#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/06/2010 11:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η δύναμη του Σαμαρά και του Διαδικτύου



Πόσες φορές έχουμε γράψει εδώ ότι η δύναμη του Σαμαρά είναι ο κόσμος; Πόσες φορές και εμείς και οι αναγνώστες μας επεσήμαναν ότι ο Σαμαράς πρέπει να βγει από τα κομματικά γραφεία και να ξαναβρεί τον κόσμο που τον ανέδειξε στην ηγεσία της ΝΔ, παρά τις επιθυμίες όσων, μεταξύ άλλων, προετοίμαζαν και την υποταγή στην Τρόικα, όπως αποδεικνύεται τώρα;

«Πρόθεσή μου είναι, απελευθερωμένος μετά το Συνέδριο από τα διοικητικά μου καθήκοντα, να βγω από τα κομματικά γραφεία για να βρεθώ σε όλη την Ελλάδα, δίπλα στον κάθε πολίτη, και να συζητήσω απευθείας μαζί του τα προβλήματά του, όπως εκείνος ανόθευτα τα εκφράζει. …» είπε μεταξύ άλλων χθες από το βήμα του 8ου Συνεδρίου.

Αποδεικνύοντας έτσι ότι δεν έχει χάσει την επαφή του με τις μάζες και ότι αυτές είναι και θα είναι ο πρωταρχικός παράγοντας στην διαμόρφωση της πολιτικής του.

Και απαντώντας σε όλους εκείνους που έσπευσαν να του πουλήσουν σχέσεις και επαφές με εκείνους που τον πολέμησαν.

Τα πειράματα τύπου Ρουσόπουλου τέλειωσαν στη ΝΔ.

Όχι στην έκπτωση αξιών και προτύπων, είπε απευθυνόμενος και σε όσους φιλοδοξούν να διαδραματίσουν ρόλο στη νέα Νέα Δημοκρατία.

Όχι στην φτήνια του  life style, τον εξυπνακισμό που υποκατέστησε την ευφυΐα, την αυθάδεια που υποκατέστησε την αξιοπρέπεια, το θράσος που υποκατέστησε το θάρρος, την αλαζονεία που υποκατέστησε το δημόσιο ήθος.

Και φυσικά, όλοι εμείς εδώ, έχουμε κάθε λόγο να αισθανόμαστε δικαιωμένοι. Και δεν αναφερόμαστε μόνο στο άνοιγμα στις μάζες. Αλλά και σε πολλά άλλα ζητήματα για τα οποία δώσαμε μάχη στο διαδίκτυο κι εμείς και οι αναγνώστες μας και δεκάδες άλλα μπλογκς σε όλη την χώρα και τελικά ενσωματώθηκαν στον mainstream πολιτικό λόγο της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Αυτή είναι η δύναμη του Διαδικτύου, φίλες και φίλοι.

Πάμε μπροστά λοιπόν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pikras avatar
    pikras 26/06/2010 13:28:11

    To ζητούμενο είναι να "εμπεδώσει" ο Σαμαράς την δύναμη του διαδικτύου.
    Μέχρι τα τώρα δεν το έχουν δέιξει τόσο ο ίδιος όσο και οι επιτελείς του!

    Έπίκαιρο η προβολή των συνεδριακών εργασιών της ΝΔ.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ pikras 26/06/2010 16:06:38

      Η ΝΔ υστερεί στα ΜΜΕ εδώ και 2 τουλάχιστον δεκαετίες. Μπορεί να αναπληρώσει το κενό, αν δώσει μεγάλη έμφαση στο διαδίκτυο. Ας ελπίσουμε πως θα το κάνει γιατί μέχρι τώρα ούτε αυτό έχει γίνει...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 26/06/2010 17:05:43

        με τις εσωκομματικές εκλογές του Μαϊου το στελεχιακό δυναμικό της ΝΔ ανανεώθηκε κατά 80%. Προφανώς τα νέα στελέχη θα απαιτήσουν και θα βοηθήσουν στον εκσυγχρονισμό και την χρησιμοποίηση των νέων τεχνολογιών.

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 26/06/2010 13:59:48

    To ζητούμενο από Δευτέρα είναι να αρχίσουν οι διαδικασίες για τις δημοτικές και περιφερειακές εκλογές με αιτήσεις των ενδιαφερομένων κ.α.
    αν η ΝΔ αρχίζει να μοιράζει στήριξη με τις διαδικασίες που γνωρίζαμε δεν θα αλλάξει τίποτα, γι αυτό είναι απαραίτητο να διεξαχθούν, όπου υπάρχει παραπάνω από μια υποψηφιότητα εκλογές. Οι υποψήφιοι που θα στηριχθούν να αναδειχθούν από τις τοπικές κοινωνίες,

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ o βουνίσιος 26/06/2010 16:07:43

      Τα μέλη της ΝΔ και οι τοπικές κοινωνίες να αποφασίζουν για τους υποψήφιους βουλευτές, δημάρχους, περιφεριάρχες, κλπ. Αντώνη δώσε το λόγο στη βάση, που διψάει να εκφραστεί..

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ o βουνίσιος 26/06/2010 17:07:37

      αυτό που ζητάτε (ανάδειξη των υποψηφίων από τη βάση) εξαγγέλθηκε ήδη από τον Α.Σ. χθες.

  3. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 26/06/2010 14:05:38

    Aς φερουν στο προσκηνιο της πολιτικης ζωης νεους κανονες συμφωνους με τις αξιες που αοριστως επικαλλουνται, ητοι λογοδοσια για την διαφθορα,τιμωρια και αποζημιωσι, επαναπροσδιορισμο της πολιτικης στην οικονομια, εργασιακο, ασφαλιστικο, υγιεια, παιδεια, Τουρκια, Σκοπιανο,
    μεταναστευτικο, με Σκοπιανους εγκαθισταμενους αθροως με ... Βουλγαρικα διαβατηρια, και ας αναλαβουν να αποτρεψουν την καταστροφη με προτασεις στη Βουλη η με προσφυγη σε εκλογες για να τις εφαρμοσουν.

  4. citypress-gr.blog avatar
    citypress-gr.blog 26/06/2010 14:23:29

    Η ουσία της ομιλίας Σαμαρά στο συνέδριο!!! είδομεν

  5. aurora3363 avatar
    aurora3363 26/06/2010 15:27:50

    Ετσι μουρχεται να φωναξω ζητωωωω πετωντας τη σκουφια μου!!! Ε ναι λοιπον βλεπει και διαβαζει τις αγωνιες μας.. μεχρι τωρα δεν μας διεψευσε! Παμε ολοι μαζι!!!

  6. Όλυμπος avatar
    Όλυμπος 26/06/2010 15:33:32

    Απολύτως σωστό...

  7. πολίτης avatar
    πολίτης 26/06/2010 22:14:31

    Μπράβο, επιτέλους, πρέπει να ρθει κοντά στον κόσμο, ώστε να τον γνωρίσουν και να τον εμπιστευτούν!

  8. ixnos avatar
    ixnos 26/06/2010 22:20:00

    οι bloggers που τον στηρίξαμε, θα πρέπει να καταλάβει πως δεν είμαστε και εξαρτωμενοι.Οι τυχόν στραβοτιμονιές του θα καυτηριάζωνται δεόντως.