#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/12/2010 22:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η βλαχομπαρόκ γκλαμουριά του επαρχιώτικου σοσιαλισμού πάει πάρτυ







Θεωρείτε τις γιορτές που διανύουμε φτωχικές και με μηδενική διάθεση από τους γύρω σας; Δεν πήγατε σε club, μεγάλες πίστες, έντεχνες βραδιές, ρεβεγιόν, συνεστιάσεις, Barbouti Meeting; Απολαύστε την αφήγηση από το μόνο σωστό party, όπως τη διαβάζουμε στο Βήμα:

“…Ο Γιώργος Παπανδρέου, κομψός, φιλικός, προσιτός, πάντα χαιρετούσε όλους τους προσκεκλημένους. Σε κάποια στιγμή κάθησε κουρασμένος σε μια γωνιά του σαλονιού. Κοντά του έσπευσε ένα ιστορικό στέλεχος του ΠαΣοΚ, ο Κώστας Λαλιώτης. Πρωθυπουργός και πρώην υπουργός συνομίλησαν για αρκετή ώρα σε ευχάριστο κλίμα. Στη συντροφιά προστέθηκε ο εκδότης Πέτρος Κωστόπουλος... Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠαΣοΚ Πέτρος Ευθυμίου κάθησε για μερικά λεπτά μαζί με τους τρεις κυρίους και τις συζύγους τους, γρήγορα όμως έλαβε θέση στην πίστα. Ο κ. Ευθυμίου κέρδισε τις εντυπώσεις. Έμοιαζε να γνωρίζει... ένα εκατομμύριο dance ρυθμούς. Χόρευε στην «πίστα» με άψογο στυλ συγκεντρώνοντας τα σχόλια θαυμασμού των υπόλοιπων καλεσμένων…”

Ο ΓΑΠ είναι όντως φιλικός, το έχω δει με τα μάτια μου σε ταβέρνα. Την έκανε όλη γύρα για να πάρει δύο χειραψίες. Τότε, στα πέτρινα χρόνια της αντιπολίτευσης, κανείς δεν πίστευε σε αυτόν. Τώρα δεν υπάρχει διεθνής τοκογλυφικός οργανισμός που να μην πίνει ουίσκυ στο όνομα του. Χριστούγεννα γαρ, ενεφανίσθη και το θείο βρέφος. Αθόρυβος πάντα, προσεκτικός. Από κοντά και ο μιμητής του Μαστοράκη, Πέτρος. Εκδότης σου λέει…..



Λίγο πιο κάτω η γκουρμέ αφήγηση συνεχίζεται:



«Σε κάποια στιγμή σηκώθηκε και επισκέφθηκε τον μπουφέ. Ένας μπουφές που είχε ετοιμαστεί από το catering του «Εcali club» και περιελάμβανε διάφορα είδη ζυμαρικών, κρεατικά, θαλασσινά, ανατολίτικες νοστιμιές και sushi. Ο κ. Παπανδρέου επέλεξε, όπως ήταν φυσικό, εδέσματα «στεγνά». Τοποθέτησε στο πιάτο του 9 κομμάτια sushi με σολομό, αβοκάντο και αγγούρι- ακριβώς όσες μονάδες προηγείται το κόμμα του από αυτό της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Ο prime minister απέφυγε πάντως μια ζεστή σούπα η οποία σερβιρίστηκε κάπως αργά. Ίσως να ερχόταν στο μυαλό του η εικόνα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠαΣοΚ η οποία, σύμφωνα με αυτούς που ξέρουν, είναι καζάνι που βράζει. Σαν καυτή σουπίτσα με αστακό. Ίσως εκείνο το βράδυ με την εορταστική ατμόσφαιρα τα χρυσά charms και τις... γιρλάντες ο πρόεδρος να ήθελε να ακούσει κάτι πιο ευχάριστο. Ας πούμε μια χριστουγεννιάτικη ιστορία του Καρόλου Ντίκενς…»





Πάντως χωρίς την τρόικα το πάρτυ έχασε σε γκλαμουριά. Γινόταν χορός στην κατοχή χωρίς τον αρχηγό της Κομμαντατούρ; Το καλύτερο είναι αυτό με τις 9 μονάδες διαφορά.  Αυτά του λένε οι αυλοκόλακες ; Μια χαρά, καμία επαφή με τον γαλάζιο πλανήτη.

Που να κατέβει το σούσι όταν ξέρει ότι βράζει η κοινοβουλευτική ομάδα. Μαύρες γιορτές κάνει ο άνθρωπος. Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για τον σύγχρονο αστικό μύθο. Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που δεν είναι ανάλγητοι και τρίζουν τα δόντια στον ΥΠΟΙΚ και σε άλλους κακούς δράκους. Όταν αγριεύουν τρώνε διατάξεις, τροπολογίες και μικρά ρουσφέτια. Τιτάνες. Ο μύθος ολοκληρώνεται με τον ανήσυχο και προβληματισμένο πρωθυπουργό.

Δύο ομάδες έχουν τα χάλια τους . Ο ΠΑΟ και το ΠΑΣΟΚ. Και καλά ο ΠΑΟ θα κάνει μεταγραφές, ο ΓΑΠ θα πάει σε εκλογές για να αλλάξει την ομάδα;

Για πήγαινε πολυχρονεμένε μου να δεις τις 9 μονάδες διαφορά που σου τάζουν...

Μεταξύ μας,  έχω την πληροφορία ότι και πέριξ του Εκάλη Κλαμπ ελληνικό έδαφος είναι. Τουλάχιστον προς το παρόν.

Ο Αντιπρόεδρος γιατί δεν πήγε. Δεν τρώει το σούσι ή δεν γουστάρει τους πασόκους με μούσι;

Ούτε τον ΥΠΟΙΚ δεν καλέσατε; Μετράει τα λεφτά της περαίωσης ή ρίχνει το ηθικό της παρέας και είναι κομμένος από τα γκαλά;

Ο Ραγκούσης παρεξηγήθηκε και δεν πήγε γιατί δεν είχε ραγγού στο μενού;

Στο τέλος για να μη τους πουν προκλητικούς, τραγούδησαν «στην Δραπετσώνα πια δεν έχουμε ζωή» και έτσι συνήλθαν ιδεολογικά.

Η βλαχομπαρόκ ξιπασμένη γκλαμουριά του επαρχιώτικου σοσιαλιστικού κοσμοπολιτισμού, που «αναπνέει» και ζει μόνο από την εξουσία, αναδύεται σε κάθε ευκαιρία. Έχω βαρεθεί να διαβάζω ότι μας κυβερνά μια «παρέα». Μάλλον πρόκειται περί θιάσου. Από τους παλιούς. Μπουλούκι…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/12/2010 22:16:03

    Πως και δεν υπουργοποιήθηκε ο Πέτρος Κωστόπουλος; Κλασική περίπτωση όσων νοοτροπιών και συμπεριφορών έχουν κάνει το ΠΑΣΟΚ σιχαμερό.
    Ο άνθρωπος που εισήγαγε το απόλυτο τίποτα στην Ελλάδα, που πλούτισε απ αυτό, και που σαν άλλη Ρούλα Κορομηλά, κατέστρεψε 1-2 γενιές Ελλήνων, πολτοποιώντας τους το μυαλό, με τη βλαχομπαρόκ επαρχιώτικη γκλαμουριά του δήθεν;
    Συνδαιτημόνας του ΓΑΠ κι αυτός; Γιατί δεν εκπλήσσομαι;
    Μόνο ο Τζιμάκος τους είχε πάρει χαμπάρι απ την αρχή. Λίγο και ο Νιόνιος.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 30/12/2010 22:21:23

      έχουν αρκετούς ντιντίδες, αυτό τον έχουν για παρασκήνιο. Για θυμισου τι έλεγε το Νίτρο στις αρχές του Σημίτη...για θυμίσου. Με πηγή υποτίθεται τον Λαλιώτη και ένα σωρό ξινούς υπαινιγμούς... Απορώ πως τον αφήνει ο ΓΑΠ μέσα στην αίθουσα (εκτός εάν ισχύουν τα διάφορα ψυχαναλυτικά)

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ archaeopteryx 31/12/2010 00:03:23

        Μα τι πας και θυμάσαι...τότε που είχαν βγάλει στη φόρα τον ιατρικό φάκελο του ιδρυτή....

    • Περδικιδης Βασιλειος avatar
      Περδικιδης Βασιλειος @ Strange Attractor 30/12/2010 22:27:35

      ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΥΣ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ;;;;;;;;;;;;;

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Strange Attractor 30/12/2010 22:32:30

      Το απόλυτο τίποτα, το βλαχαδερό από τον Βόλο, που η πολιτιστική προσφορά του ήταν να μας "μάθει" να μην φοράμε άσπρες κάλτσες με μαύρο παπούτσι..
      Ο άνθρωπος που έπρεπε να κάνει εικόνισμα τον πατέρα του ΓκΑΠ: δυο φορές τον έσωσε, το 81 :"...Έντονος ο πόθος της αναγνώρισης για τον νεαρό Πέτρο, έντονο βέβαια και το σύμπλεγμα κατωτερότητας που τον κατέτρυχε. Το ατόφιο λαϊκό ρεύμα που έφερε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία μίλαγε στην καρδιά του Πέτρου. Ήταν η εκδίκηση των μαζών που ήταν στην απέξω και τώρα θα έπαιρναν την εκδίκησή τους. Πήξαμε στα λαχανί και παρδαλά ιδρωμένα πουκάμισα, τα γένια και τα μουστάκια. Άρχισε η μεγάλη εποχή της ελληνικής ακμής, όπου μπορούσες να βρεις να στρογγυλοκάθονται στις υπουργικές καρέκλες έναν Τζουμάκα, έναν Βερυβάκη, έναν Βασίλη Κεδίκογλου, έναν Βαγγέλη Γιαννόπουλο... "
      Και φυσικά με το εξώφυλο του ΝΙΤΡΟ για την Λιάνη...

      "...Μπουζούκια, γαρύφαλλα, λεκτικός τραμπουκισμός, καθώς πρέπει σκυλούδες, γυμνάστριες, ποδόσφαιρο, φιγουρατζίδικα αυτοκίνητα, κώλοι και βυζιά. Από τα «ψαγμένα»θέματα και την αισθητική αναζήτηση κατέληξε στο worship του κώλου της Γωγούς Μαστροκώστα και των βυζιών της Βάνας Μπάρμπα… "

      • loretta avatar
        loretta @ Γιωργος Χ 31/12/2010 02:09:19

        στην γλωσσα του ΓΑΠ...kostopoulos is a redneck!!!...from...volos xaxaxaxa

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Strange Attractor 30/12/2010 22:33:29

      Πέτρος Κωστόπουλος: το βλαχοκυριλέ βάψιμο (και η αντίστοιχη εμφύτευση)…

      vapsomalliades.blogspot.com/2009/04/blog-post.html

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 30/12/2010 23:23:24

      κοπριτες...

      ΠΠ

      • xenios avatar
        xenios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/12/2010 13:56:29

        Μα γιατί;

        Άραγε σε ποία θέματα θα περιστράφηκε η συζήτηση;
        Mon pauvre petits chéris, πόσο σας νοιώθω...

    • blue nile avatar
      blue nile @ Strange Attractor 31/12/2010 02:36:27

      Θυμάσαι τότε που έγραφε στα 100 πράγματα που πρέπει να έχει κάνει στη ζωή της μια κοπέλα είκοσι χρονών?
      Έλεγε σε κάποιο σημείο : Πρέπει να έχει μια τουλάχιστον σχέση με μεσόκοπο.
      Έβλεπε ότι μεγαλώνει και βρήκε τρόπο να καμακώνει πιο εύκολα τα κοριτσάκια αυτός και οι φίλοι του.

  2. donaE avatar
    donaE 30/12/2010 22:34:32

    Το κειμενο του Βηματος πρεπει να διανεμηθει σε φειγ-βολαν.Μονο ο θυμος μας σωζει.

  3. Maya avatar
    Maya 30/12/2010 23:42:26

    You're from the suck generation
    Like a doggie with a bone

    You're stone monolithic
    I smell it on your breath

    Keep spending all your money
    And love yourself to death
    You gotta about nothin to say

    You gotta nothin in your head

    http://www.youtube.com/watch?v=hQZ4ebMKr7U

    xxx

  4. Rotarmist avatar
    Rotarmist 30/12/2010 23:50:32

    Εδω Ντιντηδες και Βαψομαλιαδες. Το Ζευγαρι των ντιντηδων διασκεδαζουν εις βαρος των εργαζομενων .
    Ως ποτε ομως.

  5. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 31/12/2010 01:16:17

    Αδέλφια, θερμή παράκληση. Λίγο περισσότερο σεβασμό στους βλάχους!!!

  6. tiramola avatar
    tiramola 31/12/2010 01:33:44

    Και στην ταβέρνα του μπαρμπα Τάσου στα Πετράλωνα να πήγαινε, να έτρωγε αλμυρο μπακαλιάρο τηγανητό, μία ραδίκια και μία κεφαλοτύρι θα γράφατε ότι το παίζει λαικός.

    • Maya avatar
      Maya @ tiramola 31/12/2010 01:58:50

      Άνθρωπος-πρωθυπουργός που δηλώνει "I'm proud to be a pig" και στον κήπο της Εδέμ να βρεθεί από σπόντα, pig θα παραμείνει.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Maya 31/12/2010 02:09:44

        Τι πρόβλημα έχεις με τα pigs?
        Όταν κατεβάζεις τις χοιρινές μπριτζόλες τη μία πίσω από την αλλη είναι καλά?

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ tiramola 31/12/2010 11:41:15

          Εμ, με τη λογική της "χοιρινής μπριζόλας", ασφαλώς και είναι πρόβλημα όταν θέλεις ΕΙΣΑΙ pig σαν το αφεντικό σου.

        • Maya avatar
          Maya @ tiramola 31/12/2010 12:18:47

          ΠΑΣΟΚτζής σχολιαστής του αντινιούζ με 8 γράμματα χωρίς τη Φάρμα των Ζώων στη βιβλιοθήκη του.

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 31/12/2010 02:05:50

      ενω αν τον βλεπαμε στο hicksville της Μινεσοτα...θα λεγαμε οτι ειναι στα νερα του και στην ....πατριδα του.!!!!

  7. απορία! avatar
    απορία! 31/12/2010 01:56:57

    ....αυτό το πουλημένο εμετικό ζώο έχει να φάει τουλάχιστον με την άντα του.

    Μην τολμήσει να πουλήσει το ΑΙΓΑΙΟ, τη Θράκη μας και τη Μακεδονία μουυυυ στα φιλαράκια του!!!

    ΦΤΤΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σουυυυυυυ.

    • tiramola avatar
      tiramola @ απορία! 31/12/2010 02:01:48

      μη φτύνεις, την έκανες την οθόνη χάλια...

      • Αρκουδιάρης avatar
        Αρκουδιάρης @ tiramola 31/12/2010 02:06:38

        Και σενα για πρασινο ντιντί σε κάνω. Παραδέξου το. Μην είσαι ο Βαλιανάτος;

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 31/12/2010 04:19:35

        Εδώ μέσα έχει κότσια...αγαπάμε πιο πολύ τα βράχια του Αιγαίου από τις μπε-εμ-βε (που δεν έχουμε). Και το ξέρετε. Και μας υπολογίζετε, δεν μπορείτε να κάνετε αλλιώς:

        Ah you loved me as a loser, but now you're worried that I just might win
        How many nights I prayed for this, to let my work begin
        First we take Manhattan, then we take Berlin

        Όσο για το κωλο-Μαξίμου: μια προβολή ματαιοδοξίας είναι. Οποιος δεν το βλέπει απλά σαν βατήρα-κόμβο μιας διεθνιστικής (αλλά όχι απεμπολητικής της πατρίδας) εξάπλωσης του ηθικού πλεονεκτήματος (ΜΗΝ ξεπουλώντας τα Ίμια και τον Οτσαλάν, ΜΗΝ κάνοντας κλάκα στο Σχέδιο Ανάν), ζει απλά τα 15 λεπτα διασημότητάς του. Πέρα από τα αγορασμένα ρεπορτάζ του Newsweek, σε 10 χρόνια ποιος θα έχει καλή μνήμη για τον Γιωργάκη; Για αναρωτήσου, υπάλληλε...

  8. Μάρκος avatar
    Μάρκος 31/12/2010 02:31:14

    Τι να πεις...όλοι αυτοί ήταν ομοκρέβατοι κάποτε, στα νιάτα τους. Γι'αυτό φαίνεται η κυβέρνηση GAP στελεχώθηκε με μοναδικό κριτήριο τις γνωριμίες σε βιβλιοθήκες, γυμναστήρια και μπαρ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μάρκος 31/12/2010 21:19:51

      Όπως είπε κάποτε και ο τότε πρωθυπουργικός σύμβουλος: "Αδερφές και παλικάρια, γίναμε μαλλιά κουβάρια....".
      Έτσι απλά.

  9. what avatar
    what 31/12/2010 02:37:48

    Κάνω έκκληση σε όποιον έχει video από κάποια εκδήλωση του πασόκ πριν από λίγα χρόνια όπου Λαλιώτης, Παπουτσής και το λοιπό συναπάντημα τραγουδούσαν αγκαλιασμένοι το «Φτωχολογιά» του Ξαρχάκου, να το ανεβάσει στο youtube.

  10. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 31/12/2010 09:34:32

    ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ. Ο ΝΤΙΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΩΤΑΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ!

  11. Misha avatar
    Misha 31/12/2010 10:11:26

    Μικρέ Οδυσσέα

    Έπιασες τον ταυρο απο τα κέρατα.
    Στοχευσες στο κέντρο της λαϊφσταϊλίτικης συστημικής σαπίλας του ΠΑΦΟΚ.
    Ο Κωστόπουλος παρέα με τον Κομιστή είναι η απόλυτη φωτογράφιση της εκπορνευμένης ελληνικής σοσιαλδημοπρασίας.

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/12/2010 11:36:33

    Η απόλυτη διαδρομή μερικών κατακαθιών της μεταπολιτευτικής γενιάς τα οποία εξαργύρωσαν τους αγώνες άλλων διαλύοντας την Ελλάδα. Συμπλεγματικός επαρχιωτισμός, ματαιοδοξία, σεξουαλική καταπίεση, αίσθημα κατωτερότητας. Από την αφισσοκόληση, στην Παρισινή αναβάπτιση, στα όνειρα για τη "μεγάλη ζωή", στην κονόμα, στα οργιώδη πάρτυ της Μυκόνου, στα σλάλομ . Κενόδοξοι και ναρκισσιστές, διαμόρφωσαν το ήθος μιας ολόκληρης γενιάς με πρότυπο τον άκρατο ατομικισμό. Η επιτυχία γίνεται συνώνυμη με το ύψος των τραπεζικών λογαριασμών, τον κυβισμό του SUV και τα τετραγωνικά της πισίνας. Διαμόρφωσαν μια γενιά η οποία δεν έχει ήρωες άλλους από ξερακιανά ανορεξικά μοντέλα και αμόρφωτους γιάπηδες που το μόνο που ονειρεύονται είναι να πλουτίσουν, "να κάνουν τη διαφορά" γρήγορα. Κακοποίησαν έτσι και την ίδια την έννοια του πλούτου. Άνθρωποειδή με τιμή αλλά δίχως αξία.
    Δεν αξίζουν ούτε για φτύσιμο!

  13. danaos avatar
    danaos 31/12/2010 16:01:45

    Άνθρωποειδή με τιμή αλλά δίχως αξία. ΄Εγραψες Γιάννη! Kαλή Χρονιά να έχουμε!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 31/12/2010 16:36:40

      Καλή χρονιά και σε σένα Δαναέ. Να συνεχιστεί πιο δυναμικά η αφύπνιση των συμπολιτών μας για να πάρουμε την Πατρίδα μας πάλι πίσω. Η γραφίδα είναι πολλές φορές πιο δυνατή και από όλα τα όπλα του κόσμου γιατί χαράζει συνειδήσεις.

  14. FRESCO avatar
    FRESCO 31/12/2010 18:06:25

    Ταπεινή απορία : Τόσα και τόσα κορίτσια έβαλε ημίγυμνα στα εξώφυλλά του ο "εκδότης".
    Τώρα που οι κόρες του μεγαλώνουν, γιατί δεν συνεχίζει με αυτές ?

    • Misha avatar
      Misha @ FRESCO 31/12/2010 18:55:30

      Με τη διαστροφη που τους δέρνει , μπορεί και να βγάλουν και τα αγορια τους στο κλαρί, ζηλούντες ψινάκειον δόξαν.

  15. Ιων avatar
    Ιων 31/12/2010 20:53:21

    Δεν μου αρέσει που χρησιμοποιείτε το Βλαχο- μπροστά απο διάφορες εκφράσεςι για να τις υποβιβάσετε...Αν διαβάσετε λίγο ποιοί είναι οι βλάχοι και πια η προσφορά τους στον Ελληνισμό θα ντραπείτε που τα γράφετε αυτά...
    Βρείτε άλλες λέξεις το λεξικό μας είναι το πλουσιότερο του κόσμου. Άλλωστε αυτο που θέλετε να πείτε το εκφράζει καλύτερα το ΧΩΡΙΑΤΟΜΠΑΡΟΚ.

    • lampros avatar
      lampros @ Ιων 31/12/2010 21:01:25

      Προσβάλλεις τα ηρωϊκά χωριά μας και τους αγνούς χωριάτες μας;

      (Πλάκα κάνω, αλλά είδες που θέλω να καταλήξω; Φράση και τρόπος του λέγειν είναι και η δική σου περί «χωριατιάς» και η περί «βλάχων». Δεν σημαίνει καθόλου ότι όταν την χρησιμοποιείς εννοείς τους ιστορικώς βλάχους).

  16. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 31/12/2010 21:06:37

    Χ αίρομαι που μέσα σ'αυτή τη ζούγκλα της απαιδευσίας, του εκφυλισμού, του ηθικού ξεπεσμού κια του πολιτικού αποβλακωτικού ...αυνανισμού, που εξακολουθεί να κρατάει το ΠΑΣΟΚ στην πτώτη θέση σε προαίρεση ψήφου, υπάρχουν και .......φιλέλληνες Έλληνες !!!!!!!