#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2011 10:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η δύναμη του λαού



Κι όμως, αυτό που δεν είχαν καταφέρει τόσα χρόνια οι αστυνομικοί, το κατάφερε η δύναμη του κόσμου. Οι “Αγανακτισμένοι” έδιωξαν τους κουκουλοφόρους, τους ακροδεξιούς και τα κάθε λογής κατακάθια που έκαναν μπάχαλο την Αθήνα. Και τους έδιωξαν και κυριολεκτικά και ηθικά.

Κάποιοι μπαχαλάκηδες επιχείρησαν να καταλάβουν την πλατεία Συντάγματος. Στην αρχή το κατάφεραν όμως η δύναμη του οργισμένου κόσμου που επί 20 ημέρες διαδηλώνει ειρηνικά, τους απομάκρυνε από το “σπίτι” τους, όπως θεωρούν το κέντρο. Και τους αποδόμησε και ηθικά καθώς στο μυαλό του συνόλου του ελληνικού λαού επικρατούν οι εικόνες από τη λαϊκή δημοκρατία της πλατείας, κι όχι οι μπαχαλάκηδες.

Η εικόνα της επιστροφής εκατοντάδων “Αγανακτισμένων' στην πλατεία Συντάγματος, η προσπάθειά τους να καθαρίσουν το χώρο από τις μάχες των προηγούμενων ωρών, οι χαρές, τα γλέντια, τα τραγούδια, οι χοροί, οι συναυλίες και οι λαϊκές συνελεύσεις είναι πράγματι εντυπωσιακές. Δείχνουν ότι δεν πρόκειται για μόδα μιας ημέρας. Ακόμη και η οπισθοχώρηση στο φορολογικό, ακόμη και η αναταραχή στην κυβέρνηση, είναι νίκες που λίγο έως πολύ χρεώνονται στο κίνημα της πλατείας.

Και σίγουρα, οι προβοκάτορες, παρακρατικοί, ακροαριστεροί, ακροδεξιοί θα έχουν καταλάβει ότι τους έχουν ξεπεράσει οι εξελίξεις. Η πλατεία δεν είναι πια δική τους....

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 16/06/2011 10:53:32

    ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΠΛΑΤΕΙΑ.

  2. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 10:56:16

    Πανίσχυρος είναι ο λαός που αναζητά την ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
    Ακόμη πιο δυνατός από την θεϊκή Νέμεση
    Οι Έλληνες δείχνουν ότι μπορούν να τα καταφέρουν ενωμένοι ζητώντας απονομή δικαιοσύνης.
    Αυτό φοβίζει την παραπαίουσα εξουσία του Παπανδρέου.

  3. Γιωργος Βλαχοπουλος avatar
    Γιωργος Βλαχοπουλος 16/06/2011 11:06:45

    Τα τσιράκια του "πράσινου" κράτους και του οργανωμένου "παρακράτους" έχασαν το παιχνίδι.
    Οι βουλευτές κατάλαβαν ότι ασυλία δεν σημαίνει και ...α-ξυλία. Η δαμόκλειος σπάθη κρέμεται πάνω απο τα άδεια κεφάλια τους. Οσες αλλαγές να κανει ο ΓΑΠ στα ανδρείκελά του, μόνο χειρότερο θέατρο θα μπορούν να παίζουν. Και η Πλατεία δεν το ανέχεται πιά. Εστω και με μικρά βήματα, ένας λαός ξυπνά απο το λήθαργο και ξαναθυμάται την Εκκλησία του Δήμου. Ας προσέξουμε μόνο, γιατι και αυτή έπεσε θύμα λαοπλάνων δημαγωγών και εξώρισε ένα...Σωκράτη.

    Θετικό απο την όλη Ιστορία: Ακόμα και αν αύριο εκλεγούμ ορισμένοι απο τους ίδιους πολιτικούς, θά έχουν μέσα τους το φόβο της ...Πλατείας. Και ο φόβος φυλάει τα έρημα....

  4. απορών avatar
    απορών 16/06/2011 11:06:52

    Ποιους ακροδεξιούς ρε μπάχαλα...Η ΠΡΟΒΟΚΆΤΣΙΑ ΉΤΑΝ Ή ΑΠΟ ΜΠΑΤΣΟΥΣ Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ...διαλέξτε!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ απορών 16/06/2011 15:39:58

      Ακροαριστερά, ακροδεξιά και αναρχισμός, εκφυλίζονται πάντοτε σε αυταρχισμό, ανελευθερία, αντιδημοκρατικότητα και ρατσισμό κατά του αντιφρονούντος. Γι' αυτό τα άκρα συναντιούνται στον φασισμό

  5. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 16/06/2011 11:11:37

    από τις 11.00, η αστυνομία έριχνε δακρυγόνα, χωρίς λόγο και αιτία. Φαίνεται περίμεναν να φύγει ο κόσμος, αλλά όλοι κατέβαιναν τα σκαλιά, για ανα σύνταξη, μετά ξανανέβαιναν.

    Ετσι, ήρθε η εφεδρεία, οι αναρχικοί, στις 13.30. Εψαχναν λέει ''φασίστες''. Δεν υπάρχει ο ένας, χωρίς τον άλλον...... Νούμερα. Γύρισαν οι ΠΑΝΤΕΣ με μια φωνή και τους αποκάλεσαν ''ασφαλίτες''. Μεγαλειώδης στιγμή. Δεν περίμενα να το δω να συμβαίνει ποτέ.

  6. blue nile avatar
    blue nile 16/06/2011 11:52:28

    Δυστυχώς για αυτούς ευτυχώς για μας η: κυβέρνηση + κρατικοδίαιτοι σύμμαχοι + άσπονδοι φίλοι της αλλοδαπής, δεν έχουν καταλάβει αυτά που έγραφε ο Σβορώνος για τον αντιστασιακό χαρακτήρα του ελληνικού έθνους. Η πασοκική σαπουνόπερα, επικουρούμενης μιας χλιαρής, ενοχικής και παραζαλισμένης δεξιάς , προσπάθησε να αποβλακώσει και να αδρανοποιήσει τα ανακλαστικά των Ελλήνων εγκλωβίζοντας μας σε προτάσεις ύπαρξης και συνύπαρξης αποκλειστικά εξαρτημένων από την ιδιοτέλεια και το ατομικό συμφέρον. Τις τελευταίες μέρες ο λαός που τόσο λοιδωρείται από τους φαυλεπίφαυλους μνημονιακούς δουλοπάροικους που θέλουν να τον πείσουν ότι είναι διεφθαρμένος, τεμπέλης και αντιπαραγωγικός ξαναβρήκε πολλά από τα χνάρια του στις πλατείες- εκκλησίες του δήμου όλης της χώρας. Εκεί συναθροισμένοι Ελληνορωμιοί ως άλλοι εν σαρκί περιπολώντες θεοί, της οικείας γνώμης ημών αυτοκράτορες εξακόντισαν ένα ακόμα μεγάλο ΟΧΙ. Την απαρχή δηλαδή της κάθε αντίστασης.
    Κάνουν και κάτι ακόμα. Τιμούν το φιλότιμο τους. Το ίδιο φιλότιμο που στην κατοχή οδήγησε Έλληνες στα εκτελεστικά αποσπάσματα επειδή βοηθούσαν και φυγάδευαν τους μέχρι πριν λίγο συμμάχους των Γερμανών Ιταλούς στρατιώτες που μέχρι πριν ελάχιστο χρόνο ήταν και αυτοί καταχτητές και βασανιστές του. Το ίδιο φιλότιμο στη Σερβία όταν Έλληνες σχημάτιζαν ανθρώπινες αλυσίδες με κίνδυνο των ζωών τους για να προστατεύσουν του Σέρβους αμάχους από τη θηριωδία των νατοικών επιχειρήσεων .
    Είναι δυνατό ωρέ μνημονιακά σούργελα να νομίζετε ότι λαός που ρισκάρει ή και χάνει τη ζωή του για άλλους λαούς να κάτσει άπραγος με σταυρωμένα χέρια να υποστεί το άδικο για αυτόν και τα παιδιά του?

  7. Iωνας avatar
    Iωνας 16/06/2011 12:17:26

    τι ακροδεξιους ρε μεγαλε!!!!!!


    φτανει με την προπαγανδα και την καραμελα

  8. Αγανακτησμένος Δημοκράτης avatar
    Αγανακτησμένος Δημοκράτης 16/06/2011 12:24:12

    Ενα μεγαλο μπραβο στο κινημα των αγανακτησμενων που δεν πτωηθηκε απο τα παρακρατικα στοιχεια που εμφανιζονται με την "προβια" των αναρχικων και των φασιστων, που δηθεν "τσακονονται" μεταξυ τους με σκοπο να τρομοκρατησουν το κινημα των αγανακτησμενων και να το αποδυναμωσουν. Ειναι μια τακτικη κοινωνικου εκφοβισμου που μονο σε περιοδους ολοκληρωτισμου μπορει να εμφανιστει, γι' αυτο και δινω τα συγχαρητηρια μου στους ανθρωπους που δεν τρομοκρατηθηκαν απο τα παρακρατικα σκυλια και τις γκεμπελιστικες μεθοδους της κυβερνησης.

    Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΤΕΛΕΤΑΙ.
    Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ.

  9. Γιαννης avatar
    Γιαννης 16/06/2011 13:18:49

    Φιλτατοι, δε θελει και πολυ σκεψη να καταλαβουμε ποιοι εστειλαν τους ταραχοποιους στη πλατεια. Το κρατος το ιδιο, απλος τροπος σκεψης, ασ τους στειλουμε εκει να κανουν τιποτα επισοδια, να εχει αιτια η αστυνομια να επεμβει οποτε να διαλυθει η συγκεντρωση...

  10. giannis avatar