#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2009 15:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αποθέωση της οικογενειοκρατίας

Αντιδράσεις προκαλεί στο Ρέθυμνο η διαγραφή χθες από το πειθαρχικό της ΝΔ του«γαλάζιου» πολιτευτή Ρεθύμνου κ. Κ. Σχοινά. Μιάμιση ώρα πριν από τα μεσάνυχτα, ο κ. Σχοινάς πληροφορήθηκε ότι ετέθη εκτός ΝΔ, όχι επειδή διέπραξε κάτι το επιλήψιμο, αλλά επειδή επέδειξε  «αντιδεοντολογική» και «αντικομματική» συμπεριφορά.

Κάνει όμως «νιάου - νιάου» στα κεραμίδια ότι τον διέγραψαν επειδή είναι ο κύριος αντίπαλος της Όλγας Κεφαλογιάννη στις επερχόμενες εκλογές. Άλλωστε είναι γνωστή η βεντέτα του με τον πατέρα της, Γιάννη Κεφαλογιάννη, ιδιαίτερα την εποχή των Ζωνιανών, υπόθεση για την οποία ο δεύτερος οδηγήθηκε και στο δικαστήριο. 

Λέγεται επίσης ότι ο πατέρας του κ. Σχοινά ανήκει στο μητσοτακικό στρατόπεδο, αλλά η Όλγα παίζει τελευταία με την Ντόρα.

Πολλά ακούγονται επίσης και για «εξωθεσμικές παρεμβάσεις» από μεγάλα επιχειρηματικά κέντρα

Κατά τα άλλα είναι σίγουρο πλέον ότι πάμε για εκλογές

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 10/04/2009 15:14:27

    Δεν πάμε για εκλογές. Κατά διαβόλου πάμε.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/04/2009 15:52:02

    έχω βαρεθεί τους κληρονομικούς πολιτικούς.

  3. stelios avatar
    stelios 10/04/2009 15:56:06

    Aφορα τα ζωα τους ψηφοφορους της στην Κρητη,εμενα προσωπικα δε μου καιγεται καρφι,δεν ασχολουμαι με τους καραγκιοζηδες,καλα να του κανουν αφου ειναι σε τετοιο κομα.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 16:08:34

    Εκτός από καθυστέρηση είναι και έλλειψη φαντασίας, το παιδί του πρωθυπουργού να γίνεται πρωθυπουργός, του βουλευτή βουλευτής, του γιατρού γιατρός, του δικηγόρου δικηγόρος. Τόσο συμφεροντολόγοι από μικροί ...

    Μήπως θα έπρεπε να υπάρξουν κίνητρα και αντικίνητρα, ένα είδος ποσόστωσης που να περιορίζει την κατάληψη της Βουλής από τζάκια και να διευκολύνει την είσοδο νέου αίματος; Με περιορισμό στις τετραετίες επανεκλογής; Για να μην προλαβαίνουν να "πιάνουν ρίζες" και να πορώνονται από την εξουσία;

    Και επίσης να υποχρεωθούν τα αλητοκάναλα να προσφέρουν βήμα προβολής χωρίς διακρίσεις.

  5. Hase avatar
    Hase 10/04/2009 16:11:30

    3@ archaeopteryx.
    Και γω το ιδιο φιλε μου. Ξερεις ποσοι ειναι;; Ενας ολοκληρος στρατος. Αλλα φταιμε εμεις οι μαλακες που τους ψηφιζουμε . Ειναι βεβαια και οι κουμπαριες, τα ρουσφετια και οι πριμοδοτησεις, αλλα σε τελευταια αναλυση ο κοσμος οταν ακουει γνωστο ονομα του ριχνει σταυρο. Μηπως ετσι δεν βγαινουν βουλευτες οι πανεξυπνοι πρωταθλητες μας, οι πανεξυπνες (οι) ηθοποιοι η σαρα η μαρα και το κακο συναπαντημα; Ειμαστε 100 χρονια πισω.

  6. AnonymOs avatar
    AnonymOs 10/04/2009 16:15:19

    "Οικογενειοκρατία, ... νεποτισμός..." :
    Διά τής ΒΙΑΣ επιβολή ατόμων σέ θέσεις εξουσίας.

    ΕΔΩ : Επιλογή ατόμων μέ "δημοκρατικές" μεθόδους - διαδικασίες.
    ΑΡΑ : (α). Αδυναμία διακρίσεως λεπτών διαφορών μεταξύ εννοιών, ή , (β). υποκρισία -εθελοτυφλισμός
    μή καί θιγεί ο δημοκρατικός αυτισμός.

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 10/04/2009 16:15:42

    @Φακτορα:

    ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΓΑ

  8. popolaros avatar
    popolaros 10/04/2009 16:18:23

    Όρμα Καρατζαφέρ να αρπάξεις τον Σχοινά...
    1ος βγήκε,μην τον χάσεις.

  9. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 10/04/2009 16:23:06

    @φακτορα

    και η φωτο την αδικει!!!!!!!!!!!
    (ωχ, με επιασε η ανοιξη στα γεράματα:ΡΡ)

  10. theo1611 avatar
    theo1611 10/04/2009 16:27:42

    Κατά την ταπεινή μου άποψη ο Σχοινάς φαίνεται ότι δεν αξίζει τον κόπο.

    Βγήκε πρώτος βουλευτής και έχασε την έδρα στο Εκλογοδικείο.

    Δεν ήξερε πως να το παλαίψει, ήταν οι αντίπαλοι βρώμικοι, κανένα πρόβλημα.

    Μετά όμως τι έκανε? Δεν έμαθε από το πάθημα και κυρίως δεν πάλαιψε με θεούς και δαίμονες να φροντίσει να μην του ξανασυμβεί!!!

    Και ω του θαύματος του ξανασυνέβηκε!!!

    ΥΓ: Θα αλλάξω γνώμη αν κατέβει μόνος του και ιδιαίτερα αν βγεί!!! Θα δείξει τα κότσια που φαίνεται να του λείπουν, οπότε μάλλον θα είναι και χρήσιμος.

  11. Πάνος avatar
    Πάνος 10/04/2009 16:32:11

    Αν τους γόνους πολιτικών δεν τους ψηφίσουμε απλά δεν θα βγούνε. Πολλοί γόνοι είναι ηλίθιοι και όμως βγαίνουν.
    Αυτοί είμαστε και αυτοί μας αξίζουν τελικά.

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 10/04/2009 16:34:55

    @Πάνος
    περαν αυτων που είπα (όπως τα είπα) για την Ολγα, υπάρχει ενα θέμα: να ΜΗΝ καταδικαστει καποιος επειδη ειναι γόνος πολιτκού. Να κριθει ως αυτόνομη προσωπικότητα.
    Αλλα γιαυτο σίγουρα δεν ειμαστε ικανοι...

  13. theo1611 avatar
    theo1611 10/04/2009 16:39:56

    @ Πάνος

    Οι γόνοι είναι η μία πλευρά του ζητήματος.

    Η άλλη πλευρά είναι είτε ότι οι αντι-γόνοι (χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη) δεν έχουν αντικειμενικά τα προσόντα, οπότε why bother, ή ότι εμείς είμαστε σε θέση και δεν έχουμε την κρίση να αναγνωρίσουμε τους ανθρώπους που αξίζουν και δεν τους προωθούμε σε ένα εξαιρετικά αρνητικό γι' αυτούς περιβάλλον (πιθανόν γιατί θεωρούμε ότι εμεις θα ήμασταν καλύτεροι στη θέση τους), οπότε είμαστε άξιοι της τύχης μας και του εγωϊσμού μας!!!

  14. Naruto avatar
    Naruto 10/04/2009 16:44:00

    Καλα αυτοι δεν παιζονται. Δεν θελουν απλα να χασουν τις εκλογες, θελουν να τις χασουν με διαφορα.

    Θελω να πιστευω οτι στις εκλογες που ερχονται αργα η γρηγορα, θα ειναι μαλλον η τελευταια φορα που βγαινει 1 απο τα δυο μεγαλα κομματα (Εκτος αν μας εκπληξει ευχάριστα ο GAP).

    Οχι οτι το σφυριζα και κκμλ-κκε-κουκουροουκου ειναι σοβαρα, αλλα πρεπει να περασει ενα μηνυμα οτι δεν τους παιρνει.

    Αν δεν γινει και αυτο περιμενετε ασχημες εξελιξεις. Στον Ελληνα τελιωσε το φιλοτιμο και σιγα σιγα τελιωνει και η ανοχη και το χιουμορ.

    Απογοητευση...πραγματικα εχουν σκοτωσει καθε ελπιδα που μπορει να εχει οποιοσδηποτε κατοικος αυτης της χωρας. Ουτε τα προσχηματα οπως παλιοτερα. Δεν υπολογιζουν τιποτα.

  15. ataktos avatar
    ataktos 10/04/2009 17:20:40

    Φτάνει εμείς στα blogs να μην παρασυρθούμε από τα κλαψίματα επαγγελματιών και προσωπικά πιστεύω κάτι θα αλλάξει επιτέλους

  16. theo1611 avatar
    theo1611 10/04/2009 17:21:24

    @16
    Αν οι εκλογές της 7/6/2009 δεν είναι διπλές, καλύτερα να κατέβει καθένας μόνος του. Όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο.

    Μετά στις εθνικές, εφόσον θα έπονται, τίποτα δεν θα είναι όπως πριν.

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/04/2009 17:31:40

    Ας φαγώνονται μεταξύ τους. Να γελάμε τουλάχιστον. Έτσι και αλλιώς εμείς πάντα χαμένοι είμαστε.

  18. isnogood avatar
    isnogood 10/04/2009 17:35:18

    Δεν καταλαβαίνω γιατί γρινιάζουμε για την οικογενειοκρατία...
    Αν δεν την θέλουμε, γιατί δεν πιέζουμε τα κόμματα να βάλουν πλαφόν στη βουλευτική θητεία;
    8 χρόνια βουλευτής και μετά ξανά στη δουλειά σου!
    ΑΝ θές γίνε νομάρχης, για άλλα 8 χρόνια, δήμαρχος για άλλα 8, αλλά προς Θεού μη μου κάτσεις άλλο σαν βουλευτής στο σβέρκο!

    Ιδού η Ρόδος...

    Υ.Γ.
    Αλλα θα μου πείτε, εδώ ολόκληρος Συνασπισμός έχει στο καταστατικό του το ιδρυτικό, το πλαφόν στη βουλευτική θητεία και δεν το εφαρμόζει!

  19. ataktos avatar
    ataktos 10/04/2009 17:41:27

    isnogood – αυτό το Υ.Γ. Τι το ήθελες για ντομπροσύνη σου το έκανες .....

  20. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 10/04/2009 17:42:11

    H αποθεωση της οικογενειοκρατιας και των πολιτικων τζακιων και η με καθε μεσον επικρατηση της χρησιμοποιωντας ακομα και την δικαιοσυνη!!Εδω δεν πρεπει να μιλαμε για πολιτικο κομμα ,μαλλον για μαφια πρεπει να μιλαμε!!!

  21. ataktos avatar
    ataktos 10/04/2009 17:56:14

    @22-Έχεις απόλυτα δίκαιο

  22. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 10/04/2009 18:02:38

    Όλοι αυτοί είναι δημοκρατικά εκλεγμένοι. Η πολιτική ανωριμότητα του λαού είναι το πρόβλημα. Ποσοστό κάτω από 40% για το πρώτο κόμμα ήταν αδιανόητο πριν δέκα χρόνια. Προοδεύουμε σιγά σιγά.

  23. αντί avatar
    αντί 10/04/2009 18:02:42

    Σταματήστε επιτέλους να ψηφίζετε γόνους!!

    Και θα έλεγα να αρχίσετε από τους Καραμανλή, Ντόρα, Γιωργάκη, Βαρβιτσιώτη, Πλεύρη, Φώφη κτλ.

  24. Giorgos avatar
    Giorgos 10/04/2009 18:18:49

    Δεν είναι ακριβώς ετσι τα πράγματα Φάκτορα. Η Όλγα βγήκε πρώτη αλλά ... κανείς δεν το πίστεψε!!Δειτε το αναλυτικο ρεπορτάζ της εποχής και βγάλετε συμπέρασμα για το νταβατζιλίκι Κεφαλογιαννη. Παρόμοια πραγματα εγραψε και ο υπόλοιπος τοπικός τύπος. Το δε εκλογοδικείο που ακολούθησε τα βρήκε όλα μέλι-γαλα.

    ΓΙΑ ΝΟΘΕΙΑ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΥΠ. ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ

    Θρίλερ στο Ρέθυμνο
    Ανάμεσα σε Κ. Σχοινά και Ολ. Κεφαλογιάννη
    Πηγή: Εφημερίδα Τόλμη
    Του Ανδρέα Κριτσωτάκη

    'Ενα θρίλερ για γερά νεύρα εκτυλίσσεται στο Ρέθυμνο, ανάμεσα στους δύο υποψηφίους της ΝΔ, του Κωστή Σχοινά και της 'Ολγας Κεφαλογιάννη.
    Μετά την ανακοίνωση του εκλογικού αποτελέσματος επικρατεί αναβρασμός στο Ρέθυμνο, με τη σύγκρουση των δύο αντιμαχόμενων πλευρών, του Γιάννη Κεφαλογιάννη και του Κωστή Σχοινά, να κορυφώνεται.

    Η πλευρά του Κωστή Σχοινά αρνείται να δεχτεί το αποτέλεσμα και μάλιστα κάνει λόγο για νοθεία και αλλοίωση αποτελέσματος. Επίσης, μέλη του περιβάλλοντος του υποψήφιου βουλευτή καταγγέλουν τη ΝΟΔΕ Ρεθύμνου ότι είναι ουσιαστικά η γραμματεία της 'Ολγας Κεφαλογιάννη, ενώ αυτό που επισημαίνουν είναι ότι σε όλη τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου η ΝΟΔΕ έκανε πόλεμο στον κ. Σχοινά, τονίζοντας πως υπήρξε σύμπραξη της ΝΟΔΕ στην αλλοίωση των αποτελεσμάτων.

    Οι καταγγελίες γίνονται για δύο εκλογικά τμήματα του νομού, αυτά του Περάματος και της Αρδάκτου. Σε αυτά τα τμήματα οι δικαστικοί αντιπρόσωποι, όχι μόνο πήραν τους σάκους μαζί τους, αλλά δεν έστειλαν τηλεγράφημα στη νομαρχία με τα αποτελέσματα, κάτι που απαγορεύεται.

    Μάλιστα, η νομαρχία χτες με ανακοίνωση της, αναφέρει ότι η καθυστέρηση αυτή οφειλόταν σε κακό χειρισμό από τους δικαστικούς αντιπροσώπους, οι οποίοι δεν συντονίστηκαν σωστά με τους αντίστοιχους δήμους, ενώ αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι πως για τον εντοπισμό τους υπήρξε έντονη δραστηριοποίηση του ίδιου του νομάρχη και της αστυνομίας.

    Αμέσως μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και από τα 202 εκλογικά τμήματα του νομού, ο Κωστής Σχοινάς κατά την επίσκεψη του στο Πρωτοδικείο, όπου και γίνεται η επανακαταμέτρηση των ψήφων, προχώρησε σε δήλωση, στην οποία μίλησε για υφαρπαγή ψήφων και αλλοίωση αποτελεσμάτων, εκφράζοντας τον προβληματισμό του για την καθυστερημένη εισαγωγή των αποτελεσμάτων των τμημάτων των ετεροδημοτών στα τελικά αποτελέσματα.

    «Εύλογα ερωτηματικά προκαλεί η καταμέτρηση των ψήφων των ετεροδημοτών. Η καταμέτρηση αυτή ανατρέπει τα αποτελέσματα της λαϊκής ετυμηγορίας και δίνει την έδρα στην κ. Κεφαλογιάννη με διαφορά 24 ψήφων. Το γεγονός αυτό είναι φυσικό να θέτει θέμα εκ νέου καταμέτρησης των αποτελεσμάτων της ΝΔ στο νομό Ρεθύμνου. Η ψήφος των πολιτών δεν αλλοιώνεται και δεν υφαρπάζεται. Από τη στιγμή που τίθεται θέμα εκ νέου καταμέτρησης, όλες οι διαδικασίες και όλα τα αποτελέσματα θα εξεταστούν ενδελεχώς», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Σχοινάς.

    Μάλιστα, τις επόμενες μέρες ο κ. Σχοινάς αναμένεται να προσφύγει και στο Εκλογοδικείο για κάθε άκυρο ψηφοδέλτιο,για το οποίο εκείνος θα κρίνει ότι συμβαίνει κάτι ύποπτο.

    «Καθαρή νίκη»

    Από την πλευρά του ο κ. Κεφαλογιάννης, μιλώντας εκ μέρους της κόρης του 'Ολγας, έκανε λόγο για ένα καθαρό αγώνα και μια δίκαιη νίκη. Σχολιάζοντας τις διαδικασίες που έχει κινήσει ο κ. Σχοινάς, ο ίδιος είπε ότι δεν θα μπει σε αυτή τη λογική και ελπίζει να μην τον προκαλέσει ο κ. Σχοινάς, γιατί ο ίδιος σέβεται την ενότητα της παράταξης και τον αγώνα που έχει κάνει ο καθένας. «Η 'Ολγα έκανε ένα καθαρό αγώνα και είχε ένα καθαρό αποτέλεσμα, το οποίο κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει», είπε χαρακτηριστικά.

    Με τη σειρά της η ίδια η κ. Κεφαλογιάννη σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε, δήλωσε ότι δέχεται άδικα βολές και ότι η ίδια θα ζητήσει να γίνει επανακαταμέτρηση ψήφων για να μην υπάρξει η παραμικρή υπόνοια για τη νίκη της.

    Η κ. Κεφαλογιάννη σημείωσε ότι η ΝΔ πέτυχε μια μεγάλη νίκη για το Ρέθυμνο και ανέτρεψε μια κατάσταση που επικρατούσε χρόνια στο Ρέθυμνο, κάτι που οφείλεται σε συλλογική προσπάθεια, για αυτό και ευχαρίστησε τους συνυποψηφίους της για το αποτέλεσμα αυτό. 'Ομως, όπως η ίδια δήλωσε, επειδή υπήρξαν κάποιες δηλώσεις εντυπώσεων και αμφισβήτησης, πρώτη από όλους θα καταθέσει αίτηση επανακαταμέτρησης.

    Το σίγουρο είναι ότι εδώ και αρκετό διάστημα υπήρχε μια υποβόσκουσα κατάσταση ανάμεσα στις δύο πλευρές, η οποία τώρα με αφορμή την εκλογική αναμέτρηση βγήκε στην επιφάνεια, με τις εξελίξεις να είναι ραγδαίες και τις διαστάσεις απρόβλεπτες.

    Μάχη

    Οι δύο υποψήφιοι «διεκδικούσαν» μέχρι την τελευταία, κυριολεκτικά, στιγμή, τη βουλευτική έδρα στο νομό Ρεθύμνου. Και ενώ ο κ. Σχοινάς εκλεγόταν βουλευτής στα 200 εκλογικά τμήματα, τελικά τα αποτελέσματα στα 202 τμήμα ανέδειξαν βουλευτή την κ. Κεφαλογιάννη. Σύμφωνα με τα τελικά αποτελέσματα, από τα 202 εκλογικά τμήματα η κ. Κεφαλογιάννη έλαβε 12.520 ψήφους και ο κ. Σχοινάς 12.496.

  25. Factorx avatar
    Factorx 10/04/2009 18:25:28

    @Giorgos: σωστός, δικό μας λάθος. Το διόρθωσα

  26. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 10/04/2009 18:42:21

    Απο τις μεγαλυτερες ξεφτιλες του πολιτευματος. Η κορη αιωνοβιου βουλευτη με γνωστες διασυνδεσεις με εμπορους ναρκωτικων, οπλων, ζωοκλεφτες, και νταβατζηδες, εκλεγεται να μας εκπροσωπησει στο κοινοβουλιο...ετων 28 κατα την εκλογη της και γνωστη για το πολιτικο της ηθος, το οραμα και τους κοινωνικους αγωνες της....

  27. Κρης avatar
    Κρης 10/04/2009 19:23:31

    απο κειμενο του Σεπτεμβρη του 07

    ....Παμε τωρα στην ΝΔ , εδω τα πράγματα είναι ακόμη πιό άγρια .

    Αντιμέτωποι ... η κόρη του Κεφαλογιάννη και το ΄΄πνευματικό΄΄ βλαστάρι του Μητσοτάκη ( εμ λείπει ο μάρτης από την

    σαρακοστή ? ) ονόματι Σχοινας .

    Λουλουδι του μπαξε και αυτος . ειναι ο τύπος που με τις ευλογίες της Ντόρας , ευρισκόμενος στην Αμερική εκανε και εκεί
    πριν κάμποσο καιρό προεκλογική καμπάνια και μάζευε εκει λεφτα για τις εδω εκλογες .

    ( εγραψε σχετικα η ελευτεροτυπια ) ( http://www.kalami.net/2006/ellada/epitimos_ny_0906 )

    Δραστήριος δε λέω , ξανα υποψηφιος για δέυτερη φορά ήταν , αλλα τον φάγανε τα φραγκα των Βαρδηνογιάνηδων .


    Ο Κεφαλογιάννης σαν γέρικη Αλεπου , - ίσαμε 50 με 55 χρονια βουλευτης αν θυμαμαι κάλα - ήθελε να δεσει τον

    γαιδαρό του και έβαλε τα μεγάλα μέσα .

    Κατ΄ αρχην με σικέ exit-poll εβγαζε την κόρη του με 20% διαφορά από τον Σχοινα.

    Μιά από τις 2 τοπικες εφημερίδες δεν εκανε ουτε μια αναφορά για το πνευματικό τέκνο των Μητσοτάκηδων , με τιμημα από
    όσο κυκλοφορεί στην πίατσα 1,000,000 Πετρελαιουρώπουλα . ποιανων ? ... παρακάτω.


    Και κατέβασε και το βαρύ πυροβολικό τους κουνιαδους - μπατζανάκια ΒΑΡΔΗ ΚΑΙ ΓΙΩΡΓΟ ΒΑΡΔΗΝΟΓΙΑΝΝΗ.

    αναθεμα και αν θυμαμαι στις 5 σχεδον δεκαετιες της ζωης μου να κατεβηκε ο Βαρδης στο Ρεθυμνο πέρα από άλλη ( Ο Βαρδης ειχε να καατεβει
    να ψηφισει στην γενετηρα του απο τις εκλογες
    του 1981 )

    μιά φορά , όταν απεβίωσε πριν μερικά χρόνια η μητέρα της ΄΄οικογένειας΄΄

    Και τωρα ερχόμενος στο Ρεθυμνο με το κότερο ( με αγγλική σημαια παρακαλώ ) μαζι τον ΄΄καπετάνιο΄ τον Γιωργη βρε

    φιλοξενουμενοι και απο τον πεθερό-μεγαλοξενοδόχο του Πασόκου Σηφουνακη ( διαπλοκές ? τσ τσ τσ ) λυσάξανε να

    βγαλουν την κα ΄Ολγα Κεφαλογάννη .

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΕΧΟΥΝΕ . Τι λέτε ?

    Το τι έγινε δεν περιγράφεται . ψάχνανε μέχρι και τα Βαφτηστήρια του αποθανων παλιου βουλευτη αδελφού τους

    Παύλου , προ 50 ετων ! ! ! .

    Μέχρι και οτι ζεστο χρήμα μοιραζόταν στην μαρίνα της πόλης οπου ηταν αγκυροβολημένη η βαρκούλα τους , κυκλοφόρησε.
    ( 500άευρα μοιραζαν , αφου ειχαν αποκλισει
    Ολη τον χωρο της μαρινας δεκαδες στρεματων
    -που χρησιμοποιειται για παρκινγκ-.

    ΤΕΛΙΚΑ η κορη στο Νομο Εχασε με 150 περιπου ψηφους , αλλα με τους ψηφους των 4 εκλογικων τμηματων των
    ετεροδημοτων της Αττικης βγηκε πρωτη με 24 ψηφους διαφορά .

    Το τι θα γίνει τελικά κανεις δεν ξερει .


    υπαρχει τοσο μισος που μέχρι και όπλα σηκωθηκαν το βραδυ των εκλογων μεσα στην Νομαρχια ( γεγονος που δεν διαψευτηκε ποτε) .

    Τα συμφέροντα τελικά ΟΛΩΝ πλην ΤΩΝ ΑΓΝΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ .

    Πολλα απο τα ( σε ολη την πολη πασιγνωστα)παραπανω καποιοι αλλοι τα εστειλαν
    σε φακελο στον 30ευρωπουλο τοτε ...
    αλλα που ? στους κουμπαρους τους πετρελαιαδες
    να κανει ζημια ?
    .
    .
    .

  28. Κρης avatar
    Κρης 10/04/2009 19:29:04

    και για να μην υπαρξει απορια

    εδινε ο ενδιαφερομενος την ταυτοτητα
    και επαιρνε το 500άρικο
    Για να Μην παει να ψηφισει (τον σχοινα)

  29. thanos avatar
    thanos 10/04/2009 19:32:50

    Η Ολγα τα εχει ολα και συμφερει....Αχχχχ μολις τελειωσα.

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/04/2009 21:38:45

    με όλγες και με μίλτους θα αρχίζω να λέω, "καημένε παπαδόπουλε τι σου΄μελε να πάθεις" Ή μήπως αυτό είναι το ζητούμενο?

  31. Factorx avatar
    Factorx 11/04/2009 15:20:57

    Η διαγραφή μου δεν τεκμηριώνεται, δεν θεμελιώνεται. Αντίθετα, ερμηνεύεται και εξηγείται ως μια πράξη ανθρωποθυσίας για την εξυπηρέτηση αλλότριων συμφερόντων». Αυτό επισημαίνει σε χθεσινή ανακοίνωσή του ο πολιτευτής της Ν.Δ. στο Ρέθυμνο, Κων. Σχοινάς, λίγες ώρες μετά την απόφαση του κόμματος να τον διαγράψει. Και προσθέτει: «Η διαγραφή μου αποπνέει παρελθόν. Υπαγορεύτηκε από αφανή συμφέροντα. Εξυπηρετεί πολιτικές σκοπιμότητες. Αντιστρατεύεται τους κανόνες μιας ευνομούμενης πολιτείας. Καταπατά το δικαίωμα του εκλέγεσθαι. Στην ουσία παραγκωνίζει τους πολίτες, αγνοώντας ότι οι εκπρόσωποί τους εκλέγονται και δεν διορίζονται. Η διαγραφή μου είναι μια βαθιά αντιδημοκρατική και συντηρητική ενέργεια, που παραπέμπει σε άλλες εποχές, οι οποίες έχουν περάσει ανεπιστρεπτί».