#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/02/2010 13:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η βάση της ΝΔ θέλει συμμετοχή, όχι γιορτές και πανηγύρια



Ευχόμαστε "καλή αρχή" στον Αντώνη Σαμαρά και τους άλλους συμπολεμιστές για τη «Νέα Μεταπολίτευση» στο χώρο της Νέας Δημοκρατίας για το Συνέδριο και τις  προσυνεδριακές διαδικασίες, αλλά αρχίσανε στραβά, αν μας το επιτρέπουν

Το ραδιοφωνικό και το τηλεοπτικό σποτ, καταρχήν. Επιεικώς απαράδεκτα. Άθλιο σενάριο, άθλιο σπικάζ, άθλια εικόνα, άθλιο μοντάζ, όπως επισημαίνουν και αναγνώστες μας.

Έλεος , θα μας βγουν τα μάτια και θα βουίζουν μέρες τ’  αυτιά μας.

Και με το image του Σαμαρά τι θα γίνει; Μόνον του τον αφήνουν μπροστά στην κάμερα και τους φωτογράφους; Δεν τον προσέχει κανείς;

Πολύ φοβούμαι ότι όσοι ευθύνονται γι αυτήν την απαράδεκτη «εικόνα» της νέας ηγεσίας είναι οι ίδιοι που λυμαίνονταν επικοινωνιακά τη ΝΔ, χρόνια τώρα.

Και όσοι διαμαρτύρονται για «ξύλινη γλώσσα» στις επίσημες ανακοινώσεις της ΝΔ – όλες πλην του Σαμαρά – ας ψάξουν μπας και τις γράφουν οι ίδιοι κοντυλοφόροι με πριν. Για να μην τρελαθούμε δηλαδή τελείως.

Μέχρι για τη «Νέα Μεταπολίτευση που …ευαγγελίζεται η Νέα Δημοκρατία» διαβάσαμε σε πρόσφατη ανακοίνωση.

(Προφήτη που είσαι; Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά)

Και φυσικά θα πάμε κι εμείς στην αυριανή πανηγυρική έναρξη στο ΣΕΦ γιατί με αυτά και με τα άλλα, δεν το γλεντήσαμε που τσακίσαμε τον Μηστοτακισμό.

Αλλά, μεταξύ μας, οι φιέστες είναι το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται σήμερα η βάση της ΝΔ. Και ο Σαμαράς.

Η βάση θέλει διάλογο και συμμετοχή. Δεν θέλει κλειστές πόρτες, ούτε ρεζερβέ καρέκλες. Και ο Σαμαράς χρειάζεται να είναι σε διαρκή κίνηση μέσα στις μάζες.

Θα ήταν προτιμότερο λοιπόν αντί για πανηγυρικές ομιλίες να οργάνωναν μια λαϊκή συνέντευξη του Αντώνη, όπου ο καθένας θα ρωτούσε κι αυτός θα απαντούσε για το πώς πήγαμε μέχρι τώρα και πως θα προχωρήσουμε αύριο.

Δεν το σκέφθηκε κανείς; Περίεργο…

Αυτές οι 800 000 χιλιάδες (κόντρα σε κάθε πρόβλεψη) που περίμεναν  ώρες  ατελείωτες για να ψηφίσουν, ήταν θυμωμένοι νεοδημοκράτες και πολίτες από άλλους χώρους που ήθελαν να στείλουν ένα μήνυμα και να δώσουν μια εντολή στον Σαμαρά: Να τα αλλάξει όλα.

Σε επίπεδο οργάνωσης

Σε επίπεδο ανθρώπων

Σε επίπεδο ιδεών.

Αυτά όμως θέλουν χρόνο για να αλλάξουν. Και ο κόσμος θέλει πολύ χρόνο να εμπιστευτεί ξανά τη Νέα Δημοκρατία.

Μπορεί όμως εύκολα και γρήγορα να εμπιστευτεί τον Αντώνη Σαμαρά!

Για να συμβεί όμως αυτό πρέπει να ανατρέψει το παλιό και να προτείνει το καινούργιο που θα δημιουργήσει ελπίδα.

Με απλά λόγια και κατανοητά, όχι με αναλύσεις χιλιάδων σελίδων.

Αυτό όμως δεν μπορεί  να γίνει με πολιτικές, συνταγές και ανθρώπους, που δοκιμάστηκαν, ζυγίστηκαν, μετρήθηκαν και ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΑΝ!

Κυρίως όμως δεν μπορεί να γίνει μέσα από τον δεινόσαυρο που λέγεται «κομματικός μηχανισμός» που σαν Λερναία Ύδρα προσπαθεί τώρα να πνίξει κάθε πνοή καινούργιου στην Ρηγίλλης

Αυτενέργεια των πολιτών - κινηματικές διαδικασίες - διάλογος. Αυτή είναι η μοναδική λύση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προεδρική Δημοκρατία avatar
    Προεδρική Δημοκρατία 20/02/2010 13:17:10

    Μπράβο Φάκτορα.

    • oxoxo avatar
      oxoxo @ Προεδρική Δημοκρατία 20/02/2010 20:42:26

      Είμαι σε ΝΟΔΕ εξωτερικού. Αγωνιζόμαστε για τη ΝΔ κι αγωνιστήκαμε για τον Σαμαρά. Ήμουν και επικεφαλής εφορευτικής επιτροπής στις 29 Νοεμβρίου. Επιστολή δεν έλαβα (όπως και κανείς από τα μέλη που ψήφισαν στις 29 Νοεμβρίου) απ' τον πρόεδρο ούτε μετά την εκλογή του ούτε και ενόψει των προσυνεδριακών εκδηλώσεων. Ο πρόεδρος της εδώ ΝΟΔΕ λίαν Ντοράκης. Τα λοιπά μέλη της Τοπικής Επιτροπής της ΝΟΔΕ έχουν παραιτηθεί εδώ και καιρό με ότι αυτό συνεπάγεται. Η οργάνωση στηρίζεται στα απλά μέλη και τον ενθουσιασμό τους για το νέο πρόεδρο. Αλλά ως εκεί. Στο Συνέδριο δε θα ακουστεί η φωνή τους. Διότι δεν ανεδείχθη νέα διοίκηση στη ΝΟΔΕ, ούτε κι αντιπρόσωποι για το Συνέδριο.
      Αν αυτό συμβαίνει γενικά που είναι η αλλαγή; Πως θα εκφραστούν οι 800.000; Με ανακυκλωμένο, φθαρτό υλικό; Με αυτούς θα κάνει Συνέδριο ο πρόεδρος; Με αυτούς θα δωθούν οι αγώνες;

  2. donaE avatar
    donaE 20/02/2010 13:42:40

    Το τσακισμα του Μητσοτακισμου ειναι το μονο κερδος φοβαμαι.Αυτο που μεσολαβει αναμεσα στον Σαμαρα και στις 800 χιλιαδες κοσμου μονο με αποφασιστικες διαδικασιες θα αποδυναμωθει.Ειναι ηθικο το διλλημα ισως απο εδω και περα.

  3. den eimaste kala avatar
    den eimaste kala 20/02/2010 14:09:23

    μάζες, κινήματα, ανατροπές

    κάτι από Συριζο-Λαο-Ακροδεξιά μου θυμίζουν όλα αυτά

    και εις ανώτερα

    ΑΧΤΑΡΜΑΣ κοινώς

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/02/2010 14:19:55

    Ακριβώς βρε Φάκτορα.
    Αν δεν ανοίξει τις πόρτες και τα παράθυρα η μούχλα και η σκόνη θα παραμείνει μέσα.
    Και την βολεύει γιατί έχει κάτσει και περιμένει σαν το εκκρεμές την κουτάλα πάλι.
    Έχει ένα όπλο στα χέρια του: την δίψα για επιθυμία και συμμετοχή 800,000 ψηφοφόρων.
    Μην αφήνει να τον πισωγυρίζουν σε λίστες και φέουδα.

    ΥΓ

    Ας κάνει ένα τόπο ανταλλαγής απόψεων και ιδεών στο διαδίκτυο
    Ας διώξει όλους τους υπαλλήλους από τη Ρηγίλλης και ας θέσει ως όρο ότι όσοι θα πάνε για δουλειά δεν θα πάρουν καρέκλες μεθαύριο (θα δει τότε πχ πόσοι "ανιδιοτελώς" προσφέρουν)
    Πάνω από όλα όμως πρέπει να οργανώσει το κόμμα από την αρχή.
    Νέες ιδέες και νέες δομές.
    Διάλογο, σε μία χώρα που όλοι μιλούν για όλα είναι η ΝΔ ο μόνος χώρος που σε θέλουν χειροκροτητή.

  5. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 20/02/2010 15:11:30

    Συμφωνώ απόλυτα με κάθε λέξη και πρόταση της αρχικής δημοσίευσης. Σωστά!!

  6. p;lagopoulos avatar
    p;lagopoulos 20/02/2010 15:21:37

    Πρέπει να υπάρχει "μυστικό".......
    Γιατί σχεδόν τις περισσότερες φορές είσαι εύστοχος......!
    Δεν περιμένω φυσικά,και οι "γκουρού" του επικοινωνιακού της Ρηγίλλης να συμφωνήσουν με τις παρατηρήσεις σου.
    Περιμένω όμως να γίνουν περισσότερο αποτελεσματικοί και...επικοινωνιακοί.
    Επικοινωνιακά "εργαλεία" που υπάρχουν δωρεάν(στο διαδίκτυο),πρέπει να αξιοποιηθούν σαφώς καλύτερα .Ερασιτεχνισμοί δεν δικαιολογούνται από το κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης.

  7. Άφατος avatar
    Άφατος 20/02/2010 15:49:02

    Κάτι που θα έδινε ορμητικότητα και αφύπνιση θα ήταν η αλλαγή ονόματος και σήματος. Η ΝΔ έχει παλιώσει, δεν αναφέρεται πια σε πρώην οπαδούς της ΕΡΕ και του Λαϊκού Κόμματος. Ο δε Καραμανλισμός έχει αποκρουστεί σε επίπεδο ιδεολογίας όσο και ο Μητσοτακισμός. Χρειάζεται μια νέα αφετηρία που θα απαλλάξει τον Σαμαρά από την ανάσα του ΚΚ του Ραθύμου και του ανίκανου επιτελείου του (βλ. Παυλόπουλο, Ζαγορίτη κλπ). Η παράταξη επίσης χρειάζεται να απαλλαγεί από την ψευδεπίγραφη "δεξιά" ταμπέλα.

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/02/2010 16:00:10

    Μακάρι να μας διάβαζαν λίγο εκεί στη Ρηγίλλης!!!

  9. smoking area avatar
    smoking area 20/02/2010 16:04:26

    "Αntinews, το site που γρεμισε τον Μητσοτακισμο."
    Κατι μου θυμιζει αυτο...
    κατι μου θυμιζει...

  10. pikras avatar
    pikras 20/02/2010 16:05:36

    Σωστός ο Φάκτορας! Το μήνυμα εισπράτεται λίγο...ξεθωριασμένο. Παραπέμπει σε προηγούμενες δεκαετίες...

  11. Ψάλτης avatar
    Ψάλτης 20/02/2010 17:52:05

    Εφριξα και εγώ από το "μήνυμα" ήταν ακριβώς το ίδιο απλανές γαλάζιο με μία την ίδια γνωστή πομπώδη αντιπαθητική φωνή που χρησιμοποεί παραδοσιακά τα τελευταία 5 και περισσότερα χρόνιαη ΝΔ...Απορία και φρίκη,τόσο δύσκολο είναι να βρούν κάτι;

  12. panagiotis avatar
    panagiotis 20/02/2010 19:04:34

    H ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑ. ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ..ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΥΡΙΟ ΦΑΚΤΟΡΑ !!!

  13. nick avatar
    nick 20/02/2010 19:18:53

    Συγχαρητηρια για το αρθρο... Συμφωνω μεχρι κεραιας...

  14. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 20/02/2010 22:39:20

    Εξαιρετικά παρεμβατικό το άρθρο! Η προσδοκία για πραγματική αναγέννηση θέλει ανατροπές. Μπράβο!

  15. Wolf avatar
    Wolf 20/02/2010 22:44:28

    Στην επικοινωνία ένα μήνυμα φτάνει στον αποδέκτη, όταν είναι κατανοητό, απλό και άμεσο.
    Το σποτακι της ΝΔ, δεν έχει τίποτα από αυτά.
    Δεν είναι δημιουργικό, δεν έχει καθόλου καλή εικόνα, το μοντάζ έχει γίνει στο "πόδι", το σπικάζ είναι του '50.
    Το Σαμαρά τον δείχνουν χάλια, έχοντας χρησιμοποιήσει το πιο κακό του πλάνο, ever!!!

    Κάποιος πρέπει να τους μιλήσει εκεί για την εικόνα του Προέδρου.
    Κάποιος πρέπει να κάνει και στο Σαμαρά, μαθήματα κινησιολογίας, να είναι πιο στακάτος στις δημοσιες παρουσίες του, σε κίνηση και λόγο.
    Πρέπει να μάθει να υποστηρίζει με τη γλώσσα του σωματός του, αυτά που εξαγγέλει, αυτά τα οποία λέει στις ομιλίες του.

    "Η βάση θέλει διάλογο και συμμετοχή. Δεν θέλει κλειστές πόρτες, ούτε ρεζερβέ καρέκλες. Και ο Σαμαράς χρειάζεται να είναι σε διαρκή κίνηση μέσα στις μάζες."
    Και βέβαια Φάκτορα, η βάση θέλει διάλογο και συμμετοχή και βέβαια δεν αντέχει αλλο τη μυρωδιά της καμαρίλας. Και αλλοίμονο στο Σαμαρά αν επιτρέψει να συνεχιστεί αυτη η καμαρίλα, στη δική του ΝΔ, στη ΝΔ των 800.000 μελων.
    Η κίνηση μέσα στις μάζες όπως λες , είναι η καλύτερη επιλογη.
    Εκεί κοντά σ αυτούς τους 800.000 χιλιάδες Ελληνες που στηθηκαν μπρος στις κάλπες για να πάρουν για πρώτη φορά τη δυναμη τους στα χερια τους.
    Εκεί γίνεται η επικοινωνία, κύριοι, όχι στα κλειστά γραφεία με τους δημοσιογράφους, τους "επικοινωνιολόγους" και τους διαφημιστάδες.
    Δεν μεταλαπαδεύουν τίποτα αυτοί, μόνο λεφτά βγάζουν.

    Η επικοινωνία γίνεται εκεί εξω, εκεί που χτυπά η καρδιά της χώρας, στις αγορές, στο δρόμο, στο χωράφι, στην πλατεία. Εκεί που χτυπά η καρδιά του Ελληνα πολίτη, του μικρομεσαίου, που αποτελλεί τη ραχοκοκαλία της οικονομίας μας.

    Τέλος, θα συμφωνήσω με την αποψη σου Φακτορα για αυτούς που ζυγιστηκαν, μετρήθηκαν και στο τέλος της μέρας βρέθηκαν ελλειποβαρείς. Η συνταγή σ αυτή την περίπτωση είναι απλή: να τους στείλει σπίτια τους. Ναι, σπίτια τους, όποιοι και αν είναι αυτοί.
    Νισάφι πια, με όλους τους άχρηστους τεμπέληδες, που παίζουν μπιλιάρδο στην πλάτη μας!!!

  16. λαζαρος avatar
    λαζαρος 20/02/2010 23:34:27

    παιδια κακα τα ψεμματα τρομερη απογοητευση μεχρι στιγμης ο σαμαρας...δεν εννοω παμε για ντορα τωρα(Θεος φυλαξοι!)...απλα μια λυση υπαρχει και μοναδικη...πως γινεται να μην βλεπει πως ο λαος που τον ψηφισε θελει να γκρεμισει τα παλαια υλικα του κομματος και να βρει παγανια για νεα προσωπα??πως δεν βλεπει πως ο λαος που τον ψηφισε ζηταει και αισθητικη απο αυτον γιατι αυτην την εχει μονοπωλησει το πασοκ τοσα χρονια (μα σποτ ειναι αυτα ελεος?)....ειναι προσωπα αυτα που εχει μαζεψει ο σαμαρας τριγυρω του?ελεος...θα με κανει να μετανιωσω που πηγα και τον ψηφισα!(πρωτη φορα κουκι στην ΝΔ)

    • Orestios avatar
      Orestios @ λαζαρος 20/02/2010 23:42:39

      Σε πήρε ο πόνος.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ λαζαρος 21/02/2010 00:13:19

      Λάζαρε εγώ πάντως άμα δω αισθητική Νιτροκλικλιφο σε σποτ της ΝΔ θα μεταναστεύσω!
      (θυμάστε το σποτ του ΠΑΣΟΚ το 2007 που διπλώναν την ελληνική σημαία όπως τ΄ αμερικανά;)
      Έλεος με τον εθισμό σας πλέον στα γκαιπελικά κόλπα. κλείστε την επιτέλους τη ρημάδα μπας και σωθούμε!

  17. λαζαρος avatar
    λαζαρος 20/02/2010 23:40:36

    ο σαμαρας ειναι η τελευταια λυση για την πατριδα για να βγει απο το αδιεξοδο ενος παπανδρεισμου επι δεκαετιες..αν καει και αυτη τελος...τι ειναι αυτα...ας βγει λιγο απο το καβουκι του ο αντωνης να ακουσει την φωνη του λαου...τι θελει ο λαος...οχι ο καθε παρατρεχαμενος τριγυρω του...

    υς:ασχετο...ειναι δυνατον να ακουμε απ το πασοκ...το κομμα δηλαδη που εγκαινιασε στην καλυτερη περιοδο του κρατους(ανυπαρξια πολεμων,κοινοτικα πακετα)την νοοτροπια του ολα επιτρεπονται,την λογικη του δανειζομαι τα δινω και διαιωνιζω την εξουσια μου...ειναι δυνατον να μιλαει για αμαρτωλη ΝΔ που εριξε την οικονομια στα ταρταρα?για μλκς μας περνουν?η νδ δεν εκανε τιποτα λιγοτερο και τιποτα περισσοτερο(ΔΥΣΤΥΧΩΣ, γι αυτο και καταποντιστηκε)απο το να αντιγραψει την συνταγη του παπανδρεισμου εδω και δεκαετιες..δηλ δανειζομαι ανεξελεγκτα συνεχιζω να συντηρω την παρασιτικη οικονομια που παρελαβα και ολα τα στραβα τα ριχνω στους προηγουμενους και πορευομαι...
    ας μην ξεχναμε τελος πως ο μπελας ξεκινησε απο την πασοκικη αυτη την φορα αλογοσκουφειας εμπνευση αναθεωρηση που εκανε η νεα κυβερνηση για το ελλειμμα(παλι ιδια λογικη να τα ριξει στους προηγουμενους)...ειναι φοβεροι..κανουν αντιπολιτευση τον εαυτο τους...

  18. λαζαρος avatar
    λαζαρος 20/02/2010 23:42:37

    ας στειλει καποιος αυτο το αρθρο μαζι με τα σχολια του στον σαμαρα!στο χερι του..με την ευχη να τα διαβασει

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 21/02/2010 00:06:57

    Ο σερ Χιου Γκρην ήρθε το 1974 προσκεκλημένος από τον γέρο Καραμανλή για να γνωμοδοτήσει για την αναβάθμιση της ΕΡΤ.
    Είπε το ιστορικό : η ΕΡΤ θα γίνει BBC όταν οι Έλληνες γίνουν Βρετανοί (μπρρρ...)

    Η ΝΔ θα γίνει αξιόμαχη όταν οι ΝΔκράτες γίνουν μαχητές.

    Δεν εννοώ "επανάσταση" από τον καναπέ αλλά ενεργή αντίσταση στον πασοκισμό σε όποια πτυχή της καθημερινότητας. Και στο δρόμο.

    Είναι ή νοιώθουν πολύ "κύριοι" για να κάνουν προπαγάνδα, ευκαιρίας δοθείσης.
    Αντίθετα οι πασόκοι, π.χ. για τσιγάρα τους δίνεις λεφτά, "τι μάς βρήκε με τη Δεξιά, πτωχεύουμε" σού απαντούν με τα ρέστα.Καλλιεργούν κλίμα.

    Η ΝΔ είναι ανθρωπότυπος. Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα.
    Τα περιμένουν από τον αρχηγό.
    Ας αντιληφθούν πως αυτή η Ελλάδα που θεωρούσαν δεδομένο πλαίσιο της προσωπικής τους ύπαρξης αν δεν αντιδράσουν δυναμικά (με ό,τι αυτό σημαίνει) χάνεται.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Προφήτης 21/02/2010 00:18:25

      πολύ φοβάμαι πως θα χρειασθεί να γίνουν παρίες της κοινωνίας για να ξεκουνηθούν....

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ Προφήτης 21/02/2010 01:50:53

      Προφήτη, έχεις απόλυτο δίκιο. Ο Νεοδημοκράτης είναι ανθρωπότυπος κι έχει μειονεκτήματα. Ο ΠΑΣΟΚος είναι επίσης ανθρωπότυπος και δεν θα ήθελα με τίποτα να του μοιάζω. Ισως μάλιστα το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι Νεοδημοκράτες είναι φτυστοί ΠΑΣΟΚοι και δεν το ξέρουν. Αν θυμάμαι καλά είχε ανέβει κι ένα άρθρο σχετικό (?) στο antinews "Είμαστε όλοι ΠΑΣΟΚ" ή κάπως έτσι.
      Για το θέμα της αντίδρασης (το "δυναμικά" δεν με ενδιαφέρει το"αποτελεσματικά" μετράει) και της προσωπικής ευθύνης καθενός μας προφανώς συμφωνώ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 21/02/2010 02:01:49

      "Αποτελεσματικά", πια, σημαίνει μόνο δυναμικά.
      Με ποιον τρόπο θα πάρει πίσω ο παπατζής το λαθρομεταναστευτικό;

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ Προφήτης 21/02/2010 02:37:05

      Aν αναδείξεις πειστικά τα προβλήματα που δημιουργεί και ότι τα προβλήματα που υποτίθεται ότι λύνει μπορουν να αντιμετωπισθούν πολύ πιο απλά....Αν εξηγήσεις ότι δεν είμαστε μια οποιαδήποτε χώρα αλλά είμαστε μια χώρα που βρίσκεται σε συγκεκριμένο σημείο του πλανήτη με πολύ συγκεκριμένους γείτονες......Αν περάσεις στον κόσμο ότι δεν είναι θέμα ρατσισμού αλλά κοινής λογικής.... Αν .... όλα αυτά μπορείς να τον υποχρεώσεις σε κάποιες ακόμα αλλαγές. Και αν παρακολουθείς στενά το πως θα εφαρμόζεται ο νόμος (ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ... ΕΠΙ ΧΡΗΜΑΣΙ...ΜΕ ΤΑ ΠΛΑΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ "ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ") μπορείς να τον εκθέσεις και ίσως και να τον υποχρεώσεις σε άτακτη υποχώρηση.
      Στη συγκεκριμένη συγκυρία (κρίση, δυσμενές επικοινωνιακό περιβάλλον, ηπρόσφατ ήττα κτλ) το "δυναμικά" που προτείνεις -και που δεν ξέρω τι περιλαμβάνει- δεν βλέπω να περπατάει (και από τακτικής πλευράς) και αμφιβάλλω αν θα έχει αποτελέσματα.

  20. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 21/02/2010 00:24:08

    Nομίζω ότι και πάλι επικεντρωνόμαστε σε θέματα προσώπων και σε θέματα εικόνας (κοντινό πλάνο του Σαμαρά,απλανές γαλάζιο, μαθήματα κινησιολογίας,αλλαγή ονόματος σήματος κτλ)
    Τα σημαντικά είναι αλλού πχ σ΄αυτά για τα οποία μιλάει στο πρόσφατο άρθρο του ο Κώστας Ροδινός.
    Κατά τα λοιπά αύριο κάτι ξεκινάει Δεν αισθάνομαι αισιόδοξος αλλά θα το παλέψουμε.
    Ισως βρείτε ενδιαφέρον το πολύ προσφατο "ΖΟΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ"στο firiki2010
    http://firiki2010.wordpress.com/

    • λαζαρος avatar
      λαζαρος @ ΑΡΗΣ Θ 21/02/2010 01:11:38

      η ουσια πρεπει να συνδυαζεται στην πολιτικη με μια αλφα αισθητικη αν δεν θες να εισαι περιθωριακο κομμα...αυτοι ειναι οι κανονες του παιχνιδιου...δυο χερια...ουσια και αισθητικη...αν λειπει καποιο απ τα δυο η προσπαθεια ειναι αναπηρη και γινεται δυσκολη...χωρις την ουσια βεβαια απλα δεν υπαρχει προσπαθεια..

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 21/02/2010 01:38:46

      Δεν διαφωνούμε. Απλώς νομίζω ότι σημαντικότερο είναι το ΤΙ από το ΠΩΣ. Αν βέβαια κάποιος βλέπει την κατάληψη της εξουσίας σαν αυτοσκοπό τα πράγματα αλλάζουν ελαφρώς. Και επίσης δεν φαντάζομαι να θεωρείς ότι πχ ο Παπανδρέου κέρδισε τις εκλογές επειδή γοήτευσε με την παρουσία,την ευφράδεια 'η τα εμπνευσμένα σποτάκια. Άλλα μετρήσαν.

  21. isnogood avatar
    isnogood 21/02/2010 00:44:20

    ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΑΚΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ:

    Βαρεθήκαμε τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα να ανακυκλώνονται στο κόμμα της Νέας
    Δημοκρατίας που παλαιότερα αποτελούσε τη μεγαλύτερη δεξαμενή στελεχών στο
    πολιτικό στίβο.
    Βαρεθήκαμε τα στελέχη της Ν.Δ. να μην αντιλαμβάνονται τη νέα δυναμική που
    προσδίδει η εκλογή του Αντώνη Σαμαρά στο θώκο της προεδρίας του κόμματος.
    Βαρεθήκαμε άτομα που αποτελούσαν εκλεκτούς μιας εποχής που ο απλός νεοδημοκράτης
    θέλει να ξεχάσει να επανέρχονται στις καρέκλες από τις οποίες οδήγησαν το κόμμα
    στην ιταμή διαφορά των 10 μονάδων με το ΠΑΣΟΚ.

    Με ποια κριτήρια ο κος. Γκιουλέκας επέλεξε την κα. Βλαχογιάννη ως συνεργάτιδα
    του στη γραμματεία Προγράμματος; Ήταν τόσο καλή άραγε ως στενή συνεργάτιδα του
    κου. Μεϊμαράκη στον Πολιτικό Σχεδιασμό ή ακόμα καλύτερη ως στενή συνεργάτιδα του
    κου. Ζαχόπουλου στο Υπουργείο Πολιτισμού και ο κος. Γκιουλέκας αποφάσισε να την
    εντάξει στο δυναμικό της γραμματείας; Μιας γραμματείας τόσο κρίσιμης για το
    μέλλον της παράταξης. Χάθηκαν αλήθεια οι τεχνοκράτες;

    Μήπως είναι καιρός να ακολουθήσουν όλοι την προσπάθεια του Αντώνη Σαμαρά για
    ανανέωση στο κόμμα και να μη επαναλαμβάνονται τα λάθη του παρελθόντος; Δεν
    υπάρχουν τεχνοκράτες νεοδημοκράτες που μπορούν να βοηθήσουν πραγματικά την
    παράταξη; Με τα ίδια άτομα θα πάμε και για την επομένη 20ετιά; Η παράταξη
    απαιτεί άτομα με γνώση και όχι φίλους και κλειστές παρέες. Καλό είναι όλοι να
    μπορέσουν να ακολουθήσουν το νέο πνεύμα που θέλει να φέρει ο Αντώνης στο
    κόμμα. Και να το δείξουν με τις επιλογές τους.