24/01/2011 19:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η γερμανικη κυβέρνηση διαψεύδει τον ... Πεταλωτή για την αναδιάρθρωση

Σε νέα διάψευση των σεναρίων αναδιάρθρωσης του χρέους προχώρησε η κυβέρνηση σήμερα.

«Έχουμε σχέδιο το οποίο υλοποιούμε και φυσικά διαψεύδουμε πλήρως όλα τα σενάρια περί αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους» τόνισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής. «Η τήρηση των στόχων είναι το μόνο πραγματικό σενάριο, το οποίο υλοποιείται κιόλας ... αυτό που κάνει η κυβέρνηση είναι να τηρεί τους στόχους της και τηρώντας τους, βλέπουμε ότι η ελληνική οικονομία βαίνει προς το καλύτερο και θα βαίνει» πρόσθεσε κατά την ενημέρωση των πολιτικών συντακτών. Ερωτηθείς αν η κυβέρνηση μπαίνει ή θα έμπαινε σε τέτοιες συζητήσεις (σ.σ. περί αναδιάρθρωσης), ο κ. Πεταλωτής σημείωσε: «Όχι, είναι ξεκάθαρο ότι η μόνη συζήτηση στην οποία συμμετέχουμε είναι για την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του χρέους των 110 δισ. ευρώ και μόνο».

Στο Βερολίξο, όμως, η γερμανική κυβέρνηση επιβεβαίωσε ότι υπάρχουν σχέδια για την αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους. Συγκεκριμένα, ο εκπρόσωπος της Στ. Ζάιμπερτ δήλωσε: «Φαίνεται πως είναι αλήθεια, ότι υπάρχουν τέτοιες προτάσεις, καθώς τις διαβάζουμε και κυκλοφορούν στην Ευρώπη» είπε ο εκπρόσωπος της γερμανικής κυβέρνησης Στέφεν Ζάιμπερτ στο Βερολίνο. Ταυτόχρονα πρόσθεσε ότι «δεν υπάρχει έλλειψη συγκεκριμένων προτάσεων αλλά υπάρχει ανάγκη μιας συνολικής στρατηγικής». Και στη διαμόρφωση αυτής της στρατηγικής «η γερμανική κυβέρνηση θα συμβάλει με τις δικές της δυνάμεις», είπε ο κ. Ζάιμπερτ.

Αύριο η καγκελάριος Άγκελα Μέρκελ θα συναντηθεί με τον πρόεδρο της Κομισιόν Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο στο Μέζεμπεργκ του Βραδεμβούργου. Σε αυτή την «από καιρό προγραμματισμένη συνάντηση», όπως είπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, θα συζητηθούν ενεργειακά θέματα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου που θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Φεβρουαρίου. Κατά τον εκπρόσωπο θεωρείται δεδομένο ότι θα συζητηθούν και θέματα του ευρώ.

    Ο πρόεδρος της Κομισιόν Μπαρόζο έχει συγκρουστεί με την καγκελάριο Μέρκελ - στο πρόσφατο παρελθόν με αιχμή του δόρατος τη διεύρυνση του μηχανισμού στήριξης του ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 20:07:14

    σε λιγο θα σαματησουνε και να διαψευδουνε.εχουνε κι αλλα πραγματα να κανουνε απο το να ασχολουνται με το τσιρκο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 24/01/2011 21:13:59

      +1000

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/01/2011 20:45:26

    Ειμαστε η Γουολτ Ντισνευ της Μεσογειου.... σε φουλ ΠΡΑΣΙΝΟ..!
    Πεταλωτης - Σρεκ
    Παγκαλος - Γάιδαρος
    Μπιρμπιλη - Πριγκήπισσα Φιόνα
    Μαργκαρετ - Βασίλισσα Λίλιαν
    Τσουκρατος - Γάτος Σπιρουνάτος
    Λαμπρου - Βασιλιας Χάρολντ
    Αλευρας - Πρίγκιπας Γλυκούλης
    Βασω - Καλή Νεράιδα

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/01/2011 21:15:30

      To GAP ποιός χαρακτήρας να είναι?
      Μην είναι μόνο ο εαυτός του, γιατί ομοιάζει ολίγον με καρτούν.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 24/01/2011 21:17:50

        ο Καρχαριας που ηταν δελφινι...

        ΠΠ

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/01/2011 21:26:18

          lol

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/01/2011 21:35:41

          Σαν την Penelope μου κάνει που θέλει να είναι πρώτη σε όλα.
          h++p://video.google.com/videoplay?docid=-2860855320839977330#

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 21:19:19

    οχι απ τη walt disney,αλλα για isnogood τον βλεπω.θελω να ειμαι χαλιφης στη θεση του χαλιφη κ.λ.π.οπου χαλιφης βαζει ο καθενας οτι θελει μεχρι και γενικος γραμματεας του οηε...

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 21:33:48

    why moderation?

  5. συμπαραέλληνας avatar
    συμπαραέλληνας 24/01/2011 23:30:43

    σήμερα και εδώ που φτάσαμε, υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που πιστεύουν πως το πασόκ μας έβαλε στο μνημόνιο για να σώσει τις οικονομίες και τους μισθούς μας από την χρεωκοπία. πιστεύουν πως το πασόκ οδηγήθηκε εκεί επειδή η νέα δημοκρατία διόρισε πολλούς δεξιούς που έφαγαν όλα τα λεφτά του κράτους, και πως άμα η νέα δημοκρατία δεν είχε ξανακυβερνήσει ποτέ από το 1981 τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα. οι άνθρωποι αυτοί ασχολούνται με τον σουφλιά που έβαλε διόδια σε όλες τις εθνικές οδούς για να ταΐζει τους εργολάβους και έχουν δημιουργήσει κίνημα με το οποίο προσπαθούν να διορθώσουν αυτήν την κατάσταση. την ώρα που έχει καταστρατηγηθεί το σύνταγμα. πώς μπορεί να εξηγηθεί αυτό;

  6. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 00:02:03

    πασοκοθρεμενοι ,μα με τη σημασια της λεξεως.δημ.υπαλληλοι ,αντιστασιακοι με συνταξεις κ.λ.π.

  7. liotsos avatar
    liotsos 25/01/2011 13:08:28

    Γιατι η Ιρλανδια τυπωνει ευρω και εμεις παιρνουμε συνεχως δανεια και μαλιστα θα αγορασουμε και τα ομολογα που εκδοσαμε για να τα αντικαταστησουμε με αλλα δανεια????