#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2009 12:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η απειλή εκλογών ως μέθοδος διακυβέρνησης

 Ο βουλευτής της ΝΔ Γ. Μανώλης δήλωσε σήμερα από τον Alpha 989 ότι θα παραιτηθεί στις 9 Σεπτεμβρίου ότι δεν θα είναι πάλι υποψήφιος στις επόμενες εκλογές με κανένα κόμμα (επειδή υπάρχει ένα μεγάλο κενό μέσα του !) και ότι  η παραίτησή του δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα στη ΝΔ επειδή θα αντικατασταθεί.

Αφήνοντας κατά μέρους την νέα παγκόσμια πρωτοτυπία της προκαταβολικής ανακοίνωσης της παραίτησης ενός βουλευτή, με αυτά και με τα άλλα που προηγήθηκαν, η χώρα βρίσκεται πάλι σε προεκλογικό κλίμα καθώς όπως γράφουν οι εφημερίδες η πρόθεση παραίτησης του κ. Μανώλη «δημιουργεί αλυσιδωτές αντιδράσεις στην κυβέρνηση, που μετρά ακόμη μία αμφισβητούμενη ψήφο».

Όπως έχουμε γράψει κι άλλη φορά (http://www.antinews.gr/?p=5822) οι πρόωρες βουλευτικές εκλογές παραμένουν πάντα ως ενδεχόμενο για τους εξής κυρίως λόγους:

1. Το καλοκαίρι η οικονομική κρίση θα χειροτερέψει λόγω της αναμενόμενης κάθετης πτώσης στον Τουρισμό - και ο «λογαριασμός» θ΄ αρχίσει να έρχεται από τον Σεπτέμβριο

2. Μέχρι τις 24 Οκτωβρίου η κυβέρνηση πρέπει να ανακοινώσει τα νέα μέτρα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

3. Ο Προϋπολογισμός για το 2010 θα είναι ο χειρότερος των τελευταίων δεκαετιών.

Στις 5/3 εξάλλου το είχε υπαινιχθεί καθαρά και η Α. Παπαρήγα μετά τις συναντήσεις του κ. Καραμανλή με τους πολιτικούς αρχηγούς:  «Άμεσα, τον Μάρτη, δεν θα προκηρυχθούν εκλογές, ωστόσο, δεν έχει σημασία αν θα γίνουν τον Απρίλη ή τον Σεπτέμβριο....» (βλ. Δηλώσεις μετά την συνάντηση με Καραμανλή).

Υπάρχει φυσικά και ο αντίλογος, σύμφωνα με τον οποίο ο Κ. Καραμανλής «δεν πρόκειται να κάνει εκλογές, αν δεν φτάσει είτε σε πλήρες αδιέξοδο, ή αν δεν ανατρέψει το δυσμενές για τη ΝΔ σημερινό κλίμα». Έτσι και με δεδομένες τις επιθυμίες στελεχών της ΝΔ να απαλλαγούν από τον κ. Καραμανλή και να αποδομήσουν την κυβέρνηση, η απειλή των εκλογών (όπως πχ στην περίπτωση Μανώλη) λειτουργεί συσπειρωτικά και αποτρεπτικά.

Όπως άλλωστε επισημαίνει και η σημερινή «Ε» «η αντιπολίτευση δεν είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Μικρά και καθημερινά επεισόδια, όπως αυτό που εκδηλώθηκε χτες στον προθάλαμο του Γιώργου Παπανδρέου με πρωταγωνιστές τον Ευάγγελο Βενιζέλο και τον Θόδωρο Πάγκαλο φανερώνουν την ποιότητα των σχέσεων μεταξύ των ηγετικών στελεχών, ενώ οι διαφορετικές προσεγγίσεις σε ζητήματα οικονομίας, κοινωνικής πολιτικής και ποιότητας ή λειτουργίας της δημοκρατίας πάντα αναφύονται».

Τα ίδια και χειρότερα και στον ΣΥΝ όπου μαίνεται η σύγκρουση κορυφής μεταξύ Τσίπρα και Αλαβάνου.

Και ας μη  ξεχνάμε, τα τελευταία χρόνια η  χώρα βρίσκεται μονίμως σε προεκλογική κατάσταση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 17/06/2009 12:57:50

    Γιατί στις 9 Σεπτεμβρίου;
    Τότε κλείνει συντάξιμα χρόνια;
    Και μέχρι τότε τι θα κάνει, θα εκβιάζει την Κυβέρνηση;
    Άει... χάσου μυρμηγκάκι.

  2. dimitris avatar
    dimitris 17/06/2009 13:09:56

    Χρειαζόταν ο...Μανώλης για να καταλάβουμε οτι αυτό το ετοιμόρροπο κατασκεύασμα που ονομάζουν κυβέρνηση μπορεί να καταρρεύσει ανά πάσα στιγμή ;

  3. marikaki avatar
    marikaki 17/06/2009 13:49:42

    Ολα,ακομα και αυτα που φαινονται με την πρωτη ματια αρνητικα για την κυβερνηση,ειναι μερος ενος σχεδιου για την στηριξη Καραμανλη.
    Τοσο καιρο (2 χρονακια) καθημερινα ακουμε οτι πεφτει η κυβερνηση απο τον α ή απο τον β βουλευτη που ειναι ο 151ος!
    Παρόλα αυτα μενει ακλονητη στη θεση της και ετσι "φαινεται" προς τα εξω οτι ειναι μοναδικη λυση και ισχυρη στο εσωτερικο της.
    Δηλαδη το αντιθετο απο αυτο που συμβαινει στην πραγματικοτητα!
    Δυστηχως και το ΠΑΣΟΚ επαιξε σε αυτο το παιχνιδι.
    Το συστημα ΝΔ επικρατει αλλα σε βαρος του λαου και της χωρας!
    Εμεις στα μπανακια μας και στα φραπεδακια μας!!!
    Ολα τα αλλα ειναι κουραφεξαλα και ειδικα με κατι γραφικους τυπους οπως ο Μανωλης και αλλοι.

  4. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 17/06/2009 14:07:06

    Μήπως τότε ανοίγει η Βουλή;

  5. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 17/06/2009 14:29:35

    Ειμαστε ολοι παγιδευμενοι στην παγιδα που ειχε στησει με το "Συνταγμα" του ο μπαρμπας του σημερινου, ο οποιος ειχε προνοησει και ειχε εξασφαλισει για τον εαυτο του το δικαιωμα να προκηρυσει εκλογες οποτε του καπνισει. Δηλαδη, οποτε εκρινε οτι με τις εκλογες θα μπορουσε να διατηρει αεναως το καθεστως που τον βολευε και την "μαγκια" του τη συνεχισαν και τη συνεχιζουν οι επομενοι (Παπαντρεας, Σημιτης, Καραμανλης ανηψιος ως αυτη τη στιγμη).
    Προσωπικα εκτιμω οτι στη "μαγκια" αυτη του μπαρμπα οφειλεται σε πολυ μεγαλο βαθμο η καταντια του πολιτικου συστηματος και η εξαχρειωση της πολιτικης και των πολιτικων. Και ολοι μας τριγυριζουμε γυρω απο το αν θα κανει και ποτε εκλογες ο καθε πρωθυπουργος, ακομη και αν ειναι ο πιο αποτυχημενος πρωθυπουργος αυτης της χωρας οπως ο σημερινος.
    Αυτο το "δικαιωμα" και τον τροπο που θα το κοψουμε πρεπει να συζηταμε και οχι να παριστανουμε τις Πυθιες και να διερευνουμε τις προθεσεις του οποιουδηποτε ικανου 'η ανικανου.

  6. PRIME avatar
    PRIME 17/06/2009 14:35:37

    ΤΟΤΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΗ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΒΟΥΛΕΤΙΚΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ;

  7. Μουσίτσα avatar
    Μουσίτσα 17/06/2009 15:36:54

    Προσωπικά το Μανώλη δεν τον πάω. Όμως οφείλω να ομολογήσω ότι τώρα τελευταία λέει αυτά που σκέφτεται ο παραδοσιακός δεξιός και ότι φέρεται αρκετά καλά. Δε ρίχνει την κυβέρνηση, παραιτείται και φεύγει. Το κάνει το Σεπτέμβρη διότι απλά το Σεπτέμβρη είναι προς το τέλος τα τμήματα διακοπών και ξεκινάει το νέο έτος.

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/06/2009 16:07:51

    Δεν ξέρω αν γίνουν εκλογές 9 Σεπτεμβρίου ή αργότερα, πρέπει να δούμε και την ΔΕΘ, αλλά βουλευτή σαν γιαούρτι με ημερομηνία λήξης είναι κατάντια της Δημοκρατίας.
    Θα έπρεπε σήμερα να φύγει, γιατί η Βουλή πάνω από όλα, έστω και με τα χάλια της λειτουργίας που έχει ή έστω που νομίζουμε μερικοί ότι έχει, είναι θεσμός.
    Οταν λοιπόν ξευτιλίζονται θεσμοί, η ηθική παρακμή μπορεί να οδηγήσει σε απαξίωση του συμβολισμού του ναού της Δημοκρατίας.

    ΥΓ

    κ Καραμανλή αν όντως είναι βουλευτής με ημερομηνία λήξης ο συγκεκριμένος πολιτευτής, θα τον είχα διαγράψει εχθές και ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του.
    Με θεσμούς δεν επιτρέπεται να παίζει κανένας, πόσο μάλλον οι εκπρόσωποί τους.

  9. kanis avatar
    kanis 17/06/2009 16:25:48

    Μήπως τότε έχει τα γεννέθλιά του;

  10. theo1611 avatar
    theo1611 17/06/2009 16:47:02

    Τα εργαλεία και τα όπλα πρέπει να τα χρησιμοποιείς με μέτρο για να είναι αποτελεσματικά.

    Εγώ προσωπικά εκτιμώ ότι ο κόσμος πλέον παρακολουθεί και αντιδρά στην ουσία και όχι στη διαδικασία και την επικοινωνία, γιατί κάποιοι τα υπερχρησιμοποίησαν και άρα τα κατέστησαν αναποτελεσματικά.

    ΥΓ: Τα απολιθώματα της επικοινωνιακής χειραγώγησης ασχολούνται πλέον με το Μανώλη. Δεν τους αδικώ. Δεν έχουν πάρει χαμπάρι!!! Μετά το κωλοδακτυλικό μήνυμα, συμμετεχόντων και απεχόντων, κανείς πλέον δεν ασχολείται!!! Μέχρι το επόμενο, όποτε και αν προκύψει!!!

  11. donaE avatar
    donaE 17/06/2009 17:58:58

    Ιθαγενη εχεις δικιο,αλλα τιποτα πια δεν κανει εντυπωση.Εχουμε πεσει ολοι απο τα συννεφα τοσες φορες...

  12. ataktos avatar
    ataktos 17/06/2009 18:06:46

    Το πολύ το «κύριε ελέησαν» το βαριέται και ο παπάς ….

  13. theo1611 avatar
    theo1611 17/06/2009 18:19:29

    @12 ataktos

    Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως αγαπητέ μου. Αλλά βέβαια ως ataktos δικαιούσαι να επαναστατείς!!!

  14. ataktos avatar
    ataktos 17/06/2009 18:36:58

    Αδελφέ προσωπικά έχω βαρεθεί μαλ…του υποπράκτορα Σομπολου εσύ …

  15. theo1611 avatar
    theo1611 17/06/2009 18:42:11

    @14
    Αν σ' αυτό αναφέρεσαι μαζί σου. Εγώ είπα ότι οι τύποι είναι πλέον εκτός πραγματικότητας και ειλικρινά πιστεύω ότι ουδείς πλέον ασχολείται μαζί τους, πλήν των απολιθωμάτων χειραγώγησης της ενημέρωσης, που τους προβάλλουν κιόλας.

  16. ataktos avatar
    ataktos 17/06/2009 18:49:02

    «απολιθωμάτων χειραγώγησης της ενημέρωσης» ο «κύριος πρόεδρος" ..χαχαχ