29/01/2010 23:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «αόρατη» απάντηση του Πούτιν στις ΗΠΑ

 

Οι Ρώσοι έβγαλαν και επίσημα το μαχητικό αεροσκάφος τους πέμπτης γενιάς (είναι και stealth). Το αεροσκάφος είναι φυσικά "Σουχόϊ". Η είδηση προβλήθηκε ιδιαίτερα από όλα τα ΜΜΕ της Ρωσίας, αλλά και διεθνώς.

Βίντεο από την πρώτη επίσημη πτήση για τα κανάλια.


Suhoi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 29/01/2010 23:31:21

    F-35, eurofighter h suhoi?

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ man8os 30/01/2010 15:59:09

      Ένα eurofighter κοστίζει όσο δύο grippen και οι Σουηδοί μας δίνουν όλη την παραγωγή. Η ερώτηση θα ΄πρεπε να είναι: Eurofighter ή 2 grippen?

  2. alejandro avatar
    alejandro 29/01/2010 23:35:55

    suhoi δαγκωτο!!

    • man8os avatar
      man8os @ alejandro 29/01/2010 23:38:10

      Να δουμε τι θα πει και ο Βενιζελος.
      (Εγω προτιμω Eurofighter).

    • G R avatar
      G R @ alejandro 30/01/2010 20:43:25

      eurofighter ME TIN KAMIA.to 'oi Germanoi einai filoi mas' NA TO KSEXASETE.
      to suhoi gamei kai dernei.kai to kuriotero,oi Rosoi sou kanoun kai kales times sta antallaktika(pou einai kai to simantikotero).
      alla min ta koitate auta re paides,einai gia gera portofolia..
      ta kala nea einai pos anavathmistikan akomi 30 f-16 se block 52+!!!
      auta einai ekseretika nea!prokeitai gia katapliktiko aeroplano,to 'diastimoploio' tis Mesogeiou.mazi kai me ta miraz2000-5(to -5 einai POLUU simatiko) i Aeroporia einai comple kai me to parapano.
      na eixame kai kaluterous mesazontes...

    • man8os avatar
      man8os @ alejandro 30/01/2010 20:47:16

      Το Γιουροφαιτερ ειναι πολυ καλο. Το Μιραζ εχει αποδειχτει ιδιαιτερα αξιοπιστο. Το Σουχοι δεν ξερω, στον πολεμο στην Γεωργια ειχαν μετρια αποδωση.
      Τα Φ-16 ειναι μαλλον ξεπερασμενα πλεον. Ιδιαιτερα συγκριτικα με τα καινουρια Φ-35 που θα παρουν οι γειτωνες.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/01/2010 23:53:20

    Που θα βρουμε λεφτα για τετοια αεροπλανα;
    Ασε που αν λυθει το θεμα απο τη Χαγη δεν τα χρειαζομαστε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 30/01/2010 15:08:43

      Ναι μωρέ. Να αφοπλιστούμε και εντελώς, ακόμη καλύτερα. Ως γνωστόν, οι Τούρκοι θα σεβαστούν και τη Χάγη και όλα.

      Όταν σε καταγγέλλω ως πεμπτοφαλαγγίτη των εχθρών της χώρας μας, φταίω εγώ μετά;

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ψυχραιμια 30/01/2010 20:19:49

      @ Eπώνυμος

      Μα γιατί; Η σφαγή των Ελλήνων της Μικρά Ασίας και ο διωγμός των υπολοίπων, ο διωγμός των Ελλήνων της Κωνσταντινούπολης, η εισβολή στην Κύπρο και η διεκδίκηση του Αιγαίου και της Θράκης είναι λόγοι που θα έπρεπε να μας κάνουν να ανησυχούμε; Δε σε καταλαβαίνω. Μήπως δεν είσαι πολυπολιτισμικός; Έχεις μείνει στις πεπαλαιωμένες αντιλήψεις ότι τα εδάφη των λαών και η ελευθερία τους πρέπει να γίνονται σεβαστά;
      Τσ, τσ, τσ...

  4. Suchoi avatar
    Suchoi 30/01/2010 14:41:17

    Θα γυρίσουμε και η γη θα τρέμει!

  5. Suhoi avatar
    Suhoi 30/01/2010 14:50:43

    http://www.youtube.com/watch?v=7sTel26-YOY

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ Suhoi 30/01/2010 19:15:41

      ntompro mpazalobats !!!

  6. Suhoi avatar
    Suhoi 30/01/2010 14:52:20

    http://www.youtube.com/watch?v=pNrog7hkRBg

  7. popolaros avatar
    popolaros 30/01/2010 15:01:17

    Σηκωθείται από ντιβάνια,καρέκλες..

    SU-37 Doing The Cobra Maneuver.
    http://www.youtube.com/watch?v=4uTfZLQdkHo&feature=related

    • Karmacedon avatar
      Karmacedon @ popolaros 30/01/2010 15:04:58

      +1
      "Σηκωθείται από ντιβάνια,καρέκλες.. "
      Εγραψες φιλε μου

  8. Suhoi avatar
    Suhoi 30/01/2010 15:26:14

    http://www.youtube.com/watch?v=-EimVkCV2dM&feature=rec-LGOUT-real_rev-rn-2r-8-HM

  9. Jasmin avatar
    Jasmin 30/01/2010 15:27:23

    Ωραίο! Και όπως το βλέπω, μου θυμίζει το YF-23

    • Suhoi avatar
      Suhoi @ Jasmin 30/01/2010 15:31:20

      Μην βιάζεσαι αγαπητή μου. Με σοβιετικά σχέδια της δεκαετίας του '80 φτιάχτηκε το νέο Σουχόϊ

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ Jasmin 30/01/2010 15:54:27

      Γιατί παρεξηγήθηκες;
      Το λέω με το ίδιο πνεύμα που όλα κάποια αυτοκίνητα μοιάζουν
      μεταξύ τους. Διότι οι νόμοι της Φυσικής ισχύουν για όλους.
      Όπως ακριβώς και το Sukhoi Sotka ή T-4 έλεγαν όλοι ότι έμοιαζε με το XB-70 (Valkyrie). Πού είναι το κακό;

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Jasmin 30/01/2010 23:39:45

      1) Το παιχνίδι "ποιό μοιάζει με τι" το κερδίζουν, αλίμονο πάντα οι Ναζί, μας αρέσει δεν μας αρέσει. Δεν φταίνε οι νόμοι της φυσικής για τις ομοιότητες, αλλά το ότι ό,τι σύγχρονο πετάει έχει γερμανική ρίζα.

      2) Το PAK-FA καθεαυτό δεν έχει σημασία. Σημασία όμως έχει ότι μάλλον οι Ρώσοι προηγούνται στην θεωρία και εφαρμοσμένη τεχνολογία αντι-στελθ.

    • man8os avatar
      man8os @ Jasmin 30/01/2010 23:42:32

      Δεν μπορεις να μιλας αν δεν ξερεις τα απορητα Αμερικανικα προγραματα. Πιστευω οτι αυτη τη στιγμη οι Αμερικανοι προηγουνται με διαφορα. Εχω διαβασει ορισμενα δημοσιευματα, αλλα αυτη τη στιγμη δεν μου ερχονται για να τα επικαλεστω.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 30/01/2010 15:45:34

    Εγω παλι γιατι γελαω κατω απο τα "μουστακια" μου; Μα διοτι αγαπητοι μου σκεφτηκατε ΠΡΩΤΑ πωα να τα αγορασουμε. Η κλασσικη ελληνικη ΜΕΤΑΠΡΑΤΙΚΗ αντιδραση. Το ζητουμενο και το ζητημα, για μενα, ειναι ποτε θα εισαγουμε τεχνολογια που μακροπροθεσμα θα μας επιτρεψει να φτιαχνουμε δικα μας οπλικα συστηματα, η Σουηδια που ειναι μικροτερη χωρα πως και γιατι τα καταφερνει.
    Μα τι λεω, εμεις εδω μονο αθλημα στο οποιο διακρινομαστε ειναι το, προς ελλειψη καλυτερου ορου, το BULLSHIT, ή ο θερμος, κοπανιστος αερας.

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/01/2010 16:18:11

    Πέστα ρε Νίκο, πέστα. Είναι δυνατόν να έχει τέταρτης γενιάς αεροσκάφη η Σουηδία που δεν έχει και μεγάλο αμυντικό πρόβλημα, και να μην έχουμε εμείς; Δεν έχουμε άραγε τα μυαλά για να τα φτιάξουν; Πόσοι και πόσοι επιστήμονές μας κάνουν καριέρα στις Η.Π.Α. και την Ευρώπη, που θα μπορούσαν να φτιάξουν τέτοια και ακόμη καλύτερα. Δεν έχουμε άραγε τα λεφτά για να τα φτιάξουμε; Μα τόσα δις που πετάμε σε ξένες αγορές, δεν θα μπορούσαν να επενδυθούν για να ερευνηθεί και αναπτυχθεί το ελληνικό αεροσκάφος σε δέκα χρόνια από σήμερα;

    Τα προβλήματα είναι δύο: Το πρώτο είναι ότι η παραγωγή δεν έχει μίζες. Αν φτιάξει ένα τέτοιο αεροπλάνο μια ελληνική αεροπορική βιομηχανία, τότε η Ελλάδα θα παίρνει αυτό το αεροπλάνο, τελεία. Πόσο μάλλον αν είναι κρατική (που αυτό είναι το καλύτερο, να είναι τουλάχιστον ημικρατική). Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι αυτή εδώ η χώρα έχει φτιαχτεί για να επικρατούν οι ανίκανοι εις βάρος των ικανών. Πώς λοιπόν να χρησιμοποιηθούν καλά ελληνικά μυαλά χωρίς να νιώσουν έσχατο υπαρξιακό κίνδυνο οι πάσης φύσεως Έλληνες ανίκανοι, που δεν θέλουν να αντιληφθούν ότι η οικονομικο-κοινωνική τους κατανομή είναι για βιομηχανικοί εργάτες ή για να βόσκουν γουρούνια;

    Ούτε το ένα ούτε το άλλο πρόβλημα θα λυθεί εύκολα, αλλά τουλάχιστον πρέπει να τα φωνάζουμε.

    • F avatar
      F @ Επώνυμος 30/01/2010 17:31:08

      Ὑποτίθεται ὁτι ἡ ΕΑΒ γι'αὐτὸν ὰκριβῶς τὸν λόγο ἱδρύθηκε, ἀλλὰ σήμερα δὲν εἶναι παρὰ ἕνα λαϊκὸ ὑπνωτήριο μερικῶν χιλιάδων ὑπεραμειβομένων δημοσίων ὑπαλλήλων, οἱ περισσότεροι ἐκ τῶν ὁποίων διατηροῦν καὶ δεύτερη δουλειὰ ὅταν ἐπιστρέφουν ἀπὸ τὸ Σχηματάρι.

  12. Χρήστος avatar
    Χρήστος 30/01/2010 18:51:52

    ηρεμήστε...οι Ρώσοι είναι πολύ πίσω ακόμα...

    http://www.youtube.com/watch?v=GW2Hvu_mUdU&feature=related

  13. M.Marianou avatar
    M.Marianou 30/01/2010 19:54:15

    Great comments from Nikos and Eponimos.Well done.
    EAB is a waste of public money.
    There are many smart Greeks for producing in Greece military and commercial planes.
    Military purchases for the last 50 years in Greece is established for middle men ,they get commissions,the quality is not important.
    Currently at least 40 jet fighters F-16 can be improved with new radars and support our Air Force for many years.
    Upgraded radars are low cost and very effective,makes the F-16 a superb fighter without spending for new fighters.
    New fighters,3rd or 4rth generation is a dream.No money.
    Air Force knows but they are controlled by middle men.
    Good luck for any change!!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ M.Marianou 31/01/2010 14:50:50

      Γιατί διαφημίζεις τα F-16 αγγλιστί;
      Γιατί δεν γράφεις στα ελληνικά, αφού προφανώς μπορείς και καταλαβαίνεις τις ελληνικές αναρτήσεις;

      Είσαι κι εσύ ακόμη ένας προσκυνημένος Ελληνοαμερικάνος που από τη γλώσσα των προγόνων του ξέρει μόνο τη λέξη "σπανακόπιτα";

      Σε αυτό το σάιτ γράφουμε στα ελληνικά μόνο, έτσι δεν είναι;
      Γιατί αν δεν είναι έτσι, κι εμείς ξέρουμε ξένες γλώσσες, θα αρχίσω κι εγώ να γράφω στα γιορουμπά.

  14. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 31/01/2010 02:04:28

    Η Χαγη ειναι η μεγαλυτερη ξεπουλα ακομη και μεγαλυτερη του ΚΥρπιακου και κανεις δεν αντιδρα...
    Αφ ενος μεν το δικαστηριο ειναι ιδιωτικο - που σημαινει οποιος πληρωνει καλυτερα παιρνει και την αποφαση που θελει- και δευτερον συμφωνιες που κεργηθηκαν με αιμα και αγωνες θα μπουν οι "δοφες κεφαλες της Χαγης" θα βαλουν κατω το χαρτη και τα χαρακακια και θα χαραξουν νεα συνορα και τελος! Μα ειναι να εξαγριωνεται κανεις με ολα αυτα!!!