09/08/2013 22:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η βλακεία είναι αήττητη στον ΣΥΡΙΖΑ

Τελικά, επιεικώς το λέμε, η βλακεία είναι αήττητη στον ΣΥΡΙΖΑ. Αφού δεν μπορεί να μαζέψει ούτε λεωφορείο με οπαδούς του στην Αθήνα, αποφάσισε να κάνει διαδήλωση στη… Νέα Υόρκη. Συγκέντρωση διαμαρτυρίας κατά του Αντώνη Σαμαρά που συναντάται με τον Μπαν Κι Μουν. Και κάπως έτσι μάθαμε ότι έχει και τοπική οργάνωση Νέας Υόρκης ο ΣΥΡΙΖΑ. Μάλλον σκέφτεται να πλήξει τον καπιταλισμό εκ των έσω. Με ανακοίνωση μέσω διαδικτύου, ο ΣΥΡΙΖΑ Νέας Υόρκης και η Αριστερή Κίνηση της πόλης απηύθυναν κάλεσμα για συγκέντρωση στο Πάρκο Ειρήνης, στο Μανχάταν στις 4.30 μ.μ-6 μ.μ. τοπική ώρα ως διαμαρτυρία «ενάντια στην κτηνώδη λιτότητα, την καταστολή και την υπόθαλψη της νεοναζιστικής Χρυσής Αυγής, που εφαρμόζει η ελληνική κυβέρνηση».

Ιδιαίτερα δηκτικό ήταν το σχόλιο της Νέας Δημοκρατίας για αυτή την πρωτοβουλία. «Την ώρα που ο πρωθυπουργός μάχεται, εντός και εκτός συνόρων, για τα εθνικά συμφέροντα και για να μην πάνε χαμένες οι θυσίες των Ελλήνων, κάποιοι γραφικοί επιδίδονται σε ασκήσεις αριστεροφροσύνης με μόνο στόχο να πλήξουν την πατρίδα», ανέφεραν χαρακτηριστικά, προσθέτοντας πως «τους παραδίδουμε στη χλεύη του ελληνικού λαού αλλά είναι μάλλον για λύπηση, αφού δεν κατάφεραν να ''μαζευτούν''. Τρεις και ο κούκος ως συνήθως και πρωτοπόροι στην ανοησία όπως πάντα!».

Πράγματι, πάντως, είναι αξιομνημόνευτη η ανοησία που πλήττει την Κουμουνδούρου. Συγκεντρώθηκαν 3 οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ στη Νέα Υόρκη για να διαμαρτυρηθούν και μάλιστα θέλουν αυτή τους η… ακτιβιστική προσπάθεια να επικοινωνηθεί και στην Ελλάδα. Να μάθουν όλοι οι Έλληνες δηλαδή πόσο… δυναμική έχει ο ΣΥΡΙΖΑ, εντός κι εκτός συνόρων.  Λέτε η επανάσταση της Αριστεράς που ευαγγελίζεται ο κ. Τσίπρας να ξεκινήσει από την καρδιά του καπιταλισμού;

Link: http://www.avgi.gr/article/752723/nu-sugkentrosi-diamarturias-aurio-enantia-stin-elliniki-kubernisi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 09/08/2013 22:47:25

    Θα απευθυνθώ στο φίλο Εκπρόσωπο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ για οπτικοακουστικό υλικό της υπόψη συγκέντρωσης. Αρκεί να μη μου στείλει για ξεκάρφωμα καμιά φωτογραφία με κανένα τσούρμο συμπαθείς Γιαπωνέζους τουρίστες που περνούσαν εκείνη την ώρα τυχαία από το σημείο!

  2. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 09/08/2013 22:53:24

    Αχ τυχερέ Σαμαρά! Δέκα χρόνια πρωθυπουργός με αντιπολίτευση τον Τσίπρα! Χαλάλι σου...

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ MantisKalhas 10/08/2013 08:04:00

      Ξεχάσατε σ΄αυτό το σχόλιο την ''τυφλή πίστη.....κλ.π, κλ.π'' :-)
      Θα σας μαλώσω!

      • Cartoon avatar
        Cartoon @ Μ.Β 10/08/2013 22:05:05

        O μαντης δεν επεσε ποτε εξω!!

  3. Α avatar
    Α 10/08/2013 01:42:34

    πατριώτες....

  4. Δαναός avatar
    Δαναός 10/08/2013 03:02:38

    Ξέρει τι κάνει ο Alexis...εξαγωγή της "επανάστασης". Προς το παρόν βέβαια περιορίζεται στο να "εξάγει" ανευθυνότητα , λαϊκισμό και πολιτική αισθητική 80's. Μάλλον οι ίδιοι μεσα στον ΣΥΡΙΖΑ χρειάζονται μια επανάσταση πολιτισμική, πολιτική και αισθητική γιατί θυμίζουν τον χειρότερο εαυτό μας.

  5. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 10/08/2013 04:03:25

    Πάγια τακτική της εκάστοτε αξιωματικής αντιπολίτευσης ήταν η "κατάπαυση πυρός" ενόσω ο εκάστοτε πρωθυπουργός ήταν στο εξωτερικό. Με την επίστροφή του άρχιζε η κριτική και ο πόλεμος. Αλλά όσο ήταν εκτός, σιγή.
    Το τήρησαν Παπανδρέου, Μητσοτάκης, Καραμανλής, Σαμαράς.
    Αλλά με το κόμμα των ακραίων δεν υπάρχει προκοπή. Τα πάντα θυσιάζονται στο βωμό της λαικιστικής υστερίας τους.
    Πρόκειται περί προσωπικής κατάντιας του Τσίπρα.

    • markoulas avatar
      markoulas @ Κώστας ΜΠ 10/08/2013 15:52:36

      Oταν ο λαός φτάνει στα άκρα θα κυβερνησουν κόμματα ακραιων. Ας πρόσεχαν αυτοί που κυβερνούσαν μέχρι τώρα

  6. Nik avatar
    Nik 10/08/2013 11:45:37

    Το ρεζιλίκι είναι παλιό αριστερό χούι.

  7. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 10/08/2013 12:58:24

    Την τακτική που εφάρμοζε ο Λεωνίδας στους στρατιώτες του εφαρμόζει ο Τσίπρας στις συνιστώσες.
    ''Δώστε τους προβλήματα να ασχολούνται γιατί αν δεν εχουν προβλήματα θα αρχίσουν να σκέφτονται''

  8. alex23 avatar
    alex23 10/08/2013 14:24:43

    ο συριζα ειναι σαν τον καγκουρα που λογω συγκυριων βρεθηκε με καλυτερο αμαξι απο το φτιαγμενο του σαραβαλακι, αλλα αντι να μαθει να το οδηγει σωστα για να αποδειξει οτι το αξιζει, αυτος εβαλε μεσα το πιο δυνατο στερεο που βρηκε και το εχει στο τερμα , για να φωναξει οτι υπαρχει και να δουν οι γυρω του οτι ειναι κατι...

  9. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 10/08/2013 16:42:51

    Οταν μια μερα ο ΣΥΡΙΖΑ θα κυριαρχησει σε ολη τη γη, τοτε να δω τι θα λετε. Αλεξη μαζι σου μεχρι τη τελικη νικη. Εισαι πανισχυρος, εισαι ανικητος, εισαι ατρωτος, εισαι ο ενας ο μοναδικος, ο μεγας Αλ Τσιπρας. ΤΕΛΟΣ.

  10. o Συριζα παει παντου! avatar
    o Συριζα παει παντου! 11/08/2013 04:27:54

    Διαμαρτυρηθηκε για το Μακεδονικο;
    Για το Κυπριακο, μερα που ητανε;
    Για τον Εποικισμο της Ελλαδας;
    Για τις Εοζ;
    Επηγε ο Νασος ...Μουσολινιδης;

    Ο Συριζα παει παντου!
    ο Συριζα παει με ολα!
    ο Συριζα τα κανει ολα!

    ΑλεξηsΔιχωsΤσιπ(ρ)α!