#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2012 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η "αστική τάξη" της Εκάλης και της Κηφισιάς τι ψήφισε;


Τώρα λοιπόν που κάθισε ο κουρνιαχτός των αποτελεσμάτων της 6ης Μαΐου ας πούμε και ορισμένες αλήθειες για την περίφημη ΑΣΤΙΚΗ ΤΑΞΗ που ψήφισε μαζικά χωρίς να καταλάβει το τι ακριβώς έκανε.


Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ζήταγαν επιτακτικά από τον Σαμαρά να στηρίξει την Ελλάδα στην κρισιμότερη στιγμή της ιστορίας της, είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ήθελαν φανατικά το μνημόνιο, είναι οι ίδιοι άνθρωποι που λοιδορούσαν οποιονδήποτε αμφισβητούσε αυτή την πολιτική και είναι οι ίδιοι που ευθύνονται για το σημερινό ΧΑΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

Οι κυρίες και οι κύριοι των Βορείων Προαστίων με τα ROXEL τα CARTIER και τις PORSCHE που το μόνο που ήξεραν, ήταν να κάνουν  κριτική για όλους και για όλα στα χλιδάτα σαλόνια που δειπνούσαν εκ του ασφαλούς φυσικά, διότι αμφιβάλουμε αν έχουν έστω και ένα ευρώ σε ελληνικές τράπεζες τι έχουν να μας απαντήσουν σήμερα για τα αποτελέσματα των εκλογών;

Τι έχουν να μας απαντήσουν για την ψήφο που έδωσαν σε ανύπαρκτους και αποτυχημένους επειδή δήθεν δεν τους έκανε ο Σαμαράς;

Και επειδή άκουσα πολλές κυρίες να μιλάνε για την απίστευτη επιλογή τους, τον κ. Μάνο, της ΔΡΑΣΗΣ και τις προκλητικές θέσεις που εξέφρασε με τα προκλητικά πρόσωπα εκ μεταγραφής από το ΠΑΣΟΚ τύπου Βαλιανάτος, τους θυμίζω ότι η ΕΛΛΑΔΑ δεν θα γίνει ΑΛΛΑΤΙΝΗ.

Τι έχουν να απαντήσουν για την ψήφο που επίσης πολλοί από αυτούς έδωσαν στο κύριο Τσίπρα;

Αλλά και τι απαντάνε σήμερα στον κ. Τσίπρα που φυσικά ψήφισαν, σε όσους από τους ΜΕΓΑΛΟΑΣΤΟΥΣ έχουν κάποιες από τις καταθέσεις τους στις ελληνικές τράπεζες σε αυτό το οποίο είπε ο ΣΥΡΙΖΑ ότι θα πάρουν τις καταθέσεις των Ελλήνων για να κάνουν ΑΝΑΠΤΥΞΗ στην Ελλάδα;

Προφανώς και δεν έχουν νιώσει ΑΚΟΜΑ, να τους καίνε στην Εκάλη, στην Κηφισιά, στην Φιλοθέη και στο Ψυχικό το σπίτι τους ή την επιχείρηση τους.

Η ψήφος τους εκτός του ότι απέδειξε την ανωριμότητα τους, τους καθιστά απόλυτα υπεύθυνους για την κατρακύλα της χώρας.

Ας αναλάβουν λοιπόν έστω και την ύστατη ώρα τις πολλές και σημαντικές ευθύνες τους και ας αναλογιστούν κάποια στιγμή πως η ψήφος δεν είναι ούτε πουκάμισο  BURBERRY να το αλλάζουν όποτε θέλουν ανάλογα με τις ορέξεις ή με το αν δείπνησαν ή όχι στη Μεγάλη Βρετάνια, ούτε είναι γόβα TODS να την φοράνε και να περιφέρονται μεταξύ Εκάλης και Κηφισιάς όταν η πλειοψηφία του λαού πεινάει και επιζητά εναγωνίως μια αχτίδα φωτός.

ΝΤΡΟΠΗ !!!

Πήγασος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 12/05/2012 10:10:27

    Τρομολαγνεια εκ των υστερων ενοψει νεου γυρου εκλογων? Τη βρισκω ακομψη, χρειαζεται σεβασμος στην ψηφο του καθενος, εστω και αν δεν συμφωνει κανεις μ' αυτην.

  2. hagan avatar
    hagan 12/05/2012 10:12:40

    Εγώ το λέω καθαρά φίλοι μου: με Ντόρα,Μάνο και Τζήμερο...ο Τσίπρας θα πάρει σταλινικά ποσοστά στα δυτικά προάστια.Σκεφτείτε το καλά εκεί στη Συγγρού...

  3. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 12/05/2012 10:13:48

    Δεν είναι τυχαίο που πολλά από τα κουκουλοφόρα παιδάκια που έπιασαν να πετούν μολοτοφ είναι από μεγαλοοικογένειες των βορείων προαστίων.
    Μαμά πάω επανάσταση, πες στον δάσκαλο του τένις ότι δεν θα αργήσω.

    • Θύμιος avatar
      Θύμιος @ dikefalosaitos 12/05/2012 10:31:23

      καλό!!!

    • Δεξιός Ψάλτης avatar
      Δεξιός Ψάλτης @ dikefalosaitos 12/05/2012 11:41:47

      Και να πείς στη φιλιππινέζα να έχει σιδερωμένη την fredd perry στολή μου για το τένις

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ dikefalosaitos 12/05/2012 13:02:29

      Η μαμά του δεν του απαντησε γιατί έκανε ιππασία με τον δάσκαλο του τένις στο κρεβάτι

      • dark entries avatar
        dark entries @ Διηνεκης 12/05/2012 14:01:15

        θα εννοειτε ασφαλως κουλτουριαρηδες του συριζα-ανταρσυα κλπ..αμαν πια με το παραμυθακι..ζω 35 χρονια στα εξαρχεια,γνωριζω εκατονταδες αναρχικους-κ ολοι μαχιμοι-ολοι ειναι φτωχοπαιδα απο λαικες γειτονιες..αλλα δεν πειραζει συνεχιστε το παραμυθακι για γονους απο Β.Π

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ dark entries 12/05/2012 15:49:51

          Να σου θυμίσω τα παιδιά του Νιώτη; ή μήπως ποιοι κάνουν κουμάντο στα στέκια;
          Και γιατί αποστασιοποιείστε τάχα μου από το Σύριζα και τον Ανταρσύα; Αυτά τα κόμματα δεν είναι που σας κλείνουν το μάτι;

          • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
            ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ αποκατάσταση 12/05/2012 19:40:59

            ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΑΚΑΡΗ ΤΟΥ ΒΡΟΥΤΣΗ,
            ΠΟΥ ΛΗΣΤΕΥΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 12/05/2012 20:03:06

            Βούτσης

          • dark entries avatar
            dark entries @ αποκατάσταση 12/05/2012 23:34:45

            καταρχας χρησιμοποιεις πληθυντικο,δεν ειμαι αναρχικος αν κ τους σεβομαι,αγνοι ανθρωποι,πολυ μορφωμενοι κ ιδεολογοι..μιλαω για τις παλιες γενιες γιατι οι νεες με απωθουν κ με τρομαζουν..κ παλι εχεις λαθος,μια ζωη συριζα κλπ γλυφουν τους αναρχικους..τα αισθηματα δεν ειναι αμοιβαια..και απο τις σχολες που τους θυμαμαι εγω,ολο επανασταση κ αναλυσεις ητανε μπας κ βγαλουν καμια γκομενα..στις πορειες κ οταν τα πραγματα γινονταν σκουρα..καπνος

  4. S.P. avatar
    S.P. 12/05/2012 10:14:27

    Ποιά αστική τάξη αγαπητέ. Δημιούργησαν πλούτο αυτοί; Έχουν καμμιά παραγωγική δραστηριότητα;
    Απλώς χάρις στην κρατική εύνοια και την διαπλοκή, έκαναν λεφτά με το ζεστό κρατικό και ευρωπαϊκό χρήμα. Πρωτίστως πρέπει να ντρέπονται γιατί δεν είναι δημιουργική αλλά παρασιτική τάξη, και δευτερευόντως να ντρέπονται για αυτά που εκθέτετε στο άρθρο σας.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/05/2012 10:17:49

    Εξαιρετικός ο Πήγασος. Έτσι είναι.
    Προσωπικά ξέρω δημ. υπαλλήλους που ψήφισαν .... Μάνο!!!! από ένα βίτσιο της στιγμής, και αστούς οικογενειάρχες με παιδεία, που για αντίδραση ψήφισαν Σύριζα.
    Τώρα μετανιώνουν.
    Το ενθαρρυντικό είναι ότι σε προσωπικές μου "δημοσκοπήσεις", βλέπω τον Σύριζα να ξεφουσκώνει.
    Κανένας νορμάλ άνθρωπος δεν θέλει ακυβερνησία.
    Καλά τα πειράματα στην κάλπη, έχω κάνει πολλά, αλλά σε φυσιολογικούς καιρούς.
    ΌΧΙ σήμερα, που η χώρα χρειάζεται σταθερότητα.

    • pan avatar
      pan @ Strange Attractor 12/05/2012 11:42:28

      Εγω ξέρω18 χρονα παιδιά που ψήφισαν Μάνο...Ακόμα χειρότερα.Πάντως ήθελα στην βουλή τον Βαλιανάτο δίπλα με τον Μιχαλολιάκο.

      • Γιώργος Βλάχος avatar
        Γιώργος Βλάχος @ pan 12/05/2012 12:52:42

        Για έναν "συνωστισμό" στα άνω έδρανα της Βουλής μήπως;

  6. Καλά Κρασιά avatar
    Καλά Κρασιά 12/05/2012 10:21:58

    Όταν ο Σαμαράς και ο κάθε πρόεδρος της Ν.Δ συνειδητοποιήσουν ποιοι ήταν οι ψηφοφόροι που τους κάνανε κυβέρνηση το 1974-77 -90 και 2004 και γιατί τους εγκατέλειψαν ,τότε ίσως κάτι αλλάξει πραγματικά σε αυτό τα κόμμα ,ως τότε ας ακούνε οι εκάστοτε πρόεδροι τους κατοίκους των Β.Π και του Κολωνακίου !!

  7. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 12/05/2012 10:29:17

    Quiz: Τι ποσοστά έπαιρνε το ΠΑΣΟΚ κ άλλες δημοκρατικές δυνάμεις σε Αγιο Στέφανο, κ Διόνυσο?

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/05/2012 10:35:50

    Εἶναι λάθος νά κατηγοροῦμε τήν ἀστική τάξη τῆς Κηφισιᾶς καί τῆς Ἐκάλης.
    Τό μνημόνιο,ἐδῶ καί δύο χρόνια,ἒχει ἐπιφέρει δραματικές ἐξελίξεις κι ἐκεῖ,στήν πάλαι ποτέ κραταιά μπουρζουαζία...,γιά σκεφτεῖτε λίγο,γιά ἐλᾶτε στή θέση τους...
    Νά ζητᾶ περισσότερα ὁ δάσκαλος τοῦ τέννις γιά τό παιδί τους..
    Τά Cartier τους νά μήν εἶναι ἀδιάβροχα...
    Πού βρέθηκε ξέμπαρκος ἓνας λαθράμπουλας ἐκεῖ,νά μολύνει τά ἱερά χώματά τους...
    Πού ὁ Βάρσος...εἶναι πιά...ντεμοντέ...
    Πού οἱ πισίνες τους θέλουν νερό πολύ,γιά τό καλοκαίρι...
    Πού τελείωσε ἡ Ἀνθοκομική Ἒκθεση...
    Ἀφῆστε,τέτοια δράματα,ποτέ νά μή ζήσουμε...

  9. Wolf avatar
    Wolf 12/05/2012 10:37:09

    Είπαμε με φλώρους, προσκυνημένους και δήθεν, δε γίνεται χαΐρι!
    Θέλει ορκισμένους να μπουν στη μάχη ...αποφασισμένους για όλα!!!

  10. panos avatar
    panos 12/05/2012 10:50:09

    Εξαιρετικο αρθρο, καποια στιγμη η αστικη ταξη πρεπει να κατανοησει το ΕΓΚΛΗΜΑ που διεπραξε. Ειναι το λιγοτερο ντροπη να περιφερουν το σαρκιον τους και να μην καταλαβαν τι εκαναν. Οταν ο ΣΥΡΙΖΑ θα ανεβει στα βπ θα καταλαβουν την γλυκα !

  11. Κρίτων avatar
    Κρίτων 12/05/2012 10:58:27

    Ποιά αστική τάξη; Αν είχαμε αστική τάξη δεν θα είχαμε τα χάλια που έχουμε σήμερα. Δεν θα είχαμε λαϊκισμό,δεν θα κατέστρεφε η νοοτροπία Ανδρέα την παραγωγική Ελλάδα. ''Ξύστε ''λίγο μια αστική οικογένεια και θα αποκαλύψετε θαύματα. Μυρίζουν ξυνίλα και αγραμματοσύνη.Αν συνεχίσετε να ''ξύνεται'' θα βρείτε κοτσαμπασυδοσύνη και όχο μόνο!
    Υγ. Το ότι θαυμάζουν τον Τσίπρα μερικοί αστοί είναι γιατί τους θυμίζει το παρελθόν τους ,που το κρύβουν επιμελώς σήμερα.!

    • S.P. avatar
      S.P. @ Κρίτων 12/05/2012 11:07:40

      Πολύ, πολύ σωστά!!!!

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Κρίτων 12/05/2012 16:07:28

      Έχω την εντύπωση ότι αστική τάξη στην Ελλάδα δεν υπάρχει, υπάρχει μόνο μεγαλοαστική (βλέπε Κηφισιά, Εκάλη, με 5 ακίνητα ο καθένας στην Αττική, χώροι με πράσινο, εισοδηματίες, αξιωματικοί κ.τ.λ.) και μικρομεσαία (βλέπε Νίκαια, Πέραμα, Ίλιον, Χαϊδάρι και εργατιά, ΔΥ, ή υπάλληλοι του δήμου, μεταπράτες). Που είναι οι μικροβιομήχανοι, οι επιχειρηματίες, οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι εξειδικευμένοι, οι έλληνες έμποροι;

      Η αστική τάξη είναι κατά κανόνα πλειοψηφία, βασίζεται στο ότι είναι η πιο παραγωγική μονάδα του λαού που παίρνει αυτό που της αξίζει και έχει δύναμη. Η τελευταία μεγάλη αστική τάξη ήταν στη Σμύρνη. Στην Ελλάδα ο Ανδρίκος αναβίωσε το απολίθωμα της Σοβιετίας όπου κανένας δεν ήθελε να δημιουργήσει (μπορούσε άλλωστε;) και όλοι απέβλεπαν το δημοσιουπαλληλίκι. Όμως ούτε λεφτά βγάζεις με το να είσα ΔΥ, ούτε οικονομικά αναπτύσσεται η χώρα σου.
      Διαλέξαμε και πήραμε το δρόμο μας. Κανένα κράτος δεν προόδεψε παράγοντας μόνο υπηρεσίες για εσωτερική κατανάλωση. Αλοίμονο σε όσους δε διάλεξαν το δρόμο του ΔΥ παλιότερα, και αλοίμονο από δω και πέρα σε αυτούς που το διάλεξαν. Διότι το αφεντικό χρεοκόπησε και θα φερθεί σαν το χειρότερο εργοδότη στο εξής.

    • E C avatar
      E C @ Κρίτων 12/05/2012 23:48:11

      Πόσο δίκιο έχετε!!!

  12. Samarikia avatar
    Samarikia 12/05/2012 11:00:13

    +100000.....God save us....

  13. partyman avatar
    partyman 12/05/2012 11:10:53

    παιδιά μην πετάμε κορώνες..

    γιατί πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να αντι-ρωτήσει "τι ψήφισε η λαϊκή τάξη στον πειραιά, αθήνα κλπ κλπ" εκεί είναι το βαρόμετρο

    είναι εύλογο που όταν ένα κόμμα απο το 7 πάει στο 17 θα έχει αύξηση πανελλαδικά, αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο

  14. Pluto avatar
    Pluto 12/05/2012 11:23:04

    Φταίνε οι αστοί των Βορείων προαστίων που δεν ψήφισαν ΝΔ ή η ΝΔ που δεν τους έπεισε;
    Φταίνε οι "προλετάριοι νοικοκυραίοι"που δεν ψήφισαν Φαήλο (κακώς, κάκιστα γιατί είναι μια γνήσια λαϊκή φωνή) ή η ΝΔ που είχε δημιουργήσει την εντύπωση ότι θα συγκυβερνήσει με το ΠΑΣΟΚ;
    Δεν είναι παράλογο να χρήζουν αλλαγής είτε οι αστοί ,είτε οι προλετάριοι,είτε αμφότεροι ;
    "Αλλάξτε λαό",ειρωνευόταν ο Μπρεχττο`54 την Ανατολικογερμανική ηγεσία...

  15. Nikitas avatar
    Nikitas 12/05/2012 11:31:47

    Μα τι λέτε; Πρώτη βγήκε η ΝΔ στην Εκάλη κι ο Τσίπρας εξαφανισμένος στην 7η θέση (ενώ ήταν πρώτος σε όλη την Αττική).

    Εκάλη, έλαβον:
    1. ΝΔ 32%
    2. Δραση 21%
    3. Δημιουργία ξανά 9%
    4. ΠΑΣΟΚ 7%
    5. Ανεξ. Ελ. 7%
    6. Δησυ 5.5
    7. ΣΥΡΙΖΑ 5%
    8. ΧΑ 4%
    9. ΔΗΜΑΡ 3%

    Την Κηφισιά μη την μετράτε, έχει γίνει... Μπίθουλας, λέει η "αστική" τάξη.

  16. DIM avatar
    DIM 12/05/2012 11:34:47

    Επιτελους σταματηστε τη ΝΔημοκρατικη καραμελα για τις τραπεζικες καταθεσεις. Αυτες τις εχουν φαει ηδη οι συμπαθεις στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ τραπεζιτες.
    Ματαια, λοιπον, επαγγελεται και ελπιζει ο Στρατουλης, πως θα ρηξει σε επενδυσεις τις καταθεσεις των πολιτων, που εγιναν ηδη σκονη απο τον τραπεζοφασισμο.

  17. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2012 11:54:48

    Πόσο άσχετος είσαι τελικά; Είναι ανεπίτρεπτο να γράφεις τέτοιες ανοησίες. Στις περιοχές που περιγράφει η ανάρτηση ζει το κατεστημένο που δεν γουστάρει Σαμαρά πανέξυπνε. Που διαβάζουν Καθημερινή που καλούσε ανοικτά να ψηφίσουν μικρά κόμματα

  18. The Don avatar
    The Don 12/05/2012 12:03:20

    Αποδεχόμαστε την ψήφο τους, αλλά δεν τη σεβόμαστε γιατί οδηγεί τη χώρα εκτός Ε.Ε.

    • Twins avatar
      Twins @ The Don 13/05/2012 07:58:38

      Ας λέμε και ανοικτά τα νουμερα

      Σε Εκάλη + Φιλοθέη
      Δράση : 20%
      Δημιουργία Ξανα: 10%

      Ούτε η Επιχειριματικές Τάξεις δεν εμπιστευόνται την Νέα Δημοκρατία οτι θα φέρει ανάπτυξη

  19. 3κιοκουκος avatar
    3κιοκουκος 12/05/2012 12:24:55

    αντί για την "αστική τάξη" δεν ασχολείστε λίγο με το 34,90% αποχή;

  20. ΔΕΞΙΑ ΚΗΦΙΣΙΑ avatar
    ΔΕΞΙΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 12/05/2012 12:43:50

    ΡΕ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΠΙΑ, ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΚΑΙ Η ΕΚΑΛΗ? ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΟΜΑΔΙΚΑ?

  21. Νεο-Κηφισιώτης avatar
    Νεο-Κηφισιώτης 12/05/2012 12:47:38

    Αγαπητέ Φάκτορα σέβομαι το γεγονός ότι φιλοξενείς τη γνώμη του Πήγασου και του κάθε Πήγασου, αλλά έλεος με την ημιμάθεια και το κυνήγι μαγισσών.

    Ο Καλλικρατικός δήμος Κηφισιάς εκτός από την Εκάλη και την Πολιτεία όπου πράγματι υπάρχουν μεγαλοπρεπείς βίλες, έχει επίσης τις δημοτικές ενότητες των Αδαμών, της Κάτω Κηφισιάς, της Νέας Ερυθραίας και της Νέας Κηφισιάς.

    Σε αυτές τις όχι και τόσο προνομιούχες ζώνες της Κηφισιάς θα συναντήσεις ανθρώπους φτωχούς και καθημερινούς μα πάντα πολύ αξιοπρεπείς.

    Προσωπικά διαμένω στη Νέα Κηφισιά, στον παράδρομο της θορυβώδους Εθνικής Οδού δίπλα σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων και απέναντι από ένα χαμόσπιτο του 1950 που ο ιδιοκτήτης του δεν έχει καν χρήματα για ηλεκτρικό ρεύμα, το οποίο μάλιστα δολίως κλέβει από τη ΔΕΗ.

    Ως νέος επιστήμονας σε μια χώρα σε υφεσιακή κατάσταση της οικονομίας της, λαμβάνω μεικτά 600 ευρώ το μήνα, οδηγώ hyundai atos του 2007 και διαμένω σε ένα δώμα 17 τ.μ. στην ταράτσα του πατρικού μου.
    Ακόμη και για τουαλέτα πρέπει να κατέβω στον από κάτω όροφο από εξωτερικές σιδερένιες σκάλες.

    Κι όμως λέω Δόξα τω Θεώ που είμαι απόφοιτος Πανεπιστημίου με 2 μεταπτυχιακά, έχω εργασία και με φιλοξενούν ακόμη οι γονείς μου στα 27 μου έτη, αν και είμαστε πολύτεκνοι.

    Έπειτα στη Νέα Ερυθραία ζουν πολλοί απόγονοι Μικρασιατών προσφύγων και Αρβανιτών σε κατοικίες που θυμίζουν περισσότερο Περιστέρι και Δάφνη.
    Δεν είναι λοιπόν όλη η Νέα Ερυθραία σαν το Καστρί του Παπανδρέου.

    Θα σας καλούσα επίσης να επισκεφτείτε τις εργατικές πολυκατοικίες στην Κάτω Κηφισιά, τα σπίτια δίπλα στα βρώμικα εργοστάσια στην οδό Καλυφτάκη, τις οικίες κάτω από την Εθνική Οδό δίπλα στα στριπτιτζάδικα, όπως και τον οικισμό των Τσιγγάνων νοτίως των Αδαμών, όπου παλαιότερα οι ντόπιοι Αρβανίτες κατοικούσαν σε παραπήγματα κατά τους θερινούς μήνες.

    Η Κηφισιά κυρίες και κύριοι είναι μια μικρογραφία της Ελλάδας με τους πλούσιους και τους φτωχούς της.

    Άλλωστε οι πιο πλούσιοι και δη οι λεγόμενοι βολεμένοι ψήφισαν κυρίως "Δράση" και "Δημιουργία Ξανά", δηλαδή τους νεοφιλελεύθερους που εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους.Πχ στην Εκάλη η "Δράση" βγήκε δεύτερο κόμμα μετά τη Νέα Δημοκρατία με 21%, ενώ τα αποτελέσματα της Νέας Ερυθραίας είναι όμοια με αυτά ενός δήμου όπως το Μενίδι.

    • Δημητρης avatar
      Δημητρης @ Νεο-Κηφισιώτης 12/05/2012 13:56:25

      Ας Φάνε Δράση τώρα :D

  22. panos avatar
    panos 12/05/2012 13:02:31

    Βλεπω να ενοχλουνται πολυ οι αστοι των βπ για την αποτυχημενοι ψηφο που εδωσαν και σημερα δεν υπαρχει κυβερνηση. Αρχισαν να χτυπανε το κεφαλι τους στον τοιχο. Ας προσεχαν, ας σταματησουν τωρα την σπεκουλα και ας καταλαβουν τι εκαναν

  23. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/05/2012 13:15:57

    Μπορεί να συμβαίνει και κάτι πιο απλό. Η "αστική" τάξη της Ελλάδας μπορεί απλώς να θέλει να αγοράσει φτηνά ή να "ξεχρεώσει" με τα λεφτά που έχει έξω τη χώρα με το νέο νόμισμα. Και κάποιοι χρησιμοποιούνται ως πιόνια.

  24. ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΥ 12/05/2012 13:28:40

    Τα λάθη πληρώνονται ακριβά αυτό έχει αποδείξει η ιστορία, συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο. Κανένας δεν κατάλαβε ποιός κρυβόταν πίσω απο την καταστροφή της Αθήνας το 2008 και ποιοί τους κάλυπταν; Αυτοί ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ .Τώρα ας αναλάβουν και το τίμημα των επιλογών τους. Και επειδή διάβασα πολύ προσεκτικά τα σχόλια όλων απαντάω οτι στο Ψυχικό στην Κηφισιά και στην Εκάλη ΣΥΡΙΖΑ δεν έπρεπε να ειπχαν ψηφίσει, τώρα γιατί κλαίνε; Θα καταλάβουν τι έκαναν γιατί μόνο κριτική ξέρουν να κάνουν;

    • m avatar
      m @ ΝΙΚΟΛΑΟΥ 12/05/2012 15:17:30

      να ποιoς κρυβόταν πίσω απο την καταστροφή της Αθήνας το 2008 και ποιοί τους κάλυπταν....
      h**p://omadaroza.blogspot.com/2011/11/blog-post_18.html
      Αφού το λένε μόνα τους τα παιδιά....
      Ανοχή τέλος!

  25. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/05/2012 13:42:55

    Επαναλαμβάνετε τα ίδια κεφαλαιώδη λάθη συνεχώς, αγαπητοί.
    Δεν είναι δουλειά ρευμάτων της δεξιάς, των όποιων ρευμάτων, να κάνουν αντι-αστική προπαγάνδα. Ότι και άν είναι η αστική τάξη της χώρας.
    Αυτό είναι δουλειά του ΚΚΕ (με τρόπο λα ματζόρε και ολίγον φάλτσο). Και κυρίως, διακριτικά με basso continuo, ημών των ετερόκλητων της λοιπής αριστεράς - ανανεωτικής, ριζοσπαστικά μεταρρυθμιστικής - συνοδευομενων από συγγενείς Πράσινες ή κεντρώες δυνάμεις.
    Αφήστε το αυτό σε μάς, ξέρουμε να το κάνουμε με σύνεση, χωρίς να κάνουμε τη χώρα τουρλουμπούκι.

    (Όσο για την "αντιαστική" προπαγάνδα της άκρας δεξιάς, την βλέπετε και την ξέρετε: Καλώς ήλθατε στην υποψήφια Βαιμάρη).

  26. Nik avatar
    Nik 12/05/2012 14:01:48

    Πολύ ελληναράδικο σλογκανιλίκι και ελάχιστη ουσία. Η κοινή λογική λέει ότι όταν είσαι μέχρι τα μπούνια χρεωμένος κάνεις κάτι, γρήγορα, για να αναδυθείς και να αναπνεύσεις. Μερικά που είπε ο Μάνος, ειδικά η πρόταση για την εθνική σύνταξη, είναι απλά, φτηνά και αποτελεσματικά μέτρα. Δεν τον ψήφισα αλλα η πρόταση μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

    Αυτά τα απορρίπτουμε λόγω..... Αλλατίνης και επειδή τον ψήφισαν οι Εκαλιώτες. Χωρίς περαιτέρω ανάλυση και συζήτηση λόγω αριστεροφρονιστικών αντανακλαστικών. Και προτιμάμε τους Colotoumbadores που την Κυριακή "καταγγέλλουν" και τη Δευτέρα "επαναδιαπραγματεύονται".

    Τελικά ο ψυχισμός του Ελληνα τραβάει "ηγέτες" στυλ ΓΑΠ και Τσιπ.

  27. Jim Bim avatar
    Jim Bim 12/05/2012 15:28:37

    Τις τελευταίες ημέρες πολλοί Νεοδημοκράτες που ψήφισαν Τσίπρα, ΛΑΟΣ, ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, ΔΡΑΣΗ, Ντόρα κλπ οι οποίοι κατοικούν στην Εκάλη, Αγία Παρασκευή, Γλυφάδα κλπ με ρωτούν τι γίνεται, τι θα κάνει ο Σαμαράς και άλλα πολλά.
    Καλά πρώτα βάζεις φωτιά στο σπίτι σου και μετά κλαίς που κάηκε ??? και εάν σχηματιζόταν Αριστερή κυβέρνηση τι θα γινόταν η Ελλάδα Βουλγαρία ?

    Δεν πάτε καλά για ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ !!

    Το ίδιο ισχύει και για τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ !

  28. Jim Bim avatar
    Jim Bim 12/05/2012 15:32:36

    Οι αστικές συνοικίες, οι συνοικίες των πλουσίων
    που ψηφίσαν ΣΥΡΙΖΑ...


    Πρώτο κόμμα ο ΣΥΡΙΖΑ στο...


    Αμαρούσιο 20,33%


    Βριλήσια 19,94%


    Αγια Παρασκευή 20,38%


    Γλυφάδα 18,39%


    Λυκόβρυση-Πεύκη 21,84%


    Νέα Σμύρνη 22,04%


    Παλαιό Φάληρο 18,92%


    Πεντέλη 19,69%


    Χαλάνδρι 20,90%


    Δεύτερο κόμμα ο ΣΥΡΙΖΑ στην...


    Κηφισια 14,03%






    Φτωχές γειτονιές, ψηφίζουν ακροδεξιά !


    Αγία Βαρβάρα 7,88%


    Άγιοι Ανάργυροι-Καματερό 8,72%


    Βύρωνας 5,88%


    Δάφνη-Υμηττός 6,18%


    Καισιαριανή 9,41%


    Πέραμα 11,49%


    Πετρούπολη 7,95%


    Νίκαια 9,41%


    Αγ. Ιωάννης Ρέντη 10,82%


    Άγιος Δημήτριος 6,60%


    Χαϊδάρι 8,20%

    • E C avatar
      E C @ Jim Bim 13/05/2012 00:03:29

      Το ποσοστό του Αμαρουσίου δεν μου προκαλεί καμμία έκπληξη, αλλά του Φαλήρου......!!!!

  29. Jim Bim avatar
    Jim Bim 12/05/2012 15:34:00

    Δηλαδή ο Λαός μεταξύ Αντώνη Σαμαρά και Τσίπρα ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ???? ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΚΡΙΣΙΜΗ ΣΤΙΓΜΗ ??

  30. νεφέλη avatar
    νεφέλη 12/05/2012 16:04:19

    Για την ιστορία και για να πληροφορούνται κι οι νεώτεροι,
    ας διηγηθεί κάποιος την ιστορία της ΑΛΛΑΤΙΝΗ,
    ώστε να διευκρινιστεί κι ο τόσο επιτυχής συσχετισμός!

    ...γιατί στη θεωρία όλοι καλοί είναι,
    στην πράξη είναι που κολλάνε!!!

  31. Ellin avatar
    Ellin 12/05/2012 16:08:03

    As erthei o Glezos na mas parei tis katatheseis, alla me tin opisthen!!!

  32. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/05/2012 16:08:50

    Πώς να το πώ, μην παίζετε μ' αυτά τα τζαναμπέτικα πράματα, σαν μαθητευόμενοι μάγοι. Αφήστε τα στους επαίοντες.
    Μην γίνεστε σαν την "θεία Όλγα" που ξέρει, του Μεγάλου Καναλιού.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 12/05/2012 16:11:03

      Για καλό το λέω (της χώρας, τα λοιπά J' m' en fous), αλλά....

    • parsifal avatar
      parsifal @ Ο Θείος 12/05/2012 20:42:01

      Τσάμπα κουράζεσαι Θείε... Τον αράπη κι'αν ασπρίζεις...
      Αφες τους νεκρούς θάψαι τους εαυτών νεκρούς !

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ parsifal 12/05/2012 21:36:05

        ...και αμαρτίαν ουκ έχω.
        Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα...

  33. Jim Bim avatar
    Jim Bim 12/05/2012 16:23:17

    Μία άλλη εξήγηση είναι ότι όλοι αυτοί έχουν χρήματα, ακίνητα, μετοχές κλπ στο εξωτερικό και θα τους συνέφερε μία επιστροφή στη δραχμή ώστε να πολλαπλασιάσουν τις επενδύσεις τους στην Ελλάδα !!!

    Εάν τους προσθέσουμε στα 3.000.000 ανέργων, πτωχευμένων κλπ που εύχονται να πτωχεύσουμε τότε ΠΑΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΜΕ ΤΣΙΠΡΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ !!!!!!

  34. giannis pap avatar
    giannis pap 12/05/2012 17:11:26

    ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΤΕ, Η ΑΣΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΠΛΑ ΕΧΑΣΑΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ HERMES ΚΑΙ ΤΩΝ PRADA ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΑΡΑΝΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ. ΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΜΑΝΟ ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΕΡΑΣΕΙ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ ΑΛΛΑΤΙΝΗ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΞΕΧΑΣΑ ΟΤΙ Η ΠΑΛΑΙ ΠΟΤΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΒΑΡΕΣΕ ΚΑΝΟΝΙ. ΕΔΩ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΜΑΣ, ΦΑΤΕ ΜΑΝΟ ΒΑΛΙΑΝΑΤΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥΓΚΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΥΓΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΑΙΤΕ ! ΑΛΕΞΗΣ ΤΣΙΠΡΑΣ COMING SOON ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΧΑΛΑΡΗ ΨΗΦΟΣ ΤΟΥΒΛΑ !

  35. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 12/05/2012 17:48:01

    Aναρωτιέμαι εάν αυτή η δήθεν αστική τάξη των βορείων προαστίων την οποία βρίζετε είναι σε μεγάλο βαθμό κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες και άλλοι "οικονομικοί παράγοντες", νεόπλουτοι, αεριτζήδες και λαδωμένοι του κρατικού μηχανισμού. Δεν νομίζω ότι ο Μάνος απευθύνεται σε αυτούς.

  36. ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΛΕΞΙΟΥ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΛΕΞΙΟΥ 12/05/2012 18:36:11

    Η λεγομενη αστικη ταξη σε αυτες τις εκλογες εγκληματισε εναντιον των νοικοκυραιων. Λυπαμαι που το λεω αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα αργησει ο ΣΥΡΙΖΑ να κανει την εισβολη του στις αστικες περιοχες και να τις μετατρεψει ακριβως ετσι οπως εκανε και το κεντρο της αθηνας το 2008. Κοντα στο νου και η γνωση οπως λεει και η παροιμια. Σε οτι αφορα τον υπερηλιξ κ Μανο, ας ρωτησουν τον Καραμανλη που τον εδιωξε μαζι με τον Ανδριανοπουλο το 1998 να δουν τι κουμασια ειναι !

  37. Ακης Κηφισια avatar
    Ακης Κηφισια 12/05/2012 19:35:06

    Αγαπητε Πηγασε, Εχεις απολυτο δικιο, ειχε εντεχνως διαμορφωθει ενα κλιμα με την λογικη να ψηφιστουν μικρα κομματα. Δεν κρυβω οτι και εγω την πατησα χωρις να μπορω να υπολογισω το μεγεθος της αυξησης του Τσιπρα. Σε καμια περιπτωση δεν προκειται να ξαναβαλω τον εαυτο μου σε αυτην την περπετεια. Τελικα διαπιστωσα οτι τα μικρα κομματα αρνουνται να αναλαβουν τις ευθυνες τους και εξ αυτου του λογου νομιζω οτι δεν εχουν πλεον και λογωυπαρξης. Η ελλαδα πρεπει να κυβερνηθει. Το κειμενο σου με βρισκει απολυτα συμφωνο και περιγραφεις την πραγματικοτητα με τον αστικο κοσμο που δυστυχως και βαζω και τον εαυτο μου μεσα κοιμομαστε τον υπνο του δικαιου

  38. δημητρα avatar
    δημητρα 12/05/2012 19:41:16

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΣΤΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΩΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ! ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ

  39. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/05/2012 20:55:28

    Θα το ξαναπώ....., για καλό όλων μας μας (και σας) κι άς με βρίζετε:
    Η "αντιαστική" δεξιά είναι μάλλον επικίνδυνο ιδεολογικοπολιτικό σκεύασμα - στρακαστρούκα.
    Καταστροφικό και αυτοκαταστροφικό...

  40. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 12/05/2012 23:19:21

    εξαιρετικό άρθρο. Αποδεικνύεται ότι η αστική τάξη στην Ελλάδα είναι τόσο ανόητη που πήγε είδε το kill Bill και αποφάσισε να κάνει χαρακίρι για να το παίξει cool.

    σε όλες τις δυτικές χώρες επιτρέπεται σε κάποιον από την αστική τάξη να παίζει το ρόλο του επαναστάτη για να έχει ενδιαφέρον το five o clock tea. Εμείς στην ανοησία μας το μιμηθήκαμε, αλλά επειδή όλοι θέλουμε να είμαστε cool πήγαμε και ψηφίσαμε τροτσικιστές ομαδικά.

    Εμπρός λοιπόν των βορείων προαστίων οι κολασμένοι. θα είναι πρώτη φορά που θα γραφτεί ιστορία λόγω βλακείας.

  41. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/05/2012 23:40:40

    Να δούμε και λίγα ποσοστά? Στο ekloges.ypes.gr δεν κατάφερα να βρω την Εκάλη.

    Πάντως εγώ στην Κυψέλη μένω, αν και μνημονιακός. Και συνεχίζω να επιμένω ότι όποιος δεν θέλει το μνημόνιο να μας προτείνει εναλλακτική λύση που να μας κρατάει μέσα στο ευρώ.

    Όλο το άρθρο μου φέρνει κάτι στη μνήμη από Βασίλη Λεβέντη. Ζώα, αρκουδέηδες κλπ. Δεν είδα να ωφέλησε τον Βασίλη αυτή η τακτική τόσα χρόνια. Δεν νομίζω να ωφελήσει και τη ΝΔ.

    Ο Σαμαράς πρώτα απ'όλα πρέπει να αποπέμψει αυτόν που τον οδήγησε στο να επιμένει για τις εκλογές. Μετά βλέπουμε.

  42. τακιs avatar
    τακιs 13/05/2012 08:00:06

    γιατι κατακρινεται τα αποτελεσματα των εκλογων?ειναι η απαντηση του λαου!οποια κ ναναι αυτη!δηλαδη αν γινει δημοψηφησμα κ το 60% ψηφησει εξοδο απο ευρω κ ευρωπη τι θα κανετε!παλι θα τον κατακρινεται!ημαρτον.κ γω δεξια ψηφηζα,αλλα δεν εχω δει καμια προοδο τοσα χρονια.μην κρινεται ουτε τα αποτελεσματα του συριζα ουτε της χρυσης αυγης.ισως αυτοι οι 2 ειναι καλητεροι απο τα τσογλανια που μας κυβερνησαν 35χρονια.ξυπνατε..ανοιξτε τα μυαλα σας!!

  43. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 13/05/2012 15:50:53

    Άρα dark entries, διαφωνείς ότι συμφωνούμε;

  44. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 13/05/2012 16:03:45

    Ιδεολογία του μίσους έχουν οι αναρχικοί για να δικαιολογούν την ανούσια ύπαρξη τους. Το κράτος είναι εξ' ορισμού κακός θεσμός, να διαλυθεί, ότι σκοτώνει και κάτι τέτοια σαχλά (χωρίς να σκεφτούν ότι μετά από αυτό θα κυβερνούν οι μαφίες). Που και που πλακώνουν και όποιον διαφωνεί. Μα τι μου θυμίζει, α ναι τους εγέρθητω από την ανάποδη...

  45. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 14/05/2012 11:08:47

    Το προβλημα Ν.Δ-ΠΑΣΟΚ ,δεν ειναι οι αστοι η μεγαλοαστοι.Το προβλημα ειναι οτι με τα μετρα του μνημονιου,ξεπαραδιαστηκε η μεσαια ταξη ,αυτη που λετε "νοικοκυραιοι".Ετσι νεοπτωχοι που εγιναν εχουν "απασφαλισει" ψυχολογικα & στρεφονται εναντια σε Πασοκ-Ν.Δ. ,τους οποιους θεωρουνε ενα πραγμα.Αυτα τα κομματα δηλαδη πριονισαν το κλαδι στο οποιο καθονταν ,τους περιβοητους μικρομεσαιους,που ελεγε ο Ανδρεας.