#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/04/2012 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αυτοδυναμία είναι μονόδρομος μαζί με την διάλυση του ΠΑΣΟΚ


Για πρώτη φορά στην Ελλάδα έχουμε 1.000.000 ανέργους, 500.000 ιδιωτικούς υπαλλήλους που δεν πληρώνονται και 500.000 εν δυνάμει ανέργους. Για πρώτη φορά καλούνται να ψηφίσουν 2.000.000 απελπισμένοι, τρομοκρατημένοι και γιατί όχι στα όρια της φτώχιας πολίτες, οι οποίοι στην πλειονότητα τους απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα. Τι θα ψηφίσουν ? με ποιά κριτήρια ?


 Η πρώτη σκέψη είναι αντιμνημονιακά κόμματα και επιστροφή στη δραχμή, να πτωχεύσουμε να ξεκινήσουμε από την αρχή ΟΛΟΙ.
Η δεύτερη πιο ψύχραιμη σκέψη είναι η κατανόηση ότι σε μία οικονομία της δραχμής τύπου Μπαγκλαντές, δεν υπάρχουν ευκαιρίες για ανάπτυξη, άρα δεν θα επανέλθουν στον προηγούμενο τρόπο ζωής τους.

Η τρίτη σκέψη είναι ποιός πολιτικός  είναι ικανός να αναλάβει την ευθύνη και έχει σχέδιο ώστε να λειτουργήσει η οικονομία το συντομότερο δυνατό.

Όποιος φτάσει στην τρίτη σκέψη είναι σίγουρο ότι θα ψηφίσει Α Σαμαρά.

Τα εμπόδια για να φτάσει ένας άνεργος στα όρια της φτώχιας, στην τρίτη σκέψη είναι ο λαϊκισμός και ο φανατισμός.

Πιστεύω ότι η οργή του κόσμου θα εκφραστεί και με τους δύο τρόπους, δηλαδή η Νέα Δημοκρατία θα πάρει ποσοστό 32 - 36 %, το Πασοκ 18 - 22%, Συριζα 12 +, ΚΚΕ 9, ΔΗΜΑΡ 4, ΛΑΟΣ 3, ΑΕ 4, Ντόρα 3. Πράσινοι 3, Χρυσή Αυγή 3.

Όταν ο λαός εκτονωθεί θα συνειδητοποιήσει για ακόμα μια φορά, ότι στην φαντασία σου μπορεί να  είσαι ένας θρύλος, αλλά θα αναγκαστείς κάποια στιγμή να αντιμετωπίσεις την πραγματικότητα.

Δεν θα μπορεί να σχηματιστεί κυβέρνηση με 9 - 10 κόμματα στη βουλή, ο Σαμαράς θα έχει το διπλάσιο ποσοστό από τον δεύτερο και δεν είμαστε στο Βέλγιο αλλά στην Ελλάδα.

Άρα πάμε σε δεύτερο γύρο με σοβαρότερα κριτήρια και απαιτήσεις να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα !!!

ΚΑΙ Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ, η διάλυση του ΠΑΣΟΚ επίσης ... ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΕΛΛΑΔΑ !!!

Η  συνέχεια μετά από 16 χρόνια συνεχούς διακυβέρνησης από τον Αντώνη Σαμαρά σε βιβλίο.

Καλημέρα και καλή επιτυχία σε όλους σας !!!

 Jim Bim 

ΥΓ.  Ζήσε την πραγματικότητα, διεκδίκησε το καλύτερο δυνατό, ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ilektro77 avatar
    ilektro77 25/04/2012 12:45:46

    Το πολιτικό σκηνικό δείχνει την τροπή των πραγμάτων: η αυτοδυναμία της Ν.Δ είναι δεδομένη. Θυμηθείτε τί γινόταν στο Antinews πρίν ένα μήνα όταν κάποιος έγραφε για νίκη Σαμαρά. Ξεσηκώνονταν και οι πέτρες! Σήμερα το κλίμα γύρισε. Η Ν.Δ συσπειρώνεται και το ΠΑΣΟΚ φυλλοροεί...Επιπλέον οι φούσκες έσκασαν. Το σπρίντ έμεινε στην τελική ευθεία και... έχε γεια καϋμένε κόσμε. Πάμε δυνατά για 40% και με αντιπολίτευση Πύρρο-Τσίπρα-Αλέκα-Φώτη-ΝΑΖΙ. Έ ρε γλέντια! Ήρθε η ώρα να καταλάβει ο ελληνικός λαός τί τενεκέδες είναι οι απέναντι της Ν.Δ. Προσοχή όμως! Όταν λέμε " θα τα αλλάξω όλα " εννοούμε ΟΛΑ!

    • nikolas avatar
      nikolas @ ilektro77 25/04/2012 15:26:12

      Όλα αυτό είναι το νόημα. Όλα όχι όπως ο Καραμανλής που τους άφησε να αλωνίζουν. Χίλια δίκια έχεις !!!

  2. firiki2010 avatar
    firiki2010 25/04/2012 12:49:08

    Τα προγνωστικά σου νομίζω πως είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα της 7ης Μαίου απ΄ ότι τα ποσοστά με τα οποία μας έχουν ζαλίσει οι δημοσκοπήσεις.
    Και να προσυπογράψω το "ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ"

  3. Jim Bim avatar
    Jim Bim 25/04/2012 12:55:26

    Το 50% του εκλογικού σώματος είναι άνεργοι, στα όρια της πείνας, της απελπισίας και της αβεβαιότητας. Δεν πίστευα ποτέ ότι φίλοι μου, στελέχη επιχειρήσεων με μεγάλους μισθούς κλπ, θα είχαν πρόβλημα βιοποριστικό, πόσο μάλλον μισθωτοί των 800 ευρώ που έχασαν τη δουλειά τους.

    Πραγματικά λυπάμαι που η μέση Ελληνική οικογένεια κινδυνεύει να πεινάσει …

    Η Πολιτική της Αλλαγής κατέστρεψε την χώρα και τα παιδιά τους τον λαό !!!

    Πρέπει να μπει ένα τέλος στο ΠΑΣΟΚ και την παρέα τους

  4. Δημήτρης Θεσ/νίκη avatar
    Δημήτρης Θεσ/νίκη 25/04/2012 12:56:33

    οι συνειρμοί σου είναι καταπληκτικοί .....
    πριν 2 χρόνια πήρε πλειοψηφία ο ΓΑΠ επειδή θέλαμε να γίνουμε Βέλγιο (Δανία του νότου).... και τώρα αυτό το ξορκίζουμε? Το μοντέλο που μας κυβερνούσε τόσα χρόνια απέτυχε,πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι και κυρίως πρέπει να το καταλάβουν αυτό τα κόμματα "εξουσίας"
    πιστεύω ότι πρέπει σιγά σιγά τα κόμματα να αρχίσουν να συνεννοούνται,γιατί τόσα χρόνια δεν είδαμε προκοπή από τις αυτοδύναμες κυβερνήσεις!
    Δυστυχώς είναι πολύ άσχημα τα πράγματα κ από τους υποψήφιους κυβερνήτες μας κανείς δεν είναι ηγέτης ικανός να μας βγάλει από αυτή την λάσπη που μας έριξε προπάντων το Π.Α.Σ.Ο.Κ και δευτερευόντως η Ν.Δ.....και κατά προσωπική μου άποψη το ίδιο μερίδιο ευθύνης έχει και η υπόλοιποι αντιπολίτευση...!

    • Jim Bim avatar
      Jim Bim @ Δημήτρης Θεσ/νίκη 25/04/2012 15:26:53

      Οι συνεργασίες των κομμάτων θα γίνουν μετά την εποχή Σαμαρά, μετά την κάθαρση, μετά την αναδόμηση του κράτους. Το κράτος πρέπει να απεμπλακεί από τα κόμματα για να επιτύχει η συγκυβέρνηση, όσο το κράτος έχει ρίζες στον πασοκικο μηχανισμό δεν υπάρχει παρά ΟΜΗΡΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΠΑΣΟΚ !

  5. Ακαυτος avatar
    Ακαυτος 25/04/2012 14:43:10

    Τώρα που ο παναώτης θα πάρει από το τσέκ από μάμα ρούσια, θα λυθούν όλα τα προβλήματα, μην σκάτε.

  6. nikolas avatar
    nikolas 25/04/2012 15:24:00

    Και διάλυση και καύση μαζί. Ειλικρινά δε ξέρω ποιοί προξένησαν μεγαλύτερο κακό στο έθνος και την πατρίδα, οι Τούρκοι ή οι πρασινοφρουροί.

    • Jim Bim avatar
      Jim Bim @ nikolas 25/04/2012 15:29:51

      Βενιζέλος, Ακης, Κατσιφαρας, Λαλιώτης, Παγκαλος, Σιμήτης, Λιβανης ...

  7. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar