#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2012 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ασθένεια της Ελλάδος λέγεται "ΠΑΣΟΚ"



Είναι πλέον σαφές, ότι ο «ασθενής» καταλήγει. Το φάρμακο και η δοσολογία ήταν εξαρχής λάθος. Και το μόνο που απομένει να δούμε είναι το πότε και το πώς θα επέλθει το μοιραίο .Αλλά μήπως ήταν λάθος και η αρχική διάγνωση; Ή, ακόμη χειρότερα, μήπως θεραπεύαμε λάθος ασθενή;

Ναι, τα χάλια της οικονομίας έπρεπε να αντιμετωπισθούν. Ναι, «αντιμετωπίστηκαν» με εγκληματικά λάθος τρόπο. Η οικονομία, όμως, είναι το σύμπτωμα. Ο ασθενής είναι η ελληνική κοινωνία εν γένει. Και η ασθένεια έχει όνομα και λέγεται ΠΑΣΟΚ!

Όχι το ΠΑΣΟΚ ως κόμμα, ως παράταξη. Αυτό ξεπεράστηκε από την ίδια την πραγματικότητα. Το ΠΑΣΟΚ ως κόμμα σήμερα είναι σαν επάγγελμα που σβήνει. Το όποιο ΠΑΣΟΚ μείνει μετά τη διάλυση του «όλου» ΠΑΣΟΚ θα είναι πια ένα πολιτικό απολίθωμα με μόνο στόχο να απασχολείται η «Δυναστεία». Την οποία δυναστεία πριν την περάσουμε από ειδικό δικαστήριο πρέπει να την ευχαριστήσουμε. Κανείς άλλος δε θα μπορούσε να καταλύσει πιο αποτελεσματικά το ίδιο το ΠΑΣΟΚ. Κανείς άλλος δε θα μπορούσε να δείξει πόσο άδειο είναι αυτό το μόρφωμα. Το γεγονός ότι όλοι οι επίδοξοι διάδοχοι, δελφίνοι, ξιφίες, καρχαρίες και λοιποί περιφέρονται σα ζαλισμένοι, αυτοαναιρούμενοι και αλληλοσπαρασσόμενοι, το γεγονός ότι όχι μόνο ως μονάδες αλλά και ως «όλοι μαζί» μοιάζουν ανεπαρκέστεροι του ΓΑΠ (!) μιλάει από μόνο του. Και δεν αρκούν οι αγωνιώδεις προσπάθειες έμμισθων παπαγαλακίων των διαφόρων συγκροτημάτων της διαπλοκής για να λειτουργήσουν ως κολυμβήθρες του Σιλωάμ, να διαγράψουν καταστροφικές ενέργειες, να προβάλουν ανύπαρκτο έργο, να φιλοτεχνήσουν ηγετικά προφίλ. Όλοι αυτοί, μαζί με τον αρχηγό τους- τον οποίο είναι ικανοί να επανεκλέξουν αν τους υποσχεθεί ότι μπορεί να φύγει(!),όπως ακριβώς του παρείχαν ψήφο εμπιστοσύνης για να παραιτηθεί από πρωθυπουργός- έχουν μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Κι αν είχαν συναίσθηση της πραγματικότητας και της ευθύνης, θα έφευγαν μόνοι τους ζητώντας συγγνώμη κι ελπίζοντας να γλιτώσουν το κελί.

Το πρόβλημα όμως της Ελλάδας δεν είναι το ΠΑΣΟΚ ως κόμμα. Είναι το ΠΑΣΟΚ ως ιδέα, ως τρόπος ζωής, ως βιοθεωρία.

Από την πρώτη στιγμή της ύπαρξής του λειτούργησε διαβρωτικά, καταστροφικά, σαν καρκίνος που κατέφαγε τις σάρκες της ελληνικής κοινωνίας.

Αφού πήραν την τύχη της χώρας στα χέρια τους, ανέλαβαν τη διάλυση πρώτα και μετά προχώρησαν στην στρεβλή αναδόμηση της κοινωνίας σύμφωνα με τα δικά τους μέτρα

Συνειδητά, συστηματικά, κυνικά, αδίστακτα, έφεραν στην επιφάνεια κάθε σκοτεινή πτυχή, καλλιέργησαν κάθε ταπεινό ένστικτο, νομιμοποίησαν κάθε απάτη, ηρωοποίησαν κάθε παράνομη δραστηριότητα.

Έφτιαξαν μια κοινωνία ΠΑΣΟΚ. Αποχαυνωμένη, βουλιμική, αδιάφορη, απαίδευτη.

Ο ιστορικός του μέλλοντος, μελετώντας την παρένθεση ΠΑΣΟΚ στην ελληνική ιστορία, αν ήθελε να περιγράψει με μια λέξη την κατάσταση, την κύρια ιδεολογία, θα χρησιμοποιούσε τη λέξη «Λαμογιά».

Είναι η λέξη που κληροδότησε το ΠΑΣΟΚ στην ελληνική γλώσσα, στον ελληνικό πολιτισμό. Αυτή είναι η θλιβερή συνεισφορά του.

Το ΠΑΣΟΚ λοιπόν ως κομματικό μόρφωμα τελείωσε. Όμως ως νοοτροπία, ως στάση ζωής, είναι ακόμα εδώ, «ενωμένο δυνατό». Σε όλο το φάσμα του πολιτικού συστήματος. Σε όλο το εύρος της κοινωνίας. Σε κάθε έκφανση της καθημερινότητας. Η ζημιά που έχει γίνει είναι τόσο εκτεταμένη που μοιάζει πια  με μια Λερναία Ύδρα. Σήμερα είναι η οικονομία. Αν καταφέρουμε να κόψουμε αυτό το κεφάλι, αύριο θα είναι κάτι άλλο.

Δεν υπάρχει άλλη λύση. Αν θέλουμε, αν σκοπεύουμε, αν ελπίζουμε να αλλάξουμε σελίδα, να προχωρήσουμε, να διορθωθούμε, πρέπει να εκριζώσουμε το ΠΑΣΟΚ από την Ελλάδα, πρέπει να εξαλείψουμε τον πρασινοφρουρό που κρύβουμε μέσα μας.

ΔΚ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/01/2012 12:33:54

    To ΠΑΣΟΚ ειναι εκφραση της αριστερας.Για την ακριβεια ηταν το μονο ειδος της αριστερας που μπορουσε να κυβερνησει στις ιστορικες συνθηκες του τελους του 20ου αιωνα και αρχων του 21ου.
    Με το να τα βαζεις με τη νοοτροπια ΠΑΣΟΚ και να μη βλεπεις τις πηγες του δεν κανεις τιποτα.
    Χρησιμοποιουμε το μαρξισμο ως μεθοδο αναλυσης ειπε ο ιδρυτης.
    Και ο "μαζι τα φαγαμε" αντιπροεδρος ειπε οτι προτιμησε τον ΓΑΠ εναντι του Βενιζελου γιατι ο Βενιζελος ηταν στην Ενωση Κεντρου και δεν ηταν μαρξιστης.
    Εχει βαθος το πραγμα.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ ψυχραιμια 01/01/2012 15:26:59

      το Πασοκ πρεπει να τελειωσει!
      ως βιοθεωρια που λεει που πετυχημενα και ο ΔΚ, πρεπει να σβησει.
      να ειναι μονο μια κακια αναμνηση.
      η Ελλλαδα μας θα αναγεννηθει!
      καποιος σχολιαστης εγραψε εδω στο antinews, οτι ειμαστε τα παιδια της Αντιγονης!
      αυτα που δεν γεννησε ποτε!
      γι' αυτο και δεν θα πεθανουμε ποτε!
      αδελφια, η μοιρα μας ειναι η αθανασια!
      καλη μας χρονια...

      Αντωνη Σαμαρα, ταγμενοι διπλα σου, εμπρος να αναγεννησουμε την Ελλαδα της καρδιας μας!!!
      Την πατριδα μας!!!
      Εμεις μπορουμε!!!

      Καλη χρονια, Χρονια πολλα, ΔΚ!!

    • smash avatar
      smash @ ψυχραιμια 01/01/2012 16:37:51

      TO ΠΑΣΟΚ δεν εχει καμία σχεση με την αριστερά.
      Το ΠΑΣΟΚ ήταν μια παρέα ανθρώπων που τα έφαγαν μαζί και τώρα πλέον είναι όπως μια εγκληματική οργάνωση όπου ό ένας μπορεί να καρφώση τον άλλο μόλις η κατάσταση γίνει δύσκολη, για ψήλλου πήδημα.

      • Y. avatar
        Y. @ smash 01/01/2012 23:56:30

        Σωστοοός!

    • panos avatar
      panos @ ψυχραιμια 02/01/2012 11:43:42

      To ΠΑΣΟΚ ειναι εκφραση της αριστερας.

      να γελασουμε η να κλαψουμε??????

  2. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 01/01/2012 12:44:23

    Οι τελευταίες τρεις γραμμές τα λένε όλα, είναι η επιτομή της γάγγραινας που αν δεν την τελειώσουμε θα μας τελειώσει.

  3. Χρῆστος Ἠλίας Μηλίγγος avatar
    Χρῆστος Ἠλίας Μηλίγγος 01/01/2012 12:44:27

    Ἀρκεῖ νὰ ἀρχίσῃ ἡ θεραπεία τῆς παθογένειας τῆς ἑλληνικῆς κοινωνίας πρῶτα ἀπὸ τὰ κόμματα, δηλαδὴ νὰ ἰαθῆ πρῶτα ὅλο τὸ πολιτικὸ μας σύστημα (κατόπιν ἡ δικαιοσύνη κλπ) ἀπὸ τοὺς πασοκότροπους πολιτικοὺς, σὲ ὅποιο χῶρο καὶ ἄν ἀνήκουν, γιὰ νὰ ξεβρωμίσῃ ἐπιτέλους ὁ τόπος μας ἀπὸ τὰ ἀμερικάνικα βοθρολύματα καὶ τὶς ψευτοδεολογίες τους καὶ ἰδεοληψίες τους, ποὺ ἔφερε ἡ δυναστεία τῶν Παπανδρέου. Περαστικὰ μας. Καλὴ καὶ εὐλογημένη χρονιά !

  4. Dimitris D avatar
    Dimitris D 01/01/2012 12:52:45

    Η ίδια ασθένεια έχει διαβρώσει και την Ν.Δημοκρατία. Ξεκίνησε με την συνεργασία των συνδικαλιστών στις δημόσιες υπηρεσίες. Με την αλλαγή στην εξουσία των δύο κομμάτων, οι εργατοπετέρες εξελίχθηκαν σε μηχανισμούς παρα-εξουσίας. Η ηθική διαβρωση του λαού απο τα συστήματα παραεξουσίας που δημιουργήθηκαν είναι ολική. Οδηγούμαστε σε κατάρευση του συστήματος και δυστηχώς δεν υπάρχει λύση.

    • Y. avatar
      Y. @ Dimitris D 02/01/2012 00:00:11

      Τουλάχιστον της ΝΔ, ο Μανώλης θα τους βάλει στη τάξη της πραγματικότητας

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 01/01/2012 13:05:08

    Σωστά επισημαίνεις ότι το πασόκ είναι ιδεολόγημα, τρόπος και στάση ατομικής και συλλογικής ζωής. Έχει πολλά κοινά σημεία με τον περονισμό.
    Η κατανόησή του απαιτεί μελέτη της μετεμφυλιακής διαμόρφωσης της κοινωνίας μας. Ταυτόχρονα πρέπει να μελετηθεί ο χαρακτήρας, η ψυχολογία και η αισθητική του λόγου του ΑΓΠ.
    Σημαντική προσπάθεια κατανόησης του φαινομένου του πασόκ είναι το βιβλίο του Άγγελου Ελεφάντη "Στον αστερισμό του Λαϊκισμού".

    Το πασοκ δεν είναι μόνο ασθένεια. Είναι ο βιασμός της Ελλάδος.
    Είναι, όμως, αποτέλεσμα της ανικανότητας του ίδιου του μετεμφυλιακού μας συστήματος να προστατευτεί από τον βιαστή του.

    Πως εξηγείται το γεγονός ότι η κοινωνίας μας δεν ανέχεται τον πρίγκιπα Νικόλαο, αλλά ανέχεται τον αδελφό ΝΑΠ;
    Ίσως η επιστήμη της πολιτικής ψυχολογίας μας βοηθήσει.

    • Y. avatar
      Y. @ Μανιάτης 02/01/2012 00:05:29

      Η οργάνωση των συγκοινονούντων δοχείων, κάθετα και οριζόντια στις κοινωνικές δομές, καθαρά Μπάαθ Λιβανισυριακής μορφής, με ολίγον από Τζαμαχηρία

  6. χρηχα avatar
    χρηχα 01/01/2012 13:14:40

    Καλημέρα και καλή χρονιά...

    Πρέπει ίσως να καταλάβουμε ότι το Πασόκ λειτούργησσε σαν σύμπτωμα και όχι σαν ασθένεια....η "νοοτροπία Πασόκ" όπως περιγράφεται πιο πάνω ,δεν μας εμφυτέυθηκε από το πουθενά...ήταν στην καθημερινή μας πρακτική από ίδρυσης του νεοελληνικού κράτους...
    Οι Έλληνες , σε συνέχεια της δουλοπρέπειας και της αδυσώπητης ανάγκης να επιβιώσουν σε ένα σύστημα εχθρικό προς τον Ελληνισμό αναγκάστηκαν να αναγάγουν την ατομική επιβίωση σε επιστήμη....και το νεοελληνικό μόρφωμα ήταν συνεπής συνέχεια της Οθωμανικής περιόδου στην δίωξη και αποσύνθεση του Ελληνισμού , και σε ορισμένες φορές ακόμη πιο αδυσώπητο....
    Με αυτά τα δεδομένα όταν ο στόχος είναι η αλλοτρίωση του αισθήματος και της παράδοσής μας σας Έλληνες...η μόνη προοτπική που παραδόξως φαίνεται να είναι η άνευ όρων παράδοση, είναι και η μόνη που μπορεί να κρατήσει κάποια στοιχεία αυθεντικότητας σε όσους τα έχουν ακόμη, μετά από αιώνες αλλοτρίωσης....είναι η πλήρης ένταξη (παράδοση) στο Ευρωπαϊκό μόρφωμα...στην Ε.Ε....και όσοι νομίζουν ότι αυτό θα είναι το τέλος του Ελληνισμού ας σκεφτούνε πρώτα ποιό είναι το μέλλον σε ένα κρατίδιο -προτεκτοράτο , που το πνίγουν από παντού , και αυτό με την ψευδαίσθηση ότι είναι αυτόνομο, εξυπηρετεί πάντα τα συμφέροντα των κρυφών του δυναστών....πρωτοστατεί στην αυτοεξώντωση του....
    Ας κάνουμε την ευρωπαϊκή πορεία πλήρους ένταξης στόχο μας....εκεί μεσα οι πρωταρχικοί παράγοντες είναι οικονομικοί...δεν "βάζουν χέρι" σε πολιτισμικά και άλλα στοιχεία ταυτότητας των λαών....αν εκμεταλευτεί τα πετρέλαια Γερμανός ή Γάλλος ή Άγγλος δεν είνα κακό....το θεμιτό και το ευκταίο είναι να δημιουργηθεί ένα περιβάλλον στους Έλληνες που θα ισχύει στο ελάχιστο μια ισονομία και μια ισοπολιτεία και μια όσο το δυνατόςν αμερόληπτη δικαιοσύνη...και ας αφήσουμε τον Ελληνισμό υπό την προστασία αυτού του "καβουκιού" να δείξει τον δυναμισμό ακι τις δυνατότητές του.....

    Καλή χρονιά και πάλι ...με υγεία και τύχη......
    Καλή δύναμη...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ χρηχα 01/01/2012 14:47:55

      Η προσέγγιση σου είναι σωστή.
      Συμφωνώ ότι το πασόκ είναι έκφραση της κυρίαρχης στη χώρα μας νοοτροπίας.
      Το ανήθικο με το πασόκ είναι ότι τη νοοτροπία αυτή την εκμεταλλεύτηκε, τη μετέτρεψε σε επίσημη ιδεολογία.
      Σαγηνεύοντας τον μικροαστικό ναρκισσισμό του νεοέλληνα επέτυχε την ιδιωτικοποίηση προς ίδιο όφελος της Ελλάδος.
      Η κατάργηση της Βασιλείας δεν σημαίνει και αυτόματη κατάργηση της αισθητικής του θεσμού.
      Η Αγία Οικογένεια συμπλήρωσε το κενό στο κάδρο.

  7. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 01/01/2012 13:26:50

    Μια φράση θυμάμαι του πατέρα μου όταν ήμουν πολύ μικρή και δεν είχα ιδέα τι θα πει πολιτική: "Το πασόκ είναι το κόμμα της αλητείας."

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΝΙΚΗ 01/01/2012 14:51:35

      Χρόνια Πολλά Νίκη! Πιο σκληρές εκφράσεις χρησιμοποιεί ο δικός μου!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΝΙΚΗ 01/01/2012 16:54:18

      Αχ αυτοί οι μπαμπάδες!
      h--p://www.antinews.gr/2010/06/20/50663/

  8. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 01/01/2012 13:40:24

    Είναι ευκαιία τώρα να ξεκινήσει κάποιος την αποδόμηση τους.Υπήρξε ποτέ καλύτερη συγκυρία; Βέβαια δεν έπρεπε να φτάσει η Ελλάδα στο χείλος του γκρεμού μαζί με το ΠΑΣΟΚ. Αλλά τώρα που φτάσαμε τουλάχιστον ας το εκμεταλλευτούμε. Είναι ευνοϊκές οι συνθήκες. Το κόμμα τους είναι στα μαύρα του τα χάλια. Τα πρωτοκλασσάτα στελέχη τους είναι όλα φθαρμένα, μαζί και οι υποψήφιοι αρχηγοί. Το τεράστιο κράτος που δημιούργησαν τώρα πρέπει να μειωθεί αναγκαστικά.Το μοντέλο οικονομίας που δημιούργησαν έχει ξοφλήσει, αν δεν αλλάξει θα συνεχίσει να πράγει μόνο ελλείμματα και χρέη. Αλλά πλεον δεν μπορούμε να παράγουμε ελλείμματα και χρέη. Και τα ΜΜΕ που τους στηρίζουν είναι και αυτά στα μαύρα τους τα χάλια λόγω κρίσης.

  9. τάσος avatar
    τάσος 01/01/2012 13:43:13

    διαβάστε το φοβερό και τρομερό βιβλίο του ανδρέα πανταζόπουλου "με τους πολίτες κατά του λαού" στις εκδόσεις της εστίας.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/01/2012 14:15:10

    Ο ασθενής όντως καταλήγει.
    Αφήστε τον να πεθάνει ήρεμα.
    Μην ασχολούμαστε και πολύ μαζί του.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Strange Attractor 01/01/2012 15:17:00

      Αγαπητέ μου, δυστυχώς δεν πρόκειται για αποθνήσκοντα ασθενή. Μη γίνει το λάθος του 1989. Το πασοκ είναι οργανικό στοιχείο και έκφραση της νοοτροπίας και της αισθητικής του νεοέλληνα. Μόνον αν αυτή η νοοτροπία αλλάξει, ο ιός αυτός θα εξασθενίσει.
      Εκτιμώ ότι πρέπει να σκεφτούμε το τραγούδι του Σαββόπουλου ....κείνο που με τρώσει κείνο που με πνίγει είναι που ονειρεύομαι σαν τον καραγκιόζη....

  11. marika avatar
    marika 01/01/2012 14:23:28

    H ELLADA EXEI POLLES ASTHENEIES KAI H MEGALYTERH LEGETAI PASOK
    ENAS KALOS GIATROS XREIAZETAI SYNTOMA :KALH XRONIA!!!!!!!!!

  12. Idiot avatar
    Idiot 01/01/2012 14:54:19

    Καλη Χρονια και χωρις Π....,απαγε της βλασφημιας.
    Η νοσος διεγνωσθη και ταυτοποιηθηκε.Προκειται περι ρετρο-ιου,κατι σαν το AIDS.Στον βωμο της εφημερης απολαυσης(λεγε με βυσμα,κονε,λαμογια)εχει θυσιασθει καθε αρετη στο ονομα της αριστεροστροπης cult(γιατι περι θρησκειοποιημενης συμπεριφορας προκειται) του Π.....Το εν λογω βδελυγμα της ανομιας λατρευεται σε Ναους του Πολιτισμου,με ειδικο τελετουργικο(ζειμπεκιες,λουλουδουδες ,ολα τα μωρα στην πιστα κτλ.)και ως ιερειες πρωτοχορουν Δημητρες,Τζουλιες και αλλα εναρετα οντα.
    Καλα ολα αυτα.Σας ευχομαι εσεις εδω να συνεχισετε να δουλευτε σκληρα για την ενισχυση της πολιτικης ανοσιας του Ελληνικου Λαου.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Idiot 01/01/2012 15:33:10

      !!!!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Idiot 02/01/2012 09:59:20

      +10000!!

  13. Ψηφοκράτης avatar
    Ψηφοκράτης 01/01/2012 16:03:55

    Η κοινωνικοποίηση της διαφθοράς είναι η συμβολή των απερίγραπτων αυτών τύπων στην νεότερη ιστορία.
    Η φράση «επάγγελμα: ΠΑΣΟΚ» τα λέει όλα...

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/01/2012 17:14:47

    χαχα! καταπληκτικό! Πού και πού και οι μπαμπάδες μας χρειάζονται τις συμβουλές των τέκνων τους!

  15. JOHN avatar
    JOHN 01/01/2012 17:23:52

    Η ασθενεια της Ελλαδας δεν λεγεται μονο ΠΑΣΟΚ αλλα σαπιο πολιτικο κατεστημενο στο συνολοτου!

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ JOHN 02/01/2012 23:26:16

      ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΓΕΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ

  16. Y. avatar
    Y. 02/01/2012 00:10:09

    Γιαυτό λέω, Πρόεδρε τέλειωσέ τους

  17. Siopilos avatar
    Siopilos 02/01/2012 10:22:25

    Εν τω μεταξύ, σε επιστολή του προς την iefimerida του Χ. Ράπτη (wannabe καθεστωτικό site) ο Νίκος Παπανδρέου, αδελφός του πρώην πρωθυπουργού, αυτοαποκαλείται Τρόσκι(!!!) και δηλώνει ότι ο ΓΑΠ ήταν υπερ-δημοκράτης για να τον αντέξουν οι υπουργοί του.

    Γέλιο μέχρι δακρύων (από τον "χαλιμά" - κατά δική του έκφραση).

  18. Δικερως avatar
    Δικερως 02/01/2012 12:25:47

    Παντως,ενω πρεπει να αποβαλλουμε απο τις πρακτικες μας το Πασοκ ως ιδεα,
    ισως θα επρεπε να συντηρησουμε αρρωστο(οσο αρρωστο γινεται,θαλεγα) το
    Πασοκ ως κομμα.
    Εξ'αλλου,ο αρρωστος ειναι κατα κορον πιο ακινδυνος απο τον υγιη,if you
    catch my drift.

  19. μητσος καρδιτσα avatar
    μητσος καρδιτσα 02/01/2012 13:08:56

    μην υποτιματε το πασοκ. οι παστοκοι ειναι πολλοι παρα πολλοι και περιμενουν.
    μολις θα εμφανιστει ο νεος μεσιας θα δειτε πως ανεβαινει αμεσως οι συσπειρωση.
    εξ΄αλλου οι παστοκοι ειναι παρα πολυ επιρεπεις στο δουλεμα. τα χαβουν ολα.