλάδας (Ξάνθη Κομοτηνή και πολλές άλλες)με τα κουφάρια των "βιομηχανιών" της μιάς νύχτας. Για να μην αναφερθούμε σε εταιρίες χωνευτήρια για τα δικά μας παιδιά όπως ΠΥΡΚΑΛ, ΕΒΟ, ΕΛΒΟ, ΕΤΕΚΑ. Τί θυμάμαι τώρα έ!!!!
    Και για όλα αυτά επιφυλάσσομαι να σου παρουσιάσω μιά ανθολογία.Ας είναι καλά το τριαντάχρονο και βάλε αρχείο του ΑΝΤΙ.

  21. rs avatar
    rs 31/03/2008 09:44:00

    Διόρθωση
    Για να μην αναφερθούμε σε εταιρίες αποκατάστασης για τα "δικά μας παιδιά" όπως ΠΥΡΚΑΛ, ΕΒΟ, ΕΛΒΟ, ΕΤΕΚΑ. Τί θυμάμαι τώρα έ!!!!

  22. ARROW avatar
    ARROW 31/03/2008 10:09:04

    Δεν θέλω να πω για το που πας τη συζήτηση, απλά θα επικαλεστώ, (μόνο γι αυτό), τον ...Χαλβαντζή !...

  23. rs avatar
    rs 31/03/2008 10:26:52

    Φίλε arrow,
    μπορείς άφοβα να πείς που το ...πάω. Όσο για την πετυχημένη ατάκα του Χαλβατζή, μάλλον με αδικείς.
    Αν δεν κάνω λάθος η προτροπή του Factor ήταν
    "να ασχοληθούμε λίγο με το «επάρατο 89»"
    Το 89 λοιπόν, δεν είναι το ειδικό δικαστήριο, αλλά τα γεγονότα και το διαμορφωμένο κοινωνικό πλαίσιο που οδήγησαν σ΄αυτό.

  24. ARROW avatar
    ARROW 31/03/2008 10:41:33

    Κοίταξε, αν φύγουν από τη μέση οι αφορισμοί και οι μηδενισμοί, κάθε ζήτημα μπορεί να συζητηθεί και κάθε εκτίμηση έχει και το συμπλήρωμά της ή την αντίθεσή της. Π.χ. η αποκατάσταση των "δικών μας παιδιών" που αναφέρεις, ως φαινόμενο καταδικαστέο, από μια άλλη οπτική, είναι η αποκατάσταση των "παιδιών" που δεν είχαν "καλό" πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων κι ήταν για δεκαετίες αποκλεισμένα...

  25. bill avatar
    bill 31/03/2008 11:14:44

    Αυτές τις ανοησίες διαβάζει ο Ρουσόπουλος και τρίβει τα χέρια του...ας συνεχίσουμε παιδιά έτσι και θα μας καθήσει ο Κωστάκης με τα λαμόγια του στο σβέρκο ακόμη καμιά δεκαετία.ΑΣ ΣΥΝΕΛΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

  26. rs avatar
    rs 31/03/2008 11:33:17

    Ξέρεις πολύ καλά οτι στην έκταση και στο βάθος που έγινε η "αποκατάσταση" μόνο για άρση της αδικίας δεν μπορούμε να μιλάμε. Ήταν κανονικό "ξεφάντωμα".
    Και αυτά στα λέει κάποιος που είχε πολλούς ...αποκλεισμένους στο περιβάλλον του.
    Λαμόγια θα υπάρχουν σε κάθε εποχή και σε κάθε χώρο.
    Και ιδιαίτερα σε χώρους με ασαφή ιδεολογικό προσανατολισμό ή καλύτερα με προσανατολισμό ανάλογα με τον άνεμο της εποχής.
    Το ΠΑΣΟΚ φίλε, μοιάζει σαν το κοράκι που κέρδισε τα καλλιστεία των πουλιών γιατί κλέβοντας ένα φτερό απ΄όλα τα πουλιά εμφανίσθηκε σαν πιό όμορφο.
    Όταν όμως το κάθε πουλί αναγνώριζε και αποσπούσε απο την πλουμιστή φορεσιά το δικό του φτερό, στο τέλος εμφανίσθηκε αυτό που ήταν πραγματικά. Ένα κοράκι.
    Υ.Γ. Σε παρακαλώ μην μείνεις στο κοράκι. Έτσι λέει ο μύθος.
    Κατά βάθος κατανοώ πλήρως τις ατελέσφορες προσπάθειες κάποιου να γίνει αρεστός. Εκείνο που δεν κατανοώ είναι το χειροκρότημα που θέλει εισπράττει ακόμα και μετά την αποκάλυψη.Μόνο θράσος θα το ονόμαζα ή μαζοχισμό απο την αντίθετη πλευρά.

  27. nas avatar
    nas 31/03/2008 16:52:11

    Factorx σε παραπέμπω σε σχόλιό μου για την... αναχώρηση του pitsirikou...μπάς και βάλεις μυαλό...

  28. εξοδουχος avatar
    εξοδουχος 31/03/2008 23:46:57

    αν μας έλεγαν οι γέροντες της ηγεσίας του ΚΚΕ
    - ποιοί πλούτιζαν στα ψευτοσοβιετικά συστήματα που τα έδειχναν στους "ιθαγενείς" ως πρότυπο προς μίμηση και για τα οποία επι δεκαετίες ήταν οι (έμισθοι;) απολογητές,
    αν μας έλεγαν και οι γέροντες της ηγεσίας του ΣΥΡΙΖΑ
    - ποιοί πλούτιζαν επι Τσαουσέσκο και Τίτο που τους έδειχναν στους "ιθαγενείς" ως πρότυπο προς μίμηση και για τους οποίους επι δεκαετίες ήταν (κι εκείνοι) οι (έμισθοι;) απολογητές
    ΤΟΤΕ, ΝΑΙ , ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΩ...
    νάστε καλά!

  29. rs avatar
    rs 01/04/2008 14:54:36

    Πολύ μου αρέσουν απόψεις σαν του 'εξοδούχου"
    Προβάλουν μια "κυνινικά πεντακάθαρη (κατά την άποψή του πάντα) άποψη και κλείνουν μ΄ένα επιφώνημα παλιμπαιδισμού, σαν να λένε "τώρα σας την έφερα ο σωστός".
    Να μην υποθέσω φίλε ότι προτιμάς "χορηγίες" τύπου Κοσκωτά ή "ομολόγων" γιατί είναι ....ελληνικές.
    Τα "πολύ παλιά χρόνια" λέγαμε οτι "δεν υπάρχουν καλοί και κακοί πύραυλοι".
    Και επιτέλους με το πρόσχημα ότι όλοι τα ίδια κάνουν, είναι άδικο "εσείς" οι τιμητές να απέχετε και να στερείτε την κοινωνία από τις υπηρεσίες ενός πιθανού ....Ντελ Πιέτρο.