30/11/2008 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αποκαθήλωση του Αλέξη

Το ΠΑΣΟΚ ανεβαίνει και ο Συνασπισμός πρέπει ως εκ τούτου να ετοιμασθεί ώστε ένα κομμάτι του να συγκυβερνήσει μαζί του, για να σχηματισθεί αυτοδύναμος κυβέρνηση και να σωθεί ο τόπος «τους», γιατί έτσι που τον έχουν κάνει σε λίγο όλοι εμείς οι υπόλοιποι θα είμαστε ξένο σώμα.

Έτσι, λοιπόν, μετά την αυθόρμητη πτώση των δημοσκοπήσεων, άρχισαν και τα ρεπορτάζ να μας λένε για την ....ανώμαλη προσγείωση του «φαινομένου Αλέξης». Πως το έπαθε αυτό; Έβαλε ... «τρικλοποδιές στον εαυτό του» μας πληροφορούν «Τα Νέα». Προσέξτε τι άλλο ανακαλύπτει η εφημερίδα που, περιέργως,  δεν το είχε προσέξει μέχρι τώρα:  

Μέχρι την  ανάδειξή του στην ηγεσία του Συν «το όνομα Τσίπρας ήταν οικείο σε έναν αμιγώς στενό κομματικό κύκλο από τον οποίο προερχόταν ο 32χρονος τότε υποψήφιος... δεν είχε επιδείξει έως τότε αξιοσημείωτες πολιτικές περγαμηνές. Η θητεία του στη Νεολαία, η προτέρα παρουσία του ως εκπροσώπου των φοιτητών του Πολυτεχνείου στο Πρυτανικό Συμβούλιο, αλλά και ο πρωταγωνιστικός του ρόλος στο μαθητικό κίνημα των καταλήψεων της περιόδου Τεμπονέρα φαίνεται πως δεν συγκινούσαν ούτε τους ψηφοφόρους του ίδιου του Συνασπισμού. Όλες οι απόπειρές του να ασχοληθεί με τα κοινά στέφθηκαν στο παρελθόν με αποτυχία.....Έτσι, το 2004 βρέθηκε ανάμεσα στους τελευταίους σε σταυρούς υποψηφίους του ΣΥΝ στην Α΄ Αθηνών, ενώ πολύ νωρίτερα δοκιμάζοντας την τύχη του στις νομαρχιακές εκλογές του 1998 εισέπραξε μεγάλη απογοήτευση αφού κατατάχθηκε σε χαμηλή θέση ανάμεσα στους υπόλοιπους υποψήφιους συμβούλους...»

Πως όμως αυτός ο «αποτυχημένος» κατά το άρθρο πολιτικός κατάφερε να λάμψει έστω και για τόσο λίγο στο πολιτικό στερέωμα της Αριστεράς και του τόπου: «Τον Ιούνιο του 2006, μερικούς μήνες πριν από τις δημοτικές εκλογές, τα ποσοστά του δεν ξεπερνούσαν το 3%. Ο Αλέξης Τσίπρας καθ΄ υπόδειξη επικοινωνιολόγων αναγκάστηκε να πετάξει τα χοντρά γυαλιά του και να αποχωριστεί τα καρό πουκάμισα των αμφιθεάτρων. Η άνοδός του άρχισε όταν- έπειτα από μία έξυπνη καλοκαιρινή εκστρατεία- βρέθηκε ως καλεσμένος στα στούντιο μεγάλων καναλιών καταφέρνοντας να αποσπάσει την προσοχή ακόμη και πολιτών που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν γνώριζαν την ύπαρξή του. Το αποτέλεσμα; Ήρθε τον Οκτώβριο του 2006 όταν εξελέγη με 10,51% δημοτικός σύμβουλος στον Δήμο Αθηναίων ως επικεφαλής της Δημοτικής Κίνησης Ανοιχτή Πόλη......»

Καλά μιλάμε για φοβερά καρφιά. Προσέξτε και το εξής: Το διάστημα μετά την εκλογή του στην προεδρία του ΣΥΝ, ο Αλέξης Τσίπρας έγινε κάτι σαν τον Σάκη Ρουβά της πολιτικής, λένε στον Συνασπισμό. Στις περιοδείες του εμφανίζονταν σχολικά λεωφορεία, ενώ κοριτσάκια τού ζητούσαν αυτόγραφα ωσάν να ήταν τηλεοπτικός αστέρας. Ο ίδιος παραχωρούσε τη μία συνέντευξη μετά την άλλη. Σύντομα εγκατέλειψε το σπίτι του στα Εξάρχεια και μετακόμισε στην Κυψέλη πίσω από το Αττικό Άλσος. Κατά τ΄ άλλα δεν άλλαξε καθόλου τις συνήθειές του, αφού συνέχισε να καβαλάει μηχανές και να πηγαίνει στα ματς του Παναθηναϊκού έχοντας εισιτήριο διαρκείας. Εκείνο το διάστημα μετά την εκλογή φρόντισε να ενημερώσει την κοινή γνώμη και για τις πολιτικές του απόψεις. Είπε πως «η σκέψη του Μάο είναι πολύ πιο διαχρονική από εκείνη του Μαρξ και του Λένιν» και υποστήριξε ότι ο Τσε Γκεβάρα «μπορεί να έβαζε σε κίνδυνο την ανθρωπότητα διότι είχε θέσεις πολύ ακραίες». Παράλληλα έδειξε πως δεν φοβάται να εκτεθεί στην κοινή γνώμη, αφού δέχτηκε να φωτογραφηθεί δεμένος με σκοινιά γύρω από μία καρέκλα από τους συντάκτες του περιοδικού Schooligans....»

Όλα αυτά βεβαίως προέρχονται από πληροφορίες που δίνουν στην εφημερίδα «στελέχη του Συνασπισμού». Τα οποία προφανώς δεν τα είχαν αντιληφθεί αυτά προηγουμένως και γι αυτό χειροκροτούσαν και πηδούσαν από τη χαρά τους όταν ο ΣΥΡΙΖΑ κόντευε να γίνει ...δεύτερο κόμμα. Αλλά ας μην απογοητεύεται η Αριστερά. Τα ίδια πήγε να κάνει το Συγκρότημα Λαμπράκη και με τον ΓΑΠ. Και το μόνο που κατάφερε τελικά ήταν από «ακατάλληλο» να τον κάνει ...καταλληλότερο. Έχει λοιπόν ελπίδες ακόμα ο κ. Τσίπρας

http://ta-nea.dolnet.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4489453

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 30/11/2008 19:21:45

    Μάλλον ξέχασαν τα «Νέα» ότι όταν έβγαινε στα debates με Κακλαμάνη και Σκανδαλίδη τους έκανε να μοιάζουν με... σχολιαρόπαιδα, και ότι ουκ ολίγες φορές έχει αφήσει τον «δικό τους» Πρετεντέρη μ... στα παραθυράκια των ειδήσεων όταν αυτός προσπάθησε να του κάνει ντρίπλα.

    Μ'όλα τα κακά του Αλέξη (δεν έχει το ταλέντο του Αλαβάνου, το είπαμε, και επίσης μένει ακόμα να μας αποδείξει ότι ο ΣΥΝ μπορεί να έχει σοβαρές και εμπεριστατωμένες θέσεις αντί για γενικότητες), η «περσόνα» που τώρα προσπαθούν τα «Νέα» να αποκαθηλώσουν είναι δικής τους έμπνευσης και κατασκευής.

  2. anon avatar
    anon 30/11/2008 19:23:17

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά το υποτιθέμενο "φαινόμενο Τσίπρα" δημιουργήθηκε όταν ο Τσίπρας κατέβηκε για υποψήφιος δήμαρχος Αθήνας και πήρε 10%

    Έτσι κι αλλιώς, πάντα τόσο δεν έβγαζε το ΚΚΕ Εσ. και αργότερα ο ΣΥΝ στην Αθήνα; Κι ας έβγαζε 3% πανελλαδικά. Γιατί έγινε τόσος ντόρος;

  3. donaE avatar
    donaE 30/11/2008 19:40:03

    Δηλαδη εκτος της αγορας και η πολιτικη λειτουργει με bubbles.Εκτος αν πια λειτουργουν με τους ιδιους ορους.Θα ζημιωθει και ο συνασπισμος,που σαν αριστερο κομα, μετερχεται τετοια επικοινωνιακα τερτιπια?Να συγκρινεται ο προεδρος του με τον Ρουβα,δεν ειναι καλο ουτε δικαιο,πως το φθασανε εκει.

  4. tiramola avatar
    tiramola 30/11/2008 20:07:33

    Η πρωτη πρωθυπουργικη φουσκα μετα την μεταπολιτευση , οσο μπορω να θυμαμαι , ειναι ο ΚΚ!
    Θα υπαρχει κατι να τον θυμομαστε.
    Επι της εποχης του η διαχειρηση των προβληματων των πολιτων ηταν επικοινωνιακου χαρακτηρα και οχι δρασης για επιλυση.
    Ο χαρακτηρισμος φουσκα για τον Τσιπρα ειναι κατα τη γνωμη μου και αδικος αλλα και βιαστικος.

  5. mareli avatar
    mareli 30/11/2008 20:15:19

    Εγώ σας τάλεγα, ότι ο στόχος είναι ΚΑΙ ο ΣΥΡΙΖΑ. Άμα δείτε τις δημοσκοπήσεις της ALCO, θα παρατηρήσετε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ "βαίνει μονίμως μειούμενος" και με διαρροές προς το ΠΑΣΟΚ, το οποίο το αγάπησαν ξαφνικά μέσα σε 2 μήνες. Αντίθετα, από ότι συνέβαινε τους πρώτους 8 μήνες του 2008, όταν η ίδια εταιρεία μας διαβεβαίωνε για το "τέλος του δικομματισμού", το οποίο μάλιστα είχε παγιωθεί κιόλας! Τώρα πως γίνεται το τέλος του δικομματισμού να ανασταίνει το ΠΑΣΟΚ, αυτό μόνο τα χαλκεία των ΜΜΕδων είναι σε θέση να το γνωρίζουν...
    Η αλήθεια είναι ότι με ΣΥΡΙΖΑ στο 10% εδώ και 1 χρόνο (παγίωση;) και με τη ΝΔ συσπειρωμένη κατά 55% μόνο(!), το σενάριο των ΜΜΕδων για πρωτιά του ΠΑΣΟΚ έστω και κατά 0,4% δεν βγαίνει με τίποτα!
    Θυμίζω δύο "κρυφά" στοιχεία από την τελευταία δημοσκόπηση της GPO:
    Θυμίζω ότι τα ποσοστό του ΠΑΣΟΚ στην πρόθεση ψήφου είναι γύρω στο 30%
    1. Στην ερώτηση αν επιθυμείτε ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ, θετικά απαντάει ΜΟΝΟ το 16,5%!!!!
    2. Στην πρόθεση ψήφου για τις Ευρωεκλογές η διαφορά μεταξύ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ από 4% γίνεται 2%, με σημαντική μείωση των ποσοστών του ΠΑΣΟΚ και μικρή αύξηση των ποσοστών της ΝΔ. Είναι, προφανές ότι το ΠΑΣΟΚ χάνει προς τον ΣΥΡΙΖΑ στις Ευρωεκλογές!!!
    Με δεδομένο ότι ΔΕΝ θα γίνουν πρόωρες εκλογές, οι Ευρωεκλογές αποκτούν ιδιαίτερη σημασία...
    ΘΑ πέσει πολύ γέλιο!!!

  6. donaE avatar
    donaE 30/11/2008 20:20:33

    Take your time!Εγραψα για το πως αντιμετωπιζουν τα ΜΜΕ τον πολιτικο και με τι μεθοδους καθοριζεται η πολιτικη πραγματικοτητα,πλεον.Μη μου πεις πως Ο Τσιπρας δεν χρησιμοποιησε τα μεσα.

  7. Nick avatar
    Nick 30/11/2008 20:24:28

    Ήταν ναί ή όχι ο Τσίπρας πρόσωπο πίεσης από τον ΔΟΛ προς το Παπανδρέου;

  8. tiramola avatar
    tiramola 30/11/2008 20:41:37

    Τι παει να πει "take your time" donaE?
    Φορεσε ο Τσιπρας τζακετ αντιμετωπισης ασυμετρων απειλων?
    Η "ακαταλληλοτητα" Παπανδρεου ωφειλεται στην εικονα των ΜΜΕ.
    Δεν μας ενδιαφερει τι λεει αλλα πως το λεει...
    Ειναι γνωστα αυτα και καλο θα ειναι να μην γενικευουμε οταν μιλαμε για φουσκες.

  9. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 30/11/2008 20:44:11

    Αφού το λέει και το ζητά ο Γιωργάκης Λ. εμείς τα μουμουλουκια θα ακολουθούμε πιστά και τυφλά

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 30/11/2008 20:47:57

    "Take your time!"

    ειναι το μοτο των καιρων.

    Όσα δεν φτάνει η αλεπού δεν τα φτάνει κι η νυφίτσα...

    ΠΠ

  11. Giorgos avatar
    Giorgos 30/11/2008 21:03:51

    Αντιγράφω από το σημερινό Βήμα "Πού το πάει ο κ. Κακλαμάνης" όπου, μάλλον, πλέκεται το εγκώμιον του Κακλαμάνη. Προφανώς πληρωμένη καταχώρηση από τη εταιρεία δημοσίων σχέσεων που λύνει και δενει για τα του Δήμου. Τη γνωρίζετε? Σημειώνω ακόμα και κάτι άλλο: Δείτε στη 2η παράγραφο μια εμφανέστατη προσπάθεια σύγκρισης με τους δεξιούς προκατόχους του Νικήτη και πείτε μου τη γνώμη σας. Factorx,θέλω και τη δική σου γνωμη...Κάτισαν να θελει να πει σε Ντόρα και Αβραμόπουλο.

    Οι συνεργάτες του αναφέρουν «τη μεγαλύτερη αστική ανάπλαση που έχει γίνει ποτέ στην Αθήνα,τον Ελαιώνα και τον Βοτανικό,όπου από χωματερή μεταμορφώνεται στο ωραιότερο κομμάτι της Αθήνας με 900 στρέμματα πράσινο». Αναφέρουν ακόμη το Κέντρο Απεξάρτησης που προωθείται στου Γουδή, την κατεδάφιση του γηπέδου της Λεωφόρου, την υπογειοποίηση της Αλεξάνδρας και βέβαια τον χαρακτηρισμό πιστοληπτικής ικανότητας Α1 που έλαβε ο Δήμος Αθηναίων από τους Μoody΄s, που λίγοι άλλοι δήμοι στην Ευρώπη διαθέτουν.

    Προσθέτουν μάλιστα με νόημα ότι τα παραπάνω εκφράζουν μια τομή με το παρελθόν, αφού τα τελευταία 40 χρόνια, προτού αναλάβει ο κ. Κακλαμάνης, έγιναν μόνο τρία (!) μεγάλα έργα αστικής ανάπλασης στην Αθήνα από τον δήμο. Αναφέρουν το πάρκινγκ της πλατείας Κλαυθμώνος το 1970 (ως σήμερα το λειτουργεί ο εργολάβος), το δημαρχείο της Λιοσίων, που χτίστηκε επί δημαρχίας Μπέη, και την πλατεία Συντάγματος επί Εβερτ, η οποία ξηλώθηκε αμέσως μόλις ολοκληρώθηκε για να γίνει το μετρό. «Πολλοί ξεχνούν ότι τα ολυμπιακά έργα έγιναν εκτός Δήμου Αθηναίων πλην του γηπέδου του Μπάντμιντον» λένε, «το οποίο μάλιστα ήταν προγραμματισμένο να κατεδαφιστεί μετά τους Αγώνες».

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/11/2008 21:16:00

    Τι να πώ? Με πιάνει ίλιγγος απο την αηδία. Δεν είμαι οπαδος του Τσίπρα, αλλά δεν μου είναι και αντιπαθής. Αντίθετα, όσο πάει και τον συμπαθώ περισσότερο.
    Όσο για τους ΠΑΣΟΚόκυκλους, δεν καταλαβαίνουν οτι μ'αυτά και μ'αυτά, γίνονται ακόμα πιό αποκρουστικοί απ'ότι ήδη είναι και θα κάνουν να δουν κυβέρνηση για πολλαααά χρόνια.

  13. Lara avatar
    Lara 30/11/2008 21:17:51

    πισω απο τις λεξεις
    ερχετ' ο Αλεξης
    και σε πιανει μια μελαγχολια
    κλεισε κοριτσακι τα βιβλια
    να, να, να, να, νανανανανα

  14. Rglis avatar
    Rglis 30/11/2008 21:21:16

    Σε όλες τις περιπτώσεις έγιναν πράγματα που δεν έχουν ξαναγίνει:
    - Ένας νέος άνθρωπος στην πολιτική και δημοσιογραφική σκηνή της γεροντοκρατίας. Ας βάλουν και οι άλλοι χώροι νέους αν θέλουν.
    - Μία παγίωση 3ης θέσης ενός κόμματος που παλιότερα έμπαινε δεν έμπενε στη βουλή. Και φυσικά θα μπούνε και άλλα.
    Ποιους ενοχλεί αυτή η πραγματικότητα?

  15. donaE avatar
    donaE 30/11/2008 21:58:13

    @ΠΠ αμαν πια τι κακο εχω κανει?Τοσο πολυ!

  16. Anonymous avatar
    Anonymous 30/11/2008 22:01:28

    O ΣΥΡΙΖΑ είχε μεγάλο ποσοστό ,αμέσως μετά την εκλογή του ΓΑΠ ,γιατί περιέκλειε τους δυσαρεστημένους της αντίπαλης μεριάς,οι οποίοι επαναπατρίστηκαν σταδιακά.Αν στη φάση εκείνη ,των υψηλών ποσοστών,γινόταν μία ευρύτερη συσπείρωση αριστερών δυνάμεων χωρίς αγκυλώσεις,ώστε να ανέβει κι άλλο το ποσοστό ,θα ήταν διαφορετικά.Ότι ο ΔΟΛ προσπάθησε να χρησιμοποιήσει τον ΣΥΡΙΖΑ σε κάποια χρονική στιγμή, έίναι αληθές.Ο Τσίπρας δεν μπορούσε να είναι καθοριστικός παράγοντας,γιατί η ψήφος στα κόμματα αυτά ,δίνεται με διαφορετικό σκεπτικό.Σήμερα το ΒΗΜΑ αβαντάριζε τον ΚΚ γιατί εκεί είναι τα συμφέροντά του και έχει εισπράξει το μεγαλύτερο κομάτι κρατικής διαφήμισης.ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΟΛΩΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ,ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΙΡΑΣΙΑ,Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗΚΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ!!Τώρα ψάχνουν πρόσωπα και είναι επί χάρτου για την εξυπηρέτηση των συμφερόντων τους....εξ ου ΝΝτορίτσα που δεν περπατάει οπότε μήπως ...Κακλαμάνης...και βλέπουμε!!!

  17. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 30/11/2008 22:06:16

    donaE 15.

    προς θεου ευλογημενη.. ! το θεμα του ποστ με κουρδισε !

    ΠΠ

  18. donaE avatar
    donaE 30/11/2008 22:10:07

    ΠΠ ενταξει

  19. Ιανός avatar
    Ιανός 30/11/2008 22:21:18

    Τοσο ο ΖΥΡΙΖΑ όσο και το ΛΑΟΣ δεν έχουν σαφές πολιτικό στιγμα και σαφή ιδεολογία. Πάνω απο όλα δεν έχουν αρχές. Για το λόγο αυτό θα περιοριστούν σε ένα ποσοστό κάτω από 5%.

  20. Βασιλική avatar
    Βασιλική 30/11/2008 22:37:09

    Φάκτορα δεν χρειάζεται τίποτ΄ άλλο. αυτό: τον "τόπο" τους, τα λέει όλα. κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε. δηλαδή όποιος ήδη έχει καταλάβει τα βλέπει και ήδη όλα μαύρα.

  21. μαρά avatar
    μαρά 30/11/2008 22:41:09

    "τόσο ο σύριζα όσο και το λάος"
    γουστάρω προβοκάτσια!!!!
    αυτό που με μπερδέυει είναι το ψευδώνυμο "ιανός". Ειδικά όταν λες αυτό που λες, δείχνει αίσθηση χιούμορ και έτσι δεν πρέπει να είσαι εκ του Περισσού, εκεί δηλαδή που ευδοκιμούν οι αρχές που στερούνται αλλά προσεγγίζουν οι φασίστες του λάος...

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/11/2008 23:30:31

    Γιατι φιλε μου, τωρα το καταλαβες, οτι η πολιτικη, χρησιμοποιει το μαρκετιν, οπως οι επιχειρησεις;

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/11/2008 23:37:50

    Ρε συ Μαρελι,ποιος σου ειπε οτι αγαπησαν ξαφνικα το πασοκ;Απλως φοβηθηκαν οτι ο χοντρος μας παει ολους για φουντο και ταυτοχρονα συνειδητοποιησαν, οτι ο τσιριζα, ηταν μια τρυπα στο νερο,που εκανε μπουρμπουληθρες και τραβαγε τα παιδακια και τους ανεγκεφαλους, και αμνημονες.
    Θα μου πεις οτι το πασοκ, ειναι κι αυτο σκατα κι εγω θα συμφωνησω, αλλα τελικα πρεπει να συμφωνησεις κι εσυ, οτι εκ δυο κακων, το μη χειρον, βελτιστον.
    Και εγω παρεπιπτοντως, δεν θα παω να ψηφισω καθολου σ αυτες τις εκλογες, αν ειμαι και καλα, γιατι μονο ο Θεος ξερει, τι εσεται η επομενη ημερα.Γιατι ακριβως, πιστευω, οτι και το πασοκ, σκατα ειναι.
    Οχι ομως τον Αλαβανο και τον Τσιπρα, που θεωρει οτι ειμαστε ζωα, η ειναι αυτοι ζωα, αν τα πιστευουν.

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/11/2008 23:40:08

    Ποιος ειναι ο Λ. ρε παιδι;Εχω χασει επεισοδιο;

  25. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 01/12/2008 00:44:04

    Γεγονότα κύριοι :

    Συζητάμε για έναν πρόεδρο πολιτικού κόμματος της τάξης του 8-12% ο οποίος για το θέμα της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης δήλωσε :

    1)«ήταν μια ευκαιρία για το ΠΑΣΟΚ να διατυπώσει μια εναλλακτική πρόταση, αλλά η αξιωματική αντιπολίτευση επέλεξε να κινηθεί σε διαχειριστική λογική»

    2)"δεν φτάνει μόνο η κριτική, αλλά πρέπει να προτείνουμε και λύση διεξόδου από την κρίση."

    Και αμέσως μετά :

    «πρέπει να συγκροτηθεί ως τα μέσα Δεκεμβρίου του πανελλαδικό προγραμματικό σώμα του ΣΥΝ για να ασχοληθεί με τις προτάσεις του κόμματος».

    Δουλεύει κόσμο κανονικά ο αιώνιος έφηβος με όπλο την μετριότητα των υπολοίπων πολιτικών φορέων αλλά φίλε Αλέξη δεν μπορείς με ψέματα να τους πείσεις όλους . Λυπάμαι .

    Συριζα ψήφιζα από τότε που μου έδωσαν το δικαίωμα να ψηφίζω αλλά όλα έχουν τα όριά τους και ο κύριος Τσίπρας με έχει φτάσει στα όριά μου .

    Κενά τσιτάτα , trendy ρητορική , ειρωνική αντιμετώπιση σε θέματα τα οποία δεν κατέχει (άμυνα λέγεται αυτό) και γενικώς παιχνιδάκια λόγου επιπέδου νηπιαγωγείου .

  26. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 01/12/2008 01:16:32

    Δεν μου αρέσουν τα σταριλίκια, ουτε οι ευκολες αποκαθηλώσεις. Ειναι χαρισματικός,ευφυέστατος,μπορεί να προσφέρει, μηπως δεν τον μήπως εκεί στον συνασπισμό βιάστηκαν;Μηπως δεν τον προστάτευσαν αρκετά;

  27. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 01/12/2008 01:18:14

    Επανόρθωση: ...Μήπως εκεί στον ΣΥΝ βιάστηκαν;Μήπως, δεν τον προστάτευσαν αρκετά;

  28. donaE avatar
    donaE 01/12/2008 01:24:29

    @ 28 Συμφωνησαν μεταξυ τους αν τον θελουν για να τον προστατευσουν κιολας.

  29. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/12/2008 03:44:04

    Mέ την αλαζονεία πού διακρίνει τούς ΠΑΣΟΚΟΥΣ μέ το δεύτερο απόλυτο τίποτα μετά τον Κωστάκη,τον κολλητό τού Βαλλιανατου πού μάς τον παρουσιαζουν ως Παρθενογεννηθέντα λές και δεν κουβαλάει Κοσκωτάδες,Ρόντους και ένα άθλιο ΥΠ.ΕΞ .στην καμπούρα του ,προτιμώ να παραμείνω στην ευρύτερη βάση μου..
    Θα ξαναψηφίσω έστω και βλαστημώντας τον Αλέξη και άς τούχω σούρει διάφορα.
    Αλλά όταν βλέπω τούς πεινασμένους γιά Εξουσία να ακονίζουν μαχαίρια ,χίλιες φορές μέ τούς μονόφθαλμους τού ΣΥΝ.

  30. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 01/12/2008 03:58:55

    Με αυτή τη λογική επικροτείς και αυτούς που επιλέγουν με το ποιος είναι λιγότερος κλέφτης ΝΔ ή Πασοκ .

    Η λογική του μονόφθαλμου πρέπει οπωσδήποτε να αποκλειστεί .
    Τουλάχιστον γι αυτές τις εκλογές .
    Και η κριτική μόνο καλό θα κάνει .
    Έτσι ελπίζω δηλαδή .

  31. zapata avatar
    zapata 01/12/2008 09:10:40

    Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν μερικά πράγματα. Όχι ψυχολογικά,είναι νέος και ενοχλεί το γηρασμένο σύστημα πολιτικής και ΜΜΕ, αλλά πολιτικά και δημοσκοπικά.(και λέξη δεν θα πώ για τυο άρθρο της Κατίνας στα ΝΈΑ). Αν μετά από ένα μήνα που ο Συριζα καταθέτει προτάσεις-καλές ή κακές είναι θέμα άλλης συζήτησης- για την κρίση, την οικονομία και το χρηματοπιστωτικό, κάποιοι δεν βλέπουν ότι έχει προτάσεις, μπορώ να το εκλάβω μόνο ως αντιπάθεια στον συγκεκριμένο χώρο. Αν μετά το 2001, τις Γένοβες τα φόρα και λοιπά, αν κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται την φυσιογνωμία και το στίγμα του Συριζα, μπορώ να το εξηγήσω μόνο με υπερβολική δόση παραμονής μπροστά στο πισί.Ας δούμε λοιπόν τις δημοσκοπήσεις. Πρώτα όμως να λάβουμε υπόψη μας ορισμένα πράγματα. ΠΟΙΟΣ κάνει την έρευνα, ΠΟΙΟΣ την παρήγγειλε, τι ΑΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ παίρνει ό δημοσκόπος και τι λέει το ΠΑΡΕΛΘΟΝ του...Σε μικρή χώρα ζούμε, ξέρουμε τα παιχνίδια που παίχτηκαν (και παίζονται) το 2004, το 2006,το 2007. "Κλείνει η ψαλίδα", "ντέρμπι οι εκλογές", " 5%με το ζόρι ο Τσδίπρας στις δημοτικές" και άλλα φοβερά και τρομερά. Σε όλες πρωτοστατούσε η ΑΛΚΟ. Στις τελευταίες δημοσκοπήσειςτου 2007, ένα μήνα προ των εκλογών έδινε στον ΣΥΡΙΖΑ 2,9. Πήρε 5,04... Αν κάνετε τον κόπο να μπείτε στις ιστοσελίδες των εταιρείων δημοσκοπήσεων, θα βρειτε άρθρα, αναλύσεις, παλαιότερες έρευνες, αναλυτικά στοιχεία για όλες τις δημοσκοπήσεις. Στην ΑΛΚΟ θα βρείτε ένα μέιλ να επικοινωνήσετε μαζί της να πάτε για κανένα καφέ.Ένα χρόνο τώρα... Και όλα αυτά μετά από πανελλαδική δημοσκόπηση της VPRC με ΚΑΛΠΗ που έδινε 13% στον ΣΥΡΙΖΑ. Αν κάνετε τον κόπο να δείτε στο e-go τα ποιοτικά στοιχεία και τα στοιχεία ανά ηλικία, τάξη και κατοικία θα διαπιστώσετε πως ο ΣΥΡΙΖΑ μάλλον καταγράφει παγιωμένο ποσοστό της τάξης του 11%, δηλαδή αντίο αυτοδυναμία για τους δύο υπέροχους πόλους της πολιτικής μας ζωής.( οι προσωπικές επιθέσεις στον Τσίπρα θα συνεχιστούν, εκτος του "Δ"ημοσιογράφου, υπάρχουν και δημοσιογραφάκια πρόθυμα να κάνουν την βρώμικη δουλειά, βλέπεις εκτός από νέος,life style και φάτσα είναι και έξυπνο το κωλόπαιδο)

  32. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/12/2008 15:09:03

    31@
    Η ψήφος στίς εκλογές έχει μιά σχετικότητα.
    Δεν νομίζω πώς οι Πολίτες ψηφίζουν ένα κόμμα επειδή τούς εκφράζει ολοκληρωτικά.
    Αλλως τε στην Ελλάδα μέ τήν κρατική υπερτροφία και τούς χιλιάδες διορισμούς ,πέραν απο ΄ιδεολογίες΄ κυριαρχεί η ΄ψήφος συμφέροντος'κατάλοιπο τής Βαυαροκρατίας και τών τζουτζέδων.
    Επομένως μιάς και ποτέ-βάσει αρχής-δέν ψηφίζω άκυρο ή λευκό θα επιλέξω ακόμα και τον μονόφθαλμο.
    Τέλος επειδή τά λεγόμενα 'αντιδεξιά σύνδρομα΄έχουν αποδειχτεί απολύτως ύποπτα και παραπλανητικά εδώ και πολλά χρόνια δέν με πολυαπασχόλησαν ούτε οι ΄Αλλαγές΄,ούτε οι ΄Απαλλαγές΄.
    Και μήν ξεχνάμε πώς ο μεγαλύτερος ΄αντιδεξιός΄υπήρξε ο Ζίγδης......................

  33. Antoine avatar
    Antoine 01/12/2008 23:09:07

    ας μη τρελαθουμε κιολας...
    βρες τε μου ενα αρθρο της Βουλας Κεχαγια (αυτη εγραψε αυτο το φοβερο πονημα) ή των νεων που να λεει καλα λογια για τον τσιπρα. Οχι οτι ήταν ο αγαπημένος του ΔΟΛ... Τι αλλο θα ακουσουμε!

  34. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/12/2008 23:56:33

    Δε φταίει ο Τσίπρας.Εκεί μέσα χανει η μάνα το παιδί και το παιδι τη μάνα.
    http://ananeotiki.gr/el/readText.asp?textID=3001