#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/03/2010 14:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αφόρητη πολιτική μοναξιά του Κώστα και της Ντόρας



Στις 14/2, ο Γιάννης Πρετεντέρης έγραψε στο Βήμα της Κυριακής το εξής: 

«Οι σχέσεις του (Καραμανλή) με την Ντόρα; Κόλαση. Της τηλεφώνησε το βράδυ της 29ης Νοεμβρίου και αυτή του έκλεισε ζοχαδιασμένη το τηλέφωνο με ένα μεγαλοπρεπές «άντε και γ…». Θεωρεί ότι της έπαιξε «άσχημο παιχνίδι». Και από τότε δεν έχουν ξαναμιλήσει…».

Σήμερα λοιπόν διαβάζω στο ΕΘΝΟΣ ότι την περασμένη Δευτέρα ο κ. Κ. Καραμανλής και η κυρία Ντ. Μπακογιάννη είχαν την  πρώτη τους -μετά τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου- κατ’ ιδίαν συνάντηση. Η συνάντηση έγινε στο πολιτικό γραφείο του κ. Καραμανλή στην πλατεία Μαβίλη και το τι διαμείφθηκε μπορείτε να το διαβάσετε εδώ: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=10535012

Εγώ  το διάβασα και το μόνο που κατάλαβα είναι ότι οι δυο πυλώνες της νεοδημοκρατικής κυβέρνησης που οδήγησαν την παράταξη σε συντριβή από τον …Γιώργο, θα αισθάνονται μεγάλη πολιτική μοναξιά για να δημοσιοποιούν έτσι τις προσωπικές τους στιγμές.

Επίσης δεν πληροφορήθηκαν αν ειπώθηκε, ή όχι, εκείνο το  «άντε και γ…».

Όπως φαίνεται θα μείνω με την απορία

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 06/03/2010 13:48:33

    Μια ακόμη "αντιστροφή των συμμαχιών" θα ήταν έκπληξη;
    Εδώ πάει να τσακωθεί ο Παπουτσής με τον Παπανδρέα, δύσκολο είναι να τα βρούν ξανά Ντόρα και Κώστας; Παάξενοι καιροί, σημαίνει και παράξενες σχέσεις.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Sic transit gloria mundi 06/03/2010 14:26:05

      Να "ξαναβρούν" τι ακριβώς; Ήταν ένα modus vivendi που βασίζονταν από τη μια στο ότι ο ΚΚ είχε την εξουσία και από την άλλη στην "υπόσχεση" του Μητσοτακαίικου να μην τον υπονομεύει "πολύ" - τον υπονόμευε "λίγο". Τα είχαν βρει δηλαδή ποτέ για να τα "ξανα"βρουν τώρα;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 07/03/2010 12:29:23

      Μια χαρά τα πήγαιναν! Όσο και ο ΥΠΕΞ Παπανδρέας με τον Πρωθυπουργό του Σημίτη. Όσο είχαν την εξουσία βέβαια. Γιατί μετά, έφυγε αυτή η πανίσχυρη η "ψαρόκολλα" και ξεκόλλησαν τα κολλητάρια.

  2. effie B. avatar
    effie B. 06/03/2010 14:17:48

    Ας αποσυρθουν ησυχα απο εναν κοσμο που στροβιλιζεται επωδυνα και απο δικες αμαρτιες και να μην συνεχιζουν να εξαγριωνουν τον κοσμο. Θα δουμε ασχημα πραγματα!!
    Δεν εχουν καταλαβει οτι ο λαος ΔΕΝ ΤΟΥΣ θελει πια!!!!
    Ποτε θα το καταλαβουν, οταν αρχισουν οι αγριοτητες?

    • Fotini avatar
      Fotini @ effie B. 06/03/2010 20:33:43

      @ effie B.

      Μιλα για παρτη σου! Την Θεοδωρα δεν θελουν, τον Καραμανλη πολλοι τον νοσταλγουν. . .ποιοι νομιζεις οτι στηριξαν Σαμαρα; Ολοι που ανηκαν στο Καραμανλικο μπλοκ! Ο Καραμανλης ηταν θυμα ισορροπιας, honey!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ effie B. 07/03/2010 12:38:21

      @ effie B.

      Έχω μια ιδέα για το πού θα ήταν καλά να "αποσυρθούν ήσυχα" οι Μπόνι και Κλάιντ τής ΝΔ: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ!

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/03/2010 14:29:57

    Διαβάζοντας το ρεπορτάζ, νομίζω ότι η Ντόρα προσπαθεί μάλλον να ξαναβρεί ερείσματα, επειδή αυτη τη στιγμή δεν έχει κανένα (πέραν του κλειστού κύκλου των φανατικών της). Θα είναι λάθος του Καραμανλή, μεγάλο λάθος, αν ενδώσει και φανεί ότι πάει να συμπήξει μέτωπο με τη Ντόρα. Θα καεί πολιτικά και ο ίδιος. Είναι τρομερά αντιπαθής στον κόσμο της ΝΔ και δεν υπάρχει λόγος να ταυτιστεί μαζί της. Θα "καεί" και ο ίδιος.

    Από την άλλη, το υπαρκτό έργο του Καραμανλή πρέπει να βρει μεγαλύτερη στήριξη από το Σαμαρά, συμφωνώ σε αυτό.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Επώνυμος 06/03/2010 14:41:24

      "Θα καεί πολιτικά και ο ίδιος."
      Ποιος ο κατακαμμενος? Αληθεια υπαρχουν πολιτες που πιστευουν οτι ο Καραμανλης δεν εχει καει? Αν το δουμε και αυτο!!

      "Είναι τρομερά αντιπαθής στον κόσμο της ΝΔ (η Ντορα)..."
      Δηλαδη ο Καραμανλης δεν ειναι πλεον? Ρωτηστε τους γυρω σας!!!

      Τελος της μεταπολιτευτικης εποχης για ολους!!!
      Επιτελους αρχιζει η Νεα Μεταπολιτευση!!!!!!!!!!!!

  4. Hase avatar
    Hase 06/03/2010 14:52:06

    O ΚΚ. μπορει να εχει μεγαλη πολιτικη μοναξια αλλα σιγουρα δεν εχει αλλου ειδους μοναξια. Οι κεφτεδες τα κεμπαπακια τα κρασακια και οι διαφορεςε αλλες λιχουδιες δεν επαψαν σιγουρα να του κανουν παρεα.
    Οσο για την Ντορα, αυτη καλυτερα να παει στην μαννα της να μαθει πως κανουν ωραια τηγανοψωμα. Ισως τα χρειαστει αργοτερα οταν θα εχει καλεσμενους ανθρωπους που παντα τους αρεσανε, οπως ο Χριστοφορακος, ο Καραβελας και αλλοι σπονζορες της αγιας οικογενειας.

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 06/03/2010 15:23:09

    Αυτή ευχήθηκε στο κωστάκη εμείς που της ευχηθήκαμε στην κάλπη ακόμα δεν πήρε το μήνυμα να μας αφήσει για την Νεα Γελάδα;

  6. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/03/2010 15:32:41

    Διαφωνω με οσους λενε οτι το κεφαλαιο Καραμανλης εχει κλεισει. Ο Καραμανλης αποτελει κεφαλαιο για τον τοπο και πρεπει να προστατευεται.Οσο για την απηχηση του εχω να θυμισω οτι και ο Θειος του το 63 που εφευγε απο την Ελλαδα ακουγε τα εξ αμαξης και 10 χρονια μετα οι Ελληνες τον παρακαλουσαν να γυρισει.Και επειδη η ιστορια παιζει χοντρα παιχνιδια μην αποκλειεται τιποτα.Και στο τελος ο Καραμανλης εχει να δειξει αριστη συμπεριφορα ως προς την εξωτερικη πολιτικη που εφαρμοσε(ανοιγματα στη Ρωσσια,το οχι στο Βουκουρεστι) τα οποια θα μετρησουν στα υπερ του οταν χρειαστει.Να ειστε σιγουροι γι αυτο.

    • Fotini avatar
      Fotini @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/03/2010 20:50:37

      @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ

      Μαζι σου! Ο Καραμανλης θα επανελθη δριμυτερος και θα βοηθηση τον Σαμαρα στην αναληψι εξουσιας. Δεν ειμαι δημοσιογραφος, αλλα fan που βλεπω the overall picture.

    • tomcat00 avatar
      tomcat00 @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/03/2010 22:45:04

      @συκοφαντης/Φωτεινη

      αναλ-υσεις επιπεδου espresso - μεγαλο κεφαλαιο ο ΚΚ..τεραστιο

      οχι τον 14 η τον 13 αλλα για μερικους, το ταμειο ανεργειας αποτελει την ενδεδειγμενη 8εραπεια.....

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/03/2010 23:41:02

      Κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να τον παρακαλάνε να γυρίσει. Οι εξυπνάκηδες που τον ειρωνεύονται... ας γευτούν λίγη ακόμη σοσιαλιστική πειριποίηση και θα δούμε...

  7. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 06/03/2010 16:42:48

    Για όσους ισχυρίζονται απαξιωτικά ότι τον Καραμανλή δεν τον θέλει ο κόσμος της ΝΔ απλώς να θυμίσω τον ιδιαίτερα ζεστό τρόπο που έγινε δεκτός στο ΣΕΦ πριν 15 μέρες. Για το αν "κάηκε" σαν πολιτικό χαρτί έχω γράψει από την επομένη της παραίτησης του ότι πολύ αμφιβάλλω.

    • Fotini avatar
      Fotini @ ΑΡΗΣ Θ 06/03/2010 20:53:32

      Γεια σου Αρη μου!

      Κυταξε που ο Καραμανλης ειναι κοινο σημειο επαφης μας σ΄αυτην την ιστοσελιδα!

    • Fotini avatar
      Fotini @ ΑΡΗΣ Θ 07/03/2010 01:29:51

      @ tomcat00

      Προτιμω Ελληνικο καφε, παντα. Τον espresso και τον Αμερικανικο τον προτιμουν ατομα σαν και ΄σενα!

  8. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 06/03/2010 16:45:10

    Οι πολιτικές εξελίξεις είναι ραγδαίες και η ΝΔ χρειάζεται να τις ακολουθήσει.
    Και οι δύο δεν είναι χαζοί να μείνουν εκτός παιχνιδιού και να χάσουν την επαφή με το μαγαζί που λίγο καιρό πριν κατείχαν.Συννενοήθηκαν λοιπόν για το τι θα λένε και με ποιους για να ξαναμπουν σταδιακά στο παιχνίδι.
    Η ΝΔ είναι μαγαζί γωνία και δύσκολα θα το αφήσουν.

  9. effie B. avatar
    effie B. 06/03/2010 17:04:32

    Αν ειλικρινα πιστευουν καποιοι οτι ο Καραμανλης ο νεωτερος αποτελει πολιτικο κεφαλαιο, με για μας.
    Οσο πολιτικο κεφαλαιο αποτελει για αυτο το Πασοκ που βλεπουμε στις μερες μας, ο Κωστας Σημιτης.
    Οσο για τα χειροκροτηματα στο ΣΕΦ, τι να εκαναν, τον λυπηθηκαν τον φουκαρα ετσι που εγινε.
    Και αν ειναι να περασουμε παλι το 65', την χουντα, την αρχη της μεταπολιτευσης, το 81-89, το 89, τον εκσυγχρονισμο κοκ. για να τον καλεσουμε ξανα ως σωτηρα, ΝΑ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ effie B. 06/03/2010 18:15:31

      To αν είναι πολιτικό κεφάλαιο που θα μας χρειασθεί δεν το ξέρω κι ελπίζω να μην μας χρειασθεί. Η υποδοχή στο ΣΕΦ μόνο λύπηση προς φουκαρά δεν έδειχνε.
      Υπάρχουν διάφορα είδη "κακών" πολιτικών όντων.Αυτοί που είναι με τους νικητές, αυτοί που κρίνουν εκ του αποτελέσματος,οι ΟΦΑ,οι "κωλοτούμπες", αυτοί που απαξιώνουν τους πάντες,αυτοί που ξέρουν ότι για όλα φταίνε πάντα οι άλλοι κα Προσωπικά ανήκω στην "κακή" επίσης κατηγορία πολιτικών όντων που τιμούν και αν δεν αγαπάνε πάντως σέβονται το παρελθόν τους (με τα λάθη του)

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ effie B. 06/03/2010 18:18:09

      Και κάτι άλλο! Αν έχεις την εντύπωση ότι με Σημίτη Πρωθυπουργό στις 5.10 αντι του Παπανδρεου θα φτάναμε σε αυτό το χάλι κάνεις τεράαααααστιο λάθος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ effie B. 06/03/2010 19:07:20

      Σε αυτο συμφωνω απολυτα.Προσθετω και οτι με πρωθυπουργο Βενιζελο το ΠΑΣΟΚ θα ηταν πολυ καλυτερο και αποκλειεται να ειμαστε τωρα στο στοχαστρο των παντων.Ο κοσμος φυσικα δεν εχει καταλαβει οτι η προσωπικη ανικανοτητα του ΓΑΠ επιδεινωσε την κριση αλλα θα υπαρξουν και αλλες ευκαιριες για την δειξει.

    • effie B. avatar
      effie B. @ effie B. 06/03/2010 19:12:09

      Αρη Θ.,
      Συμφωνω μαζι σου. Και γω ελπιζω να μην μας χρειαστει!
      Οσο για πολιτικα οντα, δεν ανηκω σε καμμια κατηγορια γιατι απλα δεν θεωρω οτι ειμαι ενα!! Πολιτικο ον, φοβερος ορος!!!
      Στην πολιτικη βεβαια ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος.
      Σεβομαστε το "παρελθον" οσο ακριβως μας σεβαστηκε και αυτο, "νομιμα και ηθικα"!!
      Οσον αφορα τον Σημιτη: α) ολα τα μαγειρεματα αρχισαν επι των ημερων του β) αυτος παρεδωσε στο ΓΑΠ και γ) απο τα στενα της Σκυλας και της Χαρυβδης διαλεγω τους ανοικτους οριζοντες.

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/03/2010 17:22:51

    Σεναρια επιστημονικης φαντασιας ή ενας διαφορετικος Καζαμιας
    Ιουνιος 10: Μετα την καταργηση του 14ου και στον ιδιωτικο τομεα ξεσπουν αναταραχες στην χωρα.Το εξοργισμενο πληθος πολιορκει τη βουλη και ζηταει τα κεφαλια των πολιτικων.Οι οποιοι μετα απο περιπετειωδη τροπο εγκαταληπουν την χωρα με c130 απο το στρ αεροδρομιο της Ελευσινας.
    Οι διαδηλωτες καταστρεφουν δημοσια κτηρια ,πιστωτικα ιδρυματα και τοτε μετα απο προτροπη της κομισιον κηρυσσεται η χωρα σε κατασταση εκτακτου αναγκης και επιβαλλεται στρατιωτικος νομος.
    Τη διακυβερνηση της χωρας αναλαμβανει ομαδα τεχνοκρατων με απηχηση στο λαο και ετσι σταματουν προσωρινα οι αναταραχες.Η κυβερνηση αυτη δηλωνει οτι θα κρατησει τα ηνια της χωρας μεχρι την αποκατασταση της ταξης και της οικονομιας.Στο μεταξυ στα ξενα και συγκεκριμενα στο Παρισι στο οποιο εχει καταφυγει ο πολιτικος κοσμος , γινονται πολιτικες ζυωσεις.Ο Γιωργος απαρηγορητος γιατι εχασε με τον ιδιο τροπο την εξουσια οπως ο παππους του (δηλαδη μετα απο επιβολη τυρανιας)αποσυρεται απο την πολιτικη και χριζει διαδοχο του τον Ανδρικο Παπανδρεου.Η Ντορα εχει συχνες επαφες με ολο τον πολιτικο κοσμο εκτος του Κ.Καραμανλη.Στην Αθηνα ο Α.Σαμαρας ο μονος των πολιτικων ο οποιος δεν εφυγε στο εξωτερικο γιατι δεν εβλεπε να εχει καποιο ουσιαστικο λογω να το κανει, μετατρεπεται σε κυριο εκφραστη εναντια στην τυραννια και σαν αλλος Π.Καννελοπουλος ασκει σφοδρη κριτικη στην κομισιον και στους εδω υπαλληλους της.
    Τα χρονια περνανε ο λαος δυσφορει και στο εξωτερικο οι διεργασιες για την επαναφορα στην κοινοβουλευτικη δημορατια ειναι εντονες.
    Ετσι μετα απο νεες ταραχες που ξεσπουν στην χωρα οταν το Μακεδονικο περνει ασχημη τροπη, ο εξοριστος πολιτικος κοσμος συμπεριλαμβανομενης και της Ντορας βλεπουνε σαν μοναδικη λυση τη λυση Καραμανλη.Και ενα βραδυ του Ιουλιου του 201; το προσωπικο αεροσκαφος του Προεδρου Σαρκοζι προσγειωνεται στο Ελ Βενιζελος με μοναδικο επιβατη τον Κ.Καραμανλη.Ειναι η αρχη της νεας μεταπολιτευσης...

    • Ermippos avatar
      Ermippos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/03/2010 18:45:48

      Μέχρι τότε θα έχει πιάσει και τα 200 κιλά. Θα έχει ένα βάρος στην διεθνή και εγχώρια σκηνή, όσο και να το κάνουμε.

  11. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 06/03/2010 19:05:34

    Μην πτύετε εκεί που προσκυνούσατε.Ούτε σοφόν είναι,ούτε ευπρεπές. Μ'αυτόν τον τρόπο,τον εαυτό σας πτύετε.Μην παίζετε το παιχνίδι των ΜΜΕ.Ναι,έπαιζε play-station με τις ώρες και κατεβρόχθιζε αναρίθμητα σουβλάκια.Θυμάστε όμως,άλλον πρωθυπουργό,να πολεμήθηκε τόσο λυσσαλέα από την επομένη της εκλογής του;;;;Ξεχάσατε τις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ιερεμιάδες της Τρέμη,του Εισαγγελάτου,του Μάνεση,του Χατζηλαλάκη;;;Γιατί θαρρείτε ότι λυσσούσαν κάθε βράδυ στις 8μμ;;Πάντως όχι γιατί είχαν την οξυδέρκεια και το κληρονομικό χάρισμα να μαντέψουν την ακαταλληλλότητά του.Επειδή συχνά προσφεύγω στην αλάνθαστη λαική σοφία,θυμηθείτε λιγουλάκι και το :κανείς δεν πετροβολεί το άκαρπο το δέντρο.
    Αυτά,χωρίς βέβαια να παραβλέπουμε τα λάθη,τις παραλείψεις και τις κακές επιλογές του.

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/03/2010 19:09:54

    Ο Καραμανλης πολεμηθηκε επειδη προσπαθησε να βραχυκυκλωσει το συστημα ΠΑΣΟΚ συνεννοουμενος με την αριστερα.Αν και κατι παρομοιο ειναι κατα την αποψη μου ανεδαφικο ηταν μια απειλη για το συστημα που βασιζεται στην εκμεταλλευση των ιδεολογικων διαφορων δεξιας - αριστερας για να μακροημερευει το ΠΑΣΟΚ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 06/03/2010 19:25:49

      Το σύστημα ΠΑΣΟΚ δεν είναι ιδεολογία. Είναι καθεστώς. Για την ακρίβεια η ιδεολογία του είναι να είναι και να παραμένει καθεστώς. Συνεπώς η διαφορά δεξιάς αριστεράς δεν έχει πλέον νόημα. Πρέπει να στηλιτεύσουμε τα στοιχεία εκείνα που το κάνουν καθεστώς και κυρίως τις ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ του για να το αναγκάσουμε να καταρρεύσει.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψυχραιμια 06/03/2010 21:52:43

      ναι Ψυχραιμία, πιθανότατα έτσι έχουν τα πράγματα. Το καλό είναι ότι αυτή η καθαρά πολιτικάντικη οπτική, που κυριαρχεί σε όλο το πολιτικό φάσμα, απέχει τρομερά από την πραγματική ζωή και τις ανάγκες των ανθρώπων, γιαυτό και το σκεπτικό των ψηφοφόρων σπάνια υπακούει στις μεθοδεύσεις τους, και διαψεύδει τις δημοσκοπήσεις.

  13. Ν. ΚΟΦΑΣ avatar
    Ν. ΚΟΦΑΣ 06/03/2010 19:13:24

    Συκοφάντη έχεις δίκαιο. Ο Καραμανλής θά επιστρέψει. Να ολοκληρώσει την πώληση του Βατοπεδίου, νέα έκδοση δομημένων ομολόγων, το ολοκληρωτικό κάψιμο της χώρας καί της Αθήνας, να ανεβάσει το έλλειμα στο 20%. Τώρα ας εκπαιδευθεί στα νέα DVD. O K. Kαραμανλής αν ζούσε σήμερα, θα έστειλνε σήμερα τον ανηψιό του σε κάμια ταβέρνα στη Ραφήνα να πλένει πιάτα, εξασφαλίζοντας έτσι καί απεριόριστο φαγητό.

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ Ν. ΚΟΦΑΣ 06/03/2010 19:57:16

      Πάνω από όλα η υγεία.
      Να το κοιτάξεις, αυτό που έχεις δεν μπορεί να είναι καλό.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Ν. ΚΟΦΑΣ 06/03/2010 23:49:23

      Να εύχεστε να παραμείνει χοντρός και αγύμναστος, γιατί αν αρχίσει να τρέχει στα γυμναστήρια ίσως σκάσει μύτη με καμία νέα φουρνιά υπουργών-μπαλαρίνων, σαν κάτι λυγερόκορμους, σινεφίλ πρωθυπουργούς.

  14. GAETANO avatar
    GAETANO 07/03/2010 00:51:15

    ΓΝΩΘΙ Σ'ΑΥΤΟΝ . ΟΤΑΝ ΣΕ ΦΤΥΝΟΥΝ ΦΕΥΓΕΙΣ .
    ΜΕΙΟΝ 10% Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΙΑΦΟΡΑ 10% Η ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ .
    ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ? ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΤΥΧΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΕΟ ΑΙΜΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ Η ΝΔ . ΣΤΟΥΣ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ;

    • Fotini avatar
      Fotini @ GAETANO 07/03/2010 01:39:13

      @ gaetano

      Γιατι οχι; Εδω ξαναγυρισανε στους ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ τους δικους σου (βλ. Γιωργακη!).

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 07/03/2010 01:50:38

    Εκτιμώ πως η προσέγγιση στήθηκε και δρομολογήθηκε από την Ντόρα, μέσω του δικού της κ.Πρετεντέρη με την "αποκάλυψη" της ευχής της στο Βήμα. Ο καραμανλισμός υφίσταται στη ΝΔ, ενώ ο μητσοτακισμός φαίνεται πως έχει συρρικνωθεί δραματικά. Με τη στάση που κράτησε μετά την ήττα της από τον Αντώνη Σαμαρά,έχει επισπεύσει την περιθωριοποίησή της, οπότε είναι επόμενο στις ατέλειωτες ώρες της περισυλλογής της, να σκέφθηκε ότι εκείνο που της απομένει, για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, είναι η επαφή με τον Καραμανλή. Τουτέστιν ο μητσοτακισμός, που μέχρι πρότινος αποτελούσε τάση εναντίον του καραμανλισμού, τώρα υποχρεούται να τον προσκυνήσει και το κάνει τώρα, εν όψει του Συνεδρίου. Θέλω να ελπίζω πως ο Καραμανλής δεν θα ξεχάσει το δωδεκαετές ροκάνισμα που υπέστη από τη βιαστική κόρη του Μητσοτάκη.

  16. Justin Case avatar
    Justin Case 07/03/2010 02:02:08

    Η αποσύνθεση της Αθηναϊκής Δημοκρατίας
    (πριν από 2500 χρόνια)

    « Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται,

    * Γιατί καταχράσθηκε το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας.

    * Γιατί έμαθε τους πολίτες να θεωρούν :

    - Την αυθάδεια σαν δικαίωμα.
    - Την παρανομία σαν ελευθερία.
    - Την αναίδεια του λόγου σαν ισότηατα.
    - Την αναρχία σαν ευδαιμονία. »

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται....

  17. Στέργιος avatar
    Στέργιος 07/03/2010 12:32:52

    Αυτό που είπε η θυμωμένη κυρία στον κύριο, το λέμε εμείς, ο ελληνικός λαός, και στους δυο. Αν τα μέτρα τού ΠΑΣΟΚ βρίσκουν, αν όχι στήριξη, τουλάχιστον ανοχή από τον ελληνικό λαό, αυτό οφείλεται στη ΝΔ που κατάφερε να αυτοκαταστραφεί.

    Ό,τι και να πει ο Σαμαράς, και λέει πολύ σωστά πράγματα, πάει στον βρόντο. Η κυβέρνηση Καραμανλή "πέτυχε" να εκμηδενίσει την αξιοπιστία τής ΝΔ. Όλοι εμείς που είχαμε ψηφίσει ΝΔ το 2004, περιμένοντας άλλο ήθος και άλλη αισθητική από τον Καραμανλή, τώρα χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο. Ακόμη κι εγώ που δεν τους ξαναψήφισα το 2007, ούτε το 2009. Για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ακούσει τον πολιτικό λόγο τής αυτοακυρωμένης ΝΔ.

    Αν θέλει ο Σαμαράς να αποδείξει ότι εκπροσωπεί μια νέα κατάσταση, πρέπει να ξεκαθαρίσει το κόμμα από όλους τους φαύλους που εμπλέκονται σε σκάνδαλα, χωρίς φυσικά να εξαιρέσει το δίδυμο τής καταστροφής που βλέπουμε στη φωτό.

    ΑΝΤΩΝΗ, ΔΙΑΓΡΑΨΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ!