23/10/2008 15:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η απόφαση αποχής είναι ομολογία ενοχής

Δεν θα μετάσχει τελικά η ΝΔ στην αυριανή συζήτηση για σύσταση και Προανακριτικής Επιτροπής επειδή ,όπως δήλωσε πριν από λίγο ο κ. Παυλόπουλος, δεν έχουν σκοπό «να ευτελίσουν τις διαδικασίες».

Επιβεβαιώνονται λοιπόν πανηγυρικά οι πληροφορίες ότι η χθεσινή παρουσία του κ. Ρουσόπουλου στην  Βουλή εξόργισε τους βουλευτές της ΝΔ, κάτι άλλωστε που φάνηκε και σήμερα το πρωί στα ραδιόφωνα. Το Μαξίμου τρέμει τις διαρροές, επειδή μεταξύ των άλλων ενδεχόμενη υπερψήφιση της πρότασης για προανακριτική θα έθετε και θέμα "δεδηλωμένης".

Η κατάσταση δηλαδή είναι εκτός ελέγχου. Και η εμφάνιση του κ. Παυλόπουλου σε θέση εκπροσώπου σηματοδοτεί το τέλος της εποχής Ρουσόπουλου.

Το ΠΑΣΟΚ κάνει ήδη λόγο για άτακτη υποχώρηση της Ν.Δ μπροστά στο φόβο των διαρροών.

Οι αιτιάσεις 

(Ενημέρωση). Όπως υποστήριξε ο Προκ.Παυλόπουλος στις δηλώσεις του, αν η ΝΔ μετείχε στην συνεδρίαση, θα καταψήφιζε την πρόταση και δεν θα υπήρχε δυνατότητα στη συνέχεια, εφόσον προέκυπταν ποινικές ευθύνες κατά την έρευνα της Εξεταστικής Επιτροπής, να συσταθεί Προανακριτική. Για το λόγο αυτό, κάλεσε το ΠΑΣΟΚ να αποσύρει την πρότασή του για Προανακριτική Επιτροπή.

Η θέση αυτή έχει κάποια βάση, αφού με βάση το Σύνταγμα και το νόμο η λογική ακολουθία θα ήταν η Νέα Δημοκρατία να αποδεχθεί το αίτημα του ΠΑΣΟΚ για εξεταστική το καλοκαίρι. Έτσι, στις αρχές του Φθινοπώρου (εντός 45 ημερών) θα εντοπιζόντουσαν αυτά που βρήκαν οι εισαγγελείς και η υπόθεση θα πήγαινε σε προανακριτική, χωρίς να έχει επέμβει η Δικαιοσύνη.

Ωστόσο, η άρνηση του Κ.Καραμανλή να γίνει εξεταστική κατά Ρουσόπουλου και άλλων εμπλεκόμενων, οδήγησε στην έρευνα από τη Δικαιοσύνη, που ήδη έχει κρίνει μέσω τριών δικαστικών λειτουργών ότι υπάρχουν ευθύνες υπουργών. Έτσι, έχει παρέλθει πλέον η σκοπιμότητα σύστασης της εξεταστικής που υπερψηφίστηκε την Τετάρτη και πλέον είναι αναγκαία η σύσταση προανακριτικής επιτροπής, κάτι που η Νέα Δημοκρατία εμποδίζει μέσω της αποχώρησής της από την ψηφοφορία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. leon avatar
    leon 23/10/2008 15:46:33

    Εαν δεν κατεβουν τελικα προτεινω να μαζευτουμε ΟΟΟΟΛΟΙ εξω απο την Βουλη την Δευτερα και να ζηταμε εκλογες εδω και τωρα. Με γιαουρτια αν θελετε...

  2. panilithios avatar
    panilithios 23/10/2008 15:48:00

    Καλά κάνει και δεν μετέχει...έχει εκπαιδευτεί από το ΠΑΣΟΚ όταν ήταν κυβέρνηση...οι ρόλοι αντιστρέφονται και μαζί τα flames

  3. leon avatar
    leon 23/10/2008 15:50:29

    Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ειναι τωρα...
    Αν κατεβουν θα χασουν 3-4 βουλευτες και η προανακριτικη θα περασει.
    Αν δεν κατεβουν ειναι σαν να παραδεχονται πως οι ΕΥΘΥΝΕΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ειναι βασιμες και απλα φοβουνται μην περασουν Ειδικο δικαστηριο.

  4. touvoula avatar
    touvoula 23/10/2008 15:51:05

    Βράστε στο ζουμί σας, μόνοι σας.
    Να δώ τί στοιχεία θα συζητήσετε!

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 15:53:00

    Σωστός μόνο που η καλή αντιγραφεί χρειάζεται καλά μηχανήματα αυτοί φαίνεται δεν έχουν προμηθευτή από την Σιεμενς (τα πήραν όλα η οικογένεια Μητσοτάκη )

  6. xxx avatar
    xxx 23/10/2008 16:04:15

    Προχθές μόλις λέγανε οτι ειναι αδιανοητο να μην επιτραπει στους βουλευτες της ΝΔ να ψηφίσουν.

    Τωρα ο πακης λέει οτι ειναι αδιανοητο να τους επιτραπεί να ψηφισουν γιατι ευτελίζονται οι θεσμοί.

    Εαν μέχρι αύριο το κράξιμο φτάσει μέχρι το θεό θα βγουν και θα μας πουν ότι είναι ιερό το δικαίωμα της ψήφου και θα τους επιτραπεί να ψηφίσουν.

    Ρε τι απίθανοι τύποι είναι αυτοί;

  7. daris avatar
    daris 23/10/2008 16:06:08

    ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ!!! ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ? ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΙΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ? ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΤΗΣ ΠΙΟ ΑΝΕΥΘΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!

  8. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 23/10/2008 16:11:45

    Μα είναι δυνατόν να είναι τόσο ηλίθιοι ?

    Τόσο ξεδιάντροποι και τόσο κότες ?

  9. leon avatar
    leon 23/10/2008 16:13:36

    Θανατική ποινή για διαφθορά επιβλήθηκε στον πρώην υπεύθυνο για την κατασκευή των ολυμπιακών έργων και των ολυμπιακών υποδομών του Πεκίνου.




    Ο πρώην αντιδήμαρχος του Πεκίνου Λίου Τζιχούα, ο οποίος ήταν υπεύθυνος για την κατασκευή των ολυμπιακών έργων, άσκησε έφεση κατά της καταδίκης που του επιβλήθηκε για διαφθορά.

    Ο 59χρονος Λίου καταδικάστηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο από δικαστήριο της επαρχίας Χεμπέι επειδή κρίθηκε ένοχος για δωροληψία ποσού 7 εκατομμυρίων γιουάν, (περίπου 800.000 ευρώ).

    Ο Λίου ήταν υπεύθυνος για την κατασκευή των ολυμπιακών έργων και για ένα πρόγραμμα 40 εκατομμυρίων δολαρίων αναβάθμισης των υποδομών της πόλης για τη διεξαγωγή των ολυμπιακών αγώνων. Απολύθηκε από τη θέση αυτή το 2006 ύστερα από τη βάρος του κατηγορία της διαφθοράς.

    Σύμφωνα με ανακοίνωση του Κέντρου Πληροφόρησης για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και τη Δημοκρατία, ο δικηγόρος του υπέβαλε σήμερα τα έγγραφα της έφεσης στις δικαστικές αρχές.

    Πηγές προσκείμενες στον πρόεδρο Χου Τζιντάο, αναφέρουν ότι ο επικεφαλής του κινεζικού κράτους ενέκρινε την αποπομπή του Λίου, στο πλαίσιο της προσπάθειας που καταβάλλει να καλλιεργήσει μία εικόνα πολιτικού αποφασισμένου να πατάξει τη διαφθορά.

    Την ίδια χρονιά είχε εγκρίνει και την απόλυση του Τσεν Λιανγκγιου, επικεφαλής του Κομμουνιστικού Κόμματος στην Σανγκάη, την οικονομική πρωτεύουσα της χώρας, για την παράνομη διοχέτευση πόρων των συνταξιοδοτικών ταμείων σε επενδύσεις και τη βοήθεια που προσέφερε στον πλουτισμό εταιρειών φίλων και συγγενών του.

    Το πρόβλημα της διαφθοράς παραμένει ανεξέλεγκτο και αποτελεί μείζονα πηγή λαϊκής δυσφορίας σε μία χώρα με ελάχιστους ελέγχους για κατάχρηση εξουσίας στην Κίνα.


    Πηγή: ΑΠΕ

    Εμεις εδω?

  10. Anonymous avatar
    Anonymous 23/10/2008 16:15:34

    ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ ΕΝΟΧΟΙ ΚΑΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ!!!!!!!!!!!ΖΗΤΩ Η ΜΠΑΝΑΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΖΗΤΩ Η ΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΤΩΝ ΑΞΙΩΝ!!!!!!!ΖΗΤΩ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΖΗΤΩ Η ΡΕΜΟΥΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. daris avatar
    daris 23/10/2008 16:20:40

    Ρόμπες ξεκούμπωτες τελικά... τίποτε άλλο.

  12. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 23/10/2008 16:25:29

    Δεν εχουν ουσιαστικά επιλογή. Η πεφτουν τώρα ή κρυβινται και πεφτουν αργότερα. Η κυβέρνηση αυτή θα πέσει από οτι φαινεται αφου ευτελισθει εντελώς και ευτελίσει θεσμους και διαδικασιες.Ας ελπίσουμε μόνο οτι η ταφόπλακα θα πέσει πανω σε μια ολκληρη εποχή και νοοτροπία. Ασ ελπισουμε οτι θα πάψουν μετά από αυτούς οι ξεφτιλες να δινουν τον τόνο της πολιτικής ζωής.

  13. daris avatar
    daris 23/10/2008 16:29:33

    Ειναι πραγματικα θλιβερο το γεγονος οτι η παραταξη της ΝΔ εξεφτελιζει τοσο ωμα και απροκαλυπτα τους βουλευτες της ή τουλαχιστον τους περισσοτερους βουλευτες της(οσους δεν το εχουν κανει μονοι τους π.χ Κουκοδημος)με το να μην τους αφηνει να μετεχουν σε μια κορυφαια διαδικασια που στο κατω κατω τους αφορα αμμεσα.ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΗΣ ΝΔ ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΝ ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!

  14. Έμπορος γιαρτιού σακκούλας avatar
    Έμπορος γιαρτιού σακκούλας 23/10/2008 16:33:22

    Τέτοια ξευτίλα ρε ΝΔ. Αμάν πιά

  15. Δημήτριος avatar
    Δημήτριος 23/10/2008 16:47:10

    Κον Πάκη Παυλόπουλο
    Συνταγματολόγο
    Ενταύθα

    Σας στέλνω αντίγραφο του άρθρου 60, παράγραφος 1, του Συντάγματος της Ελλάδας :

    ΑΡΘΡΟ 6Ο

    1. Οι Βουλευτές έχουν απεριόριστο το δικαίωμα της γνώμης και ψήφου κατά συνείδηση.

    ΥΓ. Μπορείτε να το πείτε και στον Αρχηγό σας, δεν είναι μυστικό.

  16. Rogue avatar
    Rogue 23/10/2008 16:53:11

    Γενικά ο Ρουσσόπουλος μου είναι αντιπαθής. ΟΜΩΣ, τόσο λυσσαλέα επίθεση τόσα χρόνια επικεντρωμένη σε συγκεκριμένα άτομα, από Τσιτουρίδη μέχρι Βουλγαράκη και Ρουσσόπουλο, κάτι σημαίνει.

    Τί είναι αυτό; Μαδάνε τη μαργαρίτα γύρω από τον Καραμανλή για να πληγεί στο τέλος και ο ίδιος; Ή μήπως κάποια άτομα κλειδιά τα βγάζουν εχθροί και φίλοι (βλέπε mitsoτακικοί) από τη μέση;

    Επί Πασοκ δεν ήταν ο Ψυχάρης διαχειριστής του Αγ. Όρους. Τα προς τα εκεί προσκείμενα media δεν χτυπιούνται σήμερα για το Ρουσσόπουλο; Τώρα ξεκίνησε η διαπλοκή με τον εφραίμ; Και η διαπλοκή αυτή δεν είναι 10-20 χρόνια πίσω;

    Κανείς δεν είπε πως ο Ρουσσόπουλος είναι καλό παιδί. Δεν είναι. Αλλά ΓΙΑΤΙ τόση επιμονή για 2-3 άτομα; Μήπως έχει να κάνει με τα ρώσσικα πετρέλαια και τεθωρακισμένα; Μήπως με τις συχνότητες των σταθμών; Κάτι δεν κολλάει.

  17. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 23/10/2008 17:07:34

    Καλα κανουν και δεν πανε..το φαυλοτερο των κομματων να ζητα συσταση προανακριτικης με βαση την περιρρεουσα ατμοσφαιρα παει πολυ..

  18. xxx avatar
    xxx 23/10/2008 17:18:59

    ΓΙΑΤΙ τόση επιμονή για 2-3 άτομα; Μήπως έχει να κάνει με τα ρώσσικα πετρέλαια και τεθωρακισμένα; Μήπως με τις συχνότητες των σταθμών;

    ----------------------------
    τι ειναι η πατρίδα μας;

    μην είναι οι κάμποι;

  19. Anonymous avatar
    Anonymous 23/10/2008 17:19:21

    ΚΟΛΛΑΕΙ,Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ,Η ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ,Η ΠΕΙΝΑ,Η ΑΝΕΡΓΙΑ,Η ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΟ ΕΣΧΑΤΟ,Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΘΕΣΜΩΝ,ΑΞΙΩΝ ,Η ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΠΟΥ ΓΛΙΣΤΡΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΠΑΝΑΝΟΠΑΡΟΙΚΟΥΝΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤΑ ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΑ ΤΩΝ ΥΠΟΝΟΜΩΝ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΑΓΓΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΥΤΟΠΙΚΟ LIM ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ!!!!!!

  20. Factorx avatar
    Factorx 23/10/2008 17:20:02

    Σκληρή απάντηση δίνει ο κ. Κώστας Λαλιώτης στον υπουργό Επικρατείας Θεόδωρο Ρουσόπουλο για την αναφορά που έκανε στο πρόσωπό του κατά τη ομιλία του στη συζήτηση για την πρόταση σύστασης Εξεταστικής Επιτροπής για το Βατοπέδιο [Βλέπε άρθρο] .

    Στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε ο κ. Λαλιώτης κάνει λόγο για «απολογία-Βατερλώ» του κ. Ρουσόπουλου, υποστηρίζοντας πως προσπαθώντας να «ξεφύγει από την κοινωνική, πολιτική και κομματική απομόνωσή του, από τα προσωπικά αδιέξοδά του και από τα έργα και τις ημέρες του, που έχουν σχέση με τον ηθικό και τον πολιτικό στιγματισμό του, επιστράτευσε προκλητικά χονδροειδή ψέματα και μισές αλήθειες».

    Προσθέτοντας πως απέτυχε παταγωδώς, σημειώνει πως η αναφορά στο πρόσωπό του για μια χρηματοδότηση του ΥΠΕΧΩΔΕ προς τη Μονή Βατοπεδίου το 1997, ήταν συνειδητά παραπλανητική, καθώς όπως αναφέρει, απέκρυψε πως αυτή έγινε στο πλαίσιο του ολοκληρωμένου «Πρόγραμματος Αθως» για την ανασυγκρότηση και τις υποδομές 20 Ιερών Μονές μαζί με τις 10δες Σκήτες τους.

    Συμπληρώνει μάλιστα πως και τα έγγραφα άλλων υπουργείων που κατέθεσε ο κ. Ρουσόπουλος συνδέονται με την προώθηση του συγκεκριμένου προγράμματος.

    Ο κ. Λαλιώτης επισημαίνει πως ο υπουργός Επικρατείας διέπραξε ένα ακόμη πολιτικό λάθος και ηθικό ολίσθημα και προσθέτει: «Αναμφίβολα αυτό το σκάνδαλο της ντροπής και της λεηλασίας, έχει ως πρωταγωνιστές τη Μονή Βατοπεδίου και συγκεκριμένους Υπουργούς της Κυβέρνησης της Ν.Δ. της Κυβέρνησης του Κ.Καραμανλή».

  21. Factorx avatar
    Factorx 23/10/2008 17:21:52

    Καυστική ήταν απάντηση του προέδρου του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπανδρέου στην άρνηση της ΝΔ να συμμετάσχει στη συζήτηση για τη σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής.

    Είναι η πρώτη φορά που κυβερνητική πλειοψηφία πράττει κάτι τέτοιο, τόνισε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης σε παρέμβασή του στη Βουλή και έκανε λόγο για ομολογία ενοχής.

    Η κυβέρνηση αποδεικνύει την πάγια τακτική της να συγκαλύπτει τα σκάνδαλα, πρόσθεσε ο κ. Παπανδρέου. «Στη μεγάλη υπόθεση λεηλασίας του δημοσίου, στο θέμα της Μονής Βατοπεδίου, αναλάβαμε τις πρωτοβουλίες για τη διασφάλιση της διαφάνειας, της αλήθειας, της δικαιοσύνης. Η κυβέρνηση της ΝΔ έκανε κάθε τι για να κωλυσιεργήσει», παρατήρησε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ.

    «Η ΝΔ δεν αντέχει την αλήθεια, τράπηκε σε φυγή, θίγοντας τους θεσμούς του κοινοβουλίου, θίγοντας την αξιοπρέπεια των βουλευτών της, θίγοντας ακόμα και την αξιοπρέπεια των ψηφοφόρων της και την ανάγκη ενός κράτους δικαίου», υπογράμμισε ο Γιώργος Παπανδρέου, μιλώντας για πάνδημη απαίτηση για αλλαγή.


    --------------------------------------------------------------------------------

  22. Factorx avatar
    Factorx 23/10/2008 17:22:43

    Μηπως μας διαβάζει ο Γιώργος; Η δηλωσή του έγινε μετά τον τίτλο που βάλαμε εδω. Το ξανάπα. θα ρίξει φωτιά ο Αντρέας να τον καψει

  23. t avatar
    t 23/10/2008 17:23:56

    Πράγματι αν πάει η ΝΔ στην αυριανή συζήτηση για την προανακριτική θα χάσει 3-4 βουλευτές. Κάνει ένα τακτικό ελιγμό για να κερδίσει χρόνο και να αποφύγει μια άμεση πτώση.
    Να θυμηθούμε όμως πριν μερικούς μήνες την πρωτοβουλία του κ. Γ. Παπανδρέου να αποχωρήσει το ΠΑΣΟΚ από τη συζήτηση για την αναθεώρηση του Συντάγματος,

  24. potamiotis avatar
    potamiotis 23/10/2008 17:37:31

    Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΤΩΝ ΑΠΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΑΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,ΚΑΙ ΛΕΩ ΨΗΦΙΖΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΥΟ ΣΟΥΜΠΙΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΔΕΞΙΟΥΛΗΔΕΣ,ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥΣ Ο ΑΠΛΟΣ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡ ΚΑΙ ΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΕΙ ΠΑΤΟΚΩΡΦΑ,Η ΣΥΝΟΧΗ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΤΗΣ Ν.Δ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΣΕΙ,ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΗΜΕΡΑ......

  25. αποχωρών avatar
    αποχωρών 23/10/2008 18:24:18

    Δεν υπάρχει τίποτα πια που να μπορεί να τους κάνει να αισθανθούν ντροπή? Έχουν παντελώς παραφρονήσει? Δεν έχουν πια την αίσθηση του γελοίου? Δεν βγαίνουν στο δρόμο να ακούσουν τη φωνή της βάσης?Βρε άντε πάτε να κουμπουριαστείτε αχρείοι που μας κάνατε να χάσουμε τον ύπνο μας προσδοκώντας να ακούσουμε κάτι από σας μπας και αισθανθούμε καλύτερα. Βρε ουστ κότες του κερατά, άντε γειά!!!!!!!!!

  26. ntinos avatar
    ntinos 23/10/2008 18:38:08

    Όσο και να προσπαθεί κανένας να θολώσει τα νερά με "πονηρά κίνητρα" (που δεν αποκλείεται να υπάρχουν κι αυτά, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας) το αδιαμφισβήτητο γεγονός παραμένει: Το Ελληνικό Δημόσιο, που δεν διστάζει να επιβάλλει εξοντωτικές ποινές σε φουκαράδες για ψύλλο πήδημα, χάρισε τεράστια ακίνητα σε ένα μοναστήρι μετά από κοινή και συντονισμένη προσπάθεια κρατικών υπηρεσιών και κυβερνητικών παραγόντων. Όποιος λοιπόν "υποψιάζεται" συνωμοτικές κινήσεις και σκευωρίες, καλά θα κάνει να δώσει πρώτα μια πειστική εξήγηση για την "δωρεά" των δημοσίων εκτάσεων.

    Αν δε φροντίσεις να μαζέψεις τα σκουπίδια, όσο και να κοιτάς αλλού, αυτά θα παραμένουν εκεί και θα βρωμούν.

  27. Simakos avatar
    Simakos 23/10/2008 18:40:16

    Λατρεμένε Φάκτορα, επίτρεψέ μου να κάνω μια ερώτηση σε όλους όσους δηλώνουν εδώ μέσα έκπληκτοι με τα χάλια της... Νέας Διακυβέρνησης (πού το θυμήθηκα αυτό τώρα;):

    ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ;

  28. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 19:14:01

    Simakos- ποιον εχεις στην γκλαβα σου .Εμεις εδω και με τα χαλια του ΓΑΠ μας απασχολουν .

  29. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/10/2008 19:15:55

    Την προανακριτική ο Καραμανλής δεν θα την γλιτώσει -εδώ είμαστε και θα το δούμε. Και προανακριτική θα αναγκαστεί να κάνει και τη ρετσινιά θα φορτωθεί εσαεί. Σήμερα έχασε την παραμικρή πιθανότητα που είχε να κερδίσει εκλογές.

  30. potamiotis avatar
    potamiotis 23/10/2008 19:26:23

    ΣΗΜΕΡΟΝ ΤΗ 23η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΕΤΟΥΣ 2008 ΑΙ ΗΜΕΤΕΡΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΧΟΝΤΑΙ ΣΘΕΝΑΡΩΤΑΤΑ,ΚΑΙΤΙ ΕΠΙΑΣΘΕΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΧΘΡΙΚΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ Ο ΜΕΓΑΣ ΝΑΠΟΛΕΩΝ (ΡΙΡΙΣ) ΔΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΛΗΨΗΝ.ΠΟΡΕΥΟΜΕΘΑ ΠΛΕΟΝ ΥΠΟ ΤΑΣ ΔΙΑΤΑΓΑΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ, ΤΟΥ ΑΡΧΙΣΤΡΑΤΗΓΟΥ ΠΑΚΗ ΠΑΠΑΡΑΚΗ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΩΣ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΑΤΑΚΤΩΝ(ΒΕΒΗΛΩΣΙΣ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΡΗ) ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ ΤΥΧΟΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΗΣ ΕΠ ΑΥΡΙΟΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΟΤΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ (ΠΑΣΟΚ) ΕΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΜΑΧΗ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΗ ΕΧΩΜΕΝ ΥΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΑΣ ΤΑ ΛΑΦΥΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΡΙΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ.ΜΕ ΤΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΑΣ ΤΩΝ ΑΓΙΟΡΙΤΩΝ ΑΔΕΡΦΩΝ ΜΑΣ ΕΦΡΑΙΜ-ΑΡΣΕΝΙΟΥ ΕΛΠΙΖΩΜΕΝ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΞΗΝ ΝΙΚΗΝ ΔΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΝ ΤΩΝ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΜΑΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΜΟΧΘΟΝ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΔΙΑΤΑΓΗ ΕΚ ΤΟΥ ΑΧΗΓΕΙΟΥ (ΜΕΓΑΡΟΝ ΜΑΞΙΜΟΥ) Ο ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ Ο ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ ΕΛΛΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ ΚΑΡΑΜΑ ΛΑΚΗΣ Ο ΓΛΥΚΟΥΛΗΣ........

  31. t avatar
    t 23/10/2008 19:26:43

    @ αγανάκτηση
    Κάνει ένα τακτικό ελιγμό για να κερδίσει χρόνο και να αποφύγει μια άμεση πτώση.

  32. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 23/10/2008 19:42:48

    @ t
    ελιγμό στον ελιγμό και χωρίς πυξιδα μπερδεψε τα μπούτια του και ετσι χοντρος χοντρος θα σηκώσει πολυ κουρνιαχτό οταν πέσει.

  33. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 23/10/2008 19:44:18

    Από τον εμφύλιο και δώθε πρέπει να ειναι η μεγαλύτερη πολιτική και ηθική ηττα δημοκρατικά εκλεγμενης κυβέρνησης. Τετοια νίλα δεν μπορώ να θυμηθώ.

  34. Simakos avatar
    Simakos 23/10/2008 22:29:19

    @ δημοσθενη

    Πολλούς έχω στη γκλάβα μου και όχι εδώ μέσα αλλά κι εδώ δεν λείπουν τα... κρούσματα. Το κακό για τον ΓΑΠ είναι ότι, μέχρι πιθανής αποδείξεως του αντιθέτου, είναι προφανέστατα ανεπαρκής. Στα δικά μου μάτια το ίδιο συμβαίνει και με τον Κωστάκη αλλά παραδόξως πολύς κόσμος τον θεωρεί ακόμα... πυλώνα της παράταξης και εγγύηση για τη χώρα. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.