#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2010 12:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η διάλυση της Ευρωζώνης θα επαναφέρει την ανάπτυξη, υποστηρίζουν οι Βρετανοί..



Η διάσπαση της Ευρωζώνης θα καταστούσε δυνατή την επιστροφή της ανάπτυξης σε όλην την Ευρώπη, τόνισε ο Κρίστοφερ Σμόλγουντ, οικονομολόγος του γραφείου Cabinet Economics, που υποστηρίζει την επιστροφή στο σύστημα των εθνικών νομισμάτων ως μοχλού για την ανάκαμψη στη Γηραιά Ήπειρο.«Για το συμφέρον της οικονομικής υγείας και της μελλοντικής επιτυχίας στην ΕΕ, η Ευρωζώνη θα πρέπει να διαλυθεί», υποστηρίζει το λονδρέζικο γραφείο.«Υπό τις παρούσες συνθήκες, τα πλέον αδύναμα μέλη της Ευρωζώνης, η Πορτογαλία, η Ιταλία, η Ιρλανδία, η Ελλάδα και η Ισπανία (στις οποίες αναφέρονται, λόγω των ακρώνυμών τους και ως PIIGS) κινδυνεύουν να έλθουν αντιμέτωπες για πολλά χρόνια, ακόμη και για δεκαετίες, με ύφεση και αποπληθωρισμό», εκτιμά ο Σμόλγουντ.Παράλληλα, «η Γερμανία θα συνεχίσει να βασίζει την ανάπτυξή της στις εξαγωγές, καταποντίζοντας τις προοπτικές των εταίρων της για εξαγωγές», εξηγεί ο ίδιος.Στην ουσία, «η Γερμανία, παρά το θεόρατο εμπορικό πλεόνασμά της, αρνείται να επιτρέψει την αύξηση της κατανάλωσής της, την ώρα που κάτι τέτοιο θα επωφελούσε τις πιο αδύναμες οικονομίες», εξαναγκάζοντας αντίθετα τις χώρες αυτές να λάβουν πλέον αποπληθωριστικά μέτρα, τα οποία διογκώνουν έτι περισσότερο τα ελλείμματά τους, προσθέτει. «Η κατάσταση τούτη θα οδηγήσει σε μία μακροπρόθεσμη πτώση της απόδοσης στην Ευρωζώνη, κάτι το ανήκουστο δεδομένου ότι ένα από τα κύρια επιχειρήματα για την εφαρμογή του ευρώ ήταν η βελτίωση της οικονομικής ευμάρειας», υπογραμμίζει ο Σμόλγουντ.Κατά συνέπεια, τα PIIGS θα μπορούσαν να φύγουν από την Ευρωζώνη και να υιοθετήσουν τα παλαιά εθνικά τους νομίσματα, αφήνοντάς τα να διολισθήσουν, «απαλείφοντας στο σύνολό της, ή μέγα μέρος, της αδυναμίας ανταγωνισμού τους και να ενισχύσουν τις εξαγωγές τους», προτείνει ο οικονομολόγος.Ωστόσο, για τον ίδιο, «η καλλίτερη λύση για την Ευρώπη» είναι μία πλήρης διάλυση της Ευρωζώνης, με την επιστροφή όλων των χωρών στο εθνικό τους νόμισμα, και ιδίως στο γερμανικό μάρκο.
Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 11/07/2010 13:03:22

    Ki giati oxi ta PIGS na ftiaxoun ena diko tous koino nomisma sta metra tous, exontaw apofygei tis vlakeies tou evro? Isws na erthei parea kai Gallia kai Italia, opote pame gia 200 ekatommyria kosmo kai exoume ti Germania xesmeni.

  2. man8os avatar
    man8os 11/07/2010 13:07:50

    Μονο μεσα στην ΕΕ. Αν φυγουμε μονο με την εγγυηση της ασφαλειας μας.

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ man8os 11/07/2010 17:20:23

      Σαν αυτη που ειχαμε το βραδυ των Ιμιων.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ n Georgiopoulos 11/07/2010 18:17:03

        ενω στην ΚΥΠΡΟ ειδαμε..

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ n Georgiopoulos 11/07/2010 18:27:22

        Ναι ειδαμε τον Φερχοιγκεν.

  3. αδ avatar
    αδ 11/07/2010 13:20:55

    Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!! ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΧΡΕΟΥΣ!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ αδ 11/07/2010 18:00:06

      τυχαινει να ειναι και η εσχατη

  4. zackii avatar
    zackii 11/07/2010 13:48:13

    ΣΥΜΦΩΝΩ!! ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΟΥΣ. ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΩΡΑ. ΑΠΕΤΥΧΕ

  5. warum nicht? avatar
    warum nicht? 11/07/2010 14:43:56

    Προς το παρόν οι μόνοι που χαίρονται είναι οι Γερμανοί

    http://www.liveleak.com/view?i=0ae_1278798052

  6. ZARKO avatar
    ZARKO 11/07/2010 17:30:33

    Άντε να διαλυθεί το μπ...λο. Εδαφική ακεραιότητα δεν μας εξασφαλίζει, τα σύνορα μας που είναι και ευρωπαϊκά δεν τα προστατεύει από τη λαθρομετανάστευση, είμαστε χρεωμένοι μέχρι τον λαιμό με σάπια γερμανικά και γαλλικά οπλικά συστήματα, μας παραχαράσσουν την ιστορία μας, τον πολιτισμό και την εθνική μας ταυτότητα, μας συκοφαντούν ενώ σε όσα μας συκοφαντούν είναι χειρότεροι, δεν ξέρουν να ντύνονται (βλ. σαγιονάρα με κάλτσα), δε ξέρουν να τρώνε, δεν ξέρουν να περνανέ καλά στη ζωή τους, και τώρα πρεπει να κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι για να διογκώσουν τα ήδη διογκωμένα κέρδη μια ομάδα χρηματιστών και τραπεζιτών. Δεν πάνε να... κουρετούν λέω γω.
    Και οι δικοί μας yes sir και ναι αφέντη είναι....

    • γκαβουλιακας avatar
      γκαβουλιακας @ ZARKO 11/07/2010 17:51:49

      Για την ωρα θ'ανεχθουμε τις τσατσαδες που φορτωθηκαμε κι οταν η συφιλη μεταδοθει και στο τελευταιο μας κυτταρο....πουλοβιτς!

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ γκαβουλιακας 11/07/2010 18:24:32

        Ομολογώ ότι πολλά από οικονομικά, χρηματιστικά και λοιπές παρόμοιες @@ριές δεν γνωρίζω, αλλά το ψυχολογικό κομμάτι της υπόθεσης δεν υποφέρεται. Αλλά δεν φταίνε αυτοί, εμείς φταίμε που ψηφίζουμε τους προδότες αυτούς.
        http://www.youtube.com/watch?v=o077DmJPHHg
        Αφιερωμένο σε όλους τους νεοέλληνες ραγιάδες, εμού συμπεριλαμβανομένου..

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ γκαβουλιακας 11/07/2010 21:45:37

        ZARKO, αντι-συστημικός στην πράξη ήταν ο Άσιμος.
        Στα λόγια ο Τζιμάκος και ο Λαζόπουλος.
        Καίριοι, αγαπητοί και συμπαθείς κατά τα άλλα, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να τους εξυψώσω.

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ ZARKO 11/07/2010 21:48:53

      Δεν τρέφω και καμία ιδιαίτερη αγάπη ούτε για τον Λαζόπουλο, ούτε για τον Τζίμη. Δεν έχω ψάξει και τόσο πολύ την πορεία του να σου πω την αλήθεια. Δεν προσπαθώ να τον προβάλλω. Απλά το τραγούδι αυτό τα λέει όλα και μας ταιριάζει πιστεύω.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ZARKO 11/07/2010 21:51:12

        Ναι, έτσι συμφωνώ.

  7. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 11/07/2010 21:32:54

    Τις χωρες που εκ των πραγματων ζουν απο το τουρισμο οπως και η ελλαδα τις ευνουσε εξ αρχης το φτηνο νομισμα.Με τη προυποθεση πως υποδεχονται τουριστες, και εξαγουν σε φθηνη τιμη -λογω νομισματος- αγροτικα προιοντα.Η φτηνεια τρωει το παρα που ελεγαν οι Ανατολιτες απο παλια..Ειδικα η ελλαδα ετσι οπως τη καταντησαν που η μεγαλυτερη της βιομηχανια ηταν το σωληνουργειο του κυρ μητσου ηταν απο ΟΛΕΘΡΙΑ εως προδοτικη επιλογη η εισοδος της στην ευρωζωνη..το τονιζαν απο τοτε καποιοι "γραφικοι" "ρομαντικοι" "αρχαιοπληκτοι" και "αναχρονιστικοι" που "δεν ηθελαν την ευρωπαικη ενοποιηση"... Δυστυχως κι οπως ηταν αναμενομενο δικαιωνονται καθημερινα με το κατηγορηματικωτερο τροπο.Η ολη ιστορια του ευρω ωφελησε τις βορειες βιομηχανικα αναπτυγμενες χωρες να μαζεψουν το χρημα που τους διεφευγε απ την εκροη συναλλαγματος λογω τουρισμου. Η Αγγλια για παραδειγμα η η Δανια που εκανε δημοψηφισμα μαλλον χαζοι δεν ηταν..Και η επιστροφη στο εθνικο νομισμα δεν γινεται μονο για λογους κρισης αλλα για λογους ουσιας.Με τη δραχμη για παραδειγμα κι αν οι κυβερνωντες ηταν λιγωτερο διεφθαρμενοι κι οχι υπηρετες δυο και τριων αφενταδων, η χωρα μας εκτος απο τουριστικες επιχειρησεις θαταν εξαιρετικα ευκολο να αναπτυξει και ελαφρα βιομηχανια και μεγαλες εξαγωγες αγροτικων προιοντων...Μα απλη λογικη των αναγκων χρειαζεται κι οχι εξεζητημενα οικονομικα μαθηματικα...για να μη το προχωρησουμε στο τι θα γινοταν αν υυλοποιουσαν οι κυβερνησεις τη χαλαρη βαλκανικη συνομοσπονδια των αντοστοιχων κρατων.Πετρελαιο απ τη ρουμανια, κτηνοτροφικα απ τη βουλγαρια, ενεργεια απο αλβανια βουλγαρια, λαδια φρουτα ναυτιλια απ την ελλαδα... Η μεγαλυτερη περιφερειακη υπερδυναμη οικονομικα... Ισως ΚΑΙ γι αυτο διαχρονικα τα βαλκανικα κρατη τα ηθελαν και τα ειχαν διασπασμενα και χωρισμενα σε ζωνες επιρροης... Εθνικο νομισμα λοιπον και επιστροφη στη πολιτικη!Η πολιτικη στους πολιτικους κι οχι στα ΜΜΕ και στους Λαμπρακηδες....

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Μαυρη Αντιδραση 11/07/2010 21:46:13

      Αν είναι να εισάγουμε κτηνοτροφικά προϊόντα ας το κάνουμε από την Σερβία. Έχουν πολύ ωραία κρέατα και φθηνά.
      Βαλκανική συνομοσπονδία. Ωραία σκέψη, αλλά ξέχασες ότι οι κουλτουριάρηδες του Κολωνακίου και οι ευρωαριστοκράτες της Εκάλης δεν μπορούν να λερώσουν την εικόνα τους με την ταμπέλα του βαλκάνιου. Αφού είναι γέννημα-θρέμμα ευρωπαίοι, πως να το κάνουμε;

      • warum nicht? avatar
        warum nicht? @ ZARKO 12/07/2010 01:29:59

        Δυο πυρήνες εθνικοί μπορούν αν εκφράσουν αντίποδα στη παγκοσμιοποίηση. Ο Ελληνικός και ο Ρωσικός. Δυστυχώς ο Ρωσικός απέδειξε οτι ακόμη υπολείπεται δράμια σοβαρής πολιτικής σκέψης όπου οι υπολογισμοί να μην περιλαμβάνουν σε κύριο ρόλο το τομάρι του. Με την Ελλάδα της μεγάλης κληρονομιάς και του μικρού εκτοπίσματος έρχονται ολα φυσιολογικά. Κανείς δε θα τη φοβηθεί, πολλοί θα τη ζηλέψουν, ακόμη ποιο πολλοί θα την ακολουθήσουν, ενω όλοι θα τη θαυμάσουν. Καθαρά, όλα είναι κανόνες ψυχολογίας. Ο Πάνσοφος ολα ορθά εποίησε.

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ Μαυρη Αντιδραση 12/07/2010 00:01:42

      Αν δεν είχαμε τόσο άχρηστο πολιτικό προσωπικό και δεν ήταν τόσο τραπεζοκρατούμενη η παγκόσμια οικονομία θα είχες απόλυτο δίκιο.

      • warum nicht? avatar
        warum nicht? @ undercover gpr 12/07/2010 01:32:24

        Καλύτερα Τραπεζοκρατούμενη παρά οικονομία ηλιθίων όπου δεν γνωρίζουν τη τύφλα τους παρά αναπαράγουν μονότονα οτι η Παγκόσμια οικονομία έχει χαλάσει και οτι αυτοί έχουν τη Θεία έμπνευση του πως θα πρέπει να είναι.

  8. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 11/07/2010 21:51:01

    Μα η ιδεα ανηκε στο ρηγα το μεγαλο Οραματιστη κι οχι σε μενα ... Απλα επαληθευεται περιτρανα και διαχρονικα... Ισως ειχε συλλαβει τις σκεψεις των "μεγαλων" διαχρονικα... Μετα τη καταρευση της Βυζ αυτοκρατοριας ανεκαθεν για διαφορους λογους οι χωρες της βαλκανικης ηταν αντιπαλες αν οχι ενθρικες η μια με την αλλη..Εγιναν κατα καιρους προσπαθειες συνεργασιας αλλα δυναμητιστηκαν εξωθεν...

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Μαυρη Αντιδραση 11/07/2010 22:33:00

      Βασικά για να είμαστε ειλικρινείς, καλύτερα θα ήταν μια Βαλκανική Ένωση (εν είδη Ευρωπαϊκής ένωσης, αλλά με διαφορετικά χαρακτηριστικά, όχι χρηματοπιστωτική κλίκα) παρά συνομοσπονδία. Αλλά και πάλι αμερικανοκινούμενα κρατίδια όπως αυτά της Βοσνίας, του Κοσσυφοπεδίου (ανάθεμα την ώρα και την στιγμή), των Σκοπίων, του Μαυροβουνίου και αν θέλεις και της Μολδαβίας δεν συμβάλλουν σε κάτι τέτοιο.

      • warum nicht? avatar
        warum nicht? @ ZARKO 12/07/2010 01:34:40

        Δεν είναι χαζοί αυτοί που θέλουν να παράξουν Παγκόσμια δυναμική. Τυχαία δεν χρηματοδότησε το έκτρωμα των Σκοπίων ο Σόρος. Προφανώς ήξερε τι έκανε.

  9. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 11/07/2010 22:51:47

    Μα για "το φοβο των Ιουδαιων" πιστευω ο υπερατλαντιος θειος Σαμ εχει φυτεψει σε ολες τις Βαλκανικες χωρες υποτακτικους του... το θεμα των Σκοπιων ποιος το ανακινησε εκ του μη οντως? Ποιος φυτεψε 3.500.000 γυφτορουμανους στη καρδια της Ρουμανιας και γιατι? Ποιος μας φορτωσε τους "μελαχροινους Ελληνες" και φροντισε να υπαρχει και πρωθυπουργευον να εποπτευει? Πως η Βουλγαρια ξαφνικα ακυρωσε εκανε εκλογες για να ακυρωθει η προηγουμενη συμβαση με τον αγωγο αεριου? Τι ψυχοποια επιασε τον Ομπαμα και τον υπατο αρμοστη του εδω να στηριχθει το ευρω και να ισχυροποιηθει και το κινεζικο νομισμα? Τα πολλα περιστατικα μαλλον συπτωση δεν ειναι...

    • warum nicht? avatar
      warum nicht? @ Μαυρη Αντιδραση 12/07/2010 01:35:27

      Μπρεζίνσκι

  10. anonymos avatar
    anonymos 12/07/2010 01:02:41

    Συμφωνώ απολύτως και βέβαια εκδίωξη του ΔΝΤ

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/07/2010 10:09:27

    Θα ήθελα να ακούσω από τους Βρεττανούς οικονομολόγους να μας πουν πώς βοηθήθηκε η ανάπτυξη τής Μεγάλης Βρεττανίας από τη μη συμμετοχή της στην Ευρωζώνη.
    Γιατί αυτό που είδαμε είναι μια άλλοτε κραταιά Αλβιόνα να βλέπει το νόμισμά της να υποτιμάται το 2008 από 1,60 ευρώ ανά λίρα σε 1,10 ευρώ ανά λίρα, και παρ'όλα αυτά να μην μπορεί να επωφεληθεί, επειδή αυτή τη στιγμή η Μεγάλη Βρεττανία δεν παράγει ΤΙΠΟΤΑ πέρα από τον γνωστό αέρα κοπανιστό των "τραπεζικών προϊόντων".
    Χωρίς παραγωγή δεν υπάρχει ανάπτυξη.
    Αν έχεις παραγωγή, και το κρούγκεραντ να έχεις για νόμισμα, αναπτύσσεσαι.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Στέργιος 13/07/2010 10:29:58

      Ποιος σου ειπε φιλε οτι η Βρεττανια δεν επωφεληθηκε απο την υποτιμηση της στερλινας το 2008?Γλυτωσε απο τα πολυ χειροτερα.Το Λονδινο πλημυρισε απο Γαλλους,Γερμανους,Βελγους.....που πηγαιναν να ψωνισουν εκει και εδωσαν μια μεγαλη ανασα στην αγορα!!Ποιος σου ειπε οτι δεν παραγουν τιποτε?Η TOYOTA,HONDA,NISSAN....παραγουν αυτοκινητα στην Αγγλια ΟΧΙ μονο για την εγχωρια αγορα,αλλα και για την υπολοιπη Ευρωπη!!!Επισης εχουν και αλλες βιομηχανιες οπως οι κινητηρες αεροσκαφων της ROLLS ROYCE με τους οποιους εφοδιαζονται τα AIR BUS και οχι μονο και αλλα πολλα.Οσο για τη παραγωγη που γραφεις οταν εισαι ακριβος οι πελατες πανε σε αλλες αγορες φτηνοτερες και κλεινεις.Η Τουρκια εφετος εχει ρεκορ αυξησης τουριστων,οχι γιατι ειναι καλυτερη,αλλα κυριως γιατι ειναι φτηνοτερη με τις ισοτιμιες των ξενων νομισματων.Και μεγαλο μερος των Τουριστων τους ΗΤΑΝ ΠΑΛΙΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ,που δυστυχως λοιπουν απο την Ελληνικη πιατσα με δραματικες συνεπειες!!Πολλα μπορω να γραψω για το Ευρω και τις συνεπειες του.Σιγουρα χωρις αυτο δεν θα ειχαμε σε τετοιο βαθμο που εχουμε σημερα καταναλωτικα αγαθα,θα ειμαστε να το πω ετσι¨φτωχοτεροι¨Σιγουρα ομως ΔΕΝ θα χρωστουσαμε σε τετοιο βαθμο.Το Ευρω γι αυτο εγινε για να πουλησουν οι βορειοευρωπαιοι και κυριως οι Γερμανοι τα¨σιδερικα¨τους,κι ετσι τα πλεονασματα τα δικα τους εγιναν δικα μας ελλειματα και φτασαμε σε συνδοιασμο και με τη κακοδιαχειρηση εδω που ειμαστε γιατι πια δεν παραγουμε σχεδον ΤΙΠΟΤΕ!!!

  12. lornion avatar
    lornion 12/07/2010 16:51:37

    βλέπω το κόσμο που τα λέει χύμα στους πολιτικούς και επειδή ζω πάνω από μισό αιώνα εξω, μη γνωρίζοντας πως έχει διαμορφωθεί η κοινωνία μας, πιστεύω πως οι πολιτικές που ακολουθήθηκαν ήταν ενα μέγα λάθος.Η κοινωνία μας ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΟΜΟΙΏΣΕΙ αυτό, για την διόρθωση της πλεύσης του σκάφους στις δικές μας αξίες .ΧΡΕΙΑΖΌΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΉ ΔΙΚΉ ΜΑΣ ελληνική -ελληνικότατη.Η Ευρώπη είναι για τους Βόρειους και η Μεσόγειος για τους νότιους.Δεν είμαστε μεταναστευτικό κράτος,πανσπερμία φυλών κίβδηλης προέλευσης.