#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η γάτα και οι τράπεζες…



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Δεν είχα ποτέ κοινωνικά νταραβέρια με τραπεζίτες. Τα ονόματα τους τα ξέρω μόνο από τον Τύπο. Μπίζνες δεν κάνω, κοσμικός δεν είμαι, Μύκονο, Αράχωβα, δεν πάω, μέλος στην Αθηναϊκή Λέσχη δεν είμαι, άρα που να συναντηθούν οι δρόμοι μας; Μόνο σε δικαστικές υποθέσεις έχω δει κάποιους.

Κατανοώ, με τα στοιχειώδη οικονομικά που γνωρίζω, πως σε μια σύγχρονη δυτική οικονομία πρέπει το τραπεζικό σύστημα να είναι υγιές, για να παρέχει ρευστότητα στις επιχειρήσεις και στους επαγγελματίες, να κάνουν τις εισαγωγές τους, να χρηματοδοτούν τον εξοπλισμό, τον εκσυγχρονισμό και την επέκταση τους. Είναι το σύστημα μέσω του οποίου κυκλοφορεί το «αίμα» στον οργανισμό της οικονομίας, το χρήμα.

Αυτό που σίγουρα ξέρω όμως είναι, πως χρόνια τώρα παίρνουν τα χρήματα του κόσμου με ψίχουλα για επιτόκιο και τον δανείζουν με δεκαπλάσιο. Αυτό που ξέρω είναι πως είχαν υπερκέρδη. Δεν πεινάσανε οι τραπεζίτες μας.

Ξέρω επίσης πως είχαν μεγάλες απώλειες από το κούρεμα των ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου.

Ξέρω όμως πως τα προηγούμενα χρόνια δάνεισαν δεκάδες δισεκατομμύρια, με «εξωτραπεζικά» κριτήρια, σε ημέτερους και νταβαντζήδες. Θαλασσοδάνεια ολκής, στα πλαίσια της διαπλοκής. Περιμένω λοιπόν, ως πολίτης, με αδημονία να μάθω τα πορίσματα της Blackrock.

Τα δισεκατομμύρια για την ανακεφαλοποίηση των ελληνικών ιδιωτικών τραπεζών, που είναι εμπορικές επιχειρήσεις και όχι μη κερδοσκοπικά σωματεία Φίλων του Τάλαρου, τα δανείζεται το ελληνικό κράτος. Τουτέστιν θα τα πληρώσουν οι πολίτες με όσα ακουμπάνε με ιδρώτα και αίμα μέσω της φορολογίας.

Δεν τίθεται λοιπόν θέμα ιδιοκτησιακού καθεστώτος τους; Δεν ξέρω, μπορεί να λέω ανοησίες αδαούς, πάσα απάντηση δεκτή. Απλά σκέφτομαι φωναχτά, ξύνοντας με απορία το αρβανίτικο κεφάλι μου.

Οι τράπεζες όμως, όπως και όλα, θεσμοί, μέσα παραγωγής, τα πάντα, υπάρχουν υπέρ του Έθνους. Δεν είναι το Έθνος, ο Λαός, που πρέπει να υπηρετεί τις τράπεζες και να υπάρχει υπέρ αυτών και των ιδιωτών μεγαλομετόχων τους.

Όποιοι λοιπόν θα κάνουν κουμάντο στην οικονομία και θα πάρουν αποφάσεις, αυτό θα πρέπει να το έχουν σοβαρά υπ’ όψιν, αξιοποιώντας τις ικανότητες τους υπέρ αυτών που είναι το πολυτιμότερο κεφάλαιο, οι πολλοί, ο Λαός και όχι η συντεχνία των τραπεζιτών.

Δεν είμαι ντεμέκ λαϊκή Δεξιά και δήθεν αληθινό Κέντρο της Ιστορίας. Πιστεύω ως το μεδούλι μου στην λαϊκότητα της παράταξης, που έχει πίσω της τον Ίωνα Δραγούμη, τον Συκουτρή, τον Παναγιώτη Κανελλόπουλο, τον Ελευθέριο Βενιζέλο, τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου και τον Μαύρο Καβαλάρη. Γιατί για μένα όλοι αυτοί ανήκουν στην ίδια παράταξη. Με πατριωτισμό, κοινωνική συνείδηση, φιλελεύθεροι στην οικονομία αλλά με πίστη στον παρεμβατικό, εποπτικό ρόλο του Κράτους. Για να μην τρώνε οι λίγοι και ισχυροί τους πολλούς.

Τώρα λοιπόν αρχίζει ένα νέο τμήμα του ταξιδιού μας. Χρέος μας η Αλήθεια, η υπεράσπιση του συμφέροντος των πολλών, των Ελλήνων. Όχι να κάνουμε αέρα. Πολύ περισσότερο τώρα που έχουμε απαιτήσεις από την ηγεσία μας. Μα από αυτήν θα έχουμε, που κρατάει το τιμόνι, από ποιον άλλο; Από το ..Στρατούλη;

Γιατί ναι, δεν έχει σημασία τι χρώμα έχει η γάτα και για ποιους δούλεψε πριν, αρκεί να πιάνει ποντίκια. Να τα πιάσει όμως και να τα φάει, όχι να κάνει παρέα με τους αρουραίους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 22/06/2012 11:50:13

    Φίλε Φαήλο,
    η φωτό βάση του κειμένου σου είναι λάθος ως προς το πουλί :)
    Οι διαπιστώσεις σου σωστές, ειδικά ως προς τα θαλασσοδάνεια.
    Κι εγώ είμαι τις άποψης ότι πρέπει να ζητάμε τα πάντα, όμως πρέπει να γνωρίζουμε και τις συνθήκες που υπάρχουν κάθε φορά, ώστε μετά να μην αρχίζουμε τα τυφλά αντάρτικά.
    Ο Σαμαράς είναι υποχρεωμένος να κάνει συμβιβασμούς σε κάποια θέματα, άλλωστε πρέπει και τα έτερα μέλη της κυβέρνησης κάτι να πάρουν, δεν μπορεί το σκορ να πάει 100-0.
    Το θέμα όμως, είναι το πότε θα επαναφέρει αυτά που θέλει να περάσει και με ποιο τρόπο.
    Θέλει υπομονή και ευστροφία.
    Εγώ σε αυτό θα ασκήσω κριτική ή θα επιβραβεύσω.
    Υ.Γ. Την επιμονή και την υπομονή σου την εύχομαι για την συνέχεια, όσο για την ευστροφία πιστεύω ότι την έχεις, αν και έπεσες σε παγίδες. Δεν πειράζει από τα λάθη μας μαθαίνουμε τα περισσότερα πράγματα.

  2. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 22/06/2012 12:00:38

    Μα το αυτονόητο είναι . Δεν γίνεται να ευημερούν κάποιοι αν οι πολλοί δεν μπορούν δεν αναπτυχθούν. Στερεύει η κάνουλα. Το αίμα της κοινωνίας μπορεί να είναι το χρήμα αλλά περνάει μέσα από φλέβες και αρτηρίες, που είναι οι πολίτες και οι δουλειές τους. "Χρειαζόμαστε νέα μοντέλα που δημιουργούν ιδιοκτησία για όλες τις κοινωνικές τάξεις και τα μέσα εισόδου στην αγορά, ώστε οι άνθρωποι όχι μόνο να έχουν ιδιοκτησία, αλλά να μπορούν να εμπορευτούν. Οι περισσότεροι άνθρωποι εξαρτώνται από μισθούς, δεν έχουν άλλο εισόδημα. Όταν δημιουργείς αυτή την κοινωνία, στην ουσία δημιουργείς ξανά τη δουλεία. Χρειαζόμαστε ανακεφαλαιοποίηση , .οχι των τραπεζών, αλλά των ανθρώπων". Φ. Μπλόντ (και καλημέρα!)

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/06/2012 12:11:33

    Aπο τη χρεωκοπια εχασαν ολοι οι μετοχοι των τραπεζων,μικροι και μεγαλοι.
    Τα χρηματα της ανακεφαλαιωσης ελπιζεται να τα ξαναπαρει πισω το κρατος σε 4-5 χρονια οταν θα ελθουν παλι καλες εποχες και οι μετοχες του Δημοσιου θα επαναπωληθουν.
    Ετσι εγινε στη Σουηδια τη δεκαετια του 90,ετσι και στις ΗΠΑ με τον οργανισμο TARP.
    Μετοχες το Δημοσιο οπωσδηποτε θα παρει σε ανταλλαγμα των οσων θα εισφερει στις αυξησεις μετοχικου κεφαλαιου και το ερωτημα ειναι αν θα εχουν ή οχι ψηφο,εαν θα μεινει δηλαδη η διαχειριση των τραπεζων στους παλιους μετοχους ή θα περασει στο Δημοσιο.
    Υπερ των παλιων μετοχων ειναι το γεγονος οτι η χρεωκοπια τους επηλθε απο τα ομολογα ελληνικου Δημοσιου που τους πιεζαν οι κυβερνησεις να αγοραζουν και οχι απο εξωτικα ομολογα εξωτερικου οπως αλλου.
    Κατα ειναι φυσικα η κοινη γνωμη.Αυτη ομως θα πρεπει να θυμηθει οτι η Ελλαδα εχει ξαναπερασει περιοδο κρατικης διαχειρισης του τραπεζικου συστηματος.Η δεκαετια του 80 οπου η Εθνικη εβγαζε ζημιες γιατι δανειοδοτουσε τις "προβληματικες επιχειρησεις" με τηλεφωνα του Παπανδρεου και του Αρσενη δεν ειναι μακρια.

  4. ΤΣΕ avatar
    ΤΣΕ 22/06/2012 12:16:54

    Φαηλε
    1.Ριζοσπαστικος Φιλελευθερισμος.Ητοι:Ισχυρο κρατος,Ελευθερη αγορα,Αυστηρος ελεχγος της αγορας.Εχω την αισθηση οτι πιο κοντα ιδεολογικα σημερα στο Ρ.Φ ισως ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ (Παραδοξο μεν αλλα πιθανο. ) .Σχολιο.
    2.Με φοβιζει απιστευτα το οτι ψαχνουμε παντα για οικονομικους υπουργους που τους "γνωριζει "η αγορα. Καποιον που να τον γνωριζει ο Λαος και να λογοδοτει στον Λαο θα δουμε? Γιατι... συνηθως..Λαος και αγορες δεν πανε αγκαλια.Η με τον λυκο θα εισαι η με τα προβατα.

    • knight rider avatar
      knight rider @ ΤΣΕ 22/06/2012 14:11:27

      Σωστός 1000+++++++++++++++++

  5. Δημήτριος avatar
    Δημήτριος 22/06/2012 12:19:52

    Από λογοπαίγνια και λαικισμό άλλο τίποτα κε Φαήλο! Εδώ είμαστε και θα δουμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος της συγκυβέρνησης! Προσωπικά πιστεύω πως θάχουμε μιά από τα ίδια.Ο λαός (οι μη βολεμένοι) θα δεινοπαθήσει. Μακάρι να πέσω έξω.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δημήτριος 22/06/2012 14:59:12

      Ό,τι πεις. Με αποστόμωσες.

  6. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 22/06/2012 12:26:55

    Συμφωνώ όσον αφορά την ευθύνη των τραπεζών, αλλά μην ξεχνάμε ότι η διάσωση των τραπεζών μέσω εισφοράς κεφαλαίου από το κράτος γίνεται με πολύ αυστηρές προϋποθέσεις. Το κράτος αγοράζει με έκπτωση τις μετοχές έτσι ώστε να έχει επαρκή απόδοση κατά την μετέπειτα πώλησή τους. Αυτό ορίζουν οι κανόνες της ΕΕ περί ανταγωνσμού βάσει των οποίων εγκρίνεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή η κάθε μία ανακεφαλοποίηση τράπεζας ξεχωριστά. Όπως επίσης επιβάλλονται και κανόνες στην συμπεριφορά των τραπεζών για όσο διαρκεί η κρατική παρέμβαση (απαγόρευση διανομής μερισμάτων στους μετόχους, κόψιμο των bonus κλπ. ).
    Έχει και πολλά καλά η κοινοτική νομοθεσία. Φαντάσου πως θα πετούσαν οι πολιτικοί τα χρήματα των φορολογουμένων σε διαφορετική περίπτωση.

  7. kotstak avatar
    kotstak 22/06/2012 12:35:36

    Οι τράπεζες είχαν μια" εύθραυστη" κερδοφορία.
    Υπερκέρδη δεν είχαν.
    Εάν ένας επενδυτής, είχε αγοράσει προ δεκαετίας μετοχές μιας τράπεζας με 20 ευρώ/ μετοχή και έπαιρνε μέρισμα 60 σεντς/μετοχή το έτος, στη δεκαετία θα έχει εισπράξει μέρισμα 6 ευρώ.
    Δεδομένου ότι η τιμή της μετοχής τώρα είναι 1 ευρώ, ο επενδυτής έχασε 13ευρω/μετοχη και τους τόκους.

    Αυτό που πρέπει να καταλάβουν όσοι διοικούν τράπεζες, είναι πως εάν δεν συνδέσουν την κερδοφορία τους με την ανάπτυξη της πατρίδας μας, το μέλλον τους δεν θα είναι καλό.
    Το σύνολο των χορηγήσεων τους πρέπει να το διαθέσουν σε εξαγωγικές επιχειρήσεις, και σε επιχειρήσεις που ανταγωνίζονται εισαγωγικές επιχειρήσεις.
    Αντί πχ να δώσουν ένα καταναλωτικό δάνειο, που αυτός που θα το πάρει το πιθανότερο είναι να αγοράσει κάτι εισαγόμενο, να το δώσουν σε μια βιοτεχνία ώστε η βιοτεχνία αυτή να δώσει δουλεία σε αυτόν που πήγε να πάρει το καταναλωτικό και να παραχθεί έτσι ένα ελληνικό προϊόν που θα ανταγωνιστεί το εισαγόμενο.
    Είναι καταστροφικό επίσης να δίνουν οι τράπεζες δάνεια σε ΜΜΕ και αυτό όχι μόνον γιατί τα στερούν από τις επιχειρήσεις που προανέφερα, αλλά και γιατί τα ΜΜΕ δεν συνδέουν την ανάπτυξή τους με την ανάπτυξη της πατρίδας.

  8. Μανος avatar
    Μανος 22/06/2012 12:48:15

    Φαήλο, ακόμα και εγώ που είμαι ένας οικονομικά νεοφιλελευθερος, αντιτιθεμαι σφοδρά σε αυτό που πάει να γίνει με το Μάνατζμεντ των τραπεζών. Οι Ελληνικές τράπεζες(όσες πάρουν βοήθεια΄) θα πρεπει να ανακεφαλοποιηθούν και να περάσουν σε κρατικά χέρια. Οτιδήποτε άλλο, είναι στρέβλωση των κανόνων της αγοράς και εν τέλει αντιλαικό. Ελπίζω, ο Σαμαράς να το τολμήσει και θα μείνει στην Ιστορία έτσι. Αν και η επιλογή Ράπανου δεν προιδεάζει για καλά πράγματα.
    Η αλήθεια είναι ότι η νομική φόρμουλα θα είναι δύσκολο να βρεθεί αλλά αν οι τραπεζιτες που έχουν βγάλει δις όλα αυτά τα χρόνια, κρατήσουν το μάνατζμεντ τότε μιλάμε για κανονική ληστεία.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μανος 22/06/2012 14:51:44

      Να περάσουν -προσωρινά - απευθείας στα κρατικά χέρια του Ευρωσυστήματος (ΕΚΤ + EFSF), όπου ανήκουν κατά φυσικό τρόπο - αφού έτσι αντλούν ρευστότητα.
      Εκείνοι που παρέχουν εγγυήσεις και ρευστότητα, οι ίδιοι πρέπει και να ελέγχουν, αλλά και να εγγυώνται για τους καταθέτες.
      Ο τωρινός τραγέλαφος με παρεμβολή του Ελληνικού δημοσίου, μετατρέπει ιδιωτικό χρέος σε τοξικό δημόσιο.
      Μετατρέπει το Ελληνικό Δημόσιο σε Bad Bank.

  9. franc avatar
    franc 22/06/2012 12:52:09

    Aγαπητέ Φαήλο πολύ χαίρομαι να διαβάζω τις ιδέες σου για την υποστήριξη των αδυνάτων που μας ενώνει όλους τους γνήσιους Ελληνες δεξιούς και αριστερούς.
    Οφείλουμε να αναγνωρίσουμε στον Τσίπρα οτι μια βασική του προεκλογική απαίτηση ήταν αυτή που διατυπώνεις και εσύ εδώ: "Περιμένω λοιπόν, ως πολίτης, με αδημονία να μάθω τα πορίσματα της Blackrock."
    Mια άλλη του απαίτηση πάλι ταυτίζεται με τη δική σου εδώ: "Δεν τίθεται λοιπόν θέμα ιδιοκτησιακού καθεστώτος τους; (των τραπεζών)".
    Και ενα ηθικό ζήτημα που για μένα είναι το σημαντικώτερο:
    H διαφορά πάνω απο 3% των επιτοκίων δανεισμού-χορηγήσεων είναι ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑ που πριν 30 χρόνια εδιώκετο ποινικά ενά στην Αγία Γραφή θεωρέίται απο τα βαρύτερα αμαρτήματα...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ franc 22/06/2012 14:56:07

      Πιστεύω ότι ο Τσίπρας στο μυαλό του έχει άλλο πράγμα. Θελει γενικότερα και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες ένα πολύ μεγάλο κράτος, που να κάνει τον τραπεζίτη, τον επιχειρηματία κλπ. Συνταγή που δεν λειτούργησε πουθενά καιο μοίρασε μόνο μιζέρια.

      • franc avatar
        franc @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/06/2012 15:12:30

        Εγώ έχω την εντύπωση οτι δεν είναι καθόλου δογματικός όπως οι του ΚΚΕ. Στο μυαλό του έχει το Σκανδιναυικό μοντέλο οπου η συνταγή λειτουργεί καλύτερα απο κάθε άλλο μέρος στον κόσμο. και εκεί το κράτος είναι μεγάλο αλλα αποτελεσματικό και ανταποδοτικό προς τον πολίτη. Βέβαια δεν μπορεί να βγεί να το φωναξει γιατι οι δογματικοί θα του την πέσουν αμμέσως οτι έχει υιοθετήσει καπιταλιστικά πρότυπα, όμως αν πρόσεξες 2-3 φορές του ξέφυγε το "όπως η Νορβηγία" και για τα πετρέλαια και για τους εφοπλιστές και για τα ταμεία...

  10. κωστας Α avatar
    κωστας Α 22/06/2012 13:19:20

    Φαηλο ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ καλημερα .Ολα καλα !!!! Εγινε πρωθυπουργος ο ανθρωπος που ηγειται της παραταξης !!! Απο την πρωτη ημερα και απο τα πρωτα του λογια μου βγηκαν ευλογες αποριες . 1) θα πουμε ολη την αληθεια στον Ελληνικο λαο !!! Ποιος τους εδωσε το δικαιωμα εως τωρα να μην μας την λενε ; ποιος τους ειπε πως ενω δηλωνουν πως ειναι και ειναι υπαλληλοι μας , θα διοικουν την πατριδα μας ,[ δηλ. την εταιρεια μας ] και θα ειναι ειδηση οτι θα μας πουν την αληθεια ; 2) ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ !!!! Κινδυνευει η λεξη να εξευτελισθει !!! Για μενα σημαινει η ανιδιοτελης εμπραγματη εκφραση Αγαπης προς την Πατριδα ! Τι θα εκανα εγω ; Ολα τα εξοδα για την λειτουργια της Δημοκρατιας πληρωμενα απο την Πατριδα !!! Λογω της κρισιμοτητας της καταστασης δεν θα δεχομουνα αμοιβη μεγαλυτερη των 2000 ευρω . ΖΗΤΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ,ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΜΙΣΘΩΝ , ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΛΕΙΜΑΤΑ , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ;Ποια εταρεια θα επετρεπε τετοιους μισθους στα στελεχη οταν η οικονομικη της κατασταση θα ηταν σαν της χωρας μας ; 3) ελεγχος σε ολους με βαση τα περιουσιακα τους στοιχεια με εναρξη αμεση απο το πολιτικο προσωπικο απο το 1974 και μετα !!! ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΟΥΜΕ ΕΑΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΔΥΟ ΑΠΛΟΙ ΜΙΣΘΟΣΥΝΤΗΡΗΤΟΙ!!!!!! Γιατι να τονωθει η επιχειρηματικοτητα οταν καποιος χωρις κανενα ρισκο πετυχαινει τοσα πολλα !!! 4) ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ !!! ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ . ΥΠΑΡΧΕΙ και η κτηνοτροφια ,η γεωργια , το εμποριο , η μελισοκομια κ.λπ, κ. λπ 5) Να τελειωνουμε με το χαβαλε στα πανεπιστημια ... Την περιοδο που ο νεος πρεπει να προετοιμασθει για την επιστημη του ,εμεις ΑΠΛΑ κανουμε φοιτητικη ζωη !!!

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 22/06/2012 14:11:53

    Τα λόγια και τα χρόνια τα χαμένα !!

    Τη συγκυβέρνηση (σ.σ.: της ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ) τη θέλουν τριών ειδών συμφέροντα: Πρώτον, το ίδιο το ΠΑΣΟΚ. για να πέσει στα μαλακά, νομίζουν ότι θα γλυτώσουν Δεύτερον, τη στηρίζουν όλα εκείνα τα συμφέροντα και οι συντεχνίες που δεν θέλουν να αλλάξει τίποτε στην Ελλάδα και τρίτον την προτιμούν όσοι εντός και εκτός χώρας θέλουν την αυριανή κυβέρνηση αδύναμη και ελεγχόμενη».
    Αντώνης Σαμαράς, 3/5/2012

    Τον Φώτη , θα τον βρείτε στις λέξεις * δεν θέλουν να αλλάξει τίποτε στην Ελλάδα * , και τον Βαγγέλη σε *όλο το κείμενο * .

    ΔΕΝ αλλάζει τίποτα στην Ελλαδα , γιατί δεν άλλαξε Ο φοβισμένος ραγιάς !
    Ο μοναδικός λαός στον κόσμο που είχε κατοχή 400 χρόνια , και αποδεχόταν το βιδάνιο!
    Η επανάσταση έγινε τότε επειδή οι κλέφτες και αμαρτωλοί , τα έβαλαν με τους άλλους αγάδες κλέφτες !
    ΕΤΣΙ λοιπόν η ΕΛΛΑΔΑ θα αλλάξει όταν οι * νόμιμοι κλεφτές της άρχουσας τάξης * τα βάλουν μεταξύ τους , όπως έγινε και η γαλλική επανάσταση !
    Η μάζα έχει χειραγωγηθεί στο να αποδέχεται την μοίρα της , την κακομοίρα της !
    Αυτό που μπορεί να απολαύσει , είναι ένα τηλεοπτικό κάλεσμα στο gala της Mαριεττας στο Αβέρωφ .
    Και αυτός που σου στέλνει την ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ πρόσκληση είναι * ο χρήσιμος άνθρωπος της διαπλοκής * που εμφανίζεται ενωτικός ΨΕΥΤΟ-αριστερός , με δεξιά τσέπη ( ΔΗΜΑΡ) , που έχει υπηρετήσει στο παρελθόν άλλες μεγάλες δόξες.

    Η ΔΕΞΙΑ , πάντα είχε πρόθυμες βοήθειες χειραγώγησης από τους αριστερούς , είχε προσφερομενες υπηρεσίες , στο τέλος την πλήρωναν οι ΑΓΝΟΙ ψηφοφόροι της , ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ .
    Αν θέλουμε μια καλύτερη Ελλάδα , πρέπει η Νέα δημοκρατία να μιλήσει με ειλικρίνεια , θα πρέπει να δει όχι το 3% που είναι η οικονομική δύναμη Της Ελλάδος ,και ελέγχει τα πάντα, αλλα να ανακτήσει και τον λαό που έφυγε .
    Η Νεα δημοκρατία είναι μεγάλο κόμμα , τα ποντίκια θα φύγουν πρώτα ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ (ΠΑΣΟΚ- ΔΗΜΑΡ) , είναι ανάγκη να προσδιορίσει τώρα την θέση της στο ΝΕΟ πολιτικό χάρτη .Σήμερα , αύριο ΘΑ ΕΙΝΑΙ αργά !!
    ΑΝ η Νεα δημοκρατία είχε πει την αλήθεια το 06,07,08 , για αυτά που έβλεπε να ερχόντουσαν , σήμερα θα είχε δικαιωθεί ιστορικά , θα ήταν αυτοδύναμη , και θα προχωρούσε στις αλλαγές , ΠΡΑΓΜΑ που δεν θα συμβεί, και θα το χρεωθεί στο τέλος !!!
    Κρίμα , ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ , έγινε θύμα των καταγγελιών της !

    Ο Κόσμος αλλάζει , ο ραγιάς θα ξυπνήσει …και θα δικαιωθεί ο Αριστοτέλης Ωνάσης που είχε πει το 1962 , οτι
    Θα ρθεί μέρα, που η απληστεία της ιδιοκτησίας, του πλούτου και της έπαρσης θα αποθηκευτεί στις τράπεζες, στις πολυεθνικές και σε τόσους λίγους κατέχοντες, που οι πολλοί μη έχοντες θα ξεσπάσουν σαν θεομηνία που θα κάνει τη ζωή των ολίγων κατεχόντων κόλαση.

    Η ελλαδα έχει οικονομικές δυνάμεις , μεγάλες , αλλά πρέπει να * προκάμουν *
    ΤΑ βασανιστικά ερωτήματα ΕΙΝΑΙ φεύγουμε από το ευρώ πριν την Γερμάνια η μετά ? εξαθλιωμένοι η λιγότερο εξαθλιωμένοι ?

    -Καλημέρα , απο ένα παλιό ψηφοφόρο της Νέα δημοκρατίας , που η οργή με πήγε στο Συριζα , αφού δεν μπόρεσα να αλλάξω ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΣΑ χρόνια , ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΜΕΝΑΝ ΙΔΙΑ - να διαπραγματεύονται τα πάντα (Άξιες -ηθική - ιδέες ) εκτός από τον βέβαιο θάνατο της χώρας μου , ας το καταστρέψω ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΧΘΕΣ , -αφού βολεύεται στην ιδιοτέλεια του , στην αυτορυθμιση του - μπας και το ξαναδημιουργήσω!!


    σημ
    είχα διαβάσει εδώ παλαιότερα από κάποιο φίλο που είχε κάνει μια αναφορά στο παρελθόν ότι η ελλαδα ειχε φύγει πάλι από μια άλλη τύπου νομισματική ένωση 8-10 κρατών πριν δημιουργηθεί η ΕΟΚ ?

  12. Νικ avatar
    Νικ 22/06/2012 14:12:29

    Foul! Για τον απλό λόγο ότι αγνοεί το κύριο πρόβλημα της δανειοδότησης: την διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε τραπεζικού. Πιο χοντρά, το λάδωμα για την λήψη δανείου. Αυτό ισχύει εξίσου στις δημόσιες ή στις ιδιωτικές τράπεζες. Οι αγγλοσάξωνες έλυσαν το πρόβλημα με την υιοθέτηση του όρου fiduciary duty και ότι αυτό συνεπάγεται στην δικονομία τους. Εμείς το δοκιμάσαμε αλλά δεν έπιασε.

    Αυτό λοιπόν που χρειάζεται το σύστημα είναι αντικειμενικοποίηση των όρων δανειοδότησης, ο κομπιούτερ δεν λαδώνεται, και όχι προσθετες περιπλοκές.

    Είμαστε έτοιμοι για απλές και αποτελεσματικές λύσεις; Δεν νομίζω.

  13. ΠΑΝ.ΠΑΠ avatar
    ΠΑΝ.ΠΑΠ 22/06/2012 14:13:04

    Φιλικά και με καλή προαίρεση θα ήθελα να τοποθετηθώ. Οι διαπιστώσεις αγαπητέ Φαήλο με βρίσκουν μερικώς σύμφωνο, αλλά δεν θα σταθώ σε αυτό. Το ερώτημα που βάζεις για το εάν τίθεται θέμα ιδιοκτησιακού καθεστώτος ας μου επιτρέψεις να πώ οτι είναι ανευ ουσίας. Ανεξάρτητα απο το γεγονός οτι θα πρέπει να συμφωνήσει η ΕΚΤ { το εμπόδιο αυτό ξεπερνιέται } με τις κοινές μετοχές του κράτους στις τράπεζες δεν αλλάζει τίποτα. Διότι θα πρέπει και σε αυτή την περίπτωση να τηρούν τους κανόνες της ΕΚΤ. Επομένως δεν μπορούν να αλλάξουν <>, άρα δεν υπάρχει λόγος κρατικοποιήσης τους. Αντιθέτως με το να έχει το κράτος προνομούχες μετοχές αντι για κοινές, διασφαλίζεται στο ενδεχόμενο πτωχευτικού γεγονότος μιας τράπεζας, καθότι μετα τους δανειστές είναι ο επόμενος που θα δικδικήσει να πάρει τα χρήματά του απο τα περιουσιακά στοιχεία της. Φιλικά Παναγιώτης Παπακωστόπουλος

    • ΠΑΝ.ΠΑΠ avatar
      ΠΑΝ.ΠΑΠ @ ΠΑΝ.ΠΑΠ 22/06/2012 14:22:40

      ΥΓ Οι προνομιούχες μετοχές ιδιοκτησία είναι, αρα σήμερα ιδιοκτήτης το κρατος είναι, μη έχοντας μόνο το μανατζμεντ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΠΑΝ.ΠΑΠ 22/06/2012 14:51:41

      Αγαπητέ Παναγιώτη, ευχαριστώ.
      Μα άλλωστε όταν λέω πως είμαι αδαής περί του θέματος, το εννοώ.
      Απλώς θέτω λογικά ερωτήματα, που τα θέτουν και πλλοί πολίτες καλοπροαίρετα, χωρίς "ιδεολογική" φόρτιση.
      Άλλωστε εγώ εκι πεποιθήσεως πέραν Άμυνας, Δημόσιας Τάξης, Υγείας και Παιδείας, το κράτος στην υπόλοιπη κοινωνία θέλω να έχει εποπτικό ρόλο, να μην κάνει τον επιχειρηματία.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/06/2012 14:58:10

        "Το κράτος να μην κάνει τον επιχειρηματία".
        Αυτό ήταν ανέκαθεν μια νεοφιλελεύθερη κραυγή μάχης.
        Από την εποχή του Milton Friedman.
        Στην μητρική του ΟΤΕ Deutsche Telekom, το Γερμανικό Δημόσιο έχει γύρω στο 39 % των μετοχών. Κάνουν άσχημα που κάνουν τον επιχειρηματία;
        Στην Gazprom το Ρωσικό δημόσιο έχει πλειοψηφική συμμετοχή. Κάνουν άσχημα;
        Οι στεγαστικές (ούτως ή άλλως υπό την εποπτεία του Κογκρέσσου) Fanny and Fred στις ΗΠΑ, για 4 χρόνια είχαν κρατικοποιηθεί πλήρως. Οι μετοχές τους ξαναπουλήθηκαν πρόσφατα σε ιδιώτες. Έκαναν άσχημα 4 χρόνια τον επιχειρηματία;

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Ο Θείος 22/06/2012 15:00:33

          Aπ’ότι φαίνεται μάλλον κάναν άσχημα γιατί από κει άρχισε στην Αμερική το κακό.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Kώστας Θ. 22/06/2012 15:10:54

            Μετά το μπάμ του 2008 (Lehman) το έκαναν.
            Κρατικοποίησαν προσωρινά και εξυγίαναν τη βασική υποδομή του συστήματος υποθηκών για στεγαστικά δάνεια (Fanny και Fred). Είχε καταρρεύσει όλο το σύστημα.
            Όλο το σάπιο ενεργητικό πήγε σε Bad Banks. Έτσι η αναπόφευκτη καταστροφή κεφαλαίων απομονώθηκε και δεν μόλυνε όλη την οικονομία.
            Εδώ κάνουν το αντίστροφο: Τα σάπια ομόλογα, υποθήκες, μη εξυπηρετήσιμα δάνεια, μολύνουν το δημόσιο χρέος.

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/06/2012 14:44:01

    "Τα δισεκατομμύρια για την ανακεφαλοποίηση των τραπεζών, που είναι εμπορικές επιχειρήσεις, τα δανείζεται το ελληνικό κράτος".
    Από τον μηχανισμό στήριξης EFSF, μη το ξεχνάμε. Υπο μορφή εγγυήσεων, όχι απευθείας ρευστού. Για να πάρουν ρευστό από την ΕΚΤ καταθέτουν τις εγγυήσεις του EFSF. Εγγράφονται όμως στο ...Δημόσιο χρέος.
    Αυτή η ρύθμιση, που μετατρέπει ιδιωτικό χρέος σε δημόσιο, είναι η πιό τοξική, ακραία τοξική, μέσα στο τοξικό μείγμα μέτρων των 2 Μνημονίων.

    Το πραγματικό τραπεζικό σύστημα από το 2000 δεν είναι ούτε κατ' ελάχιστον Ελληνικό, αλλά Ευρωπαικό. Στην πραγματική ροή του χρήματος υπάρχει αδιάσπαστο κύκλωμα εμπορικών τραπεζών - εθνικών Κεντρικών τραπεζών - ΕΚΤ. Μόνον η εποπτεία και η ευθύνη ανήκει στις κατά τόπους εθνικές Κεντρικές τράπεζες (εδώ Τράπεζα της Ελλάδος). Το φυσιολογικό θα ήταν η ανακεφαλαιοποίηση να γίνεται απευθείας από τον Δημόσιο Ευρωπαικό μηχανισμό EFSF (ή την ΕΚΤ) προς τις τράπεζες, χωρίς παρεμβολή του επιμέρους εθνικού Δημοσίου. Με εποπτεία της ΕΚΤ.
    Δεν είναι δουλειά του επιμέρους Ελληνικού Δημοσίου να ανακεφαλαιοποιει τράπεζες που δεν είναι Ελληνικές αλλά ανήκουν στο Ευρωσύστημα, ούτε να εγγυάται με δική του ευθύνη (άρα εγγραφή στο Δημόσιο χρέος...), ούτε φυσικά να τις εποπτεύει.

  15. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/06/2012 14:52:28

    Σήμερα ήσουν χρήσιμος, Θειούλη.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/06/2012 14:59:31

      Πάντα προσπαθώ, αγαπητέ Φαήλε.
      Μερικές φορές, ίσως δεν τα καταφέρνω. Αλλά δεν φταίει η πρόθεση.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/06/2012 15:05:13

      Ήδη έγραψα ότι οι ανόητοι Μερκοζύ κατάφεραν να μετατρέψουν το Ελληνικό, Ιρλανδικό, Πορτογαλικό δημόσιο σε Bad banks. Τώρα και το Ισπανικό.
      Οι Αμερικανοί και ο Γκόρντον Μπράουν φέρθηκαν πολύ πιό πρακτικά και λογικά. Οι πρώτοι έφτιαξαν πραγματικές Bad banks, o δεύτερος ως Βρετανικό Δημόσιο που παρέχει απευθείας ρευστότητα, ανέλαβε προσωρινά τον απόλυτο έλεγχο με κοινες μετοχές.

  16. franc avatar
    franc 22/06/2012 14:52:53

    Kαι αλλο ένα αμείλικτο ερώτημα στο οποίο ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΩΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ O ΣΑΜΑΡΑΣ είναι να μάθουμε ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ γιατί πληρώθηκε το ομόλογο των 450 εκατ. απο τα νησια Κέυμαν μέσα στις εκλογές, με αποτέλεσμα να μην έχουν φάρμακα οι καρκινοπαθείς, και κυρίως ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΜΕΤΟΧΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ αυτού του ομολόγου? Υπάρχουν "δικοί μας" που απομυζούν τους καρκινοπαθείς και ποιοί είναι αυτοί? Ως νομικός θα γνωρίζεις οτι ο Ελληνικός λαός δικαιούται να ξέρει που πηγαίνει το αίμα του. Και αυτό βεβαίως ισχύει όχι μόνο για το συγμεκριμένο Vulture Fund αλλά και για όλο το ΠΑΡΑΝΟΜΟ μέρος του χρέους του οποίου οι μίζες Χριστοφοράκου, Τσοχατζόπουλου, Τσουκάτου, Μαντέλη κλπ. είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Διότι όταν λαδώνονταν οι αρμόδιοι κρατικοί αξιωματούχοι απο τους δανειστές μας , προφανώς αυτοί με τους φουσκωμένους προυπολογισμούς τους, χρέωναν ΟΣΑ ΗΘΕΛΑΝ στο κράτος.
    Και αυτά δεν είναι δικαιολογίες μπαταχτσήδων ή συνηγόρων τών συνδαιτημόνων του Πάγκαλου οι οποίοι βεβαίως και ευθύνονται για το υπόλοιπο χρέος και πρέπει να δικαστούν και να δημευτούν οι περιουσίες τους.
    Τώρα ήρθε η ώρα να ερευνήσουμε εμείς, ο Σαμαράς, την αλήθεια για το χρέος και όχι να αφήνει στον Τσίπρα το μονοπώλιο του υποστηρικτή των λαικών δικαίων...

  17. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 22/06/2012 15:21:49

    Δεν ξερω αν η γατα ειναι ικανη να πιανει ποντικια,παντως ενα της ξεφυγε ηδη και οχι μονο αυτο καθετε διπλα της.

  18. dimitra avatar
    dimitra 24/06/2012 02:33:26

    ΦΑΗΛΕ
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΚΟΜΜΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΔΙΑΨΕΥΤΕΙΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ, ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ, ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΣΧΥΡΩΝ. ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡ ΚΟΙΝΩΝΙΟΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΗ ΝΔ.

    • franc avatar
      franc @ dimitra 25/06/2012 12:26:04

      Αγαπητή Δήμητρα, καλημέρα.
      Συμτωματικά σκέφτομαι τα ίδια με εσένα οσον αφορά τον Φαήλο...

  19. koukla avatar
    koukla 26/06/2012 18:56:31

    ρε φαήλο κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσεις αν είσαι αρβανίτης ή πατριώτης γιατί κατά τη δική μου άποψη και όχι μόνο.... και τα δυο μαζί δε γίνεται....