#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2011 17:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αποψινή νύκτα θα είναι ... γκαστρωμένη



Μην περιμένετε οριστικές αποφάσεις με νούμερα και υπολογισμούς σήμερα στη Σύνοδο Κορυφής. Αυτό είναι το βασικό συμπέρασμα που εξάγεται από τις συνομιλίες που διεξάγονται στις Βρυξέλλες αυτή την ώρα. Όπως όλα δείχνουν, η Σύνοδος θα διαρκέσει πολλές ώρες και το συμπέρασμα που θα εξαχθεί θα είναι γενικού περιεχομένου που θα περιγράφει την αποφασιστικότητα της ΕΕ να επιλύσει την κρίση. Δεν είναι τυχαίες οι δηλώσεις σήμερα της Μέρκελ στη Γερμανία όπου είπε ότι είναι η δυσκολότερη στιγμή της Ευρώπης μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και του Σαρκοζί που ανέφερε ότι κινδυνεύει η ΕΕ με διάλυση.

Οι δραματικοί τόνοι δείχνουν την πρόθεσή τους να τελειώσουν το θέμα, έστω κι αν όλα δείχνουν ότι θα επιχειρηθεί καθολική κυριαρχία της Γερμανίας στην Ευρώπη.

Σε ότι αφορά το ελληνικό πρόβλημα, δεν αναμένεται να ανακοινωθούν στοιχεία για το ύψος του κουρέματος, αλλά θα μπορεί να συναχθεί αυτό από το γεγονός ότι ακόμη και η Μέρκελ μίλησε για μείωση του χρέους κατά 110%-120% μέχρι το 2020.

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες των ειδησεογραφικών πρακτορείων για την έκβαση των διαπραγματεύσεων, η Γερμανία και το ΔΝΤ επιμένουν σε κούρεμα 60% και σε καμία περίπτωση κάτω του 50%. Από την πλευρά τους οι τράπεζες δεν δέχονται να απωλέσουν πάνω από το 40% των ελληνικών ομολόγών που έχουν στην κατοχή τους και το παζάρι θα συνεχιστεί μέχρι αύριο τα ξημερώματα. Αίσθηση έχει προκαλέσει η δήλωση του ο επικεφαλής του Ινστιτούτου Διεθνούς Χρηματοοικονομικής (IIF) Τσαρλς Νταλάρα ότι «υπάρχουν όρια στο τί μπορεί να θεωρηθεί εθελοντικό».

Τα πάντα πιθανότατα θα παραπεμφθούν στις... τεχνικές λεπτομέρειες οι οποίες όμως είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης. Κι όταν εννοούμε λεπτομέρειες λέμε τον τρόπο που θα γίνει η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών, αν θα υπάρξουν λεφτά μέσω του EFSF για τα ασφαλιστικά ταμεία, ποιο θα είναι το ύψος της νέας δανειακής σύμβασης κ.λπ.

Αύριο θα συγκληθεί Γιουρογκρούπ για να εξετάσει τις αποφάσεις της σημερινής Συνόδου χωρίς όμως να δώσει κι αυτή οριστικές λύσεις οι οποίες θα παραπεμφθούν για τη Σύνοδο G-20.

Άλλωστε, το γεγονός ότι όλα είναι στον αέρα συνάγεται και από δημοσίευμα πριν λίγο του Bloomberg ότι οι συζητήσεις με τις τράπεζες για την εθελοντική συμμετοχή τους στο κούρεμα, έχουν καταλήξει σε αδιέξοδο.

Όσο για το ελληνικό ζήτημα, όποιες αποφάσεις κι αν ληφθούν, αυτές θα γίνουν νομοσχέδιο το οποίο πρέπει να περάσει από τη Βουλή. Κυβερνητικές πηγές έλεγαν ότι ένα τέτοιο νομοσχέδιο θα αργήσει να πάει προς ψήφιση και έβλεπαν μια ημερομηνία, λίγες ημέρες πριν τα Χριστούγεννα. Το ενδεχόμενο αυτό πιθανότατα μεταθέτει την ημερομηνία των εκλογών, αλλά δεν ακυρώνει όμως τα σχέδια ορισμένων περί κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας.

Τέλος, κάποιες πληροφορίες έλεγαν ότι η κυβέρνηση δίνει «σκληρή» διαπραγμάτευση προκειμένου να μη γίνει η συμφωνία με βάση το βρετανικό αλλά το ελληνικό δίκαιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/10/2011 18:16:21

    Η ομιλία Μέρκελ στο Bundestag την ημέρα της επετείου του ΟΧΙ!
    Tυχαίο το timing για όσα είπε?

    * "Noone should take another 50 years of peace in Europe for granted!"
    * “Peace in the next 50 years in Europe is by no means assured”
    * “If Europe fails, Germany fails… we have a responsibility after so many years of hate that we defend that which protects all of us”
    * “What is good for Europe is good for Germany”
    * “The risk with regard to the maximisation of the EFSF has to be taken.”

    Και επίσης, απαίτησε κυρώσεις από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο εναντίον των χωρών που παραβιάζουν το σύμφωνο σταθερότητας!

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/10/2011 18:43:19

    Τι 50 χρονια ?

    Εδω δυσκολα να εχουμε 5 χρονια ακομα ειρηνη στην Ευρωπη..
    .
    Ποιος φανταζοταν περσυ οσα συνεβησαν φετο στην Λιβυη ? Η....και πιο κοντα μας ποιος πιστευε ενα χρονο πριν συμβει οτι θα βομβαρδιζοταν και με τον τροπο που εγινε η παλαι ποτε Γιουγκοσλαβια ?

    Γι αυτο και ειμαι απαισιοδοξος - για πρωτη φορα - τοσο εντονα....

  3. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 26/10/2011 18:56:42

    Αναφορικα με τον τιτλο του αρθρου, θα προσεθετα πως εναποκειται στον ελληνικο λαο να κανει την απαραιτητη εκτρωση, πριν γεννηθει το τερας και μας φαει !

  4. Y. avatar
    Y. 26/10/2011 18:59:43

    Ο γερμανικός μεγαοϊδεατισμός αντικατέστησε τα στούκας και τα πάντσερς, με τις ντόϊτσε μπανκς και τους βιετναμέζους Μπίσμαρκς

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Y. 26/10/2011 19:21:56

      Ναι. Αλλά θυμάσαι και ποιό ήταν το τέλος του.........Η ιστορία ένα διδάσκει, ότι δεν διδάσκει.

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 26/10/2011 19:09:42

    (Reuters): Νazi jokes, wrath at Germans highlight Greek despair
    http://www.reuters.com/article/2011/10/26/us-greece-germany-relations-idUSTRE79P3LN20111026

  6. drider avatar
    drider 26/10/2011 19:29:44

    Οι ελληνικές τράπεζες διαπραγματεύονται για τα συμφέροντα των μετόχων τους και εναντίον της χώρας. Το μόνο που τις ενδιέφερε μέχρι σήμερα ήταν:

    1. Να δανείζονται με επιτόκιο 1% από την ΕΚΤ, χρησιμοποιώντας τις εγγυήσεις του ελληνικού δημοσίου, προκειμένου να αγοράζουν τα 3μηνα γραμμάτια που έδιναν επιτόκιο 4,5%.
    2. Tο ελληνικό κράτος δανειζόταν με 5% από το μνημόνιο και τα κατέθετε στις ελληνικές τράπεζες με πολύ λιγότερο, γράφοντας στο ενδιάμεσο την αντίστοιχη ζημιά.

    Kαθόλου άσχημα ως κέρδη, δεδομένων των συνθηκών της ελληνικής οικονομίας.

    Τώρα οι τράπεζες επαναστατούν γιατί λένε ότι πληρώνουν αμαρτίες άλλων. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω καμιά επένδυση που να αποφέρει 4% με 5% κέρδος, όπως στη περίπτωση των ελληνικών ομολόγων, και να μην έχει κανένα ρίσκο. Όπως και να τα λογίζουν οι κανόνες της Βασιλείας.

  7. Σταύρος avatar
    Σταύρος 26/10/2011 19:36:04

    "...η κυβέρνηση δίνει «σκληρή» διαπραγμάτευση προκειμένου να μη γίνει η συμφωνία με βάση το βρετανικό αλλά το ελληνικό δίκαιο..."

    Με έντονη, μεγάλη και κόκκινη γραμματοσειρά!

    • Y. avatar
      Y. @ Σταύρος 26/10/2011 19:45:53

      Τους βλέπω να γυρνάν με ξεσκισμένα καλτσόν

      • Λιζα Αλεξίου avatar
        Λιζα Αλεξίου @ Y. 26/10/2011 20:45:23

        Γιατί περίμενες τίποτα καλύτερο από την κυβέρνηση του "πάρτα όλα";

    • drider avatar
      drider @ Σταύρος 26/10/2011 19:54:39

      Έχω μπερδευτεί. Και οι ελληνικές τράπεζες θέλουν τα "κουρεμένα" ομόλογα που θα πάρουν να διέπονται από το "αγγλικό δίκαιο"; Πολύ πατριωτικό μου ακούγεται...

      Επίσης, ο κ. Προβόπουλος που είναι; Γιατί δεν τον πήρε μαζί του ως σύμβουλο ο ΓΑΠ, όπως είχε κάνει τον Ιούλιο; Είναι απασχολημένος με τον κ. Ράιχενμπαχ ή γράφει καινούργιο SMS προς την ΕΚΤ για να τους ενημερώσει για τον ELA;

    • EU avatar
      EU @ Σταύρος 26/10/2011 21:23:16

      Αυτό το είχε ήδη αποδεχθεί στη συμφωνία του Ιουλίου!!!!!
      Και κατάλαβε ότι ήταν τεράστιο λάθος.
      Που πολύ δύσκολα θα αλλάξει, πλέον.
      Οι ξένοι τραπεζίτες δεν πίστευαν ότι η ελληνική κυβέρνηση το αποδέχθηκε.
      Έτριβαν τα μάτια τους αρχικά και μετά - φυσικά - τα χέρια τους.

  8. Γρύλλος avatar
    Γρύλλος 26/10/2011 19:52:30

    Άκου, τί λένε; "Μόνιμη επιτήρηση"; Πιστεύουν πραγματικά οι ξένοι "φίλοι" μας (και οι εδώ "πράκτορές" τους, με ή χωρίς εισαγωγικά) ότι μπορεί αυτός ο λαός να "επιτηρηθεί"; Είτε από Γερμανούς (παλιότερα Βαυαρούς), είτε από Αγγλούς, Γάλλους ή Αμερικανούς; Αυτός ο τόπος, αυτοκτονώντας κάθε φορά (χωρίς να ποτέ να καταγράφεται ως νεκρός!), έχει ...φάει πέντε αυτοκρατορίες (περσική, αθηναϊκή, ρωμαϊκή, βυζαντινή, οθωμανική). Κι αν είχε τύχη, τη νέα ευρωγερμανική αυτοκρατορία, με τον τελευταίο, αλλά όχι έσχατο θάνατό του, θα μπορούσε να την κάνει μια χαψιά!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Γρύλλος 26/10/2011 21:33:49

      Γιατί, ποιός σου είπε ότι δεν θα την κάνει;! ;)

  9. germanotsolias avatar
    germanotsolias 26/10/2011 19:59:12

    συντροφοι
    εαν ξεφυγουμε λιγο απο το ελληνικο προβλημα μας και τα παθη μας,ισως καταλαβουμε την μαχη που δινεται στην ευρωπη σημερα.
    εχουμε συγκρουση μιας παραγωγου χωρας,εναντια στα νεοφιλελευθερα λαμογια των αγορων.
    η γερμανια παραγει αγαθα.
    π.χ η αγγλια ειναι χρηματοοικονομικο κεντρο..παραγει υπεραξιες απο τα χρηματοοικονικα προιοντα.
    η μερκελ κατα βαση δεν συγκρουεται με εμας αλλα με τους απανταχου μεγαλομετοχους,τραπεζιτες.κτλ.
    που θελουν οι φορολογουμενοι εργαζομενοι να πληρωσουν τα σπασμενα των παιγνιδιων τους.
    ποιοι δεν συμφωνουν με το μεγαλο κουρεμα?
    μα οι ελληνες και ξενοι τραπεζιτες.
    εμεις με ποιους ειμαστε?
    η γερμανια ειναι σε αμυνα και οχι σε επιθεση οπως θελουν να το εμφανιζουν τα αγγλοσαξωνικα μμε,και τα ντοπια παπαγαλακια των μεγαλομετοχων της χωρας μας.
    ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
    με ποια σοβαρη αναλυση αυτο ειναι φασιστικο?
    ενταξει "φασιστικο" ειναι για τους ελληνες μεγαλομετοχους..αλλα οχι για εμας ,ας συνελθουμε.

    • drider avatar
      drider @ germanotsolias 26/10/2011 20:48:00

      Θα ήθελα να συμφωνήσω σε όλα μαζί σου αλλά δεν μπορώ, γιατί παράλληλα σκέφτομαι ότι η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών θα γίνει από το EFSF, το οποίο χρηματοδοτείται από τους Ευρωπαίους φορολογούμενους. Τουλάχιστον θα μπουν περιορισμοί στα μπόνους και τα μερίσματα που θα μοιράζουν οι τράπεζες από εδώ και πέρα.

      Βέβαια όσον αφορά εμάς ειδικά, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα: θα μειωθεί το δημόσιο μας χρέος, που ως τώρα καλούμασταν να αποπληρώσουμε μόνοι μας οι Έλληνες φορολογούμενοι. Δεν μας σώνει από μόνο του το κούρεμα, αλλά όπως και να το κάνουμε 7 με 8 δις λιγότερα το χρόνο για τόκους είναι μια σημαντική ανάσα. Επίσης κούρεμα σημαίνει ότι οι ανάγκες αναχρηματοδότησης του χρέους μας θα είναι μικρότερες, δηλαδή θα χρειαστούμε λιγότερα δάνεια στο μέλλον.

      Επίσης, αν ποτέ στο μέλλον προχωρήσουμε σε μονομερή παύση πληρωμών, σημαίνει ότι η διαπραγμάτευση θα είναι ευκολότερη, καθώς δεν θα έχουμε πλέον να αντιμετωπίσουμε τον εσωτερικό δανειστή.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ germanotsolias 26/10/2011 20:54:45

      κάτι τέτοια λέγατε και το 1935-1939

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ archaeopteryx 26/10/2011 21:31:31

        Όνομα και πράμα το κακόμοιρο το... τσολιαδάκι!!!

  10. antanistimi avatar
    antanistimi 26/10/2011 20:18:35

    η κυβερνητικη αλλαζονεια θα πληρωθει ακριβα.
    νομιζε οτι με το σπαθι θα νικησει.
    οτι κανει η γιδα στο πουρναρι
    κανει το πουρναρι στης γιδας το τομαρι
    bye-bye george

  11. ataktos avatar
    ataktos 26/10/2011 20:55:03

    ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ- http://www.youtube.com/watch?v=zRl75Vk7Q1k&feature=related

  12. m.s avatar
    m.s 26/10/2011 22:22:43

    Η αποψινή νύκτα θα είναι … γκαστρωμένη
    και άμα γεννήσει κοριτσάκι να το πούμε Πόπη...
    θα γιορτάζει κάθε μέρα!!!!