#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2010 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αποδόμηση του Μνημονίου και της κυβερνητικής πολιτικής των ...ατάκτων



Ήταν κατά την γνώμη μας η καλύτερη ομιλία του Αντώνη Σαμαρά από την εκλογή του στην ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας. Συγκροτημένη, συγκεκριμένη, μεστή περιεχομένου και ιδεών θα αποτελέσει το πρότυπο πάνω στο οποίο θα γίνει η επεξεργασία του κυβερνητικού προγράμματος της νέας Νέας Δημοκρατίας.

Ιδιαίτερη σημασία έχουν οι αναφορές του με τις οποίες απέδειξε ότι το Μνημόνιο δεν ήταν μονόδρομος, ότι ουσιαστικά οδηγηθήκαμε εκεί από την κυβέρνηση Παπανδρέου (την οποία …κατακρεούργησε κυριολεκτικά στην ομιλία του).

Καταρχήν ο κ. Σαμαράς απέδειξε ότι δεν φταίει η ΝΔ που ήρθαν η Τρόικα και το Μνημόνιο, αλλά αποκλειστικά το ΠΑΣΟΚ πράγμα που εξήγησε λεπτομερώς στην ομιλία του (επτά ψέμματα, επτά αλήθειες και μια διέξοδος απο το Mνημόνιο(

Προσέξτε τώρα πως έστειλε αδιάβαστο τον Γιώργο:

Το γιατί διαφωνούμε με το Μνημόνιο το έχουμε εξηγήσει επαρκώς.

Αλλά θα μου επιτρέψετε να επικαλεστώ και τη συνηγορία άλλων:

Όπως για παράδειγμα, ενός πολύ γνωστού σε όλους σας προσώπου, που είπε πρόσφατα το εξής καταπληκτικό:

«Αν σήμερα παγώσουμε τους μισθούς, θα παγώσουμε την αγορά. Αν αυξήσουμε τους φόρους στη μεσαία τάξη, θα μειώσουμε την αγοραστική της δύναμη, θα βαθύνουμε την ύφεση, θα μειώσουμε τα έσοδα του κράτους. Θα επέλθει ο φαύλος κύκλος της κατάρρευσης».

Αλήθεια, ποιος είπε τα λόγια αυτά, κατά λέξη μάλιστα;

Όχι εγώ. Ούτε κάποιος εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας…

Το είπε ίδιος ο Γιώργος Παπανδρέου, ο σημερινός Πρωθυπουργός, πέρσι το Σεπτέμβριο, απ’ αυτό εδώ το βήμα!

Και το είπε αναφερόμενος σε πολύ πιο ήπια μέτρα που τότε εξήγγειλε ο Κώστας Καραμανλής.

Κι ύστερα ήλθε ο ίδιος στην κυβέρνηση και δεν «πάγωσε» απλά τους μισθούς στο δημόσιο. Τους μείωσε κι όλα! Όπως πετσόκοψε και τις συντάξεις ιδιωτικού και Δημόσιου. Ακόμα και τις συντάξεις των 700 ευρώ!

Και δεν αύξησε απλώς τους φόρους στη μεσαία τάξη. Τους εκτίναξε κυριολεκτικά. Και διαλύει πλέον τη μεσαία τάξη.

Τότε κατήγγελλε το ελάχιστο. Και σήμερα διέπραξε το μέγιστο.

Θα επικαλεστώ ακόμα μια φράση ενός πολύ γνωστού προσώπου, που είπε κατά λέξη:

«…το ΔΝΤ…πηγαίνει σε χώρες αναπτυσσόμενες και…τους λέει ότι, επειδή έχετε πολλά δάνεια πρέπει να κόψετε... Ουσιαστικά κόβει το μέλλον της χώρας. Μπορεί αυτή η χώρα να μαζέψει κάποια λίγα χρήματα για ένα-δύο χρόνια, αλλά ουσιαστικά καταδικάζει τη χώρα αυτή στην υπανάπτυξη σε μόνιμη βάση. Άρα δεν έχουμε κανένα λόγο εμείς να μπούμε σε μια τέτοια διαπραγμάτευση…».

Ποιος τα είπε όλα αυτά και έτσι ακριβώς;

Ο Γιώργος Παπανδρέου και πάλι! Σε συνέντευξή του τέσσερις μήνες πριν γίνει Πρωθυπουργός! Και 11 μήνες πριν υπογράψει ο ίδιος το Μνημόνιο…

Τέλος, ένα διάσημο πρόσωπο ρωτήθηκε πρόσφατα, αν η μείωση των μισθών θα λύσει το πρόβλημα των ελλειμμάτων στην Ελλάδα. Και απάντησε, κατά λέξη, τα εξής:

«… Αυτό είναι ανέφικτο και οι αναδιανεμητικές του συνέπειες είναι απαράδεκτες. Οι κοινωνικές εντάσεις θα είναι τεράστιες. Είναι φαντασίωση (αυτή η λύση)».

Ποιος καταδίκασε τόσο απερίφραστα τον κεντρικό πυρήνα της Μνημονιακής πολιτικής;

Όχι, αυτή τη φορά δεν είναι ο κ. Γιώργος Παπανδρέου…

Είναι ο Νομπελίστας Οικονομολόγος Joseph Stieglitz, μέντορας του κ. Παπανδρέου…

Αντίστοιχα, ή μάλλον πολύ χειρότερα, έχουν πει τους τελευταίους μήνες δεκάδες διάσημοι Οικονομολόγοι απ’ όλο τον κόσμο. Μεταξύ τους και πολλοί Νομπελίστες.

Μ’ άλλα λόγια, αυτά για τα οποία εμείς προειδοποιούμε είναι στέρεη πεποίθηση για τους περισσότερους έγκυρους αναλυτές σε όλο τον κόσμο…



Κυβέρνηση ατάκτων και αναρμοδίων

Με το νέο ανασχηματισμό, δεν διορίστηκαν απλώς πολύ περισσότεροι «συναρμόδιοι» υπουργοί, αλλά και διάφορες υπηρεσίες… «ταξίδεψαν» από το ένα υπουργείο σε άλλο παρακολουθώντας τον μετακινούμενο υπουργό. Έτσι δημιουργήθηκε η εξής τραγελαφική κατάσταση: Ο έλεγχος των Τροφίμων παραμένει στο υπουργείο Γεωργίας. Ο έλεγχος των τιμών, στο υπουργείο Εμπορίου. Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή μετακόμισε στο υπουργείο Εργασίας. Και ο υπουργός Υγείας (για να μη μείνει παραπονεμένος κι αυτός) έγινε υπεύθυνος για τη διατροφή μας!

Τώρα, ποιος θα ασκεί τον έλεγχο των τιμών καταναλωτή; Το υπουργείο το αρμόδιο για τα τρόφιμα; Το άλλο υπουργείο, το αρμόδιο για τις τιμές; Ή το τρίτο υπουργείο, το αρμόδιο για τον Καταναλωτή;

Κι αν, ό μη γένοιτο, υπάρξει ένα διατροφικό πρόβλημα, ποιος θα το αντιμετωπίσει; Θα ’χουμε τέσσερις να τσακώνονται για να μας… σώσουν! Και δεν θα ’χουμε κανένα να υπερασπίζεται το δημόσιο συμφέρον…

Για να μην σας πω για το Λιμενικό Σώμα, που ακόμα… αγνοείται η τύχη του, ανάμεσα σε παλαιούς και νέους υπουργούς, «συναρμόδιους» και αναρμόδιους.…

Αυτη η Κυβέρνηση έχει τις δικές της κωμικοτραγικές ιδιοτυπίες και πηγαίνει από το ένα άκρο στο άλλο: Σε άλλες περιπτώσεις κατακερματίζει αρμοδιότητες. Ενώ με τον «Καλλικράτη» δίνει στην Τοπική Αυτοδιοίκηση αρμοδιότητες χωρίς πόρους! Που είναι και συνταγματικά ανεπίτρεπτο...

Η κυβέρνηση, όμως, έσπασε όλα τα ρεκόρ…ασυνεννοησίας!

Και απόλυτης έλλειψης συντονισμού…

Για την ακρίβεια, βρίσκεται μήνες τώρα σε ένα ακήρυκτο «εμφύλιο πόλεμο»: Κάθε υπουργός άλλα λέει κι άλλα κάνει, από εκείνα που δηλώνουν συνάδελφοί του σε άλλα εμπλεκόμενα υπουργεία.

Και τώρα, πριν λίγες μόλις μέρες, είδαμε ένα πρωτοφανή «ανασχηματισμό»:

Η ίδια η κυβέρνηση προανήγγειλε «μικρότερο και πιο ευέλικτο» κυβερνητικό σχήμα. Και δημιούργησε μια από τις πιο πολυπληθείς κυβερνήσεις που έχουν υπάρξει ποτέ…

Προανήγγειλε «καλύτερο συντονισμό». Και τώρα όλοι αναρωτιούνται αμήχανα ποιος θα συντονίζει ποιόν. Και ποιος θα συντονίζει τους… «συντονιστές»!

Γιατί ορίζεται…«αναπληρωτής πρωθυπουργός» ο υπουργός των Εσωτερικών, ο οποίος συντονίζει πάνω από τον «συντονιστή» Αντιπρόεδρο, ο οποίος θα παραβρίσκεται στην ομάδα συντονισμού, μόνον όταν τον προσκαλέσουν εκτάκτως! Κατάλαβε κανείς τίποτα; Τραγέλαφος…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BAGELIS avatar
    BAGELIS 18/09/2010 22:38:52

    αυτός ήταν ο Σαμαράς που ξέρω εγώ ...κι ακόμα δεν είδατε τίποτα!!!
    ψηφήστε τις ελπίδες σας και όχι τους φόβους σας!!!

  2. MM avatar
    MM 18/09/2010 22:39:15

    Μπράβο στον Αντώνη.Έτσι θέλουν αυτοί , ανελέητο χτύπημα και να τους θυμίζουν πάντα τα ψέματά τους.και μετά τη ΔΕΘ πορεία στο λαό σε όλη την Ελλάδα και θα δείτε πόσο γρήγορα αλλάζει το κλίμα.!!!!!!

  3. κράτιστος avatar
    κράτιστος 18/09/2010 22:51:19

    τα είπε πολύ ωραία!!!
    τα μισά να κάνει όταν βγεί, θα μείνει στην ιστορία!!!!!

  4. κράτιστος avatar
    κράτιστος 18/09/2010 22:52:30

    τα είπε πολύ ωραία
    τα μισά να κάνει όταν βγεί, θα αφήσει ιστορία

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 18/09/2010 22:54:28

    Ποιοτικά Χαρακτηριστικά Ηγετικής Ομιλίας

    Ευχάριστη Παρουσία / Στάση Σώματος
    Θετική Ενέργεια
    Αυτοπεποίθηση
    Γλώσσα Σώματος
    Εκφράσεις Προσώπου

    Γνώση του Αντικειμένου
    Φωνητική Καθαρότητα
    Ηπια Ενταση Φωνής
    Κατανοητή Ομιλία

    Ευφράδεια
    Σημεία Στήξεως
    Ομιλία ούτε πολύ αργή
    ούτε πολύ γρήγορη

    Συναισθηματική Νοημοσύνη
    Οπτική Επαφή με το ακροατήριο
    Γνήσιο Ενδιαφέρον

    Ελεγχόμενες Χειρονομίες
    Εντός Θέματος
    Σωστές Παύσεις

    Σεβασμός στη νοημοσύνη του Ακροατηρίου
    Σεβασμός στο Χρονοδιάγραμμα

    Κύριε Πρόεδρε, Σάς Ευχαριστούμε.

    Λέμε Οχι! στη «χωματερή των εθνικών μας πλεονεκτημάτων»

    Από τον πρώτο γύρο, Ψηφίζουμε ΝΑΙ! Στην Ελπίδα!

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ η Dimi 19/09/2010 00:00:22

      Συμφωνώ με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις. Θα προσθέσω μόνο 2 αρνητικά:
      1) Ίδρωνε κάποιες φορές και σκουπιζόταν (και τι άλλο να κάνει;)
      2) Ορισμένες φορές έκανε και κάποια σαρδάμ ή ασυνταξίες.
      Τα 2 αυτά χαρακτηριστικά έριχναν μια πινελιά κούρασης σε μια ομιλία πολύ καλά δομημένη, τεκμηριωμένη και με καλή παρουσίαση.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 19/09/2010 01:15:38

        ...κούρασης προαπαιτούμενης για καλό αποτέλεσμα!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 19/09/2010 10:50:20

        3 σαρδάμ μέτρησα και κανένα δεν ακούστηκε άσχημο.
        Ο λόγος του έρρεε και είχε όλους τους σωστούς τονισμούς και παύσεις που είπε και η Dimi.
        Πραγματικά αισθανόσουν σαν να μιλούσε/εξηγούσε πράγματα ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΛΑ σε ανθρώπους που τον ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.

        Καμμία σχέση δεν είχε ο λόγος του με εκείνα τα λοβοτομημένα λεκτικά "ξεφορτώματα" του ΓΑΠ πάνω σε αποχαυνωμένα ακροατήρια.

        Αυτό που μένει είναι να δούμε αν ο κόσμος κατάλαβε τι άκουσε και πως θα αντιδράσει σε αυτό.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 19/09/2010 01:36:50

      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ Oλοι άνθρωποι είμαστε. Ουδείς τέλειος ή μη μόνον ο Θεός.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ η Dimi 19/09/2010 10:52:40

        Dimi,

        Και για τον τελευταίο ακόμα έχουμε κάποιες αμφιβολίες!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 19/09/2010 11:59:14

        Κώστας Ροδινός (χαχα)
        Επειδή έχω κάνει πολλές παρουσιάσεις, έχω βιώσει την εφίδρωση που προκαλεί η θερμότητα των προβολέων.

  6. jim avatar
    jim 18/09/2010 22:56:15

    ανατριχιασα....

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ jim 18/09/2010 23:08:53

      Ερχονται πολλές ακόμα ανατριχίλες

  7. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 18/09/2010 23:01:45

    Kαταπληκτική ομιλία.Καιρός ήταν να αποκαλυφθούν οι ψεύτες.Ψήφο στην ελπίδα.

  8. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 18/09/2010 23:04:15

    καταπληκτική ομιλία.Κάποιος έπρεπε επιτέλους να αποκαλύψει τους ψεύτες.Οι μεγάλοι δημοσιογράφοι τι έχουν να πούν επ'αυτού.Ψήφο στην ελπίδα.

  9. Decodex avatar
    Decodex 18/09/2010 23:14:25

    Ο εξοστρακισμός και το εξιλαστήριο θύμα (κάποτε κάνας τράγος κ.λπ.) ήταν αγαπημένο "άθλημα" για τους προγόνους μας.
    Ο Καραμανλής "φταίει για όλα" είναι η καραμελίτσα που έγλυφε το νέο καθεστώς και απέκτησε και νέες γεύσεις από τους εξωτερικούς "φίλους".
    Ο Έλληνας το έχει στο γονιδίωμα του, τη "γλύκα" τη καραμέλας την μοίρασαν σε όλους και αν και έχουν περάσει μήνες, κάποιοι τη γεύονται ακόμη.

    Οσοι τώρα άρχισαν να "φτύνουν" το τι γίνεται χάσανε την ωραία γεύση και τους ήρθε η πράσινη πικρίλα στο στόμα.

    Υπάρχουν όμως ακόμη "πολίτες" και ιδιώτες (εκ της αρχαίας έννοιας) που αρέσκονται στο εθελοδουλικό πιπίλισμα (τίποτε νέο - οι Ιταλοί πάσχουν εδώ και χρόνια).

    Μάτια ορθάνοιχτα, σκέψη συγκεντρωμένη, ορθή κρίση και ο τόπος θα αλλάξει.

    Υ.Γ: "Εν αρχή ην ο λόγος". Ναι. Αλλά και άλλοι άριστα τα έλεγαν αλλά η πράξη θα δείξει τον Άνδρα.

    Υ.Γ2: Υπάρχουν πολλά -πάρα πολλά- που δεν ξέρει ο πολύς κόσμος και είναι δύσκολο να του τα πείς. Οχι γιατι δεν μπορείς, αλλά γιατι δεν θα τα καταλάβουν. Δυστυχώς!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Decodex 20/09/2010 12:40:24

      πετυχημένη η προσομοίωση με την καραμελίτσα. Αν δε την επεκτείνεις και στην τσίχλα, εκεί να δεις πώς χάνεται η αρχική γλύκα, και μένεις σα χαζό να μυρηκάζεις τα ίδια και τα ίδια (όχι εσύ βέβαια!)

  10. Απορίας avatar
    Απορίας 18/09/2010 23:40:36

    Ερώτηση:Αύριο ίσως να λείψω από το σπίτι την ώρα της συνέυτευξης τύπου.Ξέρει κανείς ,εάν μπορέσω αργότερα να την παρακολουθήσω μαγνητοσκοπημένη (έστω και ηχητικά);

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    • Μαρία Σεφέρου avatar
      Μαρία Σεφέρου @ Απορίας 19/09/2010 01:24:22

      Η συνέντευξη πρέπει να αναρτηθεί τόσο στο site της ΝΔ, όσο και στο προσωπικό site του Σαμαρά. Αν δεν μπορούν να κάνουν ούτε αυτό, τότε είναι άχρηστοι από χέρι και ανέτοιμοι να κυβερνήσουν. Ίδωμεν...

      • loretta avatar
        loretta @ Μαρία Σεφέρου 19/09/2010 01:36:00

        κυρια σεφερου...

        εχει ηδη αναρτηθει....κοιτατε καλυτερα.

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Μαρία Σεφέρου 19/09/2010 01:41:16

        άχρηστοι από χέρι είναι αυτοί που στήριξαν το γαπ τον σεπτέμβρη. αυτοί ας σωπάσουν κι ας αφήσουν το αν είναι έτοιμη ή οχι η ΝΔ.

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Μαρία Σεφέρου 19/09/2010 02:02:44

        για το σεπτεμβρη του 2009 μιλάω

  11. ammos-mpaliagaios avatar
    ammos-mpaliagaios 18/09/2010 23:43:02

    Η επανάσταση ξεκίνησε απο την Μεσσηνία και εφερε την πολυπόθητη ελευθερία,σήμερα ξεκίνησε απο την Θεσσαλονίκη με τον Αντώνη Σαμαρά για την αποτίναξη των αχυρανθρώπων του επαίσχυντου μνημονίου.

  12. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 18/09/2010 23:58:55

    Για τη Dimi: You said it all. My sincere congratulations. Ο Αντώνης Σαμαράς είναι η ελπίδα της Ελλάδας μας.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Nίκος Θ. 19/09/2010 01:39:49

      Καλώς ήλθες, Νικόλα μου. All is well. Heads up!

  13. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 19/09/2010 00:01:50

    Το άν ήταν καλός ο ΣΑΜΑΡΑΣ στο λόγο του δυστυχώς πρέπει να μας το πεί το ΜΕΓΑ και το ΑΛΤΕΡ ,αυτοί ήτε το θέλουμε ήτε όχι αποφασίζουν ,οι περισσότεροι ΕΛΛΗΝΕς αρνούνται να σκεφθούν, αυτό το δύσκολο το 'έχουν αναθέσει στον ΚΑΨΗ και στον ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ.

  14. Περσεφόνη avatar
    Περσεφόνη 19/09/2010 00:03:17

    Ειλικρινά το λέω, δίχως ίχνος ειρωνείας, ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να τον στηρίξω στις εκλογές, όμως ΑΡΝΟΥΜΑΙ να ψηφίσω τον Κακλαμάνη, τον Κικίλια (και τις επιλογές του, βλ. Βαλιανάτο), και ταυτόχρονα ΑΠΟΡΩ με την στήριξη του Σαμαρά στον Κακλαμάνη. Αποφάσισα να βλέπω αυτά που κάνουν οι άνθρωποι, ιδιαίτερα αυτοί που νέμονται τις τύχες μας, και όχι αυτά που λένε. Μακάρι να διαψευστώ για τον κο Σαμαρά, γιατί οι υπόλοιποι μας έχουν προδώσει ΟΛΟΙ.

    • κράτιστος avatar
      κράτιστος @ Περσεφόνη 19/09/2010 00:11:11

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, χτες μάλιστα έγραψα ένα σχόλιο περί κοπριτών του παρελθόντος.
      οι εκλογές αυτές όμως έχουν πάρει έναν χαρακτήρα δημοψηφίσματος για το μνημόνιο!!!
      μόνο γι' αυτό το λόγο πρέπει να αγνοήσεις τα λαμόγια και να ψηφίσεις "αντιμνημονιακά"

      • Περσεφόνη avatar
        Περσεφόνη @ κράτιστος 19/09/2010 22:48:13

        Παρακολούθησα την συνέντευξη του Αντώνη Σαμαρά και ειλικρινά ένιωσα ότι είχα μπροστά μου έναν άνθρωπο που μπορεί να μας δώσει λύσεις, έναν άνθρωπο με ΛΟΓΟ, με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, με ΟΡΑΜΑ, ΣΤΟΧΟΥΣ και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ & ΛΥΣΕΙΣ. Γι' αυτό λυπάμαι και εκπλήσσομαι για την επιλογή του για τον ιστορικό Δήμο της Αθήνας. Αρνούμαι να ψηφίσω Κακλαμάνη, μακάρι να μπορούσα να στηρίξω τον κ. Σαμαρά στον Δήμο της Αθήνας, όμως διεκδικώ την ασφάλεια, την αξιοπρέπεια μου και όλα όσα μας αξίζουν, και θεωρώ ότι δεν είναι καιρός για εκπτώσεις. Ας ληφθούν αυτά υπόψη για τις μελλοντικές επιλογές του άξιου αυτού ανθρώπου. Περαιτέρω, όσο έχει στο κόμμα ανθρώπους τύπου Παυλόπουλου, Σιούφα κλπ, δεν θα κερδίσει νέους ψηφοφόρους, η κρίση μας έφεε αντιμέτωπους με την αλήθεια και λευκή επιταγή δεν θα έχει κανείς. Είμαι 36 ετών, αρνούμαι να εγκαταλείψω την Ελλάδα, διεκδικώ την ζωή που μας αξίζει, την ζωή για την οποία πρόγονοί μας έδωσαν την ζωή τους, και οφείλουμε να είμαστε όλοι αυστηροί με τον εαυτό μας και αυτούς που διεκδικούν την διαχείριση της τύχης μας. Επιπλέον θα ήθελα να ακούσω τον κο Σαμαρά να ζητήσει εκλογές, όσο στα ηνία της εξουσίας είναι το ΠΑΣΟΚ και στην τιμητική θέση του Πρωθυπουργού της Ελλάδας είναι ο Γ.Α.Παπανδρέου, έχουμε πολλά δεινά να περιμένουμε, και αμφιβάλλω αν αντέχουμε άλλα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Περσεφόνη 19/09/2010 00:14:47

      Αυτό με τον Βαλιανάτο είναι καθαρή συκοφαντία και διαψεύστηκε αμέσως. Κάνουν τρομερα βρώμικο πόλεμο και δεν πρέπει να πιστεύουμε αμέσως αυτα που διαδίδονται. Ειδικά κάτι τέτοιες περίεργες πληροφορίες.

      • Περσεφόνη avatar
        Περσεφόνη @ Επώνυμος 19/09/2010 01:45:39

        Αν είναι έτσι, ανακαλώ. Θα το ψάξω, σίγουρα η προπαγάνδα είναι στις δόξες της. Αν όμως δεν είναι έτσι, πρέπει να ανησυχούμε. Άκουσα ότι ο ίδιος ο Κικίλιας το ανέφερε σε βραδυνό δελτίο ειδήσεων, αλλά δεν έχω άμεση άποψη μιας και αποφεύγω τα δελτία της τηλεόρασης, παλεύω μέσω του διαδικτύου να ενημερώνομαι όσο καλύτερα μπορώ.

    • Asterix avatar
      Asterix @ Περσεφόνη 19/09/2010 00:19:29

      Δεν πάει έτσι όμως αγαπητή Περσεφόνη. Ο Σαμαράς έδειξε ότι το πρόβλημα δεν είναι τα πρόσωπα. Είναι η καταστροφή της χώρας μας. Όλοι ενοχληθήκαμε από κάποιες επιλογές. Μα, και τι έγινε; Θα στηρίξεις το μνημόνιο που σε καταστρέφει ή μια παράταξη με έναν σοβαρό άνθρωπο στο τιμόνι; Την ΜΟΝΑΔΙΚΗ παράταξη με έναν σοβαρό άνθρωπο στο τιμόνι.

      • Περσεφόνη avatar
        Περσεφόνη @ Asterix 19/09/2010 01:54:44

        Δεν έχω καμία πρόθεση να στηρίξω το μνημόνια, για εμένα το ΠΑΣΟΚ, το ΛΑΟΣ και τα λοιπά γιουσουφάκια της πολιτικής σκηνής δεν υπάρχουν στο πεδίο αντίληψης και ελπίδας μου. Η καταστροφή αυτής της χώρας όμως είναι άμεσα συνυφασμένη με τα πρόσωπα που άσκησαν και ασκούν εξουσία. Εξεπλάγην ιδιαίτερα αρνητικά με την επιλογή Κακλαμάνη, δεν αντέχεται η κατάντια αυτής τησ λαμπερής πόλης, ποιος νοήμων πολίτης θα ψηφίσει Κακλαμάνη¨; Νιώθω ότι υφίσταμαι έναν ιδιότυπο εκβιασμό, ότι η υποστήριξη στη Νέα Δημοκρατία στην συγκεκριμένη περίπτωση, περνά από την υποστήριξη στον Δήμαρχο που, μεταξύ πάμπολλων άλλων, μετέτρεψε την πλατεία Κοτζιά σε Μέκκα. Κατά τα άλλα, μέσα μου στηρίζω τον Αντώνη Σαμαρά, αναγνωρίζοντας ότι έχει να βάλει πολύ "σκούπα" στο κόμμα και ότι δέχεται απίστευτο πόλεμο, αν μας θέλει όμως με το μέρος του, πρέπει να είναι πιο προσεκτικός στισ επιλογέσ του. Ο χρόνοσ σήμερα είναι συμπυκνωμένος και τα λάθη δεν συγχωρούνται όταν η ζωή μας είναι περικυκλωμένη. Αν δεν είχα απαιτήσεισ και προσδοκίες από τον κ. Σαμαρά, δεν θα αναρωτιόμον καν αυτην την στιγμή.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Asterix 20/09/2010 12:52:39

        Περσεφόνη, νομίζω ότι κανείς εδώ μέσα δεν διαφωνεί με όσα λες, αλλά και κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει, γιατί δεν ξέρουμε το σκεπτικό. Το σίγουρο είναι ότι ο Κακλαμάνης δεν ήταν επιλογή του Σαμαρά, αλλά αυτοπροτάθηκε και μάλιστα με απεχθή, για μένα, και εκβιαστικό τρόπο. Η ΝΔ εκ των υστέρων παρείχε στήριξη. Αν μάθω το γιατί θα σου το πω. Ίσως για λόγους εσωτερικής ενότητας. Πάντως στο θέμα των μεταναστών δεν πιστεύω ότι η ευθύνη είναι δική του. Αντιθέτως κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να ανακουφίσει το πρόβλημα, ώστε να μην ξεσπάει υπό μορφήν εγκληματικότητας (π.χ. συσίτια, ανοχή κλπ.) Εκεί που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πατάνε πόδι είναι στο θέμα του λαθρεμπορίου, στη άθλια κατάσταση του κέντρου.

  15. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 19/09/2010 00:13:04

    «Ψηφίστε τις ελπίδες σας, όχι τους φόβους σας»

    ...το πλέον εύστοχο πολιτικό σύνθημα εδώ και πολύ καιρό, σε αντίθεση με το κλίμα, που μας καλλιεργούν καθημερινά ΜΜΕ, εξαπτέρυγα και λοιπά νεφελίμ!

  16. petros avatar
    petros 19/09/2010 00:18:42

    Διάβασα την ομιλία, άκουσα και ένα μέρος της ραδιοφωνικά.
    Θεωρώ ότι ήταν μια σημαντική ομιλία, ίσως η πιο σημαντική στη μεταπολιτευτική ζωή της χώρας. Είναι αυτό που όλοι βλέπουμε, θυσίες χωρίς ελπίδα.
    Η μείωση των δαπανών έχει ουσιαστικά επιτευχθεί, γιατί το κράτος έχει κηρύξει στάση πληρωμών επιστροφής ΦΠΑ και φόρου εισοδήματος. Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι, επιχειρήσεις,περιμένουν μια ανάσα, αλλά το Υπουργείο Οικονομικών, επίτηδες, καθυστερεί τις επιστροφές, για να έχει λογιστικό ΜΟΝΟ κέρδος μέχρι τις αυτοδιοικητικές εκλογές.
    Μετά θα σκάσει η φούσκα των εσόδων και εξόδων.
    Ο Σαμαράς πρότεινε ένα κράτος που θα μας σέβεται ως πολίτες και δεν θα μας στίβει σαν λεμονόκουπες, φορολογικά.

    Απαντώντας στο τελευταίο φίλο : Οι αυτοδιοικητικές εκλογές, όποια πρόσωπα κι αν εκλεγούν- ακόμα και οι εκλεκτοτεροι από όλα τα κόμματα, δεν θα έχουν σημασία, από τη στιγμή που δεν υπάρχει ΑΝΑΠΤΥΞΗ και ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ των περιφερειών και νέων δήμων. Έχουν, όμως, τεράστια σημασία για την πορεία του τόπου την άλλη μέρα. Εάν υποστηριχθούν και εκλεγούν υποψηφιοι του ΠΑΣΟΚ ,δήμαρχοι ή περιφερειάρχες, να είσαι σίγουρος ότι σε μερικές μέρες, θα έρθει φοροκαταιγίδα διπλάσια από τη προηγούμενη, αφού η υστέρηση εσόδων συνεχίζεται και η πάταξη της φοροδιαφυγής είναι όνειρο απατηλό. Μπορεί κάποια πρόσωπα να μην μας αρέσουν, όπως πχ ο Ψωμιάδης, αλλά τώρα που με το ζόρι συντηρώ την πολύτεκνη οικογένειά μου, είμαι υποχρεωμένος να τον ψηφίσω από τον α' γύρο, για να δώσω μήνυμα ΑΛΛΑΓΗΣ και ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ και ΕΛΠΙΔΑΣ... Μας έχουν τρομοκρατήσει όλους. Έχουμε χάσει την ηρεμία μας.Στο φόβο του ΔΝΤ, σήμερα είδαμε μια ΕΛΠΙΔΑ,μετά από 30 χρόνια πολιτικής. Ας μην την αφήσουμε να σβήσει...

    Όσο για το επικοινωνικό επιτελείο της ΝΔ τι να πω ; Προσπαθώ εδώ και μισή ώρα να βρω σε βίντεο όλη την ομιλία ( και όχι αποσπάσματα ) και δεν μπορώ. Στο μεταξύ ο κ. Ευαγγελάτος έχει υποβαθμίσει την ομιλία και ασχολείται με κότερα ... Μια ζωή, δημοσιογραφίσκοι σφουγγοκωλάριοι του συστήματος... Γύρευε αύριο τι θα λένε οι κυβερνητικοί εκπρόσωποι του Μεγκα και του Αλτερ...

  17. Απορίας avatar
    Απορίας 19/09/2010 00:21:59

    Καμιά απάντηση παιδιά για αύριο;(βλ.23:40)

    • nick avatar
      nick @ Απορίας 19/09/2010 00:24:42

      ίσως στο site της ΝΔ

      • Απορίας avatar
        Απορίας @ nick 19/09/2010 00:29:35

        Ευχαρστώ nick.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ nick 19/09/2010 01:19:28

        Αφού από τα ΜΜΕ η ενημέρωση είναι ανύπαρκτη, οφείλει να υπάρχει όλη η σύνέντευξη τύπου κάπου στο διαδίκτυο...

  18. petros avatar
    petros 19/09/2010 00:54:48

    Μάλλον στα κρατικά ραδιόφωνα θα υπάρχει αναμετάδοση.
    Ελπίζω να την έχουν και ιδιωτικοί ραδιοσταθμοί...
    Πως, όμως, πιστεύω ότι θα τον ρωτάνε για άλλα οι εκπρόσωποι τύπου του ... μνημονίου ;
    Σήμερα ο Αγγελιοφόρος στη Θεσσαλονίκη και ο κόσμος του Επενδυτή προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να στηρίξουν το ..μνημόνιο. Κι ας βάζει λουκέτο όλη η Ελλάδα , ας μένουν οι νέοι άνεργοι ... Δεν τους νοιάζει τίποτα : μόνο πως θα πάρουν κρατικές διαφημίσεις, πως θα στηρίξουν τα αφεντικά τους-επιχειρηματίες με χρέη προς δημόσιο, με τα δημόσια έργα κλπ... Και μας προτείνουν να ψηφίσουμε τους ανθρώπους εκείνους που θα γίνουν δεκανίκια της κυβέρνησης, αφού την όποια εκλογή τους, θα τη χρησιμοποιήσει για να μας επιβάλλει νέους φόρους παντού, νέες μειώσεις μισθών, επιδομάτων. Τώρα πήραν γραμμή να γράφουν ότι τα μέτρα αναβάλλονται για του χρόνου.Και μόλις ο κόσμος απέχει, ψηφίσει λευκό ή άκυρο, ψηφίσει Μπουτάρη ή Τατούλη ή Μίχα ή άλλους υποψήφιους δημάρχους και περιφερειάρχες του ΠΑΣΟΚ, τότε θα έρθει το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΠΙΛΙΕΤΑΚΙ στους ψηφοφόρους, που θα έχει και απολύσεις και νέα λουκέτα...Είναι σίγουρο ότι η μείωση των δαπανών είναι ...μούφα, αφού δεν υπάρχει επιστροφή ΦΠΑ, φόρου εισοδήματος,έχουν περικοπεί τα κονδύλια προς δήμους /νομαρχίες κατά 50%, έχουν περικοπεί οι επιχορηγήσεις στις σχολικές επιτροπές κατά 35%, δεν πληρώνονται οι οφειλές των ταμείων προς τα φαρμακεία, των νοσοκομείων προς τις προμηθεύτριες εταιρίες... Και ενώ αυξήθηκε ο τουρισμός σε κάποιες περιοχές ( Ρόδο, Κω, Χανιά ), και παρά την αύξηση των φόρων, το Υπουργείο δεν ανακάλυψε μεγάλη αύξηση του ΦΠΑ στις περιοχές αυτές...Τι συμβαίνει ; Ειμαι σίγουρος ότι τον Νοέμβριο θα έχουμε κραχ στα έσοδα-δαπάνες, με την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης-μνημονίου. Και ο κόσμος θα στραφεί και κατά εκείνων που ψήφισαν το μνημόνιο και το στηρίζουν...

  19. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 19/09/2010 01:51:39

    Καίγομαι φίλοι μου από την περιέργεια, να δω και να ακούσω τη Δευτέρα την κριτική του "εγκρίτου" του ΑLTER-ego της ψηλής και τα σχόλια της Τρεμη-λάγνας ομάδας παραχάραξης των ειδήσεων, του MEGA-λου καναλιού!
    Να ήταν άραγε καλός ο Αντώνης και να ξανάδωσε πνοή Ελπίδας στον καρυδωμένο Έλληνα; Είναι ένα εύλογο ερώτημα, κάθε κακόπιστου!
    Ελπίζω να μας πουν οπωσδήποτε και τη γνώμη τους, σε απευθείας «διακαναλικές» συνδέσεις τόσο ο ΛΑΟ-πρόβλητος πρώην συγκάτοικος της πολυκατοικίας, όσο και η «προσεχώς» αρχηγός και νυν επικεφαλής του διεθνούς ακτινοβολίας forum, από τη «χώρα» της Κρήτης όπου κάνει τις Φθινοπωρινές της διακοπές!

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Αφροδίτη 19/09/2010 02:06:31

      Παιδιά πολύ φοβάμαι ότι τη Δευτέρα λίγα πράγματα θα ειπωθούν διότι θα αναλάβουν δράση οι προβοκάτορες (θα δημιουργήσουν αναταραχη με τα φορτηγά, θα μιλούν για το Βατοπαίδι, θα βγεί ο Καρατζατρίχας και θα ρίξει καμιά ρουκέτα ή θα κάνει κανένα βαρυσήμαντο σχολιασμό η κυρά της Κρήτης που θα κάνει τον Χατζηαβάτη να ριγήσει)

  20. petros avatar
    petros 19/09/2010 01:52:12

    Στο σάιτ, πάντως, της Ναυτεμπορικής μάλλον κάποιοι τα βλέπουν
    διαφορετικά ή μάλλον μυωπικά.Φαίνεται η ανάπτυξη δεν απασχολεί
    τους ...επενδυτές ή μήπως είχαμε επέλαση κομματικών στελεχών
    του μνημονικού καταπετάσματος ; Μήπως τελικά υπάρχουν άνθρωποι
    που θα είναι ευχαριστημένοι με τη βαριά φορολογία και την εξόντωση
    της μεσαίας τάξης ; Μήπως τελικά τα διαπλεκόμενα έχουν κάνει τέτοια
    φοβική πλύση εγκεφάλου περισσότερη από ότι νομίζει κανείς ;
    ( http://www.naftemporiki.gr/news/viewcomments.asp?id=1868941 )

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ petros 19/09/2010 12:37:49

      Ο Spartaner [γνωστός μας!] δείχνει να συγκεντρώνει τις
      περισσότερες θετικές σοσιαλίζουες ψήφους!

      BTS

  21. Αγροφυλακας avatar
    Αγροφυλακας 19/09/2010 07:20:07

    Μου προκαλούσε θλίψη και απογοήτευση η στάση πολλών σε αυτό το χώρο τις περασμένες ημέρες που είχαν αναγάγει την ομιλία του Σαμαρά στην Θεσσαλονίκη σε θέμα πολιτικής ζωης η θανάτου για τον ίδιο και την ΝΔ και για το μέλλον της χώρας.
    Τώρα που η ομιλία του Αντώνη ήταν ακρως ενδιαφέρουσα και επιτυχής, αναρωτιέμαι, πιο θα είναι το επόμενο τεστ αξιοσύνης (lithmus test) για τον Σαμαρά που θa σκαρφιστούν οι καλοθελητές και οι άπιστοι Θωμάδες. Ελπίζω επί τέλους να δούμε ένα τέλος στην εσωστρέφεια. Το πρόβλημα όμως παραμένει ότι μια μεγάλη πλειοψηφια των ψηφοφόρων δεν είναι ενήμεροι για κατάσταση της πολιτικής στην Ελλάδα και η στάση τους μπορεί να καθορίζεται από μια ομιλία ενός πολιτικού αρχηγού. Το σχόλιο μου δεν πρέπει να προσληφθεί σαν μια προσπάθεια υποτίμησης της αξίας της σημερινής ομιλίας του Αντώνη. Σήμερα, μια ομιλία έκανε ο άνθρωπος, ήταν υπέροχος από κάθε άποψη (δείτε την έξοχη αξιολόγηση της Dimi at 20:54) άρα βαθμολογείται άριστα. Το ερώτημα μου και η κριτική μου είναι, αν, σαν άνθρωπος και αυτός, είχε μια κακοτυχιά σήμερα με την ομιλία του θα σήμαινε ότι ήταν και τελειωμένος; δυστυχώς έτσι το έθεταν το θέμα παρά πολλοί συνομιλητές εδώ τις προάλες. Τόσο λίγο ξέρουν και εκτιμούν τις ικανότητες και τα χαρίσματα του αρχηγού τους οι ψηφοφόροι της ΝΔ; Καλά, από τους πολιτικούς αντιπάλους δεν περιμέναμε και τίποτα καλλίτερο. Ελιά, Ελιά και Παπανδρέου ‘βασιλιά’
    Τι ντροπή αλήθεια, μια βασιλική οικογένεια ξεφορτωθήκαμε, οχτώ αποκτήσαμε (έχω συμπεριλάβει και τους καναλαρχες!...)
    Και τέλος, μετά από την εγκάρδια υποδοχή που επεφύλαξαν στον Καραμανλη οι ακροατές στο Βελιδιο , πως αισθάνονται αυτοί που ανταγωνίζονταν ποιος θα κάνει τα πιο πικρόχολα σχόλια την περασμένη εβδομάδα. Το ίδιο είχε συμβεί και στο συνέδριο το καλοκαίρι αλλά ορισμένοι αμετανόητοι έχουν λάθος γνώμη για την θέση του Καραμανλη στην καρδιά των Ελλήνων πατριωτών. Είναι επίσης λάθος συνταγή προς τον νέο αρχηγό, και εκτός χαρακτήρας για τα μέλη της ΝΔ, η πασοκικη φιλοσοφία ότι: «αν δεν φας θεριό, θεριό δεν γίνεσαι».

  22. jim avatar
    jim 19/09/2010 09:20:28

    ρε σεις παχυνε και αλλο ο σιωπηλοτερος...........

  23. Aris. A avatar
    Aris. A 19/09/2010 10:52:58

    Για την ομιλία δεν θα σχολιάσω πολλά όποιος έχει αυτιά κατάλαβε.

    Επιτέλους ακούσαμε κάποιον να μιλάει σωστά ελληνικά και να μην σκοτώνει τόνους και καταλήξης.

    Παρακολουθώντας την ομιλία Σαμαρά και παρατηρώντας της αντιδράσης των στελεχών της ΝΔ της πρώτης σειράς κατάλαβα γιατί δεν το υποστήριξε κανείς στην εκλογική διαδικασία.

    Είναι ο φθόνος των μετρίων απέναντι σε κάποιον που έχει μόρφωση, άποψη και τρόπο να την περάσει στην κοινή γνώμη τα πιστεύω του.

    Τελικά οι εκλογές του περασμένου Νοεμβρίου θα αποκτήσουν κάποτε ιστορική αξία για το πως οι πολλοί επέλεξαν στον κατάλληλο χρόνο το πλέον σωστό άτομο.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Aris. A 20/09/2010 13:07:40

      ειδική μνεία και έπαινος αξίζει στο εκλογικό σώμα του Νοεμβρίου, του οποίου η ευθυκρισία δεν οφείλεται κατ'ανάγκην σε μόρφωση ή εξειδικευμένη ενημέρωση, αλλά σε απαράμιλλο πολιτικό αισθητήριο.

  24. BlueSky avatar
    BlueSky 19/09/2010 11:18:27

    Πρόεδρε συγχαρητήρια. Απλά υπέροχος! Λόγια με νόημα και με αριθμούς! Όχι όπως το γιωργκάκη στα ανάκτορά και λόγια του αέρα.
    Ακόμη πέντε τέτοιες ομιλίες και θα ξηλωθούν αυτοί του πασόκ.

    Υ.Σ Φαήλο ελπίζω να περνάς καλά Θεσσαλονίκη

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ BlueSky 20/09/2010 13:09:22

      γιατί πέντε? βρείτε τρόπο να αναρτηθεί το βιντεάκι της συνέντευξης, και δεν θα χρειαστούν πολλά ακόμη!

  25. δημητρης avatar
    δημητρης 19/09/2010 11:28:37

    Το μονο που λειπει πλεον απο την προσπαθεια ειναι η ιδρυση και λειτουργια Τηλεοπτικου σταθμου για να αντικρουσθει σθεναρα η μαυρη προπαγανδα του Πασοκ απο τα πουλημενα καναλια.

  26. Enzo avatar
    Enzo 19/09/2010 11:29:46

    παντως οι εξελιξεις στην ελλαδα θα ειναι γρηγορες. δεν νομιζω να αντεξει για πολυ το καθεστως.

  27. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/09/2010 11:45:24

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι η ΝΔ θα πρέπει για τις εκλογές του Νοεμβρίου να παίζει πληρωμένα 3 σποτάκια:

    -«…το ΔΝΤ…πηγαίνει σε χώρες αναπτυσσόμενες και…τους λέει ότι, επειδή έχετε πολλά δάνεια πρέπει να κόψετε… Ουσιαστικά κόβει το μέλλον της χώρας. Μπορεί αυτή η χώρα να μαζέψει κάποια λίγα χρήματα για ένα-δύο χρόνια, αλλά ουσιαστικά καταδικάζει τη χώρα αυτή στην υπανάπτυξη σε μόνιμη βάση. Άρα δεν έχουμε κανένα λόγο εμείς να μπούμε σε μια τέτοια διαπραγμάτευση…».

    -«Αν σήμερα παγώσουμε τους μισθούς, θα παγώσουμε την αγορά. Αν αυξήσουμε τους φόρους στη μεσαία τάξη, θα μειώσουμε την αγοραστική της δύναμη, θα βαθύνουμε την ύφεση, θα μειώσουμε τα έσοδα του κράτους. Θα επέλθει ο φαύλος κύκλος της κατάρρευσης».

    -την αναγραφή στην οθόνη της μείωσης μισθών, συντάξεων, αύξηση φόρων και ΦΠΑ

    ...και στο φόντο κάθε σποτ να είναι η φωτογραφία του Πρωθυπουργού.
    Πρέπει να κατανοήσουν στη ΝΔ ότι το συγκριτικό μας πλεονέκτημα είναι ο ΓΑΠ ας τον αφήσουμε να μιλάει δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα τα έχει πει όλα.

  28. Enzo avatar
    Enzo 19/09/2010 12:03:51

    «Αν δεν μας θέλετε, να μας το πείτε»

    Σύννεφα πάνω από τις κινεζικές επενδύσεις λίγο πριν την επίσκεψη του Γ.Ζιαμπάο


    πανε να διωξουν και τους κινεζους.
    κανει καλα την δουλεια του τελικα ο τζεφρυ.

  29. 11888 avatar
    11888 19/09/2010 14:42:41

    Επιτελους καποιος μιλησε για το αυτονοητο Οι υπερβολικοι φοροι φερνουν κοινωνικες αδικιες και φοροαποφυγη.Επιτελους καποιος καταλαβε οτι η φεουδαρχια εχει τελειωσει προ πολλου και καλυτερα να παιρνεις λιγοτερα απο πολλους παρα περισσοτερα απο λιγους.
    Σε χωρες που υπαρχει φοροαφαιμαξη οπως στα Σκανδιναβικα κρατη υπαρχει και ενα σχεδον τελειο κοινωνικο κρατος που αντισταθμιζει τους υψηλους φορους.
    Εδω και ληστρικοι φοροι εχουν αποτελεσμα την φοροδιαφυγη την κοινωνικη αδικια και τις μετριες κοινωνικες παροχες.

  30. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 19/09/2010 16:45:45

    ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ...ΟΣΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΤΕΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ.ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΤΟΣΑ ΕΞΟΔΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΚΟΠΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.ΝΑ ΕΙΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΝΕ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ .ΜΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ,ΜΕ ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΑ,ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΦΑΝΕ ΓΕΡΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.

  31. Απορίας avatar
    Απορίας 19/09/2010 19:05:02

    Υπάρχει πουθενά μαγνητοσκοπημένη η σημερινή συνέντευξη τὐπου;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Απορίας 19/09/2010 21:10:35

      @ Aπορίας

      Θεσσαλονίκη - Συνέντευξη Τύπου του προέδρου της Ν.Δ. Αντώνη Σαμαρά στην 75η ΔΕΘ (ANA) – 5 ώρες πριν

      Αντί εισαγωγής, στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε ο πρόεδρος της ΝΔ Α. Σαμαράς στην 75η διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης, προβλήθηκε βίντεο με αποσπάσματα από την ομιλία του κ. Παπανδρέου στην περσινή ΔΕΘ και προεκλογικές του συνεντεύξεις. Μόλις τέλειωσε η προβολή, ο πρόεδρος της Ν.Δ. πήρε τον λόγο και είπε:

      «Αυτό που είδατε λέγεται πολιτική εξαπάτηση και το έχει καταλάβει όλος ο ελληνικός λαός». «Το ΠΑΣΟΚ τα έχει κάνει μούσκεμα στην οικονομική πολιτική και με την προπαγάνδα του προσπαθεί να εμφανίσει το δικό του πρόβλημα, ως κάποιου άλλου», τόνισε ο κ. Σαμαράς.

      Υποστήριξε ότι το Μνημόνιο δεν ήταν μονόδρομος και η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ δεν διαπραγματεύτηκε. «Ελεγε η κυβέρνηση ότι συζητάει με το πιστόλι στο τραπέζι και διαπραγματεύτηκε με το περίστροφο στον κρόταφο», παρατήρησε.

      Για τη στάση της Ν.Δ. απέναντι στο Μνημόνιο, εξήγησε ότι δεν μπορούσε να δώσει «λευκή επιταγή» για μια τριετία και δικαιώνεται από τις εξελίξεις. Δικαιώνεται από τα όσα λένε οικονομικοί αναλυτές και από τις επιπτώσεις των μέτρων, με τα λουκέτα σε μαγαζιά, την αύξηση της ανεργίας και την ύφεση. Ο στόχος για τη Ν.Δ.είναι να φύγουμε το γρηγορότερο δυνατό από τις δεσμεύσεις του Μνημονίου και να βγούμε στις αγορές, είπε, διότι οι εκτιμήσεις λένε ότι το 2015 το εισόδημα των Ελλήνων θα είναι στο επίπεδο του 2008 και θα έχουν μεσολαβήσει 7 χαμένα χρόνια. Καταλόγισε ανευθυνότητα στον πρωθυπουργό και σημείωσε ότι δεν ανταποκρίθηκε στην πρόταση για συναίνεση που κατέθεσε μετά τις εκλογές του 2009 ο κ. Σαμαράς.

      Σε περίπτωση που το ΠΑΣΟΚ αποφασίσει τη συγκρότηση εξεταστικής επιτροπής για τα στατιστικά στοιχεία της οικονομίας, ο κ. Σαμαράς τόνισε ότι η Ν.Δ. δεν έχει αντίρρηση να τη συζητήσει, υπό την προϋπόθεση πως θα διευρυνθεί πριν και μετά την περίοδο 2004-2009. Η Ελλάδα δεν ιδρύθηκε το 2004, ούτε τέλειωσε το 2009, επισήμανε και πρόσθεσε ότι έχουν ευθύνες και οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ. Και αν το ΠΑΣΟΚ δεν θέλει να διερευνηθούν αυτές, θα τις διερευνήσει η Ν.Δ. Σε ερώτηση αν αποδέχεται τις ευθύνες για τις πολιτικές επιλογές της κυβέρνησης του Κώστα Καραμανλή ο κ. Σαμαράς απάντησε λέγοντας: «Τους λογαριασμούς της παράταξης μας με το παρελθόν τους έχω κλείσει, με αυτοκριτική μέχρι αυτομαστιγώματος.

      Η δική μου ιστορική ευθύνη είναι να κοιτάζω από δω και μπρος για το μέλλον της παράταξης και της πατρίδας». Σε ερώτηση, αν πρέπει να μιλήσει ο Κώστας Καραμανλής, απάντησε: «Δεν θα υποδείξω εγώ σε ένα πρωθυπουργό 5,5 ετών πότε πρέπει να μιλήσει. Τα ιστορικά πρόσωπα έχουν την ευθύνη να δουν εάν και πότε θα αναφερθούν για τα πεπραγμένα τους.

      Σε άλλη ερώτηση, αν τον απειλεί ο Κώστας Καραμανλής, τον στηρίζει ή τον υπονομεύει, με αφορμή και τη θερμή υποδοχή που επιφύλαξαν στον πρώην πρωθυπουργό μέλη κα φίλοι της Ν.Δ. στη ΔΕΘ, ο κ. Σαμαράς είπε: «Τα στηρίγματα τα δικά μου είναι ο πολύς ο κόσμος της Ν.Δ. και πέρα από αυτή. Ποιος χειροκροτεί τον έναν ή τον άλλον, συνθήματα, δεν τα κατάλαβα, δεν τα ξέρω.

      Εγώ είμαι ευτυχής όσο ανεβαίνει το χειροκρότημα για κάποιον νεοδημοκράτη. Δεν έχω να φοβηθώ κανέναν. Δικό του θέμα, του Καραμανλή, πότε θα μιλήσει, δικό μου θέμα να δουλέψω για το αύριο». Σχετικά με την υπόθεση Βατοπεδίου και σε ερώτηση για τα όσα φέρεται να κατέθεσε η κ. Πελέκη, όπως και για το αν υπάρχει προνομιακό καθεστώς για τους πρώην πρωθυπουργούς, ο κ. Σαμαράς τόνισε ότι δεν υπάρχει προνομιακό καθεστώς για κανέναν. Στις έρευνες που έγιναν δεν βρέθηκε πουθενά η ροή πολιτικού χρήματος.

      Πολιτικές ευθύνες έχει αναλάβει δημοσίως ο κ Καραμανλής και ποινικές ευθύνες δεν βρέθηκαν. Δεν έχει να προσφέρει τίποτε μια κατάθεση του κ. Καραμανλή στην προανακριτική επιτροπή. Ο κ. Σαμαράς είπε ότι δεν προτίθεται να σχολιάσει την Τρίτη κατά σειρά κατάθεση της κ. Πελέκη και παρατήρησε πως δεν μπορεί να είναι αξιόπιστη «α λα καρτ», μόνο όταν εξυπηρετεί στο να δημιουργούνται εντυπώσεις σε βάρος της Ν.Δ.

      Για τη Ντόρα Μπακογιάννη είπε ότι «μόνη της έφυγε και μόνη της επέλεξε να είναι απέναντι στη Ν.Δ. και να στηρίζει την πολιτική και τις βασικές επιλογές του ΠΑΣΟΚ». Με τα στελέχη που την είχαν στηρίξει στις εσωκομματικές εκλογές δεν έχει προβλήματα, εφόσον έπαψε η λειτουργία μηχανισμών, γι αυτό και αρκετοί από αυτούς είναι υποψήφιοι στις αυτοδιοικητικές εκλογές.

      Επανέλαβε ότι έσβησε με «σφουγγάρι» όσα έγιναν στην εσωκομματική προεκλογική διαμάχη, και είπε χαρακτηριστικά ότι τόσο μεγάλο σφουγγάρι δεν έχουν πιάσει ούτε οι σφουγγαράδες στην Κάλυμνο. Οσο για τον Γιώργο Καρατζαφέρη σημείωσε ότι έχει φύγει από την «πολυκατοικία» της κεντροδεξιάς και «συστεγάζεται με τον κ. Παπανδρέου σε άλλη πολυκατοικία».

      Σε ερώτηση, αν περιμένει πως το ΠΑΣΟΚ θα προσφύγει σε πρόωρες εκλογές ο κ Σαμαράς είπε ότι η Ν.Δ. οφείλει να είναι έτοιμη σε περίπτωση που αναγκαστεί το ΠΑΣΟΚ από τα πράγματα να πάει σε πρόωρες εκλογές.

      Ξεκαθάρισε ότι ο ίδιος δεν πρόκειται να ζητήσει πρόωρες εκλογές σε αυτή την οικονομική συγκυρία. «Το ΠΑΣΟΚ διαθέτει νωπή, ισχυρή και θωρακισμένη πλειοψηφία. Θα ήταν ανώφελο και θα βάζαμε τη χώρα σε περιδίνηση, αν ζητούσαμε πρόωρες εκλογές.

      «Εγώ είμαι υπεύθυνος, δεν είμαι Παπανδρέου. Δεν με ενδιαφέρει να γίνω πρωθυπουργός για ένα φεγγάρι. Μας ενδιαφέρει πως θα κάνουμε μια μεγάλη μεταρρύθμιση σε βάθος.»

      Στην ερώτηση αν τέλειωσε η καλή προσωπική σχέση του με τον πρωθυπουργό, ο κ. Σαμαράς απάντησε ότι ο ίδιος πρωτομίλησε για συναίνεση και η πρόταση του δεν απέδωσε γιατί δεν τη δέχτηκε ο πρωθυπουργός και ξεκίνησε φτιάχνοντας πέντε εξεταστικές επιτροπές για να ενοχοποιήσει ό,τι υπάρχει και δεν υπάρχει στη Ν.Δ.

      Το «κλίμα στράβωσε» επειδή ο πρωθυπουργός τράβηξε και αντίθετη πορεία στα οικονομικά. «Τα αισθήματα μου απέναντί του τα ξέρετε, αλλά είναι ο πολιτικός μου αντίπαλος», δήλωσε.

      Για τον εαυτό του, ο κ. Σαμαράς είπε ότι είναι κεντροδεξιός, αλλά σπάει το «μονοπώλιο» του ΠΑΣΟΚ και μπορεί να συζητάει με όλους τους πολιτικούς χώρους. Σε ότι αφορά στα εθνικά θέματα τόνισε ότι είναι γνωστές οι θέσεις της Ν.Δ. για τις "κόκκινες γραμμές".

      Θέλει εθνική αξιοπρέπεια, καλές σχέσεις με τους γείτονες, να μην είμαστε μίζεροι και να έχουμε και τις «γαλάζιες» γραμμές εκτός από τις «κόκκινες».

      Σχετικά με το θέμα της ονομασίας της ΠΓΔΜ, είπε ότι διαφωνεί με το όνομα «Βαρντάσκα». Η θέση του είναι μια ονομασία για όλες τις χρήσεις και αναρωτήθηκε αν τα Σκόπια το δέχονται αυτό, να αλλάξουν, δηλαδή, τη συνταγματική τους ονομασία και αν ναι, να μας το πουν.

      Κατά τα άλλα ο ίδιος δεν είναι διατεθειμένος να κάνει δημόσια διαπραγμάτευση επί υποθετικών ονομάτων. (η συνέντευξη συνεχίζεται)

      © 2010 ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

  32. Άγγελος avatar
    Άγγελος 21/09/2010 07:37:51

    Όποιος στήριξε και ψήφισε Καραμανλή κάνει το ίδιο τώρα με το Σαμαρά.
    Η συνέχεια του πρώτου είναι ο σημερινός αρχηγός της ΝΔ. Μεστός, ειλιρινής, σωστός, μετριοπαθής, αλλά και δυναμικός που μπορεί να προσφέρει σωστές υπηρεσίες στη χώρα.
    Η λυσσαλέα προπαγάνδα των ΜΜΕ υπερ αυτής της κυβέρνησης έχει κοντά πόδια.
    Το προφανές δεν μπορεί πλέον να κρυφτεί. Ο Παπανδρέου που τόσα ψέμμτα είπε για να αποσπάσει τη ψήφο των αμφιταλαντευόμενων τώρα κάνει πως δεν καταλαβαίνει. Δεν καταλαβαίνει αυτά που υποσχέθηκε και ανίκανος να ελέγξει τη κατάσταση αναγκάστηκε να προσφύγει στο ΔΝΤ και την ευρωπαική ένωση.
    Γι' αυτά που υπέγραψε, ενώ γνωρίζει τις συνέπειες τους δήθεν προσποιείται και ισχυρίζεται πως δεν υπήρχε άλλος δρόμος.
    Προεκλογικά ήξερε πολλούς δρόμους και μονοπάτια για να ξεγελάσει το κόσμο, αλλά τώρα αφού ικανοποιήθηκε και ο διακαής πόθος της μαμάς του, θεωρεί πως δεν είναι απαραίτητο να τηρήσει τις υποσχέσεις του και προσπαθεί να υποβαθμίσει τις συνέπειες του Μνημονίου.
    Πως το βιώνουν αυτό όσοι τον ψήφισαν; Υποτίθεται πως θα έρχονταν να σώσει τη χώρα απ' την ανάλγητη πολιτική της δεξιάς....
    Για τις εφημερίδες τα Νέα, το Έθνος, το πρώτο θέμα, την Ελευθεροτυπία, τη καθημερινή, το βήμα αλλά και όλες τις υπόλοιπες αυτού του χώρου όλα πάνε καλά. Ελέγχουν τη μεγάλη μάζα του λαού και ενώ δήθεν καταλαβαίνουν την οργή του, προσπαθούν να αποροφήσουν τους κραδασμούς απ' τις επιπτώσεις του Μνημονίου.
    Είναι οι πεμπτοφαλαγγίτες του ΠΑΣΟΚ που στρογγυλεύουν και αμβλύνουν τις εντυπώσεις ούτως ώστε να μην καταρεύσουν οι εκλεκτοί τους.
    Στηρίζουν το σύστημα, δηλαδή τον εαυτό τους, δηλαδή το κράτος το δικό τους το οποίο θέλουν να το προφυλάξουν απ' τον οποιοδήποτε θελήσει να το απαλλάξει από αυτούς τους ίδιους που το ελέχγουν.
    Γι' αυτό η λύσσα τους για το Καραμανλή η και το ΚΚΕ. Υπεραμύνονται των συμφερόντων τους και προσπαθούν με νύχια και με δόντια να υπονομεύσουν τη ΝΔ και το Σαμαρά.
    Αυτές και τα κανάλια είναι κυρίως υπεύθυνες για αυτή τη κατάσταση. Το πολιτικό κατάσκευασμα Παπανδρέου είναι δικό τους δημιούργημα. Πως τώρα θα το απαρνηθούν; Βλέπω τον ανθρωπάκο που κρατάει τα Νέα στα χέρια του και ήδη έχει υποστεί μια μεγάλη μείωση του μισθού του η της σύνταξης του και αναρωτιέμαι μέχρι που θα φτάσει η υπομονή του;
    Μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον καλείται ο Σαμαράς να δώσει τη μάχη του.
    Μια μάχη δύσκολη, αλλά και ωραία...μάχη ενάντια στο κατεστημένο το εκδοτικό και το τηλεοπτικό, το κατεστημένο που στα σκοτεινά μαγειρεύει την υπονόμευση του με κάθε τρόπο. Ο Σαμαράς που εδραιώνεται σιγά- σιγά στη συνείδηση μας έχει όλους εμάς μαζί του.
    Χωρίς βερμπαλισμούς θα έίμαστε πάντα δίπλα του και αυτό αρχίζει πλέον να το γνωρίζει και να πάιρνει δύναμη από αυτό. Είναι αυτή η δύναμη που θα του χρειαστεί από δω και πέρα.

  33. Άγγελος avatar
    Άγγελος 21/09/2010 23:39:14

    Όταν κάθε υπουργείο έχει όχι μόνο έναν υπεύθυνο υπουργό ποιός είναι υπεύθυνος και σε τι; Το κυβερνητικό μπάχαλο έχει ένα στόχο: Κανένας να μην ζητάει ευθύνη από κανέναν. Ο κύριος υπεύθυνος....ανεύθυνος και ανευθνυνουπεύθυνος απουσιάζει μονίμως απ' την Ελλάδα και αντ' αυτού υπάρχουν άλλοι υπεύθυνοι- ανεύθυνοι, πρωθυπουργοί ανθυπρωθυπουργοί και λοιποί οι οποίοι κλειδωμένοι μέσα στα υπουργεία τους απλά παρακολοθούν το ρεζίλεμα της πολιτικής τους κάθε μέρα...κάθε ώρα και στιγμή.
    Ο λαός τους στηρίζει....έτσι λέει το πρώτο θέμα, το έθνος και οι λοιπές φυλλάδες...οι πράσινες και οι ολίγον τι πράσινες που θα έπρεπε λογικά αφού αυτές είναι υπεύθυνες που έφεραν το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία να μας πληρώσουν το λογαριασμό που δεν μπορεί να πληρώσει το ίδιο...καθότι ανίκανο να διαχειριστεί τα δημόσια οικονομικά.
    Λένε στο Καραμανλή πως βούλιαξε την Ελλάδα. Το λένε χωρίς να το πιστεύουν γιατί γνωρίζουν πως απ' τα λεφτά που η Ελλάδα δανείστηκε τα πεντέμισυ αυτά χρόνια τα ογδόντα δις πήγανε για να πληρωθούν τα χρέη του ΠΑΣΟΚ.
    Αυτά τα χρέη είκοσι χρόνων είναι η μαύρη τρύπα που το Διεφθαρμένο- διαπλεκόμενο πράσινο κόμμα της σήψης και της παρακμής, άφησε σαν κληρονομιά στις επόμενες γενιές.
    Σοσιαλισμός η βαρβαρότητα;...αλήθεια τι απ' τα δύο πρέπει να διαλέξουμε όταν ο σοσιαλιστής πρωθυπουργός ....ο άσχετος ανεύθυνος που το είπε υπέγραψε το επαίσχυντο μνημόνιο και παρέδωσε την Ελλάδα στους ξένους δανειστές μας. Πως να σχολιάσεις τις δηλώσεις των στελεχών του ΠΑΣΟΚ όταν μειώνονται η κινδυνεύουν να κοπούν τελείως συντάξεις των τριακοσίων η και των τετρακοσίων Ευρώ.
    Η χειρότερη κυβέρνηση στη πολιτική ιστορία της χώρας...ένα πολιτικό έκτρωμα που όμοιο του δεν έχει υπάρξει ποτέ στο παρελθόν μπορεί να υπερηφανεύεται πως κατάφερε το αδιανόητο...να πείσει τους Έλληνες πως αφού είναι να πέσουν απ' το γκρεμό, ας υποκύψουν σε μια βίαιη κάθοδο προς τα κάτω που φτάνει μέχρι το τέλος της αβύσσου.
    Καλούν το Καραμανλή για να καταθέσει για το Βατοπέδι. Αλήθεια έχει μείνει λίγη τσίπα σε όλους αυτούς που τον Οκτώβρη του προηγούμενου χρόνου λένε πως ήρθαν να μας σώσουν;...
    Δήθεν προσποιούνται ότι δεν γνωρίζουν τι έγινε στο Βατοπέδι και δεν ξέρουν πως αυτοί είναι που έδωσαν το δικαίωμα στη μονή να διεκδικήσει δημόσια περιουσία. Απλώς θέλουν να διασύρουν και να ταπεινώσουν ένα δημόσιο άντρα μεγάλου βεληνεκούς...όντας οι ίδιοι σε δύσκολη θέση λόγω της απαξιωμένης πολιτικής τους. Πιστεύω πως ορισμένοι άκουσαν καλά το Σαμαρά τι είπε!
    Αυτά που είπε, αυτά είναι. Καθαρά και ξάστερα. χωρίς παλινωδίες και δεύτερες σκέψεις που προβληματίζουν.