#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2011 10:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η διαπλοκή προστατεύει τον αποτυχημένο Παπακωνσταντίνου



Όταν ένας πολιτικός βρίσκεται σε δύσκολη θέση, βάλλεται από παντού και δεν περνάει με τίποτε η πολιτική του, τι κάνει; Συνεντεύξεις, και αν είναι δυνατό σε φιλικά μέσα ενημέρωσης ώστε και οι ερωτήσεις να είναι και πιο… μαλακές.

Έτσι λοιπόν και ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου, που δεν ξέρει από πού να μαζέψει τις επιθέσεις εναντίον του, αποφάσισε να αντεπιτεθεί επικοινωνιακά. Συνέντευξη στην Ημερησία το Σάββατο, τηλεοπτική συνέντευξη στο πρωϊνό του Mega πάλι το Σάββατο και συνέντευξη στο Βήμα της Κυριακής. Τι κοινό έχουν αυτά τα μέσα ενημέρωσης; Τον Μπόμπολα και το Λαμπρακέϊκο αλλά αυτό δεν είναι κατ’ ανάγκη κακό εκτός φυσικά από το γεγονός ότι συγκεκριμένοι επιχειρηματίες υιοθέτησαν τον «ορφανό» υπουργό της κυβέρνησης.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου δε φαίνεται να καταλαβαίνει πόσο κακό έχει κάνει στην κοινωνία και την οικονομία με την πολιτική του Μνημονίου. Και δε φαίνεται να αντιλαμβάνεται ότι η χρεοκοπημένη πολιτική του ΠΑΣΟΚ δεν περνά πλέον στον κόσμο. «Προχωράμε, πάμε μπροστά» λέει ο υπουργός την ώρα που οι φίλοι του στο ΔΝΤ του λένε ότι είναι ένας αποτυχημένος υπουργός οικονομικών αφού όλοι οι δείκτες είναι άθλιοι.

Παρ’ όλα αυτά ο υπουργός, όπως στους πλειστηριασμούς, χτύπησε το σφυράκι για να ξεκινήσει η διαδικασία πώλησης της ακίνητης περιουσίας και των επιχειρήσεων του δημοσίου.

Προαναγγέλλει επιστροφή στις αγορές μέσω εταιρειών ακινήτων του δημοσίου. Δηλαδή κάτι σαν ενέχυρο για να μας δανείζουν οι αγορές από το 2013 και μετά. Κι αν εκπέσουν τα ομόλογα και δεν μπορεί η Ελλάδα να πληρώσει τους πιστωτές της τι θα γίνει; Θα μας πάρουν τα ακίνητα κοψοχρονιά; Αυτό δε μας το λέει ο υπουργός.

Τονίζει στις συνεντεύξεις του ότι θα ιδρυθεί το Εθνικό Αναπτυξιακό Ταμείο Ακινήτων που θα έχει πρόσβαση στις αγορές και θα αντλεί κεφάλαια. Ξεκαθαρίζει ότι «δεν πρόκειται να κάνουμε αποκρατικοποιήσεις-εξπρές. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση παράκαμψης των κανόνων διαφάνειας και δεν εκποιούμε σε τιμή ευκαιρίας».

Μα αν δε βιαζόμαστε τότε γιατί στο τελευταίο Μνημόνιο έχουν μπει χρονοδιαγράμματα για 15 δις φέτος και 50 δις μέχρι το 2015; Αν δε μας πιέζει κανείς τότε να τα κάνουμε με το πάσο μας αλλά με απόλυτη διαφάνεια.

Προανήγγειλε επέκταση συμβάσεων παραχώρησης, αρχής γενομένης από το αεροδρόμιο και φυσικά θα ακολουθήσει η Αττική οδός. Στο ίδιο καλάθι μπαίνει και η Εγνατία οδός η οποία θα δοθεί σε ιδιώτες.  Άμεσα προχωρούν επίσης τα σχέδια για την αποκρατικοποίηση των κρατικών λαχείων μέσω συμβάσεων παραχώρησης, τη διάθεση πακέτου μετοχών της ΔΕΠΑ και ακολουθούν περιφερειακά αεροδρόμια, ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, λιμάνια, ΕΛΤΑ, τράπεζες.

Ξαναβάζει στο τραπέζι της περικοπές σε επιδόματα που διανέμονται χωρίς κριτήρια και επανεξέταση όλων των φοροαπαλλαγών και των φόρων υπέρ τρίτων. Αποκλείει, επίσης, επιβολή νέας έκτακτης εισφοράς και αύξηση του ΦΠΑ, αλλά ποιος τον πιστεύει. Επίσης 980 φοροαπαλλαγές και εκατοντάδες φόροι υπέρ τρίτων, πέφτει μεγάλο μαχαίρι. Και τέλος, λέει ότι είμαστε μέσα στους στόχους του 2011 παρ’ ότι ο προϋπολογισμός έχει γίνει κουρελόχαρτο αφού τα έσοδα έχουν βουλιάξει.

 

Λέει για τη ΝΔ και την Αριστερά ότι δεν είναι αντάξιες των περιστάσεων, καθώς ακολουθούν «τυφλή αντιπολιτευτική στρατηγική».
Κάποιος να του πει για την τυφλή πολιτική που ισοπέδωσε τα πάντα μέσα σε ένα χρόνο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 20/03/2011 10:23:59

    "Δηλαδή κάτι σαν ενέχυρο για να μας δανείζουν οι αγορές από το 2013 και μετά"
    Αυτοί λέγανε ότι θα βγούμε στις αγορές το 2011,τώρα τι γίνεται;
    Τελικά θα αναλάβει κάποιος να κυβερνήσει;
    Το πασοκ κοιμάται και η παρέα του ΓΑΠ αλωνίζει.
    Η ΝΔ κοιμάται επίσης και ο Σαμαράς προσπαθεί να μαζέψει τα ασημάζευτα.
    Τα εξαπτέρυγα προσπαθούν να υπουργοποιηθούν.
    Η αριστερά διαφωνεί.
    Η καταστροφή είναι δεδομένη ................

  2. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 20/03/2011 10:49:56

    Αυτή τη στιγμή στο ΣΚΑΪ είναι προσκεκλημένοι ο Στ. Μάνος, ο Π. Δούκας και ο Γιάννος Παπαντωνίου και "υποδυκνείουν" στον Παπακωνσταντίνου και γενικότερα πώς να νοικοκυρευτεί η οικονομία...

    Μετά μου λέτε εμένα γιατί είμαι με τον Παττακό....

    • θανος avatar
      θανος @ SPYROS T. 20/03/2011 12:17:46

      και αυτος με την διαπλοκη της εποχης του ηταν,μην ξεχναμε ποιοι ηταν απο πισω απο αυτους, και τα παιχνιδια με την κυπρο.αν δεν μπει τερμα στην διαπλοκη ,αλλα θα υπαρχει πολιτικη μετα;τουλαχιστον οχι οπως την γνωριζαμε.ποιος πολιτικος εχει οραμα;κανεις .εξυπηρετηση συμφεροντων κανουν

    • juliet avatar
      juliet @ SPYROS T. 20/03/2011 21:01:59

      @SPYROS T.
      μιας και ανάφερες το Παττακό ,τον είδα ,πριν περίπου 8 μήνες κάπου στην Αθήνα.Είχε πάει σ΄ένα οικοδομικό συνσμο να πουλήσει ένα οικοπεδάκι για να συμπληρώσει το εισόδημά του και τι μου είπε ;οτι η γυναίκα του παίρνει σύνταξη χηρείας δηλ. για το Ελληνικό κράτος είναι ανύπαρκτος..
      Ζωντανός μεν ,αλλά για το κράτος πεθαμένος και έτσι η γυναίκα του παίρνει σύνταξη χηρείας.Τα συμπεράσματα δικά σου. Οταν του είπα πρόεδρε 20 χρόνια να ήσουνα νεώτερος θα το κάναμε το πραξικόπημα ,γέλασε.....και εγώ γέλασα με τα χάλια μας.

  3. ant95388 avatar
    ant95388 20/03/2011 11:03:33

    Ως πότε θα υπομένουμε τους μηδενιστές μας?Μπορεί να μας πει αυτός ο τύπος πόσο έπεσε το βιωτικό επίπεδο της οικογένειάς του και να το συγκρίνουμε με τα απαραίτητα που κόβονται απο εμάς, ακόμα και για την επιβίωση των οικογενειών μας? ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΥΣΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ant95388 20/03/2011 12:26:12

      Αυτοί πεθαίνουν μια φορά. Οι οικογένειές μας πεθαίνουν κάθε μέρα.

  4. zap-zap avatar
    zap-zap 20/03/2011 11:59:04

    συγνώμη αλλά από αυτήν την συνέντευξη του πολιτικού στο κανάλι της διαπλοκής, μόνο κερδισμένος δεν βγήκε ο κ. Παπακωνσταντίνου, θα έλεγα πως έχασε κατά κράτος.

  5. kiki avatar
    kiki 20/03/2011 12:16:56

    Τωρα να πω την αληθεια την ειδα για λιγο, αυτο που παρατηρησα, ηταν εναν κατακοκκινο ΠΑΠ, και εναν Αναγνωστακη λυμενο στα γελια, οση ωρα ο λαδωμενος σφαγεας της ελληνικης Κοινωνιας, ελεγε οτι παμε καλα.
    Πιο πολυ εντυπωση μου εκανε το χαχανο του αλλου του Ιορδανη.

  6. Nikitas Nikitas avatar
    Nikitas Nikitas 20/03/2011 12:34:12

    Και βέβαια ο κ. Κοτζιάς είναι ταλαντούχος και έμπειρος και το γεγονός ότι συναντηθήκαμε στο ΚΚΕ δείχνει ακόμα βάθος εμπειριών! Ακόμα το ότι ήταν και στο ίδρυμα Παπανδρέου ανεβάζει τους πόντους του... Το ερώτημα είναι αν ο Γιωργάκης τον έκανε Υπουργό Εξωτερικών αυτόν αντι του γλυκανάλατου σημερινού θα παρέμεινε στη θέση του παρά το μνημόνιο 1,2,3,4, κλπ ή.... Να ζει κανείς ή να μη ζει ιδού η απορία... Βλέπετε ότι η δυσπιστία έχει φτάσει σε ηψηλά επίπεδα και μόνο η καθαρτήρια φωτιά μπορεί να δώσει τη λύση... Το ΝΕΟ μόνο μπορεί να προκύψει όταν το παλιό καεί και χρησιμεύσει σαν λίπασμα και μόνο οι ΝΕΟΙ στο δρόμο μπορεί να λειτουργήσουν τη ΝΕΑ βουλή και τούτο γιατί η διαπλοκή είναι τέτοια που δεν μπορεί κανείς να εμπιστευτεί ούτε τα δάκτυλά του... Ευχαριστώ

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/03/2011 12:51:43

    Προστατεύουν εαυτούς και αλλήλους!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/03/2011 13:33:26

    Ταλεντο στο να μιλαω μονος και ν αποφασιζω μονος υπο πληρη καλυψη εχω κ εγω.... αλλαζουμε θεσεις??
    ρεμαλια.
    Εχω ξαναγραψει... με ξενο κωλο γινομαι κ εγω φουστης.

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/03/2011 13:38:39

    Ποιος εχει κανει αυτη τη δηλωση??
    "«οι Μακεδόνες πρέπει να χρησιμοποιούν όποιο όνομα θέλουν»." ???????

    ΠΠ

  10. Orestios avatar
    Orestios 20/03/2011 13:44:33

    Αναρωτιέμαι πόσο μας κόστισε η αγιογραφία.

  11. Brankaleon avatar
    Brankaleon 20/03/2011 14:12:01

    Χωρίς διόλου να θέλω να εξ-ηλεώσω ή να αγιοποιήσω το ΠΑ."ΣΟ".Κ., αναρωτιέμαι μήπως ενετάχθει ο G.A.P. (and the other boys), να επιβάλλουν πολιτικές επιλογές, ως το "επόμενο" , "μετα"-πολιτευτικό βήμα, χρησιμοποιόντας το ίδιο σαν "όχημα";

    Μάλλον γι' αυτό, γιατί τόσο οι Πασόκοι (που τ'αχουν πάρει στο κρανίο) όσο και το σύστημά τους, τελικά θα είναι αυτό που θα τους πάρουν με τις πέτρες.
    Μόνον σ' αυτό ήταν προφητικός ο G.A.P., ή μη πως κι' αυτό του τόβαλαν να το πει.

  12. thanasis avatar
    thanasis 20/03/2011 17:29:50

    oι διαπλεκομενοι φοβουνται καθε στιβαρο οικονομολογο
    και στηριζουν εναν αποτυχημενο διοτι μονο ετσι τρωνε
    τις μιζες τις goldman sacs

  13. zackii avatar
    zackii 20/03/2011 21:57:13

    Ο καλός ΓΑΠ που τα δίνει όλα, και ο κακός Παπακωνσταντίνου...που δεν καταλαβαίνει τις καλές του προθέσεις και μας ταλαιπωρεί. Ο καλός ΚΚ, που σκιζόταν γιά τη χώρα - έτρεχε από ταβέρνα σε ταβέρνα και από playstation σε nitendo-, και οι υπουργοί του...που τον έφαγαν. Πότε θα τη σταματήσουμε αυτή την πλάκα?

    • zackii avatar
      zackii @ zackii 20/03/2011 22:02:24

      Τώρα τελευταία ακούω και το..ο καλός Αντώνης και -το μαντέψατε- οι συνεργάτες του που δεν κάνουν τίποτα, είναι βαρίδια κλπ. Φαντάζομαι ότι αυτούς τους συνεργάτες τους έχω βάλει εγώ δίπλα του και όχι -φυσικά- ο καλός Αντώνης. Όταν σταματήσουμε να δουλευόμαστε θα ανέβουν και τα ποσοστά μας.