13/11/2008 16:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «βελούδινη επανάσταση» κατά του Καραμανλή άρχισε

 

__________________________________________________ 

Ήταν εξόχως αποκαλυπτική για την κατάσταση στην οποία έχει φτάσει η ΝΔ η εικόνα που έδειχναν χθες βράδυ τα κανάλια από την (προεκλογική;) νομαρχιακή συνέλευση της Α' Αθηνών. Τη Ντόρα Μπακογιάννη (που δύσκολα έκρυβε τη χαρά της) να εμφανίζεται ενωτική  και να καλεί τις καταρρακωμένες γαλάζιες στρατιές σε συστράτευση υπο τον ....Κώστα Καραμανλή - τον οποίο κατά τα άλλα υπονομεύει λυσσαλέα και συστηματικά. Και τα άλλα «κορυφαία στελέχη» (Παυλόπουλος, Αβραμόπουλος, Αλογοσκούφης) να προσπαθούν να πείσουν τους (λίγους) ακροατές, κοιτώντας το ρολόι τους πριν φύγουν για τις άλλες υποχρεώσεις, ότι «όσοι υπολογίζουν στο κλείσιμο της γαλάζιας πορείας ματαιοπονούν».

Ήταν υποτίθεται μια επιχείρηση ανάτασης του καταρρακωμένου ηθικού της βάσης. Την αλήθεια όμως την είπε ο Νικήτας Κακλαμάνης που διαμήνυσε στους παρευρισκόμενους γαλάζιους ηγέτες «ότι οι μάχες δεν κερδίζονται με πολλούς στρατηγούς και λίγους στρατιώτες,  αλλά με έναν στρατηγό και πολλούς στρατιώτες».

Τι να ήθελε άραγε να τους πει ο Νικήτας; Ότι ο Καραμανλής πρέπει να σταματήσει να μοιράζει το παιχνίδι σε «πέντε υπουργούς - στρατηγούς» και να αναλάβει επιτέλους τα καθήκοντά του για να κυβερνηθεί ο τόπος; Ότι οι «πέντε υπουργοί - στρατηγοί» (Παυλόπουλος, Μειμαράκης, Ντόρα, Σιουφλιάς, Αλογοσκούφης) που κυβερνούν αυτήν την εποχή τον τόπο, αντί του κ. Καραμανλή, ψάλουν ουσιαστικά την νεκρώσιμη ακολουθία κι αυτής της γαλάζιας κυβέρνησης; Ή ότι πρέπει επιτέλους να επιλέξουν τη Ντόρα μπας και καταφέρουν να σωθούν;

Ό,τι κι αν εννοούσε ο Νικήτας («άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου») εμείς ένα έχουμε αντιληφθεί από τα μηνύματα της βάσης που λαμβάνουμε:  Ο σκληρός πυρήνας της ΝΔ αρχίζει πλέον και στρέφεται εναντίον του ίδιου του Καραμανλή. Και όχι μόνον εξαιτίας των σκανδάλων και της απίστευτης διαφθοράς. Αλλά κυρίως επειδή βλέπουν τώρα να ξανάρχεται το ΠΑΣΟΚ και δεν πρόλαβαν να βολευτούν και να ικανοποιηθούν όλοι. «Μόνο τέσσερα χρόνια θα μείνουμε με αυτούς τους ανίκανους στην εξουσία....όταν το ΠΑΣΟΚ κυβέρνησε δεκαετίες»;

Μην ακούτε λοιπόν τι σας λένε οι διάφοροι αναλυτάδες και τα γκαλόπ. Αυτό είναι το μοτίβο πάνω στο οποίο αμφισβητείται πλέον ανοικτά στη βάση της ΝΔ η ηγεσία Καραμανλή και στο οποίο ποντάρει η Ντόρα για την «βελούδινη επανάστασή» της. Αν οι ένοικοι του Μαξίμου βγουν από τα πολυτελή γραφεία τους και κάνουν καμιά βόλτα στις κομματικές οργανώσεις θα το αντιληφθούν κι αυτοί.  

(Βλέπε κι αυτό:  Οικειοθελή αποχώρηση Καραμανλή θέλει η Ντόρα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nas avatar
    nas 13/11/2008 16:28:02

    Φαντάζομαι πως υποθετικό, ή και ρητορικό είναι το ερώτημα του Φακτωρος, ότι δηλαδή ο Καραμανλής πρέπει να σταματήσει να μοιράζει το παιχνίδι σε «πέντε υπουργούς - στρατηγούς» και να αναλάβει επιτέλους τα καθήκοντά του για να κυβερνηθεί ο τόπος... διότι για να κυβερνηθεί ο τόπος θα πρέπει ο κυβερνήτης αλλά και οι συνεργάτες του να μπορούν και να θέλουν να πάει καλύτερα ο λαός. Όμως ο ίδιος ο σχολιαστή λέει πως έχει "μηνύματα" της βάσης και μάλσιτα απο τον σκληρό πυρήνα της ΝΔ που όπως υποστηρίζει αρχίζει πλέον και στρέφεται εναντίον του ίδιου του Καραμανλή! Και μάλιστα "όχι μόνον εξαιτίας των σκανδάλων και της απίστευτης διαφθοράς, αλά κυρίως επειδή βλέπουν τώρα να ξανάρχεται το ΠΑΣΟΚ και δεν πρόλαβαν να βολευτούν και να ικανοποιηθούν όλοι"!!!
    Μα, είναι δυνατόν να υποστηρίζεται πως μπορεί αυτός ο άνθρωπος με αυτούς τους συνεργάτες που κοιτάζουν την πάρτη τους και την προσωπική του βόλεψη να μπορέσουν να κυβερνήσουν μια χώρα που καθημερινά δοκιμάζεται; Ή θα πρέεπι να φύγουν το συντομώτερο δυνατό;

  2. nas avatar
    nas 13/11/2008 16:42:21

    @2:Ειδικά απο το τελευταίο...

  3. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 13/11/2008 16:42:27

    Αυτό που δεν είναι υποθετικό είναι ότι:

    Aν η ΝΔ βρεθεί στην αντιπολίτευση θα διαλυθεί, για τουλάχιστον 20 χρόνια δεν θα μπορέσει να επανέλθει.

    Ο μοναδικός που δεν θα χρεωθεί το πρόβλημα είναι ο Κ. Καραμανλής και αυτό επειδή στην κοινή γνώμη πλανάτε η εντύπωση ότι θέλουν εκ των έσω να τον «φάνε», έτσι στη μεγάλη πλειοψηφεία της βάσης δύσκολα θα γίνει κάποιος αποδεκτός που έμμεσος πλην σαφώς υπονόμευσε την κυβέρνηση.

  4. Greco avatar
    Greco 13/11/2008 16:47:08

    οι φωτογραφιες σου ειναι ολα τα λεφτα.....

  5. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 13/11/2008 16:48:44

    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ ΤΩΝ ΛΗΣΤΑΡΧΩΝ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ!!!! ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΝΕ!!!! ΤΩΡΑ!!!!

  6. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 13/11/2008 16:55:31

    Οποιος πολιτικὀς εἰναι ἐξυπνος δἐν θἀ θἐλει νἀ κυβερνἠση αυτἠ τἠν χὠρα,διὀτι στὀ μἐλλον θἀ υπἀρξουν τὀσες πολλἐς ταραχἐς ποὐ θἀ τἠν πληρὠση ὀποιος θἀ κυβερνἀ τὀτε,καἰ τὀ τὀτε δἐν εἰναι πολὐ μακριἀ.Μὀνο ἐνας ανὀητος ἠ ἐνας λυσσασμἐνος γιἀ εξουσἰα δἐν τὀ βλἐπει αυτὀ.

  7. semnos & tapeinos avatar
    semnos & tapeinos 13/11/2008 17:07:59

    FactorX, πάντως η κίνηση Καραμανλή να συναντηθεί με τους εκπροσώπους των συνταξιούχων (ΚΚΕ οι περισσότεροι), εκτός των πεικοινωνιακών στόχων που εξυπηρετούσε, ε, κάτι ήταν κι'αυτό. Μην ξεχνάμε ότι επί Σημίτη τους πλάκωναν στο ξύλο. Τώρα βέβαια, δεν ξέρω αν ήταν εξυπηρέτηση -και- στο ΚΚΕ.

  8. nas avatar
    nas 13/11/2008 17:22:17

    @8: και επικοινωνιακό να ήταν και εξυπηρέτηση, όμως όλα αυτά θα είχαν νόημα εάν έβγαινε και κάτι απο τη συνάντηση... βγήκε; διότι εάν θέλει η Παπαρήγα να "εξαγνίσει" τον Καραμανλή μπορεί να στείλει όλες τις ΚΟΒες να του κάνουν τεμενάδες. αυτό τι σημαίνει, πως ο Καρμανλής είναι "λαϊκός ηγέτης"; εντάξει... η ιστορία όταν επαναλαμβάνεται, γίνεται φάρσα έλεγαν οι αρχαίοι...

  9. χασαν avatar
    χασαν 13/11/2008 17:28:22

    Δεν συμφωνώ με το φάκτορα. Την επιθημία του να φύγει ο Καραμανλής την κάνει είδηση. Ο Καραμανλης είναι ένα ηγέτη γνωστο σε όλη γη που δουλεύει για τη χόρα του αγονιζετε πολύ και νομίζω η ελλάδα με Καραμανλη για μας ξένους πολύ καλή Ο άλλος το γιοργάκι είναι φίλος αμερικης και άμα γίνει προθιπουργό πάει Κύπρος και θα έλθουν αυτοί που κλέβανε για να ξανακλέψουν
    Ο Καραμανλής πραγματικός δημοκράτης εφαρμόζει συλλογική διοίκηση και ακο΄θει και λαό και κόμματα
    Εχει βάλει τα παιδια΄του σε δημόσιο σχολείο μαζί με μετανάστες και όχι όπως αυτή η κομμουνίστρια παπαρίγα που είχε κόρη σε αγγλικό κολλέγιο
    Ο νικήτας θέλει πολλούς στρατιώτες για άλλους λόγους ξέρειε φάκτορα
    η μπακογίαννη καλή αλλά όχι όπως καραμανλή
    Νομίζω ότι έλληνες φίλοι ψηφίσουν πάλι καραμανλή
    σας εφχαριστώ
    χασαν πρώην ισμαήλος άλαξα όνομα γιατί αυτό φάκτορα δεν αγαπάει ξένους

  10. sovokai avatar
    sovokai 13/11/2008 17:43:05

    o"Χασάν" υπονοεί οτι οι μετανάστες είναι ηλίθιοι?

  11. nas avatar
    nas 13/11/2008 17:47:39

    Ρε Χασάν, απο την Εκάλη του Πακιστάν κατάγεσαι;

  12. kaskanter avatar
    kaskanter 13/11/2008 17:51:49

    nas o ρατσιστής της ελληνικής μπλοκόσφαιρας !
    Εσύ μάλλον απο το Καστρί θα είσαι;
    Δεν ντρέπεστε αλλά και ο Φακτορας ;

  13. Factorx avatar
    Factorx 13/11/2008 17:58:58

    Εγω γιατι να ντρέπομαι ρε Κασκαντερ; Ο Κόκκαλης είσαι;

  14. αλλος avatar
    αλλος 13/11/2008 18:03:47

    αυτο που ειπε ο κακλαμανης ειναι παραλλαγη του αμερικανικου we're full of chiefs,we're runnin out of indians..

  15. χασαν avatar
    χασαν 13/11/2008 18:09:51

    φίλοι sovokai και nas εγώ δεν ξέρω τι είναι οι άλλοι μετανάστες και δεν καταγομαι από Πακιστάν αλλά Κουρδισταν Ιράκ. Εσείς γελάτε με μένα για αυτά που λέω αλλά όταν μεγαλώνεις με χημικά όπλα και ξύλο από κούρδους ιράκινους και τούρκους αισθανομαι ελεύθερος στη Ελλάδα Εσείς μεγαλόσατε πέζοντας πόλεμο στο πλέιστέισον ενώ εγώ το ζούσα Εγώ πολιτικούς έλληνες δεν ήξερα αλλά τους είδα στη τηλεόραση και σύμφωνα με αυτά που ξέρω λέγω τη γνώμη μου

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/11/2008 18:11:20

    λαϊκός ηγέτης δεν θα μείνει. Εκβιαζόμενος θα μείνει σίγουρα.

    Δεν νομίζω ότι θα αναλύσει κανείς τα λάθη στρατηγικής. Ο Αντρέας ήρθε με επίφαση ιδεολογίας και πολλοί που ήταν β' κατηγορίας μέχρι τότε, τον έκαναν ήρωα. Ο χρόνος θα δείξει αν η ζημιά ήταν μεγαλύτερη από το όφελος.

    Ο Σημίτης για μένα είναι ο μόνος σοβαρός που έχει περάσει στην δική μου ζωή μέχρι τώρα. Με την σύγκλιση και τα απίθανα λεφτά του ΧΑΑ, ωστόσο η διαπλοκή ανδρώθηκε και έγινε επιστημονική και επαγγελματική. Έπρεπε να βλέπετε τα λιγούρια όταν ο ΔΟΛ μπήκε στο ΧΑΑ!... Γιουσουφάκια, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Να σπεκουλάρω ότι ο Σημίτης παραιτήθηκε γιατι δεν τους άντεχε άλλο; Ή είναι δικός τους και δεν το έχω καταλάβει;

    Μερικοί από εσάς πιστέψατε στον ΚΚ τον Β'. Εγώ ποτέ δεν πίστεψα. Στις 5 μέρες ήξερα ότι ήταν λιγότερο ικανός από τους προηγούμενους. Στις 10 ότι ήταν εξ ίσου ανέντιμη η παρέα του με τους προηγούμενους. Στον χρόνο ήμουν πεπεισμένος ότι και ο ίδιος είναι στην άσκηση. Τώρα τον λυπάμαι...Ή είναι τόσο αναίσθητος.

    Δεν ξέρω τι θα γράψει η ιστορία, αλλά να ψυχανεμιστώ; Πήγε ο ΓΑΠ να τα βρει μαζί του; Αυτός πήγε να τα βρει με τον ΓΑΠ; Δεν ξέρω. Το αποτέλεσμα ήταν ο εξευτελισμός του ΓΑΠ από το ΔΟΛοσυγκρότημα. Για αυτό, ΆΝ ΠΡΕΠΕΙ να διαλέξω, θα διαλέξω ΓΑΠ, μόνο του, χωρίς τσίριζες και μητσοτάκιδες. Ακόμα και με ...Λούκα.

    Βέβαια, δεν είμαι υποχρεωμένος να διαλέξω, αλλά σίγουρα ελπίζω στον μεταφορικό και κυριολεκτικό θάνατο του ΔΟΛ, που όσο ψύχραιμα το βλέπω έχει υπάρξει και είναι η καταστροφή και ο εκφυλισμός της πατρίδας μου. Και άλλους διαπλεκόμενους έχουμε, αλλά...Συγγνώμη, χρόνια το σκέφτομαι αυτό αλλά σήμερα μου βγήκε.

    ΥΓ μην θορυβηθεί κανένας της ΕΛΑΣ, δεν εννοώ βιολογικό θάνατο, εννοώ εταιρικό, ιδεολογικό...ή εν πάσει περιπτώσει, φυσικό και όχι βίαιο.

  17. nas avatar
    nas 13/11/2008 18:19:47

    Κι εγώ γιατί να ντρέπομαι ρε Φακτωρα; Εντάξει, ο Χασάν (...που γράφει εδώ παραπάνω) δεν είναι απο την Εκάλη του Πακιστάν, αλλά απο το Κολωνάκι του Κουρδιστάν...ας μας πεί κι ο kaskanter που τον ξέρει...

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 13/11/2008 18:24:56

    Ο σκληρός πυρήνας της ΝΔ αρχίζει πλέον και στρέφεται εναντίον του ίδιου του Καραμανλή. Και όχι μόνον εξαιτίας των σκανδάλων και της απίστευτης διαφθοράς. Αλλά κυρίως επειδή βλέπουν τώρα να ξανάρχεται το ΠΑΣΟΚ και δεν πρόλαβαν να βολευτούν και να ικανοποιηθούν όλοι.

    Όταν σε μια χώρα ο λόγος για τον οποίο αμφισβητείται η ηγεσία είναι γιατί δεν πρόλαβαν να βολευτούν όλοι τότε δεν έχουμε δημοκρατία. Έχω γράψει εδώ και καιρό ότι δεν υπάρχουν ιδεολογίες παρά μόνο φατρίες που αποσκοπούν στην περιθωριοποίηση μέρους του πληθυσμού κάτι που διαλύει την κοινωνική συνοχή με αποτέλεσμα να έχουμε κάποια στιγμή σοβαρότατα προβλήματα.

  19. Frixos13 avatar
    Frixos13 13/11/2008 18:40:09

    @χασν: εντάξει πολύ διασκεδάσαμε με το στυλάκι σου, αλλά παρασκαλώ πολύ να κοπεί το παραμύθι. Αν μπορείς να γράψεις καλά ελληνικά έχερι καλώς, διαφορετικά φροντιστήριθο και ξαναέλα

  20. ataktos avatar
    ataktos 13/11/2008 18:47:33

    Frixos13-iparhi ke dimosio sholio stilton eki ,giati nte ke kala se frontistirio?

  21. tiramola avatar
    tiramola 13/11/2008 19:05:21

    Φακτορα , εγω καταλαβαινω οτι διαχειριζεσαι ενα μεσο , αλλα δεν ειναι δυνατον να μην σχολιαζεις την θεατρικη παρασταση που παιχτηκε
    Η Ντορα χαμογελαστη με δυνατη φωνη μας πληροφορουσε οτι εχουν εναν τελειο αρχηγο...
    Ο Νικητας με τα σηκωμενα μανικια να παροτρυνει για δουλεια...να κανουν τι δηλαδη αφου ολα αυτορυθμιζονται...
    Ο Πακιας , αρες μαρες κουκουναρες ως συνηθως...
    Ο Αλογοσκουφης , κανουμε πραξη αυτα που υποσχεθηκαμε στους πολιτες...
    Εγω ακομα δεν μπορω να προβλεψω ποσοι απο αυτους θα αλλαξουν επαγγελμα σε λιγο.

  22. sovokai avatar
    sovokai 13/11/2008 19:10:50

    εξακολουθω να πιστευω οτι ο"χασαν" προσπαθεί να γελοιοποιήσει τους μετανάστες.

  23. tiramola avatar
    tiramola 13/11/2008 19:17:35

    Καρβελας-Πανια σε "αποστολη" για αλλαγη επικαιροτητας...

  24. Νίκος avatar
    Νίκος 13/11/2008 19:21:08

    Η επανάσταση θα γίνει μόνο αν ο Καραμανλής αποφασίσει να διαχωρίσει την θέση του απο τα ρεμάλια της ΝΔ και τους διαγράψει μια και για πάντα. Ας κατέβει σε εκλογές με λίστα χωρίς Ντόρα, Σουφλιά, Μειμαράκη, Δούκα, Νέα Τάξη Πραμάτων και τα ρέστα. Ας βρει νέους ανθρώπους, υγιείς να προχωρήσει.

    Εγώ πάντως ψήφο σε αυτό το κόμμα ως έχει δε ξαναδίνω ούτε με σφαίρες.

  25. Factorx avatar
    Factorx 13/11/2008 19:24:02

    @tiramola, βρε τιραμόλα τι είναι το ποστ και η φωτογραφία απο ένα μεγάλο σχόλιο. Η φωτπογραφία ιδίως.

  26. Anonymous avatar
    Anonymous 13/11/2008 19:59:57

    Οι Νεοδημοκράτες είχαν δυσαρεστηθεί πρωτίστως ,από την οικονομική πολιτική, ωστόσο έσφιγγαν τα δόντια για να μη το ξεστομίσουν περιμένοντας τα ρουσφέτια τους,αλλά όταν η κατάσταση άρχισε να πιέζει ασφυκτικά, αρκετοί άνοιξαν το στοματάκι τους.Τώρα που βλέπουν ότι χάνουν την εξουσία,δεν τους κρατάει τίποτα.Η ψυχολογία τους και σαν αποτέλεσμα η λειτουργία τους, ξετσίπωτα είναι ότι αρπάξουμε..χωρίς αναστολές.Γνωρίζουμε την πρακτική της ελληνικής κοινωνίας ,αλλά το ΤΩΡΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΑΦΩΝΟ!!ΑΦΩΝΟ σε αφήνει και το Δολοκάναλο που απροκάλυπτα ,είναι το Δεξιότερο και πιο εμπαθές κανάλι αυτή τη στιγμή!!!!ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ!!!ΑΒΕΒΑΙΟ ΤΟ ΑΥΡΙΟ!!!!ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ!!ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗ ΧΕΙΡΑΓΩΓΙΣΗ ΚΑΙ ΘΙΓΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΟΜΑΘΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!!ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΕΠΙ ΧΑΡΤΟΥ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ...ΦΥΝΤΑΝΙΑ,ΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ, ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΒΙΟΥ!!!ΚΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ!!

  27. χασαν avatar
    χασαν 13/11/2008 20:02:51

    frixos13 μπράβο που γέλασες άντε σε κάτι βοήθησε και εγώ ο μετανάστης Τώρα για τι γλόσα ας βάλη ο υπεύθυνος του σαιτ ανακινοσι ότι εδώ γράφουν μόνο όσοι ξέρουν καλα να γράφουν

  28. miaouth avatar
    miaouth 13/11/2008 20:21:11

    Όσο αμολάει στο λιβάδι λαγούς ο Αλογομούρης, σημαίνει ότι ο Καραμανλής ακόμα αντέχει. Γιατί άν πέσουν, μαζί θα πέσουν.
    Σε άλλο post, έγραψα κάτι γερμανικό για τον κ. Αθανασόπουλο, λίγο τροποποιημένο. Τώρα που ακούγονται γύρω απείρως σκληρότερα, εξομολογούμαι για το αμάρτημα. Πάντως, δια να μή περεξηγήσουν οι μή κατέχοντες επαρκώς την Γερμανικήν, το να έχεις πουλί εντός της κεφαλής, ουδεμίαν σχέσιν έχει με σεξουαλικόν υπονοούμενον. Έχει όμως σχέσιν με οφειλέτας του "Μιχάλη", με καμμένην φλάντζαν ή με μπιέλαν που κάνει τάκ-τάκ.
    Άν προσφέρεται κανείς οικειοθελώς για λαγός του Αλογομούρη, έχει και παραέχει σχέση. Πολύς κόσμος τραβάει πολλά από αυτούς, άλλοι, λίγοι, γελάνε και τρώνε.

  29. tiramola avatar
    tiramola 13/11/2008 20:55:43

    Ενα απόσπασμα από το site του "Αθήνα 9,84".

    Γ. Παλαιοκρασσάς: Η Οριακή Τιμή του Συστήματος το βασικό πρόβλημα της ΔΕΗ

    Το βασικό πρόβλημα της ΔΕΗ είναι η Οριακή Τιμή του Συστήματος (ΟΤΣ) μέσω της οποίας καθορίζονται τα ποσά που πληρώνει για την αγορά ενέργειας από τους ιδιώτες ηλεκτροπαραγωγούς, τονίζει με άρθρο του στον "Ελεύθερο Τύπο" ο πρώην πρόεδρος της ΔΕΗ Γ. Παλαιοκρασσάς. Πρόκειται, σύμφωνα με τον κ. Παλαιοκρασσά, για μια μηχανή που στήθηκε από το υπουργείο Ανάπτυξης για να επιδοτούνται οι διάφοροι ιδιώτες παραγωγοί και να μπαίνει μέσα η ΔΕΗ. Αυτό είναι όλο το μυστικό, αναφέρει στο άρθρο του ο κ. Παλαιοκρασσάς, ο οποίος συμπληρώνει πως η ΟΤΣ από 35 ευρώ το 2005, σήμερα έχει ξεπεράσει τα 85 ευρώ.

  30. kaskanter avatar
    kaskanter 13/11/2008 21:46:46

    Παιδιά διαγράφτηκε και άλλος απο την ΝΔ !! Πάμε για εκλογές το .......2010 !!! Πλάκα έχει να τρως κάθε μέρα την ίδια σούπα έτσι naς;!
    Όσο για το έξυπνο sovokai ακόμα δεν κατάλαβε οτι εσάς κοροιδεύει με τις ..Μπιμπ που γράφετε

  31. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 13/11/2008 22:04:35

    Η ανταρσία κατά του Καραμανλή βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη από τους μεγάλους της Ν.Δ. κυρίως όταν βρίσκονται εκεί όπου και ο Ναπολέων πήγαινε μόνος του.

    Κατά τα άλλα είναι πολύ προφανές ότι η Ν.Δ. έχει κλείσει τον κύκλο της σαν Κυβέρνηση και κυρίως σαν κόμμα. Η σημερινή Ν.Δ. δεν έχει την δυνατότητα πλέον να οργανώσει δημοκρατικά (περίπου δηλ.) την επόμενη ημέρα της.

    Δεν γνωρίζω άν το ΠΑΣΟΚ θα σχηματίσει Κυβέρνηση μόνο του ή με τον ΣΥΡΙΖΑ η τι άλλο θα προκύψει από τους εκάστοτε επόμενους 300.

    Για ένα όμως είμαι σίγουρος. Το 151+ δεν το ξαναβλέπει η Ν.Δ.


    ΥΓ

    Για τους περίεργους που πετάνε σκουπίδια στα post, η επίδραση τους στο blog και σε έμας έχει να κάνει μόνο με το ροδάκι από το ποντίκι που το ταλαιπωρούμε λίγο παραπάνω στο scrolling.

  32. pravda avatar
    pravda 13/11/2008 23:50:34

    Παπαπα μωρ τι ειν' τούτοι εδώ?
    περιμένουν να πέσει η ΝΔ για να βουτήξουν πάλι στο δημόσιο κορβανά
    Βρε ουστ! βρε ουστ!

  33. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/11/2008 08:23:27

    Σωστός ο Τιραμόλα (30) και ο Παλαιοκρασσάς. Η κοροϊδία σε βάρος της ΔΕΗ και των υπολοίπων και το κόλπο με τις επιδοτήσεις των ημετέρων φαίνεται κυρίως στις ΑΠΕ.

  34. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/11/2008 12:19:18

    από αγωγούς δεν ξέρω πολλά, είναι μόνο για μεγάλους. Αλλα (1)από $150 σε $55, με άγνωστο που και πότε, αλλάζουν πολλά, αυτό το έχω δει. (2) Νομοτελειακά, στην ύφεση που έρχεται, θα γίνουν πανευρωπαϊκά έργα υποδομής, πχ. καλώδια, αγωγοί νερού, αγωγοί αερίου κλπ. (3) Το "έργο" να είναι η Ρωσία τροφοδότης ενέργειας το βλέπουμε. (4) Να προβλέψω; Στο τέλος της "κρίσης" το αέριο θα είναι ακριβότερο από το πετρέλαιο.