#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/07/2010 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η απογραφή δείχνει «κράτος - μαμούθ»


«Κράτος - μαμούθ» με περισσότερους από 750.000 δημοσίους υπαλλήλους αναμένεται να παρουσιάσει η απογραφή των μισθοδοτούμενων από τον κρατικό προϋπολογισμό σύμφωνα με εκτιμήσεις της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων, η οποία ολοκληρώνεται επισήμως σήμερα. Μέχρι αργά χθες το βράδυ είχαν απογραφεί 680.394 δημόσιοι υπάλληλοι.
Σε αυτήν την πρώτη φάση απογράφηκαν οι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι στα υπουργεία, τα ΝΠΔΔ και στους ΟΤΑ καθώς και οι συμβασιούχοι που υπηρετούν τις ημέρες της απογραφής. Στη δεύτερη φάση που θα ακολουθήσει το φθινόπωρο, θα απογραφούν οι εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ, σε ΝΠΙΔ και σε δημοτικές επιχειρήσεις, οπότε αθροιστικά οι υπάλληλοι τοy δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα αναμένεται να ξεπεράσουν το 1.000.000.

Υπηρεσιακοί παράγοντες αναφέρουν ότι υπάρχει περίπτωση να δοθεί μια τριήμερη παράταση προκειμένου να μην υπάρχει υποψία ότι δεν δόθηκε η δυνατότητα να απογραφεί κάθε υπάλληλος που πληρώνεται από τον κρατικό προϋπολογισμό. Η Γενική γραμματεία Πληροφοριακών συστημάτων αναμένεται να δημοσιοποιήσει την κοινή υπουργική απόφαση των υπουργών Εσωτερικών και Οικονομικών -εάν τελικώς υπογραφεί- για την παράταση στην ηλεκτρονική σελίδα www.apografi.gov.gr, εντός της σημερινής ημέρας.

Αμέσως μετά το πέρας της απογραφής, θα ακολουθήσουν τρία επίπεδα διασταυρώσεων από τις διευθύνσεις διοικητικού, από τα ασφαλιστικά ταμεία και τέλος από την Ενιαία Αρχή Πληρωμών. Σύμφωνα με στελέχη της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών, θα ελεγχθούν καταρχήν δύο στοιχεία αβεβαιότητας: α) αν κάποιοι απογράφηκαν ενώ δεν έπρεπε (π.χ. συνταξιούχοι, υπάλληλοι ΝΠΙΔ κ.τ.λ.) και β) αν δεν έχουν απογραφεί υπάλληλοι που ήταν υπόχρεοι.

Για τη δεύτερη κατηγορία προβλέπεται η διακοπή της μισθοδοσίας τους μέχρι να ολοκληρώσουν την απογραφή τους. Στελέχη του υπουργείου Εσωτερικών αναφέρουν ότι με την απογραφή θα υπάρχει μια συνολική εικόνα του ανθρώπινου δυναμικού στο δημόσιο με στόχο την καλύτερη αξιοποίησή του, γεγονός που επιβεβαιώνει ότι η καταγραφή των υπαλλήλων στον δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα θα αξιοποιηθεί για τη μετακίνηση προσωπικού σε οργανισμούς που έχουν ανάγκη, ενώ παράλληλα θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του Ενιαίου Μισθολογίου των δημοσίων υπαλλήλων.

Η Ενιαία Αρχή Πληρωμών, η οποία θα ξεκινήσει τη λειτουργία της από την 1η Νοεμβρίου, θα διαπιστώσει, μετά τη διασταύρωση των στοιχείων, ποιοι υπάλληλοι έχουν αδήλωτα εισοδήματα και θα μπορεί να «κόψει» αποδοχές που ξεπερνούν τα ανώτατα νόμιμα όρια έτσι όπως έχουν προσδιοριστεί από το Μνημόνιο που υπέγραψε η χώρα μας με την Τρόικα (ΔΝΤ, Ε.Ε. και ΕΚΤ).

Το πρωί από τις 11.00-13.00 και νωρίς το απόγευμα ήταν οι αγαπημένες ώρες των δημοσίων υπαλλήλων για να απογραφούν. Εκτός της πρώτης ημέρας, που 250.000 υπάλληλοι μπήκαν ταυτόχρονα στην εφαρμογή στις 10.00 το πρωί της 7ης Ιουλίου και «νέκρωσαν» το σύστημα, τις υπόλοιπες ημέρες έγινε μια ορθολογική κατανομή των εγγεγραμμένων. Ετσι μεταξύ 18.00 και 19.00 στις 12 Ιουλίου εγγράφηκαν οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι δηλαδή 11.981, ενώ μόνο μία εγγραφή πραγματοποιήθηκε στις 7 Ιουλίου τα ξημερώματα μεταξύ 00.00 και 01.00.

Πρωταθλητής το υπ. Παιδείας

Την πρωτιά σε δημοσίους υπαλλήλους καταγράφει το υπουργείο Παιδείας, στο οποίο απογράφηκαν μέχρι τις 20 Ιουλίου 124.770 εργαζόμενοι. Παράλληλα καταγράφηκαν στις διευθύνσεις της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης 11.084 υπάλληλοι και στα ΝΠΔΔ του υπουργείου Παιδείας περισσότεροι από 3.000. Μέχρι και τις 20 Ιουλίου δεν είχαν απογραφεί εργαζόμενοι σε νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου του υπουργείου Δικαιοσύνης καθώς και σε Ταμεία Πρόνοιας.

ΕΘΝΟΣ

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=22196960#

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aiolos avatar
    aiolos 23/07/2010 15:38:03

    ΠΕΡΙΠΟΥ 1000,000 ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 124,000 ΣΤΗΝ...ΠΑΙΔΕΙΑ που δηθεν ειναι δωρεαν.
    Το πόσο στοιχίζουν στον ελληνα πολιτη μονο αυτοι οι 124,000 δημοσιοι ...λειτουργοι που τον στελνουν ΕΡΓΟΛΑΒΙΑ ΣΤΟΥΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΕΣ και στα ξενα πανεπιστημιαα το γνωριζουμε ολοι.
    Αν δεν καταργηθει το ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΟ ΟΘΩΜΑΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ,θα χρεωκοπησουμε ολοι.
    Η κατάργηση του ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ητοι ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥ και εξασφαλισμενου ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ.
    Ειναι απαιτηση όλων των πολιτων της χωρας που εργαζονται και μοχθουν χωρις ΜΕΣΟΝ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ.
    ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΕΠΙΤ ΕΛΟΥΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΟΠΥΡΓΙΟ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ.
    Η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ aiolos 23/07/2010 15:51:16

      aiole στο δημόσιο υπάρχουν και υπάλληλοι που μπήκαν ΧΩΡΙΣ μέσον και κολλητό πολιτικό με τα πτυχία τους και αφού τους έγινε ο κώλος ταψί από τις εξετάσεις με τελευταία του ΑΣΕΠ. Αυτοί συνήθως παίρνουν και τα λιγότερα και είναι και ο αφρός της δημόσιας διοίκησης.

      Καλό θα είναι να τους διαχωρίζεις από τη μούργα των ΔΕΚΟ των 3 και 4 χιλιάδων ευρώ μηνιαίως που ως επι το πλείστον μπήκαν λόγω κλαδικών με πτυχία (και αν) δημοτικού.

      • Γιωργης avatar
        Γιωργης @ Paranoia 23/07/2010 16:05:47

        αυτοι θα ειναι οι 300.000 που θα απολυθουν και θα αφεθουν στα 50 και στα 45 τους να πεθανουν σε παραγκουπολεις,αφου πουλησουν κοψοχρονια τα σπιτια τους,τα υπαρχοντα τους,τα νεφρα τους και τα παιδια τους
        Παντα συμφωνα με το σχεδιο κυβερνησης/αντιπολιτευσης
        Και οι εδω καννιβαλοι θα πανηγυριζουν
        υγ δεν ειμαι ΔΥ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ aiolos 24/07/2010 00:29:47

      Πράγματι, ας γίνει δημοψήφισμα. Τα γιαπάκια των πολυεθνικών, που εξαγοράζουν το άγχος, την ανασφάλεια, τα εγκεφαλικά και τα εμφράγματα με μπόνους, εταιρικές πιστωτικές και κινητά άνευ ορίου, είναι αλήθεια ότι δεν επαρκούν αριθμητικά για να δώσουν το "όχι στη μονιμότητα" που ονειρώσσονται.

  2. ataktos avatar
    ataktos 23/07/2010 15:38:55

    και να εξηγηθούμε παστρικά και αντάρτικα .. όπως σας χρέωσα τα ενεργειακά .. έτσι σας χρεώνω και τα .. πυρηνικά απόβλητα ...και ο νοών νοητό

  3. anonymous avatar
    anonymous 23/07/2010 15:50:32

    Μην γελιέστε με την απογραφή.
    Η εθνικη στατιστική εδώ και πολλά χρόνια ετησίως καταγραφει ΟΛΟΥΣ τους ΔΥ
    με ολα τους τα στοιχεία!
    Αρα ο αριθμός τους είναι γνωστός.
    Τωρα γιατί γίνεται αυτή η φιέστα?
    Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω…

  4. anonymous avatar
    anonymous 23/07/2010 15:52:32

    Τα νούμερα δε με εκπλήσσουν. Τα περιμέναμε. Στο Δημόσιο κι ευρύτερο δημόσιο τομέα απασχολείται το 25% του εργατικού δυναμικού. Σχεδόν οι μισοί απασχολούνται σε ανελαστικές δραστηριότητες όπως είναι παιδεία, υγεία, δικαιοσύνη, ασφάλεια κλπ. Στο στενό κράτος Υπουργεία, διοίκηση κλπ ίσως να απασχολούνται κάποιοι υπεράριθμοι.

    Η απογραφή δεν έχει να προσφέρει τίποτε. Οι υπηρεσίες ήξεραν ποιους είχαν και το ανέφεραν και στην προϊσταμένη αρχή. Απλά επρόκειτο για ένα ακόμη βεγγαλικό του ΓΑΠ.

  5. anonymous avatar
    anonymous 23/07/2010 15:53:57

    ... Η εθνικη στατιστική υπηρεσία

    .. εννοώ

  6. undercover gpr avatar
    undercover gpr 23/07/2010 15:58:30

    Ό,τι και να λέμε είναι υπερβολικά μεγάλο το 1/10.

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ undercover gpr 23/07/2010 16:01:48

      Λίγοι μου φαίνονται οι 750000. Είναι μέσα και οι υπάλληλοι δήμων, νομαρχιών κλπ.;

      • Γιωργης avatar
        Γιωργης @ Paranoia 23/07/2010 16:12:35

        ονειρευοσουν περισσοτερες απολυσεις και χαλαστηκες,ε?

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Paranoia 23/07/2010 17:53:35

        Ρε παιδιά, τρελοί είστε? Μέσα είναι ΟΛΟΙ, δημοτικοί σύμβουλοι, δημαρχαίοι και κοινοτάρχες, στρατιωτικοί, συμβασιούχοι, υπάλληλοι ΟΤΑ, κλπ κλπ. Ούτε οι μισοί δεν είναι ΔΥ από τους απογραφέντες...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Paranoia 23/07/2010 20:58:46

        λείπει ο ευρύτερος δημόσιος τομέας (ΝΠΙΔ, ΔΕΚΟ) που θα απογραφεί χωριστά τον Σεπτέμβριο

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ undercover gpr 24/07/2010 09:51:31

      @ δρόμος Δεν λείπουν , έχουν απογραφεί οι περισσότεροι, από το φόβο να μην χάσουν μισθοδοσία.... Και συμφωνώ με τον (Α)θανάσης, ούτε οι μισοί δεν είναι μόνιμοι, έχουν απογράψει ειδικευόμενους γιατρούς, τρίμηνα, ωρομίσθιους, συμβασιούχους, τα πάντα, προσπαθώντας να δείξουν τεράστιο αριθμό για να μπορέσουν να περάσουν στον κόσμο τη λογική των απολύσεων... αλλά φυσικά δεν θα απολυθούν οι χαραμοφάηδες και τα κομματόσκυλα, οι χωρίς δόντι που κάνανε και τη δουλειά θα φύγουν....
      Όποιος είδε τη λίστα εργασιακών σχέσεων στη φόρμα καταλαβαίνει

  7. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 23/07/2010 16:10:48

    Στην Ελλάδα το 6% του πληθυσμού εργάζεται στο δημόσιο,ενώ στη Γερμανία το 5%.Κατά τ΄άλλα,καταρρέει ο μύθος περί τεράστιου αριθμού.Ναι,είναι μέσα και οι υπάλληλοι των δήμων-νομαρχιών.Για να υποστηρίξω και τον Paranoia ,να πω ότι υπάρχουν αρκετοί υπάλληλοι που μπήκαν με ΑΣΕΠ.Ακόμη όμως είναι οι περισσότεροι αυτοί που διορίστηκαν με ρουσφέτι.

  8. undercover gpr avatar
    undercover gpr 23/07/2010 16:24:02

    Εσύ Γιώργη μου το θεωρείς βιώσιμο και παραγωγικό δλδ το νούμερο?

    • zackii avatar
      zackii @ undercover gpr 25/07/2010 08:12:58

      Σε πληροφορώ ότι με το σύστημα γραφειοκρατίας που έχει δημιουργηθεί στην Ελλάδα, όσο και να φαίνεται παράξενο, κι άλλους τόσους να είχαμε λίγοι θα ήταν. Είναι πολύ εύκολο να κάνει κανείς κριτική απ'έξω όταν δεν βλέπει τα πράγματα από κοντά.
      Τώρα βέβαια το να τρως την προπαγάνδα του ΓΑΠοεπιτελείου που προσπαθεί να στρέψει τη μιά τάξη ενάντια στην άλλη γιά να τους πετσοκόψει χώρια, δεν είναι και το εξπνότερο. Βέβαια αυτό δεν είναι καινούργιο γιά το ΠΑΣΟΚ. Θυμάμαι τον Αρσένη το 1999 στις απεργίες των εκπαιδευτικών που τους απαξίωνε τηλεοπτικά κάθε μέρα γιατί οι άθλιοι δεν συμφωνούσαν με τη νομοσχεδιάρα του.

  9. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 23/07/2010 16:37:04

    Η ξύλινη γλώσσα των δημοσιογράφων εκπέμπει ως συνήθως το πομπώδες τίποτα:
    "Την πρωτιά σε δημοσίους υπαλλήλους καταγράφει το υπουργείο Παιδείας, στο οποίο απογράφηκαν μέχρι τις 20 Ιουλίου 124.770 εργαζόμενοι".
    Φοβερή, απρόοπτη διαπίστωση, ανακαλύφθηκε πάλι η πυρίτιδα!
    Πρόκειται βέβαια, κατά 90% για δασκάλους καθηγητές και νηπιαγωγούς. Σε όλες τις χώρες του κόσμου, οι εκπαιδευτικοί αποτελούν την μεγαλύτερη ομάδα εργαζομένων στο Δημόσιο, και δεν μπορεί να συμβαίνει διαφορετικά.
    Προφανώς, κάποιοι ψάχνουν για μαμούθ στην Τανζανία και δεν βλέπουν τους ελέφαντες που τριγυρίζουν γύρω: Χάσαμε βλέπετε, ΔΕΚΟ, ΝΠΙΔ και δημοτικές επιχειρήσεις (που έχουν οικονομικό αντικείμενο και διορίζονταν ΑΛΛΟΙΩΣ).

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Sic transit gloria mundi 23/07/2010 18:59:23

      Ανακριβες μαλλον ειναι. Τό Υπουργειο Αμυνας ποσους εχεις συνολικα (στρατιωτικους και υπαλληλους)?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ koinos_nous 23/07/2010 21:22:38

        Οι κληρωτοι φαντάροι, υπαξιωματικοί και δόκιμοι αξιωματικοί, εννοείται, δεν είναι υπάλληλοι. Μόνον οι επαγγελματίες στρατιωτικοί (οπλίτες/ισσες ή αξιωματικοί).

  10. AUD avatar
    AUD 23/07/2010 16:43:27

    Εγώ θέλω και με δικαστική απόφαση να επιστραφούν μισθοί και επιδόματα από δημόσιους υπαλλήλους που δεν έπρεπε ποτέ να είναι στο δημόσιο, γιατί εξυπηρετήθηκαν από βύσμα δια μέσου του ‘Βολεύτηκα’ για τον άλφα και βήτα λόγω ενός πολιτικού η κρατικού λειτουργού.

    Παράδειγμα, συνάνθρωπος μου, γνωστός μου, και ξέρω από πρώτο χέρι, ‘βολεύτηκε’ σε υπηρεσία ως γραμματειακή υποστήριξη με απολυτήριο Γυμνασίου. Σε 12 μήνες έγινε προϊσταμένη υπηρεσίας χωρίς κριτήρια, χωρίς.. χωρίς… κλπ. Απολαβές της τάξεις 1700 ευρώ μικτά, συν επιδόματα χρήσεις υπολογιστή και αγγλικής γλώσσας κλπ
    Εντωμεταξύ, δεν γνωρίζει ούτε υπολογιστή, ούτε και την αγγλική γλώσσα. Οράριο λειτουργίας 8:30 και έξοδος από την υπηρεσία το αργότερο 12 το μεσημέρι.

    Τι προσφέρει τελικά στην κοινωνία αυτός ο άνθρωπος??? Γιατί είναι τόσο σάπιο το σύστημα?? Ποιός αξιολογεί την απόδοση ανθρώπων του δημοσίου?

    Ξέρω τι θα ακούσω… είσαι μαλ&κας… τι μας λες τώρα !!!!!!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ AUD 23/07/2010 17:54:59

      Την κατήγγειλες πουθενά?
      Αν όχι, την στηρίζεις. Τα υπόλοιπα τά'πες μόνος σου.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/07/2010 17:02:11

    Tι γίνεται με το Stress Test, γι αυτό το πρωί τα μάζεψαν μουδιασμένοι στο υπουργικό συμβουλιο για τις συγχωνεύσεις και είπαν δήθεν ότι θα προκηρύξουν πρώτα διαγωνισμό πρόσληψης ξένων συμβούλων αξιολόγησης ;
    Έίναι αλήθεια ότι δεν το περνάνε οι:
    ΑΓΡΟΤΙΚΗ
    ΠΕΙΡΑΙΩΣ
    MARFIN ?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 23/07/2010 17:09:52

      Το συνήθως πολύ καλά ενημερωμένο bankingnews.gr αναφέρει ότι μόνον η ΑΤΕ κόβεται.

      http://www.bankingnews.gr/bank-insider/item/4644-αποκλειστικό-τι-βαθμολογίες-λαμβάνουν-οι-ελληνικές-τράπεζες-στα-stress-tests

      Εντωμεταξύ γίνεται πραγματικό μπάχαλο γιατί τελευταία στιγμή άλλαξαν τους κανόνες.

      Αλλά επίσης γίνεται μπάχαλο γιατί δεν έβαλαν πραγματικά στρεσαρίσματα, όπως π.χ. την πιθανότητα η Ελλάδα να κάνει haircut. Μέτρησαν haircut μόνον σε χαρτοφυλάκια εμπορεύσιμων ομολόγων, πράγμα που στην ουσία είναι ζημιές από τη μεταπώληση ομολόγων, όχι όμως από κανονικό haircut.

      Στις 7 ώρα Ελλάδος νομίζω ότι ανακοινώνονται τα αποτελέσματα.

      Από την άλλη, η Πειραιώς πάει για colpo grosso, θα κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου για να διεκδικήσει ΑΤΕ και ΤΤ. "Υπό την αίρεση", λέει ότι θα διεκδικήσει ΑΤΕ και ΤΤ. Θα πάρει τα λεφτά, μετά (λέω εγώ) θα πει η κυβέρνηση ότι δεν πουλιούνται και θα του μείνουν τα λεφτά στο χέρι του Σάλλα.

      Αλλά η Τράπεζά του θα έχει σωθεί! Δεν θρηνούμε βέβαια που θα σωθεί η τράπεζα, αλλά, όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να μην αναφωνήσουμε εν χορώ το αθάνατο:

      Άτιμη κοινωνία που άλλους του κατεβάζεις και άλλους τους ανεβάζεις στα τάρταρα...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 23/07/2010 17:45:40

      Δεν έβαλαν "πραγματικά" στρεσαρίσματα, όπως π.χ. την πιθανότητα η Ελλάδα να κάνει haircut, επειδή δεν είναι πραγματικό ενδεχόμενο.
      Αυτό δεν λέω τόσο καιρό; Αλλά εσείς ακούτε τους οικονομολόγους του Χάρβαρντ, δεν σας αρέσει ο Τρισέ, κι άς είναι Γαλάτης, άρα σύμμαχος κατά της Αυτοκρατορίας και με το γραφείο του στη γειτονιά μας, Φραγκφούρτη!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Sic transit gloria mundi 23/07/2010 17:50:17

        Πρώτα συντηρούν τη φιλολογία και τώρα μας λένε ότι δεν είναι πραγματικό ενδεχόμενο;

        Αν είναι έτσι γιατί όλοι μιλούν για αυτό το "ενδεχόμενο";

        Τα ερωτήματα είναι κυρίως ρητορικά, βέβαια, συμμερίζομαι τα λεγόμενά σου κατά βάση.

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ Sic transit gloria mundi 23/07/2010 17:51:29

        Παρατήρησες τις τελευταίες ημέρες την ανεξάρτητη ανοδική κίνηση της eurobank, σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από τις υπόλοιπες.
        Σήμερα δε...χαχαχα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Sic transit gloria mundi 23/07/2010 19:59:34

        Ποιος λέει εδώ για την καλή ΕΕ:

        http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id=215491&nt=108&lang=1

        Το πιο “σκληρό” τους πρόσωπο έδειξαν οι Βρυξέλες σήμερα στην χώρα μας σε σχέση με την αγορά ηλεκτρισμού.

        Οι κοινοτικοί αξιωματούχοι που συναντήθηκαν με την ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας και τον Γενικό Γραμματέα κ. Κώστα Μαθιουδάκη διεμήνυσαν ότι οι παρεμβάσεις που έχει δρομολογήσει η χώρα στο πλαίσιο του Μνημονίου σε σχέση με την απελευθέρωση της αγοράς είναι απλώς “τσιρότα” – αυτή η έκφραση χρησιμοποιήθηκε! – και ότι η αγορά θα πρέπει να ανοίξει άμεσα με αποτελεσματικό τρόπο.

        “Πουλήστε το 40% των λιγνιτικών και των υδροηλεκτρικών σταθμών της ΔΕΗ!” ζήτησαν τα κοινοτικά στελέχη από την εμβρόντητη ελληνική πλευρά, η έκπληξη της οποίας ήταν ακόμη μεγαλύτερη όταν διαπιστώθηκε πως όχι μόνο δεν σήκωναν επ΄ αυτού κουβέντα αλλά και πως η απαίτηση συνδεόταν ευθέως με την εκταμίευση της τρίτης δόσης βοήθειας της χώρας μας από την Τρόικα!

        Στην δε παρατήρηση ότι “Στο Μνημόνιο δεν υπάρχει τέτοια δέσμευση”, οι κοινοτικοί – πιο οξεία ήταν η στάση του εκπροσώπου της διεύθυνσης Ανταγωνισμού – αντέτειναν ότι “τα Μνημόνια αλλάζουν και εμπλουτίζονται, τον πρώτο λόγο έχει ο δανειστής ου πρέπει να πάρει πίσω τα λεφτά του”!

        Ειδικότερα σε σχέση με τους λιγνίτες, οι κοινοτικοί αξιωματούχοι παρέπεμψαν με έμφαση στην επιστολή της Επιτρόπου Κρόες του 2008, με την οποία τονίζεται ότι η Ελλάδα, πέραν της εκχώρησης μονάδων, θα πρέπει να προχωρήσει και στην ανάπτυξη νέων κοιτασμάτων λιγνίτη (λ.χ. σε Δράμα και Ελασσόνα) τα οποία θα πρέπει να δοθούν σε ιδιώτες.

        Ανάλογα, πιέσεις ασκούνται πλέον και για ριζική λύση στο θέμα του διαχωρισμού των δικτύων μεταφοράς και διανομής, παρά το ότι σε ευρωπαϊκό επίπεδο έχει γίνει αποδεκτό το μοντέλο που έχει επιλέξει η χώρα μας, κατά το οποίο υπάρχει νομικός διαχωρισμός από την ΔΕΗ αλλά τα δίκτυα μπορούν να ελέγχονται από την ίδια.

        __________________________________________________________

        Σε λίγο θα ζητήσουν από τα τσιράκια τα ίδια να πουλήσουν και τη μάνα τους.
        Χωρίς έλεος!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 23/07/2010 19:43:26

      Βγήκαν τα stress tests, κόβεται μόνο η ΑΤΕ, πολύ οριακά η Πειραιώς. Επτά σύνολικά τράπεζες από όλη την Ευρώπη κόβονται, πέντε ισπανικές, η ΑΤΕ και η γερμανική Hypo Real Estate.

      h__p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1846769

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Επώνυμος 23/07/2010 19:44:22

        ...εεε ας της δώσουμε το ΤΤ να τονώσει τη ρευστότητά της...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 23/07/2010 19:49:32

        Χαχαχα! Ιθαγενή έγραψες!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Επώνυμος 24/07/2010 00:34:40

        Τα είδατε τα αποτελέσματα; Υί λέγαμε τόσο καιρό;
        Πονάνε οι Ισπανικές περιφερειακές λόγω ακινήτων.
        Η γερμανική Hypo Real Estate είναι η κρατικοποιημένη bad Bank, που μαζεύει όλα τα τοξικά. Όλοι το περίμεναν.
        Η ΑΤΕ πάσχει από λόγο χορηγήσεων προς καταθέσεις.
        Χθές ο Τρισε άλλαξε απρόοπτα τα κριτήρια προς το σκληρότερο, διαφορετικά για κάθε γώρα. Για την Ελλάδα έβαλε εικονική πτώση 30 % στην αγορά ακινήτων, δεδομένου ότι εδώ δεν έπεσαν ακόμα ουσιαστικά. Η Πειραιώς δυσκολεύτηκε, πέρασε οριακά σ' αυτό το τέστ. Δύσκολα θα προχωρήσει η πρότασή της.
        Εντύπωση κάνει ο τερατώδης βαθμός συγκέντρωσης Γαλλικών και Βρετανικών Τραπεζών. Οι Γερμανικές και Ισπανικές, λόγω Ομοσπονδιακού συστήματος, είναι πολλές, μικρότερες και αποκεντρωμένες.
        Στο σκληρό τέστ έβαλαν εικονικό haircut για ολα σχεδόν τα ομόλογα, όχι μόνον για τα ομόλογα "PIIGS". Τι σας έλεγα; Haircut στα Ελληνικά είναι στην πραγματικότητα τόσο πιθανό ενδεχόμενο, όσο και στα ...Γαλλικά.
        Ο θείος είναι πιό παλιός και ξέρει, αλλά δυστυχώς δεν προσέχετε τι γράφει.

        Ο θείος
        (κατά κόσμον,
        Sic transit gloria mundi)

  12. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 23/07/2010 17:13:29

    Εκπαιδευτικός είμαι. Διορίστηκα με ΑΣΕΠ πριν τρία χρόνια. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι το επέλεξα για να κάθομαι. Πριν απ αυτό είχα δοκιμάσει και τον ιδιωτικό τομέα (φροντιστήρια κτλ.). 12 ώρες δούλευες, υπέγραφες για 10. Και το βούλωνες ένεκα απειλής ανεργίας. Δεν είναι περίεργο που οι Έλληνες προτιμούν το Δημόσιο. Λίγα λεφτά, αλλά αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας. Εγώ ανήκω στους χαμηλόμισθους, αλλά όταν διορίστηκα ένιωσα άνθρωπος. Για πρώτη φορά στον εργασιακό μου βίο. Ένσημα δεδομένα χωρίς γκρίνια, πάνω απ όλα.
    Τα τελευταία χρόνια, δεν έγινε καμία επένδυση της προκοπής στον ιδιωτικό τομέα να πάει να δουλέψει ο κόσμος και να μπορεί να βασίσει την καθημερινή επιβίωση σ αυτό. Ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα είναι σε μεγάλο βαθμό κρατικοδίαιτος (βλέπε εταιρείες φαρμακευτικού υλικού) και λειτουργεί ασύδοτα εις βάρος του δημοσίου χωρίς να τηρούνται ούτε οι ελάχιστοι κανόνες. Η χαμηλή ποιότητα παιδείας στο δημόσιο σχολείο και η συνεπακόλουθη απαξίωσή του δεν οφείλεται μόνο στους εκπαιδευτικούς που κάθονται, οι οποίοι άλλωστε πριν διοριστούν φροντιστήρια κάνανε και μια χαρά αποδίδανε, αλλά και στο γεγονός ότι πρέπει να δουλέψουν και τα φροντιστήρια. Πρέπει ουσιαστικά το κράτος να τα εξασφαλίσει κι αυτά! Εις βάρος του μαθητή βέβαια, που πώς να αντέξει τόσο φόρτο. Από την άλλη πού να παν να δουλέψουν τόσοι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί.
    Εύχομαι αυτό να αλλάξει, ώστε να μην υπάρχουν δύο κατηγοριών πολίτες. Και πιστεύω ότι μπορεί το κράτος να επιβάλλει να παράγουν οι δημόσιοι υπάλληλοι, ώστε να πιάνουν τόπο τα λεφτά των φορολογουμένων. Τις λίγες φορές που έπεσα σε προισταμένους της προκοπής, γιατί τις περισσότερες φορές είναι κομματκοί εγκάθετοι, το σύστημα λειτουργούσε μια χαρά.
    Περί άρσης νομιμότητας: Στη Γερμανία γενικά δεν υπάρχει μονιμότητα πλην εκπαιδευτικών, στρατού και Υγείας.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Ευαγγελία 23/07/2010 17:21:34

      "Ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα είναι σε μεγάλο βαθμό κρατικοδίαιτος (βλέπε εταιρείες φαρμακευτικού υλικού)". Σωστότατο!
      "Η χαμηλή ποιότητα παιδείας στο δημόσιο σχολείο ...δεν οφείλεται μόνο στους εκπαιδευτικούς ....αλλά και στο γεγονός ότι πρέπει να δουλέψουν και τα φροντιστήρια. Πρέπει ουσιαστικά το κράτος να τα εξασφαλίσει κι αυτά! Εις βάρος του μαθητή βέβαια... ". Εξ ίσου σωστό.
      "Στη Γερμανία γενικά δεν υπάρχει μονιμότητα πλην εκπαιδευτικών, στρατού και Υγείας". Σωστό (άν προστεθεί στους μόνιμους αστυνομία, πυροσβεστική κτλ): Οι εκπαιδευτικοί είναι Beamte, οι υπάλληλοι Δήμων, οικονομικοί κτλ Angestellte.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ευαγγελία 23/07/2010 20:33:29

      Δεν είναι περίεργο που οι Έλληνες προτιμούν το Δημόσιο. Λίγα λεφτά, αλλά αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας.

      Αυτός είναι ο λόγος. Η ασφάλεια που παρέχεται. Στον ιδιωτικό τομέα δεν εφαρμόζεται η εργατική νομοθεσία κατ ελάχιστον.

  13. Misha avatar
    Misha 23/07/2010 18:09:32

    Nα σταματήσει το μύθευμα για τους υπεράριθμους, αντιπαραγωγικούς και υπεραμοιβόμενους Δ.Υ.
    Αν το Δημόσιο δεν έπαιζε ρόλο ατμομηχανής της οικονομίας (ρόλο που τώρα προσπαθεί να απεμπολισει βιαστικά και ανοήτως) οι άνθρωποι αυτοί δε θα μπορουσαν να απασχοληθούν πουθενά αλλού, ελλείψει παραγωγικών δομών.
    Είδαμε και την παραγωγικότητα του ιδιωτικού τομέα στην περίπτωση των τραπεζων που όλο τρωνε την επιδότηση κι όλο ζητάνε κι άλλο ή στην περίπτωση των ασφαλιστικών εταιρειών οι οποίες αποδεικνυονται , η μια μετά την άλλη, αφερέγγυες και καταχρωνται τις αποταμιεύσεις των πελατών τους.

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ Misha 23/07/2010 18:16:41

      Χίλια δίκια έχεις, όμως πρέπει να υπερτονιστεί η ασυνειδησία των ΔΥ

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ fitsulas 23/07/2010 18:22:55

        Χίλια δίκια έχεις κι εσύ, όμως πρέπει να υπερτονιστεί η μνημειώδης ασυνειδησία των Ιδιωτών (εργολάβων, παγωτατζήδων, ρουχάδων κλπ)

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 23/07/2010 18:24:09

      H ασυνειδησία είναι εγγενές γνώρισμα της συντριπτικής πλειοψηφίας των πολιτικών τούτου του τόπου και ως γνωστόν, το ψαρι βρωμάει από το κεφάλι.

      Οι λαδιάρηδες του ΓΑΠ με ποιο δικαίωμα θα μεμφθούν τους Δ.Υ;

      Και κατά τη γνωμη μου η ασυνειδησία των τραπεζών και ων τραπεζιτών (για χαρη των οποίων , οπως είπε ο ΓΑΠ μπήκαμε στο μνημόνιο και πετσοκόβουμε τους χαμιλομισθους και τους συνταξιουχους) είναι έτη φωτός υπέρτερη αυτης των ΔΥ.

      • fitsulas avatar
        fitsulas @ Misha 23/07/2010 18:41:20

        Δεν συμφωνώ. Οι ΔΥ έπρεπε να ήξεραν ήδη, ότι δεν υπηρετούν τους πολιτικούς τους προϊσταμένους αλλά τον λαό. Και αυτό λέγεται συνείδηση. Αντίθετα αρκετοί εξ' αυτών, σίγουρα όχι όλοι, διατηρούν την σχιζοφρενική νοοτροπία να με θεωρούν ανταγωνιστή και εχθρό τους. Τα πράγματα βέβαια ήταν χειρότερα, αλλά καλυτέρεψαν από το τόσο κράξιμο.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Misha 24/07/2010 00:04:16

        Και οι πολιτικοί προϊστάμενοι των ΔΥ υποτίθεται ότι υπηρετούν το λαό αλλά άντε πέστους το. Αν κάποιος ΔΥ βάλει το πολίτη πάνω απ τον πολιτικό του προϊστάμενο μαύρο φίδι που τον έφαγε. Εξάλλου, οι κομματάρχες και οι πολιτικοί καθορίζουν προαγωγές κλπ. όχι ο λαός.
        Για χιλιοστή φορά: Το χάλι του ελληνικού δημοσίου οφείλεται στους κομματικούς πάτρωνες και τις παρεμβάσεις τους. Απλά. Αν ήταν ανεξάρτητη η δημ. διοίκηση, μπορεί να υπήρχε φως.

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 23/07/2010 18:10:56

    Τον Φεβρουάριο που μας πέρασε, ο Ντέιβιντ Κάμερον, τότε υποψήφιος πρωθυπουργός τού Ηνωμένου Βασιλείου, απέστειλε μια επιστολή-πρόσκληση σε διάλογο, προς κάθε δημόσιο υπάλληλο τής χώρας του. Διαβάζω στη "Σαν":

    "Mr Cameron makes the radical proposal in a letter through us to Britain's six million state workers".
    (http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/2855226/Tory-pledge-to-give-public-sector-workers-power-to-axe-boss.html#ixzz0uW99qzrs)

    "Ο κ. Κάμερον κάνει τη ριζοσπαστική του πρόταση μέσω ημών, προς τα ΕΞΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ κρατικών εργαζομένων".

    Το Ηνωμένο Βασίλειο, η ναυαρχίδα τού τουρμποκαπιταλισμού, το όνειρο τής Θάτσερ και του Ρίγκαν, η ονείρωξη τού Μάνου και του Ανδριανόπουλου, έχει ΕΞΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ!!! Αναλογικά με τον πληθυσμό, που είναι εξαπλάσιος από τον δικό μας, το Ηνωμένο Βασίλειο έχει αναλογικά, ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο αριθμό δημοσίων υπαλλήλων με την Ελλάδα!

    Τι έχουν να πουν οι οικονομολόγοι τής δεκάρας για τα δεινά τού "μεγάλου κράτους"; Ορίστε! Το ίνδαλμά τους, το ΗΒ, έχει όσους ΔΥ έχει και η Ελλάδα!

    Το πρόβλημα τού ελληνικού δημοσίου δεν είναι οι ΔΥ υπάλληλοί του, αλλά ο ανορθολογισμός του. Σε ένα νοσοκομείο υπάρχουν 40 κηπουροί και 10 γιατροί. Αλλά ακόμη και οι 40 κηπουροί είναι η κορυφή τού παγόβουνου για τα χάλια των δημόσιων οικονομικών.

    Το κράτος μας δεν έχει χασούρα επειδή πληρώνει ένα εκατομμύριο μισθούς, αλλά επειδή διαπλέκεται με τους μεγαλοεργολάβους.

    1) Ποιο το νόημα τής εκχώρησης τής ΠΑΘΕ στον ιδιώτη όταν ο δρόμος έχει σχεδόν φτιαχτεί ολόκληρος; Γιατί δεν τον κρατούσε το κράτος να παίρνει αυτό τα λεφτά από τα διόδια;

    2) Γιατί δεν ζητάει το κράτος από τους καναλάρχες να πληρώσουν -επιτέλους- για τις άδειες των καναλιών τους;

    3) Γιατί δεν ακούγεται ότι το ΑΛΗΘΙΝΟ σκάνδαλο τού Βατοπαιδίου είναι ότι ο Ρουσσόπουλος πούλησε δημόσια περιουσία στον μεγαλοεργολάβο αφορολόγητα, μέσω Εφραίμ, με αποτέλεσμα το κράτος να χάσει 20 εκατομμύρια σε φόρους;

    4) Πόσα λεφτά των φορολογουμένων έχουν χαθεί με τις απ'ευθείας αναθέσεις των δημοσίων έργων και των προμηθειών στις εταιρείες που πλειοδότησαν στο λάδωμα;

    5) Για το ότι τα ταμεία δεν έχουν λεφτά φταίνε οι "τεμπέληδες" ΔΥ ή ο Σημίτης που διέταζε τα ταμεία να ρίξουν όλα τους τα αποθέματα στην πυραμίδα που λέγεται "Χρηματιστήριο Αθηνών";

    Γι'αυτά θα μιλήσει κανείς;
    Ή θα ομφαλοσκοπούμε κουτσομπολεύοντας αν ο Αγγέλου ήξερε ή δεν ήξερε, αν ο Καραμανλής ήθελε ή δεν ήθελε, αν ο Γιωργάκης μπορεί ή δεν μπορεί;

    • Misha avatar
      Misha @ Στέργιος 23/07/2010 19:22:10

      Pές τα Στέργιε, η αναπαραγωγή της προπαγάνδας των ΜΜΕ για τους κακούς ΔΥ και τους καλούς ιδιώτες επενδυτές είναι πλέον η εξοργιστική.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Στέργιος 23/07/2010 19:38:57

      Το πρόβλημα είναι η ανυπαρξία εντιμότητας. Στον ΠΑΘΕ το μόνο τμήμα που λείπει είναι το Τέμπη-Πλαταμώνας. Θέλαμε διόδια; Θέλαμε ιδιωτική χρηματοδότηση; Πολύ απλά, μπορούσαν να γίνουν τα εξής:

      1) Φτιαχνόταν μια μικτή εταιρία με πλειοψηφία του κράτους (κάτι σαν το Ελευθέριος Βενιζέλος) και δίναμε το μάνατζμεντ και στους ιδιώτες, για να μη λειτουργεί με τους κρατικούς ρυθμούς. Αν μπορούσε να τη λειτουργήσει σωστά το κράτος, ακόμη καλύτερα, το κρατούσε το μάνατζμεντ το κράτος και δεν χρειαζόταν και να συμμετέχουν και ιδιώτες στην εταιρία (αλλά επειδή ρεαλιστικά σκεπτόμενοι δεν θα είχαμε σωστούς ρυθμούς, γι' αυτό θέλουμε και τη συμμετοχή ιδιωτών).

      2) Λαμβανόταν κανονικά η ιδιωτική χρηματοδότηση από τη μικτή εταιρία, με την προοπτική να ξεπληρωθεί η χρηματοδότηση από τα διόδια, όπως ακριβώς έγινε σήμερα.

      3) Τα διόδια έμπαιναν στο σημερινό ύψος ΜΟΝΟΝ μετά την ολοκλήρωση του συνόλου της εθνικής οδού, δηλαδή των Τεμπών και του Πλαταμώνα. Το ποσό που θα έλειπε από τα διόδια μέχρι την ολοκλήρωση των έργων, το έβαζε το κράτος από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (πολύ μικρό για ένα τόσο σημαντικό έργο).

      4) Οι ιδιώτες που συμμετείχαν μειοψηφικά στη μικτή εταιρία θα ήταν και οι κατασκευαστές, οπότε θα είχαν κίνητρο να μπουν με χαμηλές τιμές κατασκευής στην υπόθεση (αφού θα είχαν υψηλά κέρδη στο μέλλον) άρα να είναι και σε υποφερτό ύψος τα διόδια.

      Αυτά τώρα δεν ήθελαν και πάρα πολύ μυαλό για να γίνουν, αλλά όταν δεν υπάρχει εντιμότητα στη διαχείριση, αυτά συμβαίνουν.

      Δεν είναι θέμα ούτε κράτους ούτε ιδιωτών. Είναι θέμα ήθους. Αν δεν υπάρχει ήθος, είτε το κράτος είναι είτε οι ιδιώτες, πάλι θα τρώνε αυτοί που θα τρώνε.

    • Ευαγγελία avatar
      Ευαγγελία @ Στέργιος 23/07/2010 20:44:25

      Ότι αυτά που λες ισχύουν, αποδεικνύεται και από τα νούμερα. Οι δημόσιοι υπάλληλοι κοστίζουν 15 με 18 δις το χρόνο. Το συνολικό χρέος μας ξεπερνά τα 300 εκατομμύρια ευρώ. Και πώς να αναχρηματοδοτηθεί, αφού η χώρα δεν παράγει τίποτα, μόνο από τις πενταροδεκάρες των περικοπών δύσκολα...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ευαγγελία 23/07/2010 20:52:39

        22 δις κοστίζουν οι δημ. υπάλληλοι και 4,7 δις εξοικονόμησε από τις περικοπές. Από αυτά τα μισά θα τα έπαιρνε πίσω από φόρους και ΦΠΑ. Βάλε κι αυτά που μοίρασε στους μετανάστες βάλε και τους τόκους που πληρώσαμε καπέλο και βλέπεις ότι ο ΓΑΠ μας έριξε στα τάρταρα. Και αυτός ο άνθρωπος κυκλοφορεί ελεύθερος ακόμη και μας μιλάει για τα σκάνδαλα της ΝΔ.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 23/07/2010 21:47:03

      Θα ήθελα να προσθέσω ότι οι ΔΥ είναιοι στυλοβάτες τού κράτους, γιατί είναι οι ΜΟΝΟΙ που πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν. Κανένας ΔΥ δεν δηλώνει εισοδήματα... 300 και 9.999 ευρώ τον χρόνο, όπως κάνουν οι τραγουδιστές, οι υδραυλικοί, οι βιοτέχνες... Οι δε πολύ πλούσιοι έχουν όλοι τους την περιουσία γραμμένη στις οφσόρ. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν παίρνουν και το ΕΚΑΣ!

  15. Μαρια100 avatar
    Μαρια100 23/07/2010 18:20:52

    ‘’Τα τελευταία χρόνια, δεν έγινε καμία επένδυση της προκοπής στον ιδιωτικό τομέα να πάει να δουλέψει ο κόσμος και να μπορεί να βασίσει την καθημερινή επιβίωση σ αυτό. Ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα είναι σε μεγάλο βαθμό κρατικοδίαιτος (βλέπε εταιρείες φαρμακευτικού υλικού) και λειτουργεί ασύδοτα εις βάρος του δημοσίου χωρίς να τηρούνται ούτε οι ελάχιστοι κανόνες.’’
    Τι μου θυμίζεις αγαπητή συνάδελφε! Τα ίδια λόγια του 1981 σε νέα smooth έκδοση 2010. Το τι επακολούθησε τότε θα τα θυμούνται οι παλαιότεροι. Κρατικοποιήσεις (με ποιών χρήματα άραγε;), κλαδικές του ΠΑΣΟΚ, ΑΤΑ, παχυλοί μισθοί (παχυλές σημερινές συντάξεις) στα ρετιρέ (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κτλ), νέοι σωτήρες της Ελλάδας – νέο κρατικοδίαιτο κομματικό πολιτικό προσωπικό.
    Τι θα επακολουθήσει στο κοντινό μέλλον; Ένα είναι βέβαιο. Το ΔΝΤ και η σωτηρία ( ή η καταστροφή) της χώρας.

    • Ευαγγελία avatar
      Ευαγγελία @ Μαρια100 23/07/2010 20:39:01

      Αυτό που επιχείρησα να κάνω παραπάνω είναι μια περιγραφή της κατάστασης. Αυτό που προτείνω δεν είναι η περαιτέρω διόγκωση του δημόσιου τομέα, αλλά η δημιουργία ενός ιδιωτικού τομέα, που θα αξίζει ο νεαρός εργαζόμενος να επιλέξει να εργαστεί εκεί. Όπου θα τηρούνται οι νόμοι και θα υπάρχουν αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας. Και βέβαια δεν ασπάζομαι αυτά που λεν οι νεοφιλελεύθεροι κολοσσοί της χώρας, εκ των οποίων οι περισσότεροι δεν έχουν κολλήσει ούτε ένα ένσημο, ότι ο ιδιωτικός τομέας και η ελεύθερη αγορά μπορούν να αυτορυθμίζονται επιτυχώς και προς το συμφέρον της κοινωνίας..
      Δυστυχώς οι πολιτικές ηγεσίες στη χώρας μας επέλεξαν να διογκώσουν το δημόσιο τομέα και να απαξιώσουν τον ιδιωτικό υπάγοντάς τον στο κράτος σε πολλές περιπτώσεις. Διότι όσο κρατικοδίαιτη είμαι εγώ, άλλο τόσο είναι κι ο θείος μου, ελεύθερος επαγγελματίας, που επί Σημίτη πήρε 300 χιλιάρικα δάνειο, αγύριστο φυσικά, με τον όρο να δώσει το 10% στο κόμμα.
      Από κει και πέρα, ο κομματισμός στο Δημόσιο είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα όπως και το μισθολόγιο, που είναι ανορθολογικό ως εκεί που δεν πάει και επιτρέπει κομματάρχες να αμείβονται με αστρονομικά ποσά και υπαλλήλους με όρεξη και προσόντα να παίρνουν ψίχουλα.

      • Paranoia avatar
        Paranoia @ Ευαγγελία 24/07/2010 02:30:56

        που επί Σημίτη πήρε 300 χιλιάρικα δάνειο, αγύριστο φυσικά, με τον όρο να δώσει το 10% στο κόμμα.

        που επί Σημίτη πήρε 300 χιλιάρικα δάνειο, αγύριστο φυσικά, με τον όρο να δώσει το 10% στο κόμμα.

        που επί Σημίτη πήρε 300 χιλιάρικα δάνειο, αγύριστο φυσικά, με τον όρο να δώσει το 10% στο κόμμα.

      • Μαρια100 avatar
        Μαρια100 @ Ευαγγελία 24/07/2010 10:55:36

        ‘’Αυτό που προτείνω δεν είναι η περαιτέρω διόγκωση του δημόσιου τομέα, αλλά η δημιουργία ενός ιδιωτικού τομέα, που θα αξίζει ο νεαρός εργαζόμενος να επιλέξει να εργαστεί εκεί. Όπου θα τηρούνται οι νόμοι και θα υπάρχουν αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας…. ο ιδιωτικός τομέας και η ελεύθερη αγορά μπορούν να αυτορυθμίζονται επιτυχώς και προς το συμφέρον της κοινωνίας…’’
        Ποιος πολιτικάντης δεν θα πρότεινε ακόμα και στα παιδιά έναν τέτοιο (ιδιωτικό ή δημόσιο) εργασιακό παράδεισο, όπου οι επιχειρήσεις συνειδητά θα αναλάμβαναν την Κοινωνική τους Ευθύνη (δες Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων Γ Λυκείου). Το θέμα δεν είναι εάν υπάρχουν οι ασφαλιστικές δικλίδες και η γνώση αλλά ποιο πολιτικό κόμμα (ή όλα μαζί;) θα αναλάβει(ουν) το κόστος υιοθέτησης και εφαρμογής τους. Και φυσικά, το θέμα δεν είναι τόσο απλό στη σύλληψή του και στην εφαρμογή του διότι κρύβει πολλές παγίδες αφού δίνει τροφή για πολιτική εκμετάλλευση.

  16. μαρκος avatar
    μαρκος 23/07/2010 18:36:19

    Μέσα στους 750.000 είναι οι πάντες, ακόμα και οι ορισμένου χρόνου. Και αυτοί δηλαδή που θα απολυθούν μόλις λήξη ο χρόνος τους.
    Στρατιωτικοί, αστυνομικοί, ΟΤΑ, οι πάντες.

    Ο αριθμός δεν πλησιάζει με τίποτα το 1,2 εκατομμύρια που διατυμπάνιζαν στα ΜΜΕ οι πολιτικοί και τα παπαγαλάκια τους.
    Βάλτε εδώ και τους υπάλληλους που απασχολούν οι ίδιοι οι πολιτικοί.

    Πλάκα θα έχει αν δοθούν στοιχεία για την μισθολογική κατάταξη όλων αυτών.
    Να δούμε πόσοι αμείβονται με 700 – 1000 Ευρω , πόσοι ξεπερνούν τις 3.000 Ευρω και πόσοι παίρνουν μέχρι και 6.000 Ευρώ, η και παραπάνω.

    Πάνω σε όλα αυτά και πάνω από τον πάλι μεγάλο αριθμό των 750.000, αν κάποιος υπολογίσει τους εργολάβους που λυμαίνονται τον δημόσιο τομέα, καθαρίστριες, φύλακες, τεχνικοί, και άλλες ειδικότητες, και το κόστος όλων αυτών, και τα πόσα τελικά φτάνουν στον εργαζόμενο, θα έχει πιο καθαρή εικόνα για το Ελληνικό δαιμόνιο της μεταπολίτευσης.

  17. sintonistis avatar
    sintonistis 23/07/2010 18:39:10

    ειναι ψιλομουφα τα νουμερα

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ sintonistis 23/07/2010 20:05:27

      Δηλαδή;

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ Επώνυμος 23/07/2010 20:18:25

        αναμεσα σε αυτους που εχουν απογραφει υπαρχουν
        α. καθαριστριες των 2-3 ωρων την εβδομαδα
        β. εργατοτεχνικο προσωπικο των 100€ το μηνα (λιγοι ειναι0
        γ. ειδικοι συνεργατες (δεν ειναι μονιμοι)
        δ. δημαρχοι, αντιδημαρχοι, προεδροι Δ.Συμβουλιων
        ε. (και το πιο κουφο) ΟΛΟΙ οι ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ!!!!
        στ. συμβασιουχοι ορισμενου χρονου (μεγαλος ο αριθμος τους)
        ζ. συμβασιουχοι αοριστου χρονου

        και ποιος ξερει ποσοι ακομη που δεν γνωριζω (και δεν ειναι αυτο που λεμε δημοσιοι υπαλληλοι)

        ΥΣ1. φιλε επωνυμε καλα εισαι?
        ΥΣ2. ξερει καποιος απο εσας ποσους δημοτικους συμβουλους εχει ο Δ.Αθηναιων?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 23/07/2010 20:27:27

        Ευχαριστώ πολύ συντονιστή, πολύ χρήσιμες σε όλους οι πληροφορίες σου.

        Καλά είμαι, ευχαριστώ. Σε χάσαμε.

        Οι δημοτικοί σύμβουλοι της Αθήνας είναι 45, όπως φαίνεται εδώ: h__p://www.cityofathens.gr/el/dimotiko-symboylio/dimotikoi-symboyloi

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ Επώνυμος 23/07/2010 20:43:44

        η. (τωρα το θυμηθηκα) οι προεδροι των τοπικων κοινοτητων

        σας "βλεπω" αλλα οπως σου ειχα πει οταν δεν γνωριζω τα θεματα που αναλυεται .... απλα διαβαζω τα κειμενα ... οτν γνωριζω καποιο θεμα λεω την αποψη μου

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Επώνυμος 23/07/2010 23:57:26

        Ακόμη και μέλη διοικητικών συμβουλίων δημοτικών επιχειρήσεων.
        Όχι μαμμούθ δεν είναι το κράτος, αλλά χρειάζονται και μερικοί ακόμη!

        Υπόψη ότι ένα 10-20% θα φύγει στη σύνταξη πρόωρα μέχρι τέλος του έτους λόγω των κρετινικών μέτρων του παιδιού με το μουστάκι.

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/07/2010 19:42:29

    Χαίρομαι γιατί τώρα θα πρέπει να σταματήσει η πιπίλα: μέχρι στιγμής 750.000 με συμβασιούχους ορισμένου χρόνου κλπ .
    Ούτε 500.000 δεν είναι οι μόνιμοι και οι ΙΔΑΧ...καθώς περιλαμβάνονται οι ειδικές κατηγορίες και οι συμβασιούχοι.
    θα πρέπει να βρεθεί λοιπόν άλλο άλλοθι και για τους τεμπέληδες και για τα ελλείμματα
    Σίγουρα το Δημόσιο δεν λειτουργεί σαν τα κράτη της Β Ευρώπης, όπως δεν λειτουργεί και ο αντίστοιχος ιδιωτικός τομέας.
    Σίγουρα το Δημόσιο έχει παθογένειες κακοδιοίκηση και προβλήματα, αλλά χωρίς να το δικαιολογώ ο καθρέπτης της κοινωνίας είναι κομμάτι και μέρος της.

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/07/2010 19:52:48

    Καταρρίπτεται αργά και βασανιστικά η γκαιμπελική προπαγάνδα που στρέφει την κοινωνία ενάντια στα ίδια της τα σπλάχνα, τον έναν εναντίον του άλλου!

    Που θρυμματίζει την Ελλάδα οριζόντια κάθετα και χιαστί!

    Που στρέφει τους δημόσιους υπαλλήλους εναντίον των ιδιωτικών και τ'αντίστροφο!
    Και δεν είμαι στο Δημόσιο.
    Αλλά φίλοι και γνωστοί μας, δημόσιοι υπάλληλοι, δε θα πάνε φέτος διακοπές τα παιδιά τους.
    Και σε λίγο θα αρχίσουν να υποσιτίζονται.
    Και θα αναβάλλουν την επίσκεψη στο γιατρό για τακτικό έλεγχο.
    Δεν υπάρχει χώρα από την οποία να πέρασε το ΔΝΤ και να μη υποβαθμίστηκε η υγεία του πληθυσμού.

    • Μαρια100 avatar
      Μαρια100 @ αλλενάκι 23/07/2010 20:28:57

      Συμφωνώ.

  20. πολίτης avatar
    πολίτης 23/07/2010 20:21:45

    Μη μασάτε ακόμη με τα νούμερα: επειδή υπήρχαν πολλά προβλήματα έγιναν και πολλές διπλοεγγραφές, ειδικά τις πρώτες μέρες: δηλαδή πολλοί που δεν κατάφεραν να απογραφούν σωστά με την πρώτη επανέλαβαν τη διαδικασία τις επόμενες μέρες, αφού το σύστημα δε σου δίνει τη δυνατότητα να διορθώσεις τα στοιχεία, αλλά να επαναλάβεις τη διαδικασία. Στη συνέχεια οι διπλοεγγραφές θα σβηστούν.
    Επιπλέον έχουν απογραφεί και όλοι οι αιρετοί, οι συμβασιούχοι και γενικά όλοι όσοι πληρώνονται από τον προϋπολογισμό. Δε μιλάμε μόνο για δημοσίους υπαλλήλους.

  21. alafroiskiotos avatar
    alafroiskiotos 24/07/2010 13:06:45

    125000 εκπαιδευτικοι......ποσοι αραγες οι μαθητες??

    • anonymous avatar
      anonymous @ alafroiskiotos 25/07/2010 10:08:17

      Πρέπει να είναι γύρω στο εκατομμύριο. Κάθε τάξη έχει καμιά εκατοστή χιλιάδες.