09/01/2009 22:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η βία γεννάει βία

Πιστεύουμε ότι οι τοποθετήσεις των αναγνωστών - σχολιαστών μας στο προηγούμενο δημοσίευμα ("Ξύλο" για επίδειξη δύναμης Μαρκογιαννάκη;) καλύπτουν από όλες τις πλευρές όσα απαράδεκτα έγιναν σήμερα στην Αθήνα. Με άνωθεν εντολή και παρά τις λεγόμενες διαφωνίες του «εισαγγελέα» Μαρκογιαννάκη με τον «καθηγητή της Νομικής» Παυλόπουλο, η αστυνομία ξύπνησε ξαφνικά, ύστερα από ένα μήνα ανεξήγητης αδράνειας, και έσπασε στο ξύλο όποιον έβρισκε μπροστά της. Θα επισημάνουμε όμως κι εμείς κάποια πράγματα:

Πρωταρχικό καθήκον της αστυνομίας είναι η προστασία του πολίτη και της περιουσίας του. Όποιος λοιπόν ξηλώνει πεζοδρόμια και καίει αυτοκίνητα και μαγαζιά

στην ψειρού, χωρίς πολλά - πολλά. Η αστυνομία όμως είναι όργανο επιβολής του νόμου, και επιβάλλεται να κινείται σε συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο. Ο τσαμπουκάς και ο ξυλοδαρμός επί δικαίων και αδίκων δεν είναι νόμος. Είναι τραμπουκισμός. Η σύλληψη ή η προσαγωγή έχει καθαρά νομική υπόσταση. Όταν τον πιάνεις τον άλλον, δεν τον πιάνεις για να βγάλεις το άχτι σου, αλλά επειδή τον τσιμπάς να παρανομεί (άσε που παρανομούν κατά κόρον και οι αστυνομικοί). Η βεντέτα δεν έχει να κάνει σε τίποτε με το νόμο.

Διαβάσαμε μέχρι στιγμής διάφορα. Ότι τα επεισόδια συμφέρουν την κυβέρνηση, για να ανακτήσει το χαμένο έδαφος στους συντηρητικούς ψηφοφόρους, ότι ο Μαρκογιαννάκης ενεργεί έτσι για να πατήσει πόδι στον Παυλόπουλο και ότι ακόμα και ο Λούλης με τις δημοσκοπήσεις του στηρίζει την «δυναμική» επανεμφάνιση της αστυνομίας. Δεν γνωρίζουμε φυσικά αν και πόσο ισχύουν αυτά. Αυτό που ξέρουμε όμως - και τους το υπογράφουμε - είναι ένα: ότι σε συνθήκες «επανεμφάνισης της τρομοκρατίας» (όπως λένε οι ίδιοι) η βία γεννάει βία και μόνο άφρονες μπορούν να δίνουν τέτοιες διαταγές.

Αν κάποιοι νομίζουν ότι δικαιούνται λόγω της επίθεσης στα Εξάρχεια και το Γουδί να διαπράττουν βιαιότητες, απλά δημιουργούν τη νέα γενιά εκείνων που δεν θα τους πετάνε μόνον μολότωφ, αλλά και πιο «χοντρά» κομμάτια.

ΥΓ. Και φυσικά μας αφήνει πληκτικά αδιάφορους η ανακοίνωση διαμαρτυρίας της ΕΣΗΕΑ του αστυνομικού συντάκτη κ. Σόμπολου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 09/01/2009 22:48:25

    factorx: Φίλε μπορεις να πας στη διαδήλωση με τη συμφωνη γνώμη μας κασι να τα φωνάξεις αυτα τα συνθήματα

  2. Factorx avatar
    Factorx 09/01/2009 22:49:08

    Για αναίτια επίθεση των αστυνομικών δυνάμεων σε φοιτητές που αποχωρούσαν μετά το τέλος του πανεκπαιδευτικού συλλαλητηρίου κάνει λόγο το Γραφείο Τύπου του ΣΥΝ Όπως υποστηρίζει, οι αστυνομικές δυνάμεις χτυπούσαν και προχωρούσαν σε συλλήψεις «όποιου έβρισκαν μπροστά τους (ακόμη και δικηγόρους, δημοσιογράφους, περαστικούς), ενώ την ίδια ώρα σε άλλα σημεία της Αθήνας συνέβαιναν επεισόδια». «Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε κάθε δημοκρατικό πολίτη» προσθέτει.

    «Η Αστυνομία, με τη στάση της αυτή, πυροδοτεί νέες εντάσεις. Θεωρούμε επιβεβλημένη την άμεση απελευθέρωση των συλληφθέντων πολιτών που αδίκως προσήχθησαν στην ΓΑΔΑ» καταλήγει.

    «Καταγγέλλουμε τους ξυλοδαρμούς και την αγριότητα των ΜΑΤ σε βάρος περαστικών και δημοσιογράφων, στους δρόμους της Αθήνας μετά τις διαδηλώσεις» αναφέρει σε ανακοίνωσή του και το ΚΚΕ επιρρίπτοντας ευθύνες στην κυβέρνηση. «Η δράση των ΜΑΤ ήταν επίδειξη δύναμης και καταστολής που αξιοποιεί την προβοκατόρικη δράση των κουκουλοφόρων» καταλήγει.

    Nωρίτερα, πραγματοποιήθηκε συγκέντρωση έξω από τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας με αίτημα να αφεθούν ελεύθεροι προσαχθέντες, μεταξύ των οποίων και δικηγόροι, που τελικά αφέθησαν ελεύθεροι, κατά τη διάρκεια επεισοδίων που σημειώθηκαν μετά το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο.

    Δύο άτομα συνελήφθησαν για συμμετοχή στα επεισόδια.

  3. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 09/01/2009 22:52:18

    @1 Γιατι φιλε φακτορα ? Σημερα ειχαμε αναβιωση χουντοφασιστων μπατσων . Διαφωνεις ?

  4. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 09/01/2009 22:53:30

    Με ολο το σεβασμο μου για σενα ...

  5. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 22:56:29

    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑΡΧΩΝ ΜΙΛΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ.

    Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΙΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΠΟΡΟΥ ΤΩΝ ΕΠΑΙΣΧΥΝΤΩΝ ΨΕΜΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ. ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΟ.

    ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΙ ΟΙ ΣΙΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΚΑΝ ΧΗΜΙΚΑ ΟΙ 'ΕΚΛΕΓΜΕΝΜΟΙ'ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΜΑΣ

  6. Δ. Σ. avatar
    Δ. Σ. 09/01/2009 23:05:48

    Νομίζω ότι υπάρχει μια μικρή αντίφαση στο σχόλιο σου: "όποιος ξηλώνει πεζοδρόμια κλπ... στην ψειρού χωρίς πολλά-πολλά" αλλά παρακάτω "απλά δημιουργούν τη νέα γενιά εκείνων που δεν θα τους πετάνε μόνον μολότωφ, αλλά και πιο «χοντρά» κομμάτια."

    Λοιπόν ή θα μιλήσουμε ως να βρισκόμαστε σε μια πολιτεία των πολιτών (με αστυνομία - πολιτοφυλακή που θάλεγε και ο Μάκης Μαίλης) ή θα μιλήσουμε με τους όρους της πραγματικότητας όπου η αστυνομία χρησιμοποιείται κατά κόρον ως μηχανισμός καταστολής επί δίκαιων και δικαιολογημένων κοινωνικών αναταραχών.

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/01/2009 23:07:33

    Σιγά ρε σύντροφοι τη σκληρή αστυνομία που έδειρε κόσμο
    Και σιγά τον ΣΥΡΙΖΑ που με παυλοφικά χαρακτηριστικά πάντα καταγγέλλει την αστυνομία , και μιλάει για «απρόκλητη επίθεση σε ειρηνική διαδήλωση» , ακόμα και όταν τα κανάλια έχουν δείξει πως πρώτοι οι διαδηλωτές την έπεσαν στ΄ «ακούνητα στρατιωτάκια» και του Πολύδωρα (παρεμπιπτόντως, επειδή λοιδορήθηκε για αυτή του τη δήλωση σας λεω πως η στάση των ΜΑΤ κατά 95% είναι αμυντικογενής)
    Ιστορική «κληρονομιά» μας έμεινε να νιώθουμε δημοκράτες όταν καταγγέλλουμε την αστυνομία για πάσα νόσο και μ..
    Πήξαμε στους αντιεξουσιαστές σ αυτή τη χώρα(όπως θα΄λεγε κι ο φάκτορας). Είναι περισσότεροι και από τους φοροφυγάδες
    Δεν βλέπετε ότι η αστυνομία χτυπάει και άσχετους επειδή είναι ανεκπαίδευτη? Δημιουργούν βεντέτες ακριβώς , πάλι επειδή είναι ανεκπαίδευτοι και δεν μπορούν να λειτουργήσουν ορθολογικά ως ψυχροί επαγγελματίες
    ΥΓ -1 Μην πολυμιλάτε για βεντέτες και το πάρουν σοβαρά κάποιοι θερμοκέφαλοι, γιατί θερμοκέφαλους έχει και η αστυνομία- και δη ανεκπαίδευτους , άρα μπουνταλάδες στις αντιδράσεις τους
    ΥΓ-2 Οι δικηγόροι τι δουλειά είχαν α να παρέμβουν τοις στιγμές της σύλληψης? Ψαχναν πελατεία και δημοσιότητα, η πιστοποιητικά δημοκρατοσύνης?(δεν γράφω δημοκρατικότητας)
    ΥΓ -3 Γιάννη μου πήρες την υπογραφή αλλά δεν πειράζει. Εχουν ενδιαφέρον τα γραπτά σου

  8. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/01/2009 23:15:02

    H ΕΛ.ΑΣ. έδειξε στην πράξη αυτό που είχε πει ο Παυλόπουλος. Δηλαδή μη ζητάτε από την αστυνομία να κάνει τη δουλειά της, αφήστε τη να κάθεται ως διακοσμητικό στοιχείο, γιατί όταν αποφασίζει να ενεργήσει δεν ξέρει πως και προς τα που να να το κάνει. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

  9. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 09/01/2009 23:20:04

    Στα ανεβοκατεβασματα διαφορων Βlogs απο την ΓΑΔΑ , κουβεντα... μοκο ... .

  10. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/01/2009 23:34:48

    @sfirao kleftika Says:
    "Στα ανεβοκατεβασματα διαφορων Βlogs απο την ΓΑΔΑ , κουβεντα… μοκο … ".

    Αν εννουσες ότι εγω είμαι εντεταλμένος της ΓΑΔΑ μαλλον δεν καταλαβεςτίποτα

  11. Αnonymous avatar
    Αnonymous 09/01/2009 23:44:28

    Απορώ, τόσοι οικονομικοί μετανάστες σπουδάζουν Αρχιτεκτονική; Μπράβο, μπράβο στα παιδιά!

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/01/2009 23:52:06

    Η Αστυνομία είναι το μαντρόσκυλο της Εξουσίας.
    Δεμένο μόνο γαβγίζει, λυμένο είναι άγνωστο ποιον θα δαγκώσει.

  13. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 09/01/2009 23:53:35

    @11 Οχι βεβαια .

  14. stelios avatar
    stelios 10/01/2009 00:03:01

    Tρια πουλακια ανοιξε τα γκαβα σου και δες πριν μιλησεις.
    http://www.tvxs.gr/v2972
    Εκει που πρεπει ειναι κοτες και κανουν τον αγριο σε γυναικες και γριες,μετα αν φαν καμια σφαιρα μιξοκλαινε...

  15. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 10/01/2009 00:26:34

    @15 Τα γκαβα μου εκαιγαν απο τα δακρυγονα.Ημουν εκει.
    1) δεν υποστηρίζω τα ΜΑΤ και την αστυνομία. Την αεναη -απο σνηθεια-καταγγελεια δεν αντεχω
    2) τη γρια την βοηθησαν.
    3) Αν θεωρείς το ιδιο το γκλομπ με τη σφαιρα, μαλλον πρέπει να προσεξεις την υγεια σου....

  16. apistos avatar
    apistos 10/01/2009 00:44:55

    Factorx, μπράβο για την ανάρτηση. Για τους φίλους που κάνουν ότι δε βλέπουν τον τραμπουκισμό και το φασισμό της αστυνομίας, ας δούνε το βίντεο στο #15, και ιδιαίτερα το σημείο όπου τα ΜΑΤ τραβάνε, χτυπάνε και ρίχνουν κάτω τη γιαγιά, την οποία κατόπιν συνέλαβαν κιόλας. Όντως, πολύ επικίνδυνη μου φάνηκε αυτή η γιαγιά, πρέπει να είναι από αυτούς που σπάνε και καίνε (ρε παλικάρια, αφού ξέρετε ποιοι είναι αυτοί, συνάδελφοί σας είναι, σταματήστε επιτέλους να κάνετε τους παλαβούς).

    Συμπέρασμα: Αν ακολουθείτε τη στρατηγική των Ισραηλινών στη Γάζα (κοινό χαρακτηριστικό η απαγόρευση πρόσβασης σε γιατρούς, τραυματιοφορείς και δημοσιογράφους, εδώ έχουμε επιπλέον και τους δικηγόρους), να ξέρετε ότι μπορεί να βρεθείτε ξαφνικά αντιμέτωποι με καμιά Χαμάς. Ή μήπως αυτό επιδιώκετε; (Κατά τα πρότυπα του Ισραήλ ξανά.) Και αν ναι, σκεφτήκατε τις συνέπειες;

    Μήπως τελικά είναι καλύτερα (για όλους, και για σας) να τα μαζεύετε σιγά σιγά και να φεύγετε; Τόσα φάγατε, παρέα με κολλητούς, κουμπάρους και «πνευματικούς», δε σας έφτασαν; Πρέπει να αιματοκυλήσετε και τη χώρα; Άντε στην ευχή της Παναγίας...

  17. Decay avatar
    Decay 10/01/2009 00:49:05

    @ 17 Απιστε

    Ναί, να έρθει ξανά το ΠΑΣΟΚ να δούμε επιτέλους το φώς της ελπίδας και της προοπτικής...

  18. stelios avatar
    stelios 10/01/2009 01:18:41

    @16 Βοηθησαν τη γρια?
    Ε λοιπον και το μπατσο πουφαγε τη σφαιρα,τον βοηθησαν να γινει διασημος και να παρει τιμητικη αδεια,δε θελαν το κακο του.
    Ρε τρελλαθηκαμε τελειως?
    Την εσυραν επιτηδες τα γουρουνια,ωστε να πνιγει καποιος απο αγανακτηση και να κανουν ο,τι ειχαν σχεδιασει υπο την εποπτεια του προστατη των Ζωνιανων,του Γκουμουτσα.
    Τον φρουρο που χτυπηθηκε στα Ζωνιανα τον πεταξαν στα σκουπιδια,και μας πουλαν και θεωρια για τα παιδια των 700 ευρω που φυλαν τους συνμολιτες..
    Πε δεν παν να πασαρουν καμια πρεζα η καμια πουτανα λεω εγω...

  19. apistos avatar
    apistos 10/01/2009 01:33:51

    @Decay 18

    Ωραία, κάτσε με τον Καραμανλή αφού γουστάρεις τόσο.

  20. 6-12-008 avatar
    6-12-008 10/01/2009 10:29:43

    χωροφυλακη.






    κατα το χθεσινο πανεκπαιδευτικο συλαλλητηριο η βασιλικη χωροφυλακη υπο τις οδηγιες του λαμπρου αγροφυλακα χριστου μαρκογιαννακη ανεκτησε επιτελους το χαμενο της γοητρο...



    εδρασε ακαριαια και συντονισμενα κατα των μυασματων εκεινων που επιδιωκουν το χαος και την ανωμαλια στη χωρα...



    συγκεκριμενα... συνελαβε περι τους εικοσι δικηγορους 37 ασχετους με τα επεισοδεια πολιτες καθως επισης και μια γιαγια που φοραγε κουκουλα!!!



    (αυτο κατ' εντολη του βασιλικου επιτροπου κυριου καρατζαφερη).



    ετσι αποφευγθικαν τα επεισοδεια και ο βασιλεας κωνσταντινος καραμανλης ειχε ενα ησυχο δειπνο και μπορεσε να απολαυσει υστερα απο πολυ καιρο μια παρτιδα μονοπωλη πριν ξυπνησει για βραδυ...



    οφειλω ομως να ομολογισω οτι κατα την χθεσινη μου βολτα στο κεντρο της αθηνας την ωρα των επεισοδειων ουδεις απο τη χωροφυλακη τολμησε να με ακουμπησει...



    με το που εβλεπαν οι χωροφυλακες την καρφιτσα που ειχα σε εμφανη θεση στο πετο



    με χαιρετουσαν με σεβασμο και χτυπουσαν τη γιαγια που ηταν διπλα μου...






    Αναρτήθηκε από 11-12-008 στις 12:05 πμ 0 σχόλια

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/01/2009 10:51:39

    Εγω ρε λεβεντη, ποτέ δεν ψηφισα το κομμα του χοντρου.Ποτέ.Αλλα ψηφιστηκε απο τον κοσμο, γι αυτο, αμα γραφεις οτι η χουντα θα πεσει, η εισαι βλακας,η εσυ εισαι ο προβοκατωρας και οχι εγω.

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/01/2009 10:55:16

    Γι αυτον που γραφει για χωροφυλακη,θα του πω οτι η δεν εχει δει τι ηταν οι χωροφυλακες,η τον εχει επισκεφτει ηδη ο κ.Αλτσχαιμερ.

  23. MIG-21 avatar
    MIG-21 10/01/2009 11:48:54

    ΑΧ!!!!!!!!!

    Προσπαθειτε ολοι να εξηγησετε ή μα μιλισετε ή να δειτε τα πραγματα πολιτικα, κοινονικα ή με οποιοδηποτε αλλο τροπο.........και ξεχνατε κατι πολυ απλο!!!!
    Οτι οσο και να εχεις εκπαιδευσει ομμαδες να λειτουργουν συντονισμενα (π.χ. ΜΑΤ ή ομαδες χουλιγκανς κτλ) υπαρχει παντα το φενομενο της μαζας που λειτουργει ανεξελενκτα και ενστικτοδος!! ειδικα οταν ειναι η στιγμη της εντασης και της δρασης!!!

    Οταν ανοιξεις το κουτι της Πανδωρας βγαινει απο μεσα και η φρικη!!

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/01/2009 14:42:27

    Υπαρχει το λεγομενο esprit de corps,για τους γνωριζοντες τον ορο,και αν το εγραψα καλα.
    (Τοσα χρονια εχουν περασει απο τοτε που τελειωσα το Λυκειο, που μαθαιναμε ευτυχως, Γαλλικα).