19/05/2009 15:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η διαπλοκή, η δικαιοσύνη, ο Λιάπης και ο Βερελής


____________________________________________________________________________________________
Η αιφνιδιαστική περάτωση της συνόδου της Βουλής οδήγησε στο «κουκούλωμα» των υπουργικών ευθυνών για ακόμη ένα σκάνδαλο, η ποινική διερεύνηση του οποίου κρατά εδώ και πεντέμισι χρόνια, γράφει σήμερα η Ελευθεροτυπία. Πρόκειται για δικογραφία που αφορά την εργολαβία του προαστιακού σιδηροδρόμου και σύμφωνα με την εφημερίδα ο αρμόδιος ανακριτής Δημ. Οικονόμου, ήταν «σχεδόν έτοιμος» να την αποστείλει στη Βουλή - αυτό το «σχεδόν» πολύ μου άρεσε, να κρατάμε και τα μπόσικα, έτσι;


____________________________________________________________________________________________
Προσέξτε ποιοι εμπλέκονται στην επιζήμια, σύμφωνα με τις κατηγορίες για το ελληνικό Δημόσιο, σύμβαση του ΟΣΕ (υπογράφηκε στις 26.4.2005). Σύσσωμη η «διαπλοκή»: Siemens AG, ΑΚΤΩΡ ΑΤΕ, ΤΕΡΝΑ ΑΕ. Για αυτό το σκάνδαλο έγραψε άραγε το «Πρώτο Θέμα»;

Ο ανακριτής φέρεται να «σκόνταψε» σε ενδείξεις εμπλοκής του εποπτεύοντος υπουργού, Μιχ. Λιάπη. Οι τυχόν ευθύνες προγενέστερου αρμόδιου υπουργού (Χρ. Βερελής) «παραγράφηκαν από τη δικαστική βραδύτητα», καθώς το σίριαλ ξεκινά από το 2003 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα, όπως επισημαίνεται και σε υπόμνημα-καταπέλτη του αιρετού μέλους του ΔΣ του ΟΣΕ, Δημ. Καραπάνου, ο οποίος είχε υποβάλει μηνυτήρια αναφορά για το σκάνδαλο.  Να σημειωθεί ότι ο κ. Καραπάνος υπήρξε στέλεχος της ΔΑΚΕ της ΝΔ και είχε φτάσει μέχρι το Μαξίμου στην εκστρατεία του εναντίον της σύμβασης. Αλλά είπαμε, «σιγά, σιγά».

Διαβάστε το θέμα εδώ: http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=45599

Εμείς επισημαίνουμε, με την ευκαιρία, ότι στα χέρια του κ. Δ. Οικονόμου παραγράφηκαν ή μπήκαν στο αρχείο οι κατηγορίες εναντίον του Σωκράτη Κόκκαλη για «κατασκοπία», «ξέπλυμα χρήματος» κλπ, ενώ ήταν ο ίδιος που χειρίστηκε την υπόθεση των ροζ DVD - Ζαχόπουλου, Αναστασιάδη κλπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/05/2009 15:40:20

    Οι αναθέσεις υποθέσεων σε εισαγγελείς πως γίνονται?
    (εννοώ την θεσμική διαδικασία)

    η τυχαία κλήρωση είναι out of the question ?

  2. daris avatar
    daris 19/05/2009 15:46:19

    Οσοι δεν εχουν αντιληφθει οτι η ιστορια με το DVD Ζαχοπουλου ηταν και ειναι η απαρχη και η ουσια της διαπλοκης επι ΝΔ ειναιή αφελεις ή παραπλανημενοι.
    Ο ΔΟΛ, το ΜΕΓΚΑ και οι καλοι "Δημοσιοκαφροι" του συγκροτηματος χρωστανε στον ΚΚ και ο ΚΚ χρωσταει σε αυτους.
    Υπαρχουν αλληλοεξαρτησεις πανω σε αυτη την υποθεση και καποτε τα γραμματια αυτα εξοφλουνται.
    Ετσι μεχρι τελικης πτωσεως θα βλεπουμε το φαινομενο του "καταλληλοτερου" σε ολες τις δημοσκοπησεις (υπαρχει κεντρικη συμφωνια σε αυτο) και θα υπαρξει εντονη μαχη για την μικροτερη φθορα στην ΝΔ και τον Κωστακη!
    Η ιστορια θα βρει και θα γραψει για ολα αυτα αλλα οταν πλεον δεν θα επηρρεαζουν ουτε προσωπα ουτε καταστασεις.
    Μεχρι τοτε θα τρωμε οτι μας σερβιρει ο Πρετεντερακος και η παρεα του...

  3. 321 avatar
    321 19/05/2009 16:01:35

    @daris
    I love your post. It is so true. . .

  4. theo1611 avatar
    theo1611 19/05/2009 16:14:37

    @daris

    Τι ακριβώς χρωστάνε στον ΚΚ και τι ο ΚΚ χρωστάει σ' αυτούς?

    Λίγο πιό λιανά, γιατί έχει περάσει και πολύς καιρός.

    Το ότι ο ΚΚ δεν τους έβγαλε στη σέντρα για εκβιασμό ή κάτι άλλο?

  5. 321 avatar
    321 19/05/2009 16:19:51

    theo1611 Says:
    May 19th, 2009 at 4:14 pm
    @daris

    Ας μου επιτρέψει ο συν-σχολιαστής να παρέμβω και να προσθέσω: το DVD το είδανε στο MEGA. Άλλο αν το κανάνε γαγράρα για να πείσουνε. Από εκεί και η αμοβαία οφειλή. . .

  6. daris avatar
    daris 19/05/2009 16:28:28

    @4
    Το οτι εχει περασει πολυς καιρος δεν δικαιολογει και την κοντη μνημη...
    Ισως ως δικαιολογια να δεχομουν οτι εχουν γινει τοσα πολλα απο τοτε που χαθηκε η μπαλα και τα μυαλα σαστισαν.
    Προφανως υπηρξαν εκβιασμοι ακομα και μεταξυ δημοσιογραφων, που ο Κωστακης, μεσω Κλαδα(τον θυμασαι φανταζομαι)γνωριζει πολυ καλα, εκβιασμοι πολιτικων με δημοσιογραφους και πολιτικων με εκδοτικα συμφεροντα.
    Απο την αλλη το ΜΕΓΚΑ και ο ΔΟΛ κατεχουν ακομα και σημερα το DVD δηλαδη την αληθεια των γεγονοτων.
    Ο ΚΚ, η ΝΑΤΑΣΑ και μερικοι αλλοι θα ειναι στο απυροβλητο οσο τα βρωμικα παιχνιδια του ΔΟΛ και του ΜΕΓΚΑ (Πρετεντερακος-Τρεμη-Καμπουρακης) ειναι ασφαλεις.
    Οι παραπλευρα κερδισμενοι? Τα αρχιλαμογια Τριανταφυλοπουλος και Αναστασιαδης!!!

  7. Helmut avatar
    Helmut 19/05/2009 16:41:35

    @daris: αν θυμάσαι το κόλπο του "καταλληλότερου" και εν γένει των λεγόμενων "ποιοτικών" (χαχα) στοιχείων των δημοσκοπήσεων είχε παιχτεί και το 2004 μέχρι λίγο πριν τις εκλογές όπου ο Σημίτης προηγούταν συστηματικά του ΚΚ.

    Προφανώς είναι ένα κόλπο που επιτρέπει στα διαπλεκόμενα ΜΜΕ και τα δημοσκοπομάγαζα να εκδουλεύουν "στήριξη" (με το αζημίωτο φυσικά) ακόμα και σε παραπαίουσες Κυβερνήσεις όταν όλα τα ποσοτικά στοιχεία - πρόθεση ψήφου, παράσταση νίκης κλπ-, δηλαδή η "ταμπακιέρα", δεν μπορούν να μαζευτούν με τίποτα...

    Το'χουμε ξαναδεί το έργο...

  8. theo1611 avatar
    theo1611 19/05/2009 16:43:13

    @daris και @321

    Ευχαριστώ, μια διευκρίνηση-υπενθύμιση απλά ζήτησα, μήπως και υπήρχε κάτι πιο πριν από τα γνωστά αλλά και ελλιπώς φωτισμένα γεγονότα, ακόμα μέχρι και σήμερα!!!

    Όμως η στροφή ΔΟΛ υπέρ ΚΚ, δεν μου μοιάζει προϊόν εκβιασμού (ένθεν-κακείθεν). Σαν συνειδητή επιλογή μου φαίνεται!!!

  9. 321 avatar
    321 19/05/2009 16:47:42

    @Helmut
    Πες τα χρυσόστομε, γιατί όντως είναι επιλεκτική η ρημάδα η μνήμη . . .

  10. daris avatar
    daris 19/05/2009 16:49:53

    @7
    Φιλε Helmut ολα τα θυμαμαι.
    Ο Σημιτης πληρωσε πολυ ακριβα το σφιχταγκαλιασμα του με τα διαπλεκομενα ΜΜΕ.
    Το κακο για τον ΚΚ ειναι οτι απο την αρχη της θητειας του πιστεψε και εξακολουθει να πιστευει οτι η φωνη του λαου καθοριζεται απο τα καθε λογης αλητακια των ΜΜΕ.
    Εν μερη μπορει και να ισχυει και αποδειχθηκε περιτρανα στις εκλογες του 2007.
    Ομως καθε παραμυθι καποτε εχει ενα τελος.
    Οι πολιτες ξυπνανε και στην περιπτωση του το δικο του παραμυθι δεν θα εχει το τελος που θα θελε ο ιδιος.

  11. white shark avatar
    white shark 19/05/2009 16:50:00

    μεσω Σανιδά εχουμε τις αναθέσεις υποθέσεων σε εισαγγελείς κι εννοειται μόνο σε συγκεκριμένη παρέα που κάνει ολη την δουλειά
    εδω ξεμπερδευουμε με ''παραπλανημέους''
    τί τυχη θα είχαν οι αποκαλύψεις που έφερε στο φως η εφημερίδα Daily Telegraph για τα αδικαιολόγητα έξοδα των Βρετανων βουλευτών;

  12. daris avatar
    daris 19/05/2009 16:53:49

    @8
    Εγω δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε τη λεξη "συνειδηση" ή αλλο παραγωγο της σε αναφορα μου σχετικη με τα ΜΜΕ.

  13. ΛΕΟ avatar
    ΛΕΟ 19/05/2009 16:55:43

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ.....

  14. white shark avatar
    white shark 19/05/2009 17:02:51

    το 'χουν συστημα το ''μισές αλήθειες με κατάδηλα ψέμματα''

  15. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/05/2009 17:17:23

    @ white shark ,

    η τυχαία κλήρωση είναι θεμιτό/λειτουργικό κτλ να εφαρμοστεί ?

  16. Knjaz Neretve avatar
    Knjaz Neretve 19/05/2009 17:33:35

    Mπα; σβήνουμε τα σχόλια που δε μας αρέσουνε;


    factorx: Καλά σε ηλίθιους νομίζεις οτι απευθύνεσαι; Μπαίνεις μέσα και πετάς διάφορα για συναδέλφους χωρις στοιχεία και θες και να το αφήσουμε; Πές τα για όποιον θέλεις, αλλά με στοιχεία και επωνυμα για να τρεχουμε μαζί στα δικαστηρια. Κοίτα να δεις κατι τζάμπα μάγκες

  17. Knjaz Neretve avatar
    Knjaz Neretve 19/05/2009 17:51:05

    Κοίτα φάκτορα, όλοι δω μέσα ανώνυμα γράφουμε...
    Φωτογραφίες φυσικά δεν έχω... Δεν είχα την πρόνοια για να κρατάω "στοιχεία". Πού νά'ξερα άλλωστε. Τέλως πάντων hints δίνω, αν θέλεις αξιοποίησέ τα.
    Δε μπορεί η κάθε μπουγάτσου να παριστάνει την αδέκαστη χωρίς αντίλογο. Έχει τη δύναμη της γραφίδος και δεν αντιμετωπίζεται αλλιώς παρα μόνον διαδικτυακά.
    Αν θέλεις, το καταλαβαίνεις

    factorx: καμία αντίρρηση. Ξέσκισε όποιον θέλεις, μαζί σου και τέτοια θέματα θέλουμε. Αλλά χωρίς στοιχεία; Με ...hints; Είναι δυνατόν. Και γιατί εγω να μην νομίσω οτι αν παίζεις έτσι είσαι στο αντίπαλο στρατόπεδο και την συκοφαντείς;

  18. Factorx avatar
    Factorx 19/05/2009 17:54:48

    Διαβάστε κι εδώ:
    http://www.antinews.gr/?p=6498

  19. Knjaz Neretve avatar
    Knjaz Neretve 19/05/2009 17:54:59

    Καταλαβαίνω βέβαια ότι το (τίμιο, είναι αλήθεια) ".gr" σε δένει χειροπόδαρα σε σχέση με τον κάθε κακόβουλο (βλέπε Λιακόπουλους κλπ)
    Αν είναι έτσι συγγνώμη.... Αλλά η αγανάκτησή μου έχει φτάσει στα όριά της

  20. white shark avatar
    white shark 19/05/2009 18:32:50

    @greekpoliticalreview
    Υπάρχει το Συμβούλιο Εφετών που μπορεί να ορίσει ειδικό ανακριτή αλλά κι εκεί μπορεί να κάνουν ''παιχνίδι'' πχ για το βατοπέδι όρισαν γυναίκα που δεν μπορει να πάει εκει λογω του αβατου του .Ορους

  21. Knjaz Neretve avatar
    Knjaz Neretve 19/05/2009 19:17:47

    Πάντως για να γυρίσουμε στην ουσία, η δημοσιογράφος αναφέρεται (περιγράφοντας τα έντεχνα ως αλήθειες) στα καταγγελτικά υπομνήματα στελεχών (ΔΑΚΕ μάλιστα) του ΟΣΕ.
    Γράφει δε για παραγγελία πραγματογνωμοσύνης της οποίας όμως το αποτέλεσμα δεν περιγράφει.

  22. zaza avatar
    zaza 20/05/2009 03:41:27

    Αυτός δεν παραιτήθηκε πριν κλεισει η Βουλή για να μπορεί να δικαστεί σαν απλός πολίτης? αυτό δεν είπε? Τώρα δεν ισχύει, τον καλύπτει ακόμα η βουλευτική του ασυλία?