#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η δεύτερη κατάθεση Ρουμελιώτη "έκαψε" τον ΓΑΠ;



Γράψαμε ήδη χθες για την απόφαση των δυο οικονομικών εισαγγελέων να αποσταλεί στην Βουλή, για την αναζήτηση ενδεχόμενων ευθυνών πολιτικών προσώπων η υπόθεση του προγράμματος δημοσιονομικής πολιτικής, που εφαρμόστηκε στη χώρα.

Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες ρόλο-καταλύτη στην εξέλιξη αυτή έπαιξε η δεύτερη κατάθεση του πρώην εκπροσώπου της Ελλάδας  στο ΔΝΤ κ. Ρουμελιώτη. Η δεύτερη κατάθεση έγινε μόλις χθες γνωστή ενώ μέχρι τότε επικρατούσε η εντύπωση ότι κατέθεσε μόνο μια φορά.

Εντύπωση προκαλεί επίσης το γεγονός ότι οι δύο εισαγγελείς ενήργησαν εσπευσμένα κρίνοντας με αποτέλεσμα, όπως σημειώνει ο "Ελεύθερος Τύπος", να… ματαιωθεί κυριολεκτικά στο παρά πέντε η προγραμματισμένη για χθες εξέταση της Βάσως Παπανδρέου, καθώς επίσης του πρώην προέδρου του Σώματος Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων, Γ. Ζανιά, και του πρώην προέδρου του Οργανισμού Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους, Π. Χριστοδούλου, που θα ακολουθούσαν.

Έτσι οι δυο εισαγγελείς έκριναν με βάση τις μαρτυρικές καταθέσεις του κ. Ρουμελιώτη, της Λούκα; Κατσέλη και του Γεράσιμου Αρσένη καθώς και τα έγγραφα που προσκομίστηκαν στο πλαίσιο της έρευνας.

Υπενθυμίζεται ότι στο στόχαστρο της έρευνας των οικονομικών εισαγγελέων -μετά τις αιχμές του Π. Ρουμελιώτη αφενός ότι το ΔΝΤ γνώριζε εκ προοιμίου ότι το ελληνικό σχέδιο διάσωσης ήταν καταδικασμένο να αποτύχει και αφετέρου ότι η κυβέρνηση ΓΑΠ ήταν ενήμερη περί αυτού- είχε τεθεί το ενδεχόμενο διάπραξης των αδικημάτων της απιστίας, αλλά και εγκλημάτων σε βάρος της εθνικής οικονομίας της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΠΙΝΟΣ avatar
    ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΠΙΝΟΣ 06/09/2012 12:31:45

    Τον ξέρουμε τον ένοχο κι είναι γνωστή η αιτία.

  2. Στάθης avatar
    Στάθης 06/09/2012 12:45:40

    Γιατί άραγε ο ΓΑΠ ετοιμάζει βαλίτσες για ΗΠΑ, προσκεκλημένος του Harvard;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Στάθης 06/09/2012 19:16:30

      Σωστό!

    • Δημήτρης Κρ avatar
      Δημήτρης Κρ @ Στάθης 06/09/2012 22:17:03

      Πάει στις ΗΠΑ ως προπομπός (κάπως έτσι λέγεται διπλωματικά) για την προετοιμασία της άφιξης του Σαμαρά για μόνιμη διαμονή.

  3. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 06/09/2012 12:59:06

    ...καί οι δηλώσεις Παυλόπουλου σήμερα σέ σωστό δρόμο αλλά χλωμό τό βλέπω νά έχει παρέα ο Ακης.

  4. kotstak avatar
    kotstak 06/09/2012 12:59:43

    “ το ΔΝΤ γνώριζε εκ προοιμίου ότι το ελληνικό σχέδιο διάσωσης ήταν καταδικασμένο να αποτύχει”

    Ας υποθέσουμε, πως, με βάση την παραγωγή ελληνικών προϊόντων, οι εργαζόμενοι δικαιούνταν (1η στήλη) και έπαιρναν (2η στήλη):
    Εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα: 2—2
    Εργαζόμενοι στον δημόσιο τομέα: 1,8 —3
    Αργόσχολοι δημοσίου: 1,8 —7+
    ΔΕΚΟ: 1,8—7+
    Μεγαλοδημοσιογράφοι: 10— 100+
    [Σύνταξη: 1.5— 3]
    [Ενοίκιο: 0,5 — 2]
    [Εφάπαξ 0 — 50.000 ευρώ+]

    Όποιος δεν πετύχει αυτή την αναλογία θα αποτύχει.—

    Δεν έχει σημασία το ποσό. Η αναλογία έχει σημασία.
    Ότι παίρνει ο ένας το στερεί από κάποιον άλλον.
    Στο τέλος κάθε μήνα εργαζόμενοι και συνταξιούχοι μοιράζονται ένα συγκεκριμένο ποσό.
    Όταν κάποιος, απεργώντας διεκδικεί περισσότερα, τα στερεί από κάποιον άλλον. Στέλνει κάποιον στην ανεργία. Μειώνεται έτσι η παραγωγή.

    Όταν κάποιος, επί σειρά ετών, αντί 1.8 παίρνει 10, έχει πιστέψει πως τα δικαιούται.
    Προφανώς, το ΔΝΤ ήξερε την σωστή αναλογία, θα ήξερε και τις αντιδράσεις.

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ kotstak 06/09/2012 13:43:59

      Ότι του φανεί, του Λολοστεφανή..

      • kotstak avatar
        kotstak @ Ανιψιός 06/09/2012 14:34:28

        Το χρήμα, μπορεί να το παίρνεις από το ΑΤΜ, αλλά δεν το “γεννά” το ΑΤΜ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ kotstak 06/09/2012 19:17:18

      Κολλημένος με τη μπάλα λέμε!

  5. fileas avatar
    fileas 06/09/2012 14:19:08

    Του εχουμε φτιαξει και πισινα για να κανει το αγαπημενο του σπορ.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ fileas 06/09/2012 17:11:30

      Πισινα η ''πισινα' διοτι οι νεροτσουληθρες που ζηταγε στην Λευκαδα αυτον τον ρολο παιζουν συσφιγγουν τους πισω μυς για επιδοσεις στο κανο!

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/09/2012 17:56:57

    Ο ΓΑΠ στα τρυφερά του, κάνει συνεχώς διακοπές.Πού είναι οι εισαγγελείς και οι δικαστές που παίρνουν ένα κάρο λεφτά ,για αυτεπάγγελτες διώξεις;

  7. δημης avatar