#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2012 19:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ...απειλή χρεοκοπίας είναι το μεγάλο όπλο της Ελλάδας



Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Παντελής Καψής μας είπε σήμερα ότι οι διαπραγματεύσεις για το PSI βρίσκονται σε καλό δρόμο, θέλοντας έτσι προφανώς να επιβεβαιώσει τις δηλώσεις του πρωθυπουργού σε αμερικανικό δίκτυο ότι σε δύο – τρεις εβδομάδες θα έχει κλείσει το κούρεμα και η νέα δανειακή σύμβαση.

Όλα αυτά ειπώθηκαν , δύο μόλις 24ωρα μετά τις κατάρρευση των συνομιλιών με τον Charles Dallara, τις υποβαθμίσεις των ευρωπαϊκών χωρών και τη γενικότερη αναταραχή στην ευρωπαϊκή οικονομία.

Και μέσα σ' αυτό το σκηνικό πληροφορίες αναφέρουν ότι αναβάλλεται η επίσκεψη των επικεφαλής της τρόικας στην Ελλάδα η οποία ήταν γι' αυτή την εβδομάδα αλλά θα πάει για μετά τις 20 Ιανουαρίου.

Όπως γράφουμε σε προηγούμενη ανάρτηση οι διαπραγματεύσεις για το "κούρεμα" παραμένουν σε αδιέξοδο και ο γενικός διευθυντής του IIF Charles Dallara, επιρρίπτει ευθύνες σε Μέρκελ και Σαρκοζί για αθέτηση των συμφωνηθέντων στην σύνοδο του Οκτωβρίου.

Οι δηλώσεις του  Dallara είναι αποκαλυπτικές.Μας λέει με άλλα λόγια ότι η ελληνική κυβέρνηση "διαπραγματεύεται καλή τη πίστει", αλλά ....πιέζουν  Μέρκελ και Σαρκοζί, οι οποίοι ζητάνε χαμηλότερο επιτόκιο. Γύρω στο 3%.

Για να πιέζουν ο Σαρκοζί και η Μέρκελ για χαμηλότερο επιτόκιο, εμείς μάλλον θα είμαστε πρόθυμοι να δεχθούμε κάτι υψηλότερο!

Δεν είναι στις προθέσεις  μου να ...εξαγνίσω ούτε τον μεν, ούτε τη δε, θέλω όμως να επαναλάβω για πολλοστή φορά ότι και η κυβέρνηση Παπαδήμου, διαπραγματεύεται με κάτω τα χέρια. Όπως ακριβώς και η κυβέρνηση Παπανδρέου.

Θα μου πείτε σε δύσκολη θέση είμαστε, απομονωμένοι και χωρίς πολλούς συμμάχους και δεν ..."μας παίρνει".

Όμως, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να αποδεχόμαστε ή  να διαπραγματευόμαστε συμφωνίες τις οποίες είτε δεν μπορούμε να τηρήσουμε (Μνημόνιο Ι), είτε δεν προσφέρουν καμιά σοβαρή προοπτική εξόδου της χώρας από την κρίση (όλες οι ...αναθεωρήσεις του αρχικού μνημονίου).

Εδώ που έχουμε φτάσει η μεγαλύτερη διαπραγματευτική μας δύναμη είναι η ...αδυναμία μας. Και οι συνέπειες που μπορεί να έχει για την ευρωζώνη το dooms day σενάριο.

Όμως, για να είναι σοβαρή η διαπραγματευτική μας θέση, πρέπει να έχουν διαμορφώσει κάποια...θέση.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 16/01/2012 19:28:46

    ΠΑΡΟΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΣΥΧΝΑ...... ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ........ ΓΡΑΦΩ ΜΟΝΟ.........
    Η …απειλή χρεοκοπίας είναι το μεγάλο όπλο της Ελλάδας.!!!!!

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/01/2012 19:40:57

    Οὐ τοῖς ἄρχειν βουλομένοις μέμφομαι, ἀλλὰ τοῖς ὑπακούειν ἑτοιμοτέροις οὖσιν.
    (Δε μέμφομαι εκείνους που θέλουν να άρχουν, αλλά εκείνους που είναι υπερβολικά πρόθυμοι να υποτάσσωνται σε άλλους)

    Η διαπραγμάτευση απαιτεί πολιτική ηγεσία έτοιμη να διαπραγματευθεί και όχι να απλώς να συμφωνεί με ότι της λένε.
    Σήμερα υπήρξαν πολύ σημαντικές και διαφωτιστικές αναρτήσεις με ενδιαφέρουσες απόψεις και σας ευχαριστούμε.
    Αλλά πολύ φοβάμαι όλα αυτά δεν έχουν νόημα με την υφιστάμενη "κυβέρνηση".

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/01/2012 19:46:59

    Εχει καταντησει να ειναι πλεον το μονο οπλο της Ελλαδας.

    Διοτι ειχε αρκετα
    αλλα τα απεμπολησε ενα-ενα ο Γ.Α.Π.

    Μαλιστα οταν ξεκινησε τις "διαπραγματευσεις" υπηρχε αφθονο χρημα στην αγορα και ουκ ολιγες δυνατοητες....Και ηταν καραφορτωμενες οι Τραπεζες ολης της Ευρωπης με Ελληνικα ομολογα (σιγουρη επενδυση, εισοδημα μεγαλο...) ενω τωρα τα εχουν πουλησει τα περισσοτερα κοψοχρονια κατω απο το τραπεζι...

    Επρεπε ομως να ειχε guts που λενε στο χωριο του και να μην αφηνε περιθωρια.... Η λυνουμε ΟΛΑ τα προβληματα μας που ΜΑΖΙ δημιουργησαμε, η ...εχετε για - ευρωπαικες - βρυσουλες...

    Θα τον φοβεριζαν...θα...θα...θα αλλα.....ηταν λυση μονοδρομος ΚΑΙ για αυτους...

    Αλλα...

  4. JOHN avatar
    JOHN 16/01/2012 22:38:44

    Γεγονος ειναι οτι ο χρονος που χαθηκε δουλεψε υπερ των Γαλλικων και Γερμανικων κυριως τραπεζων που ειχαν Ελληνικα ομολογα.Τωρα που φροντισαν και ξεφορτωθηκαν πολλα απο αυτα το διαπραγματευτικο αυτο χαρτι εχει ξεθοριασει πολυ και χορευουμε με τους ρυθμους που μας επιτασσουν και μονο,και ο τραπεζιτης που μας κυβερνα δεν εχει καμια διαθεση να συγκρουστει.Αλλωστε γιατι να το κανει,δικος τους ειναι.

  5. κώστας avatar
    κώστας 16/01/2012 23:42:14

    Φαίνεται ότι η υπόλοιπη Ευρώπη (και το ΔΝΤ) αποφάσισε να στηρίξει ή ήρθε η ώρα να το κάνει, από τη στιγμή που η κρίση μέσω των οίκων αξιολόγησης ακούμπησε τα τριπλά Α της Γαλλίας και της Αυστρίας. Η Ελλάδα διαπραγματεύεται και διευκολύνεται από τις πιέσεις των γερμανογάλλων (και του ΔΝΤ) για χαμηλότερα επιτόκια και ποιος ξέρει τι άλλο. Ο εκβιασμός "δεχτείτε τα λιγώτερα ή αφήνουμε την Ελλάδα να χρεωκοπήσει" είναι ένα επικίνδυνο παιγνίδι για τη χώρα (αλλά και για την ΕΕ για να είμαστε δίκαιοι), όμως εδώ που βρισκόμαστε, ούτως ή άλλως χρειαζόμαστε την έμπρακτη στήριξη των εταίρων. Ας ελπίσουμε ότι υπάρχει. Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όσο η κρίση δεν άγγιζε τον πυρήνα, η ελληνική πολιτική σκηνή εκβιαζόνταν με κάθε μέσο και κάθε τρόπο να γονατίσει τους πολίτες ενώ οι ελίτ παραμένουν ουσιαστικά και τυπικά ανέγγιχτες.

  6. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 17/01/2012 01:39:39

    Εκεί φτάσαμε. φεύ !

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 17/01/2012 09:44:51

    Φυσικα και ειναι σωστα τα παραπανω, το ζητουμενο ειναι γιατι η μοναδικη ρεαλιστικη ελπιδα που μας απομενει, ο Σαμαρας, δεν μελετα και αυτα τα ενδεχομενα. Πιθανως βεβαια να τα κρυφοκοιταζει προς τη πιθανοτητα της οικειοθελους χρεοκοποιας σαν οπλο εναντιον των "φιλων μας " δανειστων, ειδωμεν!!!!

  8. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 17/01/2012 15:35:20

    Χρειάζεται πολλή προσοχή γιατί απ'οτι θυμάμαι στις ταινίες όταν απειλει κάποιος να πηδήξει απο το μπαλκόνι και μαζεύετε πλήθος κόσμου,πάντα υπάρχει κάποια φωνή στο βάθος που φωνάζει "ΠΗΔΑ ΡΕ,ΣΕ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ''.

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 17/01/2012 18:12:06

    Φιλε Ιωαννη, οταν εισαι στο μπαλκονι και ετοιμαζεσαι να πηδηξεις λιγο ενδιαφερει τους αλλους αν θα πραγματοποιησεις την απειλη σου η οχι. Εδω ομως οι Ευρωπαιοι ενδιαφερονται αμεσα γιατι τους καιει και τους κοφτει! Διαφορετικα θα μας ειχαν εξαποστηλει εδω και καιρο! Μην νομιζεις οτι η ....υπομονη τους πηγαζει απο ..αγαπη προς εμας!!!