#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2010 17:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «διαχείριση της απελπισίας» απέναντι στην «στρατηγική ελπίδας»



Η μεγάλη απογοήτευση της ελληνικής κοινωνίας για την προοπτική της χώρας, λόγω της διαχείρισης της οικονομικής κρίσης με δυσβάστακτα μέτρα και την αναπτυξιακή ασφυξία που έχει επιλέξει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, οδηγεί ένα μεγάλο μέρος των πολιτών στην πολιτική αποστασιοποίηση. Ο κόσμος δείχνει να μην ξέρει ποιον να εμπιστευθεί και τι να πιστέψει. Σίγουρα όμως έχει αρχίσει πλέον να αποσύρει μαζικά την εμπιστοσύνη του από την κυβέρνηση του Γ. Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ.

Σύμφωνα με την έρευνα της εταιρείας Pulse που δημοσιεύθηκε στο Ποντίκι 9/9, το ΠΑΣΟΚ υφίσταται μείωση του ποσοστού πρόθεσης ψήφου κατά 4,5% σε σχέση με την αμέσως προηγούμενη έρευνα της ίδιας εταιρείας τον φετινό Μάρτιο (26,5% σήμερα από 31% τον Μάρτιο). Την ίδια ώρα το ποσοστό που αναλογεί στη ΝΔ παραμένει σταθερό (19%) με αποτέλεσμα να μειώνεται η ψαλίδα ανάμεσα στα δύο κόμματα από τις 12 μονάδες στις 7,5. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος των πολιτών, σχεδόν 1 στους 3 (32,5%), δεν παίρνει θέση και τοποθετείται στη λεγόμενη απροσδιόριστη στάση (αποχή, άκυρο, λευκό, αναποφάσιστοι).

Η τρέχουσα δυναμική όμως των πραγμάτων, οι τάσεις δηλαδή που διαμορφώνονται στην κοινωνία και θα αρχίσουν να αποκρυσταλλώνονται σταδιακά και στην εκλογική συμπεριφορά περιορίζοντας το ποσοστό της απροσδιόριστης στάσης, αποκαλύπτεται ουσιαστικά από τα ερωτήματα αξιολόγησης που επίσης τέθηκαν στην ίδια έρευνα. Συγκεκριμένα, ενώ το ποσοστό που τοποθετείται θετικά για την απόδοση της κυβέρνησης στην οικονομία είναι μόλις 21% (δηλαδή 5,5 μονάδες χαμηλότερα από την πρόθεση ψήφου του ΠΑΣΟΚ) το ποσοστό που αξιολογεί θετικά τις προτάσεις της ΝΔ για την οικονομία φτάνει στο 23% (4 μονάδες ψηλότερα από την πρόθεση ψήφου). Δεν μιλάμε συνεπώς για μείωση της ψαλίδας, αλλά για υπεροχή της ΝΔ.

Μία υπεροχή που θα μπορούσε σύντομα να εμφανιστεί σε όλους τους δείκτες και τις καταγραφές των δημοσκοπήσεων, καθώς η ελληνική κοινωνία θα αντιλαμβάνεται ολοένα περισσότερο ότι απέναντι στη «διαχείριση της απελπισίας» που ορίζει την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ υπάρχει η «στρατηγική ελπίδας» της ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 09/09/2010 17:20:12

    Σια κι' αραξαμε παιδια. Ηρθανε οι σωτηρες να μας σωσουνε. Οι Ελληνες εχουν βεβαια ασθενη μνημη, αλλα οχι πια τοσο ασθενη που να μην θυμουνται τι τους εκαναν οι σωτηρες προ ετους. Αυτο ομως, η ξεδιαντροπια, ειναι ενα αλλο στοιχειο της συγχρονης Ελληνικης πολιτικης πραγματικοτητας. Ελα ομως που αυτο θεωρειται απο τους ψηφοφορους, δηλαδη η αμφισβητηση της ικανοτητας τους να σκεπτωνται, ως η εσχατη υβρις. Για αυτο ακριβως το λογο τα ποσοστα των δυο κομματων συρρικνουνται μεχρι τελικης εξαφανισης. Ο δικομματισμος βαδιζει με γρηγορα βηματα προς τον καλαθο των αχρηστων, απο οπου εξαλλου και ανασυρθηκε μετα την μεταπολιτευση.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ salmonellas 09/09/2010 17:45:37

      Τι έκαναν δηλαδή ακριβώς προ έτους;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ salmonellas 09/09/2010 19:24:45

      τώρα για να καταλάβω, εσύ θα προτιμούσες την προ μεταπολίτευσης μονοκομματική επαναστατική κυβέρνηση ?

  2. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 09/09/2010 17:42:20

    Η απίστευτη ΕΙΡΩΝΕΙΑ Της ΤΥΧΗΣ ειναι εν μεσω οικονομικης κρίσης να ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ο Συριζα !!!!!


    Ακομα γελάω με τα κατορθώματα του "κόμματος που θα ανέτρεπε τα κατεστημένα" με το περσινό 25% των δημοσκοπησεων !!!!!

  3. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 09/09/2010 18:22:16

    Σαλμονέλα ευτυχώς που έχω μνήμη ελέφαντα και θυμάμε ότι πρίν από ένα χρόνο είχαμε εθνική ανεξαρτησία ,ξεφτυλίζαμε πλανητάρχες στο Βουκουρέστι ,κάναμε ενεργειακές συμφωνίες με τους Ρώσους ,δεν παραλαμβάναμε υποβρύχια που γέρνουν και το σημαντικότερο δανειζόμαστε από τις ξένες αγορές με χαμηλά επιτόκια .
    Υ.Γ.1 και η κουρασή μας ήταν πραγματική λόγω καθημερινής μας δουλειάς στο μέγαρο Μαξίμου ,ενώ κα΄τι άλλοι πάνε εκεί μια φορά τον μήνα γιατί τις υπόλοιπες μέρες κάνουν διακοπές .
    Υ.Γ.2 Μην ξεχνάς τον πόλεμο του Κ.Κ. από τα Μ.Μ.Ε. τον ύποπτο ρόλο τους μαζί με την αριστερά τον Δεκέμβρη του 2008 .
    Υ.Γ.3 Σαλμονέλα και ένα αίνιγμα για σένα ,είναι ψηλός ,χαρακτηριστική του φράση τα λεφτά υπάρχουν ,του αρέσουν τα τζάμπα ταξίδια ,είναι συνεχώς σε διακοπές και στην δουλειά του τις περισσότερες φορές απλώς Προεδρεύει ,ποιός είναι; .Έλα Σαλμονέλα μην ιδρώνεις εύκολο είναι

    • evangelos avatar
      evangelos @ ΓΙΩΡΓΟΣ 09/09/2010 18:59:45

      ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ?.......Γ.Π.....ΑΣ ΒΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΟ ΑΛΛΟ......

  4. εοο avatar
    εοο 09/09/2010 19:23:11

    και ηταν πριν ενα χρονο που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΜΕ την απεργια του ΟΛΠ για το δηθεν ξεπουλημα στους Κινεζους, που λεγαμε ΟΧΙ σε ολα, και ΛΑΙΚΙΖΑΜΕ αδιστακτα.
    Το ΠΑΣΟΚ εχει τεραστιεσ ευθυνες για το ελλειμα και την ελλειψη αναπτυξης και ειχε τις απολυτες ευθυνες για την αδυναμια ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ που πυροδοτησε την κριση.

    Ο μοναδικος αντικειμενικος σκοπος του ΠΑΣΟΚ ειναι να κυβερναει αυτο κανοντας τον χαμο οταν δεν κυβερναει. Απλα πραγματα

  5. yannidakis avatar
    yannidakis 09/09/2010 19:25:18

    τα ποσοστα δεν προκαλουν αιφνιδιασμο, θα ελεγα μαλιστα πως ειναι απολυτως φυσιολογικα.
    σε αυτη τη φαση δεν μου λενε τπτ :[

  6. ataktos avatar
    ataktos 09/09/2010 21:20:46

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Ο μόνος σίγουρος δρόμος για την επίσημη πτώχευση της χώρας είναι η συνεπής εφαρμογή του μνημονίου. Αυτό δείχνουν τα αποτελέσματα της πολιτικής και των μέτρων που υιοθετεί η κυβέρνηση με βάση το μνημόνιο και τις εντολές της τρόικας. Η ελληνική οικονομία βυθίζεται σε μια ύφεση δίχως προηγούμενο στην μετεμφυλιακή ιστορία της χώρας με απρόβλεπτες συνέπειες και προεκτάσεις.
    Το ΑΕΠ της χώρας κατά το 2ο τρίμηνο του 2010 έχει κατρακυλήσει σε σταθερές τιμές στο επίπεδο του 2005.
    Η παραγωγή της βιομηχανίας και της ενέργειας έχουν οδηγηθεί σε σταθερές τιμές στο επίπεδο του 2004, ενώ η γεωργία, δασοκομία και αλιεία στο επίπεδο του 1995.
    Οι ακαθάριστες επενδύσεις παγίου κεφαλαίου σε σταθερές τιμές έχουν καταβαραθρωθεί στο επίπεδο του 1998. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη πτώση επενδύσεων που γνώρισε η ελληνική οικονομία μεταπολιτευτικά.
    Οι μικτές αποδοχές των εργαζομένων σε τρέχουσες τιμές υποβαθμίστηκαν στο επίπεδο του 2003, ενώ με όρους πραγματικής αγοραστικής δύναμης ξαναγύρισαν στις αρχές της δεκαετίας του ’80.
    Ο δείκτης όγκου εργασιών στο λιανικό εμπόριο έχει οδηγηθεί στο επίπεδο του 2002 με αποτέλεσμα 2 στις 3 μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης.
    Τα δεδομένα αυτά εξασφαλίζουν ότι οι άνεργοι έως το τέλος του έτους θα τείνουν να διπλασιαστούν σε σχέση με το 1ο τρίμηνο του 2010, ενώ η συρρίκνωση της οικονομίας θα συνεχιστεί και θα επιδεινωθεί ακόμη περισσότερο έως το τέλος του έτους. Όλα δείχνουν επίσης ότι το 2011 θα είναι μια ακόμη πιο δύσκολη χρονιά για την οικονομία, τον εργαζόμενο, το λαϊκό εισόδημα.
    Η ανάπτυξη που επικαλείται η κυβέρνηση και η τρόικα, ως αντίδοτο αυτής της ζοφερής κατάστασης, έχει ταυτιστεί με τις απελευθερώσεις, τις απορυθμίσεις, τις ιδιωτικοποιήσεις και γενικά το ξεπούλημα των πάντων. Υποτίθεται ότι έτσι θα προσελκυστούν επενδύσεις και θα υπάρξει ανάπτυξη στη χώρα. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το «πρότυπο ανάπτυξης» μπορεί μόνο να οικοδομήσει μια «τριτοκοσμική» οικονομία και κοινωνία για την Ελλάδα.
    Η προοπτική αυτή εξασφαλίζει ότι η χώρα θα παραμείνει έρμαιο των αγορών που πιέζουν διαρκώς για ελεγχόμενη πτώχευση και αναδιάρθρωση του δημόσιου χρέους, ώστε να έχουν τη δυνατότητα να επωφεληθούν από τη δήμευση και ρευστοποίηση της χώρας. Πολύ περισσότερο από τη στιγμή που η πολιτική του μνημονίου προετοιμάζει νέες εξάρσεις του δανεισμού, ιδιωτικού και δημόσιου, μέσα από την συρρίκνωση των εισοδημάτων, την εξαφάνιση των αποταμιεύσεων, την κρίση ρευστότητας των τραπεζών και την ιδιωτικοποίηση του κράτους.
    Η μόνη λύση είναι να απαλλαγεί η κοινωνία και η εργασία από το μνημόνιο και την πολιτική του, ώστε να αποτραπούν τα χειρότερα για τον εργαζόμενο και τη χώρα. Όμως η απαλλαγή από το μνημόνιο συνδέεται άμεσα και άρρηκτα με την απαλλαγή από το βραχνά του δημόσιου χρέους. Κι αυτό μπορεί να συμβεί μόνο αν επιβληθεί εδώ και τώρα η μονομερής παύση πληρωμών προς τους δανειστές της χώρας και η έξοδος από το ευρώ, ώστε να δοθεί πραγματικά η ευκαιρία να αντιμετωπιστεί η ύφεση και να αναταχθεί η οικονομία της χώρας προς όφελος των εργαζομένων. Μόνο έτσι μπορούμε να ξεφύγουμε από τον φαύλο κύκλο της χρεωκοπίας και θα πάψουμε να βρισκόμαστε στο έλεος των διεθνών αγορών.

    8/9/2010

  7. Vax avatar
    Vax 10/09/2010 01:49:40

    19%!!! Μόνο αυτό πρέπει κανονικά να λέει πολλά...Γιατί εθελοτυφλείτε? Εγώ προσωπικά αισθάνομαι τεράστια απογοήτευση για την κατάντια της μεγαλύτερης φιλελεύθερης παράταξης. Ποιά στρατηγική ελπίδας? Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας? Εκτός από αυτή την μέτρηση ίσως είδατε και την αντίστοιχη της Public Issue!