23/08/2008 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η διαφορά μεταξύ «απλών» και «θεσμικών» κλεπτών

Προσπαθώ να βρω τα κοινά και τις διαφορές, μεταξύ Παλαιοκωσταίων και των Θεσμικών Κλεπτών.
Κατέληξα ότι δεν είναι ούτε τα ποσά, ούτε η μέθοδος, ούτε αν τους πιάνουν, ή δραπετεύουν.
Είναι ότι για τους Παλαιοκωσταίους, δεν υπάρχει «Νόμος περί ευθύνης …κλεπτών».

«Γάιδαρος»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. okanenas avatar
    okanenas 23/08/2008 15:57:28

    Ένας φίλος απο την Ιταλια μου είπε:

    υπάρχουν 2 είδη μαφίας, "η μαφία με τα όπλα και η μαφία με τα γάντια".

    εδώ είναι η διαφορά...

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 23/08/2008 16:05:51

    Το κοινο ειναι το ελικοπτερο στις μςτακινησεις...

    Η αλλη διαφορα ειναι οτι οι θεσμικοι ασχολουνται με τα κοινα,ενω ο Παλαιοκωστας ειναι κοινος...

    Ψαχνωντας μπορει να βρουμε κατι ακομα,αλλα τον Παλειοκωστα-τουλαχιστον στα Αγραφα- τον Αγαπανε...

    Τους θεσμικους τους εχουν γραμμενους!

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/08/2008 17:03:49

    "Όποιες πληροφορίες μου δόθηκαν ή περιήλθαν σε μένα, υπό την ιδιότητα του Βουλευτή και Προέδρου της Ειδικής μόνιμης επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής, κατά την άσκηση των καθηκόντων μου, δεν είχα καμιά υποχρέωση να τις δημοσιοποιήσω ή να καταθέσω οπουδήποτε και αυτό έκτοτε έπραξα".

    ο πρόεδρος της επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας.

    Αυτή είναι η διαφορά, είναι τόσο απλά Νεοελληνικό.

  4. xxx avatar
    xxx 23/08/2008 17:11:18

    Εχουν ομοιότητες και διαφορές.

    Η βασική τους ομοιότητα είναι ότι κανείς τους δεν είναι διατεθειμένος να βγάλει χρήματα με τίμιο τρόπο.Κι οι μεν και δε προτιμούν να τα βγάζουν εις βάρος της κοινωνίας.

    Είναι και οι μεν και οι δε παράσιτα που ζουν εις βάρος των υπολοίπων.

    Οι διαφορές όμως ενός παλαιοκώστα απο ένα τσοχαντζόπουλο είναι σημαντικές.

    Ο παλαιοκώστας δεν σηκώνει στις πλάτες του τα όνειρα των απλών ανθρώπων και δεν ασελγεί πάνω σε αυτά τα όνειρα για μία καλύτερη ζωή.Ο θεσμικός κλέφτης εκμεταλλεύεται με αχρείο τρόπο την εμπιστοσύνη αυτών που τον ανέδειξαν.

    Ο παλαιοκώστας δεν προκαλεί ανάλογου μεγέθους ζημιά στο κοινωνικό σύνολο.Μιά ληστεία τράπεζας η μιά διάρρηξη σπιτιού ωχριούν μπροστά στις μίζες πχ των εξοπλιστικών.

    Ο παλαιοκώστας έχει πιο πολλά ελαφρυντικά.Είναι κατά κανόνα φτωχός,αγράμματος χωρίς πολλές επιλογές.Ο θεσμικός κλέφτης δεν κλέβει γιατί πεινάει.Κλέβει για να μπορέσει να αγοράσει το κότερο που έβαλε στο μάτι.Ηθικά είναι αρκετά σκαλοπάτια πιο κάτω απο τον κοινό διαρρήκτη.

    Το θέμα είναι τι κάνουν όλοι αυτοί που πληρώνουν το λογαριασμό.

  5. thanos avatar
    thanos 23/08/2008 18:25:43

    @ 4.xxx
    August 23rd, 2008 at 5:11 pm
    ελα ρε φιλε τα μπαγιατικα κουλουρια ειναι στον καλαθο,πες μας για φρεσκα κουλουρια τρωγονται καλλιτερα..οπως Παυλιδη-Κουμπαρων-ζαχοπουλαιων-Δημαρχου θεσ/νικης-Τα εκατομμυρια για τους πυροπληκτους τι εχουν γινει?-τρεις,τεσσερις υπουργοι που τα οικονομικα τους στα τελευταια τρια χρονια πεταξανε στο 600 με 1200% επανω, τι εχεις να πεις.Μηπως ολα αυτα τα ξεχνας εξ αιτιας ηθελημενης αμνησιας?

  6. thanos avatar
    thanos 23/08/2008 18:39:51

    @4.xxx
    August 23rd, 2008 at 5:11 pm

    Θα μας πεις τη γνωμη σου για το επομενο topic? toy
    Factorx?
    (Πως η ΝΔ καταπολεμά τη διαπλοκή στους εξοπλισμούς.)

  7. xxx avatar
    xxx 23/08/2008 19:40:25

    thanos μην κολλάς στα ονόματα και μην κάνεις δίκες προθέσεων.

    Τα λαμόγια δεν έχουν χρώμα ούτε παράταξη.Δουλεύουν αποκλειστικά για τον εαυτό τους.

  8. Xase avatar
    Xase 23/08/2008 22:57:43

    Thanos σιγουρα υπαρχουν πολλα φρεσκα κουλουρια,καλαθια ολοκληρα μαλιστα, αλλα αυτο δεν σημαινει πως οι παλιοι κλεφτοκοτοκουλουραδες ξεχαστηκαν. Ολοι οσοι εκλεψαν τα αρπαξαν απο εμας. Ειτε τοκαναν χτες ειτε προχτες.

  9. thanos avatar
    thanos 24/08/2008 05:19:25

    @9.Xase

    Οπως βλεπεις φιλε μου, ολους αυτους τους "παλαιο-κλεφτο-κουλουραδες" ο λαος τους ετιμησε καταλληλως.Αν οχι ολους επεται και συνεχεια.