Η δήλωση παραίτησης του Π. Μπαλτάκου
02/04/2014 15:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η δήλωση παραίτησης του Π. Μπαλτάκου

Μετά τον θόρυβο που δημιουργήθηκε γύρω από το πρόσωπό μου δηλώνω τα εξής:

Λόγω της γειτνίασης των γραφείων της Γενικής Γραμματείας της Κυβέρνησης και της Χ.Α στη Βουλή είχα συχνές συμπτωματικές συναντήσεις με τους Βουλευτές του κόμματoς αυτού.

Σε μία από αυτές τις τυχαίες συναντήσεις αμέσως μετά την προφυλάκιση των κ.κ. Μιχαλολιάκου, Παππά και Λαγού ο κ. Κασιδιάρης ζήτησε να με δει ιδιαιτέρως.

Ξεκίνησε τη συζήτηση κατηγορώντας με ότι έχω συμμετάσχει σε συνωμοσία εναντίον τους, κατηγορία την οποία μου απεύθυναν συνεχώς τις προηγούμενες ημέρες κι εκείνος αλλά και άλλοι βουλευτές της Χ.Α.

Το αρνήθηκα και προσπάθησα να απαλλαγώ από τις πιέσεις. Στη διάρκεια αυτής της συζήτησης όσα ειπώθηκαν από εμένα είχαν τον παραπάνω σκοπό και κανέναν άλλον, δηλαδή την απαλλαγή μου από τις πιέσεις αυτές, αφού τα περί «σκευωρίας» δεν είχαν σχέση με την πραγματικότητα.

Άλλωστε τις επόμενες ημέρες, όταν προέκυψαν νεότερα στοιχεία είχα την ευκαιρία να πω στον κ. Κασιδιάρη και σε άλλους – και μάλιστα παρουσία πολλών μαρτύρων - ότι δεν υπάρχει σκευωρία ή συνωμοσία εναντίον τους, συζήτηση την οποία φυσικά δεν δημοσιοποίησε ο εν λόγω Βουλευτής.

Λόγω του θορύβου που δημιουργήθηκε και για λόγους προσωπικής ευθιξίας υπέβαλα την παραίτησή μου και ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση που προκλήθηκε.

Ο Γενικός Γραμματέας

της Κυβέρνησης

Παναγιώτης Μπαλτάκος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 16:19:14

    Την έκανες που την έκανες τη μακακία ,έχε τουλάχιστον τη λεβεντιά να αφήσεις τα σου-ξου-μου! Ελπίζω πάντως να γίνεται αντιληπτή η σημασία του γεγονότος πως ΔΕΝ αρνείται την αυθεντικότητα του βίντεο , και συνεπώς το υλικό αυτό είναι στη διάθεση της (πραγματικής) Δικαιοσύνης. Κρίμα. Ο Σαμαράς πραγματικά έσωσε τη χώρα απ' το χείλος του γκρεμού. Και εξαιτίας αυτής της εγκληματικής βλακείας στο θέμα του χειρισμού της Χ.Α , κινδυνεύει να γίνει Νίξον.... (Στην πραγματικότητα, ο Ρίτσαρντ Νίξον ήταν ένας θαυμάσιος Πρόεδρος. Αλλα τί έχει μείνει? Το Watergate.)

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 16:22:10

      Ευτυχώς δεν είμαστε Αμερική.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 20:06:37

      Σιγά το σκάνδαλο. Συζήτηση ανεπίσημη δύο πολιτικών ήταν χωρίς να το ξέρει κανείς άλλος. Ο ένας κέρδισε και ο άλλος έχασε. Τέλος. Ας πρόσεχε ο Μπαλτάκος. Ο Σαμαράς θα πιέζεται στο επόμενο διάστημα περισσότερο από πριν και από τα 2 άκρα. Τα έχει καταφέρει σε πολύ χειρότερα. Θα περάσει και αυτή η μπόρα λογικά.

  2. Aegean times avatar
    Aegean times 02/04/2014 16:34:13

    Επειδή ήταν γειτονικά τα γραφεία έγινε ότι έγινε, αλλιώς αν ήταν σε άλλο όροφο δεν θα είχαν καν συναντηθεί. Μάλιστα. Κάκιστη επιστολή παραίτησης μη αρμόζουσα στην θέση που κατείχε και στην ιδιότητά του ως δικηγόρου. Ακόμη και η δικαιολογία του πανικού τον αφήνει ακάλυπτο.

    • Anast.t avatar
      Anast.t @ Aegean times 02/04/2014 19:04:41

      Σαν να λέμε "διαφώνησε ο διαχειριστής με κάποιον από τους δύστροπους ενοίκους της πολυκατοικίας", κατά Καρατζαφέρη. Οι "ιδιοκτήτες" πρέπει να τους σουτάρουν όλους αυτούς και πολύ - πολύ γρήγορα. Ο νοών νοείτο. Γρήγορα.

  3. Θρίαμβος avatar
    Θρίαμβος 02/04/2014 16:51:50

    Κρίμα, χάσαμε κάποιον που δήλωνε "αντικομουνιστής"

  4. Α avatar
    Α 02/04/2014 16:55:06

    Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι ο Σαμαράς είναι παντελώς μόνος και επιπλέον έχει γύρω του ανθρώπους ανάξιους εμπιστοσύνης. Είναι άδικο μέρα νύχτα να μάχεσαι με το θηρίο της κρίσης και αντί να έχεις βοήθεια από τον δικό σου χώρο, να έχεις μόνο υπονομευτές. Θα τα καταφέρει; είναι ΄Ενας και μόνο Ένας, μόνος του.

  5. DIMX avatar
    DIMX 02/04/2014 18:04:45

    Στο καλό και ακόμα παραπέρα!

  6. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 02/04/2014 18:56:46

    Θα του σύστηνα να διαβάσει ένα βιβλίο: ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΦΙΑΛΤΗ...!!!

  7. Lichnee avatar
    Lichnee 02/04/2014 19:21:51

    "Λόγω της γειτνίασης των γραφείων της Γενικής Γραμματείας της Κυβέρνησης και της Χ.Α στη Βουλή είχα συχνές συμπτωματικές συναντήσεις με τους Βουλευτές του κόμματoς αυτού"
    Και το δικό μου σπίτι δίπλα στον περίβολο του νοσοκομείου είναι αλλά δεν με επισκέπτονται οι ασθενείς...Κρατήστε τους τύπους τουλάχιστον.

  8. Petronius avatar
    Petronius 02/04/2014 19:46:42

    'Ενα δε μας είπες, Μπαλτάκο. Διαβεβαίωνες από τότε τον Κασιδιάρη είναι "γεννήθηκες και θα πεθάνεις αντικομμουνιστής";

    • Hunter avatar
      Hunter @ Petronius 02/04/2014 21:05:31

      Το "αντικομμουνιστής" είναι τόσο κακό όσο και το "αντιναζί".

  9. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/04/2014 20:20:02

    Τα ''π...στης'' και ''μεγαλοαστός'' τα είπε κάτω από πίεση; Ένα συγνώμη σκέτο έπρεπε να γράφει στην επιστολή παραίτησης,χωρίς δικαιολογίες.

  10. Μεγάλες στιγμές. avatar
    Μεγάλες στιγμές. 02/04/2014 21:04:20

    Όλη η ουσία είναι οτι ποτέ δεν πρέπει να εμπιστευθείς χρυσαυγίτη.Ακόμα και αν είναι γείτονας,ακόμα και αν ήταν λοκατζής

    • Κυθήριος avatar