#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2012 14:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η γενιά των 245 € με τετράωρο και μαστίγιο



Μια νέα γενιά απελπισμένων νέων, που θα αμείβονται με 293 ευρώ μεικτά τον μήνα (245 ευρώ καθαρά), δημιουργείται σε μια ευρωπαϊκή χρεοκοπημένη χώρα, που οκτώ χρόνια πριν είχε ξοδέψει γύρω στα 20 δισ. για να διοργανώσει Ολυμπιάδα.

Σε αυτή τη χώρα οι μισοί και παραπάνω νέοι (54%) που ξεκινούν να δουλεύουν σήμερα εργάζονται εικονικά τετράωρα με αμοιβή 293 ευρώ. Το θέμα επισημάνθηκε χθες από την ΓΣΕΕ, η οποία δυστυχώς για πολλά χρόνια ζούσε στον δικό της παράδεισο, τελείως αποκομμένη από την ελληνική πραγματικότητα και τη χρεοκοπία που ερχόταν.

Η τραγική κατάσταση στην αγορά εργασίας, όπως διαμορφώθηκε ειδικά μετά την ψήφιση του νέου Μνημονίου και τη μείωση του κατώτατου μισθού κατά 22%, αποτυπώνεται ξεκάθαρα στους ελέγχους που πραγματοποιεί η Επιθεώρηση Εργασίας. Σύμφωνα με στοιχεία που έχει στη διάθεσή της η ΓΣΕΕ, πάνω από 400.000 εργαζόμενοι είναι απλήρωτοι πάνω από πέντε μήνες. Κατά μέσο όρο σημειώνονται 1.000 απολύσεις την ημέρα, ενώ ενδεικτικό της απόλυτης ασυδοσίας στην αγορά εργασίας είναι ότι μέσα σε έναν χρόνο αυξήθηκαν κατά 149% οι μετατροπές των συμβάσεων πλήρους απασχόλησης σε εκ περιτροπής εργασία, με μονομερή απόφαση του εργοδότη. Οπως δηλώνει ο γενικός γραμματέας της ΓΣΕΕ Νίκος Κιουτσούκης, «η Ελλάδα έχει μετατραπεί σε απέραντη γαλέρα ξένων συμφερόντων με φτηνούς ή απλήρωτους εργαζομένους-λάστιχο».

Οπως αποκαλύπτουν οι έλεγχοι της Επιθεώρησης Εργασίας, το πρώτο δίμηνο του 2012 οι προσλήψεις με σύμβαση πλήρους απασχόλησης είναι μειωμένες κατά 26% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2011 (32.577, έναντι 43.900 πέρυσι) και κατά 59% σε σχέση με το 2010. Αντίθετα, παρατηρείται αύξηση της μετατροπής των συμβάσεων από πλήρους σε μερικής απασχόλησης κατά 42% σε σχέση με το 2011 (324% σε σχέση με το 2010), σε εκ περιτροπής απασχόληση με συμφωνία εργοδότη και εργαζομένου κατά 21% (1.372% σε σχέση με το 2010) και κατά 149% σε εκ περιτροπής απασχόληση με μονομερή απόφαση του εργοδότη (6.940% σε σχέση με το 2010). Πρακτικά, λοιπόν, επιβεβαιώνεται πλήρως η ΓΣΕΕ που κάνει λόγο για «εργαζομένους που βυθίζονται όλο και πιο βαθιά σε ένα απύθμενο πηγάδι ανεργίας, ανασφάλειας, εργοδοτικών εκβιασμών και αυθαιρεσίας».

Την ίδια ώρα η ανασφάλιστη εργασία φαίνεται ότι καλπάζει, καθώς μέσα σε μόλις δύο μήνες σημειώθηκε αύξηση κατά 5,1% στους ημεδαπούς εργαζομένους και κατά 7,1% στους αλλοδαπούς. Ετσι, σύμφωνα πάντα με την Επιθεώρηση Εργασίας, η ανασφάλιστη εργασία το πρώτο δίμηνο του 2012 στους Ελληνες εργαζομένους φτάνει το 29,6% (24,5% το 2011), ενώ στους αλλοδαπούς εκτινάσσεται στο 42,7% (35,6% το 2011).

"Δημοκρατία"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 29/03/2012 14:26:01

    Και μετά πετάγονται οι εγκάθετοι και σου λέει "εκεί που φτάσαμε δε μπορούμε να κάνουμε αλλιώς". Δηλαδή η μείωση μισθών θα φέρει ανταγωνιστικότητα και ανάπτυξη τη στιγμή που τα τελευταία 15 χρόνια η μαύρη εργασία, η πλήρης απασχόληση με αμοιβή μερικής και οι μη αμοιβόμενες υπερωρίες δε βοήθησαν καθόλου τον ιδιωτικό τομέα να αναπτυχθεί; Είμαστε με τα καλά μας; Η ενεργός ζήτηση που έπιασε πάτο με τη μείωση του χρήματος που κυκλοφορεί λόγω της ανεργίας και των περικοπών σε μισθούς, συντάξεις είναι η αιτία σε συνδυασμό με την ανεξέλεγκτη αγορά από πλευράς τιμών και μαύρης εργασίας και των φόρων που ανέβηκαν κατακόρυφα (ΦΠΑ, καύσιμα, χαράτσια).

  2. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 29/03/2012 16:45:32

    H γενιά αυτή θα είναι η γενιά της ανασφάλιστης εργασίας

  3. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2012 17:14:32

    Η αμαρτωλή Ολυμπιάδα.
    Θυμάμαι τον Παπανδρέου να πανηγυρίζει το 1997.
    Έφαγαν τον άμπακο

  4. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 29/03/2012 17:45:11

    Αυτή η γενειά να πάρει τα παλούκια και να αρχίσει να μας βαρά μέχρι τέλους. Οσοι είμαστε 40 και πάνω είμαστε συνένοχοι λόγω βολέματος ,ανοχής και βλακείας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΗΛΕΑΣ 30/03/2012 00:59:42

      Κατά την άποψη κάποιων όμως, "οι τροϊκανοί είναι φίλοι μας, θέλουν το καλό μας"...

      Μήπως λοιπόν η αυτοκριτική θα έπρεπε καλύτερα να ξεκινήσει από όσους έχουν αυτή την άποψη; Γιατί, προσωπικά, δεν αισθάνομαι συνένοχος για τίποτε. Δεν τα έφαγα μαζί με κανέναν!

    • Dimitris avatar
      Dimitris @ ΠΗΛΕΑΣ 30/03/2012 11:38:03

      Πηλέα, είμαι πάνω από 40 αλλά δεν θεωρώ οτι πρέπει να με βαράνε γιατι είχα κάνει τις σωστές επιλογες και κινήσεις για το κοινό καλό (αισχρη μειοψηφία και γραφικός ήμουνα) άν θεωρείς οτι σου αξίζει ξύλο για τις επιλογες σου, πες το να ερθω και εγω να σε δείρω.
      Με λίγα λόγια μειώνονται οι ενοχες που νοιώθεις όταν μας βάζεις όλους στο ιδιο τσουβάλι?

  5. Καπιταλιστής avatar
    Καπιταλιστής 29/03/2012 17:48:34

    Θέλω ύφεση, πολύ βαθειά ύφεση λέμε. Να ξεπουλάν όλοι τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί. Έτσι θα τα πάρω όλα. Μετά θα φέρω “ανάπτυξη” και “θέσεις εργασίας”. Να παράξετε κι άλλα, κορόιδα, και στην επόμενη κρίση, εγώ ή κάποιος άλλος σαν εμένα θα σας τα ξαναπάρει όλα.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/03/2012 00:55:27

    245; Πολύ γενναιόδωροι είστε στις εκτικήσεις σας. Πασίγνωστη εταιρεία τηλεφωνίας προσέλαβε αυτές τις μέρες, μέσω θυγατρικής της, ημιαπασχολούμενους για τα call centers με 190 ευρώ καθαρά...

    • The Saint avatar
      The Saint @ Αυριανιστής 30/03/2012 01:40:23

      Μην ανησυχείτε κε Αυριανιστη μου...
      Οι Δ.Υ να είναι καλά που -λόγω επερχόμενων εκλογών- έχουν μείνει με την ελπίδα ότι δεν θα τους πάρει η "μπάλα", των μέτρων που ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ να έχουν ληφθεί, αλλά τις τακτικές του πασοκ τις γνωρίζουμε πλέον... Ας φροντίσουν λοιπόν αρκετοί απο αυτούς να το ξαναψηφίσουν με τις λογικές που το ψήφισαν και στις προηγούμενες δημοτικές...
      Τα ΔΙΚΑ τους μεροκάματα έπρεπε να έχουν γκρεμοτσακιστεί, και όχι του Ι.Τομέα. Αλλά βλέπετε κε Αυριανιστή μου, οι Δ.Υ. ΕΙΝΑΙ η πελατεία της πράσινης λαιλαπας...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ The Saint 30/03/2012 03:11:35

        Και των ΔΥ τα μεροκάματα γκρεμοτσακίστηκαν, αγαπητέ Άγιε, ας μην κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε. Απλώς, πολλοί κοινωνικοί αυτοματιστές είχαν χάψει την παραμύθα των τροϊκανών κατακτητών ότι "οι μισθοί του ΔΤ θα πρέπει να συγκλίνουν με εκείνους του ΙΤ", χωρίς να μπορούν να δουν πέρα από τη μύτη τους για να καταλάβουν ότι, όταν αυτό θα γινόταν, αμέσως μετά θα είχαν σειρά οι δικοί τους μισθοί, δηλαδή του ΙΤ, αυτή τη φορά για σύγκλιση με τη... Βουλγαρία.

        Με τέτοια μυαλά λοιπόν, μόνο η σύγκλιση με την Ινδία και την Κίνα αξίζει σε ορισμένους. Καλομελέτα κι έρχεται. Σε μισθούς και σε συντάξεις...

        • The Saint avatar
          The Saint @ Αυριανιστής 30/03/2012 17:51:52

          Μην εθελοτυφλείς αγαπητέ Αυριανιστή! Ξερεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι οι προτάσεις της τροικας, και γενικότερα τω ξένων "αφεντικών" μας, είναι ισοπέδωση των πάντων. Δεν ξεχωρίζουν Δ.Υ και Ι.Υ, δεν τους ενδιαφέρει παρά να οδηγήσουν συνολικά τη χώρα στην εξαθλίωση, γιά να απομυζήσουν τζάμπα τον πλούτο της. Τα έχω πεί πολλές φορές...
          Αυτό που στηλιτεύω στο προηγούμενο πost μου είναι η συμπεριφορά του ΠΑΣΟΚ σε ότι αφορά ΚΑΙ τις εντολές της τροικας, που πιέζει εδώ και καιρό γιά σαρωτικές αλλαγές στο δημόσιο τομέα, αλλά αυτές δεν έρχονται, καθυστερούν, αναβάλονται, ΜΕΧΡΙ να γίνουν οι εκλογές βεβαίως... Ελπίζω τώρα να ήμουν αντιληπτός.

  7. Silence t. avatar
    Silence t. 30/03/2012 10:14:03

    Να αντιδράσουν !