#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/07/2013 14:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ασυλία των νταβατζήδων τελειώνει



Έχουν χυθεί τόνοι μελάνης για το πάρτι που στήθηκε τα τελευταία 30 χρόνια με τα δημόσια έργα, τις συμβάσεις σε «κολλητούς» επιχειρηματίες ή τους διαγωνισμούς για τα μάτια του κόσμου. Οι γνωστοί σε όλους νταβατζήδες του δημοσίου έπαιρναν δουλειές κάτω από το τραπέζι, αφού λάδωναν πολιτικούς και μη, υπερτιμολογούσαν τα έργα, εξανάγκαζαν το δημόσιο να υπογράφει λεόντιες συμφωνίες που το δέσμευαν για δεκαετίες ενώ το χρήμα έρεε άφθονο γιατί ήταν δανεικό.

Τόσοι και τόσοι επιχειρηματίες έχουν περάσει, τόσες και τόσες ξένες και ελληνικές εταιρείες έχουν πλουτίσει και τα «έφαγαν μαζί» με πολιτικούς κι όχι μόνο.

Έφτασε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου. Θες η κρίση, θες ότι η κοινωνία δεν αντέχει άλλο να διαλύεται ενώ οι μόνιμοι θαμώνες της Μυκόνου κάνουν πάρτι με το δημόσιο χρήμα; Θες ότι υπάρχουν και «τρελοί» με την καλή έννοια δικαστές που δεν αντέχουν άλλο την αδικία, θες ότι η κυβέρνηση αυτή είτε γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς είτε γιατί το θέλει και η ίδια κινεί τις εξελίξεις;

Η ουσία είναι ότι υπάρχει φως στον ορίζοντα της καταπολέμησης της διαπλοκής και της επιχειρηματικής ασυδοσίας. Κι αυτό μπορεί να είναι ο διακαής πόθος όλων των υγιώς σκεπτόμενων Ελλήνων ή της υπάρχουσας πολιτικής ελίτ που αν δεν κάνει κάτι τώρα θα την παρασύρει το ρέμα και θα τους κρεμάσουν κουδούνια, αν όχι θηλιές. Αλλά η ενεργοποίηση της Δικαιοσύνης σε υποθέσεις που πλήγωσαν την κοινωνία και την οικονομία δείχνει ότι μπορεί να μπει ένα τέλος στην ασυλία των νταβατζήδων.

Η πλάκα, πάντως, είναι ότι οι διαπλεκόμενοι επιχειρηματίες που μέχρι πρότινος νόμιζαν ότι η χώρα είναι ξέφραγο αμπέλι και που πίστευαν ότι θα μείνουν ατιμώρητοι δια παντός, έχουν αρχίσει να τρέμουν. Η προφυλάκιση Ρέστη έχει και συμβολικό, πέρα από ουσιαστικό χαρακτήρα. Κανείς πλέον, ούτε εφοπλιστής, ούτε εργολάβος, ούτε έμπορος όπλων, ούτε μεγαλομέτοχος μέσων ενημέρωσης (για κάλυψη και δημοσιογραφικό νταβατζηλίκι) δεν μπορεί να αισθάνεται ήσυχος και να κόβει βόλτες αμέριμνος με το κότερο στο Αιγαίο.

Μόλις ο Ρέστης κατάλαβε ότι η φυλακή δεν είναι και γι’ αυτόν κάτι εξωπραγματικό αμέσως ζήτησε να επιστρέψει το δάνειο που μαζί με τους τόκους ξεπερνά τα 6 εκατ. ευρώ. Τώρα το θυμήθηκε, μπροστά στα σίδερα της φυλακής, αν και είχε χρήματα να το πράξει. Προτιμούσε, βέβαια, να αγοράζει εφημερίδες μπροστά στο ενδεχόμενο να τη γλιτώσει, αλλά μόλις κάθισε στο γραφείο του εισαγγελέα και είδε πόσο είναι το κελί της φυλακής, τότε θυμήθηκε ότι πρέπει να κάνει «κίνηση καλής θέλησης». Δυστυχώς γι’ αυτόν είχαν άλλη γνώμη οι δικαστές και τον έστειλαν να κάνει διακοπές, όχι στη Μύκονο αλλά στον Κορυδαλλό.

Ο δε επιχειρηματίας οπλικών συστημάτων, Θωμάς Λιακουνάκος, με το που ασκήθηκε δίωξη για κακουργήματα, αφού εξέδωσε μια ανακοίνωση, σύμφωνα με την οποία η εταιρεία του SONAK είναι καθ’ όλα νόμιμη, θυμήθηκε να ζητήσει από το ελληνικό δημόσιο την επαναδιαπραγμάτευση της συμφωνίας. «Η εταιρία έχει επανειλημμένα στο παρελθόν γνωστοποιήσει στο ΥΠΕΘΑ την πρόθεσή της, την οποία εγγράφως επανέλαβε και προ δεκαημέρου, να επαναδιαπραγματευθεί τη συνέχιση της Σύμβασης, που είναι ο μόνος τρόπος για να παραλάβει το ΓΕΣ σημαντικά επιχειρησιακά συστήματα και να ελαχιστοποιηθεί η ζημία τόσο του Δημοσίου όσο και της εταιρίας». Αυτό αναφέρει η ανακοίνωση της εταιρείας.

Κάπως έτσι και ο Λάκης Γαβαλάς, μόλις κάθισε μέσα 14 μήνες και κατάλαβε ότι δεν είναι τα πάντα στη ζωή γκλαμουριά, Μύκονος, Κολωνάκι και ξέφρενα πάρτι με χρέη σε τράπεζες και εφορίες, ζήτησε να του πάρουν όλη την ακίνητη περιουσία για να ξεχρεώσει, όπως λέει. Γιατί δεν το έκανε πριν 2-3 χρόνια όταν έβλεπε να καταρρέει η αυτοκρατορία του; Γιατί πίστευε ότι ως «βασιλιάς της γκλαμουριάς» στην Ελλάδα θα έχει και την ανάλογη ασυλία.

Ακόμη και η κόρη του Τσοχατζόπουλου, Αρετή, θυμήθηκε να δώσει στο δημόσιο τρία ακίνητα που αγοράστηκαν με τα λεφτά του Ακη. Γιατί δεν το έκανε αυτό νωρίτερα ή γιατί δέχθηκε τα χρήματα από τον μπαμπά της ενώ βούιζε ο τόπος για μίζες; Μα γιατί ως «κόρη υπουργού» θεωρούσε ότι έχει το ακαταδίωκτο. Τώρα που έμεινε στη φυλακή τόσους μήνες κατάλαβε ότι δεν είναι όλα παίξε – γέλασε στη ζωή.

Να δείτε ότι κάπως έτσι θα πάμε από εδώ και στο εξής. Για να μην πούμε για τους πολιτικούς που πιστεύουν ότι έχουν παντοτινή ασυλία. Η αναθεώρηση του Συντάγματος πλησιάζει κι όταν δε θα έχουν την ασπίδα του ντροπιαστικού νόμου περί ευθύνης υπουργών, τότε θα δούμε πόσα απίδια έχει ο σάκος.

Όλοι οι Έλληνες ελπίζουν απλώς να μην είναι χαραμάδα αισιοδοξίας ότι θα υπάρξει επιτέλους δικαιοσύνη στη χώρα. Ότι δε θα σταματήσουν οι δικαστές και δε θα λιγοστέψει η θέληση της κυβέρνησης να στέλνει τα πάντα στον εισαγγελέα. Είναι, ίσως και η μόνη ελπίδα της χώρας να επανέλθει σε κανονικούς ρυθμούς και να αποβάλει φασιστικά εκτρώματα τύπου Χρυσής Αυγής που εκκολάφθηκαν μέσα σ’ αυτό το καθεστώς αδιαφάνειας, ρεμούλας, διαπλοκής και τελικά μη απόδοσης δικαιοσύνης. Είναι η μεγάλη ευκαιρία και δεν πρέπει να πάει χαμένη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dioklis avatar
    dioklis 27/07/2013 15:12:29

    Και αυτοί κύριε που ήταν η δουλειά τους να προστατεύουν την χώρα από αυτά τα καθάρματα που λέτε και δεν το έπραξαν θα τιμωρηθούν?

  2. ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ avatar
    ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ 27/07/2013 15:19:34

    Έφτασε το πλήρωμα του χρόνου να διαλυθουν τα μεταπολιτευτικά κλεπτοκρατικά μορφώματα που λέγονται ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/07/2013 15:39:06

    Δυστυχώς όπως έγραψα και στον φίλο Προφήτη κατά εμέ απλά εφέ...λόγω σκοπιμοτήτων και επικαιρότητας.
    Οπως και ο φίλος Διοκλής αναφέρει έπρεπε να αρχίσουμε από όσους δουλειά τους ήταν να προστατεύουν και να φυλάγουν...
    Τώρα;
    Δώσε και εμένα 500,000,000 για 20 χρόνια και σου δίνω μετά 6,000,000 και 10 ακίνητα...

    ΥΓ

    θέλουν να με πείσουν; που είναι η αλλαγή του Νόμου περί ευθύνης; που είναι το αναδρομικό Πόθεν Εσχες; ....λόγια λοιπόν

  4. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 27/07/2013 15:42:37

    Παλι θα αρετε ρε νεοδημοκρατες την ασυλια των νταβαντζηδων ειμαι 29 χρονων και αυτοι οι κακομοιροι οι νταβαντζηδες εδω και 10 χρονια ολο κυνηγιουνται. Αφηστε τους να δουλεψουν χωρις χτυποκαρδι ρε δεξιοι νεοδημοκρατες εισαστε ανελεητοι μαζι τους.
    Με συγχωρειτε που σας στεναχωρω αλλα εχω αυτο το καταραμενο προβλημα με την μνημη μου, λειτουργει βλεπετε...

  5. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 27/07/2013 15:52:49

    μακάρι να μην πάει χαμένη και αυτή η ευκαιρία ...
    Αλλά θα ήθελα να δώ πως θα αντιμετωπίσει η πολιτεία και πολύ γνωστό Ελληνα - "πρόεδρο" μεγάλης ποδοσφαιρικής ομάδας - που η εταιρεία του χρωστά (σύμφωνα με την εφορία) τεράστια πρόστιμα στο Ελληνικό δημόσιο.
    Δεν θέλω να τον "καταδικάσω" εκ των προτέρων - μπορεί ο άνθρωπος να έχει δίκιο - αλλά περιμένω να έχει την ΙΔΙΑ αντιμετώπιση που έχουμε εμείς οι "κοινοί θνητοί".
    Ανεξάρτητα φυσικά από τους δικηγόρους που τον εκπροσωπούν- ο νοών νοείτω ...

  6. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 27/07/2013 16:03:11

    Η ασυλία των πολιτικών μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει πότε τελειώνει?

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ makis Stefanatos 27/07/2013 17:12:04

      Αφού ο Άκης είναι μέσα! Τέλος με τους πολιτικούς, δεν είπαμε? Επήλθε η κάθαρσις δια του Άκεως!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ {Α}θανάσης 27/07/2013 20:31:05

        Ετοιμάζεται και ο Παπακωνσταντίνου...

  7. Σ/ς avatar
    Σ/ς 27/07/2013 16:42:17

    Οταν ήταν υφυπουργός ο Τσιπλάκος ,του είχε πει κάποιος στην Πρέβεζα ' καλά τα καταφέρνετε με τους μεγαλοεργολάβους΄',αλλά τι γίνεται στις κατά τόπους Νομαρχίες με τους μικροεργολάβους;΄Ετσι και εγώ ρωτώ τον Σαμαρά και τους συν αυτώ.Καλά και καμομένα με τα μεγάλα θηρία, αλλά στην επαρχία με τα λαμόγια (μικρά θηρία) που διετέλεσαν σε διάφορα πόστα τι γίνεται ;

  8. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/07/2013 16:48:05

    Πιάστο αυγό και κούρευτο. Να βάλεις φυλακή τους εισαγγελείς που δεν ασολήθηκαν, ή τους πολιτικούς που τους κάλυπταν υπόγεια ή εμφανώς; Με τους πρώτους έπαιξες κι έχασες εξ' ορισμού λόγω συναδελφικότητας. Με τους δεύτερους περίμενε την αναθεώρηση του συντάγματος πρώτα και τα ξαναλέμε.

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/07/2013 16:50:22

    Ο νόμος περί ευθύνης υπουργών αλλάζει μόνο με συνταγματική αναθεώρηση. Πάει αυτό. Το αναδρομικό πόθεν έσχες προχωράει κανονικότατα και πλησιάζει (λογικά μέσα στο φθινόπωρο) ο χρόνος να βγει το τελικό πόρισμα και να αρχίσει το κυνηγητό. Ψάξε προτού γράψεις λοιπόν.

    • ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ avatar
      ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ @ Γεώργιος Τ. 27/07/2013 20:41:09

      ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΑΣΜΟΥ . . . . . ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΥΠΟΥΡΓΙΣΚΟ Α.Ε ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ .. Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ
      ΓΚΕ ΓΚΕ .....

  10. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/07/2013 16:53:49

    Σοβαρά; Επειδή ούτε ΝΔ είμαι ούτε με ενδιαφέρουν τα κόμματα αλλά η αδικία είναι κακό πράγμα (η αμνησία δεν διορθώνεται κατά βούληση όμως όπως επιθυμείς εσύ με την καλή μνήμη), θυμάσαι όταν πήγε να περάσει το νόμο για τους νταβατζήδες ο ΚΚ Β ποιος του απαγόρευσε να προχωρήσει; Η ευρωπαϊκή επιτροπή. Για ψάξε γιατί η μνήμη σε πρόδωσε. Και αυτοί που τώρα πάνε φυλακή ούτε που το υποψιάζονταν ποτέ με τους γνωστούς πολιτικούς και δημοσιογράφους που έχουν. Καθεστωτικοί ήταν. Για να τα βάζουν μαζί τους τώρα, κάτι σημαίνει αυτό.

  11. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 27/07/2013 17:00:36

    Δεν μας πειθετε.....εδω εγινε τροπολογια για τη μη ευθυνη τραπεζιτων στα θαλασσοδανεια των κομματων.......που τα πληρωνει τελικα....ο συνηθης υποπτος Ο ΛΑΟΣ. Τα λεφτα απο τις λιστες....στο εξωτερικο???? Δεν εχουν αδικο οι ξενοι που....φωναζουν συνεχεια οτι στη χωρα ΤΑ ΒΑΡΗ τα πληρωνουν οι μ@@@@@ς.

  12. aris. aold avatar
    aris. aold 27/07/2013 17:15:01

    Το κομβικό σημείο είναι τι θα γίνει με τον Παπαντωνίου . Εκεί θα φανεί ποσο αποφασισμένη είναι η δικαιοσυνη. Για το θέμα της λίστας λαγκαρντ έπεσε στα πούπουλα.

    • Mariana avatar
      Mariana @ aris. aold 27/07/2013 20:22:16

      Σε μια εξαρτημένη από χίλιες πλευρές χώρα, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ανεξάρτητη δικαιοσύνη?

  13. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 27/07/2013 17:15:44

    Μεγαλύτεροι νταβατζήδες ήταν και είναι οι πολιτικοί που θέλαν να ξαναβγούνε στις επόμενες εκλογές.
    Αυτό δεν φαίνεται να τελειώνει.
    Η συνεχιζόμενη ατιμωρησία και η μη κατάργηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών
    διατηρεί το πολιτικό πελατειακό κράτος και δυναμώνει την ΧΑ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΠΕΛΙΑΣ 27/07/2013 20:32:42

      Η μη κατάργηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών, που τη θέλουμε όλοι να υλοποιηθεί, απαιτεί συνταγματική αναθεώρηση. Να αφήσουμε τις εύκολες-λαϊκίστικες κουβέντες. Η ενημέρωση δε βλάπτει σε τόσο σοβαρά θέματα.

  14. ΑΣΩΣΤΟΣ avatar
    ΑΣΩΣΤΟΣ 27/07/2013 17:31:45

    ειναι μεγαλη αλλα και τελευταια ευκαιρια.αν δεν υπαρξουν αποτελεσματα τα παιδια με τα μαυρα μπλουζακια θα ερθουν.τι μερες θα ερθουν θα το δουμε.φοβαμαι ομως οτι θα ειναι μαυρες.

  15. tak avatar
    tak 27/07/2013 18:13:55

    Ποιος το είπε οι "νταβατζήδες" τελειώσανε,
    και πως όλους τους ατσίδες, τους μαντρώσανε,
    ποιος το είπε πως τα "φρούτα" συλληφθήκανε,
    και πως όλα τα ξεφτέρια "εκαήκανε"....
    -----
    Όσο υπάρχουνε ελιές
    θα βγαίνουνε "λαδιάδες"
    κι όλο θα κάνουνε "στραβές"
    κάποιοι καλαμαράδες!

    *Δάσκαλε Δαναέ για σένα...

  16. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 27/07/2013 18:35:38

    Όταν το αίσχος, που λέγεται νόμος περί ευθύνης υπουργών, μένει ανέγγιχτο, δεν υπάρχει τίποτε που να με πείθει ότι κάτι όντως αλλάζει. Από ποιον να αλλάξει, άλλωστε, αφού ο ίδιος ο Βενιζέλος είναι αντιπρόεδρος της κυβερνήσεως και ΥπΕξ;

    Βαρέθηκα να ακούω μια ζωή λόγια.

  17. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/07/2013 20:34:07

    Έγινε αναθεώρηση συντάγματος; Πότε; Γιατί μόνο έτσι αλλάζει ο ανήθικος νόμος που θέλουμε όλοι να καταργηθεί. Αφήστε τους εύκολους αφορισμούς για τα παράθυρα των δελτίων...

  18. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 27/07/2013 20:56:20

    Γεώργιος Τ. είπε:

    "Ο νόμος περί ευθύνης υπουργών αλλάζει μόνο με συνταγματική αναθεώρηση. "

    ᾿Επιτέλους πόσες φορές πρέπει νά εἰπωθῆ/γραφτῆ γιά νά τό χωνέψετε;;;;;

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Φωτεινή 28/07/2013 13:02:16

      Γράφω εγώ ότι δεν χρειάζεται αλλαγή του συντάγματος; Πού; Αλλά και όταν δημοσιεύτηκαν κι εδώ μέσα κάποιες σκέψεις για αλλαγή συντάγματος, είδατε να περιλαμβάνουν τον νόμο Βενιζέλου; Όχι και έγιναν σχετικά σχόλια.

      Πριν (κατα)κρίνετε, διαβάζετε προσεκτικότερα.

    • daresome avatar
      daresome @ Φωτεινή 28/07/2013 14:03:38

      Τόσες όσες παραβιάζεται το Σύνταγμα, χωρίς αυτό να γίνεται "με συνταγματική αναθεώρηση" !

  19. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/07/2013 21:20:34

    Υπάρχει και άλλη διάσταση του ζητήματος αυτού. Έργα που έγιναν με δημόσιο χρήμα, καλή ώρα η Εγνατία Οδός, "δόθηκαν" ουσιαστικά σε ιδιώτες για "εκμετάλλευση". Αυτό είναι ακόμα πιο απεχθής πλευρά του κρατικοδίαιτου προβλήματος. Αλλά ξέχασα, ενώ ο ακραίος νεοφιλελευθερισμός έχει πελαγοδρομήσει, στην Ελλάδα προωθείται από την κλεπτοκρατία ως απάντηση σε όλα τα δεινά. Και να φανταστείτε πως φοβόμασταν μήπως μας πάρουν τα σπίτια οι κομμουνιστές.

  20. cummulus avatar
    cummulus 27/07/2013 23:07:37

    Εὐσεβεῖς πόθοι!

  21. fitsoulas avatar
    fitsoulas 28/07/2013 00:49:29

    Για κάποιο λόγο, με έπιασε μια επιθυμία να φάω κεμπάπ στον Μπαϊρακτάρη.

    • to_telos avatar
      to_telos @ fitsoulas 28/07/2013 07:42:02

      Προβοκατορα!!!
      :) :)

  22. περιμπανού avatar
    περιμπανού 28/07/2013 01:36:13

    Οταν ξαναλειτουργήσει η ΕΡΤ/ΔΤ/ΝΕΡΙΤ,
    απαλαγμένη από τις συμμορίες
    που κατήγγειλε παραιτούμενος ο κ Νίκος Σίμος,
    τότε ίσως και να φανεί η άρση της ασυλίας των ανέγγειχτων...

  23. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 28/07/2013 01:41:14

    Να το πιστέψουμε, τελειώνει η ...ατέλειωτη;
    Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λές..

  24. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 28/07/2013 01:45:32

    Η ιστορική πείρα δεκαετιών, από τον ...εθνικό ευεργέτη Συγγρό (1873 !) στον Βουλπιώτη (1955), κι από τον Βουλπιώτη στον Χριστοφοράκο, είναι σκοτεινή:

    "Η Νταβατζία κι άν πέρασεν, ανθεί και φέρνει κι άλλο..."

  25. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 28/07/2013 07:32:58

    Ναι. Όλη αυτή η....αναστάτωση, κάτι σημαίνει. Πιέσεις έξωθεν και υποκρισία έσωθεν, καθρεφτάκια και χάντρες για τους Ιθαγενείς. Κανένας νταβατζής, κλεφτοεργολάβος, μηντιάρχης, εφημεριδοαπατεών δε θα μπορούσε να αισχροκερδίσει εις βάρος της χώρας, αν λειτουργούσε η δικαιοσύνη και αποκεφάλιζε πάραυτα το εμπλεκόμενο αηδιαστικό πολιτικό προσωπικό των αγυρτών, που συνεργαζόταν, κι επέτρεπε με το αζημίωτο τα εγκλήματα. Συμμορίες ληστών που αλληλοσπαράσσονται άλλοτε για τα μάτια, άλλοτε για να γλιτώσουν οι μεν, ''δίνοντας'' κάποιους απ΄τους δε....Όχι όλους φυσικά κι όχι τους καρχαρίες. Καμιά τσιπούρα, κανένα φαγκρί, άντε αν ζοριστούμε πολύ και κανένα ζουμπουρλό..... ροφούλη. 'Ισα ίσα για ν΄αποκοιμηθεί ξανά το εξαθλιωμένο πόπολο και να μη βγει στους δρόμους με το σχοινί και το σαπούνι. Αν δεν υπάρξει αναδρομική ακύρωση της παραγραφής των αδικημάτων και αναδρομική άρση της ασυλίας, κοροϊδευόμαστε.Τι θα πει ....παραγραφή; Το έγκλημα τιμωρείται όποτε και αν εξιχνιαστεί.

  26. Τσατσόνι Γαβρόνι avatar
    Τσατσόνι Γαβρόνι 28/07/2013 09:35:03

    Μα, οι περισσότεροι απ' τους "ιδιώτες" που νέμονται το δημόσιο χρήμα, κομμουνιστές ήταν.

  27. daresome avatar
    daresome 28/07/2013 14:12:03

    Το σχόλιό μου απευθύνετε στην ερώτηση "πόσες φορές πρέπει να γραφτεί για να το χωνέψετε ?" Τώρα την θυμηθήκαμε την αναθεώρηση. Γι άλλες κι άλλες μύριες παραβιάσεις του Συντάγματος από την κακόβουλη εναντίον του κόσμου ηγεσία δεν ζητήθηκε να γίνει αναθεώρηση του Συντάγματος πρώτα ....

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ daresome 28/07/2013 19:12:41

      Φοβᾶμαι ὅτι ἐπικαλεῖσθε τό Σύνταγμα ἐπιλεκτικά. Τό Σύνταγμα ἐπίσης ἀναφέρεται καί στήν ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ καί ποιός τήν δικαιοῦται. . .care to comment on that???

  28. δημης avatar
    δημης 28/07/2013 20:24:58

    Μήν τα λέτε τόσο απότομα ...
    Θα σκάσουν στα γέλια οι Νταβατζήδες καθόλου δεν τους σκέπτεσθε;;;;
    Περιμένετε ότι ο..."εργοδότης " θα τιμωρηθεί από τον "Εργαζόμενο "-Πολιτικό που προάγει στην Ιεραρχία της Δικαιοσύνης τους "δικούς " του ανθρώπους προκειμένου να εφαρμόσουν τους Νόμους που και αυτοί τους καταστρατηγούν;;;;;
    Η Ελλάς έχει Νόμους ...Ένα Νόμο χρειάζεται με ένα άρθρο " ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ " είχε πει κάποιος αλλά από λόγια...

  29. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 31/07/2013 00:06:32

    Ζούμε την αριστοτελική κάθαρση τυ Δράματος.

  30. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 31/07/2013 15:09:40

    Ρέστης......Λιακουνάκος!!!.......Γαβαλάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Αφήσαμε το κεφάλι με τους Εθνικούς εργολάβους ........εκδότες.........μίζενς......

    Και μιλάμε για την ουρά?????????