#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2010 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η δεξαμενή του ΚΚΕ στο ΠΑΣΟΚ αδειάζει



Δύο στους πέντε Έλληνες είναι κάτω από το όριο της φτώχιας. Και τρεις στους πέντε ετοιμάζονται να τους κάνουν παρέα

Εν τω μεταξύ, με τα νέα μέτρα, η αγορά κινδυνεύει, λένε, με εμφράγματα. Να κόψει τσιγάρο και καφέδες, εντείνουν το πρόβλημα

Το ΚΚΕ αποχωρεί επιτέλους από το ΠΑΣΟΚ. Προς το παρόν ξέρουμε δύο (Κοτζιάς, Παπαχρήστος), αλλά που θα πάει. Εκείνη η δεξαμενή από τα αριστερά θα αδειάσει ωσονούπω…

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι όλα τα “ρεπορτάζ στον Τύπου και το Διαδίκτυο για τις αλλαγές που θα κάνει μετά τα Χριστούγεννα ο Σαμαράς αναφέρονται στα ίδια πρόσωπα.

‘Η έχουν βελτιωθεί οι επικοινωνίες της Ρηγίλλης και περνάνε επιτέλους γραμμή, ή κάποιοι θέλουν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στον … Σαμαρά.

Να παρατηρήσω ότι όλα αυτά μου θυμίζουν εποχές εκείνου που δεν μιλάει, θα ήταν εκτός τόπου και χρόνου, έ;



Από την κυβέρνηση ανακοινώθηκε ότι με τη σύμφωνη γνώμη της τρόικας, αντί επιδόματος θέρμανσης θα δοθεί στους δικαιούχους ένα πακέτο σπίρτα

Να το ανάβουν όμως με σύνεση και μόνο σε καταστάσεις ανάγκης γιατί δεύτερο δεν προβλέπεται

«Ένας στους εκατό είναι straight στον χώρο της μόδας!’» δηλώνει το παγκοσμίως γνωστό μοντέλο Βiky Κagia.

Και τι κάνει εκεί πέρα;

Σε περίπτωση που επιστρέψουμε στη δραχμή, πως θα λέγεται η EUROBANK;

ΔΡΑΧΜΟBANK

Αφού μέχρι και ο Καψής είπε απο το Mega στον Παπακωνσταντίνου ότι το ΠΑΣΟΚ έλεγε  σαχλαμάρες προεκλογικά, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα

Είτε οι ανιδιοτελείς εκδότες αποφάσισαν να μας απαλλάξουν από τον ΓΑΠ

Είτε η γραμμή είναι να φαγωθεί ο Παπακωνσταντίνου διότι ο κόσμος θα φάει αυτούς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GSV avatar
    GSV 19/12/2010 16:43:36

    Το ΚΚΕ γιατι αντιδρά στη πολιτική του ΠΑΣΟΚ? Το ΠΑΣΟΚ έχει όραμα, να μας μετατρέψει σε σοσιαλιστές φτωχούς που ζουν σε μια περιοχή που κάποτε κατοικούσαν κάποιοι που προσδιορίζονταν ως Έλληνες.

    Εαν είχαμε κουμουνισμο στην Ελλάδα πως θα ήταν η ζωή μας? Δεν θα είμασταν κουμουνιστές φτωχοί? Περιμένοντας στη σειρά στο σούπερ μάρκετ να εξαργυρώσουμε τα κουπόνια μας για να αγοράσουμε τρόφιμα? (και αυτα με μέτρο σύμφωνα με τις εντολές του κόμματος).

    Γιατί εξαγριώνονται οι του ΚΚΕ?

    • Dragon avatar
      Dragon @ GSV 19/12/2010 17:20:44

      Μάλλον αναφέρεσαι σε όσα γίνονται στις χώρες πρότυπα σας ΗΠΑ - Μ. Βρετανία (Ιρλανδία πρόσφατα ανακοινώθηκε η δωρεάν προσφορά τυριού σε φτωχούς) αλλά τα ΜΜΕ των φίλων σας δεν μεταδίδουν ποτέ.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Dragon 19/12/2010 17:42:45

        Όχι, μάλλον αναφέρεται στις προφητείες του Μαρξ, σύμφωνα με τον οποίο όσο πλησιάζει ο καπιταλισμός στο τέλος του τόσο πιο βάρβαρος θα γίνεται. Οπότε όντως το ΚΚΕ θα έπρεπε να είναι χαρούμενο. Πλησιάζει η ώρα που το προλεταριάτο δε θα αντέχει άλλο την εξαθλίωσή του και θα φέρει τον κομμουνιστικό παράδεισο. Μόνο όμως αν ο καπιταλισμός απανθρωποιηθεί τελείως μπορεί να έρθει ο κομμουνισμός (σύμφωνα με την 'ιστορική νομοτέλεια' που ανακάλυψε ο πάνσοφος προφήτης).
        Κάντε υπομονή φίλοι του ΚΚΕ.
        Οι χρησμοί ΘΑ επαληθευθούν.
        Κάποτε.

        • 11888 avatar
          11888 @ Δημήτρης 20/12/2010 02:34:46

          Ο ενας τσιμεντολιθος μετα τον αλλον.Ενταξει φαε αναπτυξη τοτε με 500ευρω το μηνα και μη μας τα ζαλιζεις.

  2. Tassos avatar
    Tassos 19/12/2010 18:21:34

    Η Παπαρήγα θέλει την εξαθλίωση του κόσμου μέσω του ΔΝΤ για να παίρνει κανα ψηφαλάκι. Και για να βάλει κανα χεράκι απολύει κατα δεκάδες τον κόσμο σε 902 και ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗ...

    • θανος avatar
      θανος @ Tassos 20/12/2010 19:30:10

      οι αριστεροι δεν ειναι υπερ της εξαθλιωσης του κοσμου της εργασιας,γι αυτο και ειναι μπροσταρηδες σε ολους τους αγωνες,και δεν καθονται στον καναπε ,αγωνιζονται καθημερινα απο την αυξηση στο μεροκαματο ,για να μην υπαρχει ανεργια,μεχρι τον σοσιαλισμο που ειναι η εξουσια της εργατικης ταξης ,,οσο για ψηφους αυτα ειναι ,βοηθητικα μεσα για να διαπιστωσουν οι αριστεροι,που δεν ειναι μονο το κκε,ποσο εχει ξυπνησει ο λαος και δεν τον κανουν οτι θελουν οι διαφοροι τρεμηδες,πρετεντερηδες,καμπουρακηδες,χατζηνικολαου,και αλλοι υποστηριχτες των 300 οικογενειων.και απο οτι φαινεται απο σενα θελει πολλη δουλεια ακομη,ρε αν αλλαζαν τα πραγματα με τις εκλογες θα της ειχαν καταργησει οι αστοι,τους βολευει γιατι εχοπυν να κανουν με σκεφτικα σαν το δικο σου ,που ειναι οικοσιτα ζωακια βορα στον καθε διαστρεβλακη,

  3. Κάποιος avatar
    Κάποιος 19/12/2010 18:40:06

    Eσυ GSV που κατατάσσεσαι στους πλούσιους ή στους φτωχούς Ελληνες ;
    Ρωτάω γιατί δύο στους πέντε Έλληνες ζουν στο όριο της φτώχιας.

    • GSV avatar
      GSV @ Κάποιος 19/12/2010 18:54:35

      εγω στους φτωχους προφανως!! Εαν ανηκα στους πλούσιους δεν θα προβληματιζομουν με ολα αυτα που συμβαινουν στη χωρα μας και προφανως θα αγνοουσα την υπαρξη του antinews.

      Και για να απαντησω σε καποιον προηγουμενο η χωρα προτυπο μου δεν ειναι ουτε οι ΗΠΑ ουτε η Ρωσια, ειναι η Ελλαδα του παρελθοντος!!

      Τωρα εαν καποιος νιωθει μπολσεβικος, καποιος αλλος προλεταριος και καποιος τριτος μελος της μπουρζουαζιας δεν με αφορα!! Εγω νιωθω Ελληνας.

      Ειχα τη θεια τυχη να γεννηθω Ελληνας και θα το ανταλαξω αυτο το αγαθο με δυτικες και ανατολικες ταμπελες που κρεμανε διαφοροι?

      • θανος avatar
        θανος @ GSV 20/12/2010 09:12:57

        αισθανεσαι περηφανος για τον τσολακογλου;αισθανεσαι περηφανος για την προδοσια της κυπρου;,αισθανεσαι περηφανος για την προδοσια στην μικρασιατικη καταστροφη,;,για τα ταγματα ασφαλειας;,για τον εμφυλιο πολεμο;,για τον πιουριφοι,για τον ελλγνα πρωθυπουργο που ελεγε στον αμερικανο στρατηγο ιδου ο στρατος σας,για τον ελληνικο,παντα μια μπανανια ηταν η ελλαδα,και γω δεν ειμαι περηφανος,τις αξιες που λες ,και για το συντροφε που λενε οι κομμουνιστες, λενε και κατι αλλο οτι στην ελλαδα ειναι δυο ελλαδες,η μια αυτη που βγαζει τα κεφαλαια στο εξωτερικο,τωρα,αυτοι που κλεβουν τους αλλους ελληνες,αυτοι που τα παιρνουν απο τις πολλες ζημενς,αυτοι που εναι πισω απο τις τραπεζες και κερδοσκοπουν απεναντι στους ελληνες,οι μπομπολες,οι κοκκαλαιοι,οι βαρδινογιαννηδες,οι ......... οι 300 οικογενειες και οι υποταχτικοι τους,που διαφεντευουν στην ελλαδα,και υπαρχει και η αλλη ελλαδα των μισθοδοτουμενων ,που αγωνιζινται καθε μερα να τα βγαλουν περα

  4. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 19/12/2010 18:44:48

    H ΝΔ για πρώτη φορά μπορεί να κυριαρχήσει επικοινωνιακά έναντι του ΠΑΣΟΚ. Τηλεοπτικοί σταθμοί όπως το contra channel, high tv, blue sky, κανάλι 10 είναι κατάλληλοι για επικοινωνιακό demarrage.

  5. man8os avatar
    man8os 19/12/2010 19:17:19

    ++++

  6. παραέλλην πετσικαρισμένος avatar
    παραέλλην πετσικαρισμένος 19/12/2010 19:19:18

    ο ομφάλιος λώρος πασόκ-κκε:

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=75&artId=138373&dt=30/11/2003

  7. Κάποιος avatar
    Κάποιος 19/12/2010 19:21:33

    Πόσο πίσω δηλαδή στο παρελθόν, για να ξέρουμε σε ποια βάση μιλάμε.

    • GSV avatar
      GSV @ Κάποιος 19/12/2010 19:46:02

      Οταν ο λαος ηταν φτωχος μεν αλλα ειχε αξιοπρεπεια και υπερηφάνια!!! Οταν αξιες όπως οικογενεια, πατριδα (δεν ειμαι χουντικος) , παραδοσεις, ηθη και εθιμα μεσουρανουσαν. Οταν ειμασταν Ελληνες με λιγα λογια.

      Τωρα τι είμαστε? Βλέπεις εσυ κάτι που να παραπέμπει σε ελληνικό? Μας αμερικανοποιήσαν!!

      Τώρα είμαστε φτωχοί, χωρίς αξιοπρέπεια. Μας την πήραν και αυτή!!

      Έκαναν τους νεους να ντρέπονται να ακολουθήσουν τα ήθη και τα έθιμα μας διότι θεωρείται κιτσαρία και βλαχια!!! Μας έκαναν να προσπιούμαστε οτι είμαστε νεόπλουτοι!! Μας έκαναν ατομιστές. Ο έλληνας δεν ήταν ποτε έτσι!!

      Να σου πω φιλε μου κατι? Δεν άκουσα ποτε κάποιον απο το ΚΚΕ να φωνάζει έλληνες!! Συντροφοι και σύντροφοι!! Οι υπόλοιποι τι είμαστε? εχθροι? Τα ίδια έκανε και ο Αντρέας!!! Σύντροφοι!!!

      ο Νίτσε είχε πει οτι ''Αποδεδειγμένα, σε κάθε περίοδο της εξέλιξής του ο δυτικοευρωπαϊκός πολιτισμός, προσπάθησε να απελευθερώσει τον εαυτό του από τους Έλληνες.
      Η προσπάθεια αυτή, είναι διαποτισμένη με βαθύτατη δυσαρέσκεια, διότι οτιδήποτε κι αν (οι δυτικοευρωπαίοι) δημιουργούσαν, φαινομενικά πρωτότυπο και άξιο θαυμασμού, έχανε χρώμα και ζωή, στη σύγκρισή του με το ελληνικό μοντέλο, συρρικνωνότανε, κατέληγε να μοιάζει με φθηνό αντίγραφο, με καρικατούρα.
      Έτσι ξανά και ξανά, μια οργή ποτισμένη με μίσος, ξεσπάει εναντίον των Ελλήνων, εναντίον αυτού του μικρού και αλαζονικού έθνους, που είχε το νεύρο να ονομάσει βαρβαρικά (για κάθε εποχή), ότι δεν είχε δημιουργηθεί στο έδαφός του.
      Μα ποιοι, επιτέλους, είναι αυτοί των οποίων η ιστορική αίγλη υπήρξε τόσο εφήμερη, οι θεσμοί τους τόσο περιορισμένοι, τα ήθη τους αμφίβολα έως απαράδεκτα, και οι οποίοι απαιτούν μια εξαίρετη θέση ανάμεσα στα έθνη, μια θέση πάνω από το πλήθος.
      Κανένας από τους επανεμφανιζόμενους εχθρούς τους, δεν είχε την τύχη να ανακαλύψει το κώνειο, με το οποίο θα μπορούσαμε μια για πάντα, να απαλλαγούμε απ’ αυτούς.
      Όλα τα δηλητήρια του φθόνου, της ύβρεως, του μίσους, έχουν αποδειχθεί ανεπαρκή, να διαταράξουν την υπέροχη ομορφιά τους.
      Έτσι, οι άνθρωποι συνεχίζουν να νιώθουν ντροπή και φόβο απέναντι στους Έλληνες.
      Βέβαια, πού και πού, κάποιος εμφανίζεται που αναγνωρίζει ακέραιη την αλήθεια, την αλήθεια που διδάσκει ότι, οι Έλληνες είναι οι ηνίοχοι κάθε επερχόμενου πολιτισμού και σχεδόν πάντα τόσο τα άρματα, όσο και τα άλογα των επερχόμενων πολιτισμών, είναι πολύ χαμηλής ποιότητας σε σχέση με τους ηνίοχους (Έλληνες), οι οποίοι τελικά αθλούνται, οδηγώντας το άρμα στην άβυσσο, την οποία αυτοί ξεπερνούν με αχίλλειο πήδημα''

      Αλλα δεν χάσαμε ποτέ!! Οσο καιρο και αν μας πήρε πάντα νικάγαμε!! Γιατι? Διοτι η Ελληνική υπερηφάνια είναι μοναδική στο κόσμο. Αυτη η υπερηφάνια είναι και η κληρονομιά μας απο την αρχαία Ελλάδα.

      Αυτός ήταν ο έλληνας πάντα ψωρο-υπερήφανος σε σημείο που έσπαγε τα νέυρα όλων!!! Και κατάφερνε πάντα να επιβιώσει!!
      Βλέπεις καμια υπερηφάνια τώρα? Σαν φοβισμένα ανθρωπάκια είμαστε!! Θέλουν να μας ξεριζώσουν κάθε τι ελληνικο κουβαλάμε μέσα μας.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ GSV 19/12/2010 20:19:57

        Σαφές χρονολογικό πλαίσιο δεν μου έδωσες για να σχηματίσω ιδίαν άποψη.
        Μια χρονολογία ίσον χίλιες λέξεις.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Κάποιος 19/12/2010 23:05:21

          16 Δεκεμβρίου 1983, ημερομηνία ορόσημο για την παγκόσμια ιστορία.

  8. Karampinas avatar
    Karampinas 19/12/2010 19:32:18

    θετικό να φύγουν οι αριστεροαερολόγοι από το ΠΑΣΟΚ, μήπως και ξαναεπανέλθει στο πολιτικό σκηνικό το κέντρο. Η ζημιά με την αριστερή στροφή του Ανδρέα το 1965 ακόμα τυραννάει τη χώρα, ήταν το πρωτογενές αίτιο της πολιτικής αστάθειας και της δικτατορίας, της αποτυχίας να λυθεί το Κυπριακό ευνοϊκά προ της εισβολής, της αμερικάνικής στροφής ως προς τα ελληνοτουρκικά και το Κυπριακό, και βέβαια για τα οικονομικά κοινωνικά και ηθικά αποτελέσματα της καταστροφικής σοσιαλιστικής πολιτικής του 80.

    • Tem avatar
      Tem @ Karampinas 19/12/2010 23:11:09

      Γενικά η παρουσία του ΠΑΣΟΚ ήταν και είναι επιζήμια.

    • θανος avatar
      θανος @ Karampinas 20/12/2010 09:15:21

      ποια αριστερη στροφη ρε πατε καλα;

  9. Maximilien avatar