#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2010 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η δύναμη του Διαδικτύου



Αυτό που  έγινε με την ακύρωση της  εμφανίσεως της J. Lopez, στα κατεχόμενα,  ας  γίνει μάθημα προς όλους.

Μια μικρή ομάδα από ομογενείς (Έλληνες και Κύπριοι), νέα  παιδιά οι περισσότεροι, ακύρωσαν την  εμφάνιση  της ακριβοπληρωμένης σταρ που θα φούσκωνε τον τραπεζικό της λογαριασμό. Να σημειωθεί ότι  στην εμφάνιση αυτή είχε πολλά επενδύσει (από πλευράς προβολής)  το τουρκοκυπριακό καθεστώς.

Τι έκαναν, λοιπόν,   και έφεραν τα πάνω κάτω;

Έγραψαν επιστολές.

Συντόνισαν τη διακίνηση χιλιάδων ηλεκτρονικών μηνυμάτων.

Βομβάρδισαν πολιτικούς,  ΜΜΕ, Οργανώσεις Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Κοινοβούλια και Κυβερνήσεις.

Πλημμύρισαν το διαδίκτυο με μηνύματα και επιστολές.

Προκάλεσαν μια γενική κατακραυγή.

Και τα έκαναν όλα αυτά χρησιμοποιώντας σχεδόν αποκλειστικά το διαδίκτυο!

Τελικά πέτυχαν αυτό που είχαν θέσει, εξ αρχής ως στόχο.

Η κα. Lopez,  υπό το βάρος των αντιδράσεων, αναγκάστηκε  όχι μόνο να ακυρώσει τη συναυλία της, αλλά να ομολογήσει δημοσίως ότι στην Μεγαλόνησο παραβιάζονται ανθρώπινα δικαιώματα! Αυτό ούτε η επίσημη εξωτερική μας πολιτική δεν τον λέει πιά!

Να πως κερδίζονται οι μάχες…

Κώστας Ροδινός



Υ.Γ. Προς όλους  αυτούς που θα βιαστούν να πούν «σιγά τη μάχη», ήθελα να  υπενθυμίσω ότι οι μικρές νίκες προετοιμάζουν τους μεγάλους θριάμβους.

Υ.Γ. 2 Η  πλήρης δήλωση του εκπροσώπου της J. Lopez:

"Jennifer Lopez would never knowingly support any state, country, institution or regime that was associated with any form of human rights abuse."

"After a full review of the relevant circumstances in Cyprus, it was the decision of management to withdraw from the appearance. This was a team decision that reflects our sensitivity to the political realities of the region."



Υ.Γ.  3  Πολλά συγχαρητήρια στον  Eκπρόσωπο Τύπου της Cyprus Action Network of America (CANA) κ. Νικόλα Τανέρη

Και ένα γράμμα από την Κύπρο

Αγαπητό antinews,

Είμαι Έλληνας της Κύπρου και ειμαι τακτικός αναγνώστης. Επικοινωνώ μαζί σου για να σου γνωστοποιησω ότι με τη συνδρομη χιλιάδων Ελληνων της Κύπρου και της Ελλαδας, ο Ελληνισμός κέρδισε μια τεράστια διαδικτυακη μάχη που οδήγησε στην ακύρωση της συναυλίας της Jennifer Lopez στα κατεχομενα.

Μαζί με το cyprusactionnetwork (http://cyprusactionnetwork.org/) οι Ελληνες του Διαδικτύου εδωσαν μια τεράστια μαχη, διοργανωνοντας διαμαρτυρία και στο facebook

http://www.facebook.com/#!/pages/AGAINST-JENNIFER-LOPEZ-PERFORMING-IN-OCCUPIED-CYPRUS/129154837124167

Μεσα σε μερικές μέρες, μαζευτηκαν 20 000 άτομα που απέδειξαν ότι απέναντι στους αναξιους πολιτικους στέκει ένα πανάξιος λαός. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΔΕ ΜΠΛΕΚΤΗΚΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ και η μάχη κερδήθηκε, χωρίς να υποχωρήσουμε, χωρίς να δώσουμε αντάλλαγμα.

Το Διαδίκτυο και οι bloggers έδωσαν τη νικη. Μην αφήσεις τα καθαρματα του ΛΑΟΣ να καρπωθούν την επιτυχία μας. Έκαναν και καλά προσφυγή στην ΕΕ και τώρα θα προσπαθησουν να οικειοποιηθουν τη ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΙΚΗ. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που σου στέλνω email.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. Συνέχιστε την καλή δουλειά!

ΚΜ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2010 20:38:09

    People have the Power

  2. Ψυλλιασμένος avatar
    Ψυλλιασμένος 09/07/2010 20:56:44

    Όχι Έλληνες και Κύπριοι! Ελλαδίτες και Κύπριοι. Οι Κύπριοι δεν είναι Έλληνες; Η ορολογία "Ελληνες και Κύπριοι" είναι του ΑΚΕΛ.

    • victoria avatar
      victoria @ Ψυλλιασμένος 09/07/2010 23:31:11

      Έλληνες και Έλληνες της Κύπρου.
      Το λέει και το ίδιο το παιδί πιο πάνω.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ψυλλιασμένος 09/07/2010 23:54:03

      Εχεις δίκιο!
      Ορισμένοι Κύπριοι αισθάνονται περισσότεροι Ελληνες από εμάς τους ελαδίτες!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Κώστας Ροδινός 10/07/2010 00:26:04

        ελασίτες κοντεύεις να γράψεις

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Κώστας Ροδινός 10/07/2010 06:46:01

        ...και είναι κ.Ροδινέ!

        Πάντως, επισημαίνω για να συνεισφέρω στην κουβέντα, ότι οι πιο σημαντικές μάχες για το εθνικό θέμα της Κύπρου κερδήθηκαν σε συμπληρωματικές της εθνικής προσπάθειες δράσεις. Αναφέρω συγκεκριμένα ότι η μοναδική (αν δεν κάνω λάθος)μέχρι σήμερα απόφαση στην οποία χαρακτηρίζεται το κυπριακό, ως πρόβλημα εισβολής-κατοχής, είναι η δικαστική απόφαση για την επιστροφή των μωσαϊκών της Παναγιάς της Κανακαριάς.

    • pierredegrece avatar
      pierredegrece @ Ψυλλιασμένος 18/07/2010 17:42:31

      ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ!

  3. Μisha avatar
    Μisha 09/07/2010 21:21:40

    Ας πουμε ΛΟΙΠΌΝ, όλοι μαζί ενα ευχαριστώ στον ΓΑΠ για όσα έχει κάνει για μας.
    Από το ΝΑΙ στο σχέδιο διάλυσης της Γιουγκοσλαβίας, και το σχέδιο Ανάν μΈΧρι τη Νέα Κατοχή στο ΔΝΤ.

    http://www.papandreou.gr/papandreou/content/contact.aspx?l=2&citizen=1

  4. Μisha avatar
    Μisha 09/07/2010 21:23:10

    Ας πουμε λοιπόν, όλοι μαζί, ενα ευχαριστώ στον ΓΑΠ τον Οπενγκαβίτη για όσα έχει κάνει για μας.
    Από το ΝΑΙ στο σχέδιο διάλυσης της Γιουγκοσλαβίας, και το σχέδιο Ανάν μΈΧρι τη Νέα Κατοχή στο ΔΝΤ.
    Λέτε να μάς ακούσει;

    http://www.papandreou.gr/papandreou/content/contact.aspx?l=2&citizen=1

  5. undercover gpr avatar
    undercover gpr 09/07/2010 21:31:13

    το βιντεάκι του 35άρη , όμως , έπρεπε να του το βγάλετε από τη μύτη με τις στυλιστικές και αισθητικές σας παρεμβάσεις.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ undercover gpr 09/07/2010 21:36:17

      για πάνε μια βόλτα μέχρι την ανάρτηση να δεις αν έρχομαι...

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ αλλενάκι 09/07/2010 21:43:24

        από το βουνό έρχεσαι?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 09/07/2010 21:52:38

        ξέεερεις εσύ...

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ αλλενάκι 09/07/2010 21:59:51

        έχουν σεξουαλικό υπονοούμενο το εεε και οι 3 τελίτσες ή είναι τύπου φέεεεετα ?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 09/07/2010 22:08:32

        είναι τύπου undercover...

  6. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 09/07/2010 21:31:55

    Ναι,τωρα τρεμουν οι Τουρκοι κι ετοιμαζονται να αποσυρθουν κι αυτοι απο το νησι μαζι με τη Τζενιφερ.
    Αντε και η επομενη "εθνικη νικη" μας να ειναι η αποβολη των Σκοπιων απο τη Γιουροβιζιον!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ hellas-orthodoxy 10/07/2010 00:29:23

      υποβαθμίζεις το γεγονός, αλλά η δήλωση που το συνοδεύει είναι πολύ σημαντική σε αξία, ιδιαίτερα στην παρούσα συγκυρία

  7. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 09/07/2010 22:08:14

    ήταν μικρή νίκη, σχεδόν τίποτα.. αλλά κάτι ήταν. κάτι που το πετύχαμε εμείς

  8. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 09/07/2010 22:16:31

    Το ΛΑΟΣ έκανε αναφορά. Αυτή θα πάει στην Επιτροπή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και θα δοθεί μία απάντηση μέσα σε τρεις μήνες.

    Πιάσε το αυγό και κούρεψε το

  9. ataktos avatar
    ataktos 09/07/2010 22:39:27

    Μια είναι η ....δύναμη στο Ελλαδισταν ..η αγία «οικογένεια¨ ... του ΓΑΠ ..παιδί σίγουρα της Μαργαρίτας Τσαντ

  10. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/07/2010 22:58:52

    Αυτά να τα βλέπουν κάποια παιδάκια στη Ρηγίλλης που επιμένουν να υποτιμάνε το ίντερνετ και τη δύναμή του. Να δούμε μέχρι πότε η ΝΔ θα είναι ανύπαρκτη στο διαδίκτυο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/07/2010 23:55:14

      Γιάννη,

      Ελπίζω να σε διαβάσουν!

    • Olympia avatar
      Olympia @ ΓΙΑΝΝΗΣ 10/07/2010 00:11:12

      δεν την υποτιμούν. Νομίζουν ότι διαδίκτυο είναι το Dorabak και το nd.gr

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Olympia 10/07/2010 00:20:22

        Προβάδισμα στις επόμενες εκλογές θα έχει αυτός που έχει καλύτερη πρόσβαση στο διαδίκτυο.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Olympia 10/07/2010 00:32:53

        και στα φρεσκα γιαούρτια και κηπευτικά

    • nassos avatar
      nassos @ ΓΙΑΝΝΗΣ 10/07/2010 01:21:00

      Εάν ¨ξυπνήσουν" στη Ριγίλλης, να μου τρυπήσετε τη μύτη, τα άτομα ακούνε ευρυζωνικότητα και ψάχνουν για παντελόνια που να χωράνε φαρδιές ζώνες.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ nassos 10/07/2010 01:24:19

        Ε, δεν είναι και τόσο δραματικά τα πράγματα!
        Κάτι αρχίζουν να καταλαβαίνουν! Εχουν και κάποιες καλές ιδέες.
        Αυτό το έμαθα από καλή πηγή.

        Υ.Γ. Το χιούμορ πάντως έξυπνο!

      • nassos avatar
        nassos @ nassos 10/07/2010 01:56:29

        Κώστα, άκουσα το βράδυ της εκλογής τον Αντώνη Σαμαρά, που είχε πιάσει καλά το νόημα του διαδυκτίου και της δυνατότητας διαμόρφωσης γνώμης, για τους υπόλοιπους το έγραψα, μπάς και διαβάζουν το antinews και φιλοτιμηθούν να ασχοληθούν περισσότερο με το διαδίκτυο, μόνη επιλογή να ακουστεί επιτέλους και η άποψη της Ν.Δ διότι εαν περιμένουν απο τα ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗΣ χαθήκανε και χαθήκαμε.

        Το κακό είναι ότι ένας ...Αντώνης δεν φέρνει την άνοιξη!!!

        Υ.Γ
        Όταν έλεγα κατ' επανάληψη σε πρώην Υφυπουργό Αντώνη άσε να βοηθήσω τώρα πού είναι νωρίς - τα πράγματα δεν πάνε καλά - όπως μπορώ την κατάσταση με παρέπεμπε σε μια κυρία στο Υυπουργείο η οποία ήταν συνεχώς ...απασχολημένη ......δεν ξέρω έβαφε τα νύχια της η κάτι τέτοιο.

        Πιστεύεις ότι ο ΓΑΠ κέρδισε τις εκλογές ή ότι εμείς τις χάσαμε; έχοντας ένα κόμμα που βρίσκεται δυστυχώς - μας αρέσει δεν μας αρέσει καιρός είναι να το παραδεχτούμε - στις αρχές του 18 αιώνα!!!

  11. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 10/07/2010 00:59:51

    Πάντως η μεγαλύτερη κινητοποίηση μέσω διαδικτύου και επιτυχία σε πολιτικό επίπεδο μέχρι σήμερα ήταν η δράση του Αντίβαρου για το βιβλίο Ιστορίας της έκτης δημοτικού.

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Τζώννη Μπη Γκουντ 10/07/2010 12:37:37

      η δράση του Αντίβαρου ήδη αποτελεί θέμα μεταπτυχιακών εργασιών.
      Οσονούπω θα αποτελούν και οι καθημερινές παρεμβάσεις του Αντινέα.
      Φάκτορα εν τάχει:
      το θέμα για την γεωοπολιτική ή τα συσσίτια αξίζει να γίνουν αρχική ανάρτηση.
      επίσης μόλις διάβασα την επιστολή στην Ελευθεροτυπία για την επίθεση στον Χρυσοχοϊδη. αξίζει μια συζήτηση εδώ.

  12. Πολίτης χώρας ΠΕΚ (Περιωρισμένης Εθνικής Κυριαρχίας) avatar
    Πολίτης χώρας ΠΕΚ (Περιωρισμένης Εθνικής Κυριαρχίας) 11/07/2010 12:28:12

    Αγαπητέ κύριε Ροδινέ,

    1) Όπως διαπιστώθηκε και παραπάνω η ορθή έκφραση είναι: Έλληνες, Ελλαδίτες και Κύπριοι και ΟΧΙ Έλληνες και Κύπριοι.

    2) Στην προσπάθεια γιά την ακύρωση της εμφάνισης της J. Lopez συνέβαλε και το "Hellenic Professors and PhDs Electronic Forum" (HELLENIC-PROFESSORS-PHDS@HEC.GREECE.ORG), το οποίο έχει αγωνισθεί και αγωνίζεται γιά διάφορα ζητήματα εθνικού ενδιαφέροντος.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Πολίτης χώρας ΠΕΚ (Περιωρισμένης Εθνικής Κυριαρχίας) 11/07/2010 12:40:10

      Δε θα διαφωνίσω!
      Ούτως ή άλλως αξίζουν τον έπαινο όσοι εργάστηκαν για το θέμα αυτό. Δεν τους γνωρίζω όλους και λυπάμαι αν αδίκησα κανέναν δια της παραλήψεως, αν και δεν νομίζω να τους νοιάζει!
      Αλλωστε αποστολή εξετελέσθη.

  13. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 11/07/2010 20:15:21

    'ολο το ζήτημα ξεκίνησε από το φαίησμπουκ. εκτός από τη σελίδα against jennifer lopez performing..klp) στη σελίδα της στο φέησμπουκ έγινε και γίνεται χαμός από τούρκους και έλληνες. τα διεθνή μμε ασχολήθηκαν με το φέησμπουκ πιο πολύ.

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 11/07/2010 20:17:32

      http://news.sky.com/skynews/Home/World-News/Jennifer-Lopez-Threatened-With-40m-Lawsuit-After-Pulling-Out-Of-Turkish-Cypriot-Gig/Article/201007215663190?lpos=World_News_First_Home_Article_Teaser_Region_4&lid=ARTICLE_15663190_Jennifer_Lopez_Threatened_With_%2440m_Lawsuit_After_Pulling_Out_Of_Turkish-Cypriot_Gig