29/04/2012 13:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η γελοιότητα της απαγόρευσης των δημοσκοπήσεων

Είναι γνωστό ότι σε δυο χώρες δεν χρειάζονται ...μυστικές υπηρεσίες.

Στην Ελλάδα γιατί ...μιλάνε όλοι.

Και στην Κίνα γιατί δεν ....μιλάει κανείς!

Το θυμήθηκα με αφορμή αυτό το γαϊτανάκι με τις δήθεν ...μυστικές δημοσκοπήσεις.

Σήμερα μου τηλεφώνησαν καμιά δεκαριά φίλοι για να μου μεταφέρουν πληροφορίες και στοιχεία από μυστικές δημοσκοπήσεις.

Σε μια χώρα που μιλάμε πολλοί, σε μια εποχή που το διαδίκτυο και τα άλλα μέσα επικοινωνίας κάνουν θραύση και όταν υπάρχουν τόσες πολλές εταιρίες δημοσκοπήσεις είναι γελοίο να απαγορεύεται η δημοσιοποίηση των δημοσκοπήσεων 15 ημέρες πριν τις εκλογές.

Η απαγόρευση επιβραβεύει το κουτσομπολιό και κακοποιεί την αλήθεια.

Επιβάλλεται να καταργηθεί την επαύριον των εκλογών.

 ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. makis avatar
    makis 29/04/2012 13:36:22

    Και πάλι, τότε θα οργιάζει η παραφιλολογία για τις κρυφές δημοσκοπήσεις που δεν δημοσιεύονται επειδή "δεν συμφέρουν" κάποιον/κάποιους. Εδώ περιμένουμε να γίνει debate για να δούμε, όχι ποιος έχει καλύτερα επιχειρήματα και σχέδιο για την επόμενη μέρα, αλλά ποιος κέρδισε το debate με βάση το σχολιασμό των δημοσιογράφων μετά.

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/04/2012 13:42:42

    Το λέω ακόμη μία φορά ,τα στοιχηματζίδικα του Λονδίνου έχουν τις καλύτερες δημοσκοπήσεις.Πολοί υποψήφιοι ειναι σε ON LINE ενημέρωση.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΕΛΙΑΣ 29/04/2012 14:15:21

      links?

      • Κρης avatar
        Κρης @ anonymous 29/04/2012 15:14:13

        πχ
        h*tp://bit.ly/IKrHVV
        +
        expekt.com

        πάντως για το πρώτο , δεν προσφέρει κανείς μαλλον

    • GGL avatar
      GGL @ ΠΕΛΙΑΣ 29/04/2012 21:08:20

      Οι εταιρείες στοιχημάτων απλώς αναπαραγάγουν το κλίμα που υπάρχει στην Αθήνα. Απόδειξη οι εκλογές του 2010 που έδιναν φαβορί Κακλαμάνη, Γκιουλέκα, Δημαρά. Έχασαν και οι τρεις.

  3. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 29/04/2012 14:25:10

    Πραγματικά δεν χρειάζεται τέτοιος περιορισμός.Εδώ λίγα μέτρα πριν απο την κάλπη μοιράζουν ψηφοδέλτια,μπροστά σε αστυνομικούς φρουρούς και δικαστικούς.

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 29/04/2012 15:33:53

    Ο Μάκης Τριανταφυλόπουλος στο SITE του έχει αναρτήσει νέα δημοσκόπηση ,κατα παράβαση του νόμου προφανώς ,αλλα ποιός νοιάζεται? Νόμος ,τι είν'αυτό?

    Α, ναι ,και φυσικά βγάζει πρώτη...την αγαπημένη του γλάστρα!

    • m avatar
      m @ ΣΤΕΛΙΟΣ 29/04/2012 15:39:55

      Στη συγκεκριμένη διαδικτυακή δημοσκόπηση μπορούσες να ψηφίσεις όσες φορές ήθελες.

  5. svetlana avatar
    svetlana 29/04/2012 16:23:48

    Ο Τριανταφυλλόπουλος γιατί δεν μπορεί να προσαχθεί στο αστυνομικό τμήμα? Δεν απαγορεύεται η δημοσιοποίηση δημοσκοπήσεων? Ο Λιάτσος στο πηγάδι κατ@@@? Ισονομία σου λένε μετά!!!!

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/04/2012 21:36:02

    Θυμάμαι στις προηγούμενες εκλογές..μία ή δύο μέρες πριν, μου στείλαν μήνυμα: ''το κλίμα αλλάζει! η ΝΔ πέρασε μπροστά!''...μην πάθουμε και τώρα κάτι τέτοιο...
    ΥΓ: Δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό..από την άλλη, δε θέλω να ''μιλάει'' άλλος για μένα (με την έννοια του έτοιμου αποτελέσματος )

  7. ilektro77 avatar
    ilektro77 30/04/2012 09:11:08

    Από τη στιγμή που σε περιοχές της επαρχίας ακόμη και σε γνήσια αγροτικές περιοχές η Ν.Δ κατακτά συσπείρωση σε ποσοστό κοντά στο 85% η νίκη της είναι βέβαιη. Φανταστείτε τί γίνεται στα αστικά κέντρα.

  8. gianac avatar
    gianac 30/04/2012 13:19:03

    ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΜΕ ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ: ΝΔ 27%, ΠΑΣΟΚ 18,5%, ΣΥΡΙΖΑ: 10,5%, ΚΚΕ: 10,5%, ΑΝΕΞΕΛΛ: 7,5%, ΔΗΜΑΡ: 7%, ΧΡΑΥΓ: 4%, ΛΑΟΣ: 3,5%, ΟΙΚΠΡΑ: 3%, ΔΗΣΥΜ: 2,5%, ΛΟΙΠΑ: 6%. Η ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΘΑ ΑΝΑΝΕΩΘΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΩΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.