#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2010 18:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αποχή είναι και διαταξική και διαστρωματική

Απήχε και ο εργάτης και ο άνεργος και ο νέος, αλλά και ο λεφτάς



Μπορούμε πλέον να εξάγουμε με νηφαλιότητα τα πρώτα πολιτικά συμπεράσματα από τον πρώτο γύρο των εκλογών.  Των περιφερειακών, γιατί με την εξαίρεση των 10 μεγαλύτερων δήμων, οι υπόλοιπες δημοτικές είναι μωσαϊκό πιθανών και απίθανων συνεργασιών. Και ακριβώς επειδή δεν είναι ίδιου επιπέδου εκλογές, καλό θα ήταν να διεξάγονται σε διαφορετικό χρόνο.

Η αποχή λοιπόν κυμάνθηκε σε υψηλότερα επίπεδα του αναμενόμενου. Αλλά η προσέγγιση της δεν είναι δυνατή.

Κι ο λεφτάς των Βορείων Προαστίων δεν πήγε να ψηφίσει

Kαι ο εργάτης δεν προσήλθε και ο άνεργος  και ο υπάλληλος μικροαστός

Kαι ο επαγγελματίας που προσπαθεί να επιβιώσει με νύχια και δόντια

Kαι ο αγρότης που πήγε για ελιές.

Και ο γέρος βαρέθηκε και ο νέος πήγε μόνο για καφέ.

Είναι διαταξική η αποχή, αφορά όλες τις ηλικίες και το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ και την Αριστερά, αλλά ας περιμένουμε πρώτα και τη δεύτερη Κυριακή, μέχρι να αποφανθούμε τελεσίδικα. Επίσης επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για την επικαιροποίηση των καταλόγων. Όταν στέλνεται περαίωση σε τεθνεώντες, θα τους έχουν σβήσει από τους εκλογικούς καταλόγους;

Το δίλημμα του Παπανδρέου εν μέρει έπιασε. Δεν απευθυνόταν σε όλους, αλλά στο κομματικό ακροατήριο του ΠΑΣΟΚ. Η οριακή πλειοψηφία του κυβερνώντος κόμματος σε εθνικό επίπεδο, έδωσε στην Πρωθυπουργό τη δυνατότητα να «δραπετεύσει» από την παγίδα που έστησε μόνος του, τις εθνικές εκλογές.  Ήταν έτοιμοι για ακόμη χειρότερα αποτελέσματα.  Έτσι το ΠΑΣΟΚ με την πρωτιά του Σγουρού, του Μίχα και τις 2 (αναμενόμενες) περιφέρειες από τον πρώτο γύρο, το γεγονός ότι οι αντάρτες σε Αττική και Ιόνια έμειναν εκτός Δεύτερης Κυριακής έσωσε τα προσχήματα.

Τους  δίνει δηλαδή το αποτέλεσμα τη δυνατότητα να διασκεδάσουν τις αρνητικότατες εντυπώσεις, τουλάχιστον ως την άλλη Κυριακή.

Να αναλύσουμε τις επιμέρους “νίκες” του ΠΑΣΟΚ: Νότιο Αιγαίο και Κρήτη από την πρώτη Κυριακή «πράσινες». Ακόμη στην «αδιαφοροποίητη» Κρήτη υπήρχαν (μικρές) απώλειες για το ΠΑΣΟΚ. Το στρατόπεδο της κας Μπακογιάννη θα είχε το δικαίωμα να πανηγυρίζει, αν κατέβαζε ψηφοδέλτια σε όλη τη χώρα ή τουλάχιστον στις μεγάλες πληθυσμιακά περιφέρειες.  Κέρδισε μια μάχη με τη ΝΔ στο γήπεδο της. Δεν κατέβηκε σε κανένα άλλο γήπεδο. Εκμεταλλεύσιμο αποτέλεσμα επικοινωνιακά, εν όψει της ίδρυσης του κόμματος σε δύο εβδομάδες, ελάχιστο όμως  ως προς την ουσία, η οποία είναι το κατώφλι του πανελλαδικού 3%.

Η νίκη του ΠΑΣΟΚ στην Κρήτη, το Νότιο Αιγαίο και τη Δυτική Ελλάδα, φανερώνουν επίσης, ότι η οικονομική κρίση εκτός από ταξική, έχει και χωρική διάσταση. Οι «πλούσιες περιφέρειες» έχουν άλλες αντιστάσεις και βλέπουν αλλιώς και τα πολιτικά θέματα. Στη Δυτική Ελλάδα, από όπου έλκουν την καταγωγή τους όλοι οι πρωθυπουργοί του ΠΑΣΟΚ, οι μικρές απώλειες δεν του επέτρεψαν να κερδίσει από τον πρώτο γύρο, έχει όμως «κλειδώσει» αυτή την Περιφέρεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostasxan avatar
    kostasxan 08/11/2010 18:56:33

    Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να καταβαραθρωθεί εάν την επόμενη Κυριακή οι Έλληνες ψηφίσουν συνειδητά κατά του μνημονίου. Όπου υπάρχει υποψήφιος του ΠΑΣΟΚ να μαυρίζεται επιδεικτικά. Ψήφος σε οποιονδήποτε εκτός από υποψήφιο του ΠΑΣΟΚ. Τότε θα δείτε έναν χάρτη πολύ διαφορετικό και έναν Γιώργο πανικόβλητο

  2. kiki avatar
    kiki 08/11/2010 19:04:26

    Καποιος ας το πει ετσι απλα επιτελους.

  3. anonymous avatar
    anonymous 08/11/2010 19:06:28

    ... και αφασική...
    Στις παρούσες συνθήκες η αποχή είναι διαιώνιση της κατοχής.
    Το κοινοβουλευτικό σύστημα δεν προσφέρει πολλές ευκαιρίες συμμετοχής στα κοινά.
    Τώρα λοιπόν που μας έδωσε ο δήμιος μία [1] ευκαιρία μέσα στη μπλόφα του για να τον κανουμε πέρα, δεν την εκμεταλλευτήκαμε.
    Υπηρχαν ένα σωρό συνδυασμοί και κομματίδια, ποσοστού του 0,001% να ψηφιστούν χωρίς “συνειδησιακές” συνέπειες ας το πω έτσι, ώστε να μην καταγραφεί υψηλή αποχή που μετρά υπέρ του πρώτου κομματος και να δυναμώσει το αντιμνημονιακό μέτωπο.
    Θα μας "εξοντώσουν" και θα τους έχουμε δώσει εμείς το δικαίωμα.
    Και η πλάκα είναι ότι τα ΜΜεξαπάτησης πουλάνε συστηματικά την αποχή ως “κίνημα” και τα ψάρια τσιμπάνε.
    Το να είναι το εκλογικό τμήμα απέναντι, ή μία ώρα διαδρομή με το αυτοκίνητο, οι άλλοι να ψηφίζουν για λογαριασμό μας, και μεις να νομίζουμε ότι είμαστε οι ξύπνιοι, είναι δείγμα κατατονικής προσωπικότητας.

    Μοιάζουμε σαν το φυλακισμένο που του λέει ο φύλακας δεσμώτης: "απέναντι είναι δύο πόρτες, η μία από τις δύο ανοίγει προς την ελευθερία σου, δοκίμασε, έχεις μία μόνο ευκαιρία!"

    Και ο φυλακισμένος αρνείται να στρίψει το πόμολο!!!
    Μάλλον ο ελληνικός λαός φοβάται την ελευθερία του.
    Το σύνδρομο της Στοκχόλμης, έλεγε ο Κάιζερ!

    Η χλεύη της Ιστορίας παραμονεύει στη γωνία, η ΕΕ, οι ΗΠΑ και η Νέα Τάξη υπομειδιούν ειρωνικά.

    Ραγιάδες!

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ anonymous 08/11/2010 19:55:57

      ΜΗΠΩΣ, ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ, "Η ΧΛΕΥΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΑΡΑΜΟΝΕΥΕΙ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ" ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΜΑΣ;...
      ΜΗΠΩΣ, ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ, ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΧΗΣ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ;...
      ΕΣΥ ΠΟΥ ΛΕΣ ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ;...
      ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΜΑΝΙΑ 08/11/2010 20:07:35

        Μακάρι ΜΑΝΙΑ να ήταν έτσι όπως τα λες, αλλά δεν είναι.
        Δεν εξέφρασε η αποχή κανένα ρεύμα εναντίον του Καλλικράτη για εθνικούς λόγους.
        Αν έχεις υπόψη σου ότι οι δήμοι και οι κοινότητες που προσέφυγαν κατά του Καλλικράτη στο ΣτΕ απείχαν συστηματικά, να το φέρεις γιατί αξίζει να προβληθεί.
        Νομίζω δεν έγινε αυτό σε κλιμακα άξια λόγου.
        Μεμονωμένα μπορεί.

        Αλλά δεν κάνει αυτό το 50% της αποχής.

        • ΜΑΝΙΑ avatar
          ΜΑΝΙΑ @ αλλενάκι 08/11/2010 20:10:40

          ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΦΥΓΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΧ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΓΕΤΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΔΗΜΟΣ Ή ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΔΡΑ ΤΟΥ!!!
          ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ ΜΑΝΙΑ 08/11/2010 20:16:45

            Και αυτοι που προσέφυγαν μόνο για λόγους ονοματοδοσίας
            είναι γιατί χάνονται κοινότητες που κρατούν από τα
            αρχαία χρόνια ή που συγχωνεύονται και χάνουν
            κληροδοτήματα, δωρεές ομογενών, το τοπικο τους χρώμα κλτ.
            Όμως η αποχή τους το ίδιο αποτέλεσμα δεν έχει;
            Δεν αφήνει τους άλλους να αλωνίζουν;
            Έχεις την εντύπωση ότι τα νέα παιδιά που απείχαν
            έχουν ιδέα τι εστί Καλλικράτης;
            Είναι έτσι το σύστημα φτιαγμένο
            που το να συμμετέχεις στοχεύει να σε κάνει συνένοχο
            και το να μη συμμετέχεις σε κάνει ιδιώτη.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ ΜΑΝΙΑ 08/11/2010 20:21:19

            μα στις εκλογές αυτές υπήρχαν τόσες πολλές εναλλακτικές προτάσεις
            του "λιγότερου κακού" για να επιλέξουν,
            χωρίς να προκύψει συνειδησιακή σύγκρουση
            προς το παρόν ακούστε τον να κομπορρημονεί και να σας υφαρπάζει την πρόθεση και το άδολο της αποχής, λέγοντας ότι "του εγκρίνατε αυτά που έχει κάνει και αυτά που στοχεύει να κάνει" και ας ρουφήξουμε όλοι το αυγό μας.

  4. αντισταση avatar
    αντισταση 08/11/2010 19:06:38

    ΕΛΛΗΝΟΦΡΕΝΕΙΑ-ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ
    http://www.youtube.com/watch?v=ZTNi2PB3hHg
    Ενας πολίτης φοβάται μήπως εξαιτίας του χρεωκοπήσει η χώρα,
    ένας Κύπριος αδερφός,
    ο Θύμιος Καλαμούκης κάνει μια ανασκοπηση των αποτεlεσμάτων
    ενας ταξιτζής και τα εξιτ πολλ του
    ο Γκλέτσος και η επιτυχία του
    η σύζυγος Πάγκαλου και η αποτυχία της
    ο γιος Βαρβιτσιώτη

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/11/2010 19:07:18

    δικό μου το παραπάνω

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ αλλενάκι 08/11/2010 19:29:39

      Έλα βρε αλλενάκι, κι είπα για μια στιγμή ποιος ανώνυμος είναι αυτός που γράφει με τον τόνο σου.
      +100

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Προφήτης 08/11/2010 19:48:56

        ελπίζω Προφήτη να αλλάξουν γνώμη τώρα που είδαν ότι η αποχή τους ερμηνεύεται και καρπώνεται αυθαίρετα

  6. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 08/11/2010 19:47:34

    Καναπές.

    Σιγά μήν θεωρήσω τον εαυτό μου αφασικό άν δέν ψηφίσω Πανίκα. Ή Ψινάκη. Εσύ φίλε μου ανώνυμε που δέν είσαι ραγιάς, πάνε να τους ψηφίσεις για να φύγει το μνημόνιο !

    Καλή τύχη.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ τσώφλι πασατέμπου 08/11/2010 19:52:30

      ούτε καν ραγιάδες, δουλοπάροικοι με σφραγίδα ... έτσι μάντρωσε και ο χίτλερ τους εβραίους, έτσι ακριβώς.

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ αλλενάκι 08/11/2010 20:23:13

        Κανένα κριτήριο, κανένα όριο λοιπόν, φίλη Αλλενάκι. Ότι μας πασσάρουνε, ότι μας προτείνουνε το ψηφίζουμε αδιακρίτως προκειμένου να τιμωρήσουμε τους "μνημονιακούς" ! Όύτε αντίρρηση, ούτε επιφύλαξη, μόνο υπακοή - υποταγή στον "ανώτερο σκοπό", τυφλά, άκριτα, αταβιστικά.

        Και λές εμένα ραγιά ; Και δουλοπάροικο ;

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ τσώφλι πασατέμπου 08/11/2010 20:29:53

          Φίλε Τ. Πασατέμπου, από άλλο σχόλιο φίλου εδώ, του Κώστα, σου παραθέτω πόσες επιλογές υπήρχαν
          1 .Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ με στάση υπέρ του Μνημονίου
          2. ΝΔ, με νέο αρχηγό και ξεκάθαρη ιδεολογική ταυτότητα
          3. ΚΚΕ. Με τη γνωστή συνέπεια θέσεων
          4.Συριζα, απαλλαγμένος από την αλληθωρίζουσα προς Πασοκ ανανεωτική πτέρυγα και έξαλους Αλαβανικούς.
          5.Αλαβάνος
          6.Δημοκρατική Αριστερά-Κουβέλης
          7.Λαος(λαικίστικη δεξιά)
          8.Οικολόγοι -Πράσινοι
          9. Ανεξάρτητα ψηφοδέλτια ανά νομό και πόλη.

          και πολλές άλλες εναλλακτικές προτάσεις
          του “λιγότερου κακού” για να επιλέξουν αντιμνημονιακά,
          χωρίς να προκύψει συνειδησιακή σύγκρουση.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ τσώφλι πασατέμπου 08/11/2010 20:32:37

          αταβιστικά, μα εγώ δεν έχω πρόβλημα,
          διότι ψηφίζοντας, τους έχω αφαιρέσει το δικαίωμα να
          καρπώνονται και να ερμηνεύουν όπως θέλουν την ψήφο της αποχής μου

          και να μην μπορώ να κάνω και τίποτα γι αυτό!

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 08/11/2010 20:33:21

            καμαρώστε τους τώρα πως κοκορεύονται!

          • τσώφλι πασατέμπου avatar
            τσώφλι πασατέμπου @ αλλενάκι 08/11/2010 20:48:05

            Φίλη Αλλενάκι, απο πού κι ως πού η δική μου επιλογή να απέχω είναι κατακριτέα και επιζήμια, και οι δικές τους (Πανίκας Ψινάκης π.χ.) είναι στο απυρόβλητο, δέν συζητείται - δέν διαπραγματεύεται και κυριώτερο, θεωρείται σωστή βρέξει - χιονίσει ! (χάσουν - κερδίσουν)

            Λογαριασμό, Φίλη μου ! Μόνο έτσι ψηφίζω εγώ.

  7. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 08/11/2010 19:49:49

    Αφού λοιπόν είναι τόσο πλούσιες αυτές οι περιφέρειες και δεν τους πιάνει το ΔΝΤ, και τα σκληρά μέτρα, τότε δεν έχουμε λόγο να πηγαίνουμε για διακοπές, ας πηγαίνουμε σε περιοχές που έχουν ανάγκη, όπως... Ιόνιο, Β. Αιγαίο, Χαλκιδική, Σπάρτη, Καλαμάτα, Ν. Σαρωνικού...και άλλες περιοχές που θα προκύψουν την Κυριακή. Αυτό δεν λέει η κοινή λογική ? ε... εγώ αυτό θα κάνω.

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ DARK-BLUE 08/11/2010 20:51:39

      Τέρμα οι διακοπές στην Κρήτη.

      • Manos-UK avatar
        Manos-UK @ Φαινότυπος 08/11/2010 21:49:39

        Ella den eimaste oloi Dorakides stin Kriti. Psyxraimia! Exallou allo h idiaiteri patrida kai allo kanw komma kai zitw panelladika psifo empistosynis!

    • Minnie avatar
      Minnie @ DARK-BLUE 08/11/2010 21:51:40

      Διακοπες Ελληνων?

      Κατσε να φτασει το καλοκαιρι και θα ειναι το νεο πιο συντομο ανεκδοτο.

  8. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 08/11/2010 22:19:54

    Κάποτε θυμάμαι υπήρχε ανάμεσα στους φοιτητές ο όρος "πολιτικό άκυρο". Δηλ., πάω ψηφίζω και ρίχνω ένα σύνθημα, ή ο,τιδήποτε που να δηλώνει ότι δεν αναγνωρίζω το εκλογικό παιχνίδι. Προερχόταν τότε από αναρχικούς, αυτόνομους, αντιεξουσιαστές, ή όπως αλλιώς τους λένε. Την εποχή εκείνη θυμάμαι είχε αρχίσει η ιδεολογική χρεοκοπία της αριστεράς που ήταν καθεστώς στον φοιτητικό χώρο.

    Πράγματι το λευκό και το άκυρο είναι μία πιό πιστή καταγραφή μιας συνειδητής πολιτικής διαμαρτυρίας. Αυτή η διαμαρτυρία μπορεί να σημαίνει ότι α) οι υποψήφιοι θεωρούνται ανεπαρκείς, ανίκανοι, ή απατεώνες. β) ότι τα κόμματα ως έχουν δεν εκφράζουν τις πολιτικές πεποιθήσεις του διαμαρτυρομένου κατ΄αυτόν τον τρόπο, γ) ότι το πολιτικό σύστημα συνολικά είναι απορριπτέο.

    Η αποχή τώρα θα μπορούσε να θεωρηθεί ως μία παθητική έκφραση όλων των παραπάνω, αλλά επίσης και αρκετά άλλα. Μπορεί να είναι μία "πολιτική" στάση, αλλά επίσης μπορεί να είναι πλήρης πολιτική απάθεια και εντελώς ατομικιστική κοσμοθεώρηση. Πολύ απλά κάποιοι σκέφτονται: δεν έχω κανένα συμφέρον να πάω να ψηφίσω.

    Οι ιδεολογίες, έστω και σαν περιτυλίγματα, κατέρρευσαν από την δεκαετία του '90. Από κεί και ύστερα η ψήφος συνδέθηκε με έναν ωφελιμιστικό κυνισμό από την πλευρά του ψηφοφόρου και από έναν κυνικό εκμαυλισμό από την πλευρά των κομματαρχών. (Βλέπε δηλώσεις Πάγκαλου). Πολλοί πήγαιναν να ψηφίσουν αυτόν που τους υποσχέθηκε διορισμούς, απαλλαγές, επιδοτήσεις, ή αυτόν που πίστευαν ότι μπορεί να εκπληρώσει κάποιες από τις υποσχέσεις του περισσότερο κάποιον άλλον.

    Μία διάσταση της αποχής σημαίνει και την συνειδητοποίηση ότι το παιχνίδι πιά δεν ελέγχεται από τους εγχώριους πολιτικούς. Κρίνεται αλλού. Αυτό μπορεί να έχει δύο έννοιες. Η πρώτη είναι η καλώς εννοούμενη, ή πολιτική έννοια: οι βασικές πολιτικές και οικονομικές αποφάσεις θα ληφθούν από ξένα κέντρα και με βάση αλλότρια συμφέροντα, άρα η φήφος μου δεν έχει νόημα, άρα πάω εκδρομή. Η δεύτερη είναι η κυνικά εξατομικευμένη εκδοχή: το πάρτυ τέλειωσε, λεφτά δεν υπάρχουν, πάνε και τα stage, πάω κι εγώ για ..ούζα. "Μέχρι τώρα μου τάζατε για να σας ψηφίσω, τώρα που σας τέλειωσαν... μου είναι αδιάφορο ποιός από τους δυό σας θα κάνει κουμάντο".

    Όποιος έχει την τάση να εξωραϊζει το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας ως βούληση του "σοφού λαού" σφάλει τραγικά. Ο λαός αποστερημένος από παιδεία (δραματική κατάσταση και στις τρείς βαθμίδες τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον) εκμαυλισμένος από τους Πάγκαλους και το τσουνάμι του καταναλωτισμού με το τσουνάμι των δανείων, βρίσκεται μέσα σε μία κατάσταση όπου προσπαθεί να βρεί κάτι έξω από τον κυνικό ωφελισμό να βρεί για να πιαστεί και δεν μπορεί. Διότι δεν έχει τα ερείσματα, εσωτερικά και εξωτερικά.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Professor Moriarty 09/11/2010 00:03:58

      Οξυδερκής και ακριβέστατος. Εξαιρετική ανάλυση.

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 09/11/2010 01:09:27

    Στο Νότιο Αιγαίο η ΝΔ έκανε κακή επιλογή. Στις Κυκλάδες παρόλο αυτά τα πήγε καλά. Κατέρευσε όμως στα πάντα πράσινα Δωδεκάνησα. Στην Κρήτη η ΝΔ έριξε λευκή πετσέτα. Την αγνόησαν πλήρως. Χρειάζεται αγώνας στο νησί και όλα είναι εφικτά. Προς το παρών θα ασχοληθούμε με τις πολλές περιφέρειες που διεκδικεί με αξιώσεις η ΝΔ στο δεύτερο γύρο.